جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

شوراي نگهبان:
ادعاي رحيمي اگر اثبات شود در انتخابات لحاظ مي شود


دستگيري 5 مظنون داعشي در فرانسه


پشت پرده "عفو پادشاهي" در عربستان


واکنش‌ها به کشته شدن دومين گروگان ژاپني داعش


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

در خصوص رويت هلال ماه و اختلاف‌نظر فقها:
هاشمي رفسنجاني:يقين معمولي براي همه حجت است

اوباما: ايران به توافق ژنو پايبند بوده است
لاريجاني:اوباما مسئول شکست مذاکرات است


سرمقاله


 شوراي نگهبان:
 ادعاي رحيمي اگر اثبات شود در انتخابات لحاظ مي شود 

 جمعي از نمايندگان مجلس در نامه‌اي به روساي قوه قضائيه و مقننه از برادران لاريجاني خواستند تا ليست 170 نماينده دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي که از محمدرضا رحيمي معاون اول احمدي‌نژاد پول گرفته‌اند را منتشر کنند.به گزارش ايسنا، 22 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با امضاي نامه‌اي خطاب به رئيس مجلس از وي خواستند که اسامي 170 نفر از نامزدها و نمايندگان مجلس هشتم که از معاون اول رئيس دولت دهم پول دريافت کرده‌اند را جهت تنوير افکار عمومي افشا کند. همچنين 21 نفر از نمايندگان مجلس با امضاي نامه‌اي خطاب به رئيس قوه قضائيه، تأکيد کردند: به پاس نعمتي که خداوند بي‌همتا بر ما منت نهاده است و اعتماد ملت را به نمايندگانشان معطوف داشته است و به پاس سوگندي که در راه حفظ دين و آيين و تأمين حقوق ملت ياد کرده‌ايم و به خاطر علاقمندي و دلسوزي براي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي و پاسداري از خون شهيدان والاتبار لازم مي‌دانيم ضمن سپاسگزاري از اقدامات اخير قوه قضائيه در محاکم مفسدين اقتصادي، جهت تنوير افکار عمومي و افزايش سرمايه ارزشمند اجتماعي از شما مي‌خواهيم اسامي 170 نماينده و نامزد مجلس هشتم که از معاون اول متخلف رئيس دولت دهم پول دريافت کرده‌اند را اعلام کنيد. در ادامه اين نامه آمده است: اين اقدام کمترين حق ملت رشيد ايران اسلامي است که اطلاعات کافي از اين افراد داشته باشند. فرصت را براي اعلام آمادگي مجدد براي همکاري در همه زمينه ها با آن قوه محترم مغتنم مي‌دانيم.

همچنين ،سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اين که هنوز ادعاي محمد رضا رحيمي معاون اول دولت دهم بررسي و اثبات نشده است، گفت: اگر اين ادعا در مراجع ذي صلاح اثبات شود حتما در موعد انتخابات عکس العمل شايسته نشان خواهيم داد.نجات الله ابراهيميان در واکنش به ادعاي رحيمي در نامه اخير خود به رييس دولت دهم اين مطلب را بيان کرد. وي افزود: با توجه به تاکيدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب مبني بر جلوگيري از تاثيرگذاري کانون هاي قدرت و ثروت بر جريان انتخابات، اگر از سوي مراجع ذي صلاح به اين موضوع و موضوعاتي از اين قبيل رسيدگي شود و نتيجه رسيدگي ها حکايت از سوء جريان مالي در جريان رقابت هاي انتخاباتي داشته باشد، مسلما شوراي نگهبان نمي تواند نسبت به اين موضوع بي تفاوت باشد و بر اساس مقررات، موضوع را بررسي و تصميمات شايسته اتخاذ خواهد کرد.

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: با توجه به اين که فعلا موضوع در حد نامه نگاري اشخاصي است که درگير يک پرونده قضايي هستند لذا بايد منتظر رسيدگي و بررسي مقامات صالح باشيم که اگر چنين سوء جرياني ثابت شود حتما در بررسي وضعيت مد نظر شوراي نگهبان قرار خواهد گرفت.

ابراهيميان در پاسخ به اين سوال که در پرونده رحيمي سوء جريان مالي مشخص است و به همين دليل هم محکوم شده است، آيا براي شوراي نگهبان کافي نيست؟ گفت: محکوم اين پرونده خود آقاي رحيمي است، اين محکوم قضايي اظهاراتي کرده که هنوز دستگاه قضايي يا دستگاه هاي نظارتي که در خود مجلس وجود دارد، آن را رسيدگي نکرده اند.

وي تاکيد کرد: اگر مجلس با ابزار نظارتي بررسي کند و يا قوه قضاييه پرونده جديدي مفتوح کند، مسلما آن نتايج، موضوع بررسي در شوراي نگهبان هم خواهد بود.سخنگوي شوراي نگهبان خاطر نشان کرد: به محض اين که مراجع ذي صلاح، تصديق و تاييد کنند، آن را موضوع بررسي قرار مي دهيم و در موعد انتخابات نسبت به آن عکس العمل مناسب نشان خواهيم داد.


 دستگيري 5 مظنون داعشي در فرانسه 

 
ايسنا: پليس فرانسه 5 مظنون همکاري با گروه تروريستي داعش را دستگير کرد.به گزارش خبرگزاري آلمان، مقامات پليس فرانسه با اعلام اين خبر خاطر نشان کردند: اين پنج فرد مظنون به جذب نيرو براي گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه
بوده اند.سخنگوي دفتر دادستان کل فرانسه در پاريس اعلام کرد: مقامات فرانسوي اتهاماتي را بر ضد پنج مظنون در شبکه جذب نيرو براي داعش در شهرک لونيه در جنوب اين کشور وارد کرده اند.اين در حالي است که برخي منابع مطبوعاتي اعلام کردند: حدود 1700 مصري و 335 بلژيکي در قالب گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه مي جنگند.


 پشت پرده "عفو پادشاهي" در عربستان 

 
ايرنا: پادشاه جديد عربستان در نخستين روزهاي پس از رسيدن به قدرت، علاوه بر تغيير برخي مسؤولان امنيتي و اجرايي، دستور آزادي شماري از زندانيان را صادر کرد؛ دستوري که رسانه‌هاي اين کشور از آن به عنوان "بزرگترين عفو در تاريخ عربستان" ياد مي‌کنند.به گزارش العالم ،روزنامه‌هاي سعودي با انتشار اين خبر تأکيد کردند که عفو زندانيان، همين هفته آغاز مي‌شود.تبليغات گسترده اين رسانه‌ها درباره فرمان جديد "ملک سلمان" و نام بردن از آن به عنوان "بزرگترين عفو در تاريخ زندانهاي عربستان" درحالي است که اين حکم فقط شامل کساني است که به دلايل مالي به زندان افتاده‌اند و يا طبق تشخيص قاضي جرم کوچکي مرتکب شده‌اند.بر اساس فرمان ملک سلمان، هرکسي که به دليل داشتن بدهي زير 500 هزار ريال (سعودي) به زندان افتاده است، آزاد مي شود.


 واکنش‌ها به کشته شدن دومين گروگان ژاپني داعش 

 
مهر: رئيس جمهوري آمريکا در واکنش به اعدام دومين گروگان ژاپني از سوي گروه تروريستي داعش، آن را اقدامي شنيع خواند.به گزارش رويترز، «باراک اوباما» ضمن محکوم کردن اين اقدام عنوان کرد که ايالات متحده به تلاش‌ هايش براي نابودي گروه‌هاي افراطي ادامه خواهد داد.«ديويد کامرون» نخست وزير انگليس، نيز اقدام داعش را دهشتناک و بزدلانه خواند و «فرانسوا اولاند» رئيس جمهور فرانسه، نيز از آن با عنوان جنايتي سنگدلانه ياد کرد.بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل نيز اين اقدام را بشدت محکوم کرد. شينزو آبه، نخست وزير ژاپن، پيشتر گفته بود کشورش چنين اقدام غيرانساني و تروريستي را فراموش نخواهد کرد و تسليم تروريسم نخواهد شد.

سخنگوي دولت ژاپن در رابطه با تصاوير منتشر شده در خصوص اعدام دومين گروگان ژاپني گفت: صحت ويدئوي منتشرشده همچنان در حال بررسي است اما تصاوير به احتمال زياد واقعي است.


 يک نکته از هزاران 

يكي از مهمترين معضل امروز جامعه ما بيكاري است كه اين مشكل موجب مشكلات ديگري در جامعه شده است و در اين رهگذر تنها به فكر ايجاد شغل از طريق پشت ميز نشيني و صنايع و كارخانجات از نوع مدرن وجديد آن هستيم اما با اندكي بررسي شايد بتوان گفت كه با احيائ مشاغل وصنايع دستي و بومي گذشته كشورمان بسياري از مشكلات كشور حل خواهد شد زيرا در كشورمان با توجه به سابقه طولاني صنايع دستي وتنوع آن مي توان در هر منطقه واستاني هزاران شغل ايجاد كرد كه متاسفانه در سالهاي اخير نه تنها به فكر احيائ آن نبوده‌ايم بلكه بسياري از اين صنايع منقرض شده وهيچ حمايتي هم از باقيمانده صنايع دستي بعمل نياورده‌ايم بقول معروف هر جا جلوي ضرر را بگيريم باز هم سود كرده ايم پس تادير نشده اقدام كنيم .


 ميز خبر 

ناطق نوري:

انقلاب ما به يمن، سوريه، لبنان و عراق صادر شده است

يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: برکات انقلاب اسلامي امروز در ايران و منطقه مشاهده مي‌شود.به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام و المسلمين ناطق نوري در مراسم گراميداشت سي و هفتمين سالگرد انقلاب اسلامي که در ترمينال يک فرودگاه مهرآباد برگزار شد، به بيان خاطراتش از مراسم استقبال و ورود حضرت امام(ره) به کشورمان پرداخت و اظهار داشت :‌ البته قبل از ورود ايشان انقلابيون و رهبران انقلاب و مسئولان بالا نگران بودند و به ايشان مي‌فرمودند که شما تشريف نياريد چراکه معلوم نيست بر سر هواپيماي شما چه بيايد و نگراني فوق‌العاده‌اي دراين باره وجود داشت. اما امام(ره) با اتکا و اعتمادي که به خداوند داشتند، فرمودند من به ملتم قول دادم که در اولين فرصت بيايم و اگر قرار است بمانم بين ملت بمانم و اگر قرار است بميرم بين ملت بميرم.

وي با مورد توجه قرار دادن نقش آيت‌الله بهشتي و مطهري و مرحوم بازرگان در مراسم استقبال از حضرت امام(ره) به ذکر خاطرات خود از وقايع پس از ورود حضرت امام به کشورمان پرداخت و اظهار کرد: وقتي امام(ره) مي‌خواستند فرودگاه را ترک کنند و سوار ماشين شوند يکي از آقايان که از ملي‌گراها بودند و البته خيلي هم زحمت کشيده بودند چرا که هماهنگي با دولت آن موقع براي آمدن امام(ره) و فرودگاه با آنها بود، سوار ماشين بودند اما امام در لحظه سوار شدن به ايشان گفتند که تشريف بياوريد پايين و در واقع امام(ره) حواسشان جمع بود که از اين فرصت هيچ‌کس احتمالا بهره‌برداري نکند. خود ايشان جلو سوار شدند و مرحوم حاج احمد آقا نيز عقب نشستند و راننده هم آقاي رفيق‌دوست بودند.

وي در ادامه به خاطر مربوط به خاطرات امام(ره) در بهشت زهرا و سخنراني ايشان در اين مکان اشاره و در پايان سخنان خود اظهار داشت : برکات انقلاب اسلامي امروز در ايران و منطقه مورد مشاهده است و بيرون از کشور ما عزت اين انقلاب را مي‌بينيم چنانچه امروز لبنان و حزب‌الله لبنان عزت دارد و حزب‌الله و سيد حسن نصرالله حرکات بسيار زيبايي انجام مي‌دهند.

جزئيات سفراستاني رئيس‌جمهور به اصفهان

استاندار اصفهان ‌جزئيات سيزدهمين سفر استاني رئيس‌جمهور و هيات دولت را تشريح کرد.

به گزارش تسنيم ،رسول زرگرپور در جمع خبرنگاران، درباره جزئيات سفر استاني رئيس‌جمهور به اصفهان اظهار داشت: حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور صبح چهارشنبه ساعت 9:30 در جمع مردم اصفهان به ايراد سخنراني مي‌پردازد که در همين جا از مردم اصفهان براي حضور در اين برنامه دعوت مي‌کنيم.وي افزود: رئيس جمهور در اين سفر از 2 طرح اقتصادي و علمي اصفهان نيز که شامل يک طرح علمي و يک طرح کشاورزي است، بازديد مي‌کند.

استاندار اصفهان تصريح کرد: حضور 12 تن از وزرا و معاونان رئيس‌جمهور در اصفهان قطعي شده است که در شهرستان‌هاي مختلف حضور پيدا مي‌کنند. بدون شک در تمام شهرستان‌هاي استان حضور يکي از وزرا، معاونان رئيس‌جمهور يا معاونان وزرا قطعي است.زرگرپور درباره مدت زمان اين سفر گفت: برنامه سفر رئيس جمهور به اصفهان 2 روزه بوده و جلسه شوراي اداري استان اصفهان بعد از ظهر پنجشنبه برگزار مي‌شود و رئيس جمهور پس از برگزاري نشست خبري، اصفهان را به مقصد پايتخت ترک مي‌کند.

پرتاب ماهواره در روزهاي آينده

معاون علمي و فناوري رييس جمهور از پرتاب يک ماهواره ايراني به فضا در روزهاي آينده خبر داد.به گزارش ايسنا، سورنا ستاري، اطلاعات بيشتري درباره اين پرتاب نداد و در عين حال در پاسخ به سوالي درباره روند تاسيس مرکز ملي فضايي که به معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري محول شده از بحث و بررسي و تصميم گيري در اين خصوص با برگزاري جلسه اي در اين هفته خبر داد.

وي درباره زمان به آب اندازي کشتي اقيانوس پيماي تحقيقاتي «خليج فارس» که با سفارش و پيگيري هاي چند ساله پژوهشگاه ملي اقيانوس شناسي و علوم جوي و با حمايت مالي معاونت در صنايع دريايي وزارت دفاع ساخته شده و مراسم رسمي به آب اندازي آن طي چند ماه اخير بارها به تعويق افتاده است، اظهار داشت: اقيانوس پيماي تحقيقاتي در دهه فجر آماده به آب اندازي است.


 ميز خبر 

باهنر باتبريک آغاز دهه فجر:

اميدواريم شاهد وحدت اسلامي باشيم

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با تبريک آغاز سي و ششمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ابراز اميدواري کرد که هر سال سايه درخت تنومند نظام جمهوري اسلامي ايران انبوه‌تر و پرثمرتر باشد.

به گزارش ايلنا، محمدرضا باهنر بعد از گرامي داشت لحظه تاريخي ورود امام در ساعت 9 و 33 دقيقه 12 بهمن 57 گفت: آغاز دهه مبارک فجر را به همه‌ همکاران و خانواده معظم شهدا و ايثارگران و ملت بزرگ ايران تبريک مي‌گويم و آرزوي علو درجات براي خانواده‌ معظم شهدا و شفاي عاجل براي ايثارگران و جانبازان دارم. نايب رئيس مجلس ابراز اميدواري کرد که با گذشت هر سال سايه درخت تنومند نظام جمهوري اسلامي انبوه‌تر و پرثمر‌تر شود و شاهد ارتقاي قدرت کيفي و کمي امت اسلامي باشيم. همچنين وحدت اسلامي محقق شود و شاهد سرنگوني کاخ‌هاي ظلم و و ستم باشيم تا اين انقلاب را به ست صاحب اصلي اش حضرت ولي عصر (عج) بسپاريم.

تکذيب برخي گزارش‌ها درباره جلسات شوراي عالي امنيت ملي

سخنگوي شورايعالي امنيت ملي انتشار برخي گزارش‌ها از سوي رسانه‌هاي وابسته به بيگانگان درخصوص موضوعات مطروحه در جلسات اين شورا را بي‌پايه و غيرواقعي خواند.

به گزارش ايرنا ،کيوان خسروي با تاکيد بر محرمانه‌بودن دستور جلسات شورايعالي امنيت ملي افزود: «تنها مرجع منتشر‌کننده مصوبات و تصميمات شورايعالي امنيت ملي دبيرخانه شورا است که براساس ضرورت در اين خصوص اطلاع‌رساني خواهد شد.» او با اشاره به ضرورت عدم تاثيرپذيري رسانه‌هاي داخلي از برخي فضاسازي‌هاي هدفمند از سوي مراکز خبري مشکوک گفت: «انتشار اخبار مجعول و بي‌اساس ازاين‌دست صرفا با هدف ايجاد التهاب و اختلاف در فضاي سياسي جامعه و انحراف افکار عمومي نسبت به اولويت‌هاي اصلي کشور انجام مي‌شود.»

کشف پولشويي 52 ميليارد توماني در کرمانشاه

رئيس پليس استان کرمانشاه از کشف پولشويي 520 ميليارد ريالي يکي از کارکنان دستگاه هاي دولتي خبر داد.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه خبري پليس ،سردار «منوچهر امان اللهي» گفت: در پي اعلام اداره حقوقي يکي از شرکت هاي دولتي مبني بر اينکه يکي از کارکنان آن شرکت با انجام مانور متقلبانه و با سوء استفاده از موقعيت شغلي از حساب شرکت نزد يکي از بانک ها به نفع خود سوء استفاده کرده است، رسيدگي به موضوع در دستور کار قرار گرفت . وي افزود: اين کارمند متخلف مبلغ 520 ميليارد ريال به صورت متناوب از حساب شرکت برداشت و به حساب سپرده کوتاه مدت سود دار خود واريز کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام -FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا 26جمادي الاول 1431 هجري قمري/ 10 تا 11 مي 2010

سند درمورد موضوع 3.3 از پيش نويس دستورکار

( پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک)

قسمت سي‌و‌پنج:

يادداشت مقدماتي:

اين پروژه آماده شده است و موضوع مناسب آن در پيش نويس دستورکار پانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در ارتباط با ماده (II-12)، پاراگراف (a)، از اساسنامه FUIW گنجانده شده است.

اين سند، که توسط شوراي اجرايي در چهاردهمين اجلاس خود به تصويب رسيده است، شامل پيشنهاداتي در رابطه با روش هاي جديد رقابت است. جايزه براساس مجموعه کاملي از کارهاي انجام شده است که توسط پژوهشگران رقيب درطول سال آکادميک، شامل کتاب ها، مقالات تحقيقي و مطالعات ميداني اعطا مي گردد.

اين سند ( FUIW/E.C.15/2010/3.3) به شوراي محترم اجرايي براي بررسي وتصميم گيري تقديم شده است.

پروژه جايزه FUIW براي مقالات پژوهشي آکادميک

1. محرک ها

دريک پيشنهاد براي توانمندسازي پژوهش علمي دانشگاه و اتصال آن به عوامل مذهبي، آموزشي، علمي، فرهنگي و تمدني امت اسلامي ودريک اقدام براي بالابردن مأموريت نگهداري انسان از انحراف و نابودي؛

در جستجوي تشويق افکاري سازنده، ظرفيت هاي خلاق وتمامي ديدگاه هاي مسلمانان به عنوان انعکاس آيه قرآن. « هر عملي کنيد خدا آن عمل را به شما مي نمايدو هم رسول و مؤمنان برآن آگاه مي شوند1 »؛

با آگاهي از برتري هاي فن آوري، تغييرات دانش وچالش هاي فزاينده هزاره سوم که با افزايش نياز به توسعه آموزش اسلامي دانشگاه، پهلو به پهلو نگهداشتن پيشرفت جاري وبه روز کردن وظايف محوري آن است: پژوهش، تعليم و تدريس، مشخص مي گردد؛

از ديدگاه کاهش پژوهش علمي در جهان اسلام در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته، همانطور که توسط دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري، مديرکل آيسيسکو، دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، درنطق خود براي سومين کنفرانس اسلامي وزراي آموزش عالي و پژوهش علمي در کويت (19 تا21 /11/2006) ايراد شد، و به اين وضعيت خطرناک که برخورد عظيمي در مورد حال و آينده جهان اسلام دارد اشاره کرد؛

1- ( سوره توبه (9) آيه 105 )


 در خصوص رويت هلال ماه و اختلاف‌نظر فقها:
  هاشمي رفسنجاني:يقين معمولي براي همه حجت است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اهميت علم نجوم و جايگاه آن در پژوهش‌هاي مرکز تحقيقات استراتژيک، گفت: مرکز تحقيقات اين موقعيت را دارد که با ايجاد يک مرکز پژوهشي، از علماي بنام دنيا براي مباحث علمي دعوت کند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه شوراي تحقيقاتي و هم‌انديشي قرآني که با حضور علي اکبر ولايتي، رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع، دو نفر از اعضاي ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب و يک نفر از محققان مرکز تحقيقات آيت‌الله سيستاني و همچنين محققان و پژوهشگران قرآني حوزه‌هاي علميه قم و تهران در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد، تبيين و تشريح نظام اسلامي براساس قرآن را براي همه نسل‌هاي مسلمان مهم و حياتي دانست و گفت: براساس آيات، پيامبر اسلام نيز وظيفه تبيين معارف و موضوعات قرآني را برعهده داشتند و انصافاً در آن ده سال، بهترين کارها را براي تثبيت نظام اسلامي انجام دادند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از استماع نظرات کارشناسان در خصوص رويت هلال ماه و اختلاف‌نظر فقها،اظهارداشت : علم مي‌گويد که يقين معمولي براي همه حجت است. هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر تفاوت دانش امروز بشر در مورد افلاک و کهکشان‌ها با دانش قديم، خاطر نشان کرد: حقيقتاً تلاش علماي قديم قابل تحسين است، اما الان عصر پيشرفت علوم نجوم است که تغييرات نجومي لحظه‌اي محاسبه مي‌شود.وي افزود: وقتي علم روشني داريم، نبايد دنبال ترديدها برويم.


 اوباما: ايران به توافق ژنو پايبند بوده است
 لاريجاني:اوباما مسئول شکست مذاکرات است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي كه در جلسه علني مجلس سخن مي گفت ،با اشاره به سال روز ورود امام خميني (ره) به ايران، تأکيد کرد: ايشان در 12 بهمن سال 57 با ورود به ايران انقلاب ملت را وارد مرحله پيروزي کردند.به گزارش مهر، لاريجاني همچنين انتقاداتي را نيز به رئيس جمهور آمريکا و صحبت‌هاي اخير او در رابطه با مذاکرات مطرح و تأکيد کرد: رييس‌جمهور آمريکا با اين نوع سياست غلط در مذاکرات مسئول شکست مذاکرات است.

اين در حالي است كه اوباما در گفت‌وگو با تحليل‌گر مشهور شبکه سي‌ان‌ان ،ضمن حمايت از رويکرد خود در قبال ايران و مخالفت با تحريم‌هاي جديد عليه ايران در حال حاضر تصريح کرد: «استدلال من است که ما تحريم‌هاي بسيار کارآمدي عليه ايران تصويب کرديم که اين تحريم‌ها توانست ايران را به ميز مذاکرات بياورد تا بتوانيم اين موضوع را بررسي کنيم که آيا مي‌توانيم موضوع هسته اي ايران را از طريق ديپلماتيک رفع کنيم.»

اوباما سپس در ارتباط با پايبندي ايران به توافق موقت ژنو تحت عنوان برنامه اقدام مشترک ادامه داد: «با تمامي محاسبات صورت گرفته از جمله محاسبات سازمانهاي اطلاعاتي اسرائيل، ايران به مفاد توافق موقت ژنو (برنامه اقدام مشترک) پايبند بوده است. برنامه هسته‌اي خود را گسترش نداده‌اند. آنها ذخاير اورانيوم با درصد غناي پايين خود را به عقب بازگردانده‌اند. ما در اين دوران از مذاکرات هسته‌اي هيچ‌چيزي را از دست نداده‌ايم. برنامه هسته‌اي ايران پيشرفت نکرده است.» رئيس‌جمهور آمريکا در خصوص موضوع هسته اي ايران تأکيد کرد: ما شانس ايجاد يک مکانيسمي را داريم که طبق آن بتوانيم تأييد کنيم که ايران تسليحات هسته‌اي ندارد و ايران توانمندي اين را دارد که در طي زمان مجدداً به عنوان يک بازيگر مسوول به جامعه ملل وارد شود. با اينحال نمي‌دانم که بتوانيم به چنين چيزي برسيم اما استدلال من براي کنگره آمريکا اين است که در مقابل تصويب تحريم‌ها عليه ايران مقاومت کنند زيرا شرکاي ما و حتي ايران مي‌توانند اين تحريم‌ها را نقض توافق موقت ژنو تفسير کنند. از نظر ما، تضعيف ديپلماسي در اين برهه مهم زماني بدون آنکه دليل خوبي داشته باشيم، يک اشتباه است.


 سرمقاله 

 از فراهم كردن مقدمات تا كسب نتايج خوب؛

استانداردسازي محيط‌هاي آموزشي را جدي بگيريم

زهرا كيان‌بخت

يكي از مشكلاتي كه ما در كشورمان معمولا در زمينه‌هاي مختلف با آن روبرو بوده و هستيم، انتظار كسب نتيجه خوب است در شرايطي كه مقدمات براي حصول چنين نتيجه‌اي از قبل، فراهم نشده است. طبيعي است هر قدر هم آرمان و ايده‌آل ما رسيدن به يك نتيجه‌ي عالي باشد، به دليل عدم زمينه‌سازي مناسب، نتيجه موردنظر، حداقل با آن كيفيتي كه ما انتظارش را داريم به دست نخواهد آمد.

درست مثل اين است كه ما از تيم ملي‌مان در يكي از زمينه‌هاي ورزشي انتظار بُرد را داشته باشيم و در بازي‌هاي بين‌المللي مختلف، مشتاقانه در انتظار پيروزي و نتايج متفاوت براي آن باشيم، اما چون زمينه‌ي لازم براي تحقق اين آرزو، فراهم نشده، و تيم مقابل، بهتر تمرين كرده، و بيش‌تر تلاش كرده، نتيجه خوب هم برخلاف آرزوي ما، از آنِ تيم مقابل خواهد شد. اين مساله‌اي است كه مي‌توان آن را به بسياري از حوزه‌ها و عرصه‌هاي ديگر نيز تعميم داد، يكي از اين حيطه‌ها، حيطه‌ي آموزش است. در حوزه‌هاي آموزشي كه در اين جا به طور اخص، مي‌خواهيم آن را به عرصه آموزش عالي محدود كنيم، ما همواره با يك سري انتظارات مواجهيم.

اين‌ها انتظارات بجايي هستند كه هر جامعه‌اي از قشر دانشگاهي و عرصه‌ي آموزش عالي خود دارد.

بديهي است كه در جوامع مختلف، نوع نگاه‌ نسبت به دانشگاه‌ها كه معمولا علم‌گراترين افراد آن جامعه، در آن به تحصيل و تدريس مي‌پردازند، با اميد آن جامعه براي ساختن آينده، و البته حال، گره خورده و در پيوند است. از همين روست كه در جامعه ما هم همواره نگاهها نسبت به قشر دانشگاهي، نگاههايي اميدوارانه به قشري است كه از آن انتظار مي‌رود با پيشرفتهاي علمي، پژوهشي، رتبه كشور را در بسياري از عرصه‌ها جابجا كند و تعالي بخشد.

اما يكي از مشكلات جامعه دانشگاهي، كه البته مورد تازه‌اي نيست، مساله عدم زمينه‌سازي‌هاست كه موجب مي‌شود قشر دانشگاهي نتواند آنچه را از او انتظار مي‌رود جامه‌ي عمل بپوشاند. و اين عدم زمينه‌سازي، موضوع گسترده‌اي است كه بسياري از مسائل جزئي‌تر را دربرمي‌گيرد. به عنوان يك نمونه بسيار كوچك، مي‌توان به مناسب نبودن محيط‌هاي آموزشي اشاره كرد كه نه تنها قدمهاي دانشجويان را براي پيمودن مسير رشد، تندتر نمي‌كنند بلكه خود، مانعي بر سر تحقق اين مهم نيز مي‌شوند. استاندارد نبودن كلاسها، ساختمان‌هاي فرسوده و عدم نورگيري كافي كه به جاي منتقل كردن حس شادابي و اميد در دانشجويان، اضطراب و افسردگي و عدم نشاط را انتقال مي‌دهند، و از همه اين‌ها بدتر، عدم استاندارد خوابگاههاي دانشجويي و محيطهاي تنگ، تاريك و مستهلكي كه از دانشجويان انتظار مي‌رود در آن، به رشد و تعالي علمي و شخصيتي دست پيدا كنند، چيزي است كه مي‌تواند از جمله موانع اصلي رشد كيفي در عرصه آموزشي باشد. در بحث مهاجرت نخبگان، مي‌توان به اين نكته مهم اشاره كرد كه دانشجويان با نبود امكانات و ابزار موردنياز آموزش در سطح عالي، دست به گريبان بوده و ابزار آموزشي فعلي و موجود مراكز آموزش عالي را كافي و پاسخگوي آموخته‌هاي خود و متناسب با پيشرفت و جهش علمي كنوني نمي‌دانند و توجه به اين مشكل، يكي از مسائلي است كه مي‌تواند آمار افراد نخبه مهاجر را كاهش دهد.

مساله‌ي چگونگي فضاهاي آموزشي و جذابيّت داشتن يا نداشتن آنها، چيزي است كه به طور مستقيم، فضاي روحي قشر دانشجو را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد و پرداختن و مورد توجه جدي قرار دادن آن، مي‌تواند يكي از اجزاي پازل زمينه‌سازي براي رشد آموزشي در كشور، به شمار برود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي