جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4927


لاريجاني: هيچيک از مسئولان نظام مخالف توافق هسته اي نيستند


ظريف: اگر حمايت مردم و رهبري نباشد مذاكرات پيش نمي‌رود

برگزاري پرشكوه راهپيمايي 22 بهمن؛
شعار وحدت و يکپارچگي ملت ايران در سراسر کشور طنين انداز شد


اوباما: مذاکرات از فاز مسائل فني گذشته، نيازمند اراده سياسي هستيم


سرمقاله

روحاني درمراسم راهپيمايي 22 بهمن:
دولت متعهد به راي مردم و وفادار به وعده هاي خود تا پايان خواهد بود


اتحاديه اروپا تحريم‌ها عليه روسيه را به تعويق انداخت


قاتل ياسر عرفات شناسايي شد


الحوثي: انقلاب يمن هيچ گروهي را منزوي نمي‌کند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


افتتاح بخش توانبخشي بيماران ام اس در بيمارستان «رفيده»


راهپيمايي 22 بهمن در اهواز


 لاريجاني: هيچيک از مسئولان نظام مخالف توافق هسته اي نيستند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: هيچيک از مسوولان؛ مخالف توافق هسته اي نيستند اما توافق هسته اي بايد عزتمند باشد.به گزارش ايرنا، 'علي لاريجاني ' در مراسم راهپيمايي مردم اصفهان بمناسبت گراميداشت 22 بهمن در ميدان امام اين شهر، در عين حال افزود: ممکن است برخي افراد نگاه ديگري داشته باشند البته در کشوري که دموکراسي هست، آراء مختلف بنابر نگاه افراد طبيعي است. وي تاکيد کرد: مسوولين نظام از توافق خوب در مسئله هسته اي حمايت مي کنند ؛ توافقي که همراه با عزتمندي مردم باشد و دستاوردهاي هسته اي را حفظ کند و زمينه رشد آن را فراهم نمايد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود : توافقي که برخي مشکلات اقتصادي کشور که از رهگذر تحريم هاي ظالمانه ايجاد شده مرتفع کند و اگر مذاکرات در چنين چهارچوبي به نتيجه برسد همان توافق خوب است که رهبر معظم در سخنراني اخير آن را مورد تاييد قرار دادند. وي با بيان اينکه آمريکا و 1+5 در مسير مذاکرات چنانچه از دو چيز پرهيز کنند مي توانند در اين مقطع زماني با ايران به توافق دست يابند، افزود: اول اينکه مبناي توافق، مقررات بين المللي باشد و بدنبال فريبکاري و يا وضع ضوابط خاص براي ايران نباشند که ملت به اين شگردها جواب رد خواهد داد.

لاريجاني ادامه داد: دوم اينکه آنها بدنبال اين نباشند که در مذاکرات نياز خود را به عنوان امتياز به ايران بفروشند زيرا خريدار ندارد.

وي با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران بهتر از غرب به شرايط منطقه و نيازهاي غرب دراين منطقه آگاه است، افزود: ضرورتي ندارد، وقت و انرژي خود را صرف اين کنيد که بصورت تصنعي موضوع تحريم ها را آنقدر بزرگ جلوه دهيد تا نيازهاي خود را پشت آن مخفي کنيد . لاريجاني خطاب به آمريکايي ها و گروه 1+5 گفت: بدانيد ملت بزرگ ايران و مذاکره کنندگان به اين مسائل بخوبي آگاهند و به آنها پاسخ قاطع خواهند داد. وي به اظهارات يکي از مسوولان آمريکايي مبني بر اينکه اگر تا يک زمان مشخص ايران ، تصميم سياسي نگيرد، ما ميز مذاکره را ترک مي کنيم ، اظهار کرد: اما ايران هيچگاه ميز مذاکره را ترک نمي کند زيرا با منطق مذاکره مي کند و زبان تهديد ندارد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ملت ايران زبان تهديد و زور را با صلابت پاسخ مي دهد، افزود: هدف جمهوري اسلامي ايران از مذاکرات وقت گذراني نيست و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند کليات و جزئيات مي تواند در يک جلسه به توافق برسد. وي افزود: امروز مسئله هسته اي که غرب با اين بهانه با ملت ايران ستيز جدي را آغاز کرده است به حضور چشمگير مردم در صحنه احتياج دارد.لاريجاني اظهار کرد: ملت ايران در راهپيمايي 22 بهمن اراده خود را در حفظ اين دستاورد ملي بخوبي نشان داد.


 ظريف: اگر حمايت مردم و رهبري نباشد مذاكرات پيش نمي‌رود 

 ظريف گفت: اگر حمايت مردم و رهبري از مذاکرات نباشد، کار پيش نمي‌رود.به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در راهپيمايي 22 بهمن درباره سخنان مقام معظم رهبري مبني بر توافق با گروه 1+5 در يک مرحله، گفت: هميشه نظرات و ديدگاه‌ها، رهنمودها و خط قرمزهايي که مقام معظم رهبري مطرح کردند راهنما و روشي بوده است که ما از آن استفاده کرده‌ايم و در اين مدت يار و کمک ما بوده است.

وي درباره رسيدن به توافق در يک مرحله خاطرنشان کرد: ديدگاهي که بنده خودم دنبال کردم همين بوده است و خوشحالم نظر مقام معظم رهبري هم همين است.وي در پاسخ به ايسنا مبني بر اين‌که تا پايان سال به توافق با گروه 1+5 خواهيم رسيد، گفت: رسيدن به توافق مستلزم اراده سياسي طرف مقابل است. اگر اراده باشد همين الان مي‌توان توافق کرد اما اگر اراده نباشد 10 سال هم مذاکره کنيم به نتيجه نمي‌رسيم. وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به اينکه حمايت رهبري چه کمکي به تيم مذاکره کننده مي‌کند، گفت: اگر حمايت مردم و رهبري نباشد کار پيش نمي‌رود. خوشحاليم مردم خوب ما همواره در کنار تيم مذاکره کننده بوده‌اند و ما واقعاً وامدار مقام معظم رهبري هستيم.

وي درباره تهديدها و تحريم‌هاي خارجي و بين‌المللي عليه ايران و تلاش غربي‌ها براي بستن دست ملت ايران، گفت: مردم ايران با مقاومتشان به دنيا نشان دادند که اين مردم هيچ وقت زير بار ذلت نخواهند رفت و هميشه پيشرفت خواهند کرد. آنکه دستش بسته است کساني هستند که تلاش کردند با فشار مردم را به زانو درآورند و نتوانستند و هيچ وقت هم نخواهند توانست.


 برگزاري پرشكوه راهپيمايي 22 بهمن؛
  شعار وحدت و يکپارچگي ملت ايران در سراسر کشور طنين انداز شد 

راهپيمايي 22 بهمن سال 1393 همراه با جشن سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در تهران و همزمان در بيش از 1000 شهر و شهرستان و 5000 روستاي سراسرکشور برگزار شد.

مردم هميشه در صحنه تهران نيز از ساعت 9:00 صبح از مسيرهاي ده‌گانه به سوي ميدان آزادي حرکت کردند.

علاوه بر حضور مسئولان کشوري و لشکري و 400 ميهمان خارجي از 30 کشور جهان، امسال بيش از 265 خبرنگار خارجي و 1500 خبرنگار ، عکاس و عوامل تصوير برداري و خبري داخلي (در تهران ) وبيش از 2800 خبرنگار،عکاس و تصويربردار در تمامي استانهاي کشور و اکثرشبکه هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي از جمله 350 گروه خبري و تمام شبکه هاي برون مرزي و جام جم در تهران و تمام شبکه هاي استاني کشوردر مسيرهاي راهپيمايي ، مراسم 22 بهمن را در سراسر کشور، پوشش خبري ـ تصويري دادند.


 اوباما: مذاکرات از فاز مسائل فني گذشته، نيازمند اراده سياسي هستيم 

اوباما گفت که تمديد مهلت مذاکرات هسته اي با ايران مفيد نيست.

به گزارش عصرايران به نقل از رويترز،‌ باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در کنفرانس مطبوعاتي پس از ديدار با صدراعظم آلمان در کاخ سفيد واشنگتن گفت:‌ تمديد مهلت مذاکرات هسته اي با ايران که در ماه مارس آينده به پايان مي رسد مفيد نيست مگر اينکه ايران با فرمول اساسي کار موافقت کند.

وي افزود:‌ در صورتي که ايراني ها با پيشنهاد اساسي و نتيجه نهايي که جهان نيازمند آن است موافقت نکند معتقدم تمديد مذاکرات با ايران مفيد نيست.

اوباما تاکيد کرد: ما هم اکنون مي دانيم که در مذاکرات هسته اي با ايران،‌ مسائل ديگر فني نيستند. مسئله هم اکنون اين است که آيا ايران اراده سياسي و تمايل به دست يابي به توافق هسته اي را دارد يا خير؟ اوباما همچنين گفت نيازي به تمديد مذاکرات هسته اي با ايران نيست و تهران بايد الان تصميم بگيرد. خبرگزاري فرانسه هم نوشت:‌ اوباما گفته است که مسئله هم اکنون به اين موضوع ارتباط دارد که آيا تهران خواهان دست يابي به توافق هسته اي است يا نه؟ چيزي که جهان خواهان آن است اين است که اعتماد کسب کند ايراني ها براي مالکيت سلاح هسته اي تلاش نمي کنند.اوباما همچنين گفت با نتانياهو درباره تحريم هاي جديد عليه ايران اختلافات واقعي دارد. وي گفت‌:‌ دليلي وجود ندارد مذاکرات هسته اي فعلي با ايران را يک يا دو ماه قبل از تکميل آن،‌ خراب کنيم. بايد به مذاکرات با ايران فرصت داد تا اين مذاکرات به موفقيت برسد.رئيس ايالات متحده امريکا ادامه داد: دليلي براي عجله کردن براي اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران وجود ندارد. وي افزود: هنگامي که به عنوان رئيس ايالات متحده به ديگر گزينه ها (در صورت عدم به دست يابي به توافق ديپلماتيک با ايران) مي نگرم آنها را محدود و غيرجذاب مي بينم.خبرگزاري رسمي کويت هم نوشت: اوباما تاکيد کرد گروه 1+5 هم اکنون مي داند که سوال اساسي اين است که آيا ايران اراده سياسي براي اعطاي ضمانت هايي منجر به توافق نهايي را دارد يا خير؟

وي افزود:‌ مي توانيم با ايران به توافق نهايي برسيم و بايد آن را بپذيريم. در صورتي که نتوانيم به توافق برسيم در اين صورت بايد مجموعه اي از تصميمات را بگيريم و همانطور که به کنگره گفتم من اولين فردي خواهم بود که با همکاري آنها براي اقدامات جدي تر عليه ايران کار خواهم کرد.

او همچنين ضمن اشاره به فتواي آيت الله خامنه اي رهبر ايران در زمينه رد سلاح هسته اي گفت که ايران مي تواند از انرژي هسته اي براي مصارف صلح اميز استفاده کند.اوباما افزود:‌ غرب به ايران توافقي را براي برنامه صلح آميز هسته اي ارائه مي کند و ايران بايد انتخاب کند. رئيس ايالات متحده آمريکا ادامه داد: به ميزان کافي،‌ نزديکي در روابط به وجود آمد و مسائل به اندازه کافي توضيح داده شد. به مرحله اي رسيديم که ايراني ها بايد اعلام کنند که تصميم گيري کرده‌اند يا خير؟ وي افزود:‌ اگر آنچه که ايراني ها درباره عدم تلاش براي کسب سلاح هسته‌اي مي‌گويند صحيح باشند توافق هسته اي امکان پذير است.


 سرمقاله 

 حضوري پرشور و پر از مفهوم

حميدرضا عسگري

ترنم باران بهمن ماه، طراوات خاصي به اقيانوس حضور بي كران مردم بخشيد، و در جشن پيروزي انقلاب، مردم مسرور از نزول نعمات آسماني به راهپيمايي 22 بهمن آمدند. تكرار مكررات است اگر به توصيف حضور ميليوني مردم در سراسر كشور بپردازيم، اما نمي‌توان به راحتي از كنار اين حركت مردمي گذشت و بازتاب اثرات آن را به گروه‌هاي سياسي در داخل و خارج كشور گوشزد نكرد.

جداي از تجديد ميثاق مردم با انقلابشان كه امري حماسي و ملي تلقي مي‌گردد، نقطه عطف اين حضور عظيم مردمي آنجاست كه در حين راهپيمايي مي‌شد تمام آنچه كه دغدغه امروز جامعه بوده را ديد و تامل كرد كه نسل امروز انقلاب در چه سطح بالايي از آگاهي و شعور قرار دارند. درحين راهپيمايي شعارها و دست نوشته‌هايي به گوش مي‌رسيد و به چشم مي‌خورد كه هركدام برگرفته از نوعي توقعات بجا از كارگزاران نظام بود. خواسته‌هايي كه در عمق وجود سياست‌هاي كلي نظام ريشه داشت.

مفهوم" تا آخر ايستاده‌ايم"، مضمون اكثر شعارهاي ديروز بود. اما تفسير آن بسيار گسترده و بزرگ تر از يك دست نوشته به شمار مي‌آمد!. مفهوم اين ايستادگي در تمامي عرصه‌هاي كشور تعبير مي‌شود و شركت كنندگان با اين شعار يك بار ديگر حضور خود را به رخ سياسيون در داخل و ديگر قدرت‌هاي خارجي كشاندند. ايستادگي امروز مردم به معناي نظاره گر بودن بر اعمال و كردار قواي سه گانه، احزاب و گروه‌هاي سياسي بود كه بعضاً شايد از وظيفه و جايگاه اصلي خود غافل شده باشند. لذا راهپيمايان با فرياد و شعارهاي خود خواستند تا به آنها گوشزد كنند كه همچون هميشه درجايگاه قضاوت تاريخ قرار دارند و بايد پاسخگوي ايستادگي مردمي كه درتمام ادوار حامي و پشتيبان انقلاب بوده‌اند، باشند.

اما در شور و حال راهپيمايي ديروز حضور جوانان معناي خاصي داشت كه بسياري از عكاسان و تصوير برداران، بيشتر از بقيه اهميت اين موضوع را دريافتند.جوانان نسل چهارمي انقلاب با شكل و شمايلي متفاوت از گذشتگان و نسل‌هاي قبل خود، با گرفتن عكس‌هاي سلفي دسته جمعي به ثبت برگ ديگري از انقلاب و بهمن ماه، پرداختند.

به نظر مي‌رسد پيام حضور اين جوانان بيش از طرف‌هاي خارجي، مشمول حال آن دسته از افراد و گروه‌هاي داخلي است كه به آنها بفهمانند كه جوانان اين مرز بوم بدون ديدن وقايع انقلاب، به اصالت و ثبات آن پايبندند، و به حفظ ميراث انقلاب تعهد دارند. اين جوانان با همان سروضعي كه بعضاً در روز‌هاي عادي مورد تذكر به آنها مي‌گرديد در راهپيمايي حضور يافتند تا به همگان نشان دهند كه جوان امروز كه تشنه هنر و موسيقي است و استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي به بخش لاينفك زندگيش تبديل شده، نسبت به عزت و كيان كشورش بي تفاوت نيست.

جوانان آمدند تا بگويند انقلاب ميراثي است كه بايد نسل به نسل و دست به دست به آيندگان منتقل شود و لازمه‌ اين امر به روزرساني ارزش‌ها و سليقه‌ها براي جذب افراد به اصل انقلاب و نظام مي‌باشد. نمي‌توان انتظار داشت انقلاب و آثارش صرفاً منتسب به گروه و قشر خاصي، باشد و ديگر سليقه‌ها و گرايشات سياسي و فرهنگي از آن دور بمانند و ازحلقه دوستداران انقلاب حذف شوند.

مسئله ديگري كه در راهپيمايي ديروز ديده شد، حضور مظلومانه مردم اهواز در گرد و غباري باورنكردني بود!. گرد و خاكي كه زندگي مردم را مختل كرده و راه چاره‌اي براي رهايي از آن باقي نگذاشته است. حضور گسترده مردم در استان‌هاي جنوبي واقعاً نقطه عطفي بود تا مسولان با تامل بيشتري نسبت به وضعيت زندگي مردم جنوب، عمل كنند. اما چه زيبا بود كه در اكثر شهرها و به ويژه تهران عده‌اي مردم با زدن ماسك‌ و دست نوشته‌هايي خود را درغم معضلات مردم اهواز شريك دانستند .

مبارزه با فساد و تاكيد بر منويات رهبرمعظم انقلاب در برخورد با مفاسد اقتصادي از ديگر خواسته‌هاي راهپيمايان بود. بدون هيچگونه تعارفي بايد اذعان داشت كه خاطر جامعه از بابت ديدن پرونده‌هاي سنگين مفاسد اقتصادي در طي اين چند سال، مكدر است.

بايد صداي نفس‌هاي افسوس آلود اين جماعت را كه با سخت ترين شرايط معيشتي و اقتصادي درحال گذران زندگي و حمايت از نظامشان هستند، را شنيد و تا پيش از آنكه اين افسوس ها تبديل به بي اعتمادي و بي تفاوتي گردد، با برخورد قاطع با مسببان اين پرونده ها موجبات رضايت جامعه را فراهم كرد.

لحظه به لحظه اين حضور پر از معنا و مفهوم مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي بود، اما نمود "وحدت و يكپارچگي ملي" اصلي ترين پيام اين راهپيمايي براي گروه‌ها و قدرت‌هاي سياسي در داخل و خارج از كشور بود. سياسيون داخلي بايد به اين درك برسند كه چنين امت واحدي به عنوان پتانسيلي عظيم در راستاي تحقق برنامه‌ها و چشم انداز‌هاي ملي مي‌باشند، لذا نبايد با به حاشيه‌ كشيدن اوضاع كشور در رقابت‌هاي سياسي، اين سرمايه ارزشمند را به هدر داد.

ضمن اينكه مسولان بايد دريابند كه با چنين حمايت گسترده و بي نظير از نظام و انقلاب، بايد بيش از گذشته تلاش و همت خود را خرج تحقق خواسته‌ها و نيازهاي جامعه نمايند و اين نكته را فراموش نكنند كه مردم ولي نعمتان اين كشور هستند. با اتكا به اين داشته‌ها مي‌توان در تمام زمينه‌هاي سياست خارجي اعم از مذاكرات هسته‌اي و مناسبات منطقه اي، با قدرت و صلابت وارد ميدان شد و خواسته‌ها و مطالبات مردم را محقق ساخت.

اميدواريم مسولان و سياسيون كشور قدر اين حضور بي بديل را بدانند و انرژي به دست آمده از‌آن را صرف خواسته‌ها و اميال جناحي خود نكنند. بايد قدر اين مردم را دانست.


 روحاني درمراسم راهپيمايي 22 بهمن:
 دولت متعهد به راي مردم و وفادار به وعده هاي خود تا پايان خواهد بود 

رييس جمهوري با بيان اين که ريشه ها، آرمان ها و اصول انقلاب اسلامي تغيير ناپذير خواهد بود و اگر در فروع و اجرا تغييري مورد نظر باشد باز هم در چارچوب جمهوري اسلامي ايران از طريق انتخابات و صندوق آرا مردم انجام خواهد شد: گفت: در مذاکرات از استقلال دفاع کرده ايم و دفاع خواهيم کرد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در آيين گرامي داشت يوم الله 22 بهمن در ميدان آزادي و در جمع مردم حاضر در راهپيمايي، افزود: رييس جمهوري گفت: سي و ششمين سال از خواست مردم ما براي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ايران گذشت اما آرمان ملت ما همچنان استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي است .

روحاني افزود: جمهوري اسلامي دو ارزش و دو آرمان در کنار خود دارد، مردم سالاري و دين سالاري، جمهوري اسلامي ايران تبلور شريعت در ظرفيت يک ملت بزرگ است.رييس جمهوري اضافه کرد: جمهوري اسلامي تجلي حکومت خداوند در قامت ملتي رشيد است، جمهوري اسلامي ايران اعمال اراده الهي از طريق امتي بيدار و هوشيار است.

روحاني با بيان اين که اين انقلاب «اصلها ثابت و فرعها في السماء» است، خاطرنشان کرد: ريشه هاي اين انقلاب آرمان ها و اصول ما تغيير ناپذيرخواهد بود و اگر در فروع و اجرا تغييري مورد نظر باشد باز هم در چارچوب جمهوري اسلامي ايران و از طريق انتخابات و صندوق آراي مردم خواهد بود.

رييس جمهوري ادامه داد: همان طور که امام عزيز و بزرگوار فرمودند جمهوري اسلامي ايران نه يک کلمه کم و نه يک کلمه زياد، اسلاميت ما عين جمهوريت ما و جمهوريت ما عين اسلاميت ماست و ما براي اعمال اراده مردم بهترين راه را اجراي احکام اسلام مي دانيم .

استقلال دومين مطالبه مردم

روحاني تصريح کرد: جمهوريت، بهترين راه اراده حاکميت مردم در چارچوب مقررات اسلامي است و امام به راي مردم شرعيت داد و بر آن فتوا صادر کرد و رهبر معظم انقلاب هم راي را حق الناس مردم اعلام کرد.

رييس دولت تدبير و اميد با بيان اين که جمهوري اسلامي ايران يک نظام انتخاباتي با مباني شرعي و فقهي است، گفت: همه ما به اين نظام احترام گذاشته ايم و خواهيم گذاشت. روحاني خواست دوم ملت درکنار نظام جمهوري اسلامي ايران را استقلال عنوان کرد و گفت: مردم ما در طول دهه ها و حتي قرن ها براي استقلال مبارزه کرده اند و از زمان فتواي تنباکو گرفته تا مبارزه براي خلع يد از بيگانگان در مساله نفت و تا فتواي امام(ره) در سال 1343 براي مبارزه با کاپيتولاسيون .

استقلال به معناي بيگانه هراسي نيست

رييس جمهوري اضافه کرد: هر جا استقلال، آرمان بزرگ ملت ما بود توانستيم به استقلال دست يابيم. ما استقلال را آسان به دست نياورده ايم تا آسان از دست بدهيم.استقلال به معناي بيگانه ستيزي و يا بيگانه هراسي نيست؛ استقلال به معناي آن است که ما روي پاي خود ايستاده ايم، اراده مردم حاکم است و نخواهيم گذاشت هيچ قدرت و ابرقدرتي بخواهد در اراده ملت بزرگ ايران تاثيربگذارد.

روحاني تصريح کرد: همان طور که ما در ميدان جنگ از استقلالمان دفاع کرديم در پاي ميز مذاکره هم از استقلالمان دفاع کرديم و خواهيم کرد، رزمندگان مي جنگند، پشت جبهه همه مردم پشتيبان رزمندگان عزيز ما در جبهه هاي نبرد بودند، هيچ خيانتي بالاتر از خيانت پشت جبهه نيست.

دشمنان ملت با مذاکره مخالفند

رييس دولت يازدهم اضافه کرد: امروز همه آن ها که در ميدان ديپلماسي مشغول هستند، همه ملت بزرگ ما و رهبر بزرگ انقلاب از اين جبهه پشتيباني مي کنند. امروز تنها دشمنان اين ملت با ميز مذاکره مخالفند؛ يعني صهيونيست ها و صهيونيست ها همه تلاش خود را به کار گرفتند؛ اما دنياي امروز به خيانت صهيونيست ها پي بردند، مخصوصا بعد از جنايت هايي که در ماه هاي گذشته در غزه مرتکب شدند، هميشه جانيان منطقه ما بودند.

روحاني سومين خواست ملت ما را آزادي عنوان کرد و گفت: جمهوري اسلامي بدون آزادي معنا ندارد و اسلام و اسلاميت در کنار آزادي است. وحدت ملي ما هم امروز با کثرت و تنوع افکار داخلي و انسجام ملي خود دامه مي دهد، تنوع افکار، سلايق و تحليل ها بلامانع است اما در منافع ملي و مصالح ملي همه ما يک صدا هستيم.

انقلاب براي تغيير رسم ها بود نه تغيير اسم ها

رييس جمهوري ادامه داد: امروز هم مثل 36 سال پيش باز هم فرياد مي زنيم استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي. انقلاب اسلامي ما از آن همه ملت ايران است، نه مربوط به قوم خاصي، نه مربوط به قشر خاصي و نه مربوط به جناح خاصي است.

روحاني اضافه کرد: ملت يکپارچه قيام کرد و اين انقلاب را به پيروزي رساند، امروز هم همه بايد يکپارچه از منافع مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران به خوبي دفاع کنيم. رييس جمهوري گفت: انقلاب براي تغيير اسم نبود، انقلاب براي تغيير رسم ها بود، براي زدودن رسوم هايي بود که عدالت، آزادي و ارزش هاي ديني را ناديده مي گرفت.روحاني با اشاره به اين که امروز هم خواسته مردم و نسل جوان ما همان خواسته 36 سال ملت بزرگ ايران است، يادآور شد: مردم ما در سال گذشته با آراي خود طبق رهنمودهاي رهبري معظم پاي صندوق آرا آمدند و دولت تدبير و اميد را با آراي خود انتخاب کردند.

رييس دولت يازدهم خاطرنشان کرد: اين دولت متعهد به راي مردم و وفادار به وعده هاي خود تا پايان خواهد بود، مسير و راه خود را ادامه مي دهد و يکي بعد از ديگري وعده هاي خود را در همه زمينه ها همچون اقتصادي، فرهنگي و رفاه اجتماعي عملياتي خواهد کرد.


 اتحاديه اروپا تحريم‌ها عليه روسيه را به تعويق انداخت 

 
يورو نيوز: اتحاديه اروپا تصميم گرفته است تا تحريم‌هاي جديد عليه روسيه را به مدت يک هفته و تا زمان روشن شدن نتايج نشست سران مينسک به تعويق بيندازد.به گزارش خبرگزاري شينهوا، لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه تاکيد کرد که ممنوعيت سفر به اتحاديه اروپا و بلوکه کردن دارايي‌هاي 19 مقام روسي و اوکرايني جزء مواردي است که وزراي خارجه اتحاديه اروپا بر سر آن توافق کرده‌اند.

اعضاي اين اتحاديه همچنين موافقت کرده‌اند تا فرصتي به مذاکرات صلح با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه بدهند.فابيوس در نشستي در بروکسل افزود: ما دوشنبه آينده جلسه خواهيم داشت و نشست مينسک را در آن بررسي مي‌کنيم. تحريم‌ها به صورت کلي باقي مي‌ماند اما نحوه انجام آن بسته به نتايج اين نشست خواهد بود.


 قاتل ياسر عرفات شناسايي شد 

 
ايسنا: عضو کميته مرکزي جنبش فتح تاکيد کرد: «کميته ويژه تحقيق درباره قتل ياسر عرفات، قاتل اين رهبر فلسطيني را شناسايي کرده است و براي اطمينان از نتايج تحقيقات به عمل آمده نياز به زمان دارد.»

توفيق طيراوي در برنامه اي تحت عنوان «التاسعه» که از شبکه ماهواره اي معا پخش شد، تصريح کرد: «اسرائيل مسئول ترور است؛ ولي ما به دنبال شخصي هستيم که مستقيما اجراي طرح ترور را به دنبال داشته است.»

در تحقيقاتي که در سال 2012 آغاز شد و براي 9 ماه ادامه يافت، يک آزمايشگاه مشهور سوئيسي به بررسي وسايل شخصي عرفات پرداخت و بعد از آزمايش هاي گوناگون مشخص شد مقادير زيادي از ماده سمي و پرتوزاي پولوتونيم در اين وسايل وجود داشته و عرفات تا مدت اندکي پيش از مرگ خود، از آنها استفاده مي کرده است.


 الحوثي: انقلاب يمن هيچ گروهي را منزوي نمي‌کند 

 
العالم: رهبر انصارالله يمن صدور اعلاميه قانون اساسي را اقدامي ضروري، موفقيت‌آميز، قانوني و مهم توصيف کرد و گفت: انقلاب يمن هيچ گروهي را منزوي نمي کند.عبدالمالک الحوثي، رهبر انصارالله يمن گفت: استعفاي رئيس‌جمهور و نخست وزير براي به تعطيلي کشاندن نهادهاي دولت صورت گرفت و يمن تا قبل از صدور اعلاميه قانون اساسي در آستانه آشوب و ناآرامي قرار داشت.

وي افزود: برخي از گروه هاي سياسي يمني قصد داشتند بحران کشور را بيش از پيش پيچيده کنند تا اوضاع يمن به سوي آشوب و ناآرامي کشيده شود.الحوثي خاطرنشان کرد: انقلاب يمن فقط مربوط به يک جريان يا مناطق محدودي از اين کشور نيست بلکه بيانگر دغدغه‌ها، رنجها و مطالبات کل ملت يمن است. هدف از انقلاب يمن تحقق دستاوردهايي براي يک قشر خاص نيست.


 يک نکته از هزاران 

 اين حق خوزستان نيست...

شايد كمتر كسي باشد كه به جنوب كشور سفر كرده باشد و از مظلوميت مردم اين خطه حرفي نزند. متاسفانه اين مظلوميت با محروميت‌هايي نيز عجين شده كه زندگي مردم اين خطه شهيد پرور را با مشكل مواجه ساخته است. جالب اينجاست كه كمبودهاي موجود در استان خوزستان درحالي است كه منبع درآمد اصلي كشور يعني نفت را در خود جاي داده و مردم آن به تنهايي بار مشقت‌هاي ناشي از آلودگي توليد نفت و گاز و پتروشيمي را به دوش مي كشند.

اما بازهم اين پايان كار نيست! امروز نفس مردم استان به شماره افتاده و گردوغباري كه بعضاً سوغات همسايگان تلقي مي‌گردد زندگي آنها را مختل كرده است. نكته اينجاست كه درماهيت منشا اين ريزگردها چه تفاوتي وجود دارد؟ چه سوغات خارجي باشد و چه آفت داخلي؟ آيا نبايد براي جلوگيري از آن و كنترلش كاري كرد و تدبيري انديشيد؟ آيا واقعا حق مردم مظلوم و مدافعان جنگ تحميلي با اين همه ثروتي كه در خود جاي داده اين است؟!


 ميز خبر 

آيت الله هاشمي: در مقابل خواسته‌هاي غيرقانوني غرب از مذاكرات خداحافظي مي‌كنيم

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مصاحبه با خبرنگاران واحد مرکزي خبر ، ضمن تاکيد بر اهميت حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن براي حمايت از حقوق جمهوري اسلامي ايران، گفت: مردم همانند سال‌هاي گذشته و يک بار ديگر به کساني که اميد سرد شدن فضاي انقلاب را دارند، جواب محکمي دادند.

در ادامه ايشان در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر، مبني براينكه آمريکايي معتقدند ايراني‌ها سر ميز مذاکره و در مقابل غربي‌ها دست بسته‌اند، به نظر شما، مردم با حضور خود در راهپيمايي 22 بهمن، چگونه پاسخ اين خطاي محاسباتي را مي‌دهند، گفت: اين حرف غربي‌ها نهايت بي‌عقلي است. چرا دستانمان بسته باشد؟ در حالي که با اختيار خودمان وارد مذاکره شديم و با تأييد رهبري ادامه مي‌دهيم، خواسته‌هاي مشخصي داريم و مي‌خواهيم حق خودمان را در استفاده صلح‌آميز از مجموعه صنايع هسته‌اي داشته باشيم. رهبري ما قبلاً فتواي کامل و محکمي داده بودند که به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم. هر وقت هم ديديم حقمان را ضايع مي‌کنند، از ادامه مذاکره کنار مي‌کشيم و خداحافظي مي‌کنيم. آنها هم در زبان منکر حق مردم ايران در استفاده صلح آميز از دانش هسته‌اي نيستند و ما هم بيش از حقمان نمي‌خواهيم. آنها هم نبايد بيش از مقررات قانوني هسته‌اي از ما چيزي بخواهند. اگر اين اتفاقات بيفتد، مذاکرات به پيروزي مي‌رسد و در غير اين‌صورت خداحافظي مي‌کنيم.

آمريکا:

هيچ هماهنگي با سوريه عليه داعش نداريم

آمريکا هرگونه هماهنگي با دولت سوريه در عمليات خود عليه گروه تروريستي داعش را رد کرد و در عين حال رد نکرد که از طريق عراق عمليات خود را به دمشق ابلاغ کرده است.

به گزارش اسکاي نيوز، جنيفر ساکي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا تصريح کرد: پيش از اينکه حملاتي را در سوريه آغاز کنيم به طور مستقيم دولت سوريه را از تصميم خود مبني بر اين اقدام آگاه کرديم. سفير ما در سازمان ملل از طريق نماينده دائم سوريه در اين سازمان دمشق را از اين عمليات مطلع کرد.

وي افزود: واشنگتن در اولين حملات نظامي خود در سوريه که در ماه سپتامبر صورت گرفت نيز نماينده اين کشور در سازمان ملل را در جريان امر قرار داد.ساکي گفت: ما اجازه دولت سوريه را نخواستيم و در اقدامات خود (عليه داعش) هيچ هماهنگي‌ را با آن صورت نداديم.

امضاي توافقنامه احداث تاسيسات هسته‌اي بين مصر و روسيه

پوتين اعلام کرد که روسيه به ساخت يک تاسيسات هسته‌اي جديد در مصر کمک خواهد کرد.

به گزارش راديو روسيه، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه که در مصر به سر مي‌برد به همراه عبدالفتاح سيسي، همتاي مصري خود شماري توافقنامه امضا کردند.

سيسي در يک کنفرانس خبري در کاخ رياست جمهوري مصر به خبرنگاران اعلام کرد: من و پوتين توافقنامه‌اي در خصوص ساخت نخستين نيروگاه هسته‌اي در شهر الدواء واقع در شمال مصر امضا کرديم.پوتين همچنين تاکيد کرد: روسيه نه تنها براي ساخت اين نيروگاه هسته‌اي بلکه براي تامين کارمندان و اقدامات تحقيقاتي در اين خصوص به مصر کمک خواهد کرد.

روسيه:

آغاز ساخت نيروگاه بوشهر2 پاييز سال آينده

سفير روسيه در ايران گفت که ساخت نيروگاه هسته‌اي بوشهر2 در پاييز سال آينده آغاز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، لوان جاگاريان، سفير روسيه در ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري اينترفکس گفت: پروژه ساخت نيروگاه هسته‌اي بوشهر2 بر اساس زمان‌بندي تعيين شده انجام مي شود.سفير روسيه همچنين گفت که از ژانويه سال 2015 ميلادي، متخصصان روس تحقيقات براي محل نصب مولدهاي توليد انرژي را آغاز کرده‌اند.

به گفته سفير روسيه در ايران، هيچ موردي از به تعويق افتادن ضرب الاجل برنامه تعيين شده ديده نمي‌شود و ساخت اين نيروگاه در پاييز سال آينده راه‌اندازي خواهد شد. لوان جاگاريان تاکيد کرد که ساخت نيروگاه هسته‌اي بوشهر2 در راستاي منافع هر دو کشور ايران و روسيه است.بر اساس قرارداد امضا شده ميان ايران و روسيه، سوخت اتمي استفاده شده در نيروگاه بوشهر بايد به روسيه منتقل شود.

حمايت بشاراسد از طرح سازمان ملل براي حل بحران سوريه

خبرنگار النشره گزارش داد که بشار اسد در ديدار با استفان دي ميستورا به بررسي جزئيات جديد طرح وي درباره توقف درگيري‌ها در حلب در فضايي مثبت و سازنده پرداخت.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، خبرنگار اين سايت در سوريه اعلام کرد که بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با استفان دي ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه به بررسي جزئيات جديد طرح وي درباره توقف خشونت‌ها در حلب پرداخت و بار ديگر بر حمايت از هر طرحي که راه حل بحران سوريه را هموار سازد تاکيد کرد.

اسد بار ديگر حمايت خود را از هر طرحي که به حل بحران سوريه و حفظ جان مردم و سازمان‌هاي کشورش کمک کند، اعلام کرد.

تعطيلي سفارتخانه‌هاي آمريکا، انگليس و فرانسه در يمن

در حالي که رهبر انصارالله يمن در سخناني نگراني خارجي را از اوضاع يمن غيرقابل توجيه خواند، وزارت دفاع آمريکا اذعان کرد، ناامني‌هاي سياسي در يمن بر قدرت اين کشور در مبارزه با تروريسم تاثير خواهد گذاشت.

به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، به دنبال تحولات سياسي اخير يمن و به دنبال وخامت شرايط امنيتي در اين کشور، فرانسه هم تصميم گرفت سفارت خود در صنعاء را تعطيل کند.سفارت فرانسه در بيانيه‌اي اعلام کرد که قصد دارد سفارت خود در صنعا را از روز جمعه تعطيل کند.همچنين اين سفارت از شهروندان خود در يمن خواست در اسرع وقت از اين کشور خارج شوند.

سفير اتحاديه اروپا در يمن نيز تصميم گرفت به دلايل مشکلات امنيتي، اين کشور را ظرف دو روز آينده ترک کند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصادي آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا26 جمادي الاول 1431 هجري قمري /10 تا11 مي 2010

سند درمورد موضوع 1.4 ازپيش نويس دستورکار

( بررسي تقاضاهاي عضويت FUIW ارائه شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالي)

قسمت چهل و سه:

فايل شماره 4

جمهوري اسلامي ايران

دانشگاه اديان ومذاهب

فرم تقاضاي عضويت

1. نام دانشگاه: دانشگاه اديان ومذاهب

2.شهر و کشور: قم، ايران

3.آدرس: صندوق پستي: 178-37185، دانشگاه اديان ومذاهب، پرديسان، قم، ايران

تلفن: 13178-98251202610+ فکس: 982512802627+

پست الکترونيکي: international@urd.ac.ir

4. تارنما: www.urd.ac.ir

5. نام رئيس: دکترسيد ابوالحسن نواب

6. تاريخ تاسيس: 2004

7. دولتي يا خصوصي: خصوصي

8. شماره وتاريخ مصوبه تاسيس يا گواهي دولتي(يک تصويربه آن ضميمه شود): 27 فوريه 2004

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي:

قبولي در آزمون ورودي

10. مدت تحصيل (يا تعداد ساعات)براي مرحله اول آموزش عالي:

5/2 سال شامل 5 سمتر

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي:

گذراندن آزمون ورودي، داشتن ليسانس يا سطح دو

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي: 5/2 سال شامل 5 سمتر

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها ومؤسسات عالي: در حال حاضر دانشگاه داراي 5 دپارتمان است: دپارتمان اديان، دپارتمان فرقه هاي اسلامي، دپارتمان مطالعات شيعه و مرکز براي مطالعات اديان

14. تعداد هيات علمي: 50 نفر

15. تعدادکل کارکنان دانشگاه: 80 نفر

16. تعداد دانشجويان: 575 داخلي: 565 خارجي: 10

17. زبان (هاي) مؤسسه: فارسي

18. درجه اعطايي: -

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تاسيس دانشگاه:

فوق ليسانس 20، دکتري صفر

20. تعداد سمپوزيوم ها و کنفرانس هاي تنظيم شده در سال:

4 کنفرانس داخلي و بين المللي، در حدود 40 کارگاه و بيش از 30 جلسات علمي

21. موجودي هاي کتابخانه: کتابخانه: 5527 مجلات: 3000

اسناد خطي: صفر

22. تعداد انتشارات از زمان تاسيس:(خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات): -

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: 1

24. تعداد دانشگاههاي خارجي که با آنها موافقت نامه هاي همکاري امضا شده: 3

25. تعدا بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان: 145

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: - زمين هاي بازي: - تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: برگزاري نشست هاي فرهنگي وعلمي، برگزاري اردوهاي اجتماعي، علمي ارائه مشاور دانشجويي، برگزاري برنامه ها در مراسم مذهبي

27. شهريه وسايرقيمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا: 3811 دلار

براي خارجي ها به دلار آمريکا: -


 افتتاح بخش توانبخشي بيماران ام اس در بيمارستان «رفيده» 


 راهپيمايي 22 بهمن در اهواز 


 
سياسي
خبر دانشگاه
ادبيات
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي