جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4939


درد قفسه سينه از چه خبر مي‌دهد؟


مسن‌ترها بيشتر مراقب فشار خونشان باشند


خبر پزشکي


خبرها از عالم علم


 درد قفسه سينه از چه خبر مي‌دهد؟ 

درد عجيبي در قفسه سينه‌ات احساس مي‌کني؛ دردي تيز و کشدار که ناگهان سراغت مي‌آيد و فروکش مي‌کند. معمولا از آنجايي که چنين دردي فقط برخي اوقات بروز مي‌کند، کم‌اهميت تصور مي‌شود، اما چنين دردي ممکن است فاجعه‌آفرين باشد.

البته درد قفسه سينه بيماري نيست، بلکه صرفا يک علامت هشداردهنده محسوب مي‌شود که ممکن است ناشي از دردهاي عصبي در اثر التهاب اعصاب بين‌ دنده‌اي باشد يا اين‌که از بعضي بيماري‌هاي ويروسي مثل زونا ناشي شود. جالب آن‌که در گذشته درد ناشي از التهاب اعصاب بين دنده‌اي و عوارض ناشي از آن، قولنج تلقي مي‌شده که با خوددرماني از طريق مصرف مسکن به‌طور موقت تسکين پيدا مي‌کرده است. غافل از اين‌که درد قفسه سينه مي‌تواند به دردي بسيار جدي و شديد و حتي مرگ تبديل شود.

دکتر پرويز دريايي، متخصص جراح عمومي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين‌باره مي‌گويد: بيشترين علل درد قفسه سينه از نظر پزشکان داخلي بيماري‌هاي قلبي، ريوي است. در بيماري‌هاي قلبي انواع بيماري‌هايي که به هر شکل بتوانند موجب نرسيدن اکسيژن يا ناتواني خون‌رساني به قلب بشوند، درد آنژين يا درد قفسه صدري به وجود مي‌آورد. حتي در بيماري‌هاي ريوي نيز اگر اختلال در حرکات تنفسي و اکسيژن‌رساني به قلب مطرح باشد، در آن صورت نيز ممکن است درد قفسه صدري ايجاد شود.

دکتر دريايي در گفت‌و‌گو با جام‌جم مي‌افزايد: نوع ديگري از درد قفسه صدري يا قفسه سينه ناشي از بيماري‌هاي گوارشي، بويژه ريفلاکس با علامت سوزش پشت جناغ است که مشخصات خاص خود را دارد. به بيان ديگر، هرکدام از سه دليل ذکر شده با علامت تفکيکي خاصي از همديگر قابل تمايز هستند.

مقابله با دردهاي قلبي قفسه سينه

اگر درد قفسه سينه بيمار با زمينه ريوي يا قلبي باشد با مصرف آسپرين يا داروهاي زيرزباني، بلافاصله در مراحل اوليه بروز درد، قابل پيشگيري و درمان است.

دکتر دريايي مي‌گويد: تشخيص مقدماتي دردهاي قفسه سينه از نوع قلبي و ريوي در مراحل اوليه ممکن است. به اين ترتيب بيمار به واحد درماني تخصصي براي تشخيص قطعي و تمهيدات درماني خاص ارجاع مي‌شود.

اين جراح عمومي بااشاره به مواردي که درد قفسه سينه ناشي از مشکلات گوارشي است، اظهار مي‌کند: در چنين شرايطي چاق نبودن بيمار و نيز نحوه خوابيدن وي، يعني اين‌که زاويه‌دار و يک‌طرفه بخوابد در بهبودي علائم نسبي درد قفسه سينه مؤثر است. به بيان ديگر در صورت کاهش درد در چنين شرايطي بايد به ريفلاکس ظنين بود.

راه‌هاي تسکين درد قفسه سينه را بياموزيد

به گفته دکتر دريايي، مهم‌ترين اصل براي کاهش درد قفسه سينه چه قلبي، ريوي يا گوارشي آن است که بيمار در استراحت کامل به سر برده و از هر نوع تلاش و حرکت بي‌مورد و اضافي پرهيز کند. همچنين بايد بيمار را به آرامش کامل تشويق کرد، چراکه استرس، هيجان و هر نوع اضطراب، ترس و خشم مي‌تواند موجب تشديد بيماري شود. حتي اگر لازم باشد از داروي آرامبخش با مقدار مناسب نيز مي‌توان به طور مقطعي و موقت استفاده کرد.

وي مي‌افزايد: گاهي بيمار با بيماري‌هاي حاشيه‌اي مثل دل درد ناشي از سوراخ شدن زخم اثني‌عشر، کيسه صفراي ملتهب يا فتق‌هايي که به ريفلاکس منجر مي‌شود، مبتلا به درد قفسه سينه مي‌شود. در چنين شرايطي باتوجه به سابقه پزشکي بيمار و شرح حال وي و نيز بررسي عواملي که به بروز سنگ کيسه صفرا و زخم اثني‌عشر کمک مي‌کند، تشخيص درست و قطعي عامل اصلي درد قفسه سينه ممکن مي‌شود.

اين جراح عمومي تاکيد مي‌کند: البته در مواردي نيز دردهاي عصبي، درد‌هاي موضعي در قفسه سينه ايجاد مي‌کند. همچنين بيماراني که سابقه بيماري قند، فشار خون و بيماري کليوي دارند نيز طي مدت طولاني به سوزش پشت جناغ و قفسه سينه مبتلا مي‌شوند.

درد ناشي از تومورهاي ريه

دکتر دريايي با اشاره به درد قفسه سينه ناشي از تومورهاي ريه، بويژه تومورهايي که در مجاورت پرده قلب يا ريه است، مي‌گويد: تومورهاي مري و نيز ضربه‌هايي که به پارگي و آسيب بافت ريه و عروق ريوي منجر مي‌شود و حتي در افراد جوان، ايجاد هوا خودبه‌خود در قفسه صدري نيز به بروز درد در اين ناحيه منجر مي‌شود.

وي با تاکيد بر اين‌که شکستگي دنده‌ها نيز با ايجاد خونريزي و هوا در داخل قفسه صدري به بروز درد شديد قفسه سينه منجر مي‌شود، مي‌افزايد: در چنين شرايطي تنگي نفس، افت فشار خون و کمبود اکسيژن در قلب و مغز به درد قفسه سينه منتهي مي‌شود.

اين جراح عمومي ياد‌آوري مي‌کند: البته در برخي موارد، جراحي‌هاي بزرگ و طولاني نيز در بروز درد قفسه سينه موثر است که حتي ممکن است ناشي از آمبولي ريوي ـ قلبي و انفارکتوس قلبي باشد. خوشبختانه بروز چنين اتفاقاتي در زماني است که بيماران مقيم بيمارستان هستند و معمولا براي کنترل وضع بيمار مديريت درماني در دسترس است.


 مسن‌ترها بيشتر مراقب فشار خونشان باشند 

 يکي از مهم‌ترين علت‌هاي بروز سکته مغزي در افراد مسن فشار خون بالا و کنترل شده است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، عروق خوني در اين افراد به تدريج سخت و شکننده مي‌شوند و هنگام عبور خون با فشار زياد از رگ به راحتي پاره خواهند شد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، گاهي هم وجود لخته مانع رسيدن خون به بافت‌ مغز مي‌شود. سکته مغزي به مفهوم توقف جريان خون حاوي اکسيژن و مواد غذايي به بافت مغزي است.

وقتي فشار خون سيستول يا بزرگ بيمار بيشتراز 140 و فشار خون دياستول بيشتر از 90 ميلي جيوه باشد احتمال پارگي عروق مغز بالا مي‌رود.سکته مغزي علامت گوناگوني دارد از مهمترين آنها بي حسي در مناطقي از بدن مانند دست و پا است.

بنابراين توصيه مي‌شود همه افراد بعد از 40 سالگي هر 6 ماه يک بار فشار خون خود را اندازه بگيرند تا در صورت لزوم از داروهاي ضد فشار خون استفاده کنند.


 خبر پزشکي 

 استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران مطرح کرد

عوامل يبوست و راه‌هاي پيشگيري از آن

استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بيماري يبوست به عنوان مادر بيماري‌ها شناخته شده و به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود. اين عارضه سردرد، کج‌خلقي، چاقي و بيماري‌هاي کبدي را به دنبال دارد.

به گزارش فارس، غلامرضا کرد افشاري در سومين همايش تخصصي طب سنتي در رابطه با پيشگيري و مراقبت از بيماري‌ها گفت: در ميان بيماري‌ها يبوست به عنوان اُم‌المرض شناخته شده است که اين بيماري به دلايل مختلف مانند استرس، خوردن برخي غذاها و کاهش فعاليت ايجاد مي‌شود. وي ادامه داد: از ديدگاه طب سنتي بايد بعد از هر وعده غذايي فضولات بدن دفع شود البته براي افراد مسن استثنا وجود دارد. کرد افشاري در مورد دلايل ايجاد يبوست گفت: ورزش نکردن مهمترين دليل براي ايجاد يبوست است البته گاهي انجام ورزش‌هاي سنگين ممکن است اين عارضه را ايجاد کند. وي افزود: تغييرات آب و هوايي نيز در ايجاد يبوست موثر است و هر منطقه تغذيه مناسب خود را مي‌طلبد. مصرف برخي غذاهاي خشک نيز باعث ايجاد اين عارضه مي‌شود. اين متخصص طب سنتي گفت: تند تند غذا خوردن باعث تشنگي در حين غذا مي‌شود و همين امر منجر به يبوست مي‌شود. وجود بواسير، استفاده از داروهاي مخدر، انسداد روده، وجود انگل، بيماري‌هاي عصبي و رواني، خشکي روده و سرطان از ديگر عوامل ايجاد يبوست است. کرد افشاري افزود: سردرد، اضافه وزن، بوي بد دهان، کج خلقي و افسردگي، بيماري‌هاي کبدي و غيره از عوارض اين بيماري است. استاد دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: براي پيشگيري از اين عارضه فعاليت بدني مرتب روزانه، پياده‌روي، جويدن مناسب غذا، نخوردن غذا قبل از گرسنگي، با آرامش غذا خوردن، خوردن مايعات گرم و در زمان مناسب، انجام عمل دفع انجام شد توصيه مي‌شود.

با ليمو ترش از بيماري‌ها دور شويد

يک متخصص تغذيه گفت: نوشيدن آب ليموترش دراوايل صبح سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند.

دکتر مينو جباري، در گفت‌وگو با (ايسنا) اظهارکرد: ليموترش سرشار از ويتامين C است و براي مقابله با بيماري‌هاي ويروسي به خصوص سرماخوردگي مفيد است.

وي خاطرنشان کرد: اين ميوه ترش و اسيدي پتاسيم زيادي در خود جاي داده به همين دليل باعث عملکرد بهتر اعصاب و مغز مي‌شود.

وي با اشاره به خواص ديگر ليمو ترش، افزود: اگر ليموترش به صورت ناشتا مصرف شود، خواص آنتي اکسيداني ترکيبات آن سيستم ايمني بدن را قوي و بيماري‌ها را از فرد دور مي‌کند. جباري ادامه داد: علي‌رغم اين که ليمو ترش ميوه‌اي اسيدي است اما نوشيدن چند قطره از آن به همراه آب باعث کاهش حالت اسيدي بدن مي‌شود. اين متخصص تغذيه همچنين گفت: اگر فردي از يبوست و سوزش معده رنج مي‌برد، مصرف روزانه مقداري آب ليمو ترش به وي توصيه مي‌شود. وي گفت: البته اگر فردي دچار زخم معده است بايد در مصرف اين نوشيدني احتياط کند و قبل از قرار دادن اين ميوه در ليست غذايي روزانه خود با پزشک مشورت کند. جباري اضافه کرد: ليموترش به دليل دارا بودن نوع خاصي از فيبر با گرسنگي مقابله مي‌کند و مصرف آن به همراه مقداري عسل باعث مي‌شود فردي که رژيم غذايي دارد تا ظهر گرسنه نشود.وي ادامه داد: ترکيب آب با ليموترش يک درمان مناسب و طبيعي براي رفع دندان درد و همچنين مقابله با آسيب لثه‌ها مي‌باشد.اين متخصص تغذيه در پايان گفت: البته فراموش نشود زياده‌روي در مصرف يا قرقره کردن زياد با اين محلول امکان دارد که به ميناي دندان‌ها آسيب بزند ولي در هر حال ليمو ترش ميوه‌اي معجزه‌گر است که بسياري از خواص متعدد آن اطلاع ندارند. بنابراين بايد زمينه ورود اين ميوه به فرهنگ غذايي مردم فراهم شود.


 خبرها از عالم علم 

 به‌خاطر زانوهاي‌تان بدويد

به شما گفته بودند كه به‌خاطر مشكلاتي كه زانوها‌ي‌تان دارد، نبايد كوهنوردي كنيد يا اينكه بدويد؟ اين توصيه‌هاي قديمي را فراموش كنيد و براي سلامت زانوهاي‌تان هر روز بدويد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، محققان مي‌گويند دويدن به‌صورت منظم نه‌تنها خطر ابتلا به آرتروز زانو را بالا نمي‌برد، بلكه مي‌تواند از زانوهاي شما در برابر چنين مشكلي محافظت هم بكند. البته محققان مي‌گويند در شرايطي مي‌توانيد از فوايد دويدن براي زانوهاي‌تان بهره ببريد كه نظم را در دويدن‌هاي‌تان رعايت كنيد.

دويدن، يکي از ورزش‌هاي موثري است که در بين مشتاقان تناسب اندام، محبوبيت زيادي دارد. اما دويدن زياد، برخي اوقات مي‌تواند تاثيراتي منفي بر بدن داشته باشد.

تمرين بيش از اندازه، زماني رخ خواهد داد که شما از محدوديت‌هايتان فراتر مي رويد، شايد بخاطر اينکه مي‌خواهيد سريع‌تر خوش اندام شويد. اما توجه داشته باشيد که بايد با رعايت اعتدال و توجه به عواملي همچون تناوب، مسافت و شدت، بدويد.

افزايش 8.5 برابري خطر بروز حمله قلبي دو ساعت پس از عصبانيت شديد

مطالعه محققان استراليايي نشان مي دهد که خطر بروز حمله قلبي دو ساعت بعد از يک عصبانيت شديد 8.5 برابر افزايش مي يابد.به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي هلث، محققان بيمارستان رويال نورت شور سيدني، بيماراني را که در فاصله زماني ميان سال هاي 2006 و 2012 براي آنژيوپلاستي در بيمارستان بستري شده بودند، بررسي کردند.

محققان در اين فاصله زماني از 687 بيمار بستري، 313 نفر را که دچار حمله قلبي شده بودند مورد بررسي قرار دادند.

محققان از طريق يک پرسشنامه که به بيماران داده بودند، درجه عصبانيت آنها را با يک مقياس هفت امتيازي ارزيابي کردند؛ بطوريکه امتياز يک به عنوان آرام و هفت به عنوان عصبانيت شديد، از کنترل خارج شدن، صدمه زدن به خود يا ديگران و پرت کردن اشياء در نظر گرفته شد.بيماران بايد با قضاوت شخصي به درجه عصبانيت خود امتياز يک تا هفت مي دادند.محققان امتياز پنج و بالاي آن را به عنوان بسيار عصباني در نظر گرفتند.

از 313 موردي که به دليل حمله قلبي در بيمارستان بستري شده بودند هفت نفر آنها دو ساعت قبل از حمله قلبي به شدت عصباني شده بودند.همچنين بيمار ديگري که به درجه عصبانيت خود امتياز پنج داده بود چهار ساعت بعد از عصبانيت به حمله قلبي مبتلا شد.محققان همچنين متوجه شدند که از ميان بيماراني که به درجه عصبانيت خود امتياز چهار داده بودند دو نفر بعد از دو ساعت و سه نفر بعد از چهار ساعت به حمله قلبي مبتلا شدند.

اين مطالعه در مجله European Heart Journal منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي