جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003


جزئيات سهميه بندي سوخت حمل و نقل عمومي جاده اي


دنياي انرژي


شهرستان ها


 جزئيات سهميه بندي سوخت حمل و نقل عمومي جاده اي 

 آزادسازي و تک نرخي کردن بنزين از سوي دولت درخور ستايش است.به گزارش شانا، مسعود خوانساري، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران، در دومين نشست هيات نمايندگان اين اتاق با استقبال از حرکت دولت براي تک نرخي کردن بنزين گفت: آزادسازي و تک نرخي شدن بنزين از سوي دولت جاي ستودن دارد، گرچه هنوز اين نرخ با بازار آزاد و قيمت تمام شده فاصله دارد، اما به هر حال گام جديد دولت براي آزادسازي قيمت بنزين درخور ستايش است.

وي با اشاره به قاچاق روزانه 7 تا 10 ميليون ليتر گازوييل در کشور افزود: به نظر مي‌رسد دولت بايد در قيمت گازوييل نيز تجديد نظر کند، زيرا نرخ پايين آن در مقايسه با ديگر کشورها، تمايل را براي قاچاق اين فرآورده افزايش داده است.

خوانساري در ادامه به شرايط اقتصادي کشور اشاره و تصريح کرد: با توجه به کاهش قيمت نفت و افزايش هزينه هاي دولت، براي رسيدن به رشد اقتصادي در سال 94 بايد تلاش مضاعفي انجام شود.

رئيس اتاق بازرگاني تهران با اشاره به بانک محور بودن اقتصاد ايران عنوان کرد: هرقدر تلاش کنيم سيستم بانکي اصلاح شود، گام موثري در جهت توسعه اقتصادي کشور برداشته خواهد شد.

اين در حالي است كه ،ناصر رئيسي فر با بيان اينکه تا ساعت 24 سه شنبه سهميه بنزين 700 توماني تمامي تاکسي ها، خودروهاي عمومي، وانت بارها و آژانس هاي تاکسي سوخت ، گفت: از ساعت 24 سه شنبه طرح يکسان سازي قيمت بنزين در کل کشور اجرا شد.

رئيس انجمن کارفرمايي جايگاهداران سوخت کشور با اعلام اينکه کل سهميه باقي مانده خودروهاي عمومي در کنار سهميه واريز شده براي خرداد ماه هم تا ساعت 24 سه شنبه سوخت ، تصريح کرد: مسئولان شرکت ملي پالايشي و پخش فرآورده هاي نفتي کوچکترين اطلاع رساني به جايگاهداران سوخت سراسر کشورنکرده اند.

وي با بيان اينکه هر تاکسي مي تواند در طول شبانه روز 180 ليتر بنزين خريداري کند، تصريح کرد: اکثر رانندگان تاکسي در حاشيه جايگاه‌هاي سوخت اقدام به فروش سهميه‌هاي 700 توماني خود به مردم مي کنند.

سهميه‌بندي سوخت حمل و نقل عمومي جاده‌اي

اين در حالي است كه ،معاون سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به اينکه سهميه بندي سوخت وسايل حمل و نقل عمومي ديزلي از اول تير اجرايي مي‌شود، گفت: سوخت يارانه‌اي براساس پيمايش به اين خودروها اختصاص مي‌يابد.

شهرام آدم نژاد در خصوص سهميه بندي وسايل نقليه سنگين و اجراي طرح اختصاص سوخت براساس پيمايش به اين خودورها، اظهار داشت: آزادسازي نرخ سوخت مانع اجراي اين طرح نمي‌شود و در انتظار تهيه سامانه هستيم تا به زودي اين طرح را اجرا کنيم.وي با بيان اينکه از اول تيرماه سهميه بندي سوخت خودروهاي سنگين براساس پيمايش اجرايي مي‌شود، بيان کرد: وسايل حمل و نقل ديزلي از اول تيرماه براساس پيمايش و ميزان عملکردي که دارند، سهميه سوخت دريافت مي‌کنند.

معاون سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با تاکيد بر اينکه اين طرح موجب کاهش مصرف سوخت مي‌شود، گفت: با اجراي اين طرح به هر کاميون يا اتوبوس مطابق با عملکرد سهميه سوخت داده مي شود که اگر شرکت نفت انعطاف لازم را در کارت سوخت ايجاد کند، مي توانيم سهميه را هفتگي و يا حتي دو روز يکبار در اختيار شرکت نفت قرار دهيم.

معاون برنامه ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با اشاره به اينکه از اين پس رانندگاني که از يک بارنامه چندبار استفاده کنند، سوخت يارانه‌اي تعلق نمي‌گيرد، گفت: يک سامانه پيامکي طراحي کرديم که راننده پس از اينکه بارنامه را تحويل گرفت اطلاعات بارنامه را با پيامک دريافت مي کند.

آدم نژاد در خصوص اينکه ممکن است برخي شرکت‌ها بارنامه هاي صوري صادر کنند، ادامه داد: مبناي ماليات و عوارض شرکت‌ها، صدور بارنامه است، بنابراين براي آنها توجيه اقتصادي ندارد ضمن آنکه سهميه در نظر گرفته شده با توجه به شيب جاده، يکسر خالي و درجا کارکردن تعيين مي‌شود.


 دنياي انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي نفتکش :

لغو تحريمهاي کشتيراني به تيم هسته‌اي پيشنهاد شد

مديرعامل شرکت ملي نفتکش از ارائه متن پيشنهادي ارگانهاي دريايي براي رفع تحريم اين بخش به تيم مذاکره کننده هسته اي خبر داد. به گزارش آفرينش ، علي اکبر صفايي، در دومين روز از بيست و سومين همايش هماهنگي ارگانهاي دريايي بر لزوم رفع کلي تحريمهاي کشتيراني و حمل ونقل دريايي تاکيد و با اشاره به صحبتهاي روزهاي اخير خود با عضو تيم مذاکره کننده هسته اي اظهار داشت : عباس عراقچي، معاون وزير امور خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران در گفت‌وگوهاي هسته اي تهران با کشورهاي گروه 1+5 در اين ديدار تاکيد داشت که برداشتن تحريم نفتکشها و کشتيراني در متن پيشنهادي ايران قرار گرفته است و بلافاصله پس از توافق اين تحريمها برداشته مي‌شود.صفايي به عوامل تاثيرگذار بر روي شرکتهاي کشتيراني در عرصه بين المللي اشاره و تصريح کرد: نوسانهاي قيمت جهاني نفت، مصرف روزافزون انرژي هند و چين، کاهش واردات نفت خام آمريکا، تحولات در سياستهاي توليد نفت اوپک، ناامني و بي ثباتي سياسي در برخي مناطق دنيا و غيره برخي از عوامل تاثيرگذار بر کشتيراني‌هاست.

واگذاري توسعه فرآيندهاي مرتبط با صنايع پتروشيمي و پالايشي به دانشگاه‌ها

معاون وزير نفت در امور پژوهش و فناوري با اشاره به دستاوردهاي صنعت نفت در زمينه فناوري غشا و نانو گفت: توسعه فرآيندها و فناوريهاي مرتبط با صنايع پتروشيمي و پالايشگاهي به دانشگاهها واگذار مي شود.به گزارش آفرينش، محمدرضا مقدم در دومين همايش غشا و فرآيندهاي غشايي در دانشگاه تهران با بيان اين که فناوري غشا در آينده در صنعت نفت تاثير زيادي در فرآيندهاي پالايشي خواهد داشت، گفت: برگزاري اين همايشها سبب گسترش فرهنگ اين فناوري در کشور مي شود؛ البته بايد تلاش کنيم اهداف و برنامه هاي تدوين شده در اين همايشها به مرحله تجاري سازي برسد.

وي با اشاره به تلاشها و فعاليتهاي صورت گرفته در زمينه تجاري سازي محصولات غشايي در جهاد دانشگاهي، گفت: جهاد دانشگاهي يک مجموعه ارزشي و يکي از دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي به شمار مي آيد. معاون وزير نفت در امور پژوهش و فناوري با اشاره به دستاوردهاي صنعت نفت در حوزه نانو و غشا، گفت: براي ادامه پيشرفتهاي صورت گرفته دراين دو حوزه بايد ارتباط ميان حوزه و دانشگاه افزايش يابد.


 شهرستان ها 

 اعتراض وزير کشاورزي به درخواست افزايش قيمت کود شيميايي

با توجه به اين‌که بيش از دو ماه است که پتروشيمي‌ها به بهانه افزايش قيمت، کود شيميايي مورد نياز کشاورزان را نمي‌دهند، کشت بهاره محصولات کشاورزي به خطر افتاده و وزير جهاد کشاورزي به دولت اعتراض کرده است.

به گزارش ايسنا، کود شيميايي توليد شده در واحد‌هاي پتروشيمي کشور يکي از محصولات اساسي است که کشاورزان براي توليد محصولات کشاورزي خود به ويژه در فصل بهار به آن نيازمندند.

اما شرکت‌هاي پتروشيمي علي‌رغم افزايش نيافتن قيمت سوخت مورد نياز آنها نسبت به سال گذشته، خواستار افزايش 30 درصدي قيمت کودهاي شيميايي شدند که مورد اعتراض کشاورزان، وزير جهاد کشاورزي و تشکل‌هاي کشاورزي قرار گرفته است.

به همين دليل شرکت‌هاي پتروشيمي بيش از دو ماه از تحويل کود شيميايي به شرکت خدمات حمايتي وزارت جهاد کشاورزي و ديگر تشکل‌هاي تامين‌کننده کود شيميايي کشاورزان سرباز مي‌زنند و براساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ايسنا، تاکنون دولت اين محصول اساسي را براي کشاورزان از محل ذخائر سال گذشته خود تامين کرده است.

اما کشت بهاره که کم‌کم در حال تشنه‌ شدن به کودهاي شيميايي توليد شرکت‌هاي پتروشيمي است، به خطر افتاده و اگر فکري به حال کشاورزان نشود ممکن است تبعات جبران‌ناپذيري براي کشاورزي کشور داشته باشد.

جالب‌تر اين‌که درخواست افزايش 30 درصدي قيمت کودهاي شيميايي شرکت‌هاي پتروشيمي که مورد اعتراض وزير جهاد کشاورزي به دولت قرار گرفته، در حالي مطرح شده است که قيمت هر مترمکعب گازي که دولت براي اين شرکت‌هاي نسبتا خصوصي تامين مي‌کند به مراتب ارزان‌تر از قيمت جهاني است.

اما اين شرکت‌ها مي‌خواهند محصولات خود را گران‌تر از قيمت‌هاي جهاني به کشاورزان ايراني بفروشند، چراکه هر مترمکعب گاز تامين شده براي شرکت‌هاي پتروشيمي از سوي دولت 11 سنت است در حالي که قيمت جهاني آن بيش از 19 سنت مي‌شود.

با توجه به پافشاري و اصرار شرکت‌هاي پتروشيمي مبني بر افزايش قيمت کودهاي شيميايي مشخص نيست صداي اعتراض کشاورزان و حجتي مبني بر غيرمنطقي بودن اين درخواست به جايي مي‌رسد يا اين‌که کشاورزان بايد مانند سال‌هاي گذشته در انتظار افزايش قيمت بي‌رويه اين کالاي اساسي مورد نياز براي توليد خود باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي