جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5003

پايان سريال نمايشي
سرخابي ها به آغوش دولت بازگشتند


نامه احساسي جرارد به هواداران ليورپول


گذري بر اولين حريف ايران در ليگ جهاني


يادداشـت


دقيقه نود


سوت پايان


 پايان سريال نمايشي
 سرخابي ها به آغوش دولت بازگشتند 

سرانجام پس از ماهها بلاتکليفي و سردرگمي ، دو تيم پرسپوليس و استقلال که قرار بود در مزايده چهارم، صاحبان خود را بشناسند، به نقطه اول بازگشتند و بايد بار ديگر وزارت ورزش را به عنوان متولي خود ببينند.

در حالي که روز گذشته افکار عمومي منتظر نهايي شدن شناخت مالکان دو تيم پايتخت بود، اين امر تحقق نيافت و رييس سازمان خصوصي سازي، از ادامه فعاليت قرمز و آبي زير نظر وزارت ورزس در فصل جديد خبر داد. به گزارش آفرينش ، مير علي اشرف پوري حسيني در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: « مزايده چهارم سرخابي‌ها برنده نداشت و دو ماه تنفس براي واگذاري وجود دارد. علت اين امر هم، عدم تاييد اهليت متقاضيان بود. برا ي پرسپوليس سه شرکت استيل آذين، بهنام پيشرو کيش و نيوان ابتکار که متعلق به گروه خودرو سازي سايپا است، پيشقدم شده بودند که نيوان ابتکار، به دليل اينکه شرطي را در کنار امضاي مزايده قرار داده بود، از دور رقابت خارج شد.»

معاون وزير امور اقتصاد و دارايي، درباره باشگاه استقلال هم اينچنين اظهار کرد: « شرکت سرمايه گذاري سمند که وابسته به ايران خودرو است، تنها خريدار اين باشگاه بود. اما به همان دليل مشابه پرسپوليس، يعني عدم تاييد اهليت، کنار گذاشته شد و بدين ترتيب تصميم گرفته شد که همانند گذشته، اين دو باشگاه زير نظر وزارت ورزش فعاليت کنند تا در فصل نقل و انتقالات به مشکل برنخورند . پس از آن و در مرداد ماه دور بعدي مزايده برگزار خواهد شد. »

اما به نظر مي رسد که علت عدم تحقق واگذاري پرسپوليس و استقلال به بخش خصوصي را درجاي ديگري جست؛ همان طور که مقداد نجف نژاد نماينده مجلس شوراي اسلامي، پيش از اظهار کرده بود که اگر در مزايده چهارم هم برندگان مشخص شوند، مجلس اين مزايده را لغو مي کند؛ زيرا مخالف واگذاري اين دو باشگاه به شکل فعلي است.

گفتني است همواره در سال هاي گذشته، نمايندگان مجلس که سهمي را ازترکيب هيئت مديره دو باشگاه در اختيار داشتند و همواره نقش مهمي را در جهت سياست هاي اين باشگاه ايفا مي کردند، شايد اين بار هم بتوانند روند و شکل کلي واگذاري سرخ آبي ها را عوض کنند و تنها بايد منتظر گذر زمان بود تا اين دو باشگاه پرطرفدار از بلاتکليفي خارج شوند.


 نامه احساسي جرارد به هواداران ليورپول 

استيون جرارد، کاپيتان ليورپول، نامه اي براي تشکر و تقدير از هواداران اين تيم در سايت باشگاه ليورپول منتشر کرد.

جرارد مقابل استوک سيتي، آخرين حضورش براي ليورپول را تجربه کرد و موفق به گلزني هم شد. او از سال 1998، در تيم اصلي ليورپول توپ مي‌زند و افتخارات فراواني را به همراه اين تيم به دست آورده است. استيوي جي در تابستان راهي لوس آنجلس گلکسي مي‌شود و براي خداحافظي با هواداران ليورپول، نامه‌اي منتشر کرد.

در اين نامه آماده است:" خداحافظي کردن هميشه آسان نيست. ليورپول باشگاهي است که از وقتي 8 ساله بودم، نقش مهمي در زندگي من داشته و دلم برايش تنگ خواهد شد.آخرين ديدار در آنفيلد مقابل کريستال پالاس، براي من لحظاتي بسيار احساسي بود و سپس پس از آن، ديدار مقابل استوک سيتي. ولي من از حمايتي که از من شد، به وجد آمدم و قصد دارم از تک تکتان تشکر کنم. فوق العاده بود و هميشه در خاطرم خواهد ماند.نماينده ي اين باشگاه بودن براي اين مدت طولاني، افتخاري براي من است. وقتي بچه بودم، با توپ در هويتون رود بازي مي‌کردم و هميشه آرزويم اين بود که براي ليورپول به ميدان بروم. رويايم براي پوشيدن آن پيراهن به حقيقت پيوست. هيچگاه فکر نمي‌کردم که بتوانم به 710 بازي براي ليورپول در 17 سال، نزديک شوم. عاشق هر لحظه ي حضورم در پيراهن اين تيم و مقابل بهترين هواداران دنيا بودم.دوران فوق‌العاده اي را با افتخاراتي فوق‌العاده و لحظاتي تلخ سپري کردم ولي در تمام اين لحظات، شما از من حمايت کرديد و هيچگاه اين را فراموش نخواهم کرد. اينها براي من بسيار شيرين هستند زيرا با باشگاهي که از کودکي طرفدارش بودم به دست آمده است. همه ي ما اين لحظات فوق‌العاده را با هم شريک بود ه ايم.

بهترين لحظه ي فوتبال من، 10 سال پيش و در استانبول رخ داد. آن شب، بهترين شب زندگي من بود، وقتي جام را بالاي سر بردم، مفتخر ترين مرد روي زمين بودم. براي من، گرفتن آن جام براي شما خيلي مهم بود. هواداران نقش مهمي در کسب آن پيروزي و بازگشت مقابل ميلان داشتند.هيچگاه فراموش نمي‌کنم که تشويق‌هاي شما، چطور نيمه اول کابوس وار را از خاطر ما پاک کرد. مردم هميشه از من راجع به فشار بازي کردن براي ليورپول مي‌پرسدند ولي من هيچگاه با اين ديد به اين موضوع نگاه نکردم. مسئوليت بزرگي بر دوش من بود و هميشه عاشق آن بودم. کاپيتان شما بودن براي من افتخار بزرگي بود. هميشه سعي کردم بيشترين تلاشم را براي تيم انجام دهم.

خيلي خوش شانس بودم که با بازيکنان و مربيان بزرگي که نقش مهمي در پيشرفتم داشتند، بازي کرده ام. به دستاوردم، از فداکاري و وفاداري ام به باشگاه افتخار مي‌کنم. ولي بالاتر از هر چيز، اين بود که به قدري خوش شانس بودم که براي مدتي طولاني ، مقابل شما هواداران بازي کردم. ليورپول خانه ي من است و من عاشق اين شهر هستم ولي به نظر من، زمان فصل جديدي از زندگي من فرا رسيده و خودم را براي رفتن به آمريکا آماده مي‌کنم. مي‌خواهم در اواخر فوتبالم، هر هفته بازي کنم و براي همين، منتظر چالش ليگ آمريکا به همراه لوس آنجلس گلکسي هستم.چند سالي در فوتبال حضور خواهم داشت ولي اين پايان همکاري ام با ليورپول نيست. من هميشه طرفدار اين تيم بوده ام و خواهم بود. اميدوارم روزي اين فرصت را داشته باشم که به باشگاه برگردم.


 گذري بر اولين حريف ايران در ليگ جهاني  

رقابت هاي ليگ جهاني واليبال، درحالي فردا آغاز مي شود که تيم ملي واليبال کشورمان، بايد در اولين ديدار خود به مصاف تيم ملي آمريکا برود. امريکا قهرمان ليگ جهاني 2014 و دارنده سه مدال طلاي المپيک در ليگ جهاني امسال با تيم ملي ايران در گروه دوم اين رقابت ها هم گروه است. به همين منظور به بررسي اجمالي حريف قدرتمند تيم ملي واليبال کشورمان مي پردازيم.

جدال با تيمي ماشيني

ملي‌پوشان واليبال ايران در نخستين ديدار خود بايد برابر تيمي قرار بگيرند که با بازي ماشيني خود توانست عنوان قهرماني دوره گذشته را از آن خود کند. تيم ملي واليبال آمريکا که سه مدال طلاي المپيک را در پرونده کاري خود دارد، در نخستين مسابقه خود در بيست ‌و ششمين دوره ليگ جهاني در شهري به مصاف ايران مي‌رود که نخستين مدال المپيک را در آن به دست آورده است. آمريکايي‌ها بامداد روزهاي دهم و يازدهم خردادماه به وقت تهران در حالي در شهر لس‌آنجلس ميزبان ملي‌پوشان ايران هستند که 31 سال پيش در چنين شهري نخستين مدال طلاي المپيک را به دست آوردند. تيم ملي واليبال آمريکا در بازي‌هاي المپيک سال‌هاي 1984 (لس آنجلس)، 1988 (سئول) و 2008 (پکن) به مدال طلا دست يافت. اين تيم يک مدال برنز المپيک را نيز در پرونده کاري خود دارد که در سال 1992 و در بازي‌هاي بارسلونا به دست آمد. لوي بال و تيلور ساندر واليباليست‌هاي مشهور آمريکا در ليگ جهاني هستند که به ترتيب در سال هاي 2008 و 2014 عنوان با ارزش‌ترين بازيکن اين رقابت‌ها را به دست آوردند. تيم ملي واليبال آمريکا مقام قهرماني جهان در سال 1986 در فرانسه و عنوان سومي در سال 1994 جهان را نيز در پرونده افتخارات خود دارد. اين تيم در سال در رقابت هاي جهاني2014، رتبه هفتمي جهان را به دست آورد و يک پله پايين‌ تر از ايران (رتبه ششم) قرار گرفت. واليبال اين کشور مدال‌هاي متعدد ديگري از جمله چهار طلا، چهار نقره و يک برنز رقابت‌هاي پان آمريکا و دو طلا، دو نقره و برنز در کاپ آمريکا به دست آورده است.

تاريخچه حضور يانکي‌ها در ليگ جهاني

نخستين دوره ليگ جهاني واليبال سال 1990 در اوزاکاي ژاپن آغاز شد و تيم ملي واليبال آمريکا از آن سال تا کنون در 17 دوره اين رقابت‌ها شرکت کرده است که دو مدال طلا در سال‌هاي 1986 (ريودوژانيرو) و 2014 (فلورانس ايتاليا) از جمله افتخارات اين تيم در اين رقابت‌ها است. ملي‌پوشان واليبال آمريکا همچنين يک مدال نقره (2012 سوفيه بلغارستان) و دو مقام سومي (1992 جنوا و 2007 کاتوويسه ) در ليگ جهاني به دست آوردند.


 يادداشـت 

 نقدي بر مواضع فني برانکو

محافظه کاري محکوم به شکست است

سعيد ونکي

1- حذف نمايندگان ملي و باشگاهي فوتبال ايران در ميادين بين المللي، به بخش جدانشدني حافظه ايرانيان تبديل شده است. ترجيع بندي آشنا براي فوتبال دوستان که بايد براي يافتن آخرين افتخار بين المللي خود در عرصه باشگاهي، دفتر ذهن خود را ورق بزند و به بيست و پنج سال پيش و به تيمي برسند که ديگر اثري از آن در فوتبال ايران نيست؛ پاس. نوستالوژي شيريني که تنها خاطره آن کام ما را شيرين مي کند.

2- اما هدف از اين نوشتار، ياد آوري و مرور تلخکامي هاي ما در ميادين بين المللي نيست. بلکه نقدي است بر ديدار سه شنبه شب پرسپوليس و الهلال و مواضع فني مرد کروات پرسپوليس . جايي که فاصله سرخ ها با رستگاري، تنها نود دقيقه بود و چه بسا اگر کادر فني مقداري از شدت تصميمات محافظه کارانه خود دست مي کاست، شايد مي شد روزنه هاي اميد را پس از بيست و پنج سال مشاهده کرد.

3- پرسپوليس که نيمه اين مسير سخت را طي کرده بود و با دستاني پر، براي تاريخ سازي به رياض سفر کرده بود، با سيستم 1-3-2-4 و استراتژِي دفاع در نيمه خودي و استفاده از ضد حملات، پاي به اين مصاف حساس گذاشت. در راستاي تحقق اين هدف، با يک تغيير نسبت به بازي رفت مواجه بوديم و آن هم جايگزيني رضا خالقي فر به جاي علي عليپور بود که نشان از تمايل پرسپوليس براي بازي دفاعي، درگيرانه و فيزيکي بود. اما اين شکل از بازي، تنها حدود سي دقيقه مفيد بود و در واقع پبامي بود براي کادر فني پرسپوليس که دفاع منطقي، خود نوعي هنر است و مقتضات خود را مي طلبد.

در واقع مانند لباسي است که به قامت هر کسي نمي آيد. اما مرد اول اول نيمکت قرمزها که با هدف حفظ اندوخته بازي رفت، پازل تاکتيکي خود را چيده بود، با شروع نيمه دوم و دريافت دومين گل، وارد مرحله تازه اي از دغدغه هاي تاکتيکي شد.
اما اوهمچنان بر مواضع خود پافشاري کرد.

پرسپوليس در دقايقي از بازي و پس از دريافت دومين گل، در حالي که خود را حذف شده مي ديد، به دنبال يک گل بود که بتواند جزو هشت تيم برتر آسيا باشد . فارغ از اينکه تغييري در روند و فرم فني آن ها را شاهد باشيم که نمود آن را در آمار پايان بازي ديديم. بدون حتي يک شوت در چار چوب الهلال؛ تناقضي آشکار براي هدف تعيين شده. پرسپوليسي ها تنها در دقايقي از بازي و با حملاتي نصفه و نيمه توانستند به دروازه الهلال نزديک شوند. اما همان دقايق ، پالس هايي را به اذهان متبادر کرد که اگر الهلال مقداري تحت فشار قرار گيرد و به جاي پرس در زمين خودي، پايه پرس از زمين حريف گذاشته شود، باز کردن دروازه عربستاني ها، دور از ذهن نخواهد بود. شايد بتوان گفت که خروج خالقي فر و

ورود کمنداني مي توانست تصميم منطقي تري براي پرسپوليس باشد. خالقي فر که در اين بازي نتوانسته بود شعاع حرکتي خود را مشخص کند، بخشي از تصميمات غلط برانکو بود و چه بسا اگر کمنداني که از سرعت و تکنيک و توانايي حمل توپ بيشتري و بازيخواني بهتري هم برخوردار است، به بازي گرفته مي شد، از سنگيني کفه ترازوي مالکيت توپ الهلالي ها، مقداري کاسته مي شد و بدين ترتيب شانس خلق موقعيت هاي بيشتري براي پرسپوليس فراهم مي شد.

4- ذهنيت محافظه کارانه برانکو که در بازي سه شنبه شب، نمود عيني آن را ديديم، مسئله اي آشکار براي فوتبالي هاست. سال هاي هدايت تيم ملي را هنوز از ياد نبرده ايم. تيمي که مشکل از ستاره ها و لژيونر هاي مختلف بود و به نوعي موفق ترين لژيونرهاي تاريخ فوتبال ايران، در آن برهه زماني در آن تيم حضور داشتند. اما همان تيم در آستانه حذف از مرحله اول مقدماتي جام جهاني بود و يا گل هاي پر تعداد به ثمر رسيده از روي ضربات ايستگاهي و کرنر. چيزي که با فلسفه پرسپوليس و ذهنيت هواداران ، قرينه نيست و سازگاري ندارد. پرسپوليسي که ساليان طولاني زخم خورده است و نياز به تفکري دارد که بتواند اين تيم را به فلسفه وجودي خود بازگرداند؛ قهرماني و افتخار.


 دقيقه نود 

 افشارزاده:

داخلي يا خارجي بودن سرمربي، مشخص نيست

بهرام افشارزاده در خصوص لغو واگذاري دو باشگاه استقلال و پرسپوليس، گفت: بالاخره اين تصميمي است که گرفته شده است اما اي کاش سازمان خصوصي سازي تصميم خود را زودتر اعلام مي کرد تا در اين مدت با بلاتکليفي مواجه نبوديم.

وي در گفت وگو با مهر اضافه کرد: ما از امروز کارمان را شروع مي کنيم و برنامه ها را به طور جدي پيش خواهيم برد. قرار بر اين شد روز شنبه هيات مديره باشگاه تشکيل جلسه دهد و به طور کامل در اين جلسه در خصوص وضعيت تيم در فصل نقل و انتقال، انتخاب کادر فني، بودجه در نظر گرفته شده براي فصل آتي و ساير مسائل تصميم گيري خواهيم کرد.

افشارزاده در پاسخ به اين سئوال که آيا مذاکره با مربيان را به طور جدي از امروز آغاز خواهيد کرد، گفت: ما از امروز دنبال کارها مي رويم ولي بايد بگويم از فردا مذاکرات جدي ما با مربيان مدنظر آغاز خواهد شد. در اين مدت هيچ صحبتي با هيچ مربي نداشته ايم اما حالا ديگر نبايد فرصت را از دست بدهيم و به طور جدي مذاکرات را آغاز خواهيم کرد.

مديرعامل باشگاه استقلال در خصوص اينکه از چند مربي خارجي رزومه گرفته شده است، عنوان کرد: گرفتن رزومه دليلي بر مذاکره نيست، ما فقط رزومه چند مربي را مطالعه کرده ايم اما تا امروز با هيچ مربي وارد گفتگو نشده بوديم. حالا با شرايطي که سازمان خصوصي سازي به وجود آورده، کار مذاکرات را آغاز خواهيم کرد.

وي در پاسخ به اين سئوال که پيش بيني شما بر انتخاب يک مربي داخلي است يا خارجي، گفت: هيچکس از يک ساعت بعد خود خبر ندارد، بنابراين نمي توان گفت که مربي داخلي خواهد بود يا خارجي. ما مذاکرات را آغاز مي کنيم و بهترين تصميم ممکن را براي استقلال خواهيم گرفت.

احتمال پيوستن پوگبا به بارسلونا

نشريات اسپانيايي و ايتاليايي از رخ دادن اتفاقي خبر داده‌اند که احتمال پيوستن هافبک فرانسوي بانوي‌پير را به آبي‌واناري‌پوشان کاتالونيا تقويت مي‌کند.

به گزارش ياهو، نشريه مارکاي اسپانيا اعلام کرد که مدير ورزشي باشگاه بارسلونا و جوزپه مسئولان مذاکرات خود را درباره انتقال پل پوگبا از تورين به کاتالونيا از سر گيرند.

اگرچه کار بارسايي‌ها در اين فصل هنوز تمام نشده و آنها دو فينال بزرگ ديگر (در ليگ قهرمانان اروپا و جام حذفي اسپانيا) پيش رو دارند اما مدير ورزشي‌ باشگاه از همين حالا براي متقاعد کردن يوونتوسي‌ها براي فروش ستاره فرانسوي‌ خط مياني خود دست به کار شده است.

طبق خبري که نشريه اکيپ فرانسه اخيراً منتشر کرده، پوگبا تمايل دارد که فصل آينده در لاليگا بازي کند و اين موضوع را به اطلاع مديربرنامه‌هايش هم رسانده است. هنوز اما مشخص نيست که او رئال‌مادريد را ترجيح مي‌دهد يا بارسا. در همين حال نشريه گاتزتا دلو اسپورت ابراز اطمينان کرده که پوگبا به يوونتوسي‌ها گفته است براي ماندن در اين تيم براي يک فصل ديگر مشکلي ندارد. اين موضوعي بسيار مهم محسوب مي‌شود و احتمال پيوستن او به بارسلونا را بيشتر مي‌کند، چرا که کاتالان‌ها به دليل محروميت يک ساله‌شان از خريد بازيکن تا ماه ژانويه سال 2016 اجازه جذب بازيکن جديد را ندارند.

روز سه‌شنبه گفته شد که مينو رايولا مديربرنامه‌هاي پوگبا تماس‌هايي از سوي پاري‌سن‌ژرمن داشته و با قهرمان فرانسه درباره امکان انتقال هافبک يووه به PSG مذاکره کرده است. اما اکيپ اطمينان دارد که لاليگا تنها مقصدي است که پوگبا در نظر گرفته است. اين نشريه همچنين نوشته است که هر دو تيم رئال‌مادريد و بارسلونا حاضرند به پوگبا حقوقي معادل 10 ميليون يورو به ازاي هر فصل بدهند.


 سوت پايان 

 جدايي گوندوگان از دورتموند

ستاره ملي‌پوش بورسيادورتموند دورنمايي نزد مشکي و زردپوشان نداشته و تابستان اقدام به تغيير تيم باشگاهي خود مي‌کند.

در همين رابطه ‌مدير عامل دورتموند با بيان موضوع فوق اظهار داشت: هيچ ترديدي وجود ندارد که گوندوگان تابستان دورتموند را ترک مي‌کندايلکاي با وجود داشتن قرارداد با وستفالني‌ها تا سال 2016، اما رفتنش به تيمي ديگر قطعي شده است. خواسته ما رفتن او نبود. بلکه اين موضوع خواسته خودش است. در پي اين خواسته پاسخ مثبت داديم و به او گفتيم که به تيمي ديگر واگذارش خواهيم کرد.

گفته مي‌‌شود گونزالو کاسترو 27 ساله که ابتداي هفته از بايرلورکوزن خريداري شد، مي‌تواند جانشين گون‌دوگان در دورتموند شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي