جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919

در نشست خبري وزارت علوم تحقيقات و فناوري مطرح شد؛
آغاز ثبت‌نام فراخوان جذب اعضاي هيات علمي


خبر


Send To All به دانشجويان


خبر


نحوه ارزيابي مصاحبه‌شوندگان دکتري 94


 در نشست خبري وزارت علوم تحقيقات و فناوري مطرح شد؛
 آغاز ثبت‌نام فراخوان جذب اعضاي هيات علمي 

رييس مركز اعضاي هيات علمي وزارت جذب علوم، تاكيد كرد: اين مرکز با مشکل پست‌هاي سازماني مواجه بود زيرا افراد فعال در آن براساس طرح مهرآفرين دولت دهم فعاليت مي‌کردند که اين طرح در ابتداي دولت يازدهم متوقف شد بنابراين ما با هماهنگي‌هاي لازم به معاونت اجرايي و برنامه‌ريزي و امور استان‌ها راه‌اندازي کرديم.به گزارش آفرينش، حجت‌الاسلام محمدرضا رضوان طلب در نشست خبري در خصوص اينكه هيچ پرونده‌اي در مرکز جذب وزارت علوم با توصيه پذيرفته نشده است، اظهار داشت: طي يک سال گذشته هيچ فردي خارج از فراخوان و توصيه در اين مرکز جذب نشده است.

رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم، تاكيد كرد: رسيدگي به پرونده‌هاي مرکز جذب اعضاي هيات علمي حدود چهارماه زمان مي‌برد که از اين فرصت، سه ماه پرونده در دانشگاه‌ها براي مصاحبه علمي و عمومي بررسي مي‌شود.دكتر رضوان طلب با بيان اينكه زمان 45 روزه رسيدگي را به 28 روز رسانده‌ايم، خاطر نشان کرد: اميدواريم بتوانيم جدول زماني 4 ماه و نيم را رعايت کنيم.وي با اشاره به اينكه تقويت نظام نظارت و بازرسي در مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم گفت: طي يک سال گذشته از روند بررسي پرونده‌هاي اعضاي هيئت علمي 42 دانشگاه بازرسي کرده‌ايم. حجت‌ا‌لاسلام محمدرضا رضوان‌طلب با اعلام اين خبر افزود: طبق روالي که جزو قانون است هر سال دو بار فراخوان اعضاي هيات علمي اعلام مي‌شود.

وي تصريح كرد: دو نشست با هدف هماهنگي و دو نشست با هدف آموزش و هم‌انديشي در استان‌هاي مختلف برگزار شده است. دكتر رضوان‌طلب عنوان كرد: روند رسيدگي به پرونده‌هاي اين مرکز الکترونيکي شده است و نرم‌افزار جديد براي اين موضوع در حال تدوين است.

وي تصريح کرد: بعد از بررسي نيازهاي دانشگاه‌ها که از تاريخ ششم تا پايان دي ماه نيازهاي خود را در سايت وزارت علوم بارگذاري کرده‌اند و بعد از پايش و تطبيق آن با مجوزها که چند روز طول کشيد امروز ثبت‌نام جذب اعضاي هيئت علمي آغاز مي‌شود. رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم در خصوص مصاحبه اعضاي هيات علمي براي جذب در دانشگاه‌ها گفت: اگر قرار باشد سئوالاتي که از اين افراد پرسيده مي‌شود توهين آميز باشد و يا نوع مصاحبه توهين آميز باشد به شدت پرهيز مي‌کنيم و در حال بازسازي فرم‌هاي مصاحبه براي جذب اعضاي هيئت علمي در دانشگاه‌ها هستي که اين فرم‌ها موجب توهين نباشند. وي ادامه داد: 8108 مورد اعلام نياز بررسي نشده دانشگاه‌ها بود که بعد از بررسي 2292 کرسي به عنوان نيازهاي معتبر دانشگاه‌ها اعلام شد.

دكتر رضوان طلب اظهار داشت: 5276 نياز معتبر براي دوره گذشته اعلام شده بود که 16 هزار و 788 نفر ثبت‌نام کردند. وي تصريح كرد: حدود 1700 نفر در رده‌هاي مختلف ذيل اين مرکز فعاليت مي‌کنند همچنين بين7 تا 9 نفر در 110 دانشگاه کشور در هيئت جذب اعضاي هيئت علمي فعال هستند. همچنين حداقل پنج نفر براي بررسي صلاحيت عمومي و علمي در کارگروه‌ها حضور دارند. رييس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم درخصوص اينكه الكترونيكي كردن پرونده ها در سال جاري گفت: از سال 89 مراحل فراخوان به صورت الکترونيکي انجام مي‌شد اما اين فرايند بعد از مرحله فراخوان به صورت الکترونيکي انجام نمي‌شد.

وي با تاكيد بر اينكه نرم افزار جديدي براي رسيدگي به پرونده‌هاي متقاضيان جذب اعضاي هيئت علمي تدوين شده، خاطر نشان کرد: مي‌توانستيم امروز که روز شروع فراخوان است از اين نرم افزار بهره برداري کنيم اما براي احتياط اجراي آن را به زماني بعد از ثبت‌نام موکول کرديم. رضوان‌طلب در ادامه سخنانش گفت: ثبت‌نام‌کنندگان مي‌توانند بعد از اتمام فرايند ثبت‌نام و دريافت کد رهگيري، تا پايان زماني که عضو هيئت علمي هستند با استفاده از آن کد رهگيري وضعيت پرونده خود را بررسي کنند. وي با بيان اينکه بودجه مرکز جذب 90 درصد کاهش داشته گفت: بودجه مرکز جذب عضاي هيئت علمي در سال جاري نسبت به سال گذشته 90 درصد کاهش داشته اين در حالي است که تقريبا 80 درصد اين ميزان را بايد از محل درآمدهاي اختصاصي تامين کند در حالي که مرکز جذب هيچ منبع درآمدي اختصاصي ندارد.

رييس مركز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم، با اشاره به اينکه به طور متوسط روزانه 70 پرونده به دست ما مي‌رسد گفت: تلاش مي‌کنيم تا در جلسات هيات مرکزي که دو هفته يکبار برگزار مي‌شود، تمامي پرونده‌هاي رسيده را مورد بررسي قرار دهيم. گفتني است متقاضيان اين فراخوان مي‌توانند با مراجعه به آدرس اينترنتي Farakhan.mjazb.ir در اين مرحله ثبت‌نام کنند.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 خبر 

 کاهش تعداد داوطلبان؛

جزئيات آماري کنکور کارشناسي ارشد 94

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار تعداد داوطلبان اين دوره از آزمون کارشناسي ارشد سال 94 از کاهش 14 درصدي تعداد داوطلبان اين دوره نسبت به سال گذشته خبر داد.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي 136 کد رشته امتحاني از 143 کد رشته امتحاني آزمون کارشناسي ارشد سال 94 تعداد 812 هزار و 812 داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که اين آمار نسبت به سال گذشته که تعداد آن 950 هزار و 429 نفر بوده، 37 هزار و 617 نفر کمتر است و در واقع آمار داوطلبان سال 94 نسبت به آمار سال 93 تعداد 14.48 درصد کمتر است.

وي يادآور شد: از ميان 812 هزار و 812 داوطلب آزمون کارشناسي ارشد سال 94 تعداد 421 هزار و 76 نفر زن و تعداد 391 هزار و 736 نفر مرد هستند. در واقع 50.80 درصد داوطلبان زن و 48.20 درصد داوطلبان مرد هستند.توکلي گفت: از تعداد 812 هزار داوطلب تعداد 80 هزار و 831 داوطلب علاوه بر کد رشته امتحاني اول نسبت به انتخاب کد رشته دوم از ميان کد رشته‌هاي شناور نيز اقدام کرده‌اند که از اين تعداد 38 هزار و 284 نفر زن و 42 هزار و 547 نفر مرد هستند.

وي اضافه کرد: کارت شرکت در آزمون کارشناسي ارشد سال 94 از روز يکشبه 12 بهمن ماه 93 قابل دريافت است و افراد مي‌توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش نسبت به دريافت پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: با توجه به آمار ثبت‌نام‌کنندگان 812 هزار و 812 نفري و آمار علاقمندي به کد رشته امتحاني دوم، در نهايت تعداد 893 هزار و 643 کارت ورود به جلسه آزمون صادره شده است.وي گفت: بر اساس برنامه اعلام شده اين آزمون در صبح و بعد از ظهر روزهاي چهارشنبه 15، پنجشنبه 16 و جمعه 17 بهمن ماه در 62 شهرستان و 102 حوزه امتحاني دانشگاهي برگزار مي شود. در صبح چهارشنبه 7 کد رشته، بعدازظهر چهارشنبه 9 کد رشته، صبح پنجشنبه 66 کد رشته، بعد از ظهر پنجشنبه 5 کد رشته، صبح جمعه 13 کدرشته و بعدازظهر جمعه 36 کدرشته برگزار مي‌شود.

توکلي اضافه کرد: از تعداد داوطلبان کل اين آزمون، آزمون 181 هزار و 31 داوطلب در تهران برگزار مي شود که از اين تعداد در حوزه‌هاي امتحاني تهران 96 هزار و 397 زن و 84 هزار و 634 مرد داوطلب شرکت دارند.مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: نتيجه اوليه به صورت کارنامه در نيمه اول ارديبهشت ماه 94 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در همان نيمه دوم ارديبهشت ماه نسبت به انتخاب کد رشته‌هاي مجاز اقدام مي‌کنند. پس از گزينش، نتايج نهايي در دهه اول شهريورماه 94 منتشر مي‌شود.

هشدار پليس به کنکوري‌ها

رييس پليس فتاي خراسان رضوي نسبت به کلاهبرداري افراد سودجو با ترفند تضمين قبولي کارشناسي ارشد در دانشگاه‌هاي دولتي هشدار داد.

به گزارش سرويس «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سرهنگ سيد محسن عرفاني در اين باره گفت: با رصد و پايش کارشناسان پليس فتا در فضاي مجازي مشخص شد که اخيراً افراد سودجو و کلاهبردار با به دست آوردن شماره همراه داوطلبان کنکور سراسري در مقاطع مختلف با ارسال پيامک‌هاي حجمي از طريق سايت هاي ارسال پيامک اينترنتي رايگان اقدام به کلاهبرداري از آنان کرده اند. وي افزود: در اين شيوه کلاهبرداري افراد سودجوء با ارسال پيامک هاي حجمي از طريق سايت هاي ارسال پيامک اينترنتي رايگان اقدام به کلاهبرداري تحت عناوين تضمين قبولي در رشته و دانشگاه خاص با قرار داد مبلغ 6 ميليون تومان و همچنين دريافت سئوالات کنکور با پرداخت مبالغ کلان و... مي کنند که با بررسي‌هاي به عمل آمده مشخص شد که اين افراد از تهران و با شماره تلفن هاي ثابت اقدام به کلاهبرداري کرده اند. رييس پليس فتاي خراسان رضوي از داوطلبان ثبت‌نام در دانشگاه‌ها خواست در برابر اينگونه تبليغات هشيار باشند و در صورت مشاهده اينگونه تبليغات در فضاي مجازي موضوع را به پليس اطلاع دهند.


 Send To All به دانشجويان 

 مداومت؛ شرط رسيدن به موفقيت

زهرا كيان‌بخت

ما معمولا به مقاطعي از زندگي تحصيلي خود كه برمي‌گرديم احساس مي‌كنيم در يك مقطع بخصوص، در يك يا چند زمينه در حال حركت‌هايي بوده‌ايم كه مي‌توانستند ما را به موفقيتها و دستاوردهاي خوبي برسانند. مثلا يادت مي‌آيد كه در يك دوره، خودت را به خواندن روزانه‌ لغات و اصطلاحات يك زبان خارجي، مستلزم كرده بودي. يا مثلا يادت هست كه يكي از اساتيدي كه در آن ترم، با او واحد درسي داشته‌اي خواسته بود براي هر جلسه، يك مقاله علمي پژوهشي را در ارتباط با همان درس بخوانيد.

آن وقت هر جلسه، به طور رندومي، اسامي يكي از بچه‌ها را صدا مي‌زد و از او مي‌خواست درمورد مقاله‌اي كه مطالعه كرده، حدود پانزده دقيقه در كلاس صحبت كند. حتي در دو جلسه متوالي قرعه به اسم يكي از بچه‌ها افتاده بود و اين، باعث مي‌شد هميشه در حالت آماده‌باش به سر ببري و خيالت هم راحت نباشد كه چون استاد جلسه قبل اسمت را صدا زده، در اين جلسه، ديگر از تو نخواهد خواست مقاله ارائه بدهي. براي همين هم هميشه قبل از اين كلاس، همه بچه‌ها حتما يك مقاله علمي پژوهشي را به انتخاب خودشان مي‌خواندند و آن را خوب به خاطر مي‌سپردند.

يادت مي‌آيد كه در آن دوره، با وجود اين كه مجبور بودي قبل از هر جلسه، چند روزي را با آماده كردن كار براي كلاس، درگير باشي و وقت بگذاري، اما درسهاي خيلي خوبي را گرفتي و همين اجبار استاد، باعث شده بود كه خواه ناخواه هم روحيه پژوهشي‌ات پرورش پيدا كند و هم ارائه سمينار در كلاس از طرف خودت و بچه‌ها و بحثها و گفتگوهايي كه پيش مي‌آمد موجب مي‌شد روشهاي بيان شفاهي و نحوه سخنراني در يك جمع را بهتر بياموزي. خوب به خاطر داري كه همين كار استاد، چه قدر در دوره انجام پايان‌نامه به دادت رسيد و چه قدر در جلسه دفاع، باعث شده بود در ارائه‌ي تز، آسوده‌خاطر و مسلط باشي و همه اينها را مديون آن كلاس و روش تدريس استادش مي‌دانستي. استاد در جلسه‌ي آخر آن كلاس، گفته بود سعي كنيد عادت به خواندن هر روزه‌ي مقاله و كتاب را كه حالا كمي در شما ريشه دوانده، براي خودتان حفظ كنيد و هر روز يك مقاله علمي پژوهشي بخوانيد.

حالا بعضي وقتها فكر مي‌كني اگر حتي بعد از اتمام آن واحد درسي و پايان آن كلاس هم، به اين حرف استاد عمل كرده بودي و هر روز، يك مقاله مي‌خواندي چه قدر الان در بحثهاي مختلف رشته‌تحصيلي‌ات، مسلط‌تر و مطلع‌تر شده بودي.

همين است كه بعضي وقتها فكر مي‌كني كاش آن روال را ادامه مي‌دادي و رهايش نمي‌كردي.

خب. بحث ما بر سر همين است. يكي از بهترين و موثرترين راهها در موفقيت، «مداومت» است. مداومت يعني يك برنامه را هر چند آهسته، اما به طور پيوسته انجام دهيم و سعي كنيم تحت هيچ شرايطي آن را ترك نكنيم. اين كار باعث مي‌شود در بلندمدت، ما نتايج خوبي را بگيريم به طوري كه خودمان هم باورمان نمي‌شود نتيجه خوبي كه گرفته‌ايم، حاصل تلاشهاي آهسته و قدمهاي آرام اما پيوسته‌مان بوده است.

مثلا اگر از همين ترم، هر شب فقط چند صفحه از كتابهايي را كه استاد براي امتحان پايان ترم معرفي كرده بخوانيم، فكر مي‌كني در ايام فرجه‌ و روزهاي قبل از امتحان، همين فشار هميشگي دوران امتحانها را كه ناشي از كار زياد و وقت كم است، مجبور باشيم تحمل كنيم؟

اگر گريزي به گذشته‌مان بزنيم و به كارها و برنامه‌هايي كه در يك مقطع زماني آنها را انجام مي‌داده‌ايم فكر كنيم احتمالا به مواردي برمي‌خوريم كه اگر آنها را تا امروز به طور مداوم انجام مي‌داديم و تكرار و تمرين مي‌كرديم حتما نتايج بهتري مي‌گرفتيم.

خب! مي‌توانيم از امروز تصميم بگيريم برنامه‌هاي مختلف را در بلندمدت، اما به صورت مداوم و آهسته و پيوسته انجام دهيم.


 خبر 

 راه‌اندازي خوابگاه ويژه دانشجويان نخبه و استعداد برتر

دانشگاه علامه طباطبايي براي دانشجويان دختر روزانه مقطع دکتري که معيارهاي دانشجوي نخبه و استعداد درخشان را دارا باشند خوابگاه ويژه راه‌اندازي کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه علامه طباطبايي از نيم سال دوم سال تحصيلي 94-93 براي ارايه خدمات رفاهي و خوابگاهي مناسب‌تر به دانشجويان دختر نخبه و استعداد درخشان اين دانشگاه که در مقطع دکتري روزانه مشغول به تحصيل هستند اقدام به راه‌اندازي خوابگاهي ويژه اين دانشجويان کرده است.

اين خوابگاه در ساختمان شهيد سلطاني در مجموع سلامت واقع شده و داراي امکانات اتاق خواب، آشپزخانه، سرويس بهداشتي، 70 متر سالن مجهز به ميز مطالعه، تلويزيون، مبله و ديگر امکانات رفاهي است.

دانشجوياني که داراي معيارهاي زير باشند مي‌توانند از اين خوابگاه بهره‌مند شوند:

دانشجويان رتبه اول دکتري سازمان شنجش آموزش کشور (20) امتياز.

برگزيدگان المپياد علمي کشوري، دانشجويان نمونه کشوري، و استعداد درخشان (با تاييد دفتر استعداد درخشان دانشگاه)(20) امتياز.

دانشجويان رتبه اول گروه آموزشي و يا معدل بالاي 18 ، (20) امتياز.

برگزيدگان پژوهشگر برجسته به تاييد شواري پژوهشي دانشگاه (20امتياز).

دانشجوي شاهد و ايثارگر (همسرو فرزند شهيد،آزاده و همسرو فرزندجانباز بالاي 25 درصد و رزمندگان داراي حداقل 60 ماه حضور داوطلبانه (20) امتياز.

تبصره دانشجوياني که داراي حکم محکوميت قطعي از کميته انضباطي دانشگاه يا هيات بدوي تخلفات آموزشي يا اخلاقي باشند مشمول استفاده از اين آيين‌نامه نخواهند شد.

ثبت‌نام تا 14 بهمن؛

اعلام جزئيات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت بدون آزمون سال پيام نور

جزئيات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت بدون آزمون سال 93 دانشگاه پيام نور اعلام شد.به گزارش خبرنگار دانشگاهي باشگاه خبرنگاران؛ جزئيات ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تکميل ظرفيت بدون آزمون سال 93 دانشگاه پيام نور اعلام شد. بنا بر اين گزارش بر طبق دستورالعمل معاونت آموزش و تحصيلات تکميلي، کليه پذيرفته‌شدگان مي توانند در صورت دارا بودن شرايط به صورت غيرحضوري و از طريق سامانه گلستان به نشاني reg.pnu.ac.ir از 9/11/93 لغايت 14/11/93 ثبت‌نام نمايند.


 نحوه ارزيابي مصاحبه‌شوندگان دکتري 94  

در مصاحبه‌هاي آزمون دکتري نيمه متمرکز1394 سراسري 40 درصد نمره به سوابق پژوهشي، 30 درصد به سوابق آموزشي و 30 درصد نيز به ارزيابيهاي جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

به گزارش پي اچ دي تست، براساس آيين نامه جديد وزارت علوم، دانشگاهها موظف هستند نمره معرفي‌شدگان به مصاحبه دکتري را براساس جداول درج شده، تعيين و به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال فرمايند.

جدول 1- نحوه محاسبه امتيازات پژوهشي با حداکثر40 امتياز

جدول 2- نحوه محاسبه امتيازات آموزشي (حداکثر30 امتياز)

جدول 3- نحوه محاسبه امتيازات مصاحبه (حداکثر30 امتياز)

جدول شماره 4- هم‌ترازي نمرات آزمون‌هاي ملي و بين‌المللي زبان انگليسي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي