جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/11/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4932


کاروانسراي رباط کريم قابليت ثبت جهاني را در يونسکو دارد


خبر


خبر


 کاروانسراي رباط کريم قابليت ثبت جهاني را در يونسکو دارد 

رباط کريم - ذبيح ا.. اصغري

يکي از راههاي گسترش توسعه فرهنگي در جوامع امروزي در واقع شناخت ميراث فرهنگي و ارزش هاي بومي و محلي آن جامعه به شمار مي رود. ميراث فرهنگي خود تمدن و هويت هر جامعه‌اي را زنده مي‌کند تا بشر امروزي بتواند از وضعيت گذشته انسانها در خصوص نحوه زندگي، کيفيت زندگي، آداب و رسوم، عقايد، ارزش‌ها، هنجارها و... فرهنگ هر جامعه‌اي كه در ميراث فرهنگي آن جامعه نهفته است آگاه شود.

شهرستان رباط کريم نيز از جمله مناطقي است که از پيشينه تاريخي بالايي برخوردار مي باشد بطوريکه اين شهرستان در هزاران سال قبل، از مراکز مهم تمدن و زندگي بشر بوده است، کشف آثار باستاني در سال 69 و اواخرسال73در حوالي رباط کريم مويد اين ادعا است که شهرستان رباط کريم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاريه داراي قدمت تاريخي است.

شهردار رياط کريم وجود کاروانسراي با ارزش تاريخي فتحلي شاه را در اين شهرستان يک ظرفيت بسيار مهمي در جهت رشد و توسعه اين شهرستان عنوان کرد و گفت : ميراث فرهنگي به عنوان يک پديده اجتماعي جنبه جبري و تحميلي بر محيط اجتماعي و زندگي انسان‌ها دارد، به طوري که عده‌اي در تعريف آن ادعا مي‌کنند نتيجه‌ اين رفتار تعاملي را در يک نگاه ميراث فرهنگي مي‌گويند و يک بعد اين تعريف زمان اين تعامل است.

مسعود مختاري حاشيه بازديد از قسمتهاي مختلف کاروانسراي حاج کمال اظهار داشت : هويت و اصالت هر منطقه با رسوم، فرهنگ و زبان و ريشه تاريخي آن منطقه رابطه مستقيم دارد و مي توان گفت نخستين نشانه هويتي هر شهر وجود آثار تاريخي بجا مانده از ساکنين منطقه مي‌باشد. مختاري ضمن تقدير از تلاشهايي که براي حفظ اين بناي تاريخي و ارزشمند صورت گرفته است عنوان کرد: شهرداري رباط کريم آمادگي دارد جهت آزاد سازي حريم اين بنا با سازمان ميراث فرهنگي همکاري نمايد.

اولين گام براي جهاني شدن اين ميراث

وي با اشاره به نقش تاثير گذار مسئولين شهرستان از جمله فرماندار و نماينده مردم در مجلس در رونق بخشيدن و شناساندن اين بناي تاريخي اظهار داشت‌: اين کاروانسرا قابليتهاي لازم جهت ثبت در ميراث جهاني را داشته و محلي براي بازديد گردشگران و علاقه‌مندان به آثار تاريخي در کشور گردد.

شهردار رباط کريم بر لزوم بهره برداري بهينه از فضاي کاروانسرا جهت اجراي برنامه هاي فرهنگي و همچنين برپايي نمايشگاههاي صنايع دستي و بازارچه هاي سنتي و … تاکيد کرد و گفت : با همکاري اداره ميراث فرهنگي سعي داريم تا از فضاهاي بسيار خوب اين کاروانسرا به نحو مطلوب و در جهت رونق دادن به اين مکان تاريخي استفاده نمايم و شهروندان را با اين معماري زيبا آشنا کنيم.

ايجاد موزه مردم شناسي در اين کاروانسرا

مختاري همچنين در اين بازديد از ايجاد موزه مردم شناسي در اين کاروانسرا خبر داد و گفت : با همکاري اداره ميراث فرهنگي آمادگي لازم وجود دارد تا با استفاده از ظرفيت هاي اين مکان تاريخي ، موزه مردم‌شناسي راه اندازي گردد.

وي با بيان اين مطلب اظهار داشت: حفظ ارزشهاي گرانبهاي سنتي و بومي در رباط کريم و همچنين شناسايي ظرفيت ها و آشنايي هرچه بيشتر گردشگران به فرهنگ ديرينه مردم رباط کريم و شناساندن آثار و ابنيه تاريخي اين کهن شهر از اهداف بارز ايجاد اين موزه خواهد بود. رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان رباط کريم نيز در اين بازديد از توجه ويژه شهردار رباط کريم به حفظ ، نگهداري و توسعه بناهاي تاريخي و همچنين کمک به توسعه گردشگري شهرستان قدرداني نمود. بهار لو همچنين بر لزوم اعتلاي فرهنگ بومي اين منطقه و توسعه گردشگري با عنايت مسئولين شهرستان و حمايتهاي ويژه شهردار رباط کريم تاکيد کرد و افزود: با حمايت و همدلي مي شود در اين راستا گام هاي بسيار ارزشمدي را برداشت.

رباط کريم استراحتگاه مسافران خسته جاده ابرايشم

رياست اداره ميرات فرهنگي شهرستان رباط‌کريم با اشاره به تاريخچه اين مجموعه تاريخي گفت: کاروانسراي حاج کمال شهرستان رباط کريم در سال 1245 قمري در زمان پادشاهي فتحعليشاه قاجار بنا شد اين مکان تاريخي بديل بدليل واقع شدن در مسير جاده ابرايشم پذيراي مسافران خسته جاده ابريشم بود. محمود بهارلو اظهار داشت : اين مجموعه تاريخي در واقع يکي از بينظيرترين کاروانسراهاي کشور مي باشد که با سبک دو ايواني ساخته شده و ورودي آن از ايوان غربي است. ايوان شرقي به عنوان شاه‌نشين کاربري داشت.

اين مسئول همچنين تصريح کرد: اين کاروانسرا داراي يک حياط مرکزي با اتاق‌هايي ايوان‌دار است که دور تا دور اين حياط احداث شده‌اند و در پشت اتاق‌ها سالن‌هاي طولاني به عنوان بارانداز تعبيه شده که دسترسي به آنها از طريق ورودي‌هايي که 4 کنج حياط قرار دارد، ميّسر است. به گفته اين مسئول مصالح به کار رفته در اين بنا سنگ، آجر، ملات گل و گچ است و تنها تزئينات کاروانسرا آجرکاري است. اين مسئول همچنين افزود: کاروانسراي رباط کريم داراي 2 کتيبه است که روي يکي از آنها تاريخ 1240 قمري و نام باني «آقا کمال» حک شده است.


 خبر 

 پرونده مسکن مهر سال آينده بسته مي شود

اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن وزارت راه و شهرسازي گفت: بهره برداري از تمامي طرح هاي مسکن مهر تا پايان سال 94 به اتمام مي رسد و پرونده اين طرح در کشور بسته مي شود. سيدمحمد پژمان در آيين بهره برداري همزمان از 5700 واحد مسکن مهر در آذربايجان غربي در شهرستان خوي افزود: پيشرفت اجرايي طرح هاي مسکن مهر در کشور به طور متوسط نزديک به 90 درصد است. وي ادامه داد: وزارت راه و شهرسازي مصمم است که در سايت هاي مسکن مهر بدون تامين خدمات زيربنايي، واحدي افتتاح و تحويل مردم نشود. معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه مراحل تدوين برنامه جامع خانه دار شدن خانوارهاي ايراني تا پايان امسال نهايي مي شود اظهار کرد: بر اساس اين برنامه سالانه يک ميليون و 100 هزار مسکن با همکاري بخش هاي مرتبط در کشور توليد مي شود.

مديران و كارمندان نمونه شركت نفت و گاز كارون معرفي شدند

خوزستان - خبرنگار آفرينش

6 نفر از مديران و كارمندان شركت بهره برداري نفت و گازكارون به عنوان نمونه در سطح شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب معرفي شدند.

بر اساس شاخصها و دستورالعملهاي مربوط به عملكرد كاركنان طي سال 1392، نصراله افشون مدير امور مالي و كيومرث پورابوالقاسمي مدير منابع انساني شركت بهره برداري نفت و گاز كارون به عنوان مديران نمونه برگزيده شدند.

همچنين غلامرضا گل اكبر رئيس اداره خدمات كامپيوتري، عبدالنبي فواضلي سرپرست اداره مخابرات، سيد قدرت اله موسوي و مكي طائي به عنوان كارمندان نمونه معرفي شدند. شركت بهره برداري نفت و گاز كارون بيش از 1500 كارمند رسمي، قراردادي و پيماني و 3500 نفر نيروي قرارداد مدت موقت و اركان ثالث دراختيار دارد.

نمايشگاه دائمي محصولات برجسته استان يزد افتتاح شد

يزد- اکبر خيرخواه

در دهمين روز از ايام ا... دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي، نمايشگاه دائمي محصولات برجسته استان يزد در محل اداره کل استاندارد استان يزد افتتاح شد.

بنا به گزارش رسيده از روابط عمومي اداره کل استاندارد استان يزد: اين نمايشگاه با حضور معاون برنامه ريزي استانداري استان، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت، رئيس سازمان امور اقتصادي و دارائي، مديران واحدهاي توليدي حاضر در نمايشگاه، کارشناسان و مديران استاندارد افتتاح شد.

بر پايه اين گزارش، ابتدا مهندس محمد حسين ماجدي اردکاني، هدف از برپايي اين نمايشگاه را ترويج توليد و استفاده از کالاهاي استاندارد در استان و معرفي آن به جامعه عنوان و افزود: تلاش خواهد شد تا مراجعه کنندگان به اين اداره کل جهت بازديد به محل نمايشگاه راهنمايي شوند و جلسات تدوين نيز در اين محل برگزار گردد، که قطعاً اطلاع رساني لازم هم در اين زمينه صورت خواهد پذيرفت.

در اين افتتاحيه، دکتر بابايي نيز ضمن مهم برشمردن موضوع تاکيد کرد: وجود اين نمايشگاه کوچک و حضور تعداد معدودي واحد توليدي در آن جفا به صنعت استان است و اداره کل استاندارد استان يزد بايد امکانات و فضاي لازم براي معرفي همه محصولات استاندارد استان را فراهم نمايد..

در ادامه اين گزارش آمده است که، آقاي مهندس ماجدي اردکاني متعاقب تاکيد معاون برنامه ريزي استانداري يزد گفت: مقرر است در ادامه روند برگزاري نمايشگاههاي دائمي در محل اداره کل، در فاز بعد، محوطه روباز اداره کل با طراحي مناسب و مرتبط به صورت نمايشگاه دائمي افتتاح شود..

شايان ذکر است هم اکنون در اين نمايشگاه 15 واحد توليدي حضور دارند که کالاهاي توليدي آنها شامل:

الکترود جوشکاري، انواع لوله، کالاهاي تاسيسات مکانيکي و برقي، مواد غذايي، کالاهاي ساختماني، منسوجات، انواع تاير خودرو، انواع سرنگ، لوله و اتصالات آب ،دستمال کاغذي ، لوازم بهداشتي و ظروف تفلون مي باشد..

‏توسط مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي انجام شد

بازديد از عمليات شناورسازي بزرگترين مغروقه اروند

خوزستان - خبرنگار آفرينش

معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي از عمليات شناورسازي بزرگترين مغروقه اروند بازديد کرد.محمد سعيد نژاد در جريان سفر به بندرخرمشهر از عمليات شناورسازي بزرگترين مغروقه آبراه بين المللي اروند ديدن کرد.

وي با حضور در اسکله خانيان از نزديک در جريان روند پيشرفت اين پروژه عملياتي قرار گرفت. اين مغروقه از نوع جنرال کارگو با ابعاد تقريبي به طول 164، عرض 21 و ارتفاع 13متر از دوران جنگ تحميلي مورد اصابت قرار گرفته و بصورت عرضي مقابل اسکله خانيان در آبراه بين المللي اروند غرق شده است.

تيم عملياتي پروژه از ابتداي ارديبهشت ماه سال جاري برخي قطعات سبک را جداسازي و به خشکي انتقال داده و اکنون در حال تخليه انبارهاي آن هستند.

خارج سازي اين مغروقه، ضمن ارتقاي ايمني مقابل اسکله هاي بندر خرمشهر، امکان پهلودهي شناورها به ميزان دو پست اسکله به طول 267 متر را فراهم مي کند.

عمليات خارج سازي 122 فروند مغروقه از رودخانه کارون و 24 فروند از اروندرود انجام شده و همچنان 54 فروند مغروقه در کارون و 62 فروند مغروقه ديگر در اروند رود باقيمانده است.

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي:

صرفه‌جويي 11 درصدي با اجراي طرح ارتقاي کارايي انرژي موتورخانه‌ها

تبريز - توفيقي

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان‌شرقي گفت: با توجه به اينکه 50 درصد مشترکين گاز استان آذربايجان‌شرقي را کلانشهر تبريز به خود اختصاص داده است با توسعه و افزايش ايستگاه ورودي گاز تبريز از سال آينده به ميزان يک ميليون و 200 هزارمتر مکعب در ساعت گازرساني پايدار شهر تبريز تضمين خواهد شد و با راه‌اندازي اين ايستگاه مشکلات افت فشار و تأمين گاز در افزايش پيک مصرف مرتفع خواهد شد.

ولي‌اله ديني با اشاره به اينکه مديريت توزيع گاز نيروگاه‌ها از طريق ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران انجام مي‌گيرد گفت: با افزايش توليد گاز طبيعي کشور از سال آينده اميدواريم تمامي صنايع عمده از جمله نيروگاه‌هاي استان بخصوص نيروگاه تبريز تمام وقت از انرژي پاک برخوردار شوند.

وي با بيان اينکه 100 درصد خانوارهاي شهري و 80 درصد خانوارهاي روستايي استان از نعمت گاز طبيعي برخوردار هستند، اظهار کرد: هم اکنون بيش از يک ميليون و 300 هزار مشترک از نعمت گاز در استان بهره‌مند هستند و در تلاشيم تا در باقيمانده فصل سرد سال اين انرژي پاک را پايدار به منازل و مراکز تجاري و صنعتي برسانيم.

وي با اشاره به طرح ارتقاي کارايي موتورخانه‌هاي ساختمان‌هاي ادارات گفت: با اجراي طرح ارتقاي کارايي انرژي موتورخانه ساختمان‌هاي اداري 11 درصد صرفه‌جويي در مصرف گاز طبيعي به همراه خواهد داشت.

وي با اشاره به قرار گرفتن استان در اقليم سرد، اظهار داشت: در اقليم سرد، قيمت گاز طبيعي ماهانه براي هر مترمکعب تا دامنه مصرف 300 مترمکعب در فصول سرد سال که از اول آبان تا اول ارديبهشت مي‌باشد مبلغ 440 ريال محاسبه مي‌گردد و مشترکين محترم بايد در رفتار الگوي مصرف خود نهايت اهتمام را معمول نمايند.

وي در ادامه با بيان اينکه تمامي مشترکين گاز طبيعي در برابر حوادث ناشي از مصرف گاز طبيعي بيمه هستند، گفت: متأسفانه در سالجاري تاکنون 127 حادثه ناشي از عدم رعايت موارد ايمني در استفاده از گاز طبيعي در استان رخ داده که منجر به فوت 19 نفر شده است که 11 نفر آن ناشي از گاز گرفتگي و 8 نفر آن ناشي از آتش‌سوزي و انفجار گاز طبيعي بوده است مشترکين با رعايت موارد ساده از قبيل کنترل مسير دودکش‌ها، استفاده از کلاهک H، عدم نصب دودکش به صورت افقي، استفاده از کف صابون براي تشخيص نشت گاز، استفاده از بست‌هاي فلزي و همچنين عدم استفاده از دودکش مشترک مي‌توانند از حوادث ناگوار جلوگيري نمايد.


 خبر 

 دانش آموزان مهابادي در تالاب کاني برازان کلاس زيست محيطي برپا کردند

اروميه - خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد گفت: در راستاي آموزش هاي زيست محيطي به اقشار مختلف مردم جمعي از دانش آموزان اين شهرستان ضمن بازديد از تالاب بين المللي کاني، در دوره آموزشي زيست محيطي شرکت کردند.. کامران حسيني افزود: در اين بازديد جمعي از دانش آموزان دبيرستان دخترانه تيزهوشان فرزانگان مهاباد حضور داشتند.

وي اضافه کرد: در اين بازديد دانش آموزان ضمن مشاهده پرندگان اين تالاب با استفاده از دوربين و تلسکوپ، آموزش هاي زيست محيطي در زمينه اهميت تالابها، جايگاه پرندگان در محيط زيست، شرايط بحراني آب در کشور و چگونگي حمايت و حفاظت از زيستگاههاي پرندگان را فرا گرفتند.

به گفته وي شرح وظايف سازمان حفاظت محيط زيست، چگونگي مقابله با تخريب مراتع و جنگلها، اهميت حيات وحش و نقش مردم در حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي از ديگر مباحث اين دوره آموزشي بود.

رييس اداره حفاظت محيط زيست مهاباد اظهار کرد: يکي از راهکارهاي حفاظت از محيط زيست، آموزش اقشار مختلف مردم براي استفاده صحيح از منابع طبيعي و جلوگيري از آلودگيهاي زيست محيطي بوده و دانش آموزان به عنوان نسل آينده مي توانند در نهادينه کردن اين فرهنگ در جامعه بسيار موثر باشند. وي اضافه کرد: از ابتداي سال جاري تاکنون بيش از هشت هزار دانش‌آموز در کلاس هاي آموزش زيست محيطي اين اداره شرکت کرده و آموزش‌هاي مختلف را فرا گرفته اند.

در مسابقات شناي قهرماني کشور صورت گرفت؛

کسب 5 مدال رنگارنگ از سوي شناگر قزويني

قزوين - خردمند

شناگر قزويني در مسابقات شناي قهرماني کشور موفق به کسب پنج مدال طلا، نقره و برنز شد.

عليرضا پوربابا در جريان برگزاري مسابقات شناي قهرماني کشور که در استخر بين‌المللي انقلاب شيراز برگزار شد، خوش درخشيد.

اين شناگر قزويني در جريان اين رقابت‌ها موفق به کسب 5 مدال رنگارنگ طلا، نقره و برنز شد. دبير هيئت شنا، شيرجه و واترپلو استان قزوين در گفت‌وگو با فارس در قزوين اظهار کرد: مسابقات شناي قهرماني کشور رده‌سني 11- 12 سال در استخر بين‌المللي انقلاب شيراز در جريان بود که شناگران برتر سراسر کشور در اين مسابقات حضور داشتند. علي شهروان افزود: در اين مسابقات عليرضا پوربابا شناگر ارزنده تيم شناي استان قزوين موفق به کسب عنوان قهرماني در رشته 200 متر کرال پشت شد و گردن آويز طلا را براي استان قزوين به ارمغان آورد. وي ادامه داد: همچنين در رشته 100 متر کرال پشت، 200 متر آزاد و 400 متر آزاد نيز عليرضا پوربابا در سکوي دوم کشور ايستاد و در رشته 50متر کرال پشت مدال برنز اين دوره از مسابقات را بر گردن آويخت.

دبير هيئت شنا، شيرجه و واترپلو استان قزوين بيان کرد: مربيگري تيم شناي اين استان در مسابقات شناي قهرماني کشور بر عهده اويس زرآبادي از مربيان ملي کشور بود که تمرينات تيم شناي قزوين را بر عهده دارد. گفتني است؛ تيم شناي نونهالان و نوجوانان استان قزوين با برنامه‌ريزي به عمل آمده از سوي هيئت شنا، همه روزه در استخر شهداي غواص شهر قزوين تمرينات اختصاصي شنا و در پايگاه قهرماني تمرينات بدنسازي را زير نظر مربيان کشوري انجام مي‌دهند.

معاون فرماندار دماوند خبر داد؛

راه‌اندازي سامانه جامع ارتباطات در دماوند

دماوند - خبرنگارآفرينش

معاون برنامه‌ريزي و مالي اداري فرماندار دماوند از راه‌اندازي سامانه جامع ارتباطات در اين شهرستان خبر داد.

مجيد صفري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش با بيان اينکه ارتباط ادارات شهرستان دماوند به طور جامع نيست، اظهار کرد: درصدد هستيم تا طرح سامانه جامع ارتباطي شهرستان دماوند را اجرا کنيم.

وي افزود: با راه‌اندازي اين سامانه نظارت‌هاي بيشتري بر فعاليت و عملکرد مديران و ادارات شهرستان دماوند صورت مي‌گيرد و تمام مکاتبات نيز از اين طريق انجام مي‌شود. معاون برنامه‌ريزي و مالي اداري فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به اينکه اجراي اين طرح آغاز شده است، تصريح کرد: اکنون در حال بررسي نهايي اين طرح هستيم و قرار شده است تا اعتباران اين طرح توسط خود ادارات شهرستان دماوند هزينه شود. صفري به بانک جامع اطلاعاتي شهرستان دماوند اشاره کرد و گفت: اين طرح در حال راه‌اندازي است و اميدواريم تا پايان سال جاري فاز نخست آن را افتتاح کنيم. وي با بيان اينکه اين بانک جامع در اختيار مردم قرار مي‌گيرد، بيان کرد: با اجراي اين طرح، دسترسي سرمايه‌گذاران براي استفاده از ظرفيت‌هاي گردشگري، هماهنگي بين ادارات خدماتي براي فراهم‌سازي زمينه سرمايه‌گذاري و استفاده از اطلاعات شهرستان دماوند محقق مي‌شود.

معاون برنامه‌ريزي و مالي اداري فرماندار شهرستان دماوند با تأکيد بر اينکه در تلاش هستيم تا کارهاي زيربنايي را در شهرستان دماوند انجام دهيم، افزود: بر اساس پيچيدگي ادارات، ما نيز بايد سامانه نويني را برابر آن طراحي کنيم.

صفري با بيان اينکه اجراي طرح بانک جامع اطلاعاتي براي نخستين بار در استان تهران در شهرستان دماوند انجام مي‌شود، تصريح کرد: همچنين سعي کرديم تا کارگروه‌هاي مختلف شهرستان را ساماندهي کنيم؛ در اين زمينه براي تسريع در انجام امور کار، مديريت بسياري از کارگروه‌ها را به ادارات مرتبط با آن کارگروه محول کرده‌ايم. وي ادامه داد: در کارگروه‌ها تلاش داريم تا مديران استاني را به شهرستان دماوند دعوت کنيم؛ در اين صورت بسياري از مديران استان تهران از نزديک، اجراي روند کارهاي اداره شهرستاني خود مشاهده مي‌کنند و تعامل بسياري خوبي بين مديران استان تهران و شهرستان دماوند برقرار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي