جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

در كنفرانس مطبوعاتي سمينار روز جهاني كليه مطرح شد؛
با ارتقاي آگاهي عمومي مي‌توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت

عوامل توزيع داروي تقلبي دستگير شدند
اخطار به مراکز درماني


خبرها از عالم علم


خبر پزشکي


 در كنفرانس مطبوعاتي سمينار روز جهاني كليه مطرح شد؛
 با ارتقاي آگاهي عمومي مي‌توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت 

دبير علمي سمينار روز جهاني کليه با بيان اين که حداقل 6 ميليون بيمار کليوي در کشور وجود دارد، گفت: ديابت مهم ترين عامل ابتلا به اين بيماري در کشور به شمار مي آيد.به گزارش خبرنگار آفرينش، نشست خبري روز جهاني كليه در تاريخ 18 اسفند ماه در ساختمان ريحانه مجتمع درماني و آموزشي امام خميني با حضور دكتر منصور گتميري دبير علمي سمينار، دكتر ابراهيم خادم متخصص طب سنتي و معاون آموزشي دانشكده طب سنتي و دكتر محمدتقي نجفي و ديگر اصحاب رسانه برگزار شد.

دکتر سيد منصور گتميري، در خصوص اينكه10 درصد جمعيت بالغ کشور به درجاتي از بيماري هاي مزمن کليوي مبتلا هستند، گفت: 50 هزار نفر نيز در کشور به بيماري پيشرفته کليه مبتلا هستند و اين بيماران بدون درمان هاي جايگزين يعني دياليز صفاقي، خوني و پيوند کليه نمي توانند به زندگي ادامه دهند. وي ادامه داد: 27 هزار نفر در کشور دياليز انجام مي دهند و 25 هزار بيمار ديگر پيوند کليه دريافت کرده اند.

دبير علمي سمينار روز جهاني كليه با بيان اينكه بيماري هاي مزمن کليوي جزو پرهزينه ترين بيماران خاص محسوب مي شوند، اظهار داشت:چنانکه براي يک بيمار دياليزي در آمريکا سالانه 50 هزار دلار و در ايران با همه سوبسيدها 28 ميليون تومان و براي پيوند کليه در آمريکا 125 هزار دلار هزينه مي شود.

اين متخصص نفرولوژي تصريح كرد:همچنين براي تهيه يک دستگاه همودياليز 60 ميليون تومان نياز است و خوشبختانه در ايران اقدامات درماني دياليز و پيوند براي بيماران رايگان انجام مي شود.

وي عنوان كرد: هزينه بستري بيماران بعد از پيوند کليه تا سه ماه رايگان بوده و بعد از آن فقط 10 درصد فرانشيز مي پردازند.

دكتر گتميري افزود: يک بيمار همودياليزي 9 برابر يک آدم عادي در بيمارستان بستري مي شود زيرا دستگاه ايمني ضعيفي دارد و از سوي ديگر بيماري هاي قلبي در اين بيماران شايع تر است.

دبير علمي سمينار روز جهاني كليه در خصوص اينكه با افزايش جمعيت و افزايش سن اميد به زندگي، بيماران کليوي در کشور افزايش مي يابد، اظهار داشت: ارتقاي آگاهي عمومي مي تواند جلوي پيشرفت بيماري به ويژه در مراحل خفيف را بگيرد.

ديابت مهم ترين عامل بروز بيماري كليوي

وي در اين خصوص گفت: عامل خطر دوم براي ابتلا به بيماري هاي کليوي، فشار خون است. دكتر ابراهيم خادم در ادامه اين نشست در خصوص اينكه داروها و ترکيبات گياهي مي تواند به کليه ها صدمه زند، گفت:تصور عامه بر اين است که داروهاي گياهي عارضه ندارد اما استفاده از اين گياهان در هر بيماري از جمله بيماري‌هاي کليوي بدون تجويز پزشک به سلامت آسيب
مي‌رساند.وي ادامه داد:داروي گياهي، دارو است يعني مواد موثره داشته و بسياري از ترکيبات گياهي به دليل وجود بيماري هاي ديگر در افراد مي تواند تداخل دارويي با داروهاي شيميايي ايجاد کند.اين متخصص طب سنتي، تصريح كرد:البته داروهاي گياهي موثري در درمان بيماريهاي کليوي وجود دارند که اکنون اين داروها در مرحله کارآزمايي باليني قرار دارند. معاون آمورشي دانشكده طب سنتي، اظهار داشت:به گفته حکماي پيشين طب سنتي تا زماني که با غذا مي‌توان يک بيماري را درمان کرد نبايد به سراغ دارو رفت.

معاون آموزش دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران يادآور شد در ورزش بايد به استمرار آن توجه داشت و حداقل سه تا چهار نوبت در هفته و هر نوبت سي دقيقه ورزش کرد.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 عوامل توزيع داروي تقلبي دستگير شدند
  اخطار به مراکز درماني 

 وزير بهداشت، از شناسايي و دستگيري عوامل توزيع داروي چشمي تقلبي خبر داد . به گزارش مهر، دکتر سيد حسن هاشمي در حاشيه افتتاح بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي 17 شهريور رشت، گفت: عوامل توزيع داروهاي تقلبي شناسايي و دستگير و باتشکيل پرونده بزودي به مقامات قضائي تحويل داده خواهند شد.

وي با بيان اينکه وزارت بهداشت دستورالعمل هاي جديدي را براي تهيه و در اختيار قراردادن داروها از طريق مراکز پخش ابلاغ کرده است، افزود: همه مراکز درماني موظفند که از اصالت داروها اطمينان حاصل کنند، در غير اين صورت مسئوليت به عهده خود مراکز درماني خواهد بود.در روزهاي گذشته و به دنبال استفاده از داروي «اوستين» در سه مرکز درماني، برخي بيماران دچار مشکل شدند که پس از بررسي هاي وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، مشخص گرديد که علت بروز اين حادثه، توزيع داروي تقلبي اوستين بوده است که براي بيماران ديابتي دچار مشکلات چشمي کاربرد دارد.


 خبرها از عالم علم 

 دارويي براي کاهش احتمال بروز سرطان کبد

سيروز يا زخم شدن کبد، هپاتيت B و C ، عفونت ويروسي، التهاب مزمن کبد، هموکروماتوز (تجمع آهن در بدن) مهمترين دلايل ابتلا به سرطان کبد هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مطالعات محققان انگليسي نشان مي دهد که استاتين، احتمال بروز سرطان کبد را کاهش مي دهد. استاتين ها گروه اصلي داروهاي کاهش دهنده کلسترول خون هستند. سيمواستاتين، پراوستاتين و اتوروستاتين از داروهاي اصلي اين خانواده محسوب مي شوند.

استاتين ها مسير ساخت کلسترول توسط کبد را مسدود مي کنند، بنابراين سلول هاي کبدي خالي از کلسترول مي شوند. همچنين استاتين ها به جذب مجدد کلسترول از رسوب هاي موجود در ديواره شريان ها کمک مي کنند و به اين ترتيب بيماري شريان هاي کرونر را از بين مي برند.

تحقيقات انجام شده روي داوطلبان انگليسي نشان مي دهد که مصرف اين دارو احتمال سرطان کبد را کاهش مي دهد.

به گزارش موسسه ملي سرطان آمريکا، سرطان کبد (HCC) سومين علت عمده مرگ و مير ناشي از سرطان در جهان محسوب مي شود. اين بيماري معمولا در افراد بالاي 50 سال و به خصوص در مردان ديده مي شود.

سيروز يا زخم شدن کبد، هپاتيت B و C ، عفونت ويروسي، التهاب مزمن کبد، هموکروماتوز (تجمع آهن در بدن) و مصرف الکل، مهمترين دلايل ابتلا به سرطان کبد هستند.

دستاورد محققان ايراني در کاهش درد و خونريزي دندان با کمک ليزر

معاون توسعه کاربردهاي مرکز ملي علوم وفنون ليزر ايران با اشاره به طراحي و ساخت دو دستگاه ليزر دي يودي و اربيوم يگ براي استفاده دربافت نرم و سخت دهان و دندان،گفت:کاهش درد و خونريزي، بي حسي کمتر و کوتاه شدن دوره نقاهت از جمله مزاياي استفاده از اين دو نوع ليزر است.

ايرج مشايخي در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: حراجي لثه، درمان آفت، تشخيص ميزان پوسيدگي و برداشتن آن و جرم گيري از جمله کاربردهاي ليرز دندانپزشکي است.

وي با اشاره به اينکه ليزر بافت سخت دندان به جاي مته دندانپزشکي مورد استفاده قرار مي گيرد، گفت: ليزر اربيوم کار برداشتن پوسيدگي دندان را بهتر از روش هاي مرسوم انجام مي دهد.

مشايخي با اشاره به اينکه تاکنون عکس راديولوژي ميزان پوسيدگي دندان را نشان مي داد، افزود: يکسري پوسيدگي هاي بين دنداني با روش هاي مرسوم قابل تشخيص نيست و يا به سختي مي توان آنها را تشخيص داد که در اين مورد استفاده از ليزر دياگنودنت به عنوان يک روش مکمل استفاده مي شود.

معاون توسعه کاربردهاي مرکز ملي علوم و فنون ليزر ايران با اشاره به اينکه دياگنودنت نوعي ليزر تشخيصي در حوزه دندان است، اظهار کرد: اين نوع ليزر به اندازه يک خودکار مي باشد که نور را به دندان مي تاباند و از بازتاب اين نور بافت فرسوده دندان از بافت سالم آن و نيز عمق پوسيدگي تشخيص داده مي شود.

وي اظهار کرد: جاهايي که عکس راديولوژي نمي تواند دقت لازم را داشته باشد مي توان از اين دستگاه استفاده کرد.

محققان و متخصصان مرکز ملي علوم و فنون ليزر ايران توانستند بيش از 40 دستگاه ليزر را طراحي و توليد کنند که از اين تعداد هفت دستگاه در حوزه پزشکي و بقيه نيز در حوزه صنعت کاربرد دارد.

مجوز توليد انبوه هفت دستگاه ليزر پزشکي اخذ شده است و شرکت هاي دانش بنيان متولي اين کار خواهند بود تا اين دستگاه به راحتي و با خدمات پشتيباني بهتر در اختيار پزشکان و مراکز درماني قرار گيرد.


 خبر پزشکي 

 داروي آلوده چگونه بينايي 15 نفر را گرفت؟

بيماران و مراکز ارائه‌کننده خدمات درماني بايد اين دارو را از داروخانه‌هاي معتبر و زير نظر وزارت بهداشت مانند داروخانه 13 آبان دريافت کنند و از تهيه دارو از بازار آزاد و واسطه‌ها پرهيز کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هفته گذشته 15 بيمار در کلينيک چشم پزشکي رازي به خاطر تزريق داروي اوستين از يک يا دو چشم نابينا شدند. حالا رئيس بيمارستان فارابي مي‌گويد ، داروي رايج و شناخته شده اوستين که در کلينيک رازي براي بيماران ديابتي و قرنيه چشم تزريق شده، احتمالاً تقلبي بوده و از مراکز نامعتبر تهيه شده است.

مشکل دار بودن داروها يا بحث تقلبي و قاچاق بودن اين داروي تزريقي شناخته شده و نابينا شدن 15 بيمار وضعيت نگران‌کننده‌اي را براي بيماران و افرادي که تحت درمان با اين دارو قرار مي‌گيرند در پي داشته است.

اينکه اگر اين دارو تقلبي و قاچاق است چگونه توانسته سد‌هاي نظارتي و قانوني کنترل دارو را بشکند و به دست بيمار آن هم در يک مرکز معتبر درماني برسد يک سؤال مهم در اين ماجراست. احتمال دوم هم پرسش‌هاي ديگري بر مي‌انگيزد.

دکتر محمود جباروند، رئيس بيمارستان فارابي درباره وضعيت بيماران کلينيک رازي گفت : بيماراني که در کلينيک رازي بخاطر تزريق داروي اوستين دچار عفونت چشمي شده بودند ابتدا در همين کلينيک بخش خصوصي تحت عمل جراحي اوليه قرار گرفتند و سپس مجدداً در بيمارستان فارابي پذيرش شدند و بعد از ويزيت مشخص شد نياز به عمل جراحي مجدد دارند. دکتر جباروند اضافه کرد: بيمارستان فارابي به منظور کنترل بيماري و عفونت، چشم آسيب ديده بيماران کلينيک رازي را تحت عمل جراحي فوري قرار داد. در حال حاضر عفونت چشمي کنترل شده است و هيچ چشمي به خاطر عفونت ناشي از تزريق داروي اوستين تخليه نشده است.

او با اشاره به اينکه از دست دادن ميزان بينايي در بيماران متفاوت است، اظهار داشت: در حال حاضر برخي از اين بيماران 70تا 80درصد بينايي شان را از دست داده‌اند ولي فعلاً نمي‌توان اظهار نظر قطعي کرد و نياز است تا پروسه درماني کامل طي شود تا بگوييم چند درصد بينايي از دست رفته است و نتيجه نهايي بعد از 3 هفته اعلام مي‌شود.

دکتر جباروند در مورد وضعيت درماني اين بيماران گفت: احتمال درمان وجود دارد. اقدامات درماني سريع انجام شده و بيماران بلافاصله بعد از تزريق تحت عمل جراحي قرار گرفتند. در حال حاضر عفونت چشم برداشته شده و با انجام درمان دارويي چشم تخليه نشده است اين نشان مي‌دهد چشم حفظ شده و ممکن است بيماران، درصدي از بينايي شان را بخاطر اثر سم ناشي از عفونت روي شبکيه از دست بدهند ولي در حال حاضر بيماري کنترل شده و مشکلي از نظر ادامه درمان ندارند.

سازمان غذا و دارو به عنوان تنها مرجع دارو‌هاي وارداتي در آخرين اظهار نظر خود اعلام کرده مدارک بر تخلف مراکز درماني چشم پزشکي دلالت دارد. دکتر ديناروند در مورد داروي چشمي اوستين که در سه مرکز چشم پزشکي که براي بيماران، عفونت چشمي به همراه داشته است اظهار داشت: در بازرسي صورت گرفته از مرکز چشم پزشکي در کرج استفاده از داروي قاچاق و تقلبي احراز شده که پرونده آن به دستگاه قضايي ارسال شده است.

همچنين اين سازمان از تدوين بخشنامه‌اي خبر مي‌دهد که بنا است يک شرکت پخش، توزيع دارو را با دقت مناسب و قيمت کمتر از قبل به مراکز درماني ارائه دهد.

آن‌طور که دکتر ديناروند اعلام کرده مسير دريافت دارو يک مسير بسته‌اي است و توزيع داروهاي مورد تأييد اين سازمان فقط از طريق شرکت‌هاي پخش صورت مي‌گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي