جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

فرمانده جديد نيروي انتظامي منصوب شد؛
تأکيد رهبرانقلاب بر ابتکارعمل در برقراري امنيت وآرامش اجتماعي

درپي تاكيد رهبري بر حفظ محيط زيست؛
بخشنامه رييس قوه قضائيه درباره جلوگيري از تعدي و تخريب منابع طبيعي

شمخاني:
ايران با نيت‌ خواني دشمنان جلوي سقوط دمشق، بغداد و اربيل را گرفت


ليبرمن: براي بقا بايد فلسطيني‌ها را گردن زد!


سعد حريري: به دنبال منافع دوجانبه با ايران هستيم


اقدام جديد کنگره براي فشار بر اوباما


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

روحاني:
در مسائل و منافع ملي نبايد جناحي عمل كرد


سرمقاله


 فرمانده جديد نيروي انتظامي منصوب شد؛
 تأکيد رهبرانقلاب بر ابتکارعمل در برقراري امنيت وآرامش اجتماعي 

حضرت آيت الله خامنه‌اي فرمانده معظم کل قوا در حکمي سردار سرتيپ پاسدار حسين اشتري را به سمت فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران منصوب و از تلاشهاي بي‌دريغ و مؤثر سردار سرتيپ احمدي‌مقدم در دوره تصدي فرماندهي اين نيرو تشکر و قدرداني کردند.

متن حکم فرمانده معظم کل قوا به اين شرح است:

سردار سرتيپ پاسدار حسين اشتري

نظر به تعهد و شايستگي و حسن سوابق خدمتي و بنا به پيشنهاد وزير محترم کشور و جانشين فرمانده کل قوا در امور نيروي انتظامي، شما را به سمت فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران منصوب
مي کنم.

لازم است اقدامات شايسته دوران تصدي سردار سرتيپ احمدي‌مقدم نظير؛ ارتقاء فضاي اسلامي و انقلابي ناجا، صيانت از کارکنان خدوم و توجه جدي به معيشت آنان، تقويت مرزباني و کاهش تخلفات جاده‌اي تداوم يابد و رعايتهاي دقيق در بهبود خدمات انتظامي و برنامه‌ريزي مستمر و ابتکار عمل لازم در برقراري امنيت و آرامش اخلاقي و اجتماعي، دنبال شود.

از قواي سه‌گانه، بويژه وزارت کشور، دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، صدا و سيما، ستاد کل نيروهاي مسلح و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، انتظار مي‌رود که در شرايط حساس کنوني، حمايت‌هاي لازم از نيروي انتظامي را در ابعاد مادي و معنوي، به عمل آورند.

از تلاشهاي بي‌دريغ و مؤثر سردار سرتيپ احمدي‌مقدم در دوره تصدي فرماندهي آن نيرو، تشکر و قدرداني مي‌نمايم.

توفيق شما و همه کارگزاران ناجا و حاميان اين نيروي عظيم را از خداوند متعال مسئلت مي‌کنم.

سيّد علي خامنه‌اي


 درپي تاكيد رهبري بر حفظ محيط زيست؛
 بخشنامه رييس قوه قضائيه درباره جلوگيري از تعدي و تخريب منابع طبيعي 

در پي بيانات مقام معظم رهبري در اهميت و ضرورت صيانت از محيط زيست، رئيس قوه قضاييه با صدور بخشنامه‌اي به مراجع قضايي سراسر کشور دستور داد که از تعدي و تخريب منابع طبيعي و تغيير کاربري بي‌رويه اراضي کشاورزي جلوگيري به‌عمل آيد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومي قوه قضاييه، متن کامل بخشنامه رئيس قوه قضاييه به شرح ذيل است:

در پي بيانات مهم مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در اهميت و ضرورت صيانت از محيط زيست، خصوصاً جنگلها، مراتع، منابع آبي و جلوگيري از تعدي و تخريب منابع طبيعي و تغيير کاربري بي رويه اراضي کشاورزي و لزوم جديت و هماهنگي کليه مسئولين کشور در حفظ و سلامت محيط زيست و با توجه به وظايف ذاتي دستگاه قضايي، مراجع قضايي سراسر کشور مکلفند:

1- ضمن رسيدگي سريع و قاطع به پرونده هاي ارجاعي، با جديت بيشتري نسبت به برخورد با متخلفين از قانون، خصوصاً افراد ذي نفوذ اقدام نموده و نبايد هيچگونه کوتاهي و اغماضي در اين رابطه صورت پذيرد.

2- دادستان هاي سراسر کشور حسب وظيفه ذاتي مکلفند در صورت عدم شکايت دستگاه هاي اجرايي در موارد وقوع جرم در زمينه اموال عمومي نسبت به تعقيب متهمين اقدام قانوني به عمل آورند.

3- رؤساي کل دادگستري استانها مسئوليت نظارت بر اجراي اين بخشنامه را عهده دار بوده و موظفند نتيجه اقدامات به عمل آمده را به صورت مرتب به حوزه رياست قوه قضاييه گزارش نمايند.

4- سازمان بازرسي کل کشور مکلف است با توجه به وظيفه سازماني و با استفاده از ظرفيت وسيع قانوني، نظارت بر عملکرد مسئولين مربوطه را بيش از گذشته پيگيري و نتيجه را مستمراً به حوزه رياست منعکس نمايد.

بديهي است دستگاه هاي اجرايي ذي‌ربط حسب وظيفه ذاتي لازم است علاوه بر نظارت بر واحدهاي تحت امر، موارد جرم را به مراجع قضايي منعکس نمايند.


 شمخاني:
 ايران با نيت‌ خواني دشمنان جلوي سقوط دمشق، بغداد و اربيل را گرفت 

امير دريابان علي شمخاني دقايقي پيش در مراسم الحاق ناوشکن «دماوند» به ناوگان منطقه چهارم نداجا، با بيان اينکه ناوشکن دماوند ثمره مديريت جهادي و توانمندي صنايع دفاعي کشور است، اظهار داشت: امروز شاهد الحاق ناوشکني هستيم که توسط متخصصان ايراني ساخته شده است.

به گزارش ايرنا، دبير شوراي عالي امنيت ملي با ظالمانه، غير‌قانوني و غير‌مؤثر ناميدن تحريم‌ها ابراز کرد: تنها راه دستيابي به توافق هسته‌اي مبتني بر نفع متقابل و لغو تمام تحريم‌ها است. درعين حال بايد توجه داشت که با تحريم يا بي‌تحريم، ملت ايران مسير توسعه را ادامه خواهد داد.

‌دريابان شمخاني با بيان اينکه "برنامه هسته‌اي کاملاً بومي است و با عربده‌هاي هيچ عربده‌کشي در کنگره آمريکا قابل زايل‌شدن نيست" ادامه داد: ايران فرصتي به طرف مقابل در مذاکرات داده است تا بر مبناي منطق و در چارچوب حقوق بين‌المللي به بحران ساختگي پايان دهد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي تصريح کرد: تصور نياز ايران به توافق به هر قيمتي ناشي از خطاي محاسباتي طرف مقابل بوده و تصوري اشتباه است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه "ايران با خيرخواهي و خواندن نيت دشمنان جلوي سقوط دمشق، بغداد و اربيل را گرفت" افزود: پيروزي‌هاي اخير دولت و مردم عراق در برابر داعش نتيجه اتکاي به توان و روحيه و باور داخلي است و جمهوري اسلامي ايران اين موفقيت‌ها را تبريک مي‌گويد و از هر اقدامي که به‌نفع اين کشور در مقابله با تروريسم باشد حمايت خواهد کرد.


 ليبرمن: براي بقا بايد فلسطيني‌ها را گردن زد! 

 
العالم: وزير خارجه رژيم صهيونيستي هر وقت در تنگنا قرار مي‌گيرد، مواضعي وحشيانه‌تر عليه عرب‌ها اتخاذ مي‌کند. او اخيرا اعلام کرده بايد عرب‌هايي که مواضع ضد صهيونيستي دارند، گردن زد!

شبکه الميادين به نقل از شبکه دوم تلويزيون رژيم صهيونيستي گزارش داد، آويگدور ليبرمن، وزير خارجه رژيم صهيونيستي خواستار سازش منطقه‌اي با مشارکت کشورهاي عربي و فلسطينيان و بهره گيري از ديدگاه‌هاي مشترک "اسرائيل" با برخي کشورهاي عربي شده است.

ليبرمن اظهار داشت که بايد عرب‌هاي ساکن اراضي اشغالي را به دو دسته تقسيم کرد؛ دسته‌اي که عليه "اسرائيل" و دسته‌اي که حامي آن هستند.او تاکيد کرد: آنانکه حامي اسرائيل هستند بايد از هر امکاناتي برخوردار باشند و کساني که ضد ما هستند را بايد با تبر گردن زد، در غير اين صورت نمي‌توانيم اينجا ماندگار باشيم.


 سعد حريري: به دنبال منافع دوجانبه با ايران هستيم 

 
سما نيوز: رهبر جناح المستقبل لبنان گفت: ما خواهان روابطي با ايران هستيم که بر اساس منافع بيروت و تهران باشد.به گزارش المنار، سعد حريري بعد از ديدار با عبدالفتاح السيسي، رييس‌جمهور مصر در کاخ رياست‌جمهوري در گفت‌وگو با خبرنگاران با بيان اين که ما عليه ايران نيستيم، گفت: صراحتا مي‌گويم که در مساله ايران ما ملاحظاتي داريم اما اين به معناي آن نيست که ما عليه ايران هستيم.

وي ادامه داد: ما مي‌خواهيم که روابط مان با ايران بر اساس منافع لبنان و ايران هر دو با هم باشد نه اينکه تنها براساس منافع ايران باشد.

جريان المستقبل گرايش سياسي نزديك به عربستان سعودي مي‌باشد كه رهبري آن بر عهده سعد الحريري بوده و يكي از جريانات سياسي پارلمان لبنان مي‌باشد.


 اقدام جديد کنگره براي فشار بر اوباما  

 
مهر: رهبر حزب اکثريت سناي آمريکا، گفت:‌ اکثريت جمهوري‌خواهان سنا طرحي را در چهارشنبه آينده به رأي خواهند گذاشت که بنا بر آن اوباما اجازه نخواهد داشت تا بدون موافقت کنگره تحريم‌ها عليه ايران را لغو کند.

به گزارش پايگاه خبري هيل، راجر ويکر، سناتور جمهوري‌خواه آمريکا،‌ اظهار کرد: اوباما نبايد بدون آنکه ابتدا کنگره را در جريان بگذارد هيچ‌گونه توافقي را در مورد توانايي‌هاي هسته‌اي ايران امضا کند.او تأکيد کرد: اين تنها يک توافق ميان رئيس جمهور آمريکا و ايران نيست و هرگونه توافق هسته‌اي ابتدا بايد مورد تأييد سناتورهاي کنگره قرار گيرد.

راجر ويکر در ادامه گفت: اکثر سناتورهاي دموکرات نيز معمولاً در صحن کنگره جملاتي در مورد لزوم در جريان گذاشتن کنگره در توافق هسته‌اي پيش از امضاي آن بيان مي‌کنند. اما هنگامي که کار به رأي‌گيري مي‌رسد، آنها حضور ندارند.


 يک نکته از هزاران 

سال‌هاست كه براي تغذيه دانش آموزان بحث‌هاي گوناگون وجود دارد و تامين يك وعده شير براي آنها مورد تاكيد همگان قرار گرفته تا سلامت كودكان در مدارس به صورت هدفمند كنترل و ارتقا يابد. جداي از اينكه اين طرح به علت كمبود بودجه در برخي مدارس و شهرهاي كشور اجرا نمي‌شود، اما انگار آن دسته از كودكاني هم كه شير مي‌خورند، از اوضاع خوبي برخوردار نيستند!!

متاسفانه براي دومين‌بار طي يک‌ماه گذشته 13 دانش‌آموز دركرمانشاه، توسط شيرهاي توزيع شده در مدرسه مسموم شدند، که خوشبختانه با اقدام به موقع نيروهاي اورژانس همگي آنها به بيمارستان منتقل و اقدامات درماني براي آنها صورت گرفت. آيا كار سخت و طاقت فرسايي كه مديران پيش از توزيع‌شير، تاريخ انقضاي آنها را بررسي کرده و شيرها را تا زمان توزيع در محل مناسبي نگهداري کنند؟! سلامت كودكان شوخي بردار نيست، ممكن است حوادث تلخي به بار آيد...


 ميز خبر 

ظريف پيشنهاد داد:

احتمال تبديل توافق هسته اي به قطعنامه سازمان ملل

اشاره محمد جواد ظريف به احتمال تبديل توافق هسته اي ايران با 6 قدرت جهاني به يک موافقت نامه بين المللي و الزام آور براي همه دولت ها بازتاب گسترده اي در رسانه هاي خارجي داشته است تا جايي که برخي مانند بي بي سي اين جمله وزير خارجه ايران را به عنوان مهم ترين خبر اصلي خود مخابره کردند.

ظريف که در گفت وگو با هفته نامه «صدا» اين موضوع را مطرح کرده، گفته است: «توافق احتمالي قدرت‌هاي جهاني و ايران بر سر برنامه اتمي در يک قطعنامه فصل هفتمي منشور ملل متحد مورد تأييد قرار مي‌گيرد و در نتيجه به يک توافق بين‌المللي و الزام آور براي همه دولت‌ها تبديل مي‌شود».

اين سخن به منزله آن است که با تغيير دولت ها تعهدات باقي مي ماند و طرفين اعتماد بيشتري نسبت به انجام تعهدات احساس مي کنند.از ظريف سوال شده «آيا توافق احتمالي به صورت يک معاهده بين المللي امضا خواهد شد» و وزير خارجه پاسخ داده است: «من به شوراي امنيت و نقشي که آن نهاد مي تواند در اين زمينه ايفا کند اشاره کردم».وزير خارجه و رييس تيم مذاکره کننده هسته اي ايران توضيح بيشتري نداده و در عين حال گفته است: « من يک ديدگاه دارم اما اين ديدگاه بايد مورد تأييد همه اعضاي تيم مذاکره کننده قرار گيرد».

نامه 47 سناتور جمهوري‌ خواه آمريکا به ايران

47 نفر از سناتورهاي جمهوري‌خواه آمريکايي در نامه‌اي سرگشاده به مقامات ايران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته‌اي ميان آمريکا و ايران تنها تا پايان دوره رياست‌جمهوري باراک اوباما دوام خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري بلومبرگ، اين نامه سرگشاده که توسط سناتور تام کاتن تنظيم شده و نيز به امضاي مارکو روبيو و تد کروز دو تن از سناتورهاي برجسته جمهوريخواه و نامزد کسب پست رياست جمهوري آينده آمريکا نيز رسيده است هدف آن نه تنها دلسرد کردن ايران براي دستيابي به يک توافق هسته‌اي است بلکه سناتورها تلاش مي‌کنند تا با اين نامه کاخ سفيد را براي کسب اختيارات بيشتر در مورد توافق هسته‌اي با ايران تحت
فشار بگذارند.

سناتورهاي آمريکايي در بخشي از اين نامه خطاب به مقامات ايراني نوشته‌اند: با توجه به مذاکرات هسته‌اي تيم مذاکره‌کنده هسته‌اي ايران با دولت آمريکا به نظر مي‌رسد مقامات ايراني با سيستم قانوني آمريکا به درستي آشنا نيستند. هرگونه توافقي در صورت عدم تاييد کنگره عملي نخواهد شد و تنها در کاخ سفيد باقي خواهد ماند.در ادامه اين نامه آمده است: رييس جمهور بعدي آمريکا به راحتي مي‌تواند با حرکت خودکار اين توافق را به طور کلي لغو کند و کنگره نيز مي‌تواند مفاد اين توافق را در زمان دلخواه تغيير دهد.

به دستورمنصورهادي؛

وزير دفاع يمن مامورتشکيل کابينه جديد

يک روزنامه يمني گزارش داد که عبد ربه منصور هادي تصميم دارد وزير دفاع اين کشور را مسئول تشکيل دولت موقت در عدن کند.روزنامه مستقل "الأولي" در يمن به نقل از منابعي در استان عدن که آنها را آگاه معرفي کرده است، گزارش داد که عبد ربه منصور هادي، رئيس جمهوري يمن قصد دارد محمود الصبيحي، وزير دفاع در دولت مستعفي را مامور تشکيل دولت موقت در عدن کند.در پي خروج عبد ربه منصور هادي از صنعاء و حضورش در عدن که اين اقدام در راستاي اجراي طرح‌هاي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس در مورد يمن صورت گرفته است، پيشتر نيز محمود الصبيحي صنعاء را ترک کرده و به عدن رفت.

«خلافةبوک»، رقيب داعشي فيس‌بوک!

گروه تروريستي داعش اعلام کرد که سايتي را براي ارتباط اجتماعي و جايگزيني فيس‌بوک راه‌اندازي کرده است.به گزارش بي‌بي‌سي، داعش سايتي را به نام «خلافةبوک» (5elafabook) راه اندازي کرده است تا با فيس‌بوک رقابت کند. به جاي حرف اول اين نام در نگارش لاتين، از عدد 5 استفاده شده که يادآور حرف «خ» در عدد خَمس (پنج) است.

به نوشته روزنامه رأي اليوم، سايت خلافةبوک در هفت زبان راه‌اندازي شده است و داعش از کاربران سايت خود مي خواهد که اين سايت را در شبکه هاي اجتماعي تبليغ کنند تا شناخته شود.داعش از کاربران سايت خلافةبوک مي‌خواهد که از منتشر کردن تصوير خود و ارائه مشخصاتشان به کاربران ديگر امتناع کنند. رنگ زمينه سايت خلافةبوک همچون فيس‌بوک آبي است.

نهمين روز عمليات تکريت؛

تك تيرانداز‌هاي داعش عامل كندي پيشروي‌ها

مسئولان امنيتي عراقي اعلام کردند که نيروهاي ارتش و داوطلب‌هاي مردمي در ورودي‌هاي جنوبي شهر کرکوک پيشروي کرده و همچنان با اعضاي داعش درگير هستند. به گفته مسئولان امنيتي، نيروهاي زيادي به تکريت اعزام شده‌اند تا با اعضاي داعش که همچنان کنترل برخي پايگاه‌هاي دولتي در اطراف شهر را در اختيار دارند، مقابله کنند.

احمد الياسري يکي از رهبران نيروهاي مردمي اعلام کرد که تک‌تيراندازهاي داعش همچنان از بالاي ساختمان‌ها نيروهاي عراقي را هدف قرار مي‌دهند اما قرار است هلي‌کوپترهاي ارتش عراق نيز دست به عمليات عليه اعضاي داعش بزنند.در همين راستا منابع امنيتي عراقي اعلام کردند که درگيري‌هاي شديدي ميان نيروهاي دولتي عراق و اعضاي داعش در شهر دور واقع در جنوب تکريت رخ داد. با وجود اينکه شهرستان الدور آزاد شده است اما هنوز تکتيراندازهاي داعش در برخي ساختمان‌ها حضور دارند.


 ميز خبر 

پيشرفت در مذاکرات هسته اي؛

اوباما: اختلافات، با ايران کم شده است

باراک اوباما گفت که آمريکا و ايران در مذاکرات هسته اي، اختلافات را کاهش داده اند.به گزارش عصرايران، رئيس ايالات متحده آمريکا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي بي اس افزود: در کاهش شکاف ها پيشرفت داشتيم اما اين شکاف ها هنوز وجود دارند.وي با اين حال آمادگي خود را براي کناره گيري از مذاکرات هسته اي با ايران در صورت عمل نکردن تهران به درخواست ها اعلام کرد.اوباما اضافه کرد: ايران به تعهدات توافق متعهد بود. ما مي دانيم که در ايران (از نظر هسته اي) چه مي گذرد.

وي توضيح داد: ايران برنامه هسته اي خود را توسعه نداده است. توانستيم توليد اورانيوم غني شده در سطح 20 درصدي ايران را در اين دوره زماني کاهش بدهيم.اوباما هشدار داد: در صورتي که به توافق هسته اي با ايران دست نيابيم، مذاکرات را ترک مي کنيم.او توضيح داد: اگر نتوانيم ثابت کنيم که ايران به سلاح هسته اي دست نخواهد يافت و اينکه زمان لازم را براي در پيش گرفتن همه اقدامات لازم را در اختيار داريم اگر در اين زمينه ها به ضمانت هايي دست نيابيم توافق را نمي پذيريم.

عربستان در مسير پذيرفتن توافق هسته‌اي 1+5 و ايران

المانيتور در گزارشي با اشاره به اين که عربستان خواستار آن نيست تا در کنار نتانياهو بايستد، نوشت: هم اکنون رويکرد سلمان بن عبدالعزيز آماده شدن براي پذيرفتن يک توافق هسته‌اي بين‌المللي با ايران و ايجاد اتحاد در منطقه با حضور ايران است.

پايگاه خبري المانيتور در تحليلي در مورد رويکرد جديد عربستان سعودي درباره‌ي توافق هسته‌اي با ايران نوشت: هفته‌ گذشته مقامات سعودي از اظهارات جان کري، وزير امور خارجه آمريکا مبني بر اينکه آمريکا توافق بد با ايران را نخواهد پذيرفت و حتي دستيابي به يک توافق هسته‌اي باعث ايجاد روابط حسنه گسترده ميان واشنگتن و تهران نخوهد شد، استقبال کردند؛ اگرچه هنوز از نتيجه‌ مذاکرات مطمئن نيستند و خود را براي هرگونه نتيجه‌ احتمالي مذاکرات ايران و 1+5 آماده مي‌کنند. هم اکنون مقامات سعودي به اين مساله پي برده‌اند که توافق هسته‌اي ميان ايران و کشورهاي 1+5 درجهت منافع بين‌المللي و تاييد سازمان ملل خواهد بود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

گزارش نهايي

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان – باکو- جمهوري آذربايجان

26 تا27 جمادي الاول 1431 هجري قمري، 10 تا11 مي 2010

قسمت شصت‌وپنج:

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا26 جمادل الاول 1431 هجري قمري/10 تا11 مي 2010 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 1.5 از دستور کار:

(تدارک پنجمين مجمع ( کنفرانس) عمومي اتحاديه)

NO:FUIW/E.C.15/2010/D.5.1

شوراي اجرايي،

• هماهنگ با ماده (21) پاراگراف «e» از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با بررسي پيش نويس دستور کار ودستور برنامه مجمع عمومي (کنفرانس) اتحاديه؛

تصميمات زير اتخاذ مي گردد:

• پيش نويس دستور کار ودستور برنامه مجمع عمومي (کنفرانس) همانطور که درسندهاي (FUIW/E.C.15/2010/1.2) و (تقريبيFUIW/E.C.15/2010/1.3) گنجانده شده است به تصويب رسيد.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس پانزدهم

دانشگاه دولتي اقتصاد آذربايجان، باکو- جمهوري آذربايجان

25 تا26 جمادل الاول 1431 هجري قمري/10 تا11 مي 2010 ميلادي

تصميم درمورد موضوع 2.5 از دستور کار:

(مکان و زمان شانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه)

NO:FUIW/E.C.15/2010/D.5.2

شوراي اجرايي،

• هماهنگ با ماده (10) از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با ملاحظه دعوت صميمانه توسط پروفسور دکتر عبداله جاسبي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، براي ميزباني شوراي اجرايي؛

تصميمات زير اتخاذ مي گردد:

1. شانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه در دانشگاه آزاداسلامي برگزار مي گردد.

2. تشکر از عاليجناب دکتر عبداله جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به خاطر دعوت صميمانه او تاکيد مي شود.


 روحاني:
  در مسائل و منافع ملي نبايد جناحي عمل كرد 

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که مذاکرات ما در برابر قدرت هاي جهان يک افتخار ملي است، گفت: سرداران ديپلماسي ايران امروز در ميدان مذاکره از منافع کشور دفاع مي کنند و اين هم جهاد است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در دومين کنگره ملي بزرگداشت روز شهيد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: يک سري مسايل در کشور ملي است، سرداران رشيد شما ديروز در ميدان جنگ در برابر دشمن ايستادند و از کشور دفاع کردند و امروز سرداران ديپلماسي شما در ميدان مذاکره از منافع کشور دفاع مي کنند.

وي تصريح کرد: جهاد فقط با شمشير نيست، با زبان هم جهاد انجام مي شود، جهاد دنياي وسيعي دارد با قلم هم جهاد است و اگر کسي براي نان حلال کار کرد، آن هم جهاد است.

رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: جايي که مي بينيم بحث ملي، کشور، استقلال، ارزش و آرمان است، آنجا ديگر بحث جناح نيست، حال در انتخابات آقاي الف انتخاب شود يا ب، آنجا اشکالي ندارد که دعواي جناحي و بحث کنيم.

رييس شوراي عالي امنيت ملي همچنين با بيان اين که دفاع مقدس ما ايستادگي در برابر تجاوز و متجاوز بود، گفت: ما حمله نکرديم و نمي خواستيم وارد سرزميني شويم يا کشور را گسترش دهيم و شهري را اشغال کنيم؛ شرايط کشور ما هم شرايط خاصي بود و شرايط جنگ را نداشتيم.

روحاني تصريح کرد: امروز هم که دهها برابر آن روز قدرت داريم باز هم شرايط کشور ما شرايط جنگ نيست، چون اصلا اهل تجاوز نيستيم قدرت ما بيشتر مي شود اما قصد تجاوز به کشوري را نداريم از خاک، وطن، استقلال و عزتمان با تمام وجود دفاع مي کنيم.

وي با تاکيد بر اين که در دفاع مقدس مظلوميت و حقانيت با ما بود، اظهار داشت: در دفاع مقدس سوال نمي کرديم که از کدام جناح و ديني هستيم شيعه، سني، مسيحي، يهودي، زرتشتي و هر کس که آمده بود براي دفاع از وطن، خاک و استقلال بود.

رييس جمهوري با بيان اين که بايد معروف و منکر را در جامعه به معناي درست آن استفاده کنيم، گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در روز گذشته درباره محيط زيست فرمودند يکي از معروف هاي بزرگ ما محيط زيست است اگر کسي که وسيله شخصي او آلودگي ايجاد مي کند را منکر بداند و اگر اصلاح کرد معروف بداند به مصداق امر به معروف و نهي از منکر عمل کرده است.


 سرمقاله 

 نصب سرعت گير در مسير مخالفان هسته‌اي

حميدرضا عسگري

در دور دست‌هاي افق ديپلماسي، دودي سفيد از اتاق مذاكرات هسته‌اي به نظر مي آيد و بوي توافقي نسبي به مشام مي رسد. اما نمي‌توان به طور قطع گفت كه اين اتفاق رخ داده و همه چي حل و فصل شده است. چرا كه مخالفان اين توافق با نزديك شدن به آخرين مراحل مذاكره، تمام انرژي و تلاش خود را مي‌كنند تا بلكه روند اين گفتگوها را منحرف و طرفين از رسيدن به توافق محروم بمانند. اينكه تاكنون ديپلماسي هسته‌اي در برابر فشارهاي داخلي و خارجي تاب آورده‌ است، مديون حمايت‌هايي است كه رهبرانقلاب از تيم مذاكره كننده داشته و از سوي ديگر مقاومت دولت آمريكا در برابر لابي‌هاي عبري – عربي مي‌باشد. در داخل ايران عده‌اي هرگونه توافق با غرب را به صلاح نمي‌دانند و در آمريكا نيز جمهوري خواهان كه وامدار لابي صهيونيسم هستند تا آنجا كه بتوانند فشار خود را بر دولت وارد مي‌كنند تا بتوانند همكاري با ايران را يك توافق بد جلوه دهند و نظام تحريم‌ها را پايدار نگه دارند. دراين راستا حتي نمايندگان آمريكا درنامه‌اي به مقامات ايراني، تهديد كرده‌اند كه توافق احتمالي با ايران صرفاً در دوران رياست جمهوري باراك اوباما پايدار خواهد بود و پس ازآن رييس جمهور بعدي اين توافق را لغو خواهد كرد. با اين اوصاف مشاهده مي‌كنيم كه سرعت و قدرت مخالفان در مسير هسته‌اي بسيار بيشتر از روند توافق ميان طرفين مي‌باشد. عقب‌گرد پرونده هسته‌اي ايران به حالت قبل شايد منافع برخي افراد و گروه‌ها در داخل و خارج را تامين كند، اما ادامه اين وضعيت به لحاظ مادي و رواني فشار سنگيني را برمردم ايران تحميل خواهد كرد. لذا بايد سرعت گيرهايي بر سر راه آنها نصب شود تا بيهوده پرونده هسته‌اي ايران پس ازگذشت يك دهه مذاكره، مجددا به حالت قبلي باز نگردد. يكي از طرح‌هاي پيشنهادي ايران كه اخيراً توسط وزيرخارجه كشورمان مطرح گرديد، تبديل شدن توافق هسته‌اي به يك "معاهده بين المللي در سازمان ملل" بود. اين پيشنهاد ايران درصورت توافق ديگر طرف‌هاي مذاكره كننده از چندين جهت داراي بار سياسي و ديپلماتيك خواهد بود. البته برخي كارشناسان معتقدند اين امر ميسر نخواهد شد، مگر اينكه به تاييد سناي آمريكا برسد، اما تيم مذاكره كننده كشورمان براين باور است كه درصورت توافق همه طرفين مذاكره، مي‌توان اين امر را جامه عمل پوشاند.

ازجهتي مي‌توان ارجاع توافق هسته‌اي به سازمان ملل را اقدامي کم سابقه و يک راه حل هوشمندانه توصيف کرد. چرا كه اين اقدام مي تواند جلوي برخي افراط گري‌ها و كارشكني‌هاي احتمالي را در صورت توافق ميان طرفين، بگيرد. به عنوان مثال تاكنون بارها كنگره آمريكا حصول توافق را منوط به تاييد خود دانسته و احتمال كارشكني درآن بسيار است. چرا كه ممكن است كنگره آمريكا و برخي كشورهاي ديگر زير بار لغو تحريم‌هاي ايران نروند و خودسرانه به ادامه اين فشارها اقدام كنند.حال آن که در صورت تصويب قطعنامه‌اي در شوراي امنيت يا مجمع عمومي سازمان ملل، همه پارلمان ها و دولت ها موظف به اجراي آن خواهند بود. همچنين اگر مفاد اين توافق حافظ حقوق هسته‌اي كشورمان باشد، با تبديل شدن آن به معاهده‌اي بين المللي، حوزه مخالفت‌هاي داخلي نيز با آن محدود خواهد شد و در صورت تغيير دولت‌ها و جابه جايي قدرت سياسي دركشور، نمي توان به طور سليقه‌اي در اجراي تعهدات هسته‌اي اقدام كرد. اما درصورت توافق با چنين پيشنهادي و تبديل شدن آن به معاهده‌اي الزام آور در سازمان ملل، مسلماً ضمانت‌هاي اجرا و مجازات‌هايي براي تعدي و تخلف از مفاد آن تصويب خواهد شد. اگرچه نسبت به راست آزمايي فعاليت‌هاي هسته‌اي كشورمان شكي وجود ندارد، اما بر حسن نيت غرب هيچ اعتمادي نيست. چه بسا غرب بار ديگر به بهانه‌هاي واهي كه در طي اين سال‌ها ايران را به نقض فعاليت صلح آميز هسته‌اي متهم كرده، و تحريم‌هاي مختلفي كه برعليه كشورمان به اجرا گذاشته، بار ديگر به اين شيوه عمل كند و اين بار با ملاك قرار دادن مجازات‌هاي قانوني فشارهاي سنگين تري را برعليه ايران به اجرا بگذارند. با تمام اين اوصاف هرگونه تفاهم و فعاليت ميان کشورها در جامعه بين‌المللي ، اگرچه مورد اعتبار و داراي ارزش حقوقي است، اما ورود چنين توافق‌هايي به سازمان ملل و تاييد رکن مهمي همچون شوراي امنيت مي‌تواند بر افزايش اعتبار حقوقي و سياسي آن توافقنامه بيفزايد. اما ضرورت ايجاب مي‌كند تا ديپلمات‌هاي كشورمان تمام جوانب، احتمالات و ابهامات چنين پيشنهادي را مورد بررسي قرار دهند، چرا كه بايد پذيرفت تحريم‌ها و قطعنامه‌هاي سازمان ملل و شوراي امنيت "كاغذ پاره" نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي