جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5007


آخرين خبرها براي احياي درياچه اروميه

مدير کل استاندارد يزد اعلام کرد؛
به مدت يک هفته در ابرکوه مستقر خواهيم شد

معاون بهره‌برداري شرکت توزيع برق شهرستان اصفهان:
روشنايي بافت تاريخي اصفهان با رويكرد كاهش تلفات

رئيس اداره حفاظت محيط زيست اسلامشهر خبرداد؛
رها سازي حيوانات سيرک اسلامشهر در آغوش طبيعت


خبــر


خبـــر


 آخرين خبرها براي احياي درياچه اروميه 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

دبير ستاد احياي درياچه اروميه گفت: براي احياي درياچه اروميه در سال جاري 21 هزار ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.عيسي کلانتري در حاشيه سومين نشست فرهنگي و اجتماعي طرح احياي درياچه اروميه در بوکان افزود: اين اعتبارات از محل رديفهاي بودجه امسال، منابع آبهاي مرزي و ماده 10 و 12 حوادث غيرمترقبه تامين شده است.وي با اعلام اينکه نسل آينده ما براي استفاده از آب به نسل سوخته تبديل مي‌شود اظهار کرد: اگر کشور به صورت جدي و مستمر و در مورد آب تصميم‌گيري نکند بعد از 15 سال کشور از بي‌آبي از بين مي‌رود. وي گفت: در بحث صرفه‌جويي از آب وظيفه همه 78 ميليون ايراني است که در مصرف آب صرفه‌جويي کنند و در اين ارتباط بايد تامين آب در کشور جدي گرفته شود.

کلانتري مجموع آبهاي زيرزميني را 500 ميليارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: از اين ميزان آبهاي زيرزميني 200 ميليارد مترمکعب را آبهاي شيرين و لب شور و 300 ميليارد مترمکعب را نيز آب شور تشکيل داده است.

وي ادامه داد: از منابع آبي زيرزميني شيرين و لب شور نيز تا به امروز بالاي 130 ميليارد مترمکعب در کشور برداشت شده است.دبير ستاد احياي درياچه اروميه با بيان اينکه تمامي کشورهاي دنيا زير40 درصد از آب هاي سطحي خود استفاده مي کنند افزود: ايران تنها کشوري در دنيا است که از 96 درصد بهره وري آبهاي سطحي خود استفاده مي‌کند و پس از ايران کشور مصر با 46 درصد که همه موجوديت آب آن در رودخانه نيل است قرار دارد.در سومين نشست فرهنگي و اجتماعي طرح احياي درياچه اروميه كه در سالن اجتماعات سيمرغ بوکان برگزار شد استاندار آذربايجان غربي، معاون امور عمراني استاندار، مدير برنامه‌ريزي و تلفيق کارگروه ملي نجات درياچه اروميه، سخنگوي کارگروه ملي نجات درياچه اروميه، فرماندار، امام جمعه و نماينده بوکان در مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند.


 مدير کل استاندارد يزد اعلام کرد؛
 به مدت يک هفته در ابرکوه مستقر خواهيم شد 

 يزد - اکبر خيرخواه

مديرکل اداره استاندارد استان يزد طي سفر يک روزه اش به شهرستان ابرکوه هنگام ديدار با فرماندار و شهردار اين شهرستان گفت: بعد از ماه مبارک رمضان به اتفاق همکاران مرتبط در استاندارد مرکز استان، حداقل به مدت يک هفته در ابرکوه مستقر خواهيم شد. محمد حسين ماجدي اردکاني افزود: قصد داريم در مدت حضور در اين شهرستان، با حضور در جلسه شوراي اداري، درخصوص قوانين استاندارد و استانداردسازي و اهميت توسعه و ترويج فرهنگ استاندارد ابتدا، با مديران و مسئولين دستگاههاي اجرايي شهرستان و سپس با شهروندان از طريق تريبونهاي مساجد و نماز جمعه صحبت نماييم. براين باورم که ابرکوه به دليل بعد فاصله‌اي که از مرکز استان دارد، از دايره اطلاع‎رساني و مدار برنامه‌هاي استاندارد اندکي دور و عقب مانده است.

وي ادامه داد: فاصله 140 کيلومتر ي ابرکوه از مرکز استان باعث شده تا نمونه‌برداريها از سطح بازار فروش و عرضه کالاها، خاصه مواد غذايي که مستقيماً با جان، مال و روان انسانها سروکار دارد، فعال نبوده و استاندارد استان اطلاع دقيقي از بازار شهرستان نداشته باشد. از آن جايي که ابرکوه فاقد نمايندگي و اداره استاندارد هست بايد با همکاري مسئولين و مديران اجرايي شهرستان مکانيزمي ايجاد نماييم، تا اگر کالاهايي در سطح شهر توزيع شدند، و شک و شبهه‎اي نسبت به کيفيت آنها ايجاد شد، ضمن نمونه‌برداري و ارسال به مرکز استان، نسبت به آزمون و سنجش ميزان انطباق با استاندارد اقدام و نتيجه را به شهرستان ارسال داريم. ضمن اينکه اعلام مي‌داريم کليه هزينه‌هاي مرتبط اعم از خريد، نمونه‌برداري، ارسال و انجام آزمون را اداره کل تقبل خواهد نمود. مدير کل استاندارد استان يزد تصريح کرد: از ديگر اهداف حضورمان در ابرکوه، کنترل اوزان و مقياسها و نيز رسيدگي به وضعيت کاليبراسيون وسايل سنجش خواهد بود. اين مقوله طبق بند 7 ماده 3 قانون اصلاح قوانين و مقررات سازمان ملي استانداردايران، امري قانوني و اجتناب ناپذير است. مساعد شدن زمينه حضور شرکتهاي تاييد صلاحيت شده جهت کنترل ترازوها و باسکولها همت اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف، اتحاديه هاي مختلف صنفي و کسبه محترم را مي طلبد، که اميدواريم با کمک همگي دست‎اندرکاران، دغدغه کم‌فروشي و زيادفروشي به جهت ميزان نبودن وسايل سنجش از همگي ما دور شود. ماجدي اردکاني در پايان گفت: آماده هستيم تا کليه اداراتي که در ابرکوه حضور دارند، به صورت نمايندگان اداره کل استاندارد استان يزد مشغول فعاليت شده، و ما در مرکز استان از هيچ کوشش و کمکي در اين زمينه، دريغ نخواهيم نمود. همه مي‎توانند ياوران استاندارد باشند، تا موانع موجود بر سر راه استانداردسازي و توسعه و ترويج فرهنگ استاندارد يک به يک و به فضل خداي بزرگ برداشته شود.


 معاون بهره‌برداري شرکت توزيع برق شهرستان اصفهان:
 روشنايي بافت تاريخي اصفهان با رويكرد كاهش تلفات 

 اصفهان – بهمن راعي

معاون بهره‌برداري شرکت توزيع برق شهرستان اصفهان گفت: با همکاري يكي از شرکت‌ها و با نشستهاي متمادي با مشاوران مربوطه و فرهنگسازيهاي انجام شده تعداد 320 دستگاه چراغ LED ، 20 وات کم مصرف جايگزين چراغهاي 125 وات جيوه سابق گرديد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس حميدرضا آقايي در ادامه افزود: چراغهاي مذکور علاوه بر طول عمرو منحني پخش نور بسيار عالي 80 درصد صرفه جويي در انرژي برق را تضمين مي کند.

مهندس آقايي تاکيد کرد: اجراي اين پروژه براي 1500 چراغ در كل كشور بين كلان شهر هاي يزد و گيلان و خراسان جنوبي در مكانهاي تاريخي پياده سازي خواهد شد و شركت توزيع برق شهرستان اصفهان به عنوان اولين اجراكننده در بين شركتهاي فوق مي‌باشد كه اين خود الگويي است براي ايجاد روشنايي در ديگر فضاها و چيدمانهاي شهري که با توجه به بافت تاريخي و فرهنگي اصفهان از اهميت بسزايي برخوردار است . وي خاطر نشان کرد: بهره برداري اين پروژه همزمان با مبعث نبي اکرم (ص)آغاز شد.گفتني است نشستهاي علمي، تخصصي اين پروژه از شهريور ماه سال93 برگزار شده و نتايج اندازه‌گيري اجرايي با استانداردهاي مربوطه مطابق دارد همچنين اين شركت براي رسيدن به اهداف مربوط به كاهش تلفات و پيك در نظر دارد فازهاي بعدي را با تبديل 70 هزار دستگاه چراغ 125 وات جيوه به 20 وات LED با توجه به تاييد و تكليف شركت توانير اجرايي نمايد .


 رئيس اداره حفاظت محيط زيست اسلامشهر خبرداد؛
 رها سازي حيوانات سيرک اسلامشهر در آغوش طبيعت 

 اسلامشهر- محمدرضا عباسي

حسين بيگلري رئيس اداره محيط زيست شهرستان اسلامشهر، در گفتگويي با خبرنگاران اظهارداشت: با همکاري کارشناسان محيط زيست و مسئولين سيرک اسلامشهر، يک قلاده شير آفريقايي و يک قلاده خرس نرموجود دراين سيرک به آغوش طبيعت بازگشتند.بيگلري با اشاره به مشخصات اين دوحيوان، افزود: يک قلاده شير آفريقايي متولد 1381 و يک قلاده خرس نر متولد سال 1379 که هردو داراي شناسنامه و ميکرو چيپ هستند ، با اخذ مجوزازاداره فرهنگ وارشاد اسلامي وسازمان حفاظت محيط زيست استان تهران در سطح شهرستان از سوي مسئولين سيرک اقدام به حرکات نمايشي مي‌کردند.

وي بيان داشت: در پي درخواستهاي جمعي از طرفداران حمايت از حيوانات و اهتمام سازمان محيط زيست، مبني بر عدم اجراي حرکتهاي نمايشي توسط حيوانات در سيرکها، فعاليت اين سيرک تعطيل شد.

بيگلري تاکيد کرد: حيوانات موجود در اين سيرک پس از حضورکارشناسان وانجام معاينات پزشکي و تاييد صحت سلامتي آنها توسط کارشناسان دامپزشکي سازمان، با رضايت کامل مسئولين سيرک تحويل مامورين حفاظت از محيط زيست اسلامشهر و به مجموعه بوستان پرديسان منتقل و تحويل مقامات مسئول گرديد.

وي افزود: اين سيرک که با همکاري مديريت آموزش و پرورش و اخذ مجوز اقدام به برپايي برنامه هاي شاهد و مفرح نموده بود، مرتکب تخلف شده و اقدام به اجراي حرکات نمايش با ميمون کرد که ، با اقدام مامورين حيوان ياد شده توقيف و تحويل مقامات مجموعه طبيعت پرديسان شد.قابل ذکر است که اين سيرک بعنوان نخستين سيرک بدون حيوانات کشور در محوطه همجوار از ارديبهشت ماه سال جاري و پس از اخذ مجوز اجراي برنامه‌هاي شاد و مفرح در قالب جنگ شادي از اداره ارشاد و اجراي نمايش حيوانات از سازمان محيط زيست استان تهران، اقدام به اجراي نمايش کرده بودند که در پي اعتراضات عده‌اي از شهروندان و طرفداران حيوانات اين سيرک تعطيل و حيوانات موجود به مجموعه بوستان و طبيعت پرديسان انتقال داده شد.


 خبــر 

 رئيس شوراي شهر مهاباد:

مهاجرت روستائيان؛ دليل اصلي حاشيه‌نشيني در مهاباد

اروميه – خبرنگار آفرينش

رئيس شوراي اسلامي شهرستان مهاباد گفت: مهاجرت بي‌رويه روستائيان به شهر مهاباد دليل اصلي حاشيه‌نشيني در اين شهرستان است. رئوف سيدي با بيان اينکه سياست کاري شهرداري مهاباد توزيع عادلانه خدمات شهري و مخالفت با توسعه حاشيه‌نشيني و ساخت و ساز‌هاي غيرمجاز در اين شهر است اظهار داشت: حاشيه‌نشيني بيشتر در جنوب و جنوب شرقي شهر مهاباد ديده مي‌شود.وي با اعلام اين‌که شهروندان روستايي به سبب اين‌که از امکانات کافي در روستاها برخوردار نيستند تصميم مهاجرت، به شهرها را مي‌گيرند افزود: بالا بودن قيمت‌هاي مسکن در مرکز شهر دليل اصلي مهاجرت اين افراد به حاشيه شهر مهاباد است.

رئيس شوراي اسلامي شهر مهاباد بيان کرد: امسال اقدامات لازم براي جلوگيري از توسعه و برخورد با حاشيه‌نشيني از سوي شهرداري مهاباد صورت مي‌گيرد.رئيس شوراي اسلامي شهر مهاباد با بيان اين‌که در بخشي از شرق، جنوب و جنوب شرقي مهاباد بافت فرسوده شهري نيز ديده مي‌شود بيان کرد: امسال و سال گذشته براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهر مهاباد گام‌هاي مهمي برداشته شده است.سيدي با اعلام ‌اين که در سال‌هاي گذشته وام‌هايي با درصد پايين از سوي دولت براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري تعلق مي‌يافت گفت: اين امر سبب افزايش اشتياق شهروندان به نوسازي مي‌شد ولي در صورت قطع شدن اين وام‌ها شور شهروندان مهابادي براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده کاهش يافته است.

وي افزود: براي افرادي که اقدام به نوسازي بکنند تمامي خدمات شهري رايگان ارائه داده مي‌شود.

مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قزوين خبر داد؛

اکران تبليغات پزشکي در شهر با مجوز سازمان نظام پزشکي استان قزوين

قزوين - خردمند

سعيد ميزاني، مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قزوين گفت: هر فردي که قصد اطلاع‌رساني دارد بايد با مراجعه به نظام پزشکي، نوع تبليغ و محتواي پيام خود را شرح داده و در نهايت بعد از بررسي در هيئت نظارت مجوز خود را دريافت کند.ميزاني در ششمين جلسه‌ي کميسيون ماده 26 سازمان نظام پزشکي استان قزوين افزود: اين کميسيون مطابق آيين‌نامه استاندارد‌سازي تابلوها و سرنسخه‌هاي موسسات پزشکي، شاغلان حرف پزشکي و وابسته پزشکي مصوب 25/1/1383 تشکيل شده و وظيفه‌ي پيگيري و نظارت بر اجراي صحيح اين آيين‌نامه را برعهده دارد.

وي افزود: پس از پيگيري سازمان زيباسازي اولين جلسه‌ي اين کميسيون در مهرماه سال 93 تشکيل شده و پس از آن بصورت ماهانه با حضور کليه‌ي اعضا در محل سازمان نظام پزشکي برگزار مي‌گردد.ميزاني در خصوص موارد مطرح شده در اين جلسه اعلام کرد بر اساس قانون، سازمان نظام پزشکي متولي صدور مجوزهاي حوزه پزشکي در زمينه تبليغات و اطلاع‌رساني است و هر فردي که قصد اطلاع‌رساني دارد بايد با مراجعه به نظام پزشکي، نوع تبليغ و محتواي پيام خود را شرح داده و در نهايت بعد از بررسي در هيئت نظارت مجوز خود را دريافت کند.

وي افزود : مطابق مصوبات اين جلسه مقرر شد براي جلوگيري از تبليغات غيرتخصصي، اختصاص ابزارهاي تبليغاتي سازمان زيباسازي و اکران هرگونه تبليغات توسط موسسات پزشکي، شاغلان حرف پزشکي و وابسته پزشکي پس از ارائه مجوز سازمان نظام پزشکي استان قزوين انجام شود.

رهاسازي 58 قطعه کبک در طبيعت سردشت توسط يک دوستدار محيط زيست

اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست سردشت گفت: ادريس عليزاده يکي از فعالان و دوستداران محيط زيست 58 قطعه کبک را در دامن طبيعت رهاسازي کرد.کريم خضري افزود: اين دوستدار محيط زيست اين تعداد کبک را که برخي از آنها دست‎آموز (اهلي) بودند، از شکارچيان خريداري کرده بود و پس از نگهداري و مراقبت، آنها را با هماهنگي يگان حفاظت اين اداره در طبيعت رهاسازي کرد.

وي اضافه کرد: اين اقدام نمادين اين فعال زيست محيطي در راستاي حفاظت از حيات وحش و محيط زيست اين منطقه و فرهنگسازي در ميان شکارچيان اين پرنده زيبا بود.وي اظهار کرد: شکار بي رويه و تخريب طبيعت باعث کاهش چشمگير اين گونه پرنده و از بين رفتن زيستگاههاي اصلي آن در منطقه شده است. خضري افزود: بازگشت دوباره اين گونه پرندگان به طبيعت مي‌تواند زمينه را براي زاد و ولد دوباره آنها فراهم سازد و در جهت حفظ و بقاي اين گونه بسيار مهم و موثر باشد.

وي اضافه کرد: به سبب زيبايي خاصي که کبک دارد، برخي افراد در يک باور غلط اقدام به شکار آن کرده و با کندن بالها و نگهداري آنها در محيطهاي خانگي آن را براي هميشه از طبيعت جدا مي‌کنند. کبک پرنده‌اي زيبا، آرام و وحشي است که در بسياري از دشتها، دامنه‌ها و کوهپايه‎ها زندگي مي‌کند و در نواحي وسيعي از جهان نظير شمال آمريکا، شرق اروپا، خاورميانه، آسياي مرکزي، شبه قاره هندوستان و باختر دور پراکنده است. وزن اين گونه پرنده بين 510 تا 680 گرم بوده و رنگ آن قهوه اي مايل به خاکستري در بالا و زرد کم رنگ در قسمت شکم است و يک خط سياه از قسمت جلوي سر آغاز شده و پس از عبور از چشمها و گردن، در قسمت بالاي سينه تمام مي‎شود و سر و سينه خاکستري پرنده را از قسمت سفيد رنگ گلو جدا مي‎کند.


 خبـــر 

 طي مراسمي از اعضاء شوراي حل اختلاف باغملک تجليل شد

اهواز – خبرنگار آفرينش

با حضور رئيس دادگستري، فرماندار و جمعي از مقامات قضايي و اعضاي شوراهاي حل اختلاف از فعالان شوراي حل اختلاف شهرستان باغملک تجليل بعمل آمد .به گزارش روابط عمومي امور شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان در اين مراسم رحيمي رئيس دادگستري باغملک ضمن قدرداني از اعضاء شوراي حل اختلاف اين شهرستان گفت: تلاش براي صلح و سازش و حل مشکلات مردم يک جايگاه ارزشمند معنوي دارد.

وي افزود: فلسفه تشکيل شوراي حل اختلاف اصلاح ذات البين و ايجاد صلح وسازش مي باشد و اين نهاد در حل و فصل دعاوي نقش بسيار موثري دارد و لازم است مورد حمايت و تقويت شود.در اين مراسم موسوي دادرس شعبه اول دادگستري باغملک بر ارتقاء و توسعه شوراي حل اختلاف تاکيد کرد و اظهار داشت: ارتقاء و توسعه شوراي حل اختلاف موجب ايجاد صلح وسازش پا يدار در جامعه مي شود و به واسطه ي اصلاح ذات البين آرامش و امنيت بين مردم رايج خواهد شد.

در ادامه اين مراسم عسکري مسئول امور اداري شوراي حل اختلاف اين شهرستان ضمن ارائه گزارشي از عملکرد شوراي حل اختلاف باغملک بر استفاده از بزرگان محل جهت صلح و سازش با تو جه به توان آنها تاکيد کرد.در پايان اين مراسم از اعضاء و فعالان شوراي حل اختلاف شهرستان باغملک تقدير شد.

پنج انتصاب در شرکت برق منطقه اي خوزستان‏‏

اهواز – خبرنگار آفرينش

توسط مديرعامل شرکت برق منطقه اي خوزستان مدير امور بهره‌برداري ناحيه شرق، مارون، شرق اهواز، مديريت دفتر مديريت پروژه و مديريت فني مهندسي طرحهاي انتقال اين شرکت منصوب شدند .محمود جانقربان مدير عامل شرکت طي حکمي رضا محمديان، امير زبيدي، محسن علي پناهي را به ترتيب به عنوان مديران امور بهره‌برداري ناحيه مارون، شرق اهواز و ناحيه شرق منصوب کرد.

همچنين در حکم ديگري ابراهيم زلقي به عنوان مديريت دفتر مديريت پروژه و مهدي ابوعلي زاده نيز به عنوان مديريت فني و مهندسي طرحهاي انتقال در معاونت طرحهاي توسعه برق اين شرکت منصوب شدند.

برگزاري جشن شوق انتظار در مساجد و سراي محلات منطقه 15

شهرري-فغاني

شهردار منطقه 15از برگزاري جشن شوق انتظار به مناسبت نيمه شعبان در سراي محلات، مساجد و بوستانهاي جنوب شرق تهران خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 15، دکتر انجمني با اشاره به اجراي ويژه برنامه‌هاي نيمه شعبان افزود: در حاشيه اين مراسم غرفه‌هاي محصولات فرهنگي شامل تهيه و توليد بروشور و پوستر و ايستگاه پذيرايي نيز برپا مي‌شود. به گفته وي برپايي نمايشگاه کتاب و محصولات فرهنگي در پايانه خاوران، برپايي ايستگاه پذيرايي در نواحي هشتگانه، برگزاري مسابقه مقاله نويسي مهدويت ويژه جوانان و ارسال پيام انتظار به شهروندان به عنوان تبريک نيمه شعبان از جمله برنامه‌هاي اجرايي در اين زمينه خواهد بود.

شهردار منطقه يادآور شد: هويت بخشي سيماي بصري محلات منطقه و اماکن عمومي نيز به مناسبت اين عيد خجسته با نصب بنر و آويزهاي زينتي انجام شده است.

مراسم يادواره شهـداي 15 خـرداد در منطقه 15

شهرري - فغاني

دکتر انجمني شهردارمنطقه 15 از برگزاري مراسم يادواره شهداي 15 خرداد خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري منطقه 15، دکتر انجمني در نشست هماهنگي مراسم 15 خرداد که با حضور نماينده ولي فقيه در جنوبشرق تهران، صباغ رييس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و جمعي از مسئولان منطقه برگزار شد، اظهار داشت: بواسطه وجود يادمان شهداي بزرگوار 15 خرداد در اين منطقه همزمان با سالگرد اين شهدا مراسم معنوي با حضور مسئولان کشوري و خانواده‌هاي معظم شهدا برگزار مي شود. دکتر انجمني با اعلام اين که 15خرداد يکي از مهمترين ارکان تاريخ انقلاب اسلامي ايران است که وقوع آن انقلاب اسلامي را به رهبري امام خميني(ره) ممکن ساخت، افزود: خدا را شاکرم که اين توفيق را دارم تا با حضور آيت‌اله وحيد گلپايگاني نماينده ولي فقيه در جنوب شرق تهران و با همکاري ستاد بزرگداشت 15 خرداد و شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي براي گراميداشت راه اسلام و انقلاب تلاش مي‌کنيم.

وي افزود: ستاد بزرگداشت 15 خرداد در سنوات گذشته با حضور آيت‌ا... وحيدگلپايگاني و مسئولان منطقه همه توان خود را براي هر چه باشکوهتر برگزار شدن مراسمي در خور شهداي بزرگوار و نظام مقدس جمهوري اسلامي مراسمي به کار بسته و امسال نيز با حضور شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اين مراسم پربارتر برگزار خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي