جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4939

رييس جمهوري در بين مردم استان قم:
تحجر و افراط، دين و دنياي مردم را از بين مي‌برد

جان کري در انتقاد به مخالفان مذاكرات:
بدون اطلاع چطور مي گوييد توافق بد است


هنيه: غزه به دنبال جنگ جديد با اسرائيل نيست


اتحاديه اروپا: توافق هسته اي با ايران نزديک است


رايس: نتانياهو روابط آمريكا و اسرائيل را تضعيف مي‌كند

نمايندگي ايران در سازمان ملل درواكنش به ادعاي دروغين منافقين:
تهران به تعهدات و مسئوليت خود در چارچوب ان.پي.تي پايبند است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آملي‌ لاريجاني:
فراريان از پرداخت ماليات بايد به دست قانون سپرده شوند


کاخ سفيد «توافق 10 ساله هسته‌اي» با ايران را تکذيب کرد

لاريجاني:
حضور بيگانگان در منطقه ضرورتي ندارد

رويترز:
انتقال چمداني يک ميليارد دلار به ايران


حضور پترو پوروشنکو رييس جمهور اوکراين در نمايشگاه تسليحات نظامي در ابوظبي امارات


تشييع پيکر پروفسور سهرابي چهره ماندگار شيمي


سرمقاله


 رييس جمهوري در بين مردم استان قم:
 تحجر و افراط، دين و دنياي مردم را از بين مي‌برد 

 
رييس‌جمهور تاکيد کرد: دولت پشتوانه خود را در قم مي بيند و چشم انداز فرداي اين نظام ، کشور و ملت را در سايه انديشه برآمده از حوزه علميه قم مي‌داند.وي تصريح کرد: حوزه نهاد مستقل بوده و نهاد مستقل باقي خواهد ماند و زير پرچم هيچ حزب و جناحي نرفته و نخواهد رفت.

به گزارش ايسنا،حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در اجتماع پرشور و انبوه مردم قم و در کنار مضجع شريف فاطمه معصومه(س)، با اشاره به جايگاه قم و حوزه علميه در طول تاريخ و در عرصه صيانت از اسلام، تشيع و نهضت اسلامي، اظهارداشت: به صراحت اعلام مي‌کنم که دولت به قم و نظريه‌پردازي‌هاي ديني و فقهي عالمان دين براي رفع مشکلات اقتصادي و سياسي نياز داريم.

رييس جمهوري با بيان اينکه بزرگترين افتخارات تاريخي، علمي، ديني و سياسي ملت ايران از قم و حوزه علميه قم است، ‌گفت: امام راحل، مقام معظم رهبري تربيت يافته حوزه علميه قم بودند و مراجع انديشمندان و محققان برجسته که همواره سر احترام به سمت همه آنها فرود مي‌آوريم از تربيت‌يافتگان همين حوزه بودند.

روحاني با تأکيد بر اينکه دين اسلام، مسير اهل بيت(ع) و تشيع، با حوزه زنده است، تأکيد کرد: اسلام به عقل، دانش و عقلانيت استوار است چرا که قم زنده است.رييس جمهوري خاطر نشان کرد: حوزه بزرگ و عظيم قم همواره دربرابر اباحي‌گري، لاابالي‌گري، انتقاد، تفسير به رأي و جمود ايستاده است و خواهد ايستاد.

روحاني تصريح کرد: همه بايد بدانند که تحجر و افراط نه تنها دنياي مردم که قبل هر چيز دين مردم را از بين مي‌برد.

رييس جمهوري اضافه کرد: تبديل دين جامع و نجات‌بخش اسلام به ديني خشک، جامد، خشن و غير منعطف به آن معناست که به دوام و استمرار و قدرت دين ضربه وارد شود. همه بايد بدانند که اسلام دين سمهه و سهله است و در چارچوب طاقت بشر مي‌باشد و دين خشونت و براي مشقت مردم نيست.

روحاني گفت: به حوزه علميه ، مراجع تقليد ، علما و انديشمندان خود افتخار مي‌کنيم چرا که در اين حوزه هرگز عقل مطرود نبود و هيچگاه علوم عقلاني در کنار علوم نقلي در انزوا قرار نداشت و امام راحل و بزرگاني چون علامه طباطبايي، شهيد مطهري و بهشتي از همين حوزه علميه برخاسته‌اند.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه حوزه علميه نهاد مستقل بوده و نهاد مستقل باقي خواهد ماند، تصريح کرد: اين حوزه بزرگ مستقل، هرگز زير پرچم، هيچ سياست، حزب و جناحي نرفته و نخواهد رفت.

روحاني اضافه کرد: اگر چه قم مرکز و مبدأ نهضت اسلامي و حکومت اسلامي بود و گر چه همواره تابع ولايت در دوران امام راحل و سپس در دوران مقام معظم رهبري بود، اما همواره به صورت مستقل راه و مسير را ادامه داده و ادامه خواهد داد.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه دولت به قم و نظريه‌پردازي‌هاي ديني و فقهي عالمان ديني نياز دارد، تصريح کرد: ما نياز داريم که همپاي دانشگاه و دانشگاهيان از اجتهاد مجتهدان قم بهره ببريم. اگر زماني اجتهاد قم در زمينه لزوم نهضت و تشکيل حکومت اسلامي متمرکز بود، امروز هم براي رفع مشکلات اقتصادي و سياسي نيازمند قم هستيم.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به مردم با تأکيد بر اينکه اين دولت به تمام وعده‌هاي که در 24 خرداد پارسال داده وفادار مي‌ماند، اظهار داشت: شعار دولت نجات اقتصاد، احياي اخلاق و تعامل سازنده با جهان بوده است و ما به راهمان ادامه خواهيم داد.

رييس جمهوري خاطر نشان کرد: همه مردم بايد بدانند که دولت در طول 18 ماه گذشته در زمينه اقتصادي، به رغم اينکه وارث ويراني‌هاي فراواني بود، توانسته گام‌هايي را با حمايت مردم، مقام معظم رهبري و پشتيباني مراجع تقليد بردارد که هر منصفي را به تعجب وا مي‌دارد.

روحاني با تأکيد بر اينکه دولت همواره به منتقدان احترام مي‌گذارد و به آنها همانند حاميان خود مي‌گوييم که از حمايت دولت برخوردار هستيد، اظهار داشت: البته همه بايد بدانند که تخريب در اين کشور جايگاهي ندارد و تخريبگران خانه کهنه خود را ويران مي‌کنند.

رييس جمهوري با اشاره به آمار اقتصادي 18 ماه گذشته واقدامات دولت در کنترل تورم و رشد اقتصادي، اظهار داشت: در اين 18 ماه 7 هزار واحد صنعتي نيمه تمام راه‌اندازي شده و بيش از 200 هزار هکتار زير پوشش سيستم آبياري مدرن و قطره‌اي رفته است و در زمينه سهولت کسب و کار 22 رتبه نسبت به سال گذشته ارتقاء پيدا کرده‌ايم. همچنين در زمينه گاز روزانه صد ميليون متر مکعب به توليد کشور اضافه شده است. لذا همه بايد نسبت به همديگر قضاوت منصفانه داشته و واقعيت‌ها را براي مردم بازگو کنيم.

روحاني افزود: در طول يکسال گذشته ظرفيت توليد نفت، روزانه 200 هزار بشکه اضافه شده است و البته اگر کار مهمي در اين مدت انجام شده است به دستان و همت شما مردم بوده است.

رييس جمهوري در ادامه مردم، حوزه‌هاي علميه و اساتيد و علما را خطاب قرار داد و گفت: براي ادامه راه و توسعه نيازمند اتحاد و همدلي بيشتر هستيم. همچنان که صداي نهضت اسلامي و وحدت از قم بلند شد، امروز هم بايد صداي برادري، اتحاد، عقلانيت و اعتدال از قم و حوزه علميه قم به گوش همه دنيا برسد.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات دولت در زمينه سياست خارجي اشاره کرد و گفت: در عرصه سياست خارجي گام‌هاي مهمي در رابطه با جهان، بويژه با همسايگان برداشته شده است و مسير حل و فصل معضلات از جمله پرونده هسته‌اي را با اقتدار و بدون توجه به حاشيه‌سازي عده‌اي، ادامه داده و تا رسيدن به نتيجه نهايي ادامه خواهيم داد.

رييس جمهوري خاطر نشان کرد: سال گذشته در زمينه هسته‌اي گام مهمي برداشته شد که در سايه آن توافق موقت بخشي از تحريم‌ها برداشته شد.روحاني با تأکيد بر اينکه تحريم ظلم به مردم و توسعه حق مسلم ملت ايران است، تصريح کرد: با منطق و استدلال، مذاکرات را ادامه مي‌دهيم، اما طرف مذاکره بايد بداند که ملت ايران هرگز از مسير توسعه علمي خود دست بر نخواهد داشت و راه توسعه علمي را ادامه خواهد داد.

رييس جمهوري تصريح کرد: طرف مذاکره همچنين بايد بداند که پايان اين مذاکرات و نتيجه اين توافق برداشته شدن همه تحريم‌هاي ظالمانه و غيرقانوني باشد.روحاني اضافه کرد: از روز اول و در سازمان ملل اعلام کردم که تحريم ضد حقوق بشر است و اين موضوع ديروز در ژنو و در کميسيون حقوق بشر مورد تأييد قرار گرفت. بنابراين ما در دنيا منزوي نيستيم و راه خود را ادامه خواهيم داد و در مذاکرات تحميل، تحقير و ادامه تحريم را نمي پذيريم.

رييس جمهوري تصريح کرد: دولت همانند همه روزهاي تاريخ انقلاب، حمايت مردم مخصوصاً حمايت مردم قم و حوزه علميه و مراجع تقليد را طلب مي کند و معتقديم که مي توانيم دست به دست هم از پيچ و خم ها عبور کنيم.


 جان کري در انتقاد به مخالفان مذاكرات:
 بدون اطلاع چطور مي گوييد توافق بد است 

 
جان کري وزير امور خارجه آمريکا با انتقاد از مواضع منتقدان توافق هسته اي احتمالي 1+5 با ايران به ويژه نتانياهو گفت: هنوز از محتواي مذاکرات خبر نداريد چطور مي گوييد اين توافق بدي است!

به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه هاآرتص اسراييل، کري که روز سه شنبه به وقت محلي (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) و در جلسه کميته بودجه کنگره آمريکا سخن مي گفت با انتقاد از مخالفان توافق هسته اي با ايران گفت:" برخي مي گويند ما اين توافق را دوست نداريم ؛ يا اين يا آن، در حالي که از محتواي مذاکرات هيچ اطلاعي ندارند.

کري افزود:" هنوز هيچ توافقي به دست نيامده است. من توصيه مي کنم (منتقدان) کمي صبر کنند تا نتيجه فرايند مذاکرات مشخص شود."وزير امور خارجه آمريکا در ادامه گفت که در جريان مذاکرات پيشنهادهايي به ايران براي توافق ارايه شده است و افزود: به زودي مشخص خواهد شد که آيا ايران پيشنهادهاي ارايه شده را خواهد پذيرفت يا نه.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين اعلام کرد در هفته آينده با سلمان بن عبدالعزير پادشاه عربستان در لندن ديدار خواهد کرد و او را در جريان مذاکرات هسته اي با ايران قرار خواهد داد. او همچنين گفت همتايان عرب کشورهاي حاشيه خليج فارس را نيز در جريان آخرين تحولات مذاکرات هسته اي با ايران خواهد گذاشت.


 هنيه: غزه به دنبال جنگ جديد با اسرائيل نيست 

 
معاون رئيس دفتر سياسي جنبش حماس با اشاره به مشکلات گسترده‌اي که نوار غزه در سايه اقدامات جائرانه اشغالگران با آن رو به رو است، گفت: دولت توافق ملي از تبعيض ميان شهروندان اجتناب ورزد.به گزارش مرکز اطلاع‌رساني فلسطين، اسماعيل هنيه، رهبر برجسته مقاومت ابراز داشت: غزه به دنبال جنگ جديد با اسرائيل نيست؛ بلکه مي‌خواهد مردمش يک زندگي آزاد داشته باشند و حق شهروندانش براي بازگشت به ميهن شان، داشتن استقلال و تعيين سرنوشت محترم شمرده شود.

پرونده آشتي ملي بخشي ديگر از صحبت‌هاي اخير هنيه را در برمي‌گرفت که وي در اين باره اظهار داشت: حماس امتيازات فراواني را به دولت وفاق داده و به خاطر آنکه گام‌هاي آشتي به نتيجه برسد از تشکيل دولت نيز چشم پوشي کرده است.


 اتحاديه اروپا: توافق هسته اي با ايران نزديک است  

 
يورونيوز: مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با بيان اينکه توافق هسته‌اي با ايران، در صورت ادامه همکاري‌ها و وجود اراده سياسي قابل دسترس است، گفت: نبايد اجازه داد موقعيت کنوني از دست برود.‌ فدريکا موگريني که در انديشکده لندني «چتهم هاوس» صحبت مي‌ کرد، گفت: يک توافق هسته‌اي خوب با ايران «در دست» است و طرفين نبايد اين فرصت را از دست بدهند.

وي تاکيد کرد: «اگر طرفين به همکاري‌هايي که تا الان داشته‌اند، ادامه دهند و همه طرف‌ها اراده هسته‌اي کافي براي توافق بر سر يک توافق خوب را داشته و آن را به پذيرش داخل هم برسانند، توافق در دست خواهد بود.»خانم موگريني افزود: «يک توافق جامع، به صورت دوجانبه براي همه طرف‌ها منفع به همراه دارد.»


 رايس: نتانياهو روابط آمريكا و اسرائيل را تضعيف مي‌كند 

 
ايرنا: سوزان رايس مشاور امنيت ملي آمريکا، سخنراني بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي را در کنگره آمريکا مخرب و عامل فروپاشي روابط واشنگتن و تل آويو دانست.به گزارش روزنامه صهيونيستي جروزالم پست، رايس در گفت و گو با چارلي رز روزنامه نگار و مجري سرشناس آمريکايي گفت: موافقت نتانياهو براي سخنراني در کنگره طي ماه آينده، تاثير مخربي در ماهيت روابط آمريکا و رژيم صهيونيستي خواهد داشت.

وي گفت: ما خوشبخت بوده ايم که سياست در روابطمان تزريق نشده است. اما آنچه که در چند هفته گذشته رخ داد بواسطه دعوت انجام شده توسط رئيس مجلس نمايندگان آمريکا و پذيرش آن توسط نتانياهو در دو هفته مانده تا انتخابات، موجب تزريق درجه اي از جانبداري و تعصب گرايي در اين روابط شده است.رايس افزود: تصميمات اين دو نفر نه تنها مايه تاسف، بلکه مخرب است.


 نمايندگي ايران در سازمان ملل درواكنش به ادعاي دروغين منافقين:
  تهران به تعهدات و مسئوليت خود در چارچوب ان.پي.تي پايبند است 

 نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک در بيانيه اي ادعاهاي مندرج در گزارش روزنامه واشنگتن پست در مورد برنامه صلح آميز هسته اي ايران را بي پايه و جعلي دانست و تاکيد کرد: ايران به تعهدات و مسووليت خود در چارچوب ان.پي.تي پايبند است.

به گزارش اداره کل ديپلماسي وزارت خارجه، در اين بيانيه آمده است: جاي تاسف است که اين روزنامه ادعاهاي دروغ و تکراري يک گروهک تروريستي را که ماهيت ضدانساني آن براي همگان به ويژه افکار عمومي آمريکا آشکار بوده و جعلي بودن ادعاهاي قبلي اين گروهک نيز پس از مدتي روشن شده، منتشر کرده است . نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در بيانيه خود يادآور شده است: گروه هاي تندرو و راديکال که سرمايه گذاري سنگين و طولاني خود را براي امنيتي کردن برنامه هسته اي صلح آميز ايران ازدست رفته مي بينند و شاهد انزواي روز افزون سياست ايران هراسي در نتيجه رويکرد منطقي جمهوري اسلامي ايران نسبت به تحولات بين المللي هستند با عصبانيت اقدام به دروغ پردازي و تبليغات سياه عليه برنامه کاملا صلح آميز هسته اي ايران کرده اند .

در پايان اين بيانيه آمده است: همان گونه که در گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي تصريح شده، همکاري هاي جمهوري اسلامي ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي در سطح خوبي ادامه دارد و ايران به تعهدات و مسووليت هاي خود در چارچوب ان. پي. تي پايبند است و متقابلا انتظار دارد ساير طرف ها نيز به دور از تاثير جنجال سازي گروه هاي تندرو و راديکال به توافقات و تعهدات خود درباره حقوق هسته اي ايران پايبند بمانند.


 يک نکته از هزاران 

 درطي سال‌هاي اخير پول‌هاي بيت‌المال که بايد صرف کارهاي توليدي و عمراني مي‌شد صرف يارانه نقدي گرديده و در اين عرصه کشور دچار خسارت‌هايي در ابعاد اجتماعي و فرهنگي شده است. يارانه نقدي اگر چه متعلق به همه است، ولي تبديل به يک موضوع حساس در جامعه شده و دولت بايد هرماه تمام قواي خود را جمع کند تا به 70 ميليون نفر يارانه نقدي پرداخت کند.

اگر اين پول‌ها جذب کارهاي توليدي براي جوانان شود، در اين کشور بيکاري پايين مي‌آيد، درصد ازدواج بالا مي‌رود، فساد و فحشا کمتر مي‌شود. توقع نداريم تا به يكباره روند پرداخت يارانه نقدي تغييري فاحش پيدا كند، اما انتظار از دولت و مجلس اين است كه با اقدامي منطقي ترتيبي براي مديريت صحيح اين پرداخت‌هاي نقدي صورت گيرد، چرا كه اجراي غيركارشناسي اين طرح در طي چند سال اخير، فشار سنگيني را بر زندگي مردم تحميل كرده است.


 ميز خبر 

پيام تسليت رهبري به وزير اسبق اطلاعات

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي خطاب به حجت الاسلام جناب آقاي حاج شيخ علي فلاحيان درگذشت فرزند وي را تسليت گفتند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمي خامنه اي متن پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي را در روز چهارشنبه به شرح زير منتشر کرد:

حجةالاسلام جناب آقاي حاج شيخ علي فلاحيان دام توفيقه؛

درگذشت فرزندتان را به جنابعالي و ساير بازماندگان محترم تسليت مي گويم و رحمت و مغفرت الهي را براي آن مرحوم مسالت مي نمايم. سيدعلي خامنه‌اي

نوبخت:

مقيديم مذاکرات تا 11 فروردين به سرانجام برسد

سخنگوي دولت گفت: ما از نظر زماني مقيد هستيم تا حداکثر 11 فروردين مذاکرات با گروه 1+5 را هم در جزييات و هم در کليات به سرانجام برسانيم.

به گزارش ايرنا، محمدباقر نوبخت پس از پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران اين مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 و همچنين حضور علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي و حسين فريدون دستيارويژه رييس جمهوري بيان کرد.

وي با اشاره به ترکيب جديد تيم مذاکره کننده هسته اي تاکيد کرد: بايد تغيير رويه هم داده شود و ان شاء الله تغيير رويه به نحوي خواهد بود که حقوق ملت ايران را به نحو شايسته استيفا کنيم.

وزارت نفت، آب هورالعظيم را باز کرد

معاون وزير نفت از باز شدن دريچه آب بند مياني هورالعظيم با هدف مقابله با ريزگردها و گرد و غبار خوزستان خبر داد.

به گزارش واحد مرکزي خبر سيد عماد حسيني در مراسم اختتاميه چهاردهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست با بيان اينکه تاکنون سه دريچه اين تالاب باز و آب در اين درياچه جاري شده است، گفت: بر اساس تعاملي که وزارت نفت با سازمان حفاظت محيط زيست دارد بزودي دو دريچه ديگر تالاب هورالعظيم باز مي شود .

حسيني قسمت عمده اين تالاب را در کشور عراق و تنها 30 درصد آن را در ايران دانست و افزود: براي جلوگيري از خشکسالي بايد کشور عراق نيز همکاري هاي خود را در اين حوزه افزايش دهد.

مرگ چهار خلبان تركيه در سقوط دو جنگنده

چهار خلبان نيروي هوايي ترکيه در جريان سقوط دو فروند جنگنده 'آر اف 4' ارتش اين کشور که گويا ماموريت پرواز اکتشافي در جنوب شرق ترکيه را داشتند، کشته شدند.

به گزارش ايرنا، درحالي که در گزارش هاي اوليه رسانه هاي ترکيه نوع هواپيماهاي سقوط کرده جنگنده اف 16 اعلام شده بود، 'افکان آلا' وزير کشور ترکيه سه شنبه شب اعلام کرد دو فروند جنگنده 'آر اف 4 ' ترکيه عصر سه شنبه در حين پرواز اکتشافي سقوط کرده اند.او گفت: هر چهار خلبان اين هواپيما کشته شده اند. وزير کشور ترکيه توضيحي در خصوص علت سقوط اين دو هواپيما توضيحي نداد.

اقامه دعواي انصارالله يمن عليه منصور هادي

در واکنش به اقدام عبدربه منصور هادي مبني بر پس گرفتن رسمي استعفايش از پارلمان يمن، جنبش "انصارالله" در بيانيه‌اي اعلام کرد که منصور هادي مشروعيت خود را از دست داده است. در همين حال شوراي امنيت تحريم‌هاي اعمال شده عليه علي عبدالله صالح و کساني که در روند سياسي يمن کارشکني مي کنند براي يک سال ديگر تمديد کرد.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، جنبش مردمي انصارالله يمن در بيانيه‌اي اعلام کرد که عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهوري يمن مشروعيت خود را از دست داده و از سوي دستگاه قضايي تحت تعقيب است.

جنبش انصارالله در اين بيانيه‌ اعلام کرد که اقدامات هادي را که به يمن، امنيت، ثبات و اقتصاد آن ضرر رسانده، زير نظر دارد.


 ميز خبر 

"خليفه حفتر" درصدد تشکيل شوراي عالي نظامي درليبي

منابع آگاه اعلام کردند که خليفه حفتر، فرمانده کل ارتش ليبي سفر خود را که قرار بود براي ديدار با مقامات رژيم صهيونيستي در امان پايتخت اردن داشته باشد به تعويق انداخته و در هفته گذشته نيز دو بار به صورت محرمانه به مصر سفر کرده است. به گزارش الجزيره، اين تحرکات خليفه حفتر پس از آن صورت مي‌گيرد که ارتش مصر پس از کشته شدن 21 مصري توسط داعش در ليبي مواضع اين گروه را در شهر درنه در شرق ليبي هدف قرار داد.

منابع که خواستند نامشان فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه القدس العربي گفتند که خليفه حفتر 400 کانتينر را از نظام مصر تحويل گرفته است که شامل سلاح‌هاي مختلفي مي‌شود تا اين سلاح‌ها را در ميان نيروهاي خود در ليبي توزيع کند.

رژه نيروهاي آمريکايي و ناتو در 300 متري مرز روسيه

ماشين آلات زرهي ارتش آمريکا در اقدامي که بيانگر بدتر شدن روابط بين واشنگتن و مسکو است، به رژه و نمايش در يکي از شهرهاي استوني هم مرز با روسيه پرداختند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، رژه نيروهاي مسلح آمريکا و ناتو متشکل از 100 سرباز انگليسي، هلندي، ليتوانيايي و لتونيايي در کنار ماشين آلات زرهي در شهر ناروا که با مرز باريکي از روسيه جدا مي‌شود، تنها يک يادآوري دراماتيک از مقابله نظامي در شرق اروپاست.

با اين حال سربازان آمريکايي هنگ دوم سواره نظام ارتش آمريکا به مناسبت روز استقلال استوني در شهر ناروا به رژه پرداختند؛ شهر آسيب پذيري که تنها با يک رود از روسيه جدا مي‌شود. از اين شهر مي‌توان به عنوان هدف احتمالي کرملين در صورت تمايل مقامات روسي به گسترش تنش‌ها و درگيري ياد کرد.

نتانياهو: ارتش اسرائيل خود را براي جنگ با حماس آماده کند

نخست وزير رژيم صهيونيستي که تلاش دارد با جنگ افرزوي و اظهارات تند خود آراء صهيونيست‌ها در انتخابات پارلماني آتي را به نفع خود رقم بزند، خواستار آمادگي ارتش صهيونيستي براي جنگ جديد با جنبش مقاومت اسلامي "حماس" و جنبش جهاد اسلامي فلسطين در غزه شد.

به گزارش فلسطين اليوم، بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي طي بازديد از مقر فرماندهي ارتش در منطقه الجنوبيه در نزديکي نوار غزه اظهار کرد که بايد آماده هرگونه حادثه احتمالي بود و ارتش بايد براي رويارويي با هر حادثه‌ غيرمنتظره‌اي در آمادگي کامل باشد. نتانياهو همچنين از "سامي ترجمان" فرمانده منطقه جنوبي ارتش خواست فريب وضعيت موجود را نخورد و با در نظر گرفتن اين مساله که هر لحظه امکان وقوع حوادث پيش بيني نشده وجود دراد، آمادگي کامل نيروهاي خود را حفظ کند.

انگليس به اوکراين نيروي نظامي مي‌فرستد

نخست‌وزير انگليس اعلام کرد که کشورش در يک ماه آينده براي کمک به نيروهاي اوکرايني، 75 نيروي نظامي به اين کشور اعزام مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس اعلام کرد: در يک ماه آينده ما نيروهاي نظامي خود را با هدف ارائه کمک‌هايي از جمله مشاوره و آموزش نظامي به اوکراين اعزام خواهيم کرد و اين مساله چيزي است که به درخواست کي‌يف انجام مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: ما همچنين به دنبال اجراي برنامه آموزش نظامي در اوکراين هستيم تا توانايي هاي نيروهاي اين کشور افزايش يابد.نخست وزير انگليس اعلام کرد که نيروهاي اعزامي اين کشور وارد مناطق درگيري نخواهند شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

گزارش نهايي

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

26 تا27 جمادي الاول 1431 هجري قمري، 10 تا11 مي 2010

قسمت پنجاه و پنج:

ادامه مطلب

از نظر منابع مالي ضعيف که نسبت به تعداد قابل ملاحظه دانشگاه هاي عضو جمع شده است، دبيرخانه اتحاديه حداکثر صرفه جويي را کرد تا هزينه ها را تطبيق دهد وهمکاري مشترک فعاليت ها را با مؤسسات ونهادهاي مشابه، به خصوص آيسيسکو و دانشگاه هاي عضو داشته باشد. تعدادي ازاين فعاليت هاي مشترک توسط FUIW در يک اقدام براي بالابردن تعاملات مالي به منظور همکاري و يکپارچگي فرصت ها براي عمل تنظيم شده آغاز شده است.

اعضاي شوراي اجرايي، پس از بررسي وبحث در مورد گزارش مالي، تشکرخود را از تلاش هاي صورت گرفته توسط دبيرخانه و همکاران آن براي جمع آوري حق عضويت ها وبدهي ها و منطقي کردن هزينه ها بيان کردند. آنها همچنين از سياست منطقي کردن هزينه هاي اتحاديه که تدارک براي تخصيص بودجه هاي کاهش يافته به منظور پياده کردن برنامه هاو فعاليت هاي FUIW در حاليکه نتايج مثبتي به وجود آورده تقدير به عمل آوردند. درعين حال، آنها از دانشگاه هاي عضو که هنوز حق عضويت هاي خود را نپرداخته اند تا وضعيت خود را با پرداخت ها متوازن کنند، و همزمان از دبيرخانه دعوت کردند تا فعاليت هاي خود را دراين رابطه پيگيري نمايند. علاوه برآن، آنها درک عميق خود را از آيسيسکو همچنين همکاري دانشگاه ها وآنهايي که ميزبان فعاليت هاي اتحاديه هستند اعلام داشتند.

سپس نماينده دبيرکل گزارشي از پروژه دانشگاه اسلامي مجازي ارائه نمود. درا ين گزارش، آخرين مراحل صورت گرفته در رابطه با پيشنهادهاي چهاردهمين اجلاس شوراي اجرايي را ارائه داد،که فراخوان براي تشکيل هيات امناي دانشگاه مجازي و اتخاذ معيارهاي لازم براي شروع عملي پروژه بود. دراين رابطه، دبيرکل مروري بر قطعنامه ها و پيشنهادات صورت گرفته دراولين جلسه هيأت امناي دانشگاه مجازي که به ميزباني دانشگاه آزاداسلامي تشکيل شده بود کرد. شوراي اجرايي گزارش نهايي اولين جلسه هيأت امناي دانشگاه اسلامي مجازي را تصويب نمود. شوراي اجرايي همچنين از آيسيسکو دعوت کرد تا ميزباني دانشگاه مجازي را تحت سرپرستي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام بپذيرد. علاوه برآن، اعضاي شوراي اجرايي دعوت صميمانه اي که توسط دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود براي ميزباني دومين اجلاس هيأت امنا در رياض در سال 2001 به عمل آورد پذيرفت.


 آملي‌ لاريجاني:
 فراريان از پرداخت ماليات بايد به دست قانون سپرده شوند 

 
رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر حمايت دستگاه قضايي از سرمايه‌گذاري سالم و مولد از عزم قوه قضائيه در برخورد جدي با فراريان از پرداخت ماليات خبر داد.به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به اين‌که «يک سال از ابلاغ سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي گذشته است» با تاکيد بر ضرورت توجه به توانمندي‌هاي داخلي و توان جوانان ايران اسلامي در عبور از مشکلات و توطئه‌هاي دشمنان از جمله تحريم‌هاي ظالمانه اظهار کرد: در بحث اقتصاد مقاومتي محوراصلي، تکيه بر توانمندي‌هاي داخلي است.

البته اين مسئله به معني قطع رابطه با دنياي خارج نيست؛ اما راه عبور از مشکلات چيزي جز تکيه بر توان فرزندان اين سرزمين نيست.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به اين‌که «تمام دستگاه‌ها و قواي سه گانه هر کدام وظيفه‌اي خاص در قبال تحقق اقتصاد مقاومتي دارند و البته بار اصلي آن بر دوش دستگاه اجرايي است» به نقش دستگاه قضايي در اين زمينه نيز اشاره کرد و گفت: يکي از محورهاي مهم تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي حمايت از سرمايه‌گذاري‌هاي سالم است که قوه قضائيه در اين زمينه تمام توان و تلاش خود را به کارخواهد گرفت.

رئيس دستگاه قضا يکي از موارد مربوط به دستگاه قضايي در اقتصاد مقاومتي را پيگيري موضوع معوقات بانکي دانست و تاکيد کرد: برخي از معوقات بانکي مصداق فساد اقتصادي است و بايد با آن برخورد کرد چراکه عده‌اي تسهيلات بانکي را اخذ کرده و آن را به جاي توليد و صنعت در جاهاي ديگري به کار بسته‌اند و از پرداخت بدهي‌ها و معوقات خود هم سر باز مي‌زنند؛ اما در مقابل عده‌اي نيز تسهيلات بانکي را در جاي خود و در راه توليد و اشتغال به کار گرفته‌اند اما به دليل برخي مسائل از جمله تحريم و يا مشکلات ديگر دچار مشکل شده‌اند و البته از پرداخت بدهي خود نيز امتناع نمي‌کنند.

آملي‌لاريجاني با تاکيد بر اين‌که «بايد از سرمايه‌گذاران و افرادي که با استفاده از تسهيلات بانکي به سراغ کار و توليد رفته اما دچار مشکل شده‌اند، حمايت کرد» افزود: با هماهنگي دستگاه اجرايي و بانک‌ها، قوه قضائيه آماده حمايت از سرمايه‌گذاري سالم و رفع موانع از سر راه توليد و اشتغال زايي است.

رئيس قوه قضائيه يکي ديگر از موانع تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را «فرار مالياتي» اعلام کرد و از عزم دستگاه قضايي در برخورد با فراريان از پرداخت ماليات خبر داد و گفت: متاسفانه افرادي با وجود ثروت هنگفت و تجارت وسيع راه‌هاي فرار از پرداخت ماليات را بلدند، که اين کار جرم است و فراريان از پرداخت ماليات بايد به دست قانون سپرده شوند.

آملي‌لاريجاني افزود: اميدواريم با هماهنگي مطلوب ميان دستگاه اجرايي و قوه‌ قضائيه، دستگاه قضايي بتواند نقش موثر خود را در تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ايفا کند.


 کاخ سفيد «توافق 10 ساله هسته‌اي» با ايران را تکذيب کرد 

کاخ سفيد با رد آنچه در روزهاي گذشته درباره «حصول توافقي 10 ساله» با ايران منتشر شده، اعلام کرده که آمريکا از توافقي که اعتبارش محدود به يک دهه باشد حمايت نکرده و ادعاهاي پيرامون اين توافق، دقيق نيست.

به گزارش دويچه وله، در پي انتشار چندين گزارش در رسانه‌هاي جهاني پيرامون دست‌يابي به توافقي 10 ساله براي حل‌وفصل بحران هسته‌اي ايران، کاخ سفيد روز سه‌شنبه (5 اسفند، 24 فوريه) صحت اين گزارش‌ها را رد کرد و گفت آمريکا توافقي را که فقط براي 10 سال آينده اعتبار داشته باشد، نمي‌پذيرد. منتقدان مي‌گويند 10 سال چارچوب زماني مطلوبي براي پايان دادن به اين بحران 10 ساله نيست.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد در اين‌باره گفت: «اين ادعا از سوي برخي افراد مطرح شده که ما از توافقي حمايت کرده‌ايم که تنها 10 سال اعتبار خواهد داشت، اما اين ادعاها دقيق نيست.» او افزود: «هدف از اين مذاکرات نه فقط حصول توافق با طرف ايراني، که دست‌يابي به توافقي است که بتوانيم پيش‌برد و پياده‌سازي آن را به‌صورت پيوسته و بي‌وقفه بررسي و ارزيابي کنيم.»


 لاريجاني:
 حضور بيگانگان در منطقه ضرورتي ندارد 

نهمين رزمايش بزرگ پيامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در تنگه هرمز و منطقه خليج فارس صبح روز چهارشنبه با رمز يامحمد رسول‌الله(ص) برگزار شد.به گزارش مهر، اين رزمايش با شعار "اقتدار ملي و امنيت پايدار در سايه عزم ملي و مديريت جهادي" و با حضور سردار جعفري فرمانده کل سپاه پاسداران، سرلشکر رشيد جانشين رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، علي لاريجاني رئيس مجلس و جمعي از فرماندهان عالي رتبه نظامي آ‌غاز شد.

وسعت نهمين رزمايش بزرگ پيامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از تنگه هرمز تا منتهي‌اليه خليج فارس است و اين رزمايش با محوريت قرارگاه خاتم‌ 2 انجام مي‌شود. علي لاريجاني در حاشيه نهمين رزمايش پيامير اعظم (ص) سپاه پاسدارن که در تنگه هرمز و منطقه خليج فارس در حال برگزاري است با تأکيد بر اين‌که ايران نيرويي توانمند و هوشمند در آب‌هاي عمان دارد، خاطرنشان کرد: ايران مي‌تواند با کمک ساير کشورها امينت را در منطقه تأمين کند.

وي با بيان اين‌که ضرورتي براي حضور کشورهاي بيگانه در منطقه وجود ندارد به توانمندي‌هاي کشور در عرصه‌هاي مختف اشاره کرد و گفت: تکنولوژي ايران مي‌تواند در اختيار ساير کشورهاي همسايه نيز قرار بگيرد و آنها مي‌توانند روي قدرت نظامي ايران حساب کنند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: اگر ايران توانمندي‌هايي کسب مي‌کند در کنار کشورهاي همسايه و در مقابل قدرت‌هاي نظامي است.لاريجاني در ادامه خاطرنشان کرد: همه امکانات در اختيار سپاه در جهت صيانت از منافع ملي و حفاظت از کشور است.وي با اشاره به حضور ناوهاي برخي کشورها در منطقه، تصريح کرد: کشورهاي قدرتمند بدانند که با افزايش ناو نمي‌توانند شرايط منطقه را تغيير دهند. رئيس مجلس در ادامه به حضور نيروهاي مسلح کشورمان در آب‌هاي منطقه اشاره کرد و گفت: استقرار نيروهاي مسلح در منطقه مناسب بوده و تمهيدات خوبي در اين زمينه انديشيده شده است و اين موضوع ظرفيت بسيار خوبي براي کشور و منطقه محسوب مي‌شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به پرسش خبرنگاري در مورد تأثير برگزاري اين رزمايش بر روابط ديپلماتيک،‌ اظهار کرد: اصولاً هرچه مولفه‌هاي استقلال بيشتر شود در گفت‌وگوهاي بين‌المللي نيز به نتايج خوبي دست خواهيم يافت. لاريجاني با اشاره به بودجه دفاعي کشور و تأکيد بر لزوم توجه بر اين موضوع، اظهار کرد: مجلس شوراي اسلامي توجه خاصي به بودجه دفاعي کشور دارد و اين موضوع نيز قطعاً در اقتدار کشور تأثيرگذار خواهد بود.

لاريجاني در پايان گفت: در حوزه سياسي نيز هرچه به همگرايي‌ها افزوده شود شاهد دستي پر در عرصه‌هاي بين‌المللي خواهيم بود.


 رويترز:
 انتقال چمداني يک ميليارد دلار به ايران  

رويترز به نقل از منابع آگاه مي گويد در چند ماه اخير يک ميليارد دلار براي دور زدن تحريم ها به صورت چمداني و نقدي به ايران منتقل شده است.به گزارش عصرايران، رويترز نوشته است به دليل تحريم ها، ايران مجبور شده است اين دلارها را به صورت نقدي و از طريق چمدان و مسافرتهاي هوايي از دبي، عراق و ترکيه دريافت کند.معمولا در هر مرحله انتقال دلار، سه يا چهار نفر با استفاده از چمدان به ايران دلار منتقل مي کنند.شرکت هاي همکار در جابجايي ارز هم در مقابل دلار، درهم امارات يا نفت دريافت مي کنند.

همچنين پول نقد به ارزش 500 ميليون دلار از طريق بازرگاناني در عراق به ايران منتقل شد.يک مشاور مالي نزديک به دولت عراق به رويترز گفت که عراق منبع اصلي انتقال دلار براي ايران است.


 حضور پترو پوروشنکو رييس جمهور اوکراين در نمايشگاه تسليحات نظامي در ابوظبي امارات 


 تشييع پيکر پروفسور سهرابي چهره ماندگار شيمي 


 سرمقاله 

 عدم عدالت در كسب درآمد و ماليات‌هاي اقتصادي

حميدرضا عسگري

اساسا تحصيل مال با استفاده از امكانات عمومي و ملي، و بدون تمكين از مقررات اقتصادي كشور، نوعي تخلف محسوب مي شود كه به لحاظ شرعي و حقوقي قابل پذيرش نيست. بسياري از پرونده‌هايي كه امروز با عنوان مفاسد اقتصادي در دستگاه قضا مورد بررسي قرار گرفته، به سبب كسب مال و سود‌هاي غير قانوني از طريق سو استفاده از بيت المال و امكانات ملي كشور بوده است.

اما يكي از مصاديق تخلف و تعدي در سرمايه‌هاي ملي، بحث "فرار مالياتي" است كه به طرق مختلف در كشورمان شاهد آن هستيم. درتعريفي ساده، ماليات به مثابه يک نوع هزينه اجتماعي است که آحاد يک ملت در راستاي بهره‌وري از امکانات و منابع يک کشور موظفند آنرا پرداخت نمايند تا توانائي‌هاي جايگزيني اين امکانات و منابع فراهم شود. ماليات در واقع انتقال بخشي از درآمدهاي جامعه به دولت و يا بخشي از سود فعاليت‌هاي اقتصادي است که نصيب دولت مي‌گردد زيرا ابزار و امکانات دست يابي به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته و بايد براي تامين و فراهم سازي امكانات مصرف شده و ارتقاي آن در سطح كشور اقدام كند.

شايد بسياري از عامه مردم، كسبه‌، توليدكنندگان و فعالان اقتصادي، از شنيدن نام ماليات ابراز نارضايتي كنند و آن را هزينه‌اي غيراصولي بردرآمد‌هاي جزئي و كلي خود بدانند. چرا كه براساس آنچه از تعريف ماليات در بالا گفته شد، نمودي ازآن را در زندگي خود مشاهده نمي‌كنند و يا برايشان قابل لمس نيست. بروز چنين ديدگاهي ريشه در فرهنگ كسب و كار و عواملي همچون ناكارآمدي سيستم مالياتي كشور دارد كه براساس آن عدالت به صورت جمعي و مساوي براي همه رعايت نمي‌شود و برخوردهاي سلبي اين سيستم صرفاً با مردم عادي، كسبه و واحدهاي تجاري و توليدي است كه به صورت قانوني درحال انجام فعاليت اقتصادي هستند.

لذا فشار ناشي ازافزايش مداوم نرخ‌هاي مالياتي صرفاً برگروهي خاص وارد مي‌شود و فعاليت‌هاي تجاري آنها را دچار مشكل نموده‌ است. همانطور كه گفته شد دولت براي فراهم و جايگزيني امكانات مصرف شده در كشور بايد از درآمدهاي مالياتي استفاده كند، اما از آنجا كه بسياري از افراد، گروه‌ها، تشكل‌ها و نهادها در ازاي استفاده از امكانات عمومي، مالياتي پرداخت نمي‌كنند، تامين كسري هزينه‌ها دامن مردم و فعالان اقتصادي را مي‌گيرد. لذا شاهديم كه بسياري از عامه مردم از پرداخت ماليات رضايت ندارند و بخش عمده‌اي از توليدكنندگان نيز به سبب افزايش هزينه دست از كاركشيده و يا بصورت بسيار محدود فعاليت مي‌كنند.

البته اين عدم رعايت عدالت در اخذ ماليات سبب گسترش فرارهاي مالياتي نيز گرديده است. لذا عده‌اي از كاسبان وتجار براي رهايي از ماليات‌هاي سنگين به صورت مخفي و واسطه‌اي فعاليت مي‌كنند كه اين خود ضربه‌اي بر بنيه اقتصادي كشور مي‌باشد. اما با تمام اين اوصاف مبالغ اين دست فرارهاي مالياتي، در مقايسه با فعاليت‌ها و درآمدهاي كلان مالي برخي تشكل‌ها، نهادها ودستگاه‌هاي حكومتي كه خود را موظف به پرداخت ماليات نمي‌دانند، هيچ است. بسياري از واحدهاي يادشده جداي از استفاده از امكانات و پتانسيل‌هاي كشور كه به منزله بيت المال تلقي مي‌شود، داراي رديف بودجه بوده و هرساله مبالغ كلاني را از دولت براي انجام امورات خود به صورت بودجه ساليانه دريافت مي‌كنند و هرسال اين مبلغ نيز افزايش مي‌يابد.

قصد نگاه سياسي به اين مسئله را نداريم، اما برخي از واحدهايي كه دركشورمان از دادن ماليات معاف شده‌اند ويا از پرداخت آن خود داري مي‌كنند، اصلا ماهيت تجاري و اقتصادي ندارند و بعضاً حوزه فعاليتشان مسائل فرهنگي، ارزشي، اجتماعي، امنيتي و... است. باتمام اين اوصاف قصد خرده گرفتن به اين موضوع را نداريم، اما براين نكته تاكيد داريم كه هر شخص، گروه يا نهادي كه از امكانات ملي كشور براي فعاليت تجاري و كسب درآمد استفاده مي‌كند، بايد تحت لواي قوانين اقتصادي ميزان ماليات قانوني فعاليت‌هاي تجاري خود را بپردازند.

شايد گفته شود كه فعاليت برخي از اين واحدها در راستاي تامين امور عام المنفعه قرار دارد، اما بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه درآمدهاي مالياتي نيز به صورت مستقيم صرف بهبود وضعيت زندگي مردم در سطح ملي مي‌گردد.

نمي‌توان پذيرفت كه عده‌اي با ادعاي داشتن ماهيتي مردمي، فرهنگي و يا مذهبي از امكانات ملي كشور كه متعلق به فرد، فرد، مردم مي باشد استفاده و تحصيل مال نمايند و بدون پاسخگويي به دستگاه نظارتي و مالياتي خود را از پرداخت هزينه‌هاي قانوني معاف كنند.

ضرورت اعمال اين رويكرد قانوني را مي‌توان در تاكيدات اخيرمقام معظم رهبري در "فريضه " دانستن پرداخت ماليات و جلوگيري از فرارهاي مالياتي، به عينه مشاهده كرد. لذا اين توقع وجود دارد تا دستگاه‌هاي نظارتي با رويكردي عدالت محور تمام بخش‌ها و نهادهايي كه فعاليتي اقتصادي دارند را موظف به پرداخت سهم و ماليات درامدهاي حاصله از قبل استفاده از امكانات و بيت المال نمايند. اگرپرداخت ماليات براي تمام اقشار تكليف شود، مسلماً با افزايش درآمدهاي حاصله از يكسو شاهد كاهش نرخ ماليات خواهيم بود، و از سوي ديگر مي‌توان با اتكا به اين درآمدها وضعيت عمومي كشور و شهروندان جامعه را ارتقا بخشيد.

اما نكته‌ آخر را بايد خطاب به خود دستگاه‌هاي نظارتي و مالياتي اذعان داشت. چراكه سيستم تعيين ماليات براي بسياري از مشاغل نيازمند بازنگري است و همه سال شاهديم كه جمع كثيري از مردم نسبت به ماليات تعيين شده ابراز نارضايتي دارند و پرونده‌هاي بسياري براي تجديد نظر تشكيل مي‌شود ونوبت‌هاي رسيدگي به سال بعد نيز كشيده مي شود!. حتي آن دسته از كساني كه همه ساله براي پرداخت ماليات خود به موقع مراجعه مي‌كنند، بايد چندين ماه در كش و قوس بوروكراسي عريض و طويل مالياتي قرار بگيرند تا سيكل كاريشان به سرانجام برسد.

جداي از اين موضوع بايد ساختار نظام مالياتي به گونه‌اي باشد كه براساس درآمد واقعي مردم از آنها ماليات اخذ شود. به عنوان مثال درطي سال‌هاي اخير روند كسب و كار به شدت با ركود مواجه بوده، اما نرخ ماليات‌ها به طورتساعدي افزايش يافته است. اينگونه انگيزه مردم براي پرداخت ماليات از بين مي‌رود و زمينه بروز معضلاتي چون رشوه، سندسازي و جعل اطلاعات اقتصادي رواج پيدا خواهد كرد.

اميدواريم جداي از اقدامات دستگاه‌هاي نظارتي و مالياتي، آن دسته از افراد، كاسبان، فعالان اقتصادي و تمامي نهادها و تشكل‌هاي رسمي، با نصب العين قرار دادن رهنمودهاي رهبري و مسول دانستن خود در مقابل بيت المال كشور، به صورت داوطلبانه به پرداخت سهم خود از ماليات عمومي، اقدام نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي