جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 4986

مدير کل آمار جمعيت ثبت احوال خبر داد؛
1.3 ميليون جوان ايراني مجرد مانده اند
آمار سن ازدواج در کشور

اخبار شهري


حوادث‌ از همه‌ جا


كوتاه‌ و ‌خواندني


خبــر


 مدير کل آمار جمعيت ثبت احوال خبر داد؛
 1.3 ميليون جوان ايراني مجرد مانده اند 
  آمار سن ازدواج در کشور

مدير کل اطلاعات و آمار جمعيت و مهاجرت سازمان ثبت احوال تعداد افراد مجرد قطعي بالاي 50 سال را 152 هزار نفر عنوان کرد و گفت: يک ميليون و300 هزار فرد بالاي سن متعارف نيز در کشور هرگز ازدواج نکرده اند.

علي اکبر محزون در گفتگو با مهر از افزايش ازدواج بالاي سن متعارف در کشور خبر داد و افزود: در سال 92 آمار ازدواج مردان بالاي سن متعارف 35 سال 9.4 درصد بود که در سال گذشته اين آمار به 10.4 افزايش پيدا کرد و همچنين ازدواج زنان بالاي 30 سال در سال 92 ، 12.5 درصد بوده که در سال گذشته به 14.5 درصد رسيده است.

وي در مورد سن متعارف ازدواج گفت: اين سن براي مردان 20 تا 34 سال و براي زنان 15 تا 29 سال است که البته اين سن در حال تغيير و وتحول است.

مدير کل اطلاعات و آمار جمعيت و مهاجرت سازمان ثبت احوال تعداد جوانان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده را 11 ميليون و 240 نفر دانست و اظهار داشت: از اين تعداد 5 ميليون و 570 هزار نفر مرد و 5 ميليون و 670 هزار نفر نيز زنان هستند. وي در باره افرادي که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اما هرگز ازدواج نکرده اندنيز گفت: تعداد اين افراد يک ميليون و 300 هزار نفر است که 320 هزار نفر آنان مردان و 980 هزار نفر آنان را زنان تشکيل مي دهند .

به گفته محزون، اين افراد از سن تجرد قطعي که 49 سالگي است عبور نکرده اند و به تجرد قطعي نرسيده اند.

مدير کل اطلاعات و آمار جمعيت و مهاجرت سازمان ثبت احوال به افرادي که بالاي سن متعارف ازدواج بوده و تا 50 سالگي هرگز ازدواج نکرده اند، اشاره کرد و افزود: براساس آمارهاي پايگاه اطلاعات جمعيت، در حال حاضر 152 هزار نفر مجرد قطعي بالاي 50 سال سن در کشور زندگي مي کنند. محزون گفت: از اين تعداد 62 هزار نفر مرد و 90 هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده اند.

وي با اشاره به اينکه در سال گذشته 724 هزار و 345 ازدواج به ثبت رسيده است، افزود: آمار ازدواج مردان بالاي 50 سال 20 هزار و 139 مورد بوده که 3 درصد کل ازدواجها را به خود اختصاص داده است که از اين تعداد 14 هزار و 54 مورد ازدواج بار اول و 6 هزار و 85 مورد مربوط به ازدواج دفعات دوم به بعد بوده است.

محزون آمار ازدواج زنان بالاي 50 سال را نيز 5 هزار و 673 مورد ذکر کرد و گفت: ازدواج زنان اين سن کمتر از يک درصد ازدواج هاي سال گذشته را به خود اختصاص داده که 4 هزار و 384 مورد ازدواج بار اول و يک هزار و 289 مورد دفعات دوم به بعد بوده است.


 اخبار شهري 

 آموزش بازيافت به 40 هزار خانوار در منطقه 15

معاون امور شهري و محيط زيست شهرداري منطقه 15 از ارائه آموزش بازيافت به 40 هزار خانوار منطقه در راستاي اجراي طرح آسمان آبي و زمين پاک خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 15، مهندس رحمان پارسا با اعلام مطلب فوق افزود: از ابتداي شروع طرح آسمان آبي زمين پاک اداره بازيافت منطقه علاوه بر آموزش چهره به چهره به شهروندان نسبت به ارائه آموزش در بيش از 7 هزار واحد تجاري و اصناف، 384 مرکز اداري، 55 مرکز مذهبي و مسجد، 54 مرکز بهداشتي و درماني و 112 مهدکودک و مدرسه اقدام کرده ايم.

ثبت تجارب ، اندوخته ها وايجاد بسته هاي دانشي با محوريت مديريت شهري

به منظور ثبت تجارب و دانش موجود در مديريت شهري و بهره گيري مناسب و به موقع از اندوخته هاي مديريتي ، طرح مطالعاتي مديريت دانش در شهرداري تهران؛ از سوي معاونت برنامه ريزي و توسعه شهري منطقه 11 آغاز شد.به گزارش آفرينش نصرالله آباديان شهردار منطقه 11 ، با بيان اين که ثبت تجارب و دانش موجود در سازمان گام موثري در راستاي پيشبرد اهداف استراتژيک سازمان وبرنامه هاي تدوين شده پيش روي منطقه است ؛ از آغاز پروژه مطالعاتي " پياده سازي الگوي مديريت دانش با رويکرد پروژه هاي مطالعاتي وتجارب موجود" در اين منطقه خبر داد.

آباديان در اين خصوص گفت: اداره تشکيلات و بهبود روش ها به منظور ضرورت داشتن بانک اطلاعات جامع در خصوص پروژه هاي مطالعاتي که در گذشته انجام شده است و همچنين ثبت تجارب و دانش ضمني مديران و کارشناسان ، اقدام به انجام پروژه مطالعاتي " پياده سازي الگوي مديريت دانش "در شهرداري منطقه11 نموده است.

توانمندسازي کانون هاي محلي با اجراي جشنواره شمسه 4 در منطقه 10 تهران

دور چهارم مجموعه جشنواره هاي شمسه با محوريت سبک زندگي، هويت و مديريت تغييرات فرهنگي و با محوريت توانمندسازي کانون هاي محلي در منطقه 10 در دست اجراست.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 10، جلسه توجيهي جشنواره شمسه با حضور رمضاني معاون اداره کل فرهنگي، فرهمند مدير ارتباطات فرهنگي، حسيني معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه و اعضاي ستاد اجرايي اين جشنواره برگزار شد. در اين جلسه سيدجواد حسيني معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه با بيان اين که شمسه برگرفته از چهار کلمه ارزشمند شهروند، محله، سرمايه اجتماعي و هويت است گفت: شهرداري تهران محور توجهات اساسي خود را بر پايه شهر، شهروند و مديريت شهري قرار داده است تا با استفاده از ابزاري به نام هنر به ارتقاء کيفيت مادي و معنوي زندگي شهروندان در کلان شهر کمک کند.


 حوادث‌ از همه‌ جا 

 آخرين اخبار از زلزله کاشمر

مديرکل مديريت بحران استانداري خراسان رضوي گفت: زلزله اخير در کاشمر 35 نفر مجروح برجاي گذاشته است.

به گزارش ايسنا، حجت شايان‌فر در حاشيه بازديد از مناطق زلزله زده در کاشمر و عيادت از افراد بستري شده در بيمارستان حضرت ابالفضل کاشمر گفت: هم اکنون کارشناسان در حال ارزيابي ميزان خسارت زلزله کاشمر هستند.

مدير کل مديريت بحران استانداري خراسان رضوي افزود: خوشبختانه با همکاري اعضاي مديريت بحران شهرستان و هماهنگي‌هاي انجام شده با استان شرايط شهرستان نگران‌کننده نيست.

غرق شدن 898 نفر در سال 93

سال گذشته 898 نفر به دليل غرق‌شدگي جان خود را از دست دادند اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات غرق‌شدگي يکهزار و 63 نفر بود، 15.5 درصد کاهش يافته است.

به گزارش فارس، پزشکي قانوني اعلام کرد: سال 93 تعداد 898 نفر به علت غرق شدگي جان خود را از دست دادند.

در سال گذشته 783 مرد و 115 زن بر اثر غرق‌شدگي در کشور جان خود را از دست دادند، اين در حالي است که در سال 1392 تعداد مردان فوت شده بر اثر غرق‌شدگي 894 و تعداد زنان 169 نفر بود.

چهار نفر از عاملان قتل دختر افغان به اعدام محکوم شدند

دادگاه کابل چهار نفر از عاملان قتل دختر افغان را که به قرآن سوزي متهم شده بود به اعدام محکوم کرد.

به گزارش صدا و سيما از کابل ، اين افراد به علت نقش داشتن در قتل فرخنده به اعدام محکوم شدند.

هشت نفر از متهمان به قتل شانزده سال زندان محکوم و هجده نفر ديگر بيگناه شناخته شدند.

قرار است محاکمه نوزده پليس نيز به اتهام سهل انگاري و غفلت در انجام وظيفه ادامه يابد.

قاضي دادگاه ، اين حکم را با استناد به قانون خشونت عليه زنان اعلام کرد و گفت: اين حکم نهايي نيست و محکومان مي توانند خواستار برگزاري دادگاه تجديدنظر(استيناف) باشند.

نخستين جلسه دادگاه متهمان قتل فرخنده روز شنبه اين هفته به طور علني برگزار شد.

فرخنده دو روز پيش از نوروز امسال پس از آن هدف ضرب و شتم قرار گرفت سپس به قتل رسيد که ادعاي سوزاندن قرآن کريم به دست وي در زيارتگاه «شاه دو شمشيره» کابل مطرح شد.


 كوتاه‌ و ‌خواندني 

 تردد اتوبوس ها در جاده چالوس آزاد شد

رييس پليس راه البرز گفت : ممنوعيت تردد اتوبوس ها در جاده چالوس برداشته شد.

به گزارش صداو سيما جاده کرج - چالوس در پي طغيان رودخانه در روز 23 فروردين آسيب و خسارتهايي زيادي ديد و پس از آن تردد اتوبوسها در اين مسير ممنوع شد .

رييس پليس راه البرز همچنين اعلام کرد : از ساعت 14روز جمعه تا يک بامداد روز شنبه 19ارديبهشت ماه تردد خودروها از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع است.

سرهنگ رضا اکبري افزود: تردد وسايل نقليه ازساعت 17 روز جمعه 18 ارديبهشت از سمت مرزن آباد منطقه به سمت کرج، يک طرفه مي شود.

وي : ممنوعيت تردد موتورسيکلت نيز تا پايان محدوديت ترافيکي در جاده کرج - چالوس و بالعکس ادامه دارد.

کدام استانها داراي بيشترين و کمترين صنايع آلاينده هستند؟

مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست گفت: استان‌هاي اصفهان و قم به ترتيب بيش‌ترين و کم ترين صنايع آلاينده را در خود جاي داده است.

شينا انصاري در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: درسال 93 ، تعداد صنايع آلاينده اعلام شده توسط استان‌ها 3264 صنعت بوده است که استانهاي اصفهان، تهران، يزد، خراسان رضوي و خوزستان به ترتيب بيشترين صنايع آلاينده و استانهاي کهکيلويه و بويراحمد، خراسان شمالي، خراسان جنوبي و قم داراي کمترين واحدهاي صنعتي آلاينده هستند.

انصاري با اشاره به تبصره يک ماده 38 قانون ماليات بر ارزش افزوده گفت: بر اساس اين قانون اداره محيط زيست هر استاني فهرست سنواتي صنايع آلاينده را اعلام مي‌کند و فهرست به سازمان امور مالياتي کشور فرستاده مي‌شود و اين صنايع مشمول پرداخت يک درصد از فروش خود به‌ عنوان عوارض آلايندگي هستند.

ممنوعيت خريد و مصرف ظروف پلاستيکي يکبار مصرف در شهرداري تهران

رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه در ابلاغيه اي خريد و مصرف هرگونه مواد پلاستيکي يکبار مصرف در مناطق 22 گانه شهر تهران ممنوع شد، گفت : پلاستيک با ماندگاري حدود 300 سال ماده اي تجزيه‌‌ناپذير محسوب مي‌شود که بايد از چرخه توليد و مصرف حذف شود.

به گزارش صدا و سيما به نقل از روابط عمومي ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران، دکتر علي محمد شاعري با بيان اينکه حذف کيسه ها و ظروف پلاستيکي در دستور کار شهرداري تهران است، افزود: در ابلاغيه ايي به تمامي مناطق 22 گانه،معاونت ها، سازمانها، ادارات کل و واحدهاي ستادي ، خريد و مصرف هر گونه مواد پلاستيکي يکبار مصرف ممنوع شد.

صندوق بازنشستگي کشوري يک ميليون و 300 هزارعضو دارد

نزديک به يک ميليون و 300 هزار بازنشسته از دستگاههاي مختلف ، عضو صندوق بازنشستگي کشوري هستند .

به گزارش صدا و سيما،‌ مدير عامل صندوق بازنشستگي کشوري در جمع مديران ستادي و استاني صندوق بازنشستگي کشوري با بيان اين مطلب افزود: از اين تعداد بازنشسته کشوري حدود 55 درصد بازنشستگان آموزش و پرورش هستند .

آقاي اسلاميان با اشاره به تعداد بيشتر بازنشستگان صندوق بازنشسته کشوري از آموزش و پرورش از امضاي تفاهمنامه صندوق بازنشستگي کشوري با وزارت آموزش و پرورش خبر داد و اظهار داشت : اين تفاهم نامه براي بهبود شرايط بازنشستگان در آموزش و پرورش امضا شده است .

مدير عامل صندوق بازنشستگي کشوري گفت : اگر اين مدل اجرايي براي بازنشستگان اموزش و پرورش موفق باشد براي بازنشستگان ديگر دستگاههاي مختلف کشورهم اجرا خواهد شد .

دکتر اسلاميان پرداخت 200 هزار وام قرض الحسنه با کمک بانک صادرات به بازنشستگان را از جمله برنامه هاي سال گذشته اين صندوق بيان کرد و افزود : اميدواريم امسال هم بتوانيم اين روند را براي بازنشستگان ادامه دهيم .


 خبــر 

 آخرين جزئيات پابندهاي الکترونيکي زندانيان

رئيس سازمان زندان هاي کشور در مورد آخرين وضعيت اجراي طرح نصب پابندهاي الکترونيکي ويژه زندانيان توضيح داد. علي اصغر جهانگير در گفتگو با مهر، در مورد آخرين وضعيت اردوگاه ويژه مجرمان موادمخدر و معتادان در جنوب تهران، گفت: بر اساس قولي که داده بوديم بايد تا خردادماه اين اردوگاه به بهره برداري برسد که تمامي اقدامات آن انجام شده است. جهانگير در مورد اجراي سراسري طرح پابندهاي الکترونيکي ويژه زندانيان نيز گفت: طرح پايلوت در اصفهان موفقيت آميز بود و اميدواريم بزودي خبرهاي خوبي را در مورد اجراي بهتر و فراگير آن در سطح زندان هاي کشور داشته باشيم. رئيس سازمان زندان هاي کشور افزود: براي اجراي اين طرح حدود 80 ميليارد تومان بودجه نياز داريم که اگر تامين شود 40 هزار زنداني با پابند الکترونيکي مي توانند تحت کنترل سازمان زندان ها قرار بگيرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي