جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4919


تفکيک آب شرب از بهداشتي درحومه تهران


توافق بزرگ گازي تهران- بغداد

اداره اطلاعات انرژي آمريکا گزارش داد:
توليد روزانه 3.24 ميليون بشکه‌اي نفت ايران در سال 2014


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


انرژي و شهرستان‌‌ها


دنياي انرژي


 تفکيک آب شرب از بهداشتي درحومه تهران  

 
مجري طرح تفکيک آب شرب و بهداشتي منطقه پايلوت در شهر مشهد با اشاره به اينكه مقرر شده بود که با کارتي شدن و يا تامين آب شرب بوسيله بطري 49 درصد از مبلغ قبوض شهروندان کاهش يابد، گفت: وزارت بهداشت با اعلام غير استاندارد بودن اجراي طرح تفكيك را متوقف و به تعويق انداخت.

محمد محمدزاده مجري طرح تفکيک آب شرب و بهداشتي منطقه پايلوت در شهر مشهد در گفت‌و‌گو با ايلنا در توضيح چگونگي طرح جداسازي آب شرب و بهداشتي گفت: مطالعات طرح ياد شده از سال 91 شروع شد و کل شهر مشهد در محدوده طرح و اطراف حرم بعنوان پايلوت انتخاب شد.

وي ادامه داد: محدوده طرح 37 هکتار با 1340 مشترک که شامل 435 اشتراک خانگي 273 مهمانپذير و هتل 492 اشتراک تجاري است و جمعيت ساکن در محل طبق آمار سال، 90 2160 نفر ثابت بوده است و قابليت پذيرش 85000 زائر را نيز دارد.

محمدزاده تصريح کرد: در حال حاضر85 درصد مصرف آب منطقه توسط مهمانپذير‌ها و هتل‌ها انجام مي‌شود لذا اگر300 متر مکعب آب در اين محدوده مصرف شود اين اولويت وجود دارد که مصرف شرب به سمت بطري شدن برود.

وي با بيان اينکه زائرين 10 برابر بيشتر از ديگر ساکنين آبي که از طريق شبکه ارسال مي‌شود را جهت بهداشت مصرف مي‌کنند، اظهار داشت: طبق محاسبات مصرف آب شرب در اين منطقه 300 متر مکعب در شبانه روز است و بر اساس پيمايش منطقه‌اي در محدوده‌اي که بعنوان پايلوت انتخاب شده بيشتر آب مصرفي که قابليت مصرف شرب دارد جهت بهداشت مصرف مي‌شود لذا لازم بود که به سمت تفکيک رفته و به اين نحو از مصرف بي‌رويه آب تصفيه شده جلوگيري و هزينه‌ها نيز کاهش مي‌يابد.

محمدزاده خاطرنشان کرد: طرح تفکيک از سوي شرکت مهندسي آبفا، استانداري و دانشگاه علوم پزشکي مورد تائيد قرار گرفت و کليات آن در کارگروه مختلف کميته آب پدافند غيرعامل مطرح و مورد تصويب قرار گرفت اما مرکز بهداشت در حال حاضر عدم وجود استاندارد را مطرح کرده که در حال بررسي است در حالي که محدوده طرح کاملا ايزوله است شبکه‌ها کاملا تست شده و خطوط انتقال و چاههاي تامين آب بهداشتي تماما بررسي شده است.

وي تصريح کرد: مقرر شده بود که با کارتي شدن و يا تامين آب شرب بوسيله بطري 49 درصد از مبلغ قبوض شهروندان کاهش يابد و به ازاي هر ليتر آب شربي که خريداري مي‌کنند 10 تومان بايد بپردازند.مجري طرح تفکيک آب اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به اينکه وزارت بهداشت نبود استاندارد را اعلام کرده فعلا طرح متوقف شده اما اگر اجازه دهند ما آمادگي اجراي طرح را داريم.

اين در حالي است كه ،معاون نظارت بر بهره برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با اشاره به اين که مطالعات لازم براي تفکيک آب شرب از بهداشتي صورت گرفته گفت: تفکيک آب در حومه تهران اجرا خواهد شد.

حميدرضا تشيعي ، در مورد پروژه تفکيک آب شرب از بهداشتي در تهران گفت: مطالعات لازم براي انجام اين کار در حومه تهران پايان يافته و آماده اجرا هستيم.وي با تاکيد بر اين‌که تفکيک آب شرب از بهداشتي با ظرفيت سازي بخش خصوصي صورت خواهد پذيرفت گفت: هر جا که آب به صورت دو سامانه‌اي توزيع شود با مشارکت بخش خصوصي خواهد بود.

معاون نظارت بر بهره برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور در مورد مشارکت بخش خصوصي در زمينه توزيع آب دو سامانه‌اي گفت: آب و زمين در اختيار بخش خصوصي قرار خواهد گرفت تا در پروژه سرمايه‌گذاري کنند.

تشيعي در مورد قيمت آب شرب توزيع شده از طريق سامانه دوم پس از تفکيک آب شرب و بهداشتي گفت: قطعا قيمت آب شرب توزيعي از قيمت آب معدني کمتر خواهد بود.


 توافق بزرگ گازي تهران- بغداد 

 
تهران و بغداد در حالي بزرگترين قرارداد گازي منطقه خاورميانه را امضا کرده‌اند که تا زمان پاکسازي کامل تروريست‌ها در عراق، امکان آغاز صادرات گازهاي ترش پارس جنوبي به اين کشور همسايه وجود ندارد.به گزارش مهر، ايران هر چند عنوان بزرگترين دارنده ذخاير گاز طبيعي جهان را يدک مي کشد اما سهم بزرگترين دارنده گاز جهان در تجارت جهاني اين انرژي پر طرفدار حتي به دو درصد نمي‌رسد، با اين وجود بايد تا افق چشم انداز سهم ايران در تجارت جهاني گاز از مرز 10 درصد عبور کند.

انتقال گازهاي ترش ايران به بازارهاي جهاني در طول چند سال گذشته با چالش‌هاي مختلفي همچون منفي بودن تراز توليد و مصرف گاز در کشور به ويژه در فصل زمستان، تحريم‌ها و محدوديت‌هاي بين‌المللي و مشکلات ساختار در بدنه صنعت گاز کشور دست و پنجه نرم کرده است اما اخيرا مشکل جديد يبه مشکلات متعدد حضور ايران در تجارت جهاني گاز همچون فعاليت گاه و بيگاه گروه‌هاي تروريستي اضافه شده است.از اين رو، پس از آنکه قرارداد صادرات گاز طبيعي ايران به سه کشور اسلامي عراق، سوريه و لنان در قالب قرارداد خط لوله گاز اسلامي امضا شد اما به دليل فعاليت تروريست‌ها در سوريه و پس از آن عراق اجراي اين قرارداد گازي را به حالت تعليق درآورده است.

با اين وجود، عمليات آماده سازي خطوط لوله انتقال گازهاي ترش پارس جنوبي به عراق در سطح شبکه سراسري گاز ايران در حال انجام است و پيش بيني مي شود از سال 1394 ايران آماده صادرات گاز طبيعي به اين کشور همسايه باشد.


 اداره اطلاعات انرژي آمريکا گزارش داد:
 توليد روزانه 3.24 ميليون بشکه‌اي نفت ايران در سال 2014 

 اداره اطلاعات انرژي آمريکا در جديدترين گزارش خود اعلام کرد ايران در 10 ماه نخست سال 2014 بالغ بر 3.237 ميليون بشکه نفت در روز توليد کرده و آمريکا علي‌رغم اشباع بازار، توليد خود را در اين بازه نسبت به مدت مشابه سال 2013 يک ميليون و 355 هزار بشکه افزايش داده است.به گزارش ايرنا، اداره اطلاعات انرژي آمريکا وابسته به وزارت انرژي اين کشور، در جديدترين گزارش ماهانه خود، متوسط توليد نفت ايران در 10 ماه نخست سال 2014 را 3.237 ميليون بشکه در روز اعلام کرد.

بر اين اساس، توليد نفت ايران در 10 ماه نخست 2014 نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزايش روزانه 132 هزار بشکه‌اي و نسبت به متوسط کل صادرات نفت ايران در سال 2013، از افزايش 124 هزار بشکه‌اي برخوردار شده است.

ايران در ماه اکتبر 2014 همانند 9 ماه پيش از آن 3.230 ميليون بشکه نفت توليد کرده است اما اين ميزان نسبت به اکتبر سال پيش از آن، 103 هزار بشکه بيشتر است. توليد نفت ايران در ماه اکتبر سال 2013 بالغ بر 3.127 ميليون بشکه در روز عنوان شده است.بر اساس برآوردهاي اين گزارش، ايران در ميان اعضاي اوپک همچنان پس از عربستان و عراق در جايگاه سوم قرار دارد و در ميان 20 کشور بزرگ توليدکننده نفت جهان، هفتمين کشور بزرگ توليدکننده نفت به شمار مي رود.

در اين بازه زماني، توليد نفت عربستان روزانه 9.754 ميليون بشکه و توليد نفت عراق روزانه 3.321 ميليون بشکه تخمين زده شده است.اوپک در 10 ماه ابتدايي 2014 مجموعا 32.233 ميليون بشکه در روز توليد کرده است که اين رقم نسبت به سال مدت مشابه سال 2013 معادل 193 هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

ميزان توليد نفت 7 کشور نخست به اين ترتيب است، روسيه 10 ، عربستان 9.7، آمريکا 9، چين 4.2، کانادا با 3.6، عراق با 3.465 و ايران با 3.230ميليون بشکه نفت در روز.


 تريبون اقتصادي 

 از سهام عدالت تحقيق و تفحص مي‌شود

نمايندگان مجلس با تحقيق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند. به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، نمايندگان مجلس در جلسه علني با 151 رأي موافق،‌ 18 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 213 نماينده حاضر در مجلس با تحقيق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمين موسوي‌نژاد نماينده دشتستان به عنوان متقاضي تحقيق و تفحص از سهام عدالت گفت: قريب 45 ميليون نفر از مردم در کشور مشمول دريافت سهام عدالت هستند که ارزش قيمتي اين سهام 96 هزار ميليارد تومان است.

وي با بيان اين‌که ابهامي درموضوع عملکرد سهام عدالت وجود دارد،‌ گفت: برخي از شرکت‌ها و کارخانجات در اختيار برخي آقايان قرار گرفته که آنها تحت عنوان هيأت مديره و مديرعامل از قبل اين شرکت‌ها به جايي رسيده‌اند. حال آنکه قرار بود سهام اين شرکت‌ها تحت عنوان سهام عدالت به مردم مستضعف داده شود اما هيچ کدام برخوردار نشدند. نماينده مردم دشتستان با بيان اين‌که تاکنون گزارش عملکرد سهام عدالت در مجلس مطرح نشده است، گفت: عده‌اي از ابزار سهام عدالت براي رسيدن به مقاصدشان سوءاستفاده کردند. بنده از وزراي اقتصاد دولت قبلي و دولت فعلي درخواست کردم که نظارتي در مورد سهام عدالت و شرکت هاي مربوطه داشته باشند اما تاکنون اتفاقي رخ نداده است.

موسوي نژاد با تأکيد بر اين‌که بايد چگونگي واگذاري سهام عدالت مشخص شود، گفت: به بيت‌المال بي‌رحمي کردند و هر طور خواستند سهام را واگذار کردند آن هم به نام مردم مستضعف و محروم در روستاها.به گفته وي، نظارت بر عملکرد اين‌ شرکت‌ها وجود ندارد و آنها هر کاري مي‌خواهند انجام مي‌دهند.

رييس کل سازمان امور مالياتي :

معاون اول رييس جمهور سابق بدهي مالياتي ندارد

رييس کل سازمان امور مالياتي کشور معوقات مالياتي را 12 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و درباره بدهي‌ مالياتي معاون اول رييس جمهور سابق توضيح داد. به گزارش آفرينش ، علي عسکري در نشست خبري اظهار داشت : امسال بخشي از ماليات‌هاي معوق را محقق کرديم و از اين 12 هزار ميليارد تومان بدهي معوق بخشي قابل وصول و بخشي غير قابل وصول است.وي افزود: اين ماليات ها شامل شرکت هاي خصوصي، دولتي و ساير پايه هاي مالياتي چون ماليات بر ارزش افزوده، ماليات بر ارث و غيره مي‌شود. اما بخش عمده آن شامل ماليات بر اشخاص حقيقي و حقوقي دولتي و خصوصي است. عسکري همچنين در پاسخ به سوالي درباره‌ بدهي مالياتي رحيمي، معاون اول رييس جمهور سابق گفت: رحيمي مالياتي به غير از ماليات بر حقوق نداشته که اين مبلغ دريافت شده و بدهي ديگري به نظام مالياتي ندارد.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي تهران:

باران شديد 2 شب پيش تهران نتيجه بارور کردن ابرها بود

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي تهران از باروري ابرها در تهران خبر داد و گفت: باروري ابرها در تهران جواب داد و ريزش 2 شب پيش باران در تهران بعد از باروري ابرها بود. به گزارش آفرينش به نقل از وزارت نيرو ،خسرو ارتقايي در پاسخ به اين سئوال که آيا باروري ابرها در تهران انجام شد گفت:باروري ابرها در چند روز گذشته آغاز شد که خوشبختانه ريزش باران در دو شب پيش بخاطر همين باروري ابرها بود و مي توان گفت که باروري ابرها نتيجه بخش و مثبت بود. ارتقايي با اشاره به اينکه گزارش کامل باروري ابرها در تهران از سوي مرکز تحقيقات آب در اختيار ما قرار گرفته و در حال حاضر نيز اين گزارش روي ميز بنده است،گفت: نتيجه کمي و کيفي اين باروري ابرها بزودي منتشر مي شود.


 نهادهاي مالي 

 کشت متراکم گلخانه اي مورد حمايت بانک کشاورزي

مديرعامل بانک کشاورزي گفت: براساس سياست گذاري هاي وزارت جهاد کشاورزي امسال برنامه حمايت از کشت گلخانه اي در دستور کار اين بانک قرار دارد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ،مرتضي شريف زاده درخصوص نشست بررسي و حل مشکلات فعالان بخش خصوصي و توليدکنندگان کشت گلخانه اي با حضور وزير جهاد کشاورزي، افزود: بانک کشاورزي به عنوان تامين کننده منابع مالي مورد نياز بخش کشاورزي است که در همين راستا امسال بيش از ده هزار ميليارد ريال را براي اين سياست مد نظر قرار داده و تاکنون تمام طرح هاي مطروحه از سوي معاونت باغباني وزارت جهاد کشاورزي پيشنهاد شده براساس سياست هاي بانک مرکزي که ناظر اعتباري ما است، در سريع ترين زمان ممکن بررسي و به اجرا در آمده است.

طرح خدمت بين بانک توسعه صادرات و بانک صادرات اجرايي مي شود

بانک توسعه صادرات و بانک صادرات همزمان با شروع دهه فجر با هدف ارائه هرچه بهتر خدمات متنوع بانکي به مشتريان متبوع خود "طرح خدمت" را اجرايي مي کنند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك توسعه صادرات، بر اساس تفاهم‌نامه اي كه اخيرا ميان مديران عامل اين دو بانك به امضا رسيده است، امكان تعامل دو جانبه در ارائه خدمات بانكي به مشتريان فراهم مي شود.

اعطاي جايزه ملي مديريت مالي ايران به بانک تجارت

جايزه ملي مديريت مالي ايران براي پنجمين سال متوالي به بانک تجارت اهدا شد .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در هشتمين کنفرانس حسابداران و مديران مالي که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد بانک تجارت موفق شد به عنوان بانک برتر کشور در حوزه مديريت مالي براي پنجمين سال متوالي اين جايزه را به دست آورد.

اعلام جوايز بزرگ قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران

جوايز بزرگ و ارزنده بيست و نهمين دوره قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران اعلام شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران، 55 جايزه نقدي به ارزش500 ميليون ريال، 155 کمک هزينه خريد مسکن به ارزش 400 ميليون ريال، 255 کمک هزينه خريد خودروي داخلي به ارزش100 ميليون ريال، 355 کمک هزينه سفرهاي زيارتي به ارزش 50 ميليون ريال و 455 کمک هزينه خريد صنايع دستي به ارزش 30 ميليون ريال جوايز بزرگ اين دوره از قرعه کشي حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران است.

بانک پاسارگاد تنديس زرين جايزه ملي مديريت مالي ايران را دريافت کرد

بانک‌ پاسارگاد در افتخاري ديگر موفق به کسب تنديس زرين جايزه ملي مديريت مالي ايران (يادواره دکتر غلامرضا اسلامي بيدگلي) شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پاسارگاد، طبق ارزيابي‌ به عمل آمده توسط کميته داوري، در پنجمين دوره جايزه ملي مديريت مالي ايران و هشتمين کنفرانس حسابداران و مديران مالي که در تاريخ 11 بهمن در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي برگزار شد، بانک‌پاسارگاد به عنوان تنها سازمان، موفق به کسب بالاترين سطح جايزه يعني تنديس زرين شد.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 راه اندازي بزرگترين طرح بنزين سازي ايران تا اسفند 93

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي از راه اندازي يکي از بزرگترين طرح‌هاي جديد افزايش ظرفيت توليد بنزين کشور تا پايان سال جاري خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از شانا ،عباس کاظمي درباره آخرين وضعيت راه اندازي طرح بنزين سازي پالايشگاه نفت اصفهان گفت: اين پروژه از ظرفيت توليد روزانه حدود سه ميليون ليتر بنزين با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا برخوردار است.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون تمامي مراحل ساخت، نصب و راه اندازي واحدهاي مختلف فرآيندي اين طرح بنزين سازي به پايان رسيده است، تصريح کرد: به دليل مشکلات و شرايط تحريم امکان تامين کاتاليست خاص و ويژه اين طرح بنزين سازي از خارج کشور فراهم نشد.مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با بيان اينکه از اواسط سال جاري با مشارکت سازندگان داخلي طراحي و توليد کاتاليست طرح بنزين سازي پالايشگاه نفت اصفهان آغاز شده است، اظهار داشت: هم اکنون توليد آزمايشي و حتي انبوه اين کاتاليست بنزين ساز آغاز شده و پيش بيني مي شود تا چند هفته اينده بارگذاري کاتاليست در اين واحد بنزين سازي آغاز شود.

معاون وزير نفت:

پتروشيمي‌ها به تدريج بدهي 12 هزار ميليارد توماني به وزارت نفت را مي‌پردازند

مديرعامل شرکت ملي پتروشيمي با اشاره به بدهي 12 هزار ميليارد توماني پتروشيمي‌ها به وزارت نفت از محل تحويل خوراک گفت: پتروشيمي‌ها در حال پرداخت تدريجي بدهي خود هستند و چون مدت زيادي اين پول را پرداخت نکرده‌اند، به صورت يکجا نمي‌توانند آن را بپردازند.

به گزارش آفرينش به نقل از شرکت ملي پتروشيمي ،عباس شعري مقدم با بيان اينکه پتروشيمي‌ها قيمت فعلي 13 سنتي خوراک گاز را مي‌پردازند و مشکلي ندارد، اظهار داشت: بدهي پتروشيمي‌ها مربوط به گذشته است که چون نقدينگي ندارند آن را نپرداخته‌اند اما به تدريج در حال پرداخت آن هستند.

وي افزود: به عنوان مثال هلدينگ خليج فارس 40 درصد از بدهي خود بابت خوراک را پرداخته است و به پرداخت آن ادامه مي‌دهد به گونه‌اي که هلدينگ خليج فارس مجموعا 6 هزار و 400 ميليارد تومان بدهي داشته است که 2 هزار و 600 ميليارد تومان آن را پرداخته است.

مديرعامل شرکت ملي پتروشيمي تصريح کرد: بقيه پتروشيمي‌ها هم در حال پرداخت تدريجي بدهي خود هستند و چون مدت زيادي اين پول را پرداخت نکرده‌اند به صورت يکجا نمي‌توانند آن را پرداخت کنند.

وي کل طلب وزارت نفت از پتروشيمي‌ها بابت خوراک را حدود 12 هزار ميليارد تومان اعلام کرد.


 دنياي انرژي 

 نخستين محموله ميعانات گازي فاز 15 و 16 پارس جنوبي صادر شد

مجري فاز 15 و 16 ميدان مشترک پارس جنوبي از صادرات نخستين محموله ميعانات گازي اين فاز خبر داد.به گزارش ايسنا، رضا فروزش با اشاره به بارگيري و صادرات 500 هزار بشکه ميعانات گازي فار 15 و 16 ميدان مشترک پارس جنوبي، گفت: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته تا اواخر اين هفته دومين محموله ميعانات گازي اين فاز نيز به حجم 500 هزار بشکه بارگيري مي شود.مجري فاز 15 و 16 ميدان پارس جنوبي با اشاره به اجراي برخي تعميرات و تغييرها در سيستمهاي پالايشي اين فاز از روز شنبه گفت: به زودي با اجراي اين عمليات توليد گاز شيرين در اين پالايشگاه به روزانه 40 ميليون متر مکعب مي رسد.

امضاي توافقنامه اوليه با شرکتهاي ترکيه اي براي صادرات برق

مدير عامل شرکت ملي صادرات گاز ايران از مذاکره و امضاي توافقنامه اوليه با چند شرکت ترکيه اي براي صادرات برق خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از شانا ،عليرضا کاملي با اشاره به اين که پس از اعلام آمادگي وزارت نفت براي همکاري در توليد و صادرات برق گفتگوهاي متعددي با شرکتهاي داخلي و خارجي انجام شد، افزود: نخستين قرارداد صادرات برق ماه گذشته (ديماه) با شرکت ايراني آريان ماهتاب گستر امضا شده است.وي با بيان اين که شرکتهاي ترکيه اي که هم اکنون در حال مذاکره با آنها هستيم شرکتهاي توانمند و باسابقه اي هستند، افزود: اين شرکتها در ترکيه داراي نيروگاه هستند و توانمندي فني و مالي آنها به صورت دقيق ارزيابي شده است.

مدير عامل شرکت ملي صادرات گاز ايران دلايل اصلي انجام صادرات برق را تنوع سازي در صادرات گاز عنوان و تصريح کرد: يکي از راههاي تنوع سازي در صادرات گاز تبديل آن به برق است که وزارت نفت در اين زمينه وارد شده است.

رئيس کل سازمان امور مالياتي:

تجهيزات وارداتي صنعت نفت مشمول ماليات نيست

تجهيزات و ماشين آلات وارداتي براي استفاده در صنعت نفت مشمول ماليات نيست.به گزارش آفرينش، علي عسکري، رئيس کل سازمان امور مالياتي در نشست خبري به مناسبت دهه فجر اظهار داشت : اصلاح نظام مالياتي کشور سبب شد تا قوانين موجود در مورد پيمانکاران و سازندگان طرحهاي توسعه اي صنعت نفت شفافتر شود.

وي درباره معافيتها و تسهيلات پيش بيني شده براي سرمايه گذاران خارجي علاقمند به حضور در صنعت نفت ايران در برنامه ششم توسعه گفت: بر اساس اصلاحيه انجام شده در قانون، فقط پيمانکاران و خدمات آنها مانند، طراحي، نصب و اجرا مشمول ماليات هستند و تجهيزات و ماشين آلات وارداتي مشمول ماليات نمي شود. وي ادامه داد: بر اساس قانون، پيمانکاران خارجي مشمول برخي معافيتها هستند.عسکري افزود: در اصلاح قانون ماليات ها و نيز لايحه خروج از رکود آمده است که اگر شرکتي با برند خود در ايران حضور يابد و فعاليت کند مشمول معافيت هاي صادراتي خواهد شد و اگر با شرکتي ايراني همکار شود نيز نسبت به سهم خود از مزاياي مالياتي بهره مند مي شود.

وي درباره‌ جايگزيني درآمد مالياتي به جاي نفت اظهارداشت : نفت در دنيا در حال تبديل به ابزاري سياسي است و اقتصاد ما در مقابل شوک‌هاي نفتي آسيب‌پذير است؛ ما قابليت تامين هزينه‌هاي دولت از طريق ماليات را داريم، اما اين موضوع نياز به آماده‌سازي دارد و يکي دوساله نمي‌توان به اين نقطه رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي