جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1393/12/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4954

وزارت راه هشدار داد:
خريد ويلا و زمين در شهر‌هاي شمالي در ايام نوروز


راه اندازي بزرگترين فاز پارس جنوبي در هفته پاياني سال 93


نحوه قطع يارانه پردرآمدها مشخص شد


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


انرژي و شهرستان‌‌ها


دنياي انرژي


 وزارت راه هشدار داد:
 خريد ويلا و زمين در شهر‌هاي شمالي در ايام نوروز 

 
عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در نامه‌اي خطاب به حجت‌الاسلام رئيسي دادستان كل كشور و دبير شوراي‌عالي حفظ بيت‌المال در اراضي و منابع طبيعي تصريح كرد: هر ساله در آستانه تعطيلات نوروزي و مساعد بودن شرايط جوي، با وجود تعطيلات طولاني و كاهش نظارت و حفاظت لازم، افراد فرصت طلب و سود جود مبادرت به تجاوز به اراضي ملي و دولتي و تصرف در آن مي‌نمايد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت راه ،در ادامه اين نامه آمده است: با عنايت به آثارمثبت بخشنامه‌هاي ابلاغي آن دادستاني محترم در ساليان گذشته در كاهش تصرفات غيرقانوني اراضي مذكور و جلوگيري از اقدامات احتمالي متصرفين، خواهشمند است ضمن صدور اوامر مقتضي به منظور تشكيل جلسه فوق العاده شوراي حفظ بيت المال استان‌‌ها دادگستري استان و ضابطين قضايي و نيز اتخاذ تدابير و تمهيدات ويژه و پيشگيرانه، اوامر عالي قضايي صادر و امر به ابلاغ فرماييد.

در همين حال، وزارت راه و شهرسازي درباره خريد ويلا و زمين در شهر‌هاي شمالي بدون در نظر داشتن شرايط لازم هشدار داد و اعلام کرد: متاسفانه برخي افراد سودجو، زمين‌هاي داراي كاربري كشاورزي را به ويژه در استان هاي شمالي بدون مجوز از مراجع ذي‌صلاح تفكيك مي كنند و به معرض فروش مي گذارند و حتي در مواردي پس از ساخت غيرقانوني ويلا آن را مي فروشند. اين موضوع موجب شده است بخش قابل توجهي از آگهي هاي نشريات به فروش زمين‌ها و ويلاهاي فاقد اسناد مالكيت و مجوز ساخت اختصاص يابد كه وزارت راه و شهرسازي به هموطنان توصيه مي‌كند دقت لازم را به هنگام خريداري اين املاك به كار گيرند. در اين زمينه استعلام از اداره كل راه و شهرسازي، مشورت با مشاور حقوقي و ديدن اسناد لازم براي خريد زمين و ويلا توصيه مي‌شود.


 راه اندازي بزرگترين فاز پارس جنوبي در هفته پاياني سال 93 

فاز 12 که بزرگترين و ايراني ترين فاز پارس جنوبي به شمار مي رود در هفته پاياني سال 93 با حضور رييس جمهوري به طور رسمي افتتاح مي شود.به گزارش ايرنا، فاز12 با تلاش و همت نيروهاي متخصص داخلي توسعه يافت و بدون حضور نيروهاي خارجي با سرمايه گذاري بيش از 7 ميليارد دلار تا چند روز آينده راه اندازي مي شود.کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که با راه اندازي فاز 12 پارس جنوبي حدود 2 درصد به توليد ناخالص داخلي (GDP) کشور افزوده مي شود. به گفته بسياري از کارشناسان خبره نفت و گاز، راه اندازي 6 رديف گازي پالايشگاه فاز 12 پارس جنوبي در طول يک سال، اقدامي بي سابقه به شمار مي رود که نشان از توانمندي متخصصان داخلي دارد که در دوران تحريم به اين موفقيت دست يافتند.براساس قرارداد، پيمانکار پروژه فاز 12 پارس جنوبي بايد 51 درصد از توان داخلي استفاده مي کرد، در حالي که هم اکنون اين رقم از 71 درصد گذشته است.

با توليد 25 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در روز از هر فاز پارس جنوبي، حدود 8 ميليارد مترمکعب گاز طبيعي در سال به دست مي آيد که ارزش آن با احتساب هر مترمکعب 25 سنت و برابر با 2 ميليارد دلار در سال است، بنابراين با راه اندازي کامل فاز 12 پارس جنوبي که معادل 3 فاز استاندارد است، حدود 6 ميليارد دلار درآمد تنها از توليد گاز و بدون احتساب صادرات ميعانات گازي اين فاز طي يک سال عايد کشور مي شود.ميدان گازي فاز 12 واقع در بلوک جنوب شرقي حوزه گازي پارس جنوبي و حاشيه خط مرزي با کشور قطر قرار دارد.

در همين رابطه ،مدير عامل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اين که فاز 12 عرصه نمايش توانمندي داخلي بود، گفت: اجراي اين فاز با تلاش پيمانکاران در شرايطي مطلوب به ثمر نشسته است.

رکن الدين جوادي گفت: فاز 12 در تامين گاز زمستان امسال نقش قابل توجهي داشته و هم اکنون پالايشگاه گازي فاز 12 پارس جنوبي به ظرفيت کامل پالايشي رسيده است.

جوادي اجراي اين فاز بزرگ را در پارس جنوبي همراه با رکوردهاي فراوان برشمرد و گفت: راه‌اندازي 6 واحد پالايشگاهي در طول يکسال، يک رکورد است که با اعتقاد و باور کارکنان مجموعه هاي دخيل در پروژه محقق شده است.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران،گفت: اجراي اين پروژه باوجود مشکلات و محدوديتهاي بسيار خوب پيش رفت و خوشبختانه با تلاش پيمانکاران نتيجه اين تلاشها امروز به ثمر نشسته است.

وي يادآور شد که فاز 12 پارس جنوبي سهم قابل توجهي در ميزان گاز درجاي کشور و دنيا دارد و گفت: ابعاد مختلف رسيدگي به نيروي انساني، سرمايه گذاري، ميزان سودآوري براي کشور و ... در اين پروژه به شکل خوبي مديريت شده است.

دهمين محموله ميعانات گازي فاز 12

صادر شد

مجري فاز 12 ميدان مشترک پارس جنوبي از بارگيري و صادرات دهمين محموله ميعانات اين فاز خبر داد. رسول فلاح نژاد با بيان اين که هم اکنون صادرات ميعانات گازي فاز 12 ميدان گازي پارس جنوبي به 11,3 ميليون بشکه رسيده است، گفت: دهمين محموله اين فاز با حجمي برابر يک ميليون بشکه، چندي پيش بارگيري و صادر شد.

وي از توليد ميانگين و مستمر حداقل 65 ميليون متر مکعبي گاز در فاز 12 ميدان پارس جنوبي در يکماه گذشته خبر داد و گفت: واحد دوم گوگرد زدايي پالايشگاه هم اکنون به طور کامل آماده بهره برداري است، اما با توجه به پايين بودن گوگرد موجود در گاز ترش تحويلي از دريا اين واحد تاکنون وارد مدار توليد نشده است.


 نحوه قطع يارانه پردرآمدها مشخص شد 

 نمايندگان در نشست علني مجلس و در جريان بررسي بندهاي لايحه بودجه 94 کل کشور اعاده شده از شوراي نگهبان، با اصلاح بند (ز) تبصره 21 ماده واحده اين لايحه موافقت کردند. به گزارش آفرينش به نقل ازسايت اطلاع رساني خانه ملت ، براساس اين بند‌، نحوه قطع يارانه پردرآمد‌ها مشخص شد که نمايندگان با 132 رأي موافق، 5 رأي مخالف و 2 رأي ممتنع از مجموع 200 نماينده حاضر در مجلس موافقت کردند تا در انتهاي بند (ز) تبصره 21 عبارت «خانوارهاي پردرآمد به تشخيص دولت و براساس شرايط اقليمي، بُعد خانوار و محل سکومت و ميزان درآمد تعيين مي‌شود» اضافه شود.

بر اساس اين بند اصلاحي؛ دولت موظف است يارانه پردرآمد را قطع کند و خانوارهاي پردرآمد به تشخيص دولت و براساس شرايط اقليمي، بُعد خانوار و محل سکومت و ميزان درآمد تعيين مي‌شود.


 تريبون اقتصادي 

 38هزار نفر آماده استخدام باشند

پذيرفته شدگان در آزمونهاي استخدامي که بسياري از آنها حدود چهار سالي است بلاتکليف مانده اند اکنون مي توانند خود را براي جذب در سازمان هاي مربوطه آماده کنند؛ چرا که بررسي هاي لازم در مورد ابعاد استخدامي آنها در حال اتمام است و بودجه لازم براي جذبشان تصويب و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي هم قول استخدام اين افراد در سال آينده را داده است.

به گزارش ايسنا، پس از تصويب مصوبه اول بهمن ماه 1390 از سوي هيات وزيران در دولت دهم و ابلاغ به دستگاه‌هاي اجرايي بخش عمده‌اي از نيروهاي شرکتي تبديل وضعيت شدند. اما در ادامه مورد ايراد هيات تطبيق مقررات با قوانين مجلس قرار گرفت و به دليل مغايرت‌هاي قانوني لغو شد و اکنون ديگر قابليت اجرايي ندارد.

در مصوبه جنجال برانگيز ديگري تحت عنوان مهرآفرين که هيات وزيران(دولت دهم) در 29 آذر ماه 1391 به تصويب رساند به مسئولان اجرايي هر استان در مجموع مجوز و اختيار استخدام و تبديل وضعيت بيش از 500 هزار نيرو را تفويض کرد که طبق برآوردهاي انجام شده اين استخدام ها بار مالي حدود 11 هزار ميليارد توماني را براي دولت به همراه داشت.

در پي اين مصوبات هزاران نفر از متقاضيان تحصيل کرده و جامانده از کار در آزمونهاي استخدامي برگزار شده از سوي دستگاهها شرکت کردند و به انتظار اعلام نتايج و جذب نشستند. اگرچه مهرآفرين و برخي ديگر از مصوبات استخدامي، مورد انتقاد مجلس قرار گرفت و به دليل ايرادات قانوني وارد بر آنها لغوشان ضروري به نظر مي رسيد، اما دولت قبل با بي توجهي به مسايل مطروحه آزمون برگزار و تعداد زيادي را اميدوار کرد.

با تغيير دولت، تمامي مصوبات مغاير قانون دولت گذشته که بار مالي قابل توجهي را براي دولت به همراه داشت لغو و در نهايت به بلاتکليفي کساني که در آزمونها پذيرفته شده و حتي فرايند استخدامي آنهاطي شده بود انجاميد. اما سرانجام با پيگيريهاي مستمر وحتي تجمعات متعدد متقاضيان در مقابل مجلس و گاها سازمان مديريت و برنامه ريزي و واکنش ساير نهادها بالاخره بعد از شرط و شروطهاي تعيين شده از سوي دولت، راي بر تعيين تکليف اين متقاضيان و فراهم آوردن شرايط لازم جهت استخدام آنها صادر شد.

اگر چه پيش تر معاونان معاونت توسعه مديريت و نيروي انسانس رييس جمهور(قبل از ادغام با معاون برنامه ريزي و تشکيل سازمان مديريت) عنوان کرده بودند که تعهدات استخدامي دولت به حدود 20 هزار نفر مي رسد و چندي پيش هم معاون نوسازي سازمان مديريت و برنامه ريزي اعلام کرد که مقدمات استخدام حدود 15 هزار نفردر سال آينده ايجاد شده است؛ اما نوبخت- رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي- آمار را تا بيش از دو برابر بيشتر اعلام کرد و بعد از تصويب لايجه بودجه سال آينده تاکيد کرد که بيش از 38 هزار نفر در سال بعد به استخدام دولت در خواهند آمد.

38 هزار نفري که بارمالي نزديک به 575 ميليارد توماني را براي دولت رقم زده و در بودجه سال 1394 تامين شده است.

آنطور که نوبخت گفته مسئولين مربوطه در استان‌ها مي‌توانستند حتي از اسفند ماه سال جاري اقدامات اداري استخدامي را آغاز کنند تا در سال آينده روند به طور مطلوب تر و سريعتري پيش برود.

به هر حال اگر بودجه ياري کرده و سازمانها به وظايف خود در مورد استخدامهايي که بر عهده آنها گذاشته شده عمل کنند، مشمولان منتظر مي توانند به استناد قولي که نوبخت به آنها داده آماده استخدام شوند و سال 1394 را پايان سردرگمي خود دانسته و برنامه زندگيشان را براساس آن طراحي کنند. مساله اي که همواره نسبت به آن گله مند بوده و عنوان مي کردند که نمي دانند با اوضاع فعلي تکليف زندگي و آينده آنها چيست و چگونه خواهد شد.


 نهادهاي مالي 

 شعب تجارت به استقبال نوروز مي روند

شعب منتخب بانک تجارت در ايام تعطيلات آغاز سال نو نيز آماده ارائه خدمات بانکي به مشتريان هستند .به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، شعب کشيک در تهران و شهرستانها طي روزهاي دوم و سوم فروردين ماه نيز باز بوده و خدمات بانکي مورد نياز هم ميهنان را ارائه مي کند .هموطنان گرامي براي آگاهي از مشخصات شعب کشيک نوروزي بانک تجارت به آدرس سايت اينترنتي اين بانک به نشاني www.tejaratbank.ir مراجعه کرده و يا با مرکز ارتباط مشتريان به شماره 1554 تماس حاصل نمايند.

اولين جلسه کميته بازاريابي بانک صادرات برگزار شد

اولين جلسه کميته بازاريابي بانک صادرات ايران با هدف ارتقاء خدمات و افزايش سودآوري با حضور مديرعامل، اعضاي هيأت مديره و مديران امور اين بانک برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اولين جلسه کميته بازاريابي اين بانک با هدف ارتقاء سطح خدمات، افزايش سودآوري و رضايت مندي مشتريان تشکيل و راهبردهاي سال آتي تعيين شدند.اين کميته در پي آن است تا جهت دست يابي به اهداف و مأموريت هاي بانک نسبت به طبقه بندي مشتريان ، تعيين مشتريان هدف و جامعه مخاطبان و تسريع در ارائه خدمات به مشتريان اقدام نمايد.

نشست تخصصي بحث و بررسي در خصوص عقد مرابحه در بانك ملي

با حضور سيد ولي‌اله فاطمي اردکاني عضو هيأت مديره و سيد عباس موسويان عضو شوراي فقهي بانک مرکزي، نشست تخصصي بحث و بررسي در خصوص عقد مرابحه برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ملي ، در اين نشست ديدگاه‌هاي شرعي در مورد عقد مرابحه، مزاياي استفاده از آن و مقايسه عقد مرابحه با فروش اقساطي تبيين شد و سپس اقدامات انجام شده براي اجرايي شدن اين عقد توسط دکتر موسويان مورد تشريح قرار گرفت.وي در پايان به همراه مديران بانک به پرسش‌هاي شرکت‌کنندگان پاسخ داد.


 خبر 

 رييس سازمان هواپيمايي کشوري:

60 درصد تاخيرها دليل فني دارد

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به افزايش 65 درصدي مجوزهاي پروازها در ايام نوروز امسال از انجام بيش از 2350 پرواز فوق العاده در تعطيلات فروردين ماه سال 1394 خبر داد. به گزارش آفرينش، عليرضا جهانگيريان رييس سازمان هواپيمايي کشوري در نشست خبري خود با خبرنگاران درباره بحث تاخيرهاي هواپيما در ايران نيز اظهار داشت : ما در ايران با وجود تمامي محدوديت‌هاي حاصل شده از تحريم ها حدود 30 تا 35 درصد تاخير پروازي ثبت کرده ايم که اين رقم در قياس با کشوري مانند ايالات متحده آمريکا که قطب صنايع هوايي بوده و در سال 2014، 21 درصد تاخير هوايي ثبت کرده است چندان عدد چشمگيري به حساب نمي آيد.

وي اضافه کرد: البته تمام تلاش ما اين است که تاخيرها را به حداقل برسانيم و در اين راستا برنامه ريزي هاي خوبي نيز صورت گرفته است.در ايران 60 درصد از تاخيرها به دليل مسائل فني، 20 درصد مسائل جوي و 20 درصد نيز ساير عوامل تاثيرگذار اتفاق مي افتد.


 انرژي و شهرستان‌‌ها 

 پالايشگاه, صنعت پيشروي منطقه شازند در ايجاد فضاي سبز

اراک - الهام فراهاني

در مراسمي با حضور, نماينده مردم شازند در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار شازند و ائمه جمعه شهرهاي شازند و مهاجران و همينطور مديران پالايشگاه شازند ،طرح کاشت درخت در 16 هکتار اين مجموعه صنعتي آغاز شد .

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند فرماندار شهرستان شازند در اين مراسم گفت: فضاي سبز پالايشگاه امام خميني(ره) شازند 12 هکتاربالاتراز استاندار تعريف شده فضاي سبز براي سايت هاي پالايشگاهي کشور است و اين امر نشانگر توجه ويژه مجموعه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند به اجراي تعهدات زيست محيطي است . مجيد عسگري افزود: پالايشگاه امام خمني (ره) شازند موظف به ايجاد 60 هکتار فضاي سبز در داخل سايت خود بوده که اين رقم امروز بيش از 72 هکتار است.

وي در ادامه با اشاره به فعاليت واحدهاي صنعتي بزرگ ملي در شهرستان شازند اظهار داشت: با توجه به فعاليت اين واحد هاي صنعتي و تجربه آلايندگي هواي منطقه توسط مردم ،توسعه فضاي سبز جز لاينفک برنامه هاي توسعه محور اين صنايع بايد قرار بگيرد تا از آسيب هاي وارده بر مردم جلوگيري کنيم. فرماندارشهرستان شازند در ادامه با انتقاد از کم کاريهاي صورت گرفته طي ساليان اخير در راستاي توسعه فضاي سبز شهرستان شازند گفت: متاسفانه طي ساليان اخير بسيار کم کار کرديم و اين ميزان فضاي سبز ايجاد شده با ظرفيت هاي فضاي سبز گرفته شده که براي ايجاد اين صنايع از بين رفته همخواني ندارد.

عسگري از منطقه کزاز به عنوان يک منطقه زيبا با منابع طبيعي منحصر به فرد در گذشته منطقه شازند ياد کرد و افزود: ديگر امروز از زيبايي هاي اين منطقه بخاطر فعاليت هاي صنعتي خبري نيست و نبايد اجازه دهيم ديگر مناطق شازند نيز در سايه بي توجهي ها گرفتار اين وضعيت شوند. وي ضمن تقدير از عملکرد پالايشگاه امام خميني(ره) شازند در راستاي ايجاد فضاي سبز اظهارکرد: در برابر فضاي سبزي که اين مجموعه صنعتي در سايت خود ايجاد کرده متاسفانه شهرداران ما در شهرهاي شهرستان نسبت به ايجاد فضاي سبز موفق عمل نکرده اند.

فرماندار شازند در ادامه از شهر مهاجران هم به عنوان يک شهر سبز در شهرستان شازند ياد کرد و گفت: در اين شهر نيز ،ما خوشبختانه برعکس شهر شازند شاهد فضاي سبزي بيش از استاندارد تعريف شده براي شهر هستيم. عسگري با تاکيد بر ضرورت توجه مديران شهرستان به موضوع درخت، درختکاري، آبخيزداري، فضاي سبز گفت: واحد هاي صنعتي منطقه بايد در راستاي توسعه فضاي سبز شهرهاي شهرستان شازند پيشگام بوده و با مشارکت در بسته سبز منابع طبيعي زمينه جبران کاستي هاي اين بخش را در شهرستان فراهم کنند.

شرکت‌هاي نفتي از فهرست واگذاري‌ها خارج شدند

معاون برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت از خروج شرکت‌هاي نفتي از فهرست خصوصي‌سازي خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از به نقل از سايت رسمي وزارت نفت، منصور معظمي با اشاره به مذاکره 14 ماهه وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارايي و سازمان خصوصي‌سازي گفت: با توجه به برداشت صحيح، درست و منطقي دوستان خصوصي‌سازي، نظرهاي وزارت نفت در زمينه خروج شرکت‌هاي واگذار شده از فهرست خصوصي‌سازي تأمين شده است.

به گفته وي، پس از بحث و بررسي درباره شرکت‌هاي واگذار شده در کميسيون‌هاي مختلف در نهايت اين موضوع در کميسيون اقتصادي دولت مطرح و تصويب شد و بزودي در دولت مطرح مي‌شود.معاون برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت گفت: با تغيير گروه بعضي از شرکت‌ها از دو به سه و همچنين موافقت با تأخير در واگذاري‌ها، اميدواريم شاهد تحرک و روان شدن فرآيندهاي مديريتي از منظر تصميم‌گيري باشيم.


 دنياي انرژي 

 آژانس بين‌المللي انرژي:

افزايش قيمت نفت، موقت است

آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد: ثبات در قيمت‌هاي نفت موقت است زيرا اشباع بازار جهاني طلاي سياه رو به افزايش است و هيچ نشانه‌اي مبني بر کاهش در توليد نفت آمريکا ديده نمي‌شود.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد: احتمالا ظرفيت مازاد ذخيره‌سازي نفت آمريکا به زودي تمام خواهد شد که اين امر فشار کاهشي بيشتري را روي قيمت نفت به وجود مي‌آورد.

اين روند دست‌کم تا نيمه دوم سال جاري ميلادي زماني که انتظار مي‌رود رشد توليد نفت آمريکا رو به کاهش بگذارد، ادامه خواهد يافت.آژانس بين‌المللي انرژي افزود: کاهش احتمالي توليد نفت آمريکا به همراه افزايش تقاضاي جهاني باعث افزايش قيمت نفت و مهلتي براي توليد‌کنندگان اوپک خواهد شد.

آژانس بين‌المللي انرژي مستقر در پاريس در گزارش ماهانه خود افزود: در مقابل به نظر مي‌رسد قيمت نفت رو به ثبات است. اما اين تعادل متزلزل خواهد بود.

اين آژانس اضافه کرد: در پس اين ثبات ظاهري تعادلي که به وسيله کاهش قيمت نفت به وجود آمده هنوز نتوانسته مسير خود را بيابد و احتمالا بيش از حد خوش‌بينانه خواهد بود که انتظار داشته باشيم اين روند به آرامي پيش برود.نتيجه گيري‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي باعث نااميدي اوپک خواهد شد. اوپک در آخرين نشست خود در ماه نوامبر براي حفظ سهم بازار و جلوگيري از رشد توليد نفت آمريکا، سقف توليد خود را تثبيت کرد.آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد: کاهش شديد در تعداد سکوهاي حفاري نفتي شيل در آمريکا يک عامل کليدي در افزايش اخير قيمت نفت بوده که باعث شد نفت برنت پس از سقوط به مرز 46 دلار در ماه ژانويه از قيمت 115 دلاري ژوئن، مجددا به محدوده 60 دلار در هر بشکه بازگردد.

اين آژانس افزود: اما عرضه نفت آمريکا تاکنون هيچ نشاني از کاهش نداشته است و برعکس تمام انتظارات پيش مي‌رود.

انتظار مي‌رود توليد نفت کشور‌هاي خارج از اوپک در ماه فوريه حدود 270 هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل افزايش يافته و با توجه به افزايش توليد در آمريکاي شمالي به 57 ميليون و 300 هزار بشکه در روز برسد.عرضه جهاني نفت روزانه با 1.3 ميليون بشکه افزايش نسبت به دوره مشابه سال قبل در ماه فوريه به حدود 94 ميليون بشکه در روز رسيد که در نتيجه افزايش توليد روزانه 1.4 ميليون بشکه‌اي توليد‌کنندگان خارج اوپک بود.

وزارت نفت مکلف به فروش فرآورده‌هاي نفتي کشف‌شده قاچاق شد

مجلس وزارت نفت را مکلف کرد فرآورده‌هاي نفتي کشف‌شده تحويلي اعم از قاچاق يا عرضه خارج از شبکه را پس از ضبط (به دليل عدم امکان نگهداري) به فروش رسانده و وجوه حاصله را به حساب اماني دادگستري واريز کند.

به گزارش آفرينش به نقل از سايت اطلاع رساني خانه ملت ، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نشست علني پارلمان و در جريان بررسي لايحه اعاده شده بودجه 94 از شوراي نگهبان، براي رفع ايرادات آن شورا با اصلاحاتي چند ماده از اين لايحه را پس از بحث و بررسي به تصويب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، شرکت‌هاي دولتي تابعه ذي‌ربط وزارت نفت مکلف است در صورت صادرات فرآورده‌هاي نفتي نسبت به پرداخت سهم صندوق توسعه ملي اقدام نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي