جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4939


گذري و نظري به شهر صنعتي رشت

مدير گمرک سرو گفت:
به زودي سرو به منطقه ويژه اقتصادي تبديل مي شود


دماوند از بحران ساخت و سازهاي غيرمجاز خارج شده است


مراسم توديع و معارفه مديرعمليات شركت كارون برگزار شد


خبر


خبر


 گذري و نظري به شهر صنعتي رشت 

 رشت - سيد اکبر خوشحال

برنامه ريزي هاي شهر صنعتي رشت جهت استحصال بيش از 450 ليتر در ثانيه آب تامين بيش از 400 مگاوات برق - ارتقاء سيستم مخابراتي جاده دسترسي و تعريض و چهار بانده شدن جاده کانال بهمراه افزايش سرمايه‌گذاري سرمايه داران شرکت صورت مي‌گيرد.چند سال پيش گزارشي از نابسامانيها ي شهر صنعتي رشت برشته تحرير در آورديم که بسيار مورد توجه صاحبان صنايع که در آن شهرک فعاليت دارند قرار گرفت.

در قسمتي از اين گزارش ياد آور شدم همانطوريکه در برنامه ايجاد شهرکهاي صنعتي آمده است:اين شهرکها بايد داراي امکاناتي نظير خيابان و جاده و شبکه آب و فاضلاب. توليد برق. مخابرات. آتش نشاني. باسکول. شبکه گاز رساني . فضاي سبز و فضاهاي آموزشي و ورزشي و خدماتي باشد تا باعث جذب سرمايه گذاران و ايجاد اشتغال گردد.

در اين مقاله از دست اندرکاران شهرک و مقامات مسئول صنايع و معادن بشدت انتقاد شد و با ذکر مواردي از نارسائيها متذکر شدم: در يک شهرصنعتي با 200 واحد بزرگ و کوچک که آب بصورت تانکري تامين مي شود و جاده مناسبي هم وجود ندارد چگونه انتظار داريم سرمايه گذاران بيايند و سرمايه گذاري نمايند و اشتغال‌زائي در منطقه صورت گيرد.

بدنبال چاپ و انتشار اين مقاله خوشبختانه شاهد تغيير و تحولاتي در اين شهرک بوديم که از جمله اين اقدامات ايجاد جاده دسترسي بود.

جاده حاشيه کانال آب برکه هم اکنون بعنوان جاده دسترسي شهر صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرد بطور کامل ترميم آسفالت و آماده سازي شده است و همچنين طي ساليان اخير و با پيگيري هاي انجام شده جاده مستقل ديگري براي شهر صنعتي رشت تعريف گرديد که توسط يک تقاطع غير همسطح به جاده ترانزيتي فومن – شفت – سراوان متصل و هم اکنون در حال بهره برداري مي باشد .

شهر صنعتي رشت در حال حاضر با بيش از 20 هزار نفر اشتغال بيشترين رشد اشتغال در سطح استان را داشته که با تکميل واحدهاي در حال ساخت و استقبال سرمايه گذاران ميزان اشتغال در اين شهر صنعتي حداقل 50 درصد افزايش خواهد يافت.

همچنين برق مصرفي شهرك صنعتي از 30 مگاوات به 85 مگاوات افزايش يافته يك پست 360 مگاواتي احداث گرديده و تلاش براي آبرساني به واحدهاي صنعتي با جديت ادامه دارد.همچنين ارتباطات مخابراتي بهبود يافته و امكان تبادل سريع اطلاعات فراهم شده و احداث سيستم تصفيه خانه فاضلاب در مجموعه شهر صنعتي نيز در حال پيگيري است.


 مدير گمرک سرو گفت:
 به زودي سرو به منطقه ويژه اقتصادي تبديل مي شود 

 اروميه –خبرنگارآفرينش

ميکائيل صفري در خصوص منطقه ويژه اقتصادي سرو افزود: اين طرح که به زودي در اين منطقه اجرايي مي شود و اکنون پروسه اداري خود را طي مي کند مهمترين مزيت آن ايجاد اشتغال و پيشرفت صنعتي در منطقه است.وي در ادامه تصريح کرد: در مناطق ويژه اقتصادي تسهيلاتي براي واردات کالا به صنعتگران داده شده که بدون پروسه زماني کالا هاي خود را از گمرگ ترخيص کنند و همچنين از معافيت هاي گمرکي و مالي بهره‌مند مي شوند تا قيمت تمام شده محصول براي توليدکننده هاي داخلي صرفه اقتصادي داشته باشد در واقع منطقه ويژه اقتصادي مشابه منطقه آزاد تجاري است ولي هدف اصلي منطقه ويژه اقتصادي بيشتر پرداختن به رشد و رونق صنعت در منطقه مي باشد.صفري گفت: به واسطه منطقه ويژه اقتصادي صنايع روز به داخل منطقه وارد مي شود که به تبع آن اشتغال افزايش مي يابد و همچنين در سال قبل که هر گونه منابع منطقه ويژه اقتصادي به خزانه دولت واريز مي شد اکنون اين منابع در خود منطقه هزينه خواهد شد، در واقع اين هزينه ها مي تواند در ارتقاء اقتصادي منطقه بسيار تاثير گذار باشد.مدير گمرک سرو گفت: منطقه ويژه اقتصادي سرو بعد از چند سال که به قابليت ويژه در راستاي اهداف صنعتي و پيشرفت منطقه دست يابد مطمئنا مي تواند به منطقه آزاد تبديل شود.


 دماوند از بحران ساخت و سازهاي غيرمجاز خارج شده است 

دماوند - خبرنگارآفرينش

فرماندار دماوند با بيان اينکه اين شهرستان از بحران ساخت و سازهاي غيرمجاز خارج شده است، گفت: ساخت و سازها مديريت شدند و در اين زمينه نياز بود که مهندسان نيز سازماندهي شوند که اين امر با راه‌‌اندازي دفتر نظام مهندسي محقق شد.به گزارش خبرنگارآفرينش، ناصر محمودي‌فرد در مراسم افتتاح دفتر نظام مهندسي ساختمان دماوند در جمع مهندسان اين شهرستان، با اشاره به افتتاح دفتر نظام مهندسي دماوند اظهار کرد: در شرق استان تهران دفتر نظام مهندسي وجود نداشت و تنها در شهرستان پرديس با وجود مشکلاتي که بوده اين دفتر راه‌اندازي شد.

وي افزود: شهرستان دماوند نيز داراي قدمت زيادي بوده و از ساخت‌ و سازهاي زيادي برخوردار است و همين امر ضرورت وجود اين دفتر در اين شهرستان را دوچندان مي‌کرد و بالاخره با نشست‌هايي که در اين زمينه صورت گرفت، قرار شد تا امکانات آن تأمين و زمينه راه‌اندازي فراهم شود.فرماندار شهرستان دماوند با بيان اينکه راه‌اندازي دفتر نظام مهندسي در دماوند را به فال نيک مي‌گيريم، تصريح کرد: موضوعي که کشور از آن در گذشته رنج مي‌برد، وجود ساخت و سازهاي غيرمجاز به خصوص در شرق استان تهران و به تبع شهرستان دماوند بوده است.

محمودي‌فرد با اشاره به اينکه موقعيت سوق‌الجيشي و اقليم شرايط ويژه‌اي را براي شهرستان دماوند به وجود آورده است، گفت: به همين علت ميزان ساخت و سازهاي زيادي در اين شهرستان انجام مي‌شود.وي يکي از نگرش‌هاي دولت تدبير و اميد را مديريت و نظارت ساخت و سازها برشمرد و بيان کرد: اين دولت همواره سعي کرده تا ساخت و سازهاي غيرمجاز را مهار کند و شايد در ابتداي اين نگرش بحث مديريت نظام مهندسي در اولويت نبود.

فرماندار شهرستان دماوند با بيان اينکه به جرأت مي‌توان گفت که اين شهرستان از بحران ساخت و سازهاي غيرمجاز خارج شده است، ادامه داد: خوشبختانه ساخت و سازها مديريت شدند و در اين زمينه نياز بود که مهندسان نيز سازماندهي شوند و در اين راستا قرار گيرند.

لزوم نظارت جدي مهندسان بر ساخت و سازها در دماوند

فرماندار دماوند بر لزوم نظارت جدي مهندسان بر ساخت و سازها در اين شهرستان تأکيد کرد و گفت: براي دفتر نظام مهندسي ساختمان دماوند از نيروهاي بومي استفاده شده است. ناصر محمودي‌فرداظهار داشت: همه ما موظف هستيم تا قانون را سرلوحه کار خود قرار دهيم و قطعاً سرنوشت مردم براي ما با اهميت است؛ ما براي رسيدن به منافع اقتصادي تلاش مي‌کنيم، اما بايد بدانيم که راه رسيدن به آن را به چه چيزي گره مي‌زنيم. وي با بيان اينکه سعي کرديم تا قانون را محور کارهاي خود قرار دهيم، تصريح کرد: اگر قرار باشد که ساخت و سازي در دماوند انجام شود، نظارت بر روي آن اهميت دو چنداني دارد و در اين زمينه نقش مهندسان بسيار مهم است.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: مهندسان بايد نظارت‌هاي خود را براساس استانداردهاي سازگار پيش‌بيني و برگه‌هاي استحکام بناها را با دقت بيشتري صادر کنند؛ در اين زمينه لازم است تا در کنار نکات فني، نکات اخلاقي نيز مدنظر قرار گيرد و وجدان به عنوان يکي از ابزارهاي کاري در نظر گرفته شود.


 مراسم توديع و معارفه مديرعمليات شركت كارون برگزار شد 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

آيين توديع و معارفه مديران عمليات پيشين و جديد شركت بهره برداري نفت و گاز كارون برگزار شد .مديرعامل اين شركت در آيين توديع و معارفه مديران عمليات پيشين و جديد اين شركت كه با حضور مديران و رؤساي ادارات ستادي و عملياتي برگزار شد ، گفت: تربيت نيروي انساني كارآمد مزيت رقابتي سازمانها است و در دنياي كسب و كار، معيار سنجش شركت ها و سازمان ها، توانمندي منابع انساني آنان است.

مهندس محسن دهانزاده، افزود: رويكرد شركت كارون در پيش برد فعاليت ها بر اساس چهار اصل قانون محوري، برنامه محوري، كارگروهي و شايسته سالاري پايه ريزي شده است.

وي، ضمن تقدير از 40 سال تلاش صادقانه مهندس آهنين مدير عمليات پيشين اين شركت ، از وي به عنوان يكي از نيروهاي متخصص و متعهد صنعت نفت نام برد .

مهندس دهانزاده، در ادامه ضمن معرفي مهندس سيد محسن نقوي پور به عنوان مدير جديد عمليات شركت بهره برداري نفت و گاز كارون، وي را به عنوان يكي از كارشناسان صاحب نظر در شركت كارون معرفي كرد كه از بدو ورود در صنعت نفت در ادارات فني و عملياتي تجربه اندوزي كرده است.

وي، با اشاره به جايگاه شركت كارون در عرصه توليد نفت و گاز كشور، گفت: شركت كارون به عنوان بزرگترين شركت بهره بردار تابع مناطق نفتخيز جنوب ، نقش استراتژيكي در صنعت نفت ايفا دارد و راهبري عمليات آن در گستره اي وسيع، بايد با نگاه تخصصي و حرفه اي انجام شود.

مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون، برنامه ريزي و انجام به موقع كارها، هدايت و كنترل فعاليت ها، پاسخگويي به نهادهاي برون سازماني در حوزه هاي مرتبط، تعامل با نيروهاي اركان ثالث، و همچنين پياده سازي كليه الزامات ايمني با نگاه فرآيند محوري را از وظايف مهندس نقوي پور در جايگاه جديد عنوان كرد.

مهندس سيد محسن نقوي پور با مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد مهندسي شيمي، دانش آموخته دانشكده صنعت نفت آبادان است و بيش از 25 سال سابقه خدمت در صنعت نفت را دارد و پيش از اين رييس اداره گاز و گاز مايع شركت كارون بوده است.


 خبر 

 کاهش صادرات فرش آذربايجان غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش

معاون بازرگاني رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي از کاهش صادرات فرش اين استان خبر داد. محمد دهقان اظهار داشت: از سال 90 تا به امسال شاهد کاهش شديد قيمت فرش هستيم که دلايل گوناگوني در شکل‌گيري اين مشکل دخيل است. وي تصريح کرد: تحريم‌هايي که از سوي کشورهاي غربي عليه اقتصاد کشور وضع شده از جمله دلايل کاهش شديد صادرات فرش استان به خارج از کشور است. معاون بازرگاني رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي افزود: ايران از جمله قطب‌هاي اصلي توليد‌کننده فرش در دنيا بوده و کشورهاي ديگر توانايي رقابت با کشور ما را در زمينه صادرات ندارند.وي خاطرنشان کرد: مشکل اساسي صادرات فرش استان و کشور در عدم توانايي براي صادرات فرش است، خود اين مساله نشأت گرفته از تحريم‌هايي است که عليه کشور اعمال مي‌شود.

عمليات اجرايي خط ريلي قم- تهران- اصفهان آغاز شد

قم - عمليات اجرايي راه آهن سريع السير قم - تهران- اصفهان با دستور رئيس جمهور در قم آغاز شد.به گزارش خبرنگار مهر، عمليات اجرايي نخستين خط ريلي سريع السير کشور در مسير قم - تهران - اصفهان صبح چهارشنبه و در نخستين ساعات ورود رئيس جمهور به قم آغاز شد.رئيس جمهور که مورد استقبال استاندار و مسئولان قم قرار گرفت، فرمان آغاز اين عمليات اجرايي را صادر کرد.

اين راه آهن نخستين خط ريلي سريع السير در کشور است که قرار است با دو خط قم تهران و اصفهان را به يکديگر متصل کند.اين مسير ريلي به صورت دو خطه ايجاد مي‌شود و قطار با سرعت 350 کيلومتر اين مسير را طي خواهد کرد.

استان تهران رتبه نخست کشور در توليد 9 محصول کشاورزي را دارد

فيروزكوه - صادقعلي

معاون توسعه مديريت و منابع انساني سازمان جهاد کشاورزي استان تهران با اشاره به توليد پنج درصد محصولات کشاورزي کشور در اين استان، گفت: استان تهران در توليد 9 محصول کشاورزي رتبه نخست کشور را دارد.به گزارش خبرنگارآفرينش 'محمد محمدپور' در آيين معارفه مدير جهاد کشاورزي شهرستان فيروزکوه در جمع مسوولان و کشاورزان اين شهرستان افزود: کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزي استان تهران در توليد گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، شيرخام، گيلاس، سيب درختي، قارچ خوراکي و سيب زميني رتبه هاي برتر کشوري را در اختيار دارند.

وي با بيان اينکه تامين امنيت غذايي در استان از مسووليت هاي جهاد کشاورزي است، گفت: با پايدار کردن امنيت غذايي بايد به سوي کاهش واردات و وابستگي به بيگانگان حرکت کنيم.

محمد پور با اشاره به کاهش واردات محصول استراتژيک گندم طي سالهاي گذشته، تاکيد کرد: تلاش مجموعه جهاد کشاورزي استان و وزارت جهاد کشاورزي حرکت به سمت خودکفايي و بي نياز شدن از واردات است.

بر اساس اين گزارش 'ابوالقاسم مهري' فرماندار شهرستان فيروزکوه نيز در اين آيين، مسووليت ها در نظام مقدس اسلامي را امانتي در دست افراد دانست و گفت: ميدان مسووليت، ميدان آزمون است و مديران همواره بر اساس شايستگي ها معرفي و منصوب مي شوند.مهري افزود: شهرستان فيروزکوه داراي قابليت هاي زيادي در عرصه کشاورزي است و طي سال هاي گذشته اقدامات خوبي در بخش صيانت از حقوق بيت المال از سوي مديريت جهاد کشاورزي شهرستان انجام شده است.

انباشت پسماندهاي صنعتي در حاشيه واحدهاي صنعتي اراک

اراک - الهام فراهاني

سازمان صنعت،معدن وتجارت استان مرکزي: معاون صنعت سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مرکزي گفت: تعيين نشدن مکاني مناسب براي تخليه پسماندهاي صنعتي در اراک، سبب انباشت اين پسماندها در حاشيه واحدهاي صنعتي شده است.بختيار افزود: نبود جايگاه مشخص تخليه پسماندهاي صنعتي در اراک پيامدهاي زيست محيطي مخربي را به همراه دارد.

وي ادامه داد: پسماندهاي صنعتي در طبقات مختلفي دسته بندي مي شوند که پسماندهاي ويژه و آلي از جمله مهمترين بخش پسماندهاي واحدهاي صنعتي شهرستان اراک است.معاون امور صنايع سازمان صنعت،معدن وتجارت استان مرکزي گفت: واحدهاي صنعتي به ويژه شرکتهاي مستقر در شهرکهاي صنعتي محدوده اراک، پسماندهاي خود را در نزديکترين و دسترس ترين مکان ممکن تخليه مي کنند که اين امر نيازمند بازنگري جدي است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزي ادامه داد: اداره کل حفاظت محيط زيست، منطقه چشمه خورزن را براي تخليه پسماندهاي صنعتي شهر اراک در نظر گرفته بود که به دليل دليل مخالفت اداره امور آب و تبعات مجاورت با شهر جديد امير کبير منتفي شد.بختيار ادامه داد: در نشستي با حضور مديران عامل شهرکهاي صنعتي استان مرکزي، نحوه همکاري در زمينه ي مديريت پسماند در سطح شهرک‌هاي صنعتي، تبادل نظر و بر اجراي مديريت پسماند در شهرکهاي صنعتي
تاکيد شد.

وي ادامه داد: جلوگيري از آلايندگي هاي صنعتي و دفع و تفکيک زباله ها به صورت اصولي، نيازمند مشارکت دستگاه هاي دولتي و بخش خصوصي است.يک هزار و 100 واحد داراي پروانه بهره برداري در 35 شهرک صنعتي استان مرکزي مشغول فعاليت هستند.

بازديد هيئت مديره اتحاديه مالکان کشتي ايران از بندرخرمشهر

اهواز – خبرنگار آفرينش

هيئت مديره اتحاديه مالکان کشتي جمهوري اسلامي ايران از بخش هاي مختلف اين مجتمع بندري بازديد کردند.اعضاي هيئت مديره اتحاديه مالکان کشتي را محمدحسين داجمر (رياست اتحاديه و مديرعامل شرکت کشتيراني ج.ا.ا) ،حسن تيمورتاش (دبيرکل) ، علي اکبر قنجي (عضو اتحاديه و مديرعامل شرکت کشتيراني درياي خزر) ، اميد مرادي (خزانه دار اتحاديه و مديرعامل شرکت اميدان ساحل پارسيان) ،غلامرضا منوچهري (مديرعامل شرکت تأسيسات دريايي) و اميران (مديرعامل شرکت بحرگان) تشکيل مي دهند.

اين هيئت در جريان سفر به بندرخرمشهر اسکله ها، محوطه هاي کانتينري، پايانه ريلي و محوطه‌هاي شانتينگ يارد را مورد بازديد قرار دادند.

هيئت مديره اتحاديه مالکان کشتي با حضور در شرکت تأسيسات دريايي بخش خصوصي مستقر در بندرخرمشهر، از سکوهاي نفتي درحال ساخت بازديد بعمل آوردند.

در ادامه، اين هيئت با حضور در اسکله خانيان از نزديک عمليات شناورسازي بزرگترين مغروقه اروند رود را مورد مشاهده قرار دادند.

سرپرست فرمانداري سردشت:

فروش مرغ زنده در سردشت به معضل تبديل شده است

اروميه – خبرنگارآفرينش

سرپرست فرمانداري سردشت گفت: فروش مرغ زنده در بازار سردشت به معضل تبديل شده است. حسين يوسفي‌فر در کارگروه پسماند و ستاد آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان که در سالن جلسات فرمانداري اين شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: در سردشت شاهد فروش مرغ زنده در بازار هستيم که اين امر مشکلات بهداشتي متعددي براي شهروندان ايجاد کرده است.

وي با بيان اينکه فروش مرغ زنده در بازار سردشت به معضل تبديل شده است، تصريح کرد: بايد جلو فروش مرغ زنده در بازار گرفته شود.يوسفي‌فر با بيان اينکه اين مشکل مي‌تواند باعث بروز بسياري از مشکلات شود، افزود: بدون شک برخورد چکشي با اين موضوع جواب‌گو نخواهد بود، چراکه فروش مرغ زنده شغل تعداد قابل توجهي از مردم اين شهر است. وي بر فرهنگ‌سازي در اين زمينه تاکيد کرد و گفت: بايد زمينه فعاليت افرادي که مرغ را به صورت زنده مي‌فروشند، در بخش‌هاي ديگر فراهم شود تا اين افراد در امرار معاش دچار مشکل نشوند.يوسفي‌فر اظهار داشت: در اين ميان عرضه مرغ کشتار روز به صورت انبوه به بازار و تشويق مردم براي خريد اين نوع مرغ نيز مي‌تواند در رفع اين مشکل کمک کند.


 خبر 

 شهردار منطقه 5 اصفهان:

بودجه سال آتي شهرداري منطقه 5 اصفهان 273 ميليارد تومان است

اصفهان - راعي

شهردار منطقه پنج اصفهان گفت: بودجه نقدي و غير‌نقدي سال آتي شهرداري اصفهان به ميزان 273 ميليارد تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، حميد عصار‌زادگان در نشست خبري خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه با بيان اينکه منطقه پنج يکي از مناطق 15‌گانه شهر اصفهان است که وسعت 6 هزار و دو هکتاري دارد، اظهار کرد: اين منطقه جمعيت 175 هزار نفري دارد و منطقه پنج به عنوان مهمان‌خانه شهر اصفهان تلقي مي‌شود.

وي به مهم‌ترين شاخصه‌هاي منطقه پنج اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: مجاورت با رودخانه زاينده‌رود، پل‌‌هاي تاريخي سي‌و‌سه‌پل و مارنان، منطقه گردشگري صفه و منطقه گردشگري و تاريخي جلفا از شاخصه‌‌هاي اين منطقه است.

شهردار منطقه پنج اصفهان با بيان اينکه منطقه گردشگري صفه به عنوان نگين اصفهان تلقي مي‌شود، تصريح کرد: منطقه گردشگري و تاريخي جلفا از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و جلفا از لحاظ ملي و بين‌المللي مطرح است و مسئولان ملي و بين‌المللي در زمان حضور در اصفهان در اين منطقه حضور پيدا مي‌کنند.

وي با تاکيد بر اينکه ارامنه نيز به صورت مسالمت‌آميز و در شرايط مساوي در شهر اصفهان زندگي مي‌کنند، اضافه کرد: آتشکده‌اي در اين منطقه وجود دارد که از اهميت بسياري برخوردار است.

مسئول بانوان فرمانداري فيروزکوه خواستار شد؛

تدوين برنامه‌هاي حمايتي براي بانوان فيروزکوهي

فيروزكوه - خبرنگارآفرينش

مسئول امور بانوان فرمانداري شهرستان فيروزکوه تدوين برنامه‌هاي حمايتي براي بانوان شهرستان فيروزکوه و استفاده از ظرفيت دستگاه‌ها در اين راستا را در اين شهرستان خواستار شد.

معصومه حقيقت در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش اظهار داشت: با گذشت چند دهه از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، لازم است وضعيت موجود بانوان، پيشرفت، موفقيت و ناکامي‌ها بررسي و مورد توجه قرار گيرد.

وي افزود: بانوان در برهه کنوني در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و... نقش و حضور پررنگ و مؤثري دارند و اين امر نشان‌دهنده توانمندي بالاي بانوان در راستاي انجام امور محوله و مسئوليت‌هاي آنهاست.

مسئول امور بانوان فرمانداري شهرستان فيروزکوه خاطرنشان کرد: با مطالعات دقيق و کارشناسي در ابعاد مختلف، ارائه پيش‌بيني‌ها و برنامه‌هاي شاخص براي بانوان شهرستان فيروزکوه، مي‌توانيم شاهد اخذ نتايج و اقدامات مؤثر در شهرستان فيروزکوه باشيم.

حقيقت گفت: بانوان به عنوان نيمي از سرمايه‌هاي جامعه، نقش غيرقابل انکاري در توسعه و پيشرفت جامعه دارند و ما مسئولان بايد بانوان را براي حرکت در اين مسير تقويت و حمايت کنيم تا زمينه رشد و پيشرفت هرچه بيشتر آنها مهيا شود.

وي تدوين برنامه‌هاي حمايتي براي بانوان شهرستان فيروزکوه و استفاده از ظرفيت دستگاه‌ها در اين راستا را از جمله اقدامات موثر دانست.

مسئول امور بانوان فرمانداري فيروزکوه احداث بازارچه‌اي براي فروش محصولات و توليدات بانوان کارآفرين و تشکيل اتاق فکر در فيروزکوه را از جمله اقدامات لازم در مسير حمايت از بانوان برشمرد و متذکر شد: نبود اعتبارات لازم در حوزه امور بانوان فرمانداري فيروزکوه، اشتغال نداشتن بانوان جوان با اخذ تحصيلات دانشگاهي و افزايش سود تسهيلات خانگي، از جمله مسائل و مشکلات بانوان اين شهرستان است.

مديرکل دفتر امور عشاير خبر داد؛

کوچ زودهنگام عشاير به دليل وجود ريزگردها

مديرکل دفتر امور عشاير کشور گفت: کوچ پاييزه و بهاره بايد همانند هم مديريت شوند چرا که در هر دو کوچ امکان آسيب به مراتع وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ايسنا در همدان، سيد علي خليل پور چهارشنبه در کارگروه ملي ساماندهي کوچ عشاير و مديريت چراي دام، اظهار کرد: امسال به علت شرايط آب و هوايي نامطلوب و وجود ريزگردها، کوچ بهاره سال آينده عشاير به مراتع ييلاقي 15 روز زودتر از موعد مقرر هر ساله آغاز مي شود.

وي افزود: خشکسالي در استان هاي زاگرس نشين حاد است و کاهش 350 ميليمتر بارندگي نسبت به بلند مدت موجب کاهش پوشش هاي گياهي در اين منطقه شده که فاجعه است.

خليل پور تصريح کرد: در حال حاضر عشاير براي تامين علوفه دام با مشکل مواجه هستند که بايد با تامين نهاده هاي دامي و آب شرب مورد نياز دام و انسان، از جامعه بهره بردار مراتع حمايت شود.

وي با اشاره به کوچ زود هنگام عشاير خاطرنشان کرد: ورود عشاير به مراتع ييلاقي در بهار سال آينده از 15 ارديبهشت به 31 فروردين 94 تغيير مي کند.

مديرکل دفتر امور عشاير با تاکيد بر همکاري مديريت بحران و پشتيباني امور دام در تامين علوفه مورد نياز عشاير گفت: 200 هزار تن علوفه توسط سازمان امور عشاير کشور پيش بيني شده که در اختيار دامداران عشايري قرار مي گيرد.وي از خريد 18 هزار واحد دامي توسط شرکت خدمات پشتيباني اموردام خبرداد و افزود: 18 هزار واحد دامي به منظور صادرات و کشتار توسط پشتيباني امور دام خريداري شده که اين ميزان ناچيز است. در حاليکه بتوانيم اتحاديه و تعاوني توليدي عشاير را براي صادرات دام به کار ببريم در بازاريابي نيز نقش موثري خواهند داشت.

خليل پور با اشاره به پرواربندي دام سبک عشاير نيز گفت: سازمان امور عشاير به دنبال بحث پرواربندي دام سبک به عنوان سياست کوتاه و ميان مدت است که در اين طرح اولويت با دامداران متقاضي خواهد بود.

وي تعيين ايستگاه هايي براي ارائه خدمات به عشاير کوچنده با نصب تابلو و اطلاع رساني در مسير کوچ عشاير براي تامين آب شرب و علوفه را از اقدامات موثر در زمينه تسهيل کوچ عشاير عنوان کرد.

فشار وارد شده به مراتع و عشاير غيرقابل جبران است

داريوش نعمت الهي - مديرکل دفتر بهسازي امور توليد عشاير - نيز در اين کارگروه گفت: کوچ يکي از خصايص اصلي جامعه عشايري است و با شرايط آب و هوايي پيش آمده فشاري که به مراتع و عشاير وارد شده غيرقابل جبران است.وي اظهار کرد: شرايط آب و هوايي، تامين علوفه و آب از دلايل اصلي کوچ عشاير است. در بحث کوچ زودهنگام عشاير علاوه بر جامعه گياهي و منابع طبيعي، با جامعه انساني هم مواجه هستيم؛ به طوريکه بايد ابعاد اجتماعي اقتصادي را هم درنظر بگيريم تا در برنامه ريزي ها و تصميمات، موفقيت کسب شود.

نعمت الهي با بيان اينکه يک سوم از جامعه عشايري کشور در دامنه زاگرس زندگي مي‌کنند، عنوان کرد: با توجه به اينکه يک سوم جامعه عشايري کشور در استان هاي دامنه زاگرس قرار دارند بايد برخي از مسائل و مشکلات اين بخش را تعديل کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي