جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4998


اقساط ماهانه وام مسکن خانه اولي‌ها


توافق اوليه افزايش? و ? درصدي قيمت خودرودر شوراي رقابت


آمريکا ايرلاين عراقي را به‌دليل فروش هواپيما به ايران تحريم کرد


تريبون


نهادهاي مالي


 اقساط ماهانه وام مسکن خانه اولي‌ها 

معاون اعتبارات بانک مرکزي با تاکيد بر اين‌که وام‌هاي جديد مسکن به هيچ وجه تورم‌زا نيست،گفت:در بازپرداخت 12 ساله تسهيلات 80، 60 و 40 ميليون توماني ميزان اقساط ماهانه به ترتيب يک ميليون و 150 هزار تومان، 862 هزار تومان و 575 هزار تومان است.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ،اصغر ميرمحمدصادقي با بيان اين‌که کساني مي‌توانند از مصوبه وام 80 ميليون تومان مسکن بهره‌مند شوند که از تسهيلات بانکي براي خريد يا ساخت واحد مسکوني استفاده نکرده باشند، اظهار داشت : دوره سپرده‌گذاري در حساب صندوق پس انداز يکم (خانه اولي‌ها) حداقل بايد يک سال باشد و به ازاي هر شش ماه يک برابر سپرده گذاري تسهيلات پرداخت خواهد شد.
وي با بيان اين‌که به اين سپرده سود سپرده کوتاه مدت (10 درصد) تعلق مي‌گيرد، افزود:‌ نرخ سود تسهيلات مسکن براي خانه‌ اولي‌ها 14 درصد و بازپرداخت آن حداکثر 12 سال است.
وي با تاکيد بر اين‌که سپرده گذاران حساب ممتاز بانک مسکن نمي‌توانند از مزاياي اين حساب در حساب صندوق پس انداز يکم استفاده کنند، بيان کرد:‌بانک مسکن بايد منابع خود را در اين‌باره مديريت کند و حق ندارد از محل منابع وصولي پرقدرت بانک مرکزي براي پرداخت اين تسهيلات استفاده کند. ميرمحمدصادقي افزود: با بررسي هايي که انجام داده ايم حداقل افرادي که مي توانند از تسهيلات حساب صندوق پس انداز يکم استفاده کنند 84 هزار نفر است که بايد توزيع اين تعداد در کل کشور انجام شود. معاون اعتبارات بانک مرکزي با بيان اين‌که با اعلام اين‌که 84 هزار نفر مشمول دريافت تسهيلات حساب صندوق پس‌انداز يکم در سراسر کشور مي‌شوند، گفت: در دوره بازپرداخت 12 ساله قسط ماهانه براي تسهيلات 80 ميليوني، يک ميليون و 150 هزار تومان و براي وام 60 ميليوني ، 862 هزار تومان خواهد بود. ميرمحمد صادقي با بيان اين‌که ميزان اقساط ماهانه براي وام 40 ميليون توماني 575 هزار تومان است، تاکيد کرد:‌ تسهيلات جديد مسکن فقط رونق اين بخش و ساخت‌وسازها را به دنبال دارد و به هيچ وجه اثر تورمي ندارد.


 توافق اوليه افزايش? و ? درصدي قيمت خودرودر شوراي رقابت 

عضو ناظر شوراي رقابت از توافقات اوليه براي افزايش کمتر از 5 درصدي قيمت محصولات سايپا و کمتر از 2 درصدي محصولات ايران خودرو در آخرين جلسه شوراي رقابت خبرداد.
عيسي امامي در گفتگو با مهر از توافقات اوليه براي افزايش کمتر از 5 درصدي قيمت محصولات گروه خودروسازي سايپا و کمتر از 2 درصدي محصولات گروه خودروسازي ايران خودرو در آخرين جلسه شوراي رقابت خبرداد.
عضو ناظر شوراي رقابت با بيان اينکه اين پيش بيني هاي اوليه پس از بررسي اطلاعات شرکت هاي مذکور به صورت ميانگين تعيين شده است، افزود: قرار است هزينه هاي خودروسازان راستي آزمايي شود.
وي با تاکيد بر اينکه در جلسه مذکور هيچگونه افزايش يا کاهش قيمتي به تصويب نرسيده است، گفت: اطلاعات مربوط به نرخ تورم بخشي خودروها از بانک مرکزي و نمره کيفيت از سازمان بازرسي دريافت و در جلسه مورد بررسي قرار گرفت.
وي با ذکر اين مطلب که سايپا مدعي است قراردادهاي خود را براساس يورو تنظيم کرده و پرداختي ها را با نرخ دلار انجام داده است که اين موضوع براي شوراي رقابت داراي ابهام است، تصريح کرد: قرار است اطلاعات سايپا در جلسه آتي شورا بررسي
بيشتري شود.
امامي با اشاره به نمرات منفي برخي از محصولات ايران خودرو بر اساس گزارش سازمان بازرسي و استاندارد، خاطرنشان کرد: اين درحالي است که خودروسازان درخواست افزايش قيمت را به شوراي رقابت ارائه کرده اند.
هزينه خريد سرخ‌آبي‌ها را روي قيمت خودرو نکشيد
در همين رابطه ،رييس انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت: از شوراي رقابت مي‌خواهيم شيوه قيمت‌گذاري خودرو را به‌گونه‌اي تعيين کنند که هزينه اقداماتي چون باشگاه‌داري خودروسازان از جيب مصرف‌کنندگان پرداخت نشود. محمد جعفري اظهار داشت : متاسفانه اقدامات دو خودروساز بزرگ کشور حقوق مصرف‌کنندگان را تضييع مي‌کند. وي با بيان اينکه سوء مديريت از دلايل بالا بودن قيمت خودرو در کشور است، خاطرنشان کرد: در اين شرايط موضوعي چون خريد استقلال و پرسپوليس توسط ايران خودرو و سايپا نيز مطرح مي‌شود.
رييس انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان ادامه داد: خريد دو باشگاه فوتبال توسط دو خودروساز بزرگ کشور هزينه‌هاي اين بنگاه‌ها را بيش از پيش افزايش مي‌دهد و آنها نيز تلاش مي‌کنند رشد هزينه را از جيب مصرف‌کنندگان
جبران کنند.
وي افزود: بنابراين علاوه بر درخواست‌هاي فعلي خودروسازان براي افزايش قيمت در آينده نيز بايد شاهد درخواست‌هاي مجدد آنها براي جبران افزايش هزينه‌هاي اين‌چنيني باشيم. جعفري با بيان اينکه شوراي رقابت نبايد اجازه دهد هزينه‌هاي ناشي از چنين اقداماتي از مصرف‌کنندگان اخذ شود، تصريح کرد: خودروسازان اگر پول اضافه‌اي دارند آن‌را صرف تحقيق و توسعه و افزايش کيفيت محصولاتشان کنند.
جزئيات قيمت 27مدل خودرو
خودروسازان چند ماهي هست که تلاش دارند با طرح موضوع افزايش قيمت و ارايه درخواست هاي خود به شوراي رقابت، مردم را به خريد و فروش خودرو ترغيب کنند، اما آنگونه که عکس‌العمل بازار نشان مي‌دهد و فعالان بازار خودرو مي‌گويند، رکود همچنان بر سر معاملات خودرو سايه انداخته و آنگونه که هر ساله بازار از رونق برخوردار بوده، امسال اين گونه نيست. البته خود خودروسازان نيز به اين نتيجه رسيده‌اند که افزايش قيمت نمي‌تواند در شرايط فعلي راهکار مناسبي براي تامين نقدينگي آنها باشد، بلکه بايد با فروش بيشتر منابع مالي خود را تامين کنند. آنگونه که خود مديران عامل خودروسازي‌ها نيز مي‌گويند که اکنون افزايش قيمت، رکود بازار را بيشتر
تعميق مي‌کند.
اما به هرحال، اکنون بازار در رکود به سر مي‌برد و معاملات چندان رونق ندارد؛ البته برخي فعالان بازار خودرو مي‌گويند که مردم منتظر مدل هاي جديدي از خودرو هستند که مطابق با وعده خودروسازان قرار است در سال جاري به بازار بيايد، ضمن اينکه موضوع انعقاد قرارداد با خودروسازان خارجي نيز شايد يکي از دلايلي است که مردم در معاملات خودرو باشد.
به هرحال گزارش هاي ميداني مهر خبر از پابرجا بودن رکود در بازار خودرو دارد. خودروهايي که روزها تابلوي فروش را بر سر خود مي گذارند و کنار خيابان مي ايستند؛ بلکه
مشتري بيابند.


 آمريکا ايرلاين عراقي را به‌دليل فروش هواپيما به ايران تحريم کرد 

خزانه‌داري آمريکا يک شرکت عراقي را که 9 فروند هواپيماي ايرباس را به ماهان اير فروخته بود، در ليست سياه تحريم قرار داد.
به گزارش ايسنا، خزانه داري آمريکا اعلام کرد الناصر ايرلاينز که در عراق مستقر است به عنوان واسطه براي تامين هشت فروند ايرباس A340 و يک فروند ايرباس A320 براي ماهان اير که از سال 2011 تحت تحريم آمريکا قرار دارد، مورد استفاده قرار گرفته است.
بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، خزانه داري آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد: الناصر اين 9 هواپيما را از فروشندگان اروپايي که اطلاعي از مقصد اصلي اين فروش نداشتند، خريداري کرده است.
آمريکا همچنين يک بازرگان سوري به نام ايسام شاموت و شرکتش به نام "اسکاي بلو برد اويشن" را براي کمک به ماهان اير براي خريد هواپيما و قطعات تحريم کرد.
تحريم‌هاي جديد شرکتها و شهروندان آمريکايي را از انجام معامله با شرکتها و افراد قرار گرفته در ليست سياه منع کرده و داراييها و منافع آنها را در حوزه‌هاي قضايي آمريکا بلوکه مي‌کند. آدام زوبين، معاون موقت خزانه داري آمريکا در امور مبارزه با تروريسم و جرائم مالي در بيانيه اي اظهار کرد: ما همچنان با جديت به مقابله با نقض تحريمهاي ايران مي‌پردازيم و در تحريم کساني که به فرار از تحريمها کمک مي‌کنند، ترديد نخواهيم کرد.
بر اساس اين گزارش، صنعت هواپيمايي ايران از سال 1995 که تحت تحريم قرار گرفته است، براي دريافت هواپيما و قطعات با مشکل روبرو بوده زيرا اين تحريمها مانع فروش تجهيزات و قطعات يدکي از سوي توليدکنندگان غربي به ايران شده است.
محدوديتهاي مذکور تحت توافق هسته اي موقتي که ميان ايران و گروه 1+5 امضا شد و در ژانويه سال 2014 به اجرا درآمد، تا حدودي تسهيل شد و فروش قطعات يدکي به صنعت هواپيمايي ايران را امکان پذير کرد با اينهمه فروش مستقيم هواپيما ممنوع مانده است.

 


 تريبون 

واريز سهميه 60 ليتري بنزين خرداد
سهميه 60 ليتري بنزين 700 توماني خرداد 94 براي خودروهاي سواري شخصي واريز شد، اين سهميه و قيمت بنزين تا آخر سال تغيير نمي‌کند.
به گزارش فارس، سهميه 60 ليتر بنزين خودروها براي خرداد ماه 94 در کارتهاي سوخت شارژ شد.
بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، سهميه و قيمت بنزين تا پايان سال 94 تغيير نخواهد کرد، هر ليتر بنزين سهميه‌اي معمولي 700 تومان و بنزين آزاد هزار تومان در جايگاه‌هاي سوخت عرضه مي‌شود. همچنين تغيير سهميه خودروهاي ديزلي بر اساس پيمايش مسافت، هم يک ماه به تعويق افتاد. سهميه بنزين ماهانه براي موتور 25 ليتر است.

وزير کار:
هر دقيقه 5 نفر جوياي شغل مي‌شوند
وزير کار با اعلام اينکه هر دقيقه 5 متقاضي وارد بازار کار مي شود، گفت: نرخ تورم تا پايان امسال به 12 درصد مي رسد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت كار، علي ربيعي با بيان اينکه اولين حرکت دولت مهار تورم بود گفت: تورم 25 درصدي سال 92 اکنون به 15 درصد رسيده است. دولت متعهد شده بود که اين رقم را تا پايان سال 93 به 15 درصد برساند که به تعهد خود عمل کرد.
وزير کار با بيان اينکه تورم در پايان سال 94 به 12 درصد خواهد رسيد اظهارداشت: رشد اقتصادي کشور در سال گذشته 3 درصد بود و ما اين رقم را امسال به 5 درصد خواهيم رساند. ربيعي با اشاره به اينکه هر دقيقه 5 نفر جوياي کار وارد بازار مي شوند و اين نشان از برنامه ريزي هاي غلط اقتصادي در گذشته بود ادامه داد: اقتصاد ما ضعيف شده و پول فروش نفت کفاف هزينه ها را نمي کند.
ربيعي همچنين يادآور شد که دولت براي تامين مسکن دهک هاي پايين جامعه تلاش دوچنداني دارد و مصمم است به اين آرزوي به حق مردم جامه عمل بپوشاند.

بررسي حق مسکن كارگران در دستور کار دولت
افزايش 20 هزار تومان حق مسکن کارگران طبق مصوبه شوراي عالي کار در بهمن ماه سال 93 به هيأت دولت ارسال شد، اما با وجود گذشت سه ماه از اين مصوبه، هنوز خبري از تأييد هيأت دولت نيست.
به گزارش ايرنا،ماه گذشته برخي از مسئولان اعلام کردند که احتمال عدم تصويب افزايش صددرصدي حق مسکن کارگران (از 20 به 40 هزار تومان) وجود دارد، اما وزير تعاون معتقد بود، دير يا زود هيأت دولت افزايش حق مسکن را تصويب خواهد کرد.البته نمايندگان کارگري نسبت به احتمال عدم تصويب حق مسکن سکوت نکرده و اعلام کردند در صورت عدم تصويب بايد افزايش 20 هزار توماني در بسته مزدي سال 94 در ديگر مزايا گنجانده شود.
با اين وجود، هنوز تکليف افزايش 20 هزار توماني در هيأت دولت روشن نشده، اما معاون روابط کار وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اظهارات اميدوارانه گفت: دولت مخالفتي با افزايش حق مسکن ندارد، اما به دليل آنکه دولت هم به تنهايي بيش از يک ميليون کارگر دارد و مباحث بودجه‌اي در آن مطرح است، امکان تأخير در تصويب آن وجود دارد.
وي افزود: حتماً افزايش حق مسکن کارگران به 40 هزار تومان تصويب خواهد شد و نگراني از اين بابت وجود ندارد و در اين باره اطمينان خاطر مي‌دهم که اين تصميم در دستورکار هيأت دولت قرار دارد و درباره آن قطعاً تصميم‌گيري
خواهد شد.

ارائه اظهارنامه‌ الکترونيکي ماليات
از اول خرداد
از اول تا 31 خرداد مؤديان مالياتي مي‌توانند نسبت به ثبت الکترونيکي اظهارنامه‌ ماليات عملکردي، سال 93 از طريق سامانه سازمان امور مالياتياقدام کنند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان امور مالياتي ، از اول تا 31 خرداد ماه اظهارنامه‌هاي عملکرد مالياتي سال 93 مؤديان به صورت الکترونيکي در سازمان امور مالياتي کل کشور قابل ارائه است. بر اين اساس از اول تا 31 تير ماه نيز مؤديان مي‌توانند به صورت دستي، دفاتر و گزارش عملکرد مالياتي خود را به سازمان ارائه دهند، همچنين در صورت ارائه به موقع اظهارنامه مالياتي از سوي مؤديان اين افراد مشمول جريمه ديرکرد، ارائه اظهارنامه
نخواهند شد.


 نهادهاي مالي 

آيت الله وحيد خراساني از مراجع تقليد، از عملکرد بانک ملت قدرداني کرد
آيت الله وحيد خراساني از مراجع تقليد، از عملکرد بانک ملت در گره گشايي از مشکلات مردم قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، مدير شعب استان قم با حضور در دفتر آيت الله وحيد خراساني با اين مرجع تقليد ديدار و گفت و گو کرد.
آيت الله وحيد خراساني در اين ديدار با تجليل از بانک ملت، خدمت به خلق خدا و گره گشايي از مشکلات مردم به ويژه اقشار ضعيف جامعه را امري خداپسندانه و محترم خواند و بر تلاش براي کمک بيشتر به مردم و مساعدت بيشتر با مديونين تاکيد کرد.

مدير عامل بانک صادرات :
تکريم مشتري و خدمت رساني حداکثري به احاد جامعه از اولويت هاي بانک است
اسماعيل لـله گاني مدير عامل بانک صادرات ايران همزمان با سفر هيات دولت به استان آذربايجان شرقي ضمن بازديد از شعب و ديدار با کارکنان تکريم مشتري و خدمت رساني حداکثري به احاد جامعه و مشتريان را مورد تاکيد
قرار داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، مدير عامل اين بانک همزمان با سفر هيات دولت به استان آذربايجان شرقي ضمن بازديد از شعب و ديدار با کارکنان، افزايش رضايت مندي مشتريان و ارايه خدمات مورد نيازهاي آنها را از اولويت هاي بانک برشمرد. لـله گاني با اشاره به جايگاه و نقش مشتريان گفت: مشتريان به عنوان ارزشمند ترين دارايي هستند و در اين رابطه بانک برنامه و سياست هاي خود را با هدف خلق حداکثر ارزش افزوده براي مشتريان تنظيم و به اجرا
خواهد گذاشت.

مديرعامل بانک تجارت:
بانکداري شرکتي را توسعه مي‌دهيم
نشست هم‌انديشي مديرعامل بانک تجارت با صاحبان صنايع در استان آذربايجان شرقي برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در اين مراسم که 29 ارديبهشت همزمان با سالگرد ورود بانک تجارت به بازار بورس برگزار شد، مقدم ضمن قدرداني صميمانه از همراهي صنعتگران و صاحبان کسب و کار در استان آذربايجانشرقي با بانک تجارت، بر اهتمام اين بانک در حمايت از واحدهاي توليدي استان تاکيد کرد. مديرعامل بانک تجارت در ادامه به تلاش‌هاي اين بانک براي رفع تحريم‌ها و نيز صدور راي دادگاه عمومي اتحاديه اروپا به نفع بانک تجارت اشاره و ابراز اميدواري کرد : با ايجاد شرايط لازم شاهد جهش بزرگي در ارائه خدمات بانکها به مشتريان و توسعه اقتصادي
کشور باشيم. مقدم با اشاره به مزاياي ايجاد بانکداري شرکتي، اين روش بانکداري را سرفصل نويني در ارائه خدمات ممتاز به مشتريان بزرگ بانک تجارت معرفي کرد و افزود: مصمم هستيم تا براي هر گروه از مشتريان بانک، خدمات متناسب با نيازها و انتظارات ارائه کنيم.
بازديد مديرعامل بانک تجارت از دو واحد بزرگ صنعتي
مديرعامل بانک تجارت در بازديد از دو واحد بزرگ صنعتي استان آذربايجان شرقي بر عزم اين بانک در حمايت از کارآفرينان ايراني تاکيد کرد . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، محمد ابراهيم مقدم که به تبريز سفر کرده است طي بازديد از کارخانه پوشش هاي مصنوعي آرتا با اشاره به لزوم توسعه صنايع کشور در بخش بسته بندي و نگهداري مواد غذايي افزود : رويکرد بانک تجارت حمايت از واحدهاي صنعتي مولد و داراي مزيت رقابتي در سراسر کشور و از جمله در استان آذربايجان شرقي است. مديرعامل بانک تجارت همچنين در بازديد از کارخانه مهر اصل که از بزرگترين توليدکنندگان سيستم هاي پيشرفته گرمايشي و سرمايشي در در کشور است يادآور شد : يکي از ارکان مهم پيشرفت صنعتي کشور و افزايش کيفيت محصولات داخلي، حمايت موثر از توليد ملي چه از جانب مصرف کنندگان و چه از جانب دستگاه هاي مرتبط با توليد و بازرگاني در اقتصاد کشور است و زماني که اين مهم محقق شود محصولات ساخت ايران نيز از توان رقابت موثر با نمونه مشابه خارجي برخوردار خواهند شد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي