جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003


سينوسها علائم ،تشخيص و درمان آن

رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز خبر داد:
غربالگري و مطالعه تيروئيد در پايتخت


خبر پزشكي


خبرهاازعالم علم


 سينوسها علائم ،تشخيص و درمان آن 

 التهاب وعفونت حفره هاي استخواني پيرامون پيشاني، بيني ويا گونه ها ، سينوزيت مي گويند. معمولاً در همه افراد سينوسهاي ذکر شده وجود دارند ودر حالت طبيعي اين حفره ها از هوا پر شده اند اما گاه در اثر عفونتها يا التهاب ويا آلرژي در داخل اين حفره ها، مقداري ترشح يا چرک يا مواد آبکي جمع مي شود و سبب سردرد شديد وناراحتي مي شود که به سينوزيت شهرت مي يابد.

سينوسها : علائم ، تشخيص و درمان

‏به گزارش آفرينش و به نقل از راديو سلامت معمولا سينوزيت حاد به دنبال عفونتي ويروسي در مسير بالاي دستگاه تنفس اتفاق مي افتد ، ‏اما آلرژن ها ( مواد آلرژي زا ) يا آلاينده ها نيز مي توانند موجب بروز سينوزيتهاي حاد گردند. ‏يک عفونت ويروسي موجب آسيب رساندن به سلولهاي جداره سينوس مي گردد. اين آسيب ‏موجب به وجود آمدن التهاب مي شود. ديواره با مواد سيال ضخيم شده و موجب مسدود شدن ‏مجراي بيني مي گردد. اين مجرا به سينوسها متصل است . گرفتگي ، معمولا روند رفع باکتري ‏داخل مجاري بيني را مختل مي کند ، و با کتري شروع به تکثير و حمله به جداره سينوس مي ‏کند . اين امر موجب بروز علائم عفونت سينوس مي شود . آلرژن ها و آلاينده ها تاثيري مشابه ‏ايجاد مي کنند. ‏معمولا باکتريهايي موجب بروز سينوزيتهاي حاد مي شوند که عبارتند از : : پنوموني ‏استرپتوکوک ، هموفيلوس ، آنفلوآنزا، کاتارالهاي کوراکسل. اين ميکرو ارگانيسمها ، در کنار ‏استافيلوکوک اورئوس و بي هوازي ( باکتري که بدون اکسيژن زندگي مي کند ) موجب بروز ‏سينوزيت مزمن مي شوند. ‏مسدود شدن راه ارتباطي سينوس‌ها به حفره بيني به هر دليلي، زمينه را براي بروز سينوزيت فراهم مي‌کند. شايع‌ترين شکل سينوزيت، يعني سينوزيت حاد معمولا به دنبال يک سرماخوردگي معمولي ايجاد مي‌شود. همچنين عفونت يا آلرژي نيز مي‌توانند سبب بسته شدن مجراي سينوس شوند. اين مساله گاهي ناشي از وجود جسم خارجي در بيني يا حتي ناشي از انحراف تيغه بيني است. برجستگي‌هاي مخاطي به نام پوليپ نيز مي‌توانند باعث بسته شدن اين مجرا شوند و سينوزيت ايجاد کنند. سينوس‌هايي که در استخوان گونه و زير کاسه چشم قرار دارند و سينوس‌هاي پرويزني که بين بيني و کاسه چشم واقع شده‌اند، از بدو تولد وجود دارند و به تدريج رشد مي‌کنند و تا 18سالگي به اندازه بزرگسالي مي‌رسند، بنابراين کودکان بيشتر دچار علامت در سينوس‌هاي فکي و پرويزني مي‌شوند. سينوس‌هاي پيشاني معمولا تا 5 تا 10 سالگي وجود ندارند، بنابراين علامتي هم در کودکان ايجاد نمي‌کنند.

در شکل حاد سينوزيت، معمولا تب، ضعف و گرفتگي بيني وجود دارد، خروج ترشحات سبز رنگ از بيني و ترشح از پشت حلق و سردرد نيز ديده مي‌شود. سردرد در بچه‌ها به علت عدم رشد سينوس‌هاي پيشاني کمتر رخ مي‌دهد و بيشتر بزرگسالان هستند که از سردرد و سنگيني سر شکايت دارند. در بعضي از افراد علائمي مانند درد چشم، دندان درد، سرفه‌هاي شبانه، بوي بد دهان و گلودرد نيز وجود دارد. بيماراني هستند که مکرراً دچار سينوزيت مي شوند . از ترشحات پشت حلق مزمن شاکي هستند . يکي ديگر از همسايگان بيني سينوس ها هستند . سينوس ها حفره هاي استخواني هستند که در استخوان جمجمه تعبيه شده . نقش خيلي مهمي در تنفس و فيلتر کردن هواي تنفسي ما دارند ، در گرم کردن ، مرطوب کردن و گرفتن ذرات غبار آلود دارند . در کساني که دچار آلرژي بيني هستند در پنجاه درصد موارد سينوس ها هم درگير مي شوند يعني سينوزيت هم دارند . علائم سينوزيت هاي مکرر، سينوزيت هاي مزمن درصد زيادي از آنها به بحث آلرژي باز مي گردد.سرفه اي که بيش از هشت هفته در بزرگسالان طول بکشد . و در کودکان بين دو تا سه هفته بيشتر باشد ما آن را به عنوان سرفه ي مزمن مي شناسيم . يکي از شايع ترين علت هاي سرفه ي مزمن آسم و آلرژي است . ولي دلايل ديگر هم دارد . بعضي از آن را اشاره کردند که ممکن است سينوزيت باشد. سينوزيت وقتي مطرح ميشود که کسي علائم ترشح چرکي را 7 الي 10 روز داشته باشد . اعم از اينکه سرفه و گلودرد دارد و علائم متنوع دارد مثل سردرد ، درد صورت ، بي حالي و ضعف ، ممکن هم است که نداشته باشد . اين ترشح وقتي خيلي طولاني ميشود ميتواند اين تابلو را بگيرد که انواع عفونت هاي تنفسي را داريم مثل برونشيت و عفونت هاي ديگري که هرکدام نام خاص دارند . آنژين ها را داريم که تفاوت آنها با سرماخوردگي ها خيلي متفاوت است.

براي پيشگيري از سينوزيت ابتدا بايد کوشيد تا به عفونتهاي حاصله از ويروسيها وباکتريهاي فصل زمستان دچار نشويم.در مجاورت افرادي که به سرما خوردگي دچار شده اند قرار نگيريم واگر مجبوريم در مجاورت افراد سرما خورده باشيم، از بوسيدن ودست دادن با آنها ويا استفاده از وسايل شخصي شان مانند ليوان، قاشق وچنگال ، حوله و... جداً خود داري کنيم. از نظر تغذيه حتماً پرهيز کنيم ودر رعايت کامل بهداشت فردي واجتماعي کوتاهي نکنيم. از برخورد مستقيم با باد ( هنگام موتورسواري ، دوچرخه سواري ، نشستن کنار شيشه هاي باز ماشين و.... ) دوري کنيم وبا آب سرد نواحي پيشاني را نشوييم.

در زمستان و حتي بهار وپاييز بايد پيشاني وگونه ها را گرم نگهداشت ودر صورت بروز سرماخوردگي بايد فوراً به پزشک مراجعه شود. اگر پزشک آنتي بيوتيک تجويز کرد حتماً تمام آنها بايد مصرف شود وگرنه ميکروبها به صورت نهفته در بدن باقي مي مانند وپس از چند روز يا چند هفته بيماري دوباره عود مي کند.


 رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز خبر داد:
 غربالگري و مطالعه تيروئيد در پايتخت 

 
رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم از راه اندازي پروژه تحقيقاتي تحت عنوان "مطالعه تيروئيد تهران" توسط پژوهشکده علوم غدد درون ريز خبر دارد و گفت: شيوع بيماريهاي تيروئيد بستگي فراواني به منطقه جغرافيايي، نژاد و ميزان يد دريافتي جامعه دارد و بررسي اپيدميولوژي اين بيماريها بصورت منطقه اي نتايج تعيين کننده اي خواهد داشت .

به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي پژوهشکده غدد درون ريز و متابوليسم، دکتر فريدون عزيزي با بيان اينکه پيش از اجراي طرح "يد رساني" مطالعات محدودي در خصوص شيوع گواتر در کشور انجام شده بود که مهمترين آنها مربوط به بعد از پيروزي انقلاب و نشان دهنده شيوع اين بيماري در بيش از نيمي از جمعيت بالغ کشور و همچنين بيش از دو سوم دختران و پسران اين سرزمين بوده است گفت: کميته کشوري مبارزه با عوارض ناشي از کمبود يد در سال 1368 با موافقت وزير وقت بهداشت تشکيل شد.

وي افزود: پيگيري اين کميته منجر به انجام بررسي سريع در استان‌ها با جمعيتي بالغ بر 50هزار دانش آموز شد و نتايج آن مويد شيوع بالاي گواتر در جمعيت ايراني بود . عزيزي در ادامه به تبيين روش‌هاي پيشگيري از اختلال‌هاي ناشي از کمبود يد پرداخت و گفت که بر اساس مطالعات علمي، يد دار کردن نمک، عملي ترين و مقرون به صرفه ترين اقدام دراين زمينه است و توفيق اين برنامه در گرو استمرار انجام آن، حمايت دولت و تلاش همه جانبه براي آگاه کردن مردم و آموزش نيروي انساني پزشکي است .

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به نتايج موفقيت‌هاي اين طرح در بررسي هاي انجام شده طي سالهاي 1374 و 1375 اشاره و اظهار کرد: اين روند رو به رشد بهبود در کاهش شيوع اختلالات ناشي از کمبود يد طي پايش‌هاي بعدي و تا آخرين آنها در سال 1386 مشهود بوده است .

وي با يادآوري شاخصه هاي موثر بودن برنامه پيشگيري IDD از ديدگاه سازمان بهداشت جهاني و قابليت اجراي هر کدام در کشورهاي توسعه يافته، از توفيق در يد دار کردن نمک و ميزان يد ادرار در کشور به عنوان نشانه هاي دستيابي به اهداف ياد کرد .

عزيزي با تکيه مجدد بر همين شاخص ها، ايران را کشوري دانست که توسط سازمان بهداشت جهاني از سال 1375 عاري از کمبود يد به حساب مي آيد که از اين حيث افتخار بزرگي براي نظام سلامت جمهوري اسلامي به شمار مي رود .

اين چهره ماندگار علوم پزشکي کشور با تاکيد بر اين مهم که برنامه کنترل IDD به يک يا چند سال محدود نمي گردد توضيح داد که حفظ اين نتايج ارزشمند مستلزم آموزش جامعه، پيگيري‌ها و پايش‌هاي منظم و مستمر مسئولان بويژه در وزارت بهداشت است که در غير اينصورت بازگشت به شرايط اسف بار گذشته دور از انتظار نيست.

وي ادامه داد: بازگشتي که بيش از همه زنان باردار و جنين آنها و در نتيجه کودکان کشور را در معرض اختلالات ناشي از کمبود يد و به ويژه کاستي در رشد مغزي قرار مي دهد و توجه به اين موضوع بر ضرورت نگرش به استمرار حذف کمبود يد به عنوان عزمي ملي مي افزايد .

رئيس پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم همچنين اضافه کرد که مصرف انواع نمک هاي غير يد دار از جمله نمک دريا که در فضاهاي گوناگون از جمله فضاي مجازي در مورد آنها تبليغ ميشود، از آنجائيکه فاقد ماده حياتي يد هستند براي تمام اعضاي خانواده بويژه کودکان، نوجوانان و زنان باردار مضر بوده و ناديده گرفتن مصرف نمک يد دار در قبال مصرف انواع ديگر نمک مي تواند منجر به بروز اختلالات عملکرد تيروئيد در افراد شود .

عزيزي با اشاره به اينکه تا به حال مطالعه اي در ايران و حتي منطقه در خصوص اپيدميولوژي و سير باليني اختلالات تيروئيد انجام نپذيرفته، از راه اندازي پروژه تحقيقاتي تحت عنوان "مطالعه تيروئيد تهران" توسط پژوهشکده علوم غدد درون ريز و متابوليسم خبر دارد و در خصوص اهميت آن خاطر نشان ساخت شيوع بيماريهاي تيروئيد بستگي فراواني به منطقه جغرافيايي، نژاد و ميزان يد دريافتي جامعه دارد لذا بررسي اپيدميولوژي اين بيماريها بصورت منطقه اي نتايج تعيين کننده اي خواهد داشت .

وي درادامه توضيح داد که اين پژوهش از نوع مطالعات طولي و در قالب مطالعه جمعيتي قند و ليپيد تهران براي بررسي ميزان شيوع، بروز و سير باليني اختلالات عملکرد تيروئيد و عوامل موثر بر آن و همچنين اثرات طولاني مدت آن بر پيامدهاي قلبي عروقي و مرگ و مير طراحي شده است .

رئيس اولين پژوهشکده علوم پزشکي در کشور حجم نمونه اين مطالعه را جمعيتي بالغ بر 5500 نفر افراد بالاي بيست سال ساکن شرق تهران ذکر کرد که شاخصهاي اندازه گيري عملکرد تيروئيد بصورت هر سه سال يکبار در آنها ارزيابي ميشود .

به گفته اين استاد دانشگاه با توجه به نقصان اطلاعات مربوط به بيماريهاي غيرواگير خصوصا در کشورهايي نظير ايران، که در مرحله گذار تغذيه اي قرار دارند و وضعيت آنها از کمبود شديد يد به کفايت يد تغيير يافته، جمع آوري اطلاعاتي از اين دست و انتقال نتايج آن به سياستگزاران ميتواند در اتخاذ تصميمات اجرايي در راستاي سطوح مختلف پيشگيري موثر باشد . وي در پايان از انتشار نتايج اين مطالعه در نشريات و کنگره هاي معتبر علمي طي يکسال و نيم اخير خبر داد


 خبر پزشكي 

 راه‌هاي مقابله با ورم پا در بارداري

علي حسيني در گفت‌وگو با فارس گفت: معمولاً زنان باردار در هفته بيستم به بعد دچار ورم پا مي‌شوند اين ورم به دليل افزايش حجم خون در رگها است. وي ادامه داد: براي بهبود ورم پا در اين دوران توصيه مي شود که لباس‌هاي تنگ نپوشند و از کفشهاي طبي که در آن احساس راحتي دارند استفاده کنند.

اين متخصص طب سنتي گفت: زنان باردار از خوردن نمک بايد بپرهيزند همين نمک باعث جمع شدن مايعات در بدن و ورم مي‌شود.همچنين خوردن کافئين را هم بايد محدود کنند.

حسيني افزود: مصرف غذاهاي شور، چرب، فست‌فودها، غذاهاي کنسروي، آجيل شور و سس‌ها پرهيز کنند چون ورم پاها را تشديد مي کند.

وي تصريح کرد: پياده‌روي به زنان باردار توصيه مي‌شود و به هنگام نشستن بايد مراقب باشند که پاهايشان آويزان نبوده روي هم قرار نگيرد. به مدت طولاني روي صندلي نشينند و پاها به هنگام استراحت بالاتر از سطح بدن قرار گيرد.اين متخصص طب سنتي ادامه داد: مصرف خوراکي‌هاي حاوي پتاسيم مثل موز، پرتقال، سيب زميني، اسفناج، بادام زميني و گوجه فرنگي براي کاهش ورم پا و دردهاي عضلاني پا مفيدند.حسيني گفت: کمپرس آب سرد در نواحي ورم کرده با مشورت پزشک موثر است و در کنار مصرف آب و مايعات زياد در طول روز، خوراکي‌هاي ادرارآور مثل چغندر، کاهو و جعفري بيشتر مصرف کنند.

بايدها و نبايدهاي قبل از انجام اسکن قلب

دکتر مرتضي ابراهيمي در گفت‌وگو با (ايسنا) با اشاره به اينکه پيش از انجام اسکن قلب با ديپريدامول به روش اسپکت بايد بيمار آمادگي‌هاي لازم را داشته باشد، گفت: بيمار بايد يک تا سه ساعت قبل از انجام هر مرحله اسکن قلب، ناشتا باشد و 48 ساعت قبل از انجام اسکن مصرف يک سري از داروها را با مشورت پزشک قطع کند. وي يادآور شد: بيماران آسمي صبح روز اسکن اسپري مصرف نکنند. همچنين بيماران ديابتي بايد صبح روز اسکن از تزريق انسولين و مصرف قرص گلي بنکلاميد و متفورمين خودداري کنند. ابراهيمي تاکيد کرد: 24 ساعت قبل از انجام اسکن مرحله اول موادي که محتوي کافئين هستند مانند چاي، قهوه، نوشابه و شکلات مصرف نشود. اين متخصص قلب گفت: قبل از انجام اسکن قلب بايد بيمار استحمام کند و موي سينه در مردان تراشيده شود.

ابراهيمي گفت: براي انجام هر مرحله اسکن زماني حدود سه تا چهار ساعت را در نظر داشته باشيد. اسکن در دو مرحله و در دو روز متوالي انجام مي‌شود. مرحله دوم نياز به آمادگي ندارد و عصر روز بعد انجام مي‌شود.


 خبرهاازعالم علم 

 مصرف استامينوفن در دوران بارداري و خطر عقيم شدن نوزادان پسر

پژوهش هاي انجام گرفته بر روي موش ها نشان مي دهد که رويارويي بافت جنيني بيضه با مسکن استامينوفن، توليد تستوسترون را کاهش مي دهد. به گزارش مهر، اين مطالعه آزمايشگاهي نشان مي دهد که زنان بارداري كه به مدت طولاني مسكن استامينوفن مصرف كنند، جنين پسر خود را تحت خطر قرار مي دهند.

خطرات ناشي از كاهش هورمون تستوسترون در جنين مذکر منجر به بيماري هاي شايع تناسلي، كاهش ميزان اسپرم، سرطان بيضه و غيره مي شود که در همان هنگام تولد يا بلوغ آشکار مي شوند.دكتر راد ميشل، يکي از نويسندگان اين تحقيق مي گويد: شواهد موجود نشان مي دهند که استفاده طولاني مدت از قرص استامينوفن در دوران بارداري ممکن است اختلالات باروري در نوزادان پسر را افزايش دهد.

وي به زنان باردار توصيه كرد كه از قرص هاي مسكن در دوزهاي بسيار پايين و با توصيه پزشك استفاده كنند.

اين مطالعه که توسط دکتر ساندر ون دن دريشه و همکارانش در دانشگاه ادينبورگ انجام شده است، در مجله علوم پزشكي انجمن آمريکايي منتشر شده است.

کشف پنجمين ژن احساس درد

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي يونايتدپرس، کشف اين ژن مي تواند به ابداع روش هاي جديد براي تسکين درد منجر شود. محققان دانشگاه کمبريج انگليس در يک مطالعه متوجه شدند، اين ژن که با توليد نرون ها به انسان اجازه مي دهد که درد را حس کند در برخي افراد مسدود شده است.

محققان در اين مطالعه با استفاده از نقشه ژنوم، آرايش ژنتيک 11 خانواده مبتلا به حساسيت مادرزادي به درد را مقايسه کردند.

حساسيت مادرزادي به درد يک بيماري ژنتيک ارثي است که شخص را از احساس درد باز مي دارد.پروفسور جوف وود از موسسه تحقيقات پزشکي کمبريج مي گويد:توانايي احساس درد براي محافظت از انسان ضروري است اما دانش ما درباره احساس درد بيش از حد، بيش از عدم احساس درد است. وي افزود:داشتن دانش در مورد احساس درد بيش از حد و عدم احساس درد، هر دو براي ابداع درمان هاي جديد تسکين درد حائز اهميت است.اين ژن، پنجمين ژن کشف شده اي است که در توانايي بدن براي احساس درد نقش ايفاء مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي