جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4949

رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور:
براساس اصلاح قانون، ماليات ندادن جرم است


تعطيلي برخي طرح‌هاي پتروشيمي در پي بحران آب


اعلام نتايج نهايي انتخابات اتاق تهران تا 28 اسفند


پايداري توليد گاز در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


انرژي و شهرستان‌‌ها


دنياي انرژي


 رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور:
 براساس اصلاح قانون، ماليات ندادن جرم است  

 
رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور با اعلام اينکه نپرداختن ماليات جرم است، گفت: 73 ميليون ايراني مودي مالياتي ما نيستند.به گزارش آفرينش، علي عسکري در نشست خبري در مورد طرح جامع مالياتي در مورد فرار مالياتي گفت: براساس فرمايشات مقام معظم رهبري، بايد جلوي فرار مالياتي گرفته شود و نسبت به اين پديده حساس باشيم. افرادي که ماليات نمي پردازند، عدم پرداخت ماليات آنها جرم است. براساس اصلاح قانون ماليات‌ها در مجلس شوراي اسلامي که به‌زودي به شوراي نگهبان تقديم خواهد شد، يکي از تضمين‌هاي لازم براي تقويت نظام مالياتي، جرم تلقي شدن نپرداختن ماليات بود که براساس آن، ماليات ندادن جرم تلقي مي شود.

وي اعلام کرد: 73 ميليون نفر ايراني مودي مالياتي ما نيستند و در حال حاضر 5 ميليون و 200 هزار نفر مودي حقيقي، حقوقي و فعال اقتصادي مودي مالياتي تلقي مي شوند.عسکري، لازمه برخورد با متواريان مالياتي را داشتن اطلاعات که لازمه آن هم شفافيت در فعاليت‌هاي اقتصادي است، اعلام و بيان کرد: از دو سه سال قبل که مجوز ايجاد پايگاه اطلاعات مالياتي را از مجلس دريافت کرده ايم، اطلاعات در اين پايگاه متمرکز مي شود و همه همکاران سازمان مالياتي موظف هستند که در رسيدگي هاي پرونده هاي مالياتي به اين پايگاه مراجعه کنند و در رسيدگي هاي يکي دو سال اخير هم اطلاعات خوبي براي شناسايي موديان پيدا کرده ايم.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي خاطر نشان کرد: تمام اطلاعات صادرات، واردات، بورس و کالا، قراردادهاي منعقده مختلف در کشور، معاملات املاک، مجوزهاي فعاليت‌هاي اقتصادي، ثبت شرکت‌ها و غيره در اين سامانه ثبت مي‌شوند، همچنين با بانک‌ها و بانک مرکزي هماهنگي‌هايي صورت گرفته تا براساس آن، اطلاعات مربوط به موديان مالياتي در بخش تسهيلات ارزي و ريالي و ضمانتنامه‌هاي بانکي دريافت شود.

وي از برگزاري جلساتي با مسئولان قوه قضائيه در راستاي جلوگيري از فرار مالياتي و کتمان مالياتي خبر داد و گفت: پرونده هاي اين افراد به قوه قضائيه ارجاع مي شود و با معرفي و پيگيري برخوردهاي لازم با آنها صورت مي گيرد.


 تعطيلي برخي طرح‌هاي پتروشيمي در پي بحران آب 

 
مدير طرح‌هاي شرکت ملي پتروشيمي با اشاره به مواجه شدن طرح‌هاي پتروشيمي اتيلن مرکز با بحران آب گفت: يکي از توصيه‌هاي ما به اين پروژه‌ها آن است که طرح‌ها را به مناطقي که آب بيشتر است يعني در کنار ساحل دريا منتقل کنند.

مرضيه شاهدايي در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: طرح‌هاي خط لوله اتيلن مرکز در اولويت سوم شرکت ملي پتروشيمي قرار دارد چون هيچ کدام از طرح‌هاي آن فعال نيستند.

وي افزود: بخش فيروزآباد که قرار است اتان توليد کند به نوعي در حال فعال شدن است اما بخش پايين دستي آن در چهار شهر جهرم، فسا، داراب و استهبان هنوز هيچ فعاليتي نکرده‌اند و پتروشيمي استهبان حتي مجوز احداث هم ندارد.

مدير طرح‌هاي شرکت ملي پتروشيمي تصريح کرد: همه اين طرح‌ها با کمبود آب مواجه هستند، علي‌رغم آنکه مديريت جديد اين طرح‌ها اعلام مي‌کند که روش جديدي پيدا کرده‌اند که آب کمتري مصرف کنند اما واقعيت آن است که استانداري فارس ما را مورد سؤال قرار مي‌دهد که چرا در شرايطي که با کمبود آب مواجه هستيم و در اين شهرها حتي آب شرب هم به سختي تأمين مي‌شود در اين شهرها طرح پتروشيمي تعريف کرده‌ايد. وي اضافه کرد: به خاطر همين بررسي‌هايي را با کمک دانشگاه شيراز آغاز کرده‌ايم که از لحاظ آمايش سرزمين و وضعيت تأمين آب آيا اصلاً به صلاح است که اين پروژه‌ها اجرا شوند يا نه.

شاهدايي احتمال لغو مجوز اين طرح‌ها را رد نکرد و گفت: يکي از توصيه‌هاي ما به پروژه‌هاي تعريف شده در داخل کشور آن است که طرح‌ها را به مناطقي که آب بيشتر است يعني در کنار ساحل دريا منتقل کنند.

وي با بيان اينکه پيشنهاد ما در مورد طرح‌هاي اتيلن غرب انتقال به نزديک‌ترين جاي ممکن يعني عسلويه يا پارسيان است، افزود: اين پروژه‌ها را مي‌توانند در اين مناطق ساحلي اجرا کنند و درآمدهاي آن را به استان خودشان منتقل کرده و صنايع پايين‌دستي را گسترش دهند.

مدير طرح‌هاي شرکت ملي پتروشيمي تاکيد کرد: توصيه ما به مقامات استاني و نماينده‌هاي همه طرح‌هاي تعريف شده در داخل کشور که با مشکل کمبود آب مواجه هستند آن است که اصرار نداشته باشند حتماً در آن شهر پتروشيمي احداث شود.

وي افزود: يک واحد تنهاي پتروشيمي نه اشتغالزايي و نه درآمدزايي لازم را براي استان خواهد داشت اما اگر درآمد همان پتروشيمي به احداث صنايع پايين‌دستي در استان اختصاص يابد هم درآمد بيشتر و هم اشتغالزايي بيشتري خواهد داشت و هم از منابع کمياب آب استفاده نخواهد کرد و آلودگي کمتري هم توليد خواهد کرد.


 اعلام نتايج نهايي انتخابات اتاق تهران تا 28 اسفند 

 معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از روشن شدن نتايج انتخابات اتاق بازرگاني تهران تا 28 اسفندماه خبرداد و گفت: از مجموع 1650 نامزد خواستار ورود به اتاق‌هاي بازرگاني، تنها 13 نفر رد صلاحيت شده‌اند.

به گزارش مهر، مجتبي خسروتاج در حاشيه مراسم راي‌گيري هشتمين دوره انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني در جمع خبرنگاران گفت: از مجموع 1650 نامزد خواستار ورود به اتاق بازرگاني سراسر کشور فقط 12 الي 13 نفر به دليل نقص مدارک صلاحيت حضور در انتخابات را نداشته‌اند.

وي تصريح کرد: 5 روز براي افراد حاضر در انتخابات حق اعتراض در نظر گرفته شده بود، اين در حالي است که از روز گذشته که برگه‌هاي راي به اتاق‌هاي استان‌هاي مختلف ارسال شده است، برخي از استان‌ها خواستار دريافت برگه‌هاي بيشتري بودند زيرا استقبال نامزدها در آن استان‌ها بيشتر از پيش‌بيني آنها صورت گرفته است.


 پايداري توليد گاز در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي 

 مجري فازهاي 17 و 18 ميدان گازي پارس جنوبي با اشاره به پايداري توليد گاز در پالايشگاه اين فاز، گفت: با روشن شدن مشعل سکوي 17 A، اين سکو هم اکنون آماده ارسال گاز به خشکي است.حسن بويري در گفتگو با شانا، با بيان اين که در صورت مساعد بودن شرايط آب و هوايي هفته آينده با افزايش ميزان خوراک، توليد گاز شيرين در پالايشگاه فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي به روزانه 20 ميليون متر مکعب مي رسد، گفت: هم اکنون 2 رديف شيرين سازي از چهار رديف موجود در اين پالايشگاه با توليد روزانه 18 ميليون متر مکعب در مدار هستند.وي گفت: همه خدمات عملياتي، اجراي فرايندهاي پيچيده پالايشگاهي و نيز بهره برداري و انتقال محموله هاي توليدي مطابق با دستورالعملها و استانداردهاي فني بين المللي در اين حوزه و با عالي ترين درجه کيفيت و نظارت انجام شده است.

بويري گفت: به دنبال موفقيت آميز بودن عمليات پايدارسازي توليد و انتقال گاز اين بخش از پالايشگاه، تمرکز تيمهاي عملياتي به تسريع در اجرا و راه اندازي ديگر رديفهاي شيرين سازي معطوف شده است.


 تريبون اقتصادي 

 روز جمعه تکليف مزد 94 کارگران روشن مي‌شود

عضو شوراي عالي کار از برگزاري نشست پاياني اين شورا براي تعيين حداقل دستمزد سال آينده خبر داد و گفت: روز جمعه باحضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت تکليف بسته مزد 94 کارگران روشن مي‌شود. فرامرز توفيقي در گفتگو با مهر اظهار داشت: قرار است در اين جلسه وزراي اقتصادي دولت و نمايندگان کارگران و کارفرمايان براي تعيين تکليف بسته جديد دستمزد سال آينده کارگران حضور داشته باشند. عضو شوراي عالي کار تاکيد کرد: روز جمعه درصد افزايش حداقل دستمزد سال 94، حق بن نقدي، حق مسکن، پايه سنواتي و ساير مزاياي جانبي مزد مشمولان قانون کار در سال آينده مشخص و اعلام مي شود.

افزايش 260 هزار توماني مجموع مزد

نماينده فعال کارگري تأکيد کرد: نمايندگان کارگري پيشنهاد دولت مبني بر افزايش 260 هزار توماني مجموع دستمزد 94 را پذيرفتند.فرامرز توفيقي با تأکيد بر اينکه نمايندگان کارگري روي عقب‌ماندگي 366 هزار توماني حد اقل مزد تأکيد دارند، گفت: دولت بسته‌اي را ارائه داده که براساس آن اعلام شد عقب‌ماندگي 260 هزار و 100 تومان است و نمايندگان کارگري با توجه به شرايط موجود، همان رقم پيشنهادي دولت را پذيرفته‌اند. وي افزود: بايد ديد دولت با چه فرمولي قرار است چهار عنوان بن کارگري حق مسکن، حداقل دستمزد و پايه سنوات را پيشنهاد کرده و براساس آن، دستمزد سال 94 کارگران تصويب شود. توفيقي با بيان اينکه اين فرمول جديد توسط دولت ارائه خواهد شد، گفت: بايد اين عقب‌ماندگي اعلام شده از سوي دولت که همان 260 هزار و 100 تومان است، طوري بين مزايا و پايه حقوق تقسيم شود که رضايت نسبي به وجود آيد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور:

نگاه درآمدزايي به جرايم رانندگي نداريم

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور با بيان اين‌که يکي از درآمدهاي غيرنفتي درآمدهاي مرتبط با جرايم ناشي از تخلفات رانندگي است، خاطرنشان کرد: البته اين عدد در بودجه به هيچ عنوان به عنوان يک منبع درآمدزا ديده نمي‌شود، بلکه درآمدهاي ناشي از تخلفات رانندگي به عنوان يک عامل بازدارنده است. به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت در حاشيه حضور در دومين روز از همايش سراسري روسا و مديران پليس راهنمايي و رانندگي کشور در جمع خبرنگاران، گفت: بودجه سال جاري 211 هزار ميليارد تومان بود که اين رقم براي سال آينده با 6 درصد افزايش به 224 هزار ميلياد تومان افزايش پيدا کرد و مجلس نيز آن را به 236 هزار ميليارد تومان ارتقا داد.

وي با بيان اين‌که اين روند براي افزايش حقوق‌ها و اعتبارات عمراني و... هزينه مي‌شود، گفت: خوشبختانه ترکيب اين منابع به قسمي است که کمترين وابستگي به درآمد نفتي در آن وجود دارد. معاون رئيس جمهور با بيان اينکه در سال 1394 وابستگي‌هاي ما به درآمدهاي نفتي تقليل پيدا کرد، گفت: از طرفي ما اين رقم را از طريق ماليات و گمرکات افزايش داديم. البته منظور اين نيست که ما ضرايب مالياتي را افزايش داده باشيم بلکه تصميم بر اين بود تا با استفاده از سيستم‌ها و راهکارهاي موجود کساني که فرار مالياتي کرده‌اند را شناسايي کنيم که برابر گزارشي که از سازمان امور مالياتي گرفته‌ام 95 درصد از منابع در اين خصوص تخصيص يافته است.

وي با اشاره به آثار و فوايد ناشي از درآمدهاي تخلفات رانندگي نيز، گفت: همين که در طول يک سال گذشته يک هزار و 200 نفر در حوادث رانندگي کشته ‌شده‌اند عددي است که با هيچ رقمي قابل مقايسه نيست.

وي در پاسخ به سوالي درباره افزايش نرخ جرايم رانندگي و تصميم دولت در اين خصوص، گفت: فرآيند اين اقدام به اين شکل است که ما پيشنهادات و موارد مربوطه به اين موضوع را در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي مورد بررسي قرار مي‌دهيم.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانک ملي :

بالاترين رقم بدهي 300 ميليارد و کمترين 50 ميليارد تومان است

مديرعامل بانک ملي در نشست خبري با ارائه گزارشي از عملکرد بانک ملي در طول سال جاري به دريافت بخش قابل توجهي از مطالبات اين بانک اشاره کرد و گفت: ميزان معوقات بانکي اين بانک به حدود 14 هزار ميليارد تومان در سال جاري رسيده بود که با اقدامات انجام شده با کاهش 4500 ميليارد توماني به 2500 ميليارد تومان رسيده است.

به گزارش آفرينش، عبدالناصر همتي با اشاره به اين که بدهي معوقه حداقل 20 نفر اول بدهکاران بانک ملي تعيين تکليف شده‌اند، گفت:ما رقم نجومي نداريم و بالاترين رقم بدهي به بانک ملي حدود 300 ميليارد و کمترين آن در بين 20 نفر اول 50 ميليارد توماني است. همتي با بيان اين‌که برگشت مطالبات حتي در صورت تعيين تکليف اجتناب ناپذير است، گفت: ما شرايطي را براي بخشي از بدهکاران که توان پرداخت را از دست نداده و اغلب توليدکنندگان بوده به گونه اي تعيين کرديم که هيچ يک از طرفين دچار آسيب نشوند، بر اين اساس آن ها بخشي از بدهي را پرداختند، تحکيم وثيقه انجام شد، نرخ اصلاح از 14 تا 15 درصد گذشته به حدود 21 رسيد.

امضاي تفاهمنامه بانک تجارت با صندوق ذخيره کارکنان شهرداري تهران

بانک تجارت با صندوق ذخيره کارکنان شهرداري تهران تفاهمنامه همکاري به امضا رساند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، تفاهمنامه همکاري بانک تجارت و صندوق ذخيره کارکنان شهرداري تهران با حضور مقدم مديرعامل بانک تجارت و محمدبيگي مديرعامل اين صندوق در ساختمان مرکزي بانک تجارت به امضا رسيد.

بانک پاسارگاد به عنوان سازمان دانشي برتر در ايران معرفي شد

در اختتاميه چهارمين جايزه جهاني سازمان دانشي‌برتر در ايران، بانک‌پاسارگاد بار ديگر، به عنوان يکي از سه شرکت برتر اين دوره از ارزيابي‌ها انتخاب شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، در اين مراسم که در تاريخ 17 اسفند 1393 و در محل سالن همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد، بانک‌پاسارگاد بار ديگر، موفق شد به عنوان يکي از سه سازمان دانشي برتر ايران معرفي شود.

بيمه آسيا براي دانش آموزان سربازي مدرسه مي سازد

بيمه آسيا يک باب مدرسه 4 کلاسه در روستاي گرگ دهستان کشيکور شهرستان سرباز احداث خواهد کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بيمه آسيا،دکتر کاردگر نايب رئيس هيات مديره ومدير عامل بيمه آسيا در نشست امضاي توافقنامه ساخت مدرسه،گفت:شرکت بيمه آسيا در تداوم مشارکت در امور فرهنگي کشورواز محل اعتبارات اطلاع رساني وتبليغاتي ، در زميني به مساحت1500متر مربع ، يک باب مدرسه 4 کلاسه در روستاي گرگ (garag)دهستان کشيکور شهرستان سرباز در استان سيستان و بلوچستان احداث خواهد کرد.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 وضعيت عرضه و توزيع بنزين و گازوئيل با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا در کشور

معاون شرکت ملي پالايش و پخش نفتي با اشاره به آغاز شمارش معکوس براي راه‌اندازي طرح جديد بنزين‌سازي در پالايشگاه آبادان، از افزايش ظرفيت توليد بنزين و گازوئيل يورو 4 به 47 ميليون ليتر در روز خبر داد.

شاهرخ خسرواني در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت عرضه و توزيع بنزين و گازوئيل با استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا در کشور، گفت: هم اکنون ظرفيت توليد بنزين و گازوئيل با استاندارد يورو چهار کشور در پالايشگاه‌هاي موجود نفتي روزانه حدود 43 ميليون ليتر است.

معاون شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه شرفيت فعلي توليد بنزين با استاندارد يورو چهار کشور حدود 19 ميليون ليتر در روز است، تصريح کرد: در پالايشگاه نفت شازند اراک به طور متوسط روزانه 16 ميليون ليتر، پالايشگاه نفت اصفهان 2 ميليون ليتر و پالايشگاه نفت تبريز يک ميليون ليتر توليد مي شود.

اين مقام مسئول با بيان اينکه ظرفيت توليد روزانه گازوئيل کم گوگرد و با استاندارد يورو چهار هم در پالايشگاه هاي نفت کشور روزانه 24 ميليون ليتر است، اظهار داشت: از اين ميزان حدود 12 ميليون ليتر گازوئيل يورو 4 در پالايشگاه شازند و 12 ميليون ليتر گازوئيل يورو 4 در پالايشگاه تهران 12 ميليون ليتر توليد و عرضه مي شود.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي همچنين در خصوص توزيع و عرضه بنزين و گازوئيل يورو چهار هم در سطح کلانشهرهاي کشور توضيح داد: هم اکنون در کلانشهرهاي تهران، کرج، اراک، اصفهان، تبريز، بخشي از شهر مشهد مقدس بنزين اروپايي توزيع مي شود.

خسرواني با تاکيد بر اينکه هم اکنون به طور متوسط روزانه بيش از 9 ميليون ليتر گازوئيل با استاندارد يورو چهار در کلانشهرهاي و مسيرهاي ورودي و خروجي شهرهاي بزرگ همچون تهران، اراک، کرج، قم، اهواز، شياز، مشهد مقدس عرضه و توزيع مي شود.

معاون شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي از آغازعرضه گازوئيل استاندارد يورو چهار در شهرهاي کرمان و يزد از بهار سال آينده خبر داد و افزود: يکي از برنامه هاي در دست اجرا افزايش عرضه گازوئيل يورو چهار در مبادي ورودي و خروجي کلانشهرهاي کشور است.

اين مقام مسئول همچنين از راه اندازي طرح جديد افزايش توليد بنزين با استاندارد نزديک به يورو چهار در پالايشگاه نفت آبادان خبر داد و افزود: طرح جديد افزايش توليد، ارتقاي کيفيت پالايشگاه نفت آبادان آخرين مراحل راه اندازي را پشت سر مي گذارد و پيش بيني مي شود اين پروژه تا بهار سال 94 در مدار بهره برداري قرار بگيرد.

خسرواني ظرفيت توليد اين طرح بهبود کيفيت در پالايشگاه نفت آبدان را 33 تا 4 ميليون ليتر در روز عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ميزان بنزن، گوگرد و ترکيبات آروماتيکي و حلقوي اين طرح بنزين سازي بسيار پائين و نزديک به استاندارد يورو چهار اتحاديه اروپا است.


 دنياي انرژي 

 دبيرکل اوپک:

ثبات به بازار نفت بازمي‌گردد

دبيرکل اوپک گفت: براي بازگشت ثبات به بازار نفت، کشورهاي اوپکي و غير اوپکي بايد با يکديگر همکاري داشته باشند. به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري رويترز، "عبدالله البدري" دبير کل نفت اوپک گفت، کشورهاي عضو و غير عضو اوپک بايد دست به دست هم دهند تا به وضعيت بازار جهاني نفت ثبات ببخشند. در همين حال، وي پشنهاد داد که مازاد توليد جهاني نفت مي تواند تا 2 ميليون بشکه در روز باشد.

"عبداالله البدري"، به اين نکته اشاره کرد که مطمئن هستم در نيمه دوم سال‌جاري ميلادي، توازن به بازار نفت بر خواهد گشت.همچنين دبيرکل اوپک گفت، اعتقادي به وجود مقدماتي که مجوزي براي سقوط قيمت نفت شده باشد، ندارم.در همين حال وي اظهارداشت: عليرغم بي ثباتي و تزلزل در بازار نفت، اما همچنان ظرفيت قابل توجهي براي نفت باقي مانده است.

قيمت نفت امسال کمتر از 50 دلار نمي‌شود

در همين رابطه ،وزير نفت کويت گفت: انتظار مي‌رود بهاي جهاني نفت خام امسال افزايش يابد يا دست کم بين 50 تا 60 دلار در هر بشکه ثابت بماند.

به گزارش رويترز، علي العمر وزير نفت کويت افزود: کاهش توليد نفت شيل باعث بهبود قيمت جهاني نفت شده است، اما ماداميکه وضعيت اقتصادي جهان ضعيف بماند قيمت‌ها افزايش شديدي نخواهد داشت.

العمر در حاشيه يک کنفرانس صنعت انرژي در بحرين گفت: عوامل بسياري روي قيمت نفت تاثير دارد که شامل ناآراميها در عراق و ليبي مي‌شود.

وي تاکيد کرد: کاهش عرضه بدون احياي اقتصاد جهاني و افزايش تقاضا تاثير عمده‌اي روي بازار نخواهد داشت. وزير نفت کويت گفت: پيش‌بيني‌ها حاکي از اين است که امسال بهاي نفت افزايش خواهد يافت يا دستکم بين 50 تا 60 دلار در هر بشکه باقي خواهد ماند. نفت برنت در حال حاضر در محدوده 60 دلار در هر بشکه معامله مي‌شود که نسبت به قيمت 45 دلاري اواسط ژانويه افزايش قابل توجهي داشته است. وي در پاسخ به سوالي درباره تصميم اوپک در نوامبر گذشته براي حفظ توليد و سهم بازار اوپک به جاي دفاع از قيمتها گفت: اين يک راه حل خصمانه نبود، بلکه يک راهکار متعادل بود.

العمر گفت: بهاي نفت در حال حاضر تحت تاثير درگيريهاي عراق و ليبي و کاهش توليد نفت شيل قرار دارد، اما با کند شدن رشد اقتصاد جهاني که به تقاضا لطمه مي‌زند، تاثير آن خنثي خواهد شد.

دکلهاي حفاري فلات قاره از طريق مناقصه انتخاب شده اند

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره با رد وجود رانت خواري در تامين دکلهاي حفاري، گفت: 12 دکل فعال در فلات قاره در چند سال اخير از طريق مناقصه و متناسب با نياز پروژه انتخاب شده اند.

سعيد حافظي در گفتگو با شانا، با اعلام اين که تا پارسال، 18 دکل در محدوده عملياتي نفت فلات قاره فعال بوده است، اظهار کرد: به دليل کاهش قيمت نفت و کاهش روند فعاليتها اين تعداد به 12 دکل رسيد.

وي با تاکيد بر اين که همه دکلهاي به کار گرفته شده با برگزاري مناقصه بوده و مراحل قانوني را طي کرده است، اظهار کرد: وجود رانت و رانت خواري در باره تامين دکل قابل اثبات نيست و به هيچ وجه وجود ندارد،. همچنين سه دکل از مجموع 12 دکل فعال در فلات قاره متعلق به شرکت ملي حفاري، 2 دکل ملکي و هفت دکل ديگر متعلق به شرکتهايي نظير پتروگلوبال، هاليورسي، ملي حفاري – آبان و يکي از زيرمجموعه هاي سينوپک است. حافظي با بيان اين که تامين دکل و حساسيتهاي آن متناسب با هر دوره و اوضاع بازار فرق دارد، گفت: در دوره اي به دليل افزايش قيمت نفت به دستور شخص وزير نفت سابق (رستم قاسمي) 40 ميليون دلار پيش پرداخت داديم تا دکل زودتر به دست ما برسد، زيرا توسعه ميدانها در قيمتهاي نفت بالا صرفه زيادي داشت، اما هم اکنون مجبور به کاهش تعداد دکلها مطابق با توليدمان هستيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي