جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4980

لاريجاني:
کشوري که تورم لحظه‌اي دارد نمي‌تواند منتظر جذب سرمايه گذاران باشد


نابساماني ارتش عراق درالانبار؛نخست‌وزير و وزير دفاع به پارلمان مي‌روند


خبر ويژه


تقدير از دکتر علي‌اکبر صالحي در دانشگاه شريف


درگيري معترضين و پليس در ايالت مريلند آمريکا


سرمقاله

دلالان تحريم به فکر شغل ديگري باشند؛
روحاني: عزت ايران روزي است که در آن فقر و بيکاري نباشد

پس از ديدار 100 دقيقه اي با کري در اقامتگاه سفير ايران؛
ظريف:با اختصاص هر ميزان زمان براي نگارش توافق نهايي موافقت کرديم


دعوت ايران به مذاکرات ژنو 3 سوريه


آمانو: ايران هنوز نگراني‌هاي قبلي را برطرف نكرده است


دفاع وندي شرمن از توافق هسته اي با ايران


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــز خبر


ميــزخبر


 لاريجاني:
 کشوري که تورم لحظه‌اي دارد نمي‌تواند منتظر جذب سرمايه گذاران باشد 

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: بخش خصوصي ناجي اقتصاد کشور است و بدون کمک سرمايه گذاران و بخش خصوصي نمي توان اقتصاد کشور را توسعه داد.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در بيست و ششمين جشنواره امتنان از کارگران در سالن همايش مرکز فقهي ائمه اطهار (ع)، گفت: بايد بخش خصوصي را فعال کرد و از آنها براي توسعه کشور کمک خواست زيرا ثابت شده است که با سرمايه‌گذاري‌هاي دولتي نمي‌توان کشور را آباد کرد.

وي ادامه داد: آمارها نيز نشان مي‌دهد که اگر بخش خصوصي وارد نشود هزينه ها در کشور صرف امور جاري خواهد شد و آمارها نشان مي‌دهد بدون حضور مردم در بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور نمي‌توان به آباداني رسيد زيرا مردم پايه اصلي اقتصاد هستند.

به گفته رييس مجلس در سال گذشته از 180 هزار ميليارد تومان بودجه کشور 30 هزار ميليارد تومان در زمينه حرکت‌هاي عمراني هزينه شد.

لاريجاني اظهار داشت: بايد گفت کشوري که تورم لحظه‌اي دارد نمي‌تواند منتظر جذب سرمايه گذاران باشد؛ در اين زمينه بايد بگوييم به رغم حل بسياري از مشکلات هنوز رکود در کشور ما از بين نرفته است و بايد در اين مسير تلاش بيشتري داشته باشيم.

وي با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص اهميت جهاد در راه خدا و اهميت جهاد اقتصادي گفت: حضور مردم در اقتصاد و کارآفريني همانند جهاد در راه خداوند است و با توجه به جايگاه اقتصادي ايران اسلامي اگر کسي بخواهد وظيفه خود را نسبت به انقلاب انجام دهد بايد بستر فعاليت کارآفرينان را ايجاد کند زيرا امروز کشور و انقلاب نياز جدي به اين حضور
جهادي دارند.

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر به دنبال اشاعه خير در جامعه هستيم بايد نسبت به ايجاد و افزايش بسترهاي توليد در جامعه اقدام کنيم؛ در همين زمينه لايحه مبارزه با رکود که توسط دولت ارائه شده در مجلس به تصويب رسيده و طبق اين لايحه گره‌هاي مانع توليد بايد برطرف شود تا بخش‌هاي مختلف بتوانند سرمايه‌گذاري‌هاي خود را گسترش دهند.

لاريجاني با اشاره به زدودن بازي هاي سياسي از چهره جامعه تصريح کرد: اين بازي ها قطعا روي توليد و اقتصاد ما نيز تاثير مي‌گذارد و تاثير منفي آن از اين جهت است که اين دعواها توليد را به حاشيه مي راند.

وي بيان کرد: بايد بدانيم که اگر به دنبال خدمت به انقلاب هستيم بايد از حواشي دوري کرد و روي مسائل اصلي کشور متمرکز شد زيرا امروز جامعه ما براي بازگشت از رکود نيازمند آرامش رواني است.

لاريجاني گفت: اگر مشکلاتي نيز وجود دارد و بحثي نيز در اين زمينه در مي گيرد نبايد به يک مشاجره عمومي مبدل شود زيرا بايد با ايجاد آرامش، سرمايه گذاري را نيز در کشور ايجاد کنيم و روحيه کار و تلاش براي آباداني کشور در آحاد مردم نهادينه شود.

وي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه متاسفانه بسياري از مشکلات از جانب مديريت‌هاي نه چندان کارآمد براي کارگران بوجود آمد، گفت: بيمه درمان و تامين اجتماعي نيز از همان دست مشکلاتي است که کارگران به خصوص در دولت قبل با آن مواجه بودند ولي در اين دولت، سعي شد که اين مشکلات از بين بروند.


 نابساماني ارتش عراق درالانبار؛نخست‌وزير و وزير دفاع به پارلمان مي‌روند 

در سايه عدم پيشرفت چشمگير در عمليات آزادسازي الانبار، نخست‌وزير، وزير دفاع و برخي از فرماندهان امنيتي عراق ا با هدف مطلع کردن نمايندگان پارلمان از واقعيت‌هاي نابساماني اوضاع امنيتي در بغداد و الانبار در مقر پارلمان حضور مي‌يابند.

به گزارش ، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، قرار است خالد العبيدي، وزير دفاع عراق و فرماندهان امنيتي در مقر پارلمان حضور يابند و نمايندگان پارلمان را از واقعيت رخدادهاي «ناظم الثرثار» واقع در استان الانبار که گفته مي‌شود در اين منطقه ده‌ها نيروي عراقي کشته شده اند، آگاه کنند.در همين راستا حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق نيز با سليم جبوري، رئيس پارلمان تماس گرفته و به وي اطلاع داد که در جلسه کنار وزير دفاع و رهبران امنيتي حضور خواهد يافت. اخيراً اخباري مبني بر کشته شدن ده‌ها نيروي عراقي در منطقه ناظم الثرثار منتشر شد و برخي نمايندگان پارلمان عراق از جمله نمايندگان ائتلاف «دولت قانون» خواهان استعفاي وزير دفاع به دليل کوتاهي‌اش در ارسال تجهيزات نظامي براي نيروهاي عراقي در اين منطقه شدند.


 خبر ويژه 

 شمخاني: انتشار فکت‌شيت ايراني ديگر مفيد نيست

دبير شوراي عالي امنيت ملي اظهار کرد: امروز ديگر از بحث انتشار فکت شيت ايراني عبور کرده ايم و موضوع رفع ابهامات فراواني است که در خصوص تحريم‌ها و چگونگي برداشته شدن آن‌ها به ويژه تحريم‌هاي کنگره که وزن اصلي را دارند بايد مورد بحث قرار گيرد.

به گزارش روابط عمومي شوراي امنيت؛ امير دريابان شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره صحت اين موضوع که برخي نمايندگان اعلام کرده‌اند که مقام معظم رهبري دستور انتشار فکت شيت ايراني را داده‌اند اما دولت آن را منتشر نکرده است اظهار کرد: "دستور"، "مطالبه" و "توصيه" مسائلي متفاوت هستند و به نظر مي‌آيد در منتشر نشدن فکت شيت زمان بي‌تاثير نبوده است و از زمان اين "توصيه" تا "تاخير" در انتشار آن زماني طي شده است که به نظر مي‌آيد اين امر ديگر مفيد فايده نيست.

شمخاني تاکيد کرد: البته ايران پيش از آمريکايي‌ها فکت شيت خود را منتشر کرد و رسانه هاي کشور نيز به آن پرداختند ولي خيلي مورد توجه قرار نگرفت و فکر مي کنم امروز ديگر از فکت شيت عبور کرده‌ايم و بحث مهم رفع ابهاماتي است در خصوص تحريم‌ها و چگونگي برداشته شدن آن‌ها به ويژه تحريم هاي شوراي امنيت و کنگره آمريکا که وزن اصلي را دارند.

وي ادامه داد: همچنين متوازن سازي اقدامات دو طرف يکي ديگر از موضوعات مهمي است که در مذاکرات بايد به آن پرداخته شود.


 تقدير از دکتر علي‌اکبر صالحي در دانشگاه شريف 


 درگيري معترضين و پليس در ايالت مريلند آمريکا 


 سرمقاله 

 زمان رفع نگراني‌ها درخصوص مواد غذايي آلوده، كي فراخواهد رسيد؟

زهرا كيان‌بخت

نياز به گفتن نيست كه يكي از اصلي‌ترين عوامل دخيل و موثر در سلامت افراد، چگونگي، كيفيت و كميت مواد غذايي مورد استفاده توسط آنهاست. مواد غذايي، در رشد، سلامت جسمي و روحي و درنتيجه؛ تقويت يا اضمحلال نشاط و شادابي در جامعه و همين طور بروز بيماري‌ها يا پيشگيري از بيماري‌هاي مختلف، نقش بسيار كليدي را ايفا مي‌كنند.

بسياري از ما، براي حفظ سلامتي خود و خانواده‌مان، همواره سعي در رعايت دستورالعمل‌ها و نكات خاص غذايي داريم و از مصرف مواد غذايي مانند نوشابه‌هاي گازدار، سوسيس و... كه نامفيد بودن آن‌ها از مدت‌ها قبل، محرز شده، خودداري مي‌كنيم. در كنار اين پرهيزها، مي‌كوشيم با مصرف مواد غذايي سالم‎تر و مورد تاييد؛ مثل لبنيات و شير وميوه‌ و سبزي‌جات، به حفظ سلامتي‌مان كمك كنيم. اما با همه‌ي اين‌ها هر چند وقت يك بار، خبرهايي مبني بر مضر و آلوده بودن برخي مواد غذايي و خوراكي‌ها به گوش مي‌رسد و موجي از نگراني و ابهام و سوالات بي‌پاسخ را براي‌مان به دنبال مي‌آورد. سابقاً اين نگراني‌ها درمورد يك سري خاص از خوراكي‌ها بيش‌تر وجود داشت. خوراكي‌هايي مثل سوسيس و كالباس كه تقريبا مي‌شود گفت هيچ وقت، مطلب خوب يا چيز جالبي در مورد آنها نخوانده‌ايم. برعكس هميشه از ناسالم بودن و خطرات مصرف آن‌ها شنيده و خوانده‌ايم.

اما در سال‌هاي اخير، اين حوزه وسيع‌تر شده تا جايي كه بحث ميوه‌هاي آلوده و رشد يافته با سموم ناسالم، و در پي آن، تاثيراتي كه در بروز و تشديد بيماري‌ها دارد، مطرح شده و به نگراني‌هاي عمومي بيشتر دامن زده است. به طوري كه با شنيدن اين اخبار، به اين نتيجه‌ مي‌رسيم كه مصرف مواد غذايي مثل ميوه‌ها كه سابقاً تصور مي‌كرديم موجب محافظت ما در برابر بيماري‌ها مي‌شوند، نه‌تنها سلامتي ما را تضمين نمي‌كنند، بلكه خودشان نيز نقش عاملي براي بروز بيماري‌هاي مختلف را ايفا مي‌كنند. به عنوان نمونه، رئيس سازمان استاندارد اخيراً از مشاهده‌ي يك فروشگاه آبليمو خبر داده بودند كه بنا به گفته‌ي ايشان، حتي يك كيلو آبليموي واقعي هم در آن پيدا نمي‌شد (خبرگزاري فارس)، ايشان همچنين در همان خبر، اظهار كرده بودند كه چندين مورد ماست صادر شده به عراق، به كشور بازگردانده شد، به اين دليل كه حاوي روغن پالم بود. يا بحث ميوه‌هاي آلوده به سموم كشاورزي كه يكي از ارمغان‌هاي آن‌ها براي سلامت ما، بروز بيماري‌هايي همچون سرطان است و در سال گذشته، تا مدتي پيرامون آن، بحث و سخن بود. اين موارد و موارد مشابه آن كه مستقيماً به سلامتي جسمي و روحي-رواني جامعه برمي‌گردد و اهميت اين مساله، هرازچندگاه نگراني‌ها و دغدغه‌هايي را براي عموم، ايجاد مي‌كند. در همين ارتباط، انجام اقدامات اساسي براي از بين بردن نگراني‌هاي اين چنيني و از بين بردن عوامل تهديد كننده‌ي سلامت جامعه، يكي از خواسته‌هاي اصلي مردم از مسئولان و دست‌اندركاران و ضرورتِ داشتن جامعه‌اي سالم مي‌باشد و درواقع انتظار مي‌رود مسئولان مرتبط با اين حوزه، وظايف وجداني خود را در قبال مردم، رعايت نمايند تا به جاي داشتن يك جامعه‌ي سالم، بانشاط و پويا، جامعه‌اي بيمار، خموده و ضعيف، نداشته باشيم. بديهي است كه اگر امروز جلوي تخلفات اين چنيني گرفته نشود، در آينده با مشكلات عديده‌ي مادي و معنوي و چندبرابري، مواجه خواهيم شد.


 دلالان تحريم به فکر شغل ديگري باشند؛
  روحاني: عزت ايران روزي است که در آن فقر و بيکاري نباشد 

رييس جمهوري با بيان اين که کار و کارگر نماد نوآوري ، سازندگي، توسعه و تعالي کشور ايران است، گفت: عزت ايران روزي است که در آن بيکار نباشد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جشن بزرگ کارگري در بيست و ششمين جشنواره ملي امتنان از جامعه کار و توليد، افزود: افتخار آفريننان! ما نياز به توسعه داريم. توسعه يک هدف بسيار بلند و بالا براي همه کشورها است. ما ايران توسعه يافته را مي خواهيم. چشم انداز 20 ساله ابلاغي رهبر معظم انقلاب در يازده سال پيش به ما مي گويد ايران ظرف 20 سال بايد کشور توسعه يافته باشد؛ اين هدف بلندي است که همه بايد آن را دنبال کنيم.

روحاني تاکيد کرد: چگونه توسعه حاصل مي شود؟ چگونه ما مي توانيم پرچم عزت ايران و پرچم عزت اسلام را در جهان بالا ببريم؟ آن روزي که در اين کشور بيکاري نباشد، آن روز، روز عزت ايران و عزت اسلام در ايران است.

تاکيد بر سه جانبه گرايي کارگر، کارفرما و دولت

رييس جمهوري با تاکيد بر اين که همه بايد در صف واحد قرار بگيريم، گفت: دولت، کار آفرين و کارگر؛ ما در يک مسير سه جانبه گرايي مي توانيم به توسعه کشور برسيم. مهم ترين ستون توسعه کشور کار و کارگر است اما آيا بدون کارآفرين فضاي کار به وجود مي آيد؟ و آيا بدون هماهنگي دولت، کارگر و کارآفرين ما مي توانيم مسير توسعه را بپيماييم؟

حل مساله هسته اي نخستين گام براي رفع معضلات اساسي است

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته اي گفت: برخي تصور مي کنند در ماجراي مذاکرات هسته اي، دولت تنها به دنبال اين است که يک معضل و آن برنامه پرونده هسته اي را حل کند. در حالي که اين نخستين گام براي حل معضلات اساسي است.

دلالان تحريم از هم اکنون به فکر شغل ديگري باشند

رييس جمهوري با بيان اين که شرايط توليد در ايران به مراتب بهتر خواهد شد، گفت: دلالان تحريم از هم اکنون به فکر شغل ديگري باشند. ما با هدايت رهبر معظم انقلاب و حمايت ملت ايران، راه تعامل سازنده با جهان را ادامه خواهيم داد و کسي در دنيا نمي تواند فشار و تحريم بر ايران را در ماه ها و سال هاي آينده ادامه دهد.

سازمان تحريم در حال فروريزي کامل است

روحاني با بيان اين نکته که سازمان تحريم در حال فروريزي کامل است، خطاب به 1+5 اظهار داشت: بدانيد دولت و ملت ايران در کنار هم و پشتيبان هم هستند.

رييس دولت يازدهم اضافه کرد: همه ما براي توسعه کشور بايد تلاش کنيم و وظيفه شما کارگران سخت تر و سنگين تر است.

مبادا به ذهن شما بيايد که دولتمردان امروزتان، کارگران و معضلات آن ها، فضاي کار و مشکلات اين فضا را فراموش کرده اند، هرگز هرگز.


 پس از ديدار 100 دقيقه اي با کري در اقامتگاه سفير ايران؛
 ظريف:با اختصاص هر ميزان زمان براي نگارش توافق نهايي موافقت کرديم 

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه پس از ديدار با جان کري وزير خارجه آمريکا با بيان اينکه روند نگارش متن توافق «بسيار وقت گير» خواهد بود، گفت: توافق کرديم که هر قدر کار کارشناسي يا در سطح مديران سياسي و وزيران زمان نياز باشد، براي اين موضوع اختصاص دهيم.به گزارش ايرنا ، ديدار ظريف و کري با حضور هيأت بلند پايه اي از وزارت امور خارجه آمريکا و تيم مذاکره کنندگان هسته اي کشورمان از جمله سيد عباس عراقچي، مجيد تخت روانچي معاونان ظريف ،وندي شرمن معاون کري و همچنين غلامعلي خوشرو سفير و نماينده دايم ايران در سازمان ملل برگزار شد.

ديدار ظريف و کري که بيش از 100 دقيقه بطول کشيد در اقامتگاه سفير و نماينده دايم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل برگزار شد.

آمريکا تاکيد کرد که بر تعهدات بين المللي پايبند است

ظريف پس از اين ديدار در يک نشست مطبوعاتي با خبرنگاران اظهار داشت: در اين جلسه ما در مورد نحوه ادامه کار صحبت هايي داشتيم و نگراني خود را نسبت به بحث هاي مطرح شده در داخل آمريکا به ايشان منتقل کرديم که وزير امور خارجه آمريکا بار ديگر تأکيد کرد آمريکا بر تعهدات بين المللي خود فارغ از مشکلات داخلي خود پايبند خواهد بود.

وزير امور خارجه افزود: در نهايت قرار شد از همين هفته با جديت، ايران و 1+5 نگارش توافق نامه نهايي را شروع کنند و اين کار در هفته آينده نيز ادامه خواهد داشت.

نگارش متن توافق در نيويورک

رييس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر اينکه کار نگارش توافق نامه بسيار وقت گير خواهد بود، گفت: توافق کرديم تمام وقت لازم براي هر ميزان کار کارشناسي، در سطح وزرا و مديران سياسي و کارشناسان درجهت ادامه کار را اختصاص دهيم.

ظريف افزود: طبق برنامه از پيش تعيين شده قرار است پس از دو روز اول اجلاس ان. پي. تي که وزرا و سياستمداران کشورها بر روي اجلاس بين المللي بازنگري معاهده عدم اشاعه سلاح هاي هسته اي متمرکز هستند، از روز چهارشنبه با ورود مديران ارشد ديگر کشور هاي مذاکره کننده، کار بر روي نگارش متن نهايي توافق ادامه يابد.

مذاکره کننده ارشد هسته اي ايران تصريح کرد: در اين ديدار قرار شد با جديت از همين هفته ما و پنج بعلاوه يک، ادامه نگرش متن را شروع کنيم و اين کار را هفته آينده هم ادامه دهيم تا متن نهايي حاصل شود.

وزير امور خارجه درباره واکنش هيات آمريکايي به مصوبه اخير کميته روابط خارجي سناي آمريکا درباره توافق احتمالي با ايران و نيز پيگيري آن در نشست هاي کنگره گفت: آنچه که ما از دولت آمريکا و ساير دولت ها توقع داريم، اين است که به تعهدات بين المللي خود پايبند باشند.

ظريف تصريح کرد: يک بار ديگر آقاي کري تکرار کرد که اگر به توافق برسيم، آمريکا بخش مربوط به خودش را از توافق اجرا خواهد کرد؛ البته مقررات داخلي دارند که مسووليت خود آنهاست که پيگيري کنند. وزير امور خارجه در پاسخ به اين سووال که آيا مذاکرات ايران و 1+5 در سطح کارشناسي يا معاونان وزيران از هنگام ورود هيات ايراني به نيويورک آغاز شده است يا خير؟ گفت: روز دوشنبه افتتاحيه کنفرانس بين المللي بازنگري معاهده ان. پي .تي و همه هيات ها تمرکزشان بر آن بود و علاوه بر آن هنوز همکاران مديران سياسي از کشور ها وارد نيويورک نشده اند.

وي افزود: قرار ما اين بود که مذاکرات بعد از دو روز اول اجلاس آغاز شود چون بخش عمده فشار کاري اجلاس ان پي تي در سطح مديران سياسي است و اجلاس بازنگري معاهده تا نزديک به يک ماه ادامه پيدا خواهد کرد.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: از آنجا که در دو تا سه روز نخست کنفرانس بازنگري ان پي تي، زمان سخنراني هاي وزيران خارجه کشورها و بحث هاي سياسي اجلاس است، قرار ما بر اين بود که مذاکرات هسته اي آغاز نشود تا بتوانيم بر روي کنفرانس ان. پي. تي متمرکز شويم و از روز چهارشنبه مذاکرات را دوستان ما آغاز خواهند کرد.


 دعوت ايران به مذاکرات ژنو 3 سوريه  

 
پرس‌تي‌وي: فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوريه رسما از ظريف براي گفتگوهاي صلح سوريه دعوت کرد.به گزارش پرس تي وي، استفان ديميستورا فرستاده سازمان ملل متحد در سوريه رسما از ايران خواست در کنفرانس بين المللي اوضاع سوريه موسوم به مذاکرات ژنو سه شرکت کند.ديميستورا اين دعوتنامه رسمي را در ديدار کوتاهش با محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران در نيويورک تقديم او کرد.او ابراز اميدواري کرد ايران اين دعوت را قبول کند.پيش از اين نماينده ويژه سازمان ملل متحد بر ضرورت حضور ايران به عنوان بخشي از راه حل سوريه و به عنوان کشوري قوي و با نفوذ در خاورميانه تاکيد کرده بود.

در دور قبلي مذاکرات سوريه موسوم به ژنو دو اخضر ابراهيمي نماينده وقت سازمان ملل متحد مجبور شد زير فشار غرب دعوت از ايران را پس بگيرد.


 آمانو: ايران هنوز نگراني‌هاي قبلي را برطرف نكرده است 

 دويچه‌وله: مديرکل آژانس بين‌المللي اتمي ضمن ابراز خشنودي نسبت به حصول يک توافق هسته‌اي جامع، گفت: اجراي پروتکل الحاقي براي اطمينان از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران ضروري است.

يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با شبکه سي‌بي‌اس نيوز نسبت به حصول يک توافق هسته‌اي جامع ميان ايران و گروه 1+5 تا پايان ماه ژوئن ابراز اميدواري کرد. مديرکل آژانس بين‌المللي اتمي گفت: علي‌رغم پيشرفت‌هاي حاصل شده ميان ايران و قدرت‌هاي جهاني در خصوص برنامه هسته‌اي تهران، آژانس هنوز در انتظار همکاري کامل ايران در زمينه مسائل گذشته به سر مي‌برد. آمانو ادامه داد: ايران هنوز نگراني‌هاي قبلي آژانس در خصوص ابعاد نظامي در فعاليت‌هاي هسته‌اي گذشته‌اش را برطرف نکرده است.وي همچنين گفت: اگرچه دو طرف توانستند در اوت 2013 براي شفاف سازي در خصوص اين مسائل به يک توافق دست پيدا کنند پيشرفت‌ها از آن زمان تاکنون محدود بوده است.


 دفاع وندي شرمن از توافق هسته اي با ايران 

 
بي.بي.سي: وندي شرمن معاون وزير امور خارجه آمريکا، در سخناني در مرکز عمل مذهبي يهوديت اصلاح گرا در واشنگتن از توافق هسته اي با ايران و تشکيل کشور مستقل فلسطيني دفاع کرد.

خانم شرمن، که از مذاکره کنندگان اصلي با ايران بر سر پرونده هسته اي است، در پاسخ به معتقدان به اقدام نظامي عليه ايران تاکيد کرد: در صورت اقدام نظامي تنها مي توانستيم برنامه هسته اي ايران را به تاخير بيندازيم؛ براي اين که دانش را نمي توان بمباران کرد.

'يهوديت اصلاح گرا' نام جنبشي در ميان يهوديان است که پيروان آن، به انجام اصلاحات ديني و سازگار کردن مذهب با مفاهيم دنياي مدرن معتقدند.معاون وزير امور خارجه آمريکا، همچنين با رد ديدگاه معتقدان به ادامه تحريم ايران گفت: تحريم ها چندان نمي توانستند در جلوگيري از برنامه هسته اي ايران موثر باشند.


 ماندگار بر جريده عالم 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/
25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 1.2 از پيش نويس دستور جلسه:

( گزارش دبيرکل در مورد فعاليت هاي دبيرخانه بين اجلاس هاي پانزدهم و شانزدهم شوراي اجرايي)

قسمت بيست و يكم

14. سمپوزيوم بين المللي درمورد « تقاضاي منطقه اي و بين المللي شاخص هاي کيفيت و اعتبارسنجي آکادميک در دانشگاه هاي جهان اسلام ( رياض، پادشاهي عربستان سعودي: 20 تا 22 دسامبر 2010)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW )، در رابطه با دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي، يک سمپوزيوم بين المللي در مورد « کاربرد منطقه اي و بين المللي کيفيت و اعتبار سنجي آکادميک در دانشگاه هاي جهان اسلام»، در رياض، پادشاهي عربستان سعودي، درتاريخ 20 تا 22 دسامبر 2010 برگزار کرد.

شرکت کنندگان مفهوم کيفيت و اعتبارسنجي آکادميک و کاربرد آنها در دانشگاه هاي جهان اسلام، ونقش شاخص هاي منطقه اي و بين المللي در تحقق آموزش کيفيت، متدها و ابزارهاي تعريف شده براي اندازه گيري شاخص هاي منطقه اي و بين المللي در چنين دانشگاه ها، وتشريح نقش آنها درتعالي پژوهش علمي، را مورد بحث قرار دادند. ازاين گذشته، آنها روي نياز کاربرد شاخص هاي منطقه اي و بين المللي در استفاده از ICT ، و چالش هاي شناخته شده، در تقابل اين ارتباط تاکيد نمودند. همچنين اين سمپوزيوم براي راه هاي کشف توسعه اعتبارسنجي آکادميک جهت استانداردها وشاخص هاي تصويب شده ، ملي، منطقه اي و بين المللي، يک فرصت براي دانشگاه هاي اسلامي جهت نشان دادن تجربيات خود در کابرد استانداردهاي بين المللي در ترفيع کيفيت و اعتبارسنجي آکادميک تهيه کرد، واستراتژي ها، نقشه هاي عملياتي و مکانيزم هاي لازم براي تحقق هدف هاي مطلوب را مورد بحث قرار داد.

به موازات اين سمپوزيوم، يک کارگاه مقدماتي براي توسعه يک برنامه عملياتي که بايستي قالب عمومي وخطوط راهنما را براي اين استراتژي ها و طرح ها تهيه کند، يک جدول زماني براي پياده کردن آن تعيين نمايد، و آموزش منابع انساني موردنيازبراي قادر سازي دانشگاه هاي جهان اسلام به منظور افزايش استانداردهاي کيفيت را مشخص کند، برگزار گرديد.

بيش از 60 دانشگاه عضو FUIW ، همراه با تعداد زيادي نهادها و سازمان هاي ملي وبين المللي، ومؤسسات پژوهشي درگير در طراحي استراتژيک و تضمين کيفيت در اين سمپوزيوم شرکت کردند.

اين سمپوزيوم توسعه استانداردها و شاخص کيفيت برنامه هاي آکادميک دانشگاه هاي جهان اسلام درعلوم انساني واجتماعي را پيشنهاد دادند، وبراي طراحي برنامه هاي درسي آکادميک در راستاي خصوصيات فرهنگي جهان اسلام درخواست دادند. شرکت کنندگان همچنين روي نياز براي تاسيس اتصالات و ارتباطات نزديک تر بين دانشگاه هاي جهان اسلام و برنامه هاي سازمان ملل (UN) در مورد پژوهش علمي، توسعه يک چارچوب براي بودجه اختصاص يافته جهت تحقيق و فن آوري نوآوري متمرکز درراه حل هاي مشکلات جامعه تاکيد ورزيدند.

اين سمپوزيوم همچنين حمايت از برنامه ريزي، تهيه طراحي يادگيري الکترونيکي، و تأسيس قالب هاي مقرراتي نهادي که قراراست با برنامه ريزي و پيگيري سيستم کيفيت و اعتبارسنجي باشد اطمينان حاصل کند، و براي هماهنگي محکمتر جهت اشتراک در بيمه کيفيت کل دانشگاه هاي جهان اسلام به گونه اي که کيفيت برنامه هاي بيمه را توسعه بخشد، پيشنهاد ارائه نمايد.


 يك نكته از هزاران 

انگار اين روزها خبرها در شهرداري تهران بسيار داغ است و هر دم از اين باغ بري مي‌رسد! . از يكسو بسياري از مردم از بابت اوضاع پيش آمده درمورد مجوزهاي ورود به طرح ترافيك گله‌مند هستند و از سوي ديگر خبرهاي گوناگوني از عملكردهاي ضعيف و بعضاً فسادهاي مالي در اين دستگاه درميان گفت و شنودهاي عمومي رد و بدل مي‌گردد.

قرار نيست شخص يا نهادي را مورد اتهام قرار دهيم، اما صرفاً بايد به مسولان اين نهاد شهري گوشزد كنيم كه وظيفه آنها جلب رضايت و اعتماد مردم نسبت به عملكردشان مي‌باشد. به نظر نمي‌رسد با اين حواشي به وجود آمده و نوع مديريت‌هاي نابسامان در پاره‌اي مسائل، وظيفه اصلي اين نهاد كه همان خدمت رساني خالصانه به مردم شهر مي‌باشد، محقق گردد.


 ميــز خبر 

رييس مجلس نمايندگان آمريکا: نمي توانيم جلوي توافق با ايران را بگيريم

"جان بينر" رييس جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريکا گفته است جمهوريخواهان کنگره آن قدر راي ندارند تا از سد وتوي اوباما براي مخالفت با توافق نهايي هسته اي با ايران بگذرند.رييس جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريکا: نمي توانيم جلوي توافق با ايران را بگيريم

به گزارش عصر ايران خبرگزاري بلومبرگ با انتشار گزارشي از گردهمايي اخير جمهوريخواهان و حاميان مالي يهودي آنها در شهر لاس وگاس مي نويسد اين سخنان را بينر در يک جمع خصوصي مطرح کرده و گفته است پيش بيني نمي کند جمهوريخواهان مخالف توافق هسته اي در نهايت موفق شوند آراي نمايندگان و سناتورهاي دموکرات کنگره را براي مخالفت با توافق هسته اي ايران به سمت خود جلب کنند.

جمهوريخواهان براي جلوگيري از تصويب لايحه توافق احتمالي هسته اي با ايران نياز به دو سوم آراي اعضاي کنگره دارند و براي رسيدن به چنين اکثريتي به همراهي 14 سناتور دموکرات در سنا و دهها نماينده دموکرات در مجلس نمايندگان آمريکا نياز دارند.

به نوشته بلومبرگ سخنان بينر که در يک جلسه خصوصي و بدون حضور خبرنگاران مطرح شده است، دلسردي و نااميدي سناتورها و اعضاي ارشد حزب جمهوريخواه را در پي داشته است.چهار تن از اعضاي حاضر در جلسه در گفت و گو با بلومبرگ سخنان بينر در اين زمينه را تاييد کرده اند.

جان کري: ايران و 1+5 به يک توافق تاريخي نزديک شده اند

محمدجواد ظريف و جان کري وزيران خارجه ايران و آمريکا در شهر نيويورک با يکديگر ديدار کردند.به گزارش بي بي سي، اين ديدار در محل اقامتگاه نماينده ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک برگزار شد.اين براي نخستين بار پس از انقلاب سال 57 ايران است که يک وزير خارجه آمريکا وارد اقامتگاه نماينده ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک مي شود. جان کري پيش از اين ملاقات گفته بود که در اين ديدار از همتاي ايرانياش خواهد خواست براي بازگشت حوثيها پاي ميز مذاکره در يمن تلاش کند.

به گزارش رويترز کري پيش از ديدار با ظريف در سخنراني خود در اجلاس بازبيني پيمان "ان پي تي " در نيويورک تاکيد کرد که ايران و گروه 1+5 بيش از هر زمان ديگري براي نخستين بار در طي 12 سال گذشته به يک توافق تاريخي نزديک شده اند. وزير امور خارجه آمريکا در اجلاس ان پي تي گفت:"ما در واقع بيش از هر زمان ديگري به يک توافق خوب و جامع که به دنبال آن هستيم ، نزديک ترشده ايم و اگر ما موفق به انجام اين مهم شويم، امنيت بيشتري براي تمام جهان حاصل خواهد شد."

وزارت ارشاد: تعليق عمره تا زمان برآورده شدن دو شرط ايران

سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: تا زماني که دو شرط عذرخواهي رسمي دولت عربستان از ايران و مجازات دو مامور خاطي فرودگاه جده محقق نشود تعليق عمره ادامه پيدا خواهد کرد.

به گزارش ايرنا حسين نوش آبادي در نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره ارسال يک نامه از سوي وزارت حج عربستان و تاکيد بر مجازات دو مامور خاطي فرودگاه جده گفت: خواهان عذرخواهي مستقيم، شفاف، جدي و فوري دولت عربستان از طريق مراجع رسمي و دولتي اين کشور هستيم و در عين حال مجازات شديد و اشد مجازات براي ماموران خاطي فرودگاه جده را خواستاريم.

وي با بيان اين که مسوولان دولت عربستان در مذاکرات مستقيم با نمايندگاني از ايران بر مجازات دو مامور خاطي تاکيد کرده اند گفت : ما خواهان عذرخواهي رسمي هستيم و مجازات دو مامور خاطي کافي نيست.


 ميــزخبر 

پوتين خبرداد: هزينه 160 ميليارد دلاري تحريم‌ها بر مسکو

رئيس‌جمهور روسيه اعلام کرد، تحريم‌هايي که غرب عليه مسکو اعمال کرده تاکنون براي اين کشور حدود 160 ميليارد دلار هزينه داشته است.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در نشستي با قانونگذاران در سنت‌پترزبورگ در اين باره گفت، با وجود کاهش قيمت جهاني نفت از 100 به 50 دلار براي هر بشکه و اقدامات «نيمه شرکاي» اروپايي روسيه براي محدود کردن دسترسي بانک‌هاي روسيه به سرويس‌هاي مالي، شرکت‌هاي روس به خوبي از پس پرداخت بدهي‌ها برآمدند.

پوتين در ادامه با اشاره به تلاش‌هاي خارجي براي تضعيف کشورش اظهار کرد: به نظر مي‌رسد برخي روي يک فروپاشي حساب کرده‌اند. اما هيچ فروپاشي‌اي در پيش نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي