جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919


«مديريت استرس»؛ استرس، بخش جدايي ناپذير زندگي انسان


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 «مديريت استرس»؛ استرس، بخش جدايي ناپذير زندگي انسان 

 
يکي از رايج ترين مشکلاتي که همه ما را در سنين مختلف مورد حمله قرار مي‌دهد استرس است. استرس به معناي تنش يا فشار رواني است. استرس طولاني مدت با بيماري‌هايي همچون سرطان، بيماري‌هاي قلبي، سيروز کبدي، زخم‌هاي گوارشي و فشار خون بالا ارتباط نزديکي دارد.

به گزارش آفرينش دکتر «فرشاد شيباني»، متخصص روانشناسي باليني و مدرس دانشگاه در برنامه راديو سلامت با اشاره به تعريفي از استرس گفت: استرس اينگونه تعريف مي شود؛ واکنش در مقابله با يک تهديد ادراک شده (واقعي يا خيالي) نسبت به سلامت رواني، جسماني، هيجاني و معنوي فرد که منجر به يک سلسله پاسخ ها و تغييرات بدني در بدن مي شود. به عنوان مثال وقتي دچار استرس مي شويم کورتيزول خون افزايش مي يابد و باعث مي شود تا ضربان قلب افزايش کند، سرعت تنفس زياد شود و قند خون افزايش يابد. اين تغييرات بدن را در يک حالت آماده باش قرار مي¬دهند و باعث مي شوند تا بدن در مقابل برخي تهديدهاي بيروني (مثل اينکه خودرويي با سرعت به شما نزديک مي شود و شما سريع از آن دور مي شويد) عملکرد بهتري داشته باشد. همچنين اين تغييرات باعث مي شد تا انسان هاي غار نشين اوليه در مقابل خطرات محيطي (مثل حيوانات درنده) بتوانند بجنگند و يا فرار کنند. وي ادامه داد: اما امروزه لازم نيست با ببر بجنگيم! موضوعات استرس زاي زندگي در قرن حاضر ديگر نيازي به چنين تغييراتي در بدن ندارد مثلا اينکه کسي بتواند مشکلات مالي زندگي اش را مديريت کند و يا اختلافات بين فردي اش را حل و فصل کند، ديگر نيازي به افزايش ضربان قلب ندارد. بلکه بيشتر نياز دارد تا بتواند آرامش خود را حفظ کرده تا بتواند در جهت حل اين مشکلات بهتر فکر کند و تصميم بگيرد. استرس طولاني مدت با بيماري هايي همچون سرطان، بيماري هاي قلبي، سيروز کبدي، زخم هاي گوارشي و فشار خون بالا ارتباط نزديکي دارد.

شيباني با بيان اينكه براي مديريت استرس بايد بتوانيم نشانه هاي آن را در ابتدا بشناسيم، افزود: نشانه هاي استرس عبارتند از: سردرد، سوء هاضمه، گرفتگي گردن و شانه ها، عرق کردن کف دست، بيقراري، زود خسته شدن، دندان قروچه، ناخن جويدن، مشکل در تمرکز، فراموشکاري، از دست دادن حس طنز، پرخوري يا کم خوري، کم خوابي يا پرخوابي.

وي استرس را بخش جدايي ناپذير زندگي انسان دانست و گفت: چه بسا در بعضي موارد استرس مثبت نيز مي باشد که روانشناسان به آن يوسترس مي‌گويند مثل ازدواج کردن، مسافرت رفتن، ترفيع شغلي، صاحب فرزند شدن و يا قبولي در دانشگاه. اين اتفاقات با وجود مثبت بودنشان در ما فشار و تنش نيز ايجاد مي کنند که اين فشار و تنش براي ما مطلوب بوده و براي ما معنا و مفهوم دارد. از طرف ديگر استرس هاي منفي بر دو نوع هستند: استرس هاي عمده و شديد مثل تصادف يا يک بيماري حاد، و استرس هاي جزئي و خفيف مثل ترافيک، سر و صداي محيط، آلودگي هوا و ... .

اين روان شناس باليني با بيان اينكه براي مقابله با استرس به شکل کلي دو شيوه مقابله هيجان مدار و مساله مدار وجود دارد، ادامه داد: از طريق مقابله هاي هيجان مدار ابتدا هيجانات شديدمان را کنترل مي کنيم و خود را با آرامش مي رسانيم و بعد از آن به سراغ حل کردن موضوع استرس زا مي رويم. از مقابله هاي هيجان مدار مي توان به دعا و نيايش و توکل کردن، درد دل کردن با يک دوست، معني جديد و مثبت دادن به استرس، فعاليت هنري يا موسيقي، سرگرم کردن خود با فعاليت هاي ذهني مثل بازي هاي فکري و ورزش کردن نام برد. اگرچه اين راهکارهاي هيجان مدار منجر به رفع مشکل نمي‌شوند ولي ما را به آرامش مي رسانند تا بتوانيم بهتر فکر کنيم و از طريق راهکارهاي مساله مدار بتوانيم مشکل را حل کنيم. از راهکارهاي مساله مدار مي توان به برنامه ريزي کردن به قصد برطرف کردن استرس، کنار گذاشتن فعاليت هاي غير ضروري به منظور تمرکز بيشتر روي موضوع استرس، مشاوره و راهنمايي گرفتن از يک فردي که چنين استرسي را گذرانده و يا در اين موضوع تخصص دارد، اشاره کرد.

شيباني در ادامه با بيان اينكه از طرفي برخي راهکارهاي ناسالم جهت مديريت استرس وجود دارند، افزود: اين راهکارها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت باعث آرامش فرد شوند و يا باعث شوند که فرد کمتر به موضوع استرس فکر کند اما در نهايت مشکل را پيچيده تر مي کنند. سيگار کشيدن يا پناه بردن به مواد مخدر، خوابيدن زياد، خيال پردازي و روياپردازي، انجام رفتارهاي تکانشي و بدون تامل، تسليم شرايط شدن و دست از تلاش برداشتن، نمونه اي از اين روش هاي ناسالم و ناکارامد است.

وي در پايان براي بالا بردن توان مقابله با استرس توصيه كرد: اهداف کوتاه مدت تعيين کرده و آنها را اولويت بندي کنيد/ در چهارچوب توانايي هاي مالي خودتان زندگي کنيد: در اين بازار اگر سود است با درويش خرسند است، خدايا منعمم گردان به درويشي و خرسندي/ در زندگي خود تغييراتي بوجود آوريد، محيط و چيدمان منزل يکنواخت منجر به کاهش توان مقابله با استرس مي شود./ مهارت خودتان را در مديريت زمان افزايش دهيد./ يک زنگ تفريح و يک سرگرمي براي خودتان داشته باشيد. اين سرگرمي نبايد به قصد امرار معاش صورت گيرد. مهم اينست که سرگرمي از جنس شغلتان نباشد. به اين ترتيب اگر شغل فردي ايجاب مي کند که دائما پشت ميز بشيند، بهتر است سرگرمي او نوعي فعاليت فيزيکي باشد. اگر شغل فردي مستلزم تعامل فراوان با افراد است، بهتر است سرگرمي او به گونه اي باشد که بتواند با خود خلوت کند./ شوخ طبع باشيد: خنديدن يک مهارت مقابله با استرس است.

کساني که مي توانند بخندند و حس طنز قوي دارند توان بيشتري براي مقابله با استرس دارند. خواندن مطالب طنز و ديدن فيلم هاي کمدي يک راه خوب کاهش استرس است.


 خبر پزشکي 

 نارسايي اکسيژن عامل تشنج نوزادان

فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: علايم صرع در نوزادان با تکانه‌هاي اندام‌ها، مکث تنفسي که موجب اختلال تنفسي و کبودي نوزاد مي‌شود، حرکات غيرطبيعي در چشم با خيره شدن چشم به يک سو و تکانه‌هاي منتشر در چهار اندام است.

کوروش قره‌گزلو در گفت‌وگو با فارس ، با بيان اينکه فرد براي بروز حملات تشنجي و صرع نياز به استعداد ژنتيکي دارد، اظهار داشت: يک سوم افرادي که به تومورهاي مغزي مبتلا مي‌شوند تشنج مي‌کنند و درصد بالايي از افرادي که مغزشان دچار آسيب مي‌شود نيز تشنج نمي‌کنند بنابراين کساني که مبتلا به حملات تشنجي مي‌شوند به زمينه ژنتيکي نياز دارند.

علايم صرع در نوزادان

اين نورولوژيست تصريح کرد: صرع از زمان نوزادي خود را نشان مي‌دهد و علايم آن به صورت تکانه‌هاي اندام‌ها، مکث تنفسي که موجب اختلال تنفسي و کبودي نوزاد مي‌شود، حرکات غيرطبيعي در چشم با خيره شدن چشم به يک سو و تکانه‌هاي منتشر در چهار اندام است.

نارسايي اکسيژن عامل تشنج در نوزادان

قره‌گزلو اظهار داشت: ضربه‌هاي مغزي يا نارسايي اکسيژن موقع تولد نيز مي‌تواند موجب بروز تشنج شود. بنابراين لزوم مراقبت حين زايمان براي سلامتي نوزاد اهمين زيادي دارد.

کمبود کلسيم و افت قند عامل تشنج در افراد

اين فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: کمبود کلسيم در مبتلايان به نارسايي پاراتيروئيد و افت قند در مبتلايان به ديابت که داروي زيادي مصرف مي‌کنند و افرادي که دچار افت قند خون مي‌شوند مي‌توانند منجر به تشنج شوند. وي افزود: مغز از تنها ماده مغذي که مي‌تواند استفاده کند، قند است کساني که به بيماري خاصي مبتلا مي‌شوند و قند خونشان پايين مي‌افتد مستعد به صدمه مغزي هستند اين استعداد موجب مي‌شود تا در صورت افت قند خون فرد دچار تشنج شود.

مشکلات کبدي، کليوي و ريوي در افراد مستعد موجب تشنج مي‌شود

قره‌‌گزلو تصريح کرد: در هر حمله تشنجي صدمات جبران‌ناپذيري به مغز وارد مي‌شود همچنين عوارض متابوليکي مانند مشکلات کبدي، کليوي و ريوي جزو عوارضي هستند که ممکن است در افرادي که زمينه حملات تشنجي دارند موجب بروز تشنج شود. وي خاطرنشان کرد: براي تشنج زمينه فرد و فرايندي که بروز زمينه را تسهيل کند نياز است، اين زمينه‌ها مي‌تواند نارسايي اکسيژن و ضربه حين تولد، بروز تصادفات رانندگي، دوچرخه‌سواري، ضربه به سر و تومورهاي مغزي باشد.

هر آنچه لازمه دانستن بيماري "اسفروسيتوز" است

اسفروسيتوز ارثي يک آسيب ارثي است که به سبب نقص در سنتز يک پروتئين غشايي آسيب ديدگي غشاء گلبول‌هاي قرمز روي مي‌دهد، گلبول‌هاي قرمز شکل کروي مي‌يابند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ گلبول‌هاي قرمز کروي شکل به دليل شکل غيرمعمول خود از خون جدا شده و بدست طحال نابود مي‌شوند. اين امر موجب کاهش شمار گلبول‌هاي قرمز درگردش خون شده و درنتيجه کم‌خوني ايجاد مي‌شود. علائم اين بيماري کم خوني، زردي، بزرگ شدن طحال وسنگ صفراوي است. در اسمير خون محيطي اجسام هاول ژلي (Howell-Jolly bodies) ديده مي‌شود. گويچه هاي سرخ معمولاً نرموسيتيک هستند و تعداد رتيکولوسيتها تا بيست درصد افزايش مي‌يابد. افزايش شکنندگي اسموتيک گويچه‌هاي سرخ، آزمايش کومبس منفي ساير علائم بيماري هستند.

اسفروسيتوز غير ارثي يک آنمي هموليتيک اتوايميون (خودايمني) است. اسفروسيت‌ها هم‌چنين در بيماري هموگلوبين C و بعضي سوختگي‌هاي شديد ديده مي‌شوند. تنها درمان موثر برداشتن کامل طحال (اسپلنکتومي) است. بايد احتمال وجود طحال‌هاي فرعي را درنظر گرفت. اسپلنکتومي موجب رفع آنمي مي‌شود.


 خبرها از عالم علم 

 چرا خون‌دماغ در زمستان شايع است؟

پزشکان معتقدند خون‌دماغ در زمستان شايع است اما نگران‌کننده نيست.به گزارش (ايسنا)، دکتر «جيمز استانکيئويکز» از مرکز درماني دانشگاه لويولا در آمريکا گفت: هواي سرد زمستان موجب خشکي و تحريک پذيري بيني مي‌شوند و احتمال خون‌دماغ شدن را افزايش مي‌دهد.به گفته اين پزشک، افراد مسن بيشتر از گروه‌هاي سني ديگر در فصل زمستان دچار خونريزي از بيني مي‌شوند زيرا غشاي مخاط بيني آنان رطوبت و نرمي کافي ندارد و جريان هواي خشک، موجب نازک شدن رگ‌هاي خوني در بيني مي‌شود. همچنين زنان مسن و افرادي که از داروهاي رقيق کننده خون مصرف مي‌کنند بيشتر در معرض اين عارضه قرار دارند. علاوه بر اين در دوران پس از قاعدگي نيز به دليل کاهش سطح استروژن، احتمال خونريزي بيني بالاتر مي‌رود.

دکتر استانکيئويکز به افراد توصيه مي‌کند هنگام خونريزي بيني نگران و مضطرب نشوند بلکه تنها سر خود را به سمت عقب نگه دارند و براي مدت زمان پنج دقيقه فشاري را با انگشتان به سوراخ بيني‌هاي خود وارد کنند.همچنين استفاده از يخ در اين شرايط توصيه مي‌شود. سرما موجب انقباض رگ‌هاي خوني شده و در نتيجه سرعت جريان خون را پايين مي‌آورد. هرچند در موارد شديد و در صورتي که خونريزي متوقف نشود لازم است به پزشک مراجعه شود تا رگ سوزانده شود به اين مفهوم که به زخم حرارت داده مي‌شود تا جريان خون بند آيد.

سلول هاي ايمني مي‌توانند مخفيگاه ويروس HIV باشند

ويروس ايدز (اچ آي وي) مي‌تواند سال ها و حتي دهه‌ها بدون داشتن فعاليتي در سلول هاي آلوده زندگي کند.به گزارش مهر، دانشمندان معتقدند رمزگشايي اين مخزن ويروسي ممکن است نه تنها درمان بلکه معالجه کامل اين بيماري را امکان پذير سازد. محققان به يافته‌هاي جديدي دست يافته‌اند که بر اساس آن مي‌توانند تشخيص دهند کدام يک از سلول هاي ايمني اقدام به مخفي نمودن اين ويروس مي‌نمايند.داروهايي که براي درمان بيماري اچ اي وي وجود دارد به گونه‌اي ساخته شده‌اند که مي‌توانند فعاليت‌هاي ويروس ايدز را متوقف ساخته اما به طور کامل نمي‌توانند آن را از بين ببرند. دليل اين امر نيز اينست که مواد سازنده اين داروها امکان دستيابي به مکان‌هايي که اين ويروس را مخفي ساخته‌اند ندارند.

يافته‌هاي جديد محققان نشان مي‌دهد سلول‌هاي سفيد خوني که آلوده به ويروس ايدز هستند مي‌توانند در طول زمان تکثير يافته و کلون‌هاي زيادي را توليد کرده که همگي حاوي کد ژنتيکي اچ اي وي هستند. اين کلون‌ها هر چند داراي کد ژنتيکي ويروس ايدز هستند اما به نظر نمي رسد که مخفيگاه خاموش اين ويروس‌ها باشند. محققان مي‌گويند بررسي‌هاي آنان نشان مي‌دهد سلول‌هايي که منبع اصلي ويروس خاموش ايدز هستند، هرگز تقسيم سلولي انجام نمي دهند. اچ اي وي به خانواده‌اي از ويروس‌ها تعلق دارد که بعد از آلوده ساختن ژنوم سلول هاي ميزبان خود را در آنجا مخفي ساخته و بدون داشتن تحرک و فعاليت در آنجا باقي مي مانند. سلول اچ اي وي اکثرا به لنفوسيت‌هاي CD4 T حمله مي‌کند. لنفوسيت CD4 T نوعي از سلول T مي‌باشد که در واکنش سيستم ايمني بدن دخيل مي‌باشد.

زماني که ويروس اچ اي وي خود را وارد کد ژنتيکي سلول CD4 T مي‌سازد ممکن است فعال شده و با به دست گرفتن کنترل سلول T آن را مجبور به توليد سلول‌هاي مشابهي از خود ساخته که همگي آلوده به ويروس اچ اي وي مي‌باشند. اين ويروس در ادامه پروسه تکثير سلولي T اين سلول را که منبع اوليه آلودگي است، از بين مي برد. داروهاي ضد ويروسي با متوقف ساختن فعاليت عفونت اچ اي وي در واقع باعث اختلال در کار اين ويروس مي‌شوند که با به دست گرفتن کنترل سلول T باعث تکثير اين سلول آلوده مي‌گردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي