جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4980

يک فوق تخصص بيماري هاي عفوني اطفال:
گريه و بي قراري کودک هنگام حرکت اندام نشانه التهاب مفصل است

ايمني غذا از مزرعه تا سفره
10 نکته براي مصرف بيشتر ميوه ها


با اين مواد غذايي آلرژي‌هاي فصلي را کنترل کنيد


در رفتگي لگن شايع ترين مشکل بي علامت نوزاد؛ راهکارهاي پيشگيري و درمان


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 يک فوق تخصص بيماري هاي عفوني اطفال:
 گريه و بي قراري کودک هنگام حرکت اندام نشانه التهاب مفصل است 

يک فوق تخصص بيماري هاي عفوني اطفال با بيان اينکه زانو، آرنج و مچ پا شايع ترين مفاصل با خطر ابتلا به التهاب هستند، تاکيد کرد: علايم اين بيماري با تب شديد همراه است و اغلب کودکان در معرض خطر ابتلا به عفونت و التهاب مفصل قرار مي گيرند که در هنگام حرکت اندام مبتلا، گريه و بي قراري از خود نشان مي دهند. درد شديد، تورم، قرمزي و گرمي در مفصل از جمله علايم سپتيک آرتريت است

دکتر شهناز آرمين در گفت و گو با خبرنگار آفرينش با اشاره به اينکه آرتريت سپتيک به التهاب مفصل به وسيله باکتري، ويروس يا قارچ گفته مي شود، گفت: التهاب مفصل اغلب به علت عفونت با باکتري هاي استافيلوکوک، استرپتوکوک و هموفيلوس ايجاد مي شود که در افراد با احتمال بالاي ابتلا ارگانيسم هاي اي کولاي، پسودوموناس، سالمونلا و گونوکوک عامل بيماري است. طول مدت درمان 3 تا 6 هفته است که بر اساس نوع ارگانيسم، مفصل درگير و پاسخ بيمار به درمان مي‌تواند متفاوت باشد.

وي در ادامه با بيان اينکه هر مفصلي امکان دارد به عفونت باکتريايي مبتلا شود افزود: انتقال اين باکتري ها به مفصل از طريق ورود به زخم باز در مفصل، التهاب بافت هاي مجاور و باکتريمي است. بنابراين در صورت بروز التهاب مفصلي مي تواند در يک زمان بيش از يک مفصل درگير شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي خاطر نشان کرد: درد شديد، تورم، قرمزي و گرمي در مفصل از جمله علايم سپتيک آرتريت است که اين علايم اغلب ظرف چند ساعت يا چند روز ظاهر مي شودکه اختلال و محدوديت در حرکت مفصل جزو علايم بارز اين عارضه است.

آرمين با اشاره به اينکه کودکان در هر سني در معرض خطر ابتلا به التهاب مفصل هستند، اما اين عارضه در شيرخواران شايع تر است، گفت: بهترين راه تشخيص اين بيماري نمونه گيري از مفصل مبتلا است که آناليز و کشت مايع مفصلي مهم ترين تست تشخيصي شناخته شده است.

اين يک فوق تخصص بيماري هاي عفوني اطفال در پايان با اشاره به اينکه اساس درمان اين بيماري آنتي بيوتيک تزريقي است که با توجه به سن بيمار متفاوت است، يادآور شد: در صورت ابتلا مفصل ران به بيماري سپتيک آرتريت اقدام اورژانس جهت تخليه و شست و شوي مفصل الزامي است. همچنين در ساير موارد که مفصل باز نمي شود،درناژ مفصلي جهت کاهش فشار روي غضروف مفصلي توصيه مي شود.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 ايمني غذا از مزرعه تا سفره
 10 نکته براي مصرف بيشتر ميوه ها 

ميوه ها، مواد مغذي مثل پتاسيم، فيبر غذايي، ويتامين C و فولات (اسيد فوليک) فراهم مي کنند که براي سلامتي مهم هستند. اکثر ميوه ها به طور طبيعي، چربي، سديم و کالري کمي دارند و هيچ کدام کلسترول ندارند.

به گزارش آفرينش، به نقل از ايسنا، خوردن ميوه براي سلامتي مفيد است. افرادي که به عنوان بخشي از يک رژيم غذايي سالم، ميوه ها و سبزيجات بيشتري مي خورند، خطر کمتري براي ابتلا به برخي از بيماري هاي مزمن را دارند.

10 نکته براي مصرف بيشتر ميوه ها

1- ميوه ها را زير آب تميز و روان دست بماليد تا موجودات ذره بيني، گرد و خاک سطح آنها از بين بروند و بعد از شستشو، آنها را با يک حوله تميز خشک کنيد.

2- براي خودتان يادآورهاي تصويري قرار دهيد به طوري که يه کاسه از انواع ميوه ها را بر روي ميز، پيشخوان يا داخل يخچال قرار دهيد و آنها را مصرف کنيد.

3- از ميوه هاي خشک که به آساني حمل و نگهداري مي شوند، به عنوان ميان وعده ها استفاده کنيد.

4- در صبحانه تان از موز، هلو و توت فرنگي استفاده کنيد. همچنين آب پرتقال يا گريپ فروت 100 درصد طبيعي بنوشيد و يا مخلوط ميوه ها را با ماست بدون چربي يا کم چربي را امتحان کنيد. 5- به همان ميزاني که ميوه هاي تازه مي خريد، ميوه هاي خشک، منجمد يا کنسرو شده را هم بخريد تا هميشه ذخيره کافي داشته باشيد.

6- همراه نهار نارنگي، موز يا انبه بخوريد يا از ميان انواع سالادها، ميوه ها را انتخاب کنيد. 7-به دليل فوايدي که فيبر رژيم غذايي دارد، به جاي آبميوه بيشتر از ميوه کامل يا خرد شده استفاده کنيد. 8- همراه شام آناناس خرد شده به سالاد کلم اضافه کنيد. همچنين تکه هاي پرتقال، زغال اخته خشک شده و يا انگور را براي شام در سالاد اضافه کنيد. 9- با خوردن روزانه ميوه به همراه وعده هاي غذايي يا به عنوان ميان وعده، الگوي خوبي براي کودکان خود باشيد. 10- ميوه‌هاي تازه را در فصلشان زماني كه قيمت آنها ارزانتر و بهترين طعم را دارند بخريد.

تهيه و تنظيم: فاطمه سعادتي


 با اين مواد غذايي آلرژي‌هاي فصلي را کنترل کنيد 

يک متخصص تغذيه بر نقش برخي مواد غذايي در تقويت سيستم ايمني و پيشگيري از بروز آلرژي‌هاي فصلي تاکيد کرد و گفت: مصرف انواع ويتامين‌هاي گروه B مانند غلات، گوشت، لبنيات، تخم‌مرغ، انواع سبزي‌هاي برگ سبز تيره مانند اسفناج، کرفس و انواع ويتامين‌هاي گروه C مانند مرکبات و سبزي‌هاي تازه و نيز سبزيجات غني از ويتامين A همچون هويج مي‌تواند از شدت عوارض ناشي از آلرژي‌ها بکاهد.

دکتر مينو فروزاني در گفت‌وگو با خبرنگار (ايسنا) - منطقه علوم پزشکي تهران، گفت: حداقل 25 درصد افراد به آلرژي‌هاي فصلي به ويژه در فصل بهار مبتلا مي‌شوند. اين نوع حساسيت به درجات متفاوتي در افراد منجر به سرفه، آبريزش بيني، عطسه و خارش پوست مي‌شود.

وي گفت: حساسيت‌هاي فصلي در برخورد با بيش از 130 هزار ماده آلرژي‌زا به وجود مي‌آيد که از راه‌هاي تنفسي، تماس‌هاي پوستي، خوردن و آشاميدن وارد بدن مي‌شوند و برخي افراد نيز به طور ژنتيکي آلرژي را از خانواده‌شان به ارث مي‌برند.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه غذاهاي سرشار از چربي‌هاي اشباع شده با تضعيف سيستم ايمني بدن، آلرژي فصلي را تشديد مي‌کنند، گفت: با اين وجود پزشکان دريافته‌اند که نوع مواد غذايي مصرفي مي‌تواند با تقويت و هوشمندسازي سيستم ايمني بدن، شدت آلرژي‌هاي فصلي را کاهش دهد يا بدن را نسبت به آنها تضعيف و آسيب‌پذيرتر کند. به بيان ديگر، کاهش مقدار دريافت چربي مصرفي با افزايش نسبت اسيدهاي چرب غيراشباع، استفاده بجا و به‌ اندازه از فيبرهاي محلول و نامحلول، ويتامين‌ها و آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌تواند سيستم دفاعي بدن ما را در مقابله با آلرژي‌هاي فصلي تقويت کند.

فروزاني يادآور شد: کساني که وزن خود را در حد طبيعي و مهم‌تر از آن، نسبت توده عضلاني و بافت چربي بدن خود را در حد طبيعي حفظ کرده‌اند، علائم آلرژي را کمتر از ساير افراد بروز مي‌دهند.

وي افزود: برخي از غذاها سبب افزايش يا کاهش عوارض ناشي از آلرژي مي‌شوند. براي نمونه سويا، تخم‌مرغ، ماهي، خربزه، گوجه‌فرنگي، بادمجان، گوجه‌سبز، کرفس و برخي از شکلات‌ها مي‌تواند عوارض ناشي از آلرژي‌هاي فصلي را تشديد کند.

اين متخصص تغذيه گفت: سيستم ايمني بدن در مواجهه با مواد آلرژي‌زا باعث ترشح هيستامين‌ها مي‌شود که عوارضي چون عطسه، تورم چشم‌ها، قرمزي صورت، خارش پوستي و در برخي افراد مشکلات تنفسي و گوارشي را همراه مي‌آورد.

فروزاني گفت: عواملي چون کار و فعاليت زياد، کاهش ميزان خواب شبانه، انجام ورزش‌هاي سنگين، قرارگرفتن در محيط‌هاي آلوده، مصرف دخانيات و مواد مخدر و مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيک‌ها نيز مي‌تواند به تضعيف سيستم ايمني بدن و افزايش احتمال بروز آلرژي منجر شود.

اين متخصص تغذيه بر نقش برخي موادغذايي در تقويت سيستم ايمني و پيشگيري از بروز آلرژي‌هاي فصلي تاکيد کرد و گفت: مصرف انواع ويتامين‌هاي گروه B مانند غلات، گوشت، لبنيات، تخم‌مرغ، انواع سبزي‌هاي برگ سبزتيره مثل اسفناج، کرفس و انواع ويتامين‌هاي گروه C مانند مرکبات و سبزي‌هاي تازه و نيز سبزيجات غني از ويتامين A همچون هويج مي‌تواند از شدت عوارض ناشي از آلرژي‌ها بکاهد.

فروزاني يادآور شد: مصرف ماست کم‌چرب بخصوص ماست پروبيوتيک مي‌تواند حساسيت را در افراد مستعد آلرژي کمتر کند.

براين اساس افرادي که به گرما و حتي گرده گياهان حساسيت دارند، با خوردن روزانه 2 تا 3 ليوان ماست از ماه‌هاي قبل از شروع فصل آلرژي‌زا در مقابل حساسيت‌هاي فصلي ايمن مي‌شوند. نوشيدن چاي سبز به دليل برخورداري از آنتي‌اکسيدان بالا، علائم التهابي در شخص را کاهش مي‌دهد.


 در رفتگي لگن شايع ترين مشکل بي علامت نوزاد؛ راهکارهاي پيشگيري و درمان 

فوق تخصص جراحي ارتوپدي کودکان با بيان اينکه قنداق کردن نوزادان مستعد ديسپلازي سبب بروز در رفتگي لگن آنها مي شود، تاکيد کرد: نگهداري نوزاد در پوشش قنداق خطرناک است و نبايد از اين روش استفاده کرد.

دکتر تقي بغدادي در گفت‌وگو با ايرنا اظهار کرد: يکي از شايع ترين مشکلات مادرزادي نوزادان در رفتگي لگن است که براي تشخيص اين عارضه نوزادان بايد غربالگري شوند.

وي افزود: ميزان شيوع در رفتگي لگن در نوزادان حدود 1.2 در هزار تولد است يعني از هر 800تولد، يک نوزاد دچار در رفتگي لگن است.

بغدادي ادامه داد: برخي نوزادان نيز در هنگام تولد دچار در رفتگي نيستند اما پس از تولد به دليل برخي عوامل مانند قنداق کردن به اين عارضه مبتلا مي شوند که اگر آنها را نيز به تعداد نوزاداني که با دررفتگي لگن متولد مي شوند، اضافه کنيم، تعداد بيشتر از اين ميزان مي شود.

وي گفت: برخي مفاصل نرم و شل و مستعد در رفتن هستند: اگر فشارهايي مانند فشار ناشي از قنداق کردن به اين مفاصل وارد شود، مي تواند منجر به دررفتگي شود و اگر پاها بيش از حد جمع و فشرده شود، ممکن است به يک در رفتگي کامل تبديل شود و نياز به درمان هاي بيشتري داشته باشد.

تشخيص در رفتگي لگن

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در هنگام تولد، نوزادان بايد بررسي شوند تا اگر مستعد ديسپلازي (در رفتگي يا نيمه در رفتگي) بودند، مشخص شود.

بغدادي افزود: تشخيص در رفتگي فقط از طريق معاينه ميسر نمي شود و در مواردي لازم است سونوگرافي نيز انجام شود.

وي ادامه داد: سونوگرافي بيشتر براي نوزاداني انجام مي شود که سابقه فاميلي ابتلا به ديسپلازي دارند يا داراي مفاصل شل و نرم هستند.

فوق تخصص جراحي ارتوپدي کودکان اظهار کرد: همچنين وجود ريزفاکتورهاي مستعد کننده مانند کم بودن آب اطراف جنين در رحم مادر، دو شاخه بودن رحم يا وجود فيبرم در رحم، دوقلو يا چند قلويي بودن و هر عاملي سبب اعمال فشار بر جنين شود، نوزاد را براي در رفتگي لگن مستعد مي کند.

بغدادي گفت: بنابراين تمام نوزدان پس از تولد بايد از نظر ابتلا به ديسپلازي مورد بررسي قرار گيرند.

علت بروز ديسپلازي

بغدادي اظهار کرد: برخي نوزدان به دليل جمع بودن پاها در داخل رحم مادر دچار ديسپلازي يعني در رفتگي يا نيمه در رفتگي لگن مي شوند و اگر اين نوزدان قنداق شوند، به دليل تکرار حالت جمع بودن پاها، ران آنها به سمت بيرون تغيير جهت مي دهد و دچار در رفتگي کامل مي شوند. بغدادي اظهار کرد: بسياري از ديسپلازي ها علايم ندارد؛ نوزاد لنگ نمي زند، با افزايش سن نيز دچار لنگ زدن نمي شود اما در سنين بالاتر اگر افزايش سن پيدا کرد يا در اثر بارداري وزنش افزايش يافت، دچار درد لگن مي شود که با سونوگرافي مشخص مي شود که در بدو تولد ديسپلازي خفيف داشته و در آن زمان تشخيص داده نشده است.


 خبرپزشكي 

 روش‌هاي تشخيص بيماري‌هاي قلبي

امير صادقي در گفت‌وگو با فارس، گفت: انجام معاينه به طور مداوم يکي از بهترين راه‌هاي تشخيص بيماري‌هاي قلبي است چرا که قبل از ابتلا يا عود بيماري،تشخيص داده مي‌شود.وي ادامه داد: در هر صورت اگر فرد هر گونه علامت باليني مثل درد در قفسه سينه، تنگي نفس يا تپش قلب دارد که ممکن است نشان‌دهنده يک بيماري قلبي باشد، بايد سريع به پزشک مراجعه کند.اين متخصص قلب و عروق افزود: پزشک معالج نيز پس از اطلاع از سابقه بيماري و مشاهده علايم باليني يکي از روش هاي تشخيصي درمان را پيشنهاد مي‌دهد تا بررسي‌هاي بيشتري را انجام دهد.صادقي گفت: از طرفي بسياري از عوامل خطر در ابتلا به بيماري هاي قلبي دخالت دارند مثلا فشارخون بالا و کلسترول بالا از اين گونه علائم است.ابتلا به بعضي از بيماري ها نيز احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي را بيشتر مي کند مثلا ديابت يک اعلام خطر است.وي ادامه داد: به طور کلي سيگار کشيدن، برخي عوارض يائسگي، مسن شدن، رژيم ناسالم غذايي و عدم فعاليت جسماني از ديگر عوامل خطر محسوب مي‌شود.اين متخصص قلب و عروق گفت: پزشک معالج از تجويز نوار قلب به عنوان اولين راه تشخيصي استفاده مي‌کند. در اين روش با استفاده از الکترودهايي که روي قفسه سينه قرار مي‌گيرد، تا حدودي از خون رساني قلب و بيماري عضله قلب مي توان مطلع شد.

براي تامين آهن بدن چه بخوريم؟

يک کارشناس تغذيه معتقد است: مصرف دل و زبان گوسفند مي‌تواند در کاهش کم‌خوني موثر باشد.يک کارشناس تغذيه معتقد است: مصرف دل و زبان گوسفند مي‌تواند در کاهش کم‌خوني موثر باشد.مريم شيرمستي در خصوص منابع تامين آهن براي بدن، گفت: آهن را مي‌توان از دو مبنع گياهي و جانوري تامين کرد که گوشت قرمز مهمترين منبع تامين آهن جانوري است.وي ادامه داد: توصيه مي شود افرادي که کلسترول بالا ندارند مصرف گوشت قرمز را در برنامه غذايي خود بگنجانند.شيرمستي معتقد است، افراد کم‌خون مي‌توانند يک بار در هفته از دل، جگر و يا زبان استفاده کنند.وي عدسي، سبزيجات پررنگ از جمله کلم بروکلي، اسفناج و سبزي خوردن را از جمله منابع گياهي تامين آهن دانست و افزود: بهتر است همراه منابع آهن از مواد غذايي داراي ويتامين C نيز استفاده شود که جذب آهن را بالا مي‌برد.شيرمستي ادامه داد: ويتامين C را مي توان از گوجه، آبليموي تازه و ... تامين کرد.به گفته شيرمستي ، خانم‌ها مي‌توانند يک روز در ميان قرص آهن مصرف کنند و افرادي که کم‌خوني شديد دارند حتي دو بار در روز هم مي‌توانند مصرف کنند.

منبع: خبرگزاري ايسنا


 خبرهاازعالم علم 

 تامين کلسيم کودکان با شير و چند مواد غذايي مفيد

به گفته متخصصان و پزشکان اطفال دانشگاه‌ هاروارد، شير خام و نوشيدني‌هاي طبيعي داراي خواص درماني بسياري هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، شکر بيش از حد، خطرات جدي چون بيماري‌هاي ديابت، افزايش وزن، روده ناپايدار و ... را براي سلامت به همراه دارد.

مطالعات در برابر شيرين کننده‌هاي مصنوعي معمولاً با نوشيدني‌هاي شيرين، سودا و آبميوه‌هاي مصنوعي شيرين مشغول است، به طوري که به ندرت درباره شير کم‌ چرب بحث مي‌کند.گفتني است، که مي‌توان مقدار زيادي کلسيم را از طريق طيف وسيعي از غذاها دريافت کرد.در يک گرم از کلم پيچ پخته شده، مقدار زيادي کلسيم نسبت به شير وجود دارد. موادي چون ساردين، آجيل‌ها، دانه‌ها، لوبيا، سبزيجات برگ سبز همگي سرشار از کلسيم هستند.

دليل موجهي براي حفظ فاصله از مصرف نوع خاصي از چربي‌ها چون چربي‌هاي غير اشباع تصفيه شده در روغن‌هاي گياهي ( ذرت، آفتابگردان، کلزا،سوياو... ) وجود دارد. با اين حال اثبات مصرف چربي موجود در شير، روغن نارگيل در حال افزايش است. طبق يک معاينه پزشکي منتشر شده در مجله تغذيه آمريکايي، هيچ‌گونه شواهدي در ارتباط با چربي اشباع موجود در شير و افزايش بيماري‌هاي قلبي-عروقي وجود ندارد. قابل ذکر است که نوشيدني‌هاي طبيعي، خام و شيرهاي ارگانيک خواص زيادي براي سلامت قلب، کنترل ديابت، کاهش خطر بيماري‌ها و حتي کاهش وزن دارند.

بهبود بيماري کبد چرب با ورزش کردن

کبد چرب شايع ترين علت بيماري مزمن کبد در کشورهاي توسعه يافته است. به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه جديد نشان مي دهد ورزش کردن، صرف نظر از ميزان و شدت آن، مي تواند براي افراد چاق مبتلا به کبد چرب مفيد باشد.

کبد چرب در واقع يکي از نشانه هاي کبدي سندروم متابوليک است و معمولاً در افراد چاق يا ديابتي مشاهده مي شود. درمان دارويي براي کبد چرب وجود ندارد ولي تغيير در روش زندگي مثل تغيير در رژيم غذايي يا ورزش کردن و کاهش وزن مي تواند به بهبود آن کمک کند.ورزش کردن، چه ورزش هاي هوازي و ايروبيک و چه ورزش هاي مقاومتي، مي تواند چربي را چه در اندام ها و چه در داخل شکم و يا کبد کم کند. معمولاً کاهش وزن، روش پيشنهادي به تمام افراد چاق مبتلا به کبد چرب است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي