جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5007

لاريجاني:
مساله تروريسم تنها به يک کشور مربوط نمي شود

ارزيابي مثبت روسيه در امور درياي خزر ؛
ايران: در تعيين رژيم حقوقي خزر بايد حقوق همه ملت‌ها لحاظ شود


العبادي: درنزاع ايران و عربستان بي طرفيم


استعفاي اولين وزير، کابينه نتانياهو را لرزاند


ضرورت تاکتيک‌هاي سياسي و نظامي در مقابله با داعش


نزديک شدن داعش به گذرگاه‌هاي مرزي سوريه با ترکيه


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــز خبر


پاسخ ايران به اتهام‌هاي وزير امورخارجه عربستان

برگزاري دادگاه دو مأمور متجاوز سعودي ؛
دادستان جده تقاضاي اعدام کرد


سرمقاله


 لاريجاني:
 مساله تروريسم تنها به يک کشور مربوط نمي شود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي، با تأکيد بر اينکه کشور سوريه در مقابله با تروريسم پيشرو بوده است افزود: مشکل تروريسم فقط به يک کشور مربوط نبوده بلکه معضلي براي تمامي انسان ها است.به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در نشست خبري که به مناسبت حضور محمد جهاد اللحام رئيس مجلس سوريه برگزار شده بود گفت: رئيس پارلمان سوريه به دعوت ما در رأس هيأتي به ايران آمدند که ما از آنها تشکرمي کنيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: سوريه کشوري بود که در طول سال هاي گذشته در برابر رژيم صهيونيستي مبارزه کرده و امروز هم از کشورهاي پيشرو در اين زمينه است.وي افزود: البته در ظرف 4 سال اخير کشورهاي قدرتمند تلاش کردند با ايجاد جريان هاي تروريستي در سوريه مشکلاتي را براي اين کشور ايجاد کنند که البته با مقاومت ملت سوريه تا حد زيادي اهداف جريان هاي ماجراجويانه خنثي شد.دکتر لاريجاني با اشاره به نقش حمايت هاي برخي قدرت هاي غربي و منطقه در حمايت از تروريسم افزود: ما اطمينان داريم که ملت سوريه در اين مبارزه پيروز است .

ايران هيچگاه حمايت هاي دولت و ملت سوريه را در پيروزي دفاع مقدس فراموش نمي کند

وي با بيان اينکه ما هيچگاه حمايت هاي دولت و ملت سوريه را در پيروزي دفاع مقدس کشورمان فراموش نمي کنيم و ما مبارزه با تروريسم چه در سوريه و چه عراق را مبارزه اي مي دانيم که هميشه مي تواند براي آينده بشريت مفيد باشد.

رئيس مجلس با تأکيد بر اينکه مشکل تروريسم فقط مربوط به يک کشور نيست گفت: مشکل تروريسم براي همه انسان ها است.

دکتر لاريجاني با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئيس مجلس سوريه گفت: مذاکرات خوبي با دکتراللحام داشتيم که اطلاعت خوبي بين طرفين رد و بدل شد و راه هاي همکاري بيشتر مورد بررسي قرار گرفت.وي ادامه داد: اميدواريم که ملت سوريه در اين مبارزه با جريان وحشي ماجراجو موفق باشند و ايران هميشه در اين زمينه و در زمينه مقابله با تروريسم کمک کننده کشورهاي منطقه بوده است.رئيس مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: آرزوي توفيق براي دولت و ملت سوريه دارم .


 ارزيابي مثبت روسيه در امور درياي خزر ؛
 ايران: در تعيين رژيم حقوقي خزر بايد حقوق همه ملت‌ها لحاظ شود 

نماينده ويژه ايران در امور درياي خزر با تاکيد بر رعايت حق انصاف از سوي کشورهاي ساحلي تصريح کرد: درياي خزر براي صلح و دوستي است و بايد براي اقتصاد و رفاه کشورهاي ساحلي مفيد باشد.به گزارش ايسنا، ابراهيم رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزير امور خارجه کشورمان در حاشيه چهلمين نشست گروه کاري ويژه تدوين کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر گفت: نزديک به 20 سال است که مذاکرات ميان 5 کشور ساحلي ادامه داشته اما در طول اين سال‌ها اين مذاکرات سير صعودي داشته است. به خصوص در طول يک سال و نيم گذشته که دولت آقاي روحاني بر سر کار آمده، در طول اين مدت 9 يا 10 جلسه در اين باره برگزار شده است.

او با تأکيد بر اين‌که نسبت به گذشته توافقات خوبي حاصل شده است، گفت: اما هنوز کار درباره مسائلي که کشورهاي ساحلي درباره آن نظرات يکساني ندارند، تمام نشده است. اميدواريم در جلسه آتي سران کشورهاي ساحلي که قرار است سال آينده در آستانه برگزار شود، بتوانيم درباره مسائل باقيمانده با احتساب رويکرد برد-برد يعني اين‌که برخي از کشورها خواسته‌هاي خود را تنازل دهند، به نتايج مثبتي دست يابيم.

وي درباره بهره‌مندي هر يک از کشورها از مرز آبي درياي خزر، گفت: موضوع 50 درصد يا 20 درصد نيست. نمي‌توان بر روي آن تمرکز کرد. مهم اين است که در اين‌باره حق انصاف رعايت شود و حقوق همه ملت‌ها در آن لحاظ شود. چانه‌زني‌ها در اين‌باره در حال انجام است.

نماينده ويژه رييس‌جمهور روسيه در امور درياي خزر نيز در پاسخ به سوالي درباره اين‌که آيا اميدوار هستيد که 5 کشور ساحلي درباره رژيم حقوقي درياي خزر به تفاهم برسند؟ گفت: ما بر اساس دستورالعمل رييسان‌جمهور در آستراخان وارد عمل شديم و براي اجلاس آتي سران 5 کشور ساحلي که قرار است در قزاقستان برگزار شود، اميدواريم متن لازم را فراهم کنيم.

برات چيکوف در حاشيه چهلمين نشست گروه کاري ويژه تدوين کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر در پاسخ به سوالي درباره نتايج اين نشست سه روزه، گفت: درباره نتايح اين نشست پس از پايان آن مي‌توان گفت‌وگو کرد اما جلسه کارشناسي ديروز بسيار خوب بوده است.

او ادامه داد: ما توانستيم در اين اجلاس در تهران و چند ماه پيش در باکو به گام‌هاي اساسي دست يابيم.

نماينده ويژه روسيه در امور درياي خزر از ميزباني جمهوري اسلامي ايران براي برگزاري اين نشست سه‌روزه قدرداني کرد.


  العبادي: درنزاع ايران و عربستان بي طرفيم 

سومريه: حيدر العبادي، نخست وزير عراق گفت: در هنگام سقوط موصل سلاح‌ها و تجهيزات بسياري را از دست داديم. يک سال از آن زمان مي‌گذرد و ما تقريبا بدون جبران مي‌جنگيم. خودروهاي هامري که ما از دست داديم جايگزين نشده است و ما فقط در موصل 2300 خودروي زرهي هامر را از دست داديم.

در همين حال حيدر العبادي تاکيد کرد، عراق طرفي در نزاع سعودي و ايراني نيست و کشورش دروازه‌اي براي ايران نيست و وارد نزاع‌هاي منطقه‌اي ميان اين دو کشور نخواهد شد.العبادي در مصاحبه با شبکه العراقيه گفت: اگر برادران عربستاني گمان مي‌کنند که عراق دروازه‌اي براي ايران است اشتباه مي‌کنند.

نخست وزير عراق گفت: ما چيزي عليه عربستان نداريم و با اين کشور دشمن نيستيم و به هيچ کس هم اجازه نداديم که از عراق براي بدي به آنها استفاده کند.


 استعفاي اولين وزير، کابينه نتانياهو را لرزاند 

 
فلسطين اليوم: يکي از وزاري کابينه جديد بنيامين نتانياهو که از پر سابقه ترين وزراي حزب ليکود به شمار مي‌رود استعفاي خود را تقديم کرد.راديو رژيم صهيونيستي اعلام کرد: بني بگين، يکي از وزراي کابينه جديد رژيم صهيونيستي که وزارتخانه‌اي در اختيار نداشت پس از پيوستن "گلعاد اردان" به کابينه و تعيين وي در سمت وزارت امنيت داخلي و امنيت عمومي و امور راهبردي به دليل تعداد زياد وزرا، استعفا داد. راديو رژيم صهيونستي همچنين اعلام کرد که بگين به درخواست ديگر اعضاي حزب ليکود استعفا داده است. روزنامه آحارونوت نيز در اين باره نوشت: پس از پيوستن اردان به کابينه تعداد وزراي کابينه از لحاظ قانوني به 12 تن يعني تناسب لازم رسيد و بگين چاره‌اي جز استعفا نداشت. در همين حال بنيامين نتايناهو، نخست وزير رژيم صهيونستي اعلام کرده از مقامات ائتلاف دولتي خواسته تا بگين را به عنوان يکي از مهم ترين محورهاي حزب ليکود و باسابقه ترين فرد براي دولت حفظ کنند اما اين درخواست وي رد شده است.


 ضرورت تاکتيک‌هاي سياسي و نظامي در مقابله با داعش 

 
سي بي اس: رئيس سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) با اعلام اينکه داعش را بايد با ابزار سياسي و نظامي نابود کرد گفت، اطلاعاتي که آمريکا درباره عوامل افراطي داعش جمع آوري کرده‌ نشان دهنده رشد فعاليت آن‌ها در خاورميانه است."جان برنان"، رئيس سازمان سيا در مصاحبه با سي بي اس گفت: پيشروي‌هاي اخير داعش در عراق و سوريه نشان مي‌دهد که نبرد عليه اين گروه تروريستي که مناطق گسترده‌اي از اين دو کشور را در کنترل خود دارند، طولاني خواهد بود.

وي افزود: البته بايد بگويم که اطلاعات موثقي درباره افزايش ظرفيت‌هاي داعش و به ستوه درآوردن دولت عراق توسط اين گروه وجود دارد و تداوم تنش‌هاي قومي به اين مشکل‌هادامن مي‌زند.برنان تاکيد کرد: يک استراتژي موفقيت آميز براي مقابله با رشد داعش در عراق و سوريه بايد با تاکتيک‌هاي سياسي و نظامي همراه باشد.


 نزديک شدن داعش به گذرگاه‌هاي مرزي سوريه با ترکيه 

تروريست‌هاي داعش با در دست گرفتن کنترل شهرک «صوران» در مجاورت شهر استراتژيک «اعزاز» در ريف شمالي حلب و دو روستاي ديگر خود را به گذرگاه‌هاي مرزي سوريه با ترکيه نزديک کردند.

به نوشته روزنامه راي‌اليوم، منابع محلي در ريف حلب سوريه اعلام کردند که مخالفان مسلحي که کنترل روستاهاي اين مناطق را در دست دارند نتوانستند مانع پيشروي داعش شوند و در نتيجه تروريست‌هاي داعش در پي درگيري‌هاي شديد با مخالفان مسلح کنترل شهرک «صوران» در مجاورت شهر استراتژيک «اعزاز» را در دست گرفتند و به اين ترتيب خود را به نخستين گذرگاه مرزي ميان سوريه و ترکيه نزديک کردند.ديده‌بان حقوق بشر سوريه در اين راستا اعلام کرده که با پيشروي داعش اين گروه تروريستي مي‌تواند خود را به گذرگاه مرزي «باب السلامه» ميان استان حلب سوريه با «کلس» ترکيه برساند.

تروريست‌هاي داعش مدعي‌اند که کنترل شهرک «مارع» در اين استان را به طور کامل در دست گرفته‌اند اما مخالفان مسلح اين مساله را تکذيب کردند.داعش همچنين مناطقي در ديرالزور را بمباران کرد که موجب کشته شدن تعدادي از غيرنظاميان شد.تروريست‌هاي داعش هم‌چنين عمليات اعدام عليه جوانان ديرالزور و اطراف آن را از سر گرفته و هفت تن ديگر را اعدام کردند.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت چهل و هشتم

يادداشت مقدماتي:

اين پروژه آماده شده است و موضوع مناسب آن در پيش نويس شانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در رابطه با ماده (II-12)، پاراگراف(a)، از اساسنامه FUIW گنجانده شده است.

اين سند شامل توصيه هاي اجلاس کميسيون فني مورد اعتماد با آزمون وفعال کردن پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي، که در مراکز سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ( آيسيسکو)، در تاريخ 24 تا 25 ژانويه 2011، در پياده کردن قطعنامه پنجمين کنفرانس عمومي(مجمع عمومي) FUIW تشکيل گرديده گنجانده شده است.

پروژه (FUIW/E.C.16/2011.3.2) به شوراي اجرايي محترم براي بررسي و تصميم گيري تقديم شده است.

به نام خداوند بخشنده مهربان

شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي

- مکانيزم هاي پياده کردن-

مقدمه

استراتژي توسعه فن آوري در کشورهاي غربي اساساً روي فن آوري نظامي، با امکان انتقال يک چنين فن آوري به بخش غيرنظامي قرار گرفته است تا پايه بازاريابي توليدات خود را توسعه بخشد. اخيراً کشورها روي پروژه هاي پژوهشي مشترک تکيه مي کنند، در حاليکه کشورهاي شرق آسيا يک استراتژي مستقيمي را براي توسعه فن آوري متمزکز روي بازاريابي کالاهاي مصرفي، برنامه ريزي در زمان حاضر، به منظور انتقال آن به فن آوري نظامي به منظور بازاريابي اختصاص داده اند. در هرحال، کشورهاي عربي واسلامي هنوز فاقد يک دورنما و استراتژي روشن براي حمايت پژوهشي وتوسعه علمي هستند. بنابراين، جهان عرب واسلامي يک منطقه اي را تشکيل مي دهند که بيشترين فن آوري مصرف وکمترين توليد را دارند. دانشگاه ها ومؤسسات آموزش عالي بخشي از اين مسئوليت را عهده دار مي باشند.

با توجه به آخرين آمار 2010، از ميان پانصد دانشگاه اول، فقط سه دانشگاه عربي و اسلامي، يکي در عربستان سعودي، ديگري در ترکيه و سومي در ايران وجود دارد. در رابطه با پژوهش وتوسعه در دانشگاه هاي کشورهاي عربي، نسبت از 3/. درصد ( 2/. درصد در کشورهاي عربي آفريقا وحدود 1/. درصد در کشورهاي عربي آسيا) تجاوز نمي کند.

مطالعات آينده نگري انجام شده توسط مؤسسات تخصصي غربي به طور اجماع موافقند که امروزه خوشه هاي اقتصادي جهاني، در حقيقت خوشه هاي علمي با هدف توسعه رقابت بازرگاني جهاني مبتني بر پيشتازان در مناطق حياتي، و بدست آوردن بازارها و پروژه هاي با مقياس بزرگ مي باشد.


 يك نكته از هزاران 

 عليرغم اينكه رهبر معظم انقلاب همواره تاكيد كرده‌اند كه بايد نظرات و انتقادات درچارچوب قانون صورت گيرد، اما بازهم شاهديم كه برخي گرايشات سياسي با راه اندازي تجمعات خياباني نسبت به مذاكرات هسته‌اي اعلام مخالفت مي‌كنند. درطي اين ايام شاهد بوديم كه چندين و چندبار نشست‌ها و مناظره‌هاي مختلفي در دانشگاه ها برگزار، و گفت و شنودهاي دو طرفه و ميزگردهايي با حضور موافقان و مخالفان به طور مفصل و مستقيم در صدا و سيما پوشش داده شد.

نكته اينجاست كه چرا قانون در مقابل اقدام غيرقانوني اين دست افراد و گروه‌ها عكس العملي از خود نشان نمي‌دهد و دستگاه‌هاي مربوطه سكوت اختيار كرده‌اند؟! مگر قانون براي همه اقشار جامعه يكي نيست؟! اگر موافقان و حاميان تيم مذاكره كننده قصد چنين اقداماتي را داشته باشند، برخوردها يكسان خواهد بود...


 ميــز خبر 

 انتشار گزارش "محرمانه" آژانس اتمي درباره فعاليت‌هاي هسته‌اي ترکيه

افشاي گزارش محرمانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از برنامه هسته‌اي ترکيه نشان مي‌دهد که آنکارا به بسياري از توصيه‌هاي آژانس عمل نکرده است.به گزارش ايسنا، اين گزارش 98 صفحه‌اي در اختيار روزنامه حريت ترکيه قرار گرفته است. اوايل ماه گذشته وزارت انرژي ترکيه درخواست يک دادگاه محلي را براي ديدن گزارش آژانس رد کرده بود.

اين گزارش در 20 فوريه سال گذشته به مقام‌هاي ارشد ترکيه تحويل داده شد و تا به امروز فاش نشده بود. محور آن پروژه نيروگاه اتمي "آککويو" در استان مرسين در جنوب ترکيه است که توسط روس‌ها اجرا مي‌شود.گزارش مذکور با نام "بازنگري نظام يافته زيرساخت هسته‌اي" در 20 فوريه 2014 به متين کيلجي، معاون وزير انرژي ترکيه و ظفر آلپر، رئيس سازمان انرژي اتمي ترکيه تحويل داده شد.

تلاش قانونگذاران آمريکا براي فشار بر ايران

کميته روابط خارجي سناي آمريکا در تلاش براي افزايش فشار بر ايران، جلسه‌اي غيرعلني با وزير انرژي آمريکا درباره مذاکرات هسته‌اي برگزار مي‌کند.

به گزارش پايگاه خبري المانيتور در راستاي فضاسازي رسانه‌اي عليه ايران نوشت،‌ قانونگذاران آمريکا پس از تصويب قانوني که نظارت کنگره بر هر توافق هسته‌اي جامع با ايران را تضمين مي‌کند، اکنون به مرحله نهايي آن يعني اعلام موافقت يا مخالفت خود نزديک مي‌شوند. مخالفت آن‌ها مي‌تواند توانايي باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا را براي برداشتن تحريم‌ها تضعيف کند و حصول يک توافق بين‌المللي را به خطر بيندازد، با اين حال اين اقدام احتمالا نمي‌تواند در برابر وتوي رئيس جمهور مقاومت کند.

قانونگذاران قرار است در يک ماه باقيمانده تا ضرب الاجل 30 ژوئن نشست‌هايي را براي بررسي آخرين وضعيت مذاکرات هسته‌اي و تاثيرات آن برگزار کنند. به همين منظور کميته روابط خارجي سنا روز سه‌شنبه (2 ژوئن) نشستي غيرعلني را با حضور ارنست مونيز، وزير انرژي آمريکا که به همراه جان کري وزير امور خارجه در جديدترين دور مذاکرات در ژنو حضور داشت برگزار و درباره گام‌هاي بعدي‌اش رايزني کند.

افشاي ارسال محموله تسليحاتي تركيه براي مخالفان دمشق

نخست وزير ترکيه براي سرپوش گذاشتن بر رسوايي ماجراي ارسال سلاح براي تروريست‌هاي سوري، مدعي شد که کاميون‌هاي توقيف شده حامل کمک‌هاي لجستيکي براي ترکمان‌هاي سوريه بودند و نوع محتويات آن به کسي ربطي ندارد. روزنامه جمهوريت ترکيه اخيرا ويدئويي را منتشر کرده که در آن نشان داده مي‌شود ده‌ها قبضه خمپاره‌، نارنجک‌انداز و ده‌ها هزار خشاب مهمات زير جعبه‌هايي حاوي آنتي بيوتيک جاسازي شده و بر رويشان واژه "شکننده" نوشته شده بود. اين ويدئو از روند عمليات جست‌وجو داخل کاميون‌هايي در مرز ترکيه با سوريه توسط نيروهاي امنيتي محلي در ژانويه 2014 گرفته شده که به دست روزنامه مذکور افتاده است. ماموران محلي که در جريان ماجرا نبودند بعد از جست‌وجو فردي از سازمان اطلاعات ملي ترکيه را سوار بر يکي از کاميونها يافتند.


 پاسخ ايران به اتهام‌هاي وزير امورخارجه عربستان 

معاون وزير امور خارجه ايران در واکنش به اتهامات وزير خارجه عربستان گفت، نقش ايران در منطقه کاملا سازنده است.

به گزارش روابط عمومي وزارت امور خارجه حسين اميرعبداللهيان معاون عربي آفريقاي وزارت خارجه افزود: امنيت ايران، عراق، يمن و کشورهاي حوزه خليج فارس به هم پيوسته است.

وي در ادامه تاکيد کرد: تهران بر خلاف برخي طرف‌ها که از تروريسم حمايت و استفاده ابزاري مي‌کنند و امنيت منطقه را به بازي گرفته‌اند، قويا از عراق، لبنان، يمن و سوريه و کشورهاي در معرض تهديدات تروريستي حمايت مي‌کند.

وزير خارجه عربستان در کنفرانس خبري مشترک با همتاي مصري خود روز يکشنبه مدعي شد که ايران در يمن، سوريه، عراق و لبنان دخالت مي‌کند و اين از سوي کشورهاي عربي پذيرفتني نيست.

وي گفته است که " ما مي‌خواهيم با ايران روابط خوبي داشته باشيم اما اين مشروط به آن است که تهران از دخالت در امور کشورهاي عريي دست بردارد و به حمايت خود از تروريسم پايان دهد. همه چيز به ايران بستگي دارد."

امير عبداللهيان در ادامه گفت: ما از روابط خوب با رياض استقبال مي‌کنيم و انتظار داريم عربستان در منطقه نقش سازنده ايفا کند و با اتخاذ سياست‌هاي درست و سنجيده مانع گسترش جنگ، تقويت تروريسم و تشديد ناامني در منطقه شود.


 برگزاري دادگاه دو مأمور متجاوز سعودي ؛
  دادستان جده تقاضاي اعدام کرد 

معاون امور مجلس، کنسولي و امور ايرانيان وزير امور خارجه از برگزاري جلسه محاکمه دو مامور پليس خاطي سعودي که مرتکب تعرض به دو نوجوان ايراني در جده شده بودند خبر داد و گفت : دادستان جده در کيفرخواست خود ، مجازات اعدام را با استناد به شرع و قانون براي اين دو متهم خواستار شد.

حسن قشقاوي در مصاحبه اختصاصي با صدا و سيما ،‌ گفت:‌جلسه محاکمه اين دو پليس خاطي در شعبه هفت دادگاه جنايي جده برگزار شد.

وي افزود: در اين جلسه که آقاي زارع سرکنسول جمهوري اسلامي ايران در جده نيز حضور داشت کيفرخواست دادستان جده عليه دو متهم قرائت شد.

قشقاوي گفت: اين دو پليس خاطي به خيانت در امانت، ‌انجام ندادن صحيح وظيفه به عنوان پليس و انجام دادن عمل شنيع جنايي متهم شدند.

وي اضافه کرد : ‌جلسه بعدي محاکمه اين دو پليس خاطي عربستان به منظور استماع دفاعيات وکيلشان به چهارشنبه هفته آينده موکول شد.

قشقاوي در پايان اظهار داشت: برداشت نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در رياض و جده حاکي از جدي بودن طرف سعودي در محاکمه و برخورد قانوني با دو متهم است و دادگاه نيز همکاري خوبي با سرکنسولگري کشورمان در جده داشته است.


 سرمقاله 

 هرجا سخن از اعتماد است...

حميدرضا عسگري

با اينكه آزموده را آزمودن خطاست معلوم نيست چرا تجربه‌هاي تلخ دركشورما دوباره آزموده مي‌شود و متصديان به دنبال نتيجه‌اي وراي سوابق گذشته هستند. در29 اسفند سال 1390 بود كه بانك مركزي درايام تعطيلات و بدون هماهنگي مبالغي را ازحساب بانك‌ها به بهانه مابه التفاوت قيمت ارز، برداشت كرد و درپي آن انتقادات و شماتت‌هاي فراواني ازسوي بانك‌ها و رسانه‌ها، متوجه مديران و مسولان اقتصادي كشور گرديد. مهمترين عارضه اين مسئله بي اعتمادي دوچندان مردم نسبت به امانت‌داري سيستم بانكي بود، چرا كه مردم احساس مي‌كردند وقتي بانك‌ها نمي‌توانند نسبت به حساب و سرمايه‌هاي مردم نظارت كافي نداشته باشند، چگونه مي توانند بر صحت و سلامت ساختار و نظام بانكي كشور اعتماد كرد.

ازآنجا كه بخشي از پرونده‌ اختلاس‌هاي بزرگ مالي مرتبط با بانك ملي و رييس سابق آن آقاي خاوري مي‌باشد، واز بابت آن نگرش نامناسبي نسبت به عملكرد اين بانك به وجود آمد، درمورد اخير نيز شاهد برداشت مبلغ 5 هزارتومان از حساب مشتريان بوديم، كه ضربه ديگري بر وجهه و جايگاه‌ بانك‌ها دركشورمان وارد آورد. برداشت از حساب بيش از هفت ميليون مشتري بانك و بدون اعلام قبلي چه توجيهي و پاسخي براي اقناع افكار عمومي در پي خواهد داشت. "تامين هزينه سرويس پيامكي"، عنوان و دليل مطرح شده از سوي مقامات اين بانك بوده است.

از قرار معلوم هزينه ارسال پيامک براي 7 ميليون و 128 هزار و 329 نفر از مشتريان بانک که از سرويس پيامک استفاده مي‌كردند، براي بانك ملي گران تمام شده و مديران اين نهاد مالي براي جبران هزينه و ارائه خدمات پيامكي دست به چنين اقدامي زده بودند!. اگرهمين آماراعلامي مشتريان را ملاك قرار دهيم، مبلغ برداشته شده از حساب‌ها بيش از 35 ميليارد تومان برآورد مي‌شود!!.

چطور مي‌توان توجيه كرد كه بدون اجازه و هماهنگي با مشتريان درحساب مالي آنها سركشي كرد و مبلغي را برداشت؟! اين عملكرد بانك ملي درحالي صورت مي‌گيرد كه حتي رييس جمهوري اين اجازه را به تيم اقتصادي خود نداد كه با سركشي از حساب‌هاي بانكي، معياري براي پرداخت يارانه به دست آورند! حال اين عمل چه معنايي را براي مشتريان تداعي مي‌كند؟! اگر در شعار وتبليغات تمام بانك‌ها و نهاد و موسسات مالي توجه داشته باشيم كلمه "اعتماد" به عنوان ركن كليدي براي مخاطب بزرگ نمايي مي‌شود تا موجب آرامش خاطر و جذب مشتري گردد.

حال درچنين وضعيتي كه يكي از بانك‌هاي قديمي تاريخ ايران كه به عنوان پيشاني بانك داري كشورنيز محسوب مي‌شود، دست به چنين اقدامي زده‌ و بدون توجه به تبعات و ضربه‌هاي اساسي كه به سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي وارد ساخته، چگونه مي‌توان سخن از اعتماد و درخشندگي در ميان مردم زد.

مگر ارسال پيامك تراكنش‌هاي مالي مشتريان چه فشاري را بربانك تحميل كرده است كه براي رهايي از زير بار هزينه‌ آن حاضر به برداشت خودسرانه از حساب مردم شده‌اند.

آيا سپرده‌ها و حساب‌هاي متمركز دولتي و بسياري از خدمات شهري كه انحصاراً دراختيار بانك ملي مي‌باشد در كنار سود كلان تسهيلات، سپرده‌هاي روزشمار، حساب‌هاي قرض الحسنه و ديگر خدمات بانكي آنقدر نيست كه بتوان از قبل آن هزينه سرويس پيامكي را تامين كرد؟!. مسلماً اين اقدام با تاييد مديران و مشاوران اين بانك صورت گرفته وضروريست تا نهادهاي نظارتي نسبت به هدف و نيات اين افراد تحقيق و شفاف سازي نمايند.

اگرچه درطي واكنش منفي رسانه‌ها و جامعه به اين اقدام، بانك ملي درطي پيامك‌هاي جديد از مشتريان خواسته تا مشخص كنند تا مايل به استفاده از اين سرويس هستند يا خير و مبالغ برداشتي را به حساب كساني كه جوابشان منفي بوده، عودت داده‌ است، اما نمي توان توقع داشت آب رفته به جوي بازگردد و مصداق آن است كه شخصي به طور عمد آسيبي بر مردم بزند و سپس طلب بخشش نمايد. آيا نوش دارو پس از مرگ سهراب نتيجه‌اي درپي خواهد داشت. هزينه اين عملكرد ناصحيح بي اعتمادي بيش از پيش مردم نسبت به عملكرد بانك‌ها و نگرش منفي به امانت داري نهاد‌هاي مالي كشور خواهد بود!. آيا بانك ملي نمي‌توانست همين پيامك اخير را ابتدا به مشتريان خود مي‌داد و از آنها درمورد تمايل به استفاده از سرويس پيامكي سوال مي‌كرد. اين اقدام نيز نوعي رفع تكليف از گردن بانك مي باشد و نمي تواند رضايت مردم را جلب نمايد، چراكه در طي روز ده‌ها پيامك تبليغاتي ازاين دست از سوي بانك‌ها و نهادهاي مالي براي مردم ارسال مي‌گردد كه بعضاً حتي خوانده نشده پاك مي‌شود! اما جاي بسي خرسندي و اميدواريست كه بالاخره شاهد نمود فرهنگ عذر خواهي و مسئوليت پذيري از سوي يكي از نهادهاي رسمي كشور بوديم. شايد بيانيه رسمي و عذرخواهي مديران اين بانك از بابت عمل غيرمنطقي صورت گرفته، بتواند كمي از آسيب وارده بر اذهان عمومي را التيام بخشد، اما بايد توجه داشت كه تصاوير منفي درافكار جامعه و خدشه بر اعتماد عمومي، بسيار سخت پاك و ترميم خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي