جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4980


نرخ حامل‌هاي انرژي امسال افزايش نخواهد يافت


مسئوليت تحقيقات توسعه اي برخي ميادين نفتي به دانشگاه ها واگذار شد


تلاش اعضاي اوپک براي جلوگيري از افزايش توليد نفت ايران


آناليز مستمر آلاينده هاي هوا در اطراف پمپ بنزين ها و تونل هاي شهر تهران


دنياي انرژي


شهرستانها


 نرخ حامل‌هاي انرژي امسال افزايش نخواهد يافت 

رئيس امور زيربنايي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گفت: امسال با توجه به اينکه دولت اجازه قانوني براي افزايش قيمت‌ حامل‌هاي انرژي را دارد، اما هنوز تصميمي براي آن گرفته نشده است.احمد داودي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به درآمدهاي هدفمندي يارانه‌ها اظهار داشت: رقم اين درآمدها در سال گذشته هنوز مشخص نيست، اما قطعا شرايط اين بخش نسبت به سال پيش سخت‌تر خواهد بود، زيرا افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نخواهد بود.

رئيس امور زيربنايي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور با بيان اينکه توليد براي اولين بار يارانه دريافت کرده است، گفت: همچنين سهم بخش بهداشت و سلامت نيز پرداخت شده است.

وي تاکيد کرد: هزينه‌ها افزايش داشته، اما درآمدها ثابت است و البته دولت در سال جاري اجازه قانوني براي افزايش قيمت‌ها دارد، اما هنوز تصميمي براي افزايش حامل‌ها گرفته نشده است.

داودي با اشاره به اينکه رديف يارانه‌اي بودجه نيز در سال جاري نسبت به سال 93، به نصف کاهش يافته است، تصريح کرد: بنابراين امسال از ناحيه هدفمندي مشکل داريم و شرايط سخت‌تر از سال گذشته خواهد بود.

اصلاح قبوض گاز از آخرين دوره سال 93

معاون وزير نفت با تاکيد بر اين‌که قيمت گاز در سال 1394 به هيچ وجه افزايش نيافته است، از اصلاح قبوض گاز از آخرين دوره سال 1393 خبر داد.

حميدرضا عراقي درباره‌ اظهارات برخي مشترکان گاز مبني بر اين‌که قبوض آنها از افزايش برخوردار شده است، گفت: قيمت گاز در سال 1394 به هيچ وجه افزايش نيافته و تنها افزايش صورت گرفته مربوط به افزايش يک درصدي نرخ ماليات بر ارزش افزوده است که طبق قانون از مشترکان دريافت شده و به سازمان مالياتي پرداخت مي‌شود.وي در ادامه در پاسخ به سوال مبني بر اين‌که با توجه به انتقادات صورت گرفته مبني بر افزايش يکسان قيمت گاز براي کليه پله‌کان‌ها و دستور وزير نفت مبني بر اصلاح اين روند آيا اصلاح صورت گرفته است؟ خاطر نشان کرد: از قبوض مربوط به آخرين دوره سال گذشته اين روند اصلاح شده و کليه پلکان‌ها از افزايش 20 درصدي قيمت برخوردار شده است و در واقع طبق مصوبه دولت و مجلس کساني که بيشتر مصرف مي‌کنند بهاي بيشتري پرداخت خواهند کرد.


 مسئوليت تحقيقات توسعه اي برخي ميادين نفتي به دانشگاه ها واگذار شد 

توافق حاصل شده بين شرکت ملي نفت ايران و دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي مسئوليت تحقيقات توسعه اي برخي ميادين نفتي کشور به دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي مدنظر؛ واگذار شده است.

به گزارش ايلنا، در دنياي کنوني توجه به امر توسعه مبتني بر دانش و فناوري در کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه رو به افزايش است و از آنجا که آموزش، پژوهش و فناوري اجزاي اصلي توسعه هستند، تدوين طرح و برنامه‌اي مدون در عرصه‌هاي مختلف علوم، تحقيقات و فناوري امري ضروري است. در کشور ما نيز در سال‌هاي اخير بحث پژوهش و فناوري مورد توجه سياست گذاران و برنامه ريزان کلان کشور قرار گرفته است و تدوين سند چشم انداز بيست ساله که ايران را در افق 1404 کشوري رشد يافته با جايگاه اول علمي و فناوري در بين کشورهاي منطقه تصوير مي‌کند، گام نخست در فرايند برنامه ريزي در سطح ملي است.

براي دستيابي به اين چشم انداز، چهار برنامه پنج ساله در نظر گرفته شده است که نخستين آن‌ها برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي از سالهاي 1384 تا 1388 بوده است.

بخشي از اين برنامه به توسعه مبتني بر دانايي اختصاص يافته و در اين ميان آموزش عالي، تحقيقات و فناوري محور قرار گرفته است.

حال آنکه توليد علم در جامعه زماني به مقصد مي‌رسد که بتواند به ثروت تبديل شود و در اين زمينه انجام تحقيقات کاربردي و توسعه فناوري از مهم‌ترين اقداماتي است که توليد علم سودآور را ممکن مي‌سازد.

در همين راستا و بر اساس اهتمام به نقش دانشگاه‌ها و پژوهش، فناوري و در پي تاکيد وزير نفت مبني بر بهره‌مندي از تجربه و تخصص دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي در توسعه ميادين نفتي و توافق حاصل شده بين شرکت ملي نفت ايران به عنوان کارفرما و دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي مسئوليت تحقيقات توسعه‌اي برخي ميادين نفتي کشور به دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي مدنظر؛ واگذار شده است.

بر اساس اين موافقت نامه‌ها دانشگاه‌هاي شيراز، صنعتي اميرکبير، صنعتي سهند، صنعت نفت، صنعتي شريف، پژوهشگاه صنعت نفت، انستيتو نفت دانشگاه تهران، دانشگاه ازاد و پژوهشکده ازياد برداشت از مخازن نفت و گاز در خصوص مطالعات پژوهشي به منظور توسعه فناوري‌هاي توليد و افزايش ضريب برداشت از مخازن نفتي با شرکت ملي نفت همکاري مي‌کنند.

که به منظور دستيابي به اين اهداف وزارت نفت بودجه‌اي افزون بر 130 ميليارد تومان در نظر گرفته است و مقرر شده که کارهاي تحقيقاتي روي 54 مخزن به مدت 10 سال به انجام برسد.

براساس اين گزارش موافقتنامه انجام مطالعات پژوهشي مخزني به منظور توسعه فناوري‌ها براي بهينه‌سازي فرآيندهاي توليد و افزايش ضريب برداشت در ميدان مارون (مخازن نفتي بنگستان و آسماري)، ميدان آزادگان (مخازن نفتي سروک، فهليان، کژدمي و گدوان) امضا شد.

در موافقتنامه همکاري بين شرکت ملي نفت و دانشگاه صنعتي اميرکبير نيز مطالعه ميدان دارخوين (مخازن نفتي فهليان)، ميدان فروزان (مخازن نفتي برگن‌ A و برگن B، ياما‌ها، منفيا، شعيبا و عرب) به اين دانشگاه سپرده شد.

دانشگاه صنعتي سهند نيز قرار است مطالعه پژوهشي ميدان آغاجاري (مخزن نفتي بنگستان) و ميدان سروش (مخازن برگن A و B) را انجام دهد.

دانشگاه شيراز نيز براي مطالعه ميدان منصوري (مخزن نفتي بنگستان، آسماري) و ميدان ابوذر (مخزن نفتي غار) انتخاب شده است.

پژوهشکده ازياد برداشت نيز مطالعه ميدان‌هاي پارس جنوبي (لايه گازي پارس جنوبي لايه نفتي، بي‌بي حکميه مخزن نفتي آسماري و بي‌بي حکميه و بنگستان) را عهده‌دار است.

براساس اين موافقت‌نامه؛ دانشگاه صنعتي شريف ميدان کوپال (مخزن نفتي آسماري و بنگستان)، ميدان رگ سفيد (مخزن نفتي آسماري و بنگستان)، ميدان شادگان (مخازن نفتي آسماري فوقاني و تحتاني) را مورد مطالقعه قرار مي‌دهد.

مطالعه ميدان درود (مخزن نفتي ياما‌ها و منفيا)، ميدان گچساران (مخزن نفتي آسماري و بنگستان)، ميدان نوروز (مخزن نفتي برگنB) نيز جهت انجام تحقيقات توسعه‌اي به دانشگاه صنعت نفت سپرده شد.

دانشگاه آزاد نيز به منظور ازدياد برداشت و فشار مخازن نفت ميدان کرنج در قالب شناسايي مسايل عملياتي ميدان فعاليت مطالعاتي خواهد داشت.

همچنين موافقتنامه همکاري بين شرکت ملي نفت و پژوهشکده صنعت نفت جهت مطالعه ميدان اهواز (مخزن نفتي بنگستان و آسماري)، ميدان يادآوران (مخزن نفتي فهليان و گدوان و کژدمي) منعقد شد.

حال بايد ديد دانشگاه‌ها مسيري را که برايشان تعريف شده بدرستي خواهند پيمود و هدف مورد نظر نفتي‌ها را جامه عمل خواهند پوشاند؟

قدر مسلم آنکه نفت در جهان به عنوان عنصر موثر انرژي در سطح بين الملل مورد بحث، چالش و تصميمات بسيار جدي و سرنوشت ساز قرار مي‌گيرد اما در ايران جايگاه علم و پژوهش در اين صنعت ناديده انگاشته شده بطوري که هرگاه نياز به پژوهش و خلق فناوري در صنعت نفت داشته‌ايم با پول نفت آن را خريده‌ايم اما از پتانسيل مراکز عملي کشور بهره لازم را نبرده‌ايم.

حال آنکه دانشگاه به عنوان مجموعه‌اي که تخصصي کردن علوم مختلف در آن تحقق مي‌يابد و زمينه‌هاي مختلف علمي از آن طريق رشد و توسعه پيدا مي‌کند، مي‌تواند موجبات پويايي هر چه بيشتر اين صنعت را فراهم ‌آورد؛ لذا ضرورت دارد که ارتباط دانشگاه با صنعت سرعت يافته تا شايد آنچه در اهداف توسعه‌اي نفت مدنظر است زود‌تر محقق شده و اين صنعت به لحاظ فناوري‌هاي روز با صنعت نفت دنيا قابل رقابت باشد.


 تلاش اعضاي اوپک براي جلوگيري از افزايش توليد نفت ايران 

صادرکنندگان نفت اوپک در آستانه بازگشت نفت ايران به بازار، روزانه حدود دو ميليون بشکه بيشتر از نياز بازار توليد مي‌کنند که بيشترين مازاد توليد طي دستکم يک دهه گذشته به حساب مي‌آيد.

به گزارش ايسنا، اطلاعات رويترز، تحليلگران و آژانس‌هاي انرژي نشان مي‌دهد که سازمان کشور‌هاي صادر‌کننده نفت(اوپک) در سه ماهه اول امسال روزانه 30 ميليون و 270 هزار بشکه نفت توليد کرده است.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش‌بيني مي‌کند که اوپک در سه ماهه دوم امسال توليد خود را افزايش خواهد داد و به روزانه 30 ميليون و 360 هزار بشکه خواهد رساند.تحليلگران مي‌گويند: اعضاي کليدي اوپک نظير عربستان، عراق، کويت و امارات در ماه‌هاي اخير در تلاش براي افزايش سهم بازار خود در آستانه لغو تحريم‌هاي اقتصادي ايران، توليد نفت خود را افزايش داده‌اند.اما تقاضا براي نفت اوپک کمتر از سطح توليد کنوني اين سازمان است.

بسياري از تحليلگران مي‌گويند تقاضا براي نفت سازمان کشور‌هاي صادر‌کننده نفت در دوره ژانويه تا مارس به‌ طور متوسط روزانه 28 ميليون و 340 هزار بشکه بوده و انتظار مي‌رود که در ماههاي آوريل تا ژوئن روزانه 28 ميليون و 370 هزار بشکه باشد. اين سطح تقاضا باعث مي‌شود که مازاد توليد اوپک در سه ماهه اول روزانه يک ميليون و 930 هزار بشکه و در سه ماهه دوم روزانه يک ميليون و 990 هزار بشکه باشد که بيشترين مازاد توليد طي دست کم يک دهه گذشته است و ذخاير نفتي در بسياري از نقاط جهان را به سطوح بي‌سابقه مي‌رساند.


 آناليز مستمر آلاينده هاي هوا در اطراف پمپ بنزين ها و تونل هاي شهر تهران 

 آناليز مستمر آلاينده هاي هوا در اطراف پمپ بنزين ها و تونل هاي شهر تهران به دليل اهميت پايش اين دسته آلاينده ها در هواي محيط، توسط سازمان حفاظت محيط زيست انجام مي شود.مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست در گفتگو با شانا، درباره اندازه گيري ترکيبات آلي فرار در هوا علاوه بر سنجش سوخت مايع، گفت: گرچه اين موضوع در مصوبه دولت مطرح نشده، ولي به خاطر اهميت پايش اين دسته آلاينده ها در هواي محيط و تاثيرات مخربشان بر سلامت انسان، آناليز آلاينده هاي هوا (BTEX) در پمپ بنزين ها، برخي ميدان ها و تونل هاي شهر تهران به موازات آناليز سوخت در تهران انجام شده است.

شينا انصاري افزود: در صورت فراهم شدن امکانات در ساير کلان شهرها اندازه گيري غلظت بنزن، اتيل بنزن، تولوئن و زايلن، همچنين مقايسه روند تغييرات اين آلاينده ها در هواي محيط با هدف تکميل بررسي ها در خصوص کيفيت سوخت مصرفي و پيگيري راهکارهاي اجرايي مديريتي براي مناطق داراي تراکم و انباشت آلاينده ها صورت خواهد گرفت.

مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت : اجراي طرح کهاب (کاهش، هدايت، انتقال و بازيافت بخارات بنزين) که در تصويب نامه اخير دولت به عنوان يکي از راهکارهاي موثر در کاهش آلودگي هوا مورد تاکيد قرار گرفته است، مي‌تواند کمک موثري براي کاهش ميزان آلودگيهاي منتشره در اين جايگاه ها باشد.


 دنياي انرژي 

 لهستان ميعانات گازي ايران را تحويل داد

بزرگترين پالايشگاه نفت لهستان يک محموله ميعانات ايران را به يکي از پالايشگاه‌هاي خود در ليتواني تحويل داد.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، فعالان بازار نفت گفتند پالايشگاه پي کي ان ارلن که بزرگترين پالايشگاه لهستان محسوب ميشود يک محموله ميعانات گازي که اصالتا متعلق به ايران بوده را به پالايشگاه مازکياي در ليتواني تحويل داده است.مشخص نيست که آيا پالايشگاه پي کي ان با عرضه اين محموله تحريمهاي بين‌المللي عليه ايران را نقض کرده يا خير. اين شرکت از اظهارنظر در اين باره خودداري کرده است.فعالان بازار ميگويند اين محموله 122 هزار تني به بندر بوتينگ منتقل شده است.

ابراز نارضايتي وزير نفت از نحوه واگذاري پتروشيمي‌ها و پالايشگاه‌ها

وزير نفت با حضور در جلسه کميسيون ويژه توليد ملي از نبود اختيارات کافي براي مديريت شرکت‌هاي پتروشيمي و پالايشگاهي واگذار شده و نحوه واگذاري اين شرکت‌ها ابراز نارضايتي کرد.اسماعيل جليلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به جلسه کميسيون ويژه توليد ملي و نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44، اظهار داشت : وزير نفت با حضور در جلسه کميسيون گزارشي از اقدامات اين وزارتخانه براي حمايت از توليدکنندگان داخلي در 10 گروه کالا و تجهيزات مورد نياز صنعت نفت ارائه کرد که با هدف ارتقاي فناوري و بلوغ ساخت تجاري در وزارت نفت صورت گرفته است.وي افزود: زنگنه همچنين از نبود اختيارات کافي براي مديريت شرکت‌هاي پتروشيمي و پالايشگاهي واگذار شده خبر داد و از نحوه واگذاري اين شرکت‌ها ابراز نارضايتي کرد چرا که اين بخش به حوزه خصوصي واگذار نشده بلکه شبه دولتي‌ها و ساير وزارتخانه‌ها عملا سکان مديريت و مالکيت شرکت‌هاي واگذار شده را عهده‌دار شدند اين در حالي است که پاسخگويي در مورد درآمدها براي جبران منابع هدفمندي همچنان بر عهده وزارت نفت باقي مانده است.

به گفته سخنگوي کميسيون ويژه توليد ملي و نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44، وزير نفت همچنين از تلاش مجلس و نمايندگان براي تصويب بند «ق» تبصره 3 قانون بودجه سال 93 و همچنين تصويب ماده 15 قانون رفع موانع توليد که ظرفيت‌هاي جديدي براي توسعه فعاليت‌ها و ارائه خدمت به مردم را در وزارت نفت ايجاد کرده قدرداني کرد.

جلسات تعيين نرخ خوراک پتروشيمي‌ها همچنان ادامه دارد

بر اساس اين آيين‌نامه ضوابط مربوطه به نرخ گذاري از سوي وزارتخانه‌هاي نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادي و دارايي حداقل ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ اين قانون تهيه خواهد شد و به تصويب هيات وزيران مي‌رسد.مجتبي خسروتاج ، در گفتگو با ايلنا در خصوص نرخ گذاري خوراک پتروشيمي ها اظهار داشت: براساس تبصره بند( ب ) ماده (1) قانون هدفمند کردن يارانه‌ها که در تاريخ 23 اسفند ماه سال گذشته به سازمان برنامه‌ريزي ابلاغ شد، وزارت نفت مکلف شد قيمت خوراک گاز و خوراک مايع تحويلي به واحدهاي صنعتي پالايشي و پتروشيمي‌ها را براساس3 معيار تعيين کند.

وي ادامه داد: بر اين اساس نرخ ها بايد متناسب با معدل وزني درآمد حاصل از فروش گاز و يا مايع تحويلي براي ساير مصارف داخلي، صادراتي و وارداتي باشد و قيمت محصول با حفظ قابليت رقابت‌پذيري محصولات توليدي در بازارهاي بين‌المللي و بهبود متغيرهاي کلان اقتصادي تعيين شود.قائم مقام وزير صنعت افزود: همچنين ايجاد انگيزش و امکان جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي و اعمال تخفيف پلکاني تا سي درصد با انعقاد قرارداد بلند مدت از ديگر معيارهاي تعيين کننده در اين قانون است.

خسروتاج خاطر نشان کرد: بر اساس اين قانون براي واحدهايي که بتوانند جهت تامين مواد اوليه واحدهاي پتروشيمي داخلي که محصولات مياني و نهايي توليد مي‌کنند و زنجيره ارزش افزوده را افزايش دهند (در اين قرارداد بنگاه‌هايي که در مناطق کمتر توسعه‌يافته راه‌اندازي مي‌شوند) از تخفيف بيشتري برخوردار هستند.

وي ادامه داد: بر اساس اين آيين‌نامه ضوابط مربوطه به نرخ گذاري از سوي وزارتخانه‌هاي نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادي و دارايي حداقل ظرف مدت شش ماه پس از ابلاغ اين قانون تهيه خواهد شد و به تصويب هيات وزيران مي‌رسد.

خسروتاج گفت: اما به دليل اينکه در حال حاضر واحد‌هاي پتروشيمي به صورت علي الحساب قيمت‌ها را مي‌پردازند نرخ گذاري کمتر از شش ماه به طول مي‌انجامد و سعي بر اين است که نرخ ها به زودي اعلام شود.وي گفت: در حال حاضر جلسات متعددي با مسئولين وزارتخانه‌هاي زيربط در حال برگزاري است زيرا فرمول نرخ گذاري ساده نيست و نيازمند جمع آوري اطلاعات جامع است و ما در حال تنظيم قيمت‌ها و ارسال آن به دولت هستيم.


 شهرستانها 

 توليد نيمي از گاز کشور در پارس جنوبي

مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي گفت: در حال حاضر با برداشت روزانه 355 ميليون مترمکعب گاز از پارس جنوبي سهم اين مجتمع عظيم گازي در توليد گاز کشور به 53 درصد رسيده است.

به گزارش ايرنا، مسعود حسني در همايش توليد پايدار گاز، اظهار داشت: برداشت روزانه 355 ميليون مترمکعب گاز از پارس جنوبي معادل توليد بيش از دو ميليون و 200 هزار بشکه نفت خام در روز است.

وي با بيان آنکه براساس برنامه ريزي هاي انجام شده تا سال 1396 توليد گاز از پارس جنوبي به 720 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي يابد که اين معادل توليد 5 ميليون بشکه نفت خام در روز است، افزود: در آن صورت سهم ميدان پارس جنوبي در توليد گاز کشور به 75 درصد افزايش خواهد يافت.

وي اضافه کرد: در سال 93 با توليد 97 ميليارد مترمکعب گاز از پارس جنوبي ميزان توليد اين فرآورده نسبت به سال 92 معادل 17 درصد افزايش يافت و توليد بوتان 130 درصد و توليد پروپان نيز در اين سال 70 درصد افزايش يافت.وي با اشاره به کاهش حجم گاز سوزانده شده در فلرها نيز گفت: براساس طرح اوليه 5 پالايشگاه گازي پارس جنوبي که توسط شرکت هاي بين المللي مانند توتال فرانسه و اني ايتاليا ارايه شده مي توان در هفته 17 ميليون مترمکعب گاز را در فلرها سوزاند اما با ارايه طرح هاي جديد توسط کارشناسان داخلي ميزان هدررفت فلر هفتگي را به حدود 8 ميليون مترمکعب کاهش داده و قصد داريم اين رقم را تا پايان سال 96 به صفر برسانيم.

آلماني‌ها به پارس‌جنوبي باز مي‌گردند

پس از دعوت ايران به پروژه خط ناباکو با پيش دستي نخست وزير بلغارستان، ايران هم به‌طور رسمي پيشنهاد سرمايه‌گذاري شرکت‌هاي آلماني در طرح توسعه فازهاي پارس جنوبي و انتقال گاز آن به اروپا را ارائه کرد.

به گزارش مهر، هنوز چند روزي از مذاکرات پشت درهاي بسته سفير جمهوري اسلامي ايران با نخست وزير و چهار عضو کليدي دولت بلغارستان در کاخ صوفيه به منظور بازگشت ايران به پروژه خط لوله ناباکو نمي‌گذرد که تهران به برلين يک پيشنهاد قابل توجه ارائه کرده است.بر اين اساس همزمان با سفر تعدادي از بازرگانان، توليد کنندگان و صنعتگران آلماني به تهران، ايران به سرمايه گذاران و شرکت هاي بزرگ توليد کننده تجهيزات نفت و گاز پيشنهاد مشارکت در برخي از فازهاي ميدان مشترک پارس جنوبي را ارائه کرده است.مجتبي خسروتاج قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت شامگاه گذشته در جمع بيش از 100 صنعتگر، بازرگان و سرمايه گذار آلماني به نمايندگي از دولت پيشنهاد مشارکت آلماني‌ها در طرح توسعه برخي از فازهاي پارس جنوبي را مطرح کرد.

خسروتاج با بيان اينکه ايران آمادگي مشارکت و سرمايه گذاري شرکت‌هاي آلماني در طرح توسعه برخي از فازهاي پارس جنوبي است، تصريح کرد: شرکت‌هاي آلماني تا قبل از اعمال تحريم‌ها مشارکت مطلوبي در طرح توسعه فازهاي پارس جنوبي داشتند و امکان مشارکت و سرمايه گذاري آلماني‌ها در فازهاي پارس جنوبي وجود دارد.قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه با مشارکت شرکت‌هاي آلماني در طرح توسعه برخي از فازهاي پارس جنوبي امکان انتقال گاز اين ميدان مشترک به اروپا و کشور آلمان وجود دارد، تبيين کرد: هيچ گونه محدوديتي سرمايه گذاري شرکت‌هاي آلماني در طرح هاي نفت و گاز ايران وجود ندارد.

اين پيشنهاد جديد گازي ايران به آلمان در حالي مطرح شده است که اخيرا يک هيات بزرگ 36 نفره تجاري و سرمايه گذاري به منظور مشارکت در طرح‌هاي جديد صنعت پتروشيمي با مسئولان وزارت نفت و شرکت ميل صنايع پتروشيمي گفتگو و مذاکره کرده اند.

عمليات سد بتوني خط 10 اينچ شاهرود - علي آباد منطقه شمال انجام شد

عمليات سد بتني به طول 50 متر در کيلومتر 55 خط 10 اينچ علي آباد- شاهرود در منطقه شمال انجام شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه شمال، شهريار مجدي مهندس ناظر نگهداري و تعميرات ساختمان منطقه گفت: از آنجايي که بارندگي هاي سيل آسا پوشش بخش از لوله اين خط را از بين برده بود، اين پروژه طراحي و در کمتر از 45 روز به پايان رسيده است.

وي با بيان اينکه عمليات پي کني، خاک برداري و بتن ريزي در اين طرح انجام شده است، اظهار داشت: دو هزار و 400متر مکعب عمليات خاک برداري،450 متر مکعب قالب بندي، 25 تن آلماتور بندي و 340 متر مکعب بتن ريزي شده است. مهندس ناظر نگهداري و تعميرات ساختمان منطقه شمال گفت: به دليل قرار گرفتن بخش عمده اي از خطوط لوله نفت اين منطقه در مناطق جنگلي وکوهستاني با شيب بالا، خطر آب گرفتگي و سيلاب در خطوط همواره يک از تهديدات جدي است، که با انجام اين کار خطوط لوله از پايداري و استحکام بيشتري در برابر حوادث طبيعي برخوردار خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي