جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5007

از جدايي برانکو تا نوري
پرسپوليس در آستانه خانه تکاني اساسي


ادامه سردرگمي در استقلال

افتخاري كه با قهرماني بارسا در جام‌حذفي اسپانيا به ‌دست آمد
ژاوي؛ اسطوره فراموش نشدني

قوچان نژاد:
منچستر، خط قرمز کي روش است


دقيقه نود


يادداشت


خبـــــر


 از جدايي برانکو تا نوري
 پرسپوليس در آستانه خانه تکاني اساسي 

 
همه چيزدرحال تغيير است. باشگاه مدام با تهديد به شکايت روبرو است. کاپيتان و سرمربي ساز جدايي کوک کرده اند. کسي نمي داند سر انجام پرسپوليس چه خواهد شد. آرامشي که اين روز ها تبديل به آرزو براي اين تيم شده است. به گزارش آفرينش، در تازه ترين اتفاق برانکو، قبل از سفر به کرواسي پرسپوليس را تهديد به جدايي کرد و اظهار داشت که اگر مطالبات خود را دريافت نکند، به پرسپوليس بر نمي گردد. او در اين باره گفت: ما در مدت زماني که براي انجام کار فني و تغييرات به ايران آمديم هميشه با خوشبيني اميد به رفع مشکلات داشتيم اما حالا فصل به پايان رسيده و هيچ اثري از بهبود شرايط و تلاش براي عمل به تعهدات نيست. بازيکنان من و کادر من با نگراني فصل را تمام کردند و من حالا مي بينم نگراني آنها به حق بود.

او از نگراني هاي تيم در طول فصل هم سخن گفت: ما در شرايطي به عربستان رفتيم که حرف همه تيم در تمرينات و در هتل اين بود فصل دارد تمام شد و باشگاه بالاخره کي پول ما را مي دهد؟ بازيکنان پرسپوليس بازيکنان حرفه اي هستند و من فکر مي کنم در تمام فصل کمتر اعتراض به شرايط مالي باشگاه داشته اند اما وقتي فقط 3 روز به آخرين روز کاري شما باقي مانده و مطمئن هستيد که پولي دست شما را نمي گيرد طبيعتا روحيه خود را تا حدي از دست خواهيد داد. البته آنها بازيکنان مسوول و متعهدي بودند اما فکرش را بکنيد که ما قبل از بازي الهلال به جاي صحبت روي بازيکنان آنها و روش مقابله با اين تيم مدام درگير اين سوال بوديم که وقتي فصل تمام بشود چه کسي طلب هاي اين يک سال را به بازيکنان مي دهد؟

او در پايان هم از تهديد خود براي جدايي پرده برداشت : بازگشت ما مشروط به رعايت تعهدات از سوي باشگاه پرسپوليس است. اما اين را هم بگويم که پول آخرين مساله ماست. ما چيزهاي مهمتري را از دست مي دهيم. زمان نقل و انتقالات را. به هر حال باشگاه هاي خوبي که سروسامان دارند، کارشان را آغاز کرده اند و ما مشغول تماشاکردن هستيم. در حالي که همين حال هم دير است و ما بايد با نهايت سرعت کارمان را آغاز کنيم.

اما کاپيتان پرسپوليس، محمد نوري هم نسبت به شرايط اين روزهاي باشگاه ناراضي است و از پيشنهادات خارجي خود صحبت کرده است. قرارداد من به پايان رسيده و تا اين لحظه هيچ کسي از باشگاه پرسپوليس مذاکره‌اي با من نداشته است. فعلا پيشنهادات خارجي‌ام را بررسي مي‌کنم اما هميشه اولويت اول و آخر من در ايران پرسپوليس بوده است. اصلا نمي‌دانم برنامه پرسپوليس براي فصل بعد چيست. همان طور که گفتم بايد هرچه زودتر اين تيم برنامه‌اش را مشخص کند.

گفتني است پيش از اين هم صحبت هايي مبني بر جدايي نژاد فلاح از جمع سرخ ها شده بود که معادلات مبهم اين تيم را پيچيده تر کرده است.

جرياني که اين فصل براي پرسپوليس در حال رقم خوردن است، شباهت بسياري به فصل گذشته دارد و به نظر مي رسد سناريويي تکراري براي اين تيم، در حال رقم خوردن است.


 ادامه سردرگمي در استقلال 

 به گزارش آفرينش، اين روزها باشگاه استقلال که در تکاپوي انتخاب سرمربي به سر مي برد و در حالي که در اين برهه حساس نياز به ثبات دارد، در آستانه سردرگمي ديگري است. پس از حکم جديد براي بهرام افشارزاده به عنوان مدير کلي حوزه وزارت ورزش و جوانان، شايعه ها پيرامون استعفاي افشار زاده از مدير عاملي استقلال، به گوش رسيد و استعفاي اميررضا خادم از مسئوليت تام الاختيار واگذاري دو باشگاه پايتخت، اين شايعه ها را افزايش داد.

شنيده مي شود که از ميان مسئولان باشگاه تنها منصور پورحيدري در ساختمان سعادت آباد حضور داشته است و مشغول مذاکره با مربيان مدنطر باشگاه است.

اين روزها شرايط باشگاه استقلال کاملا عجيب و غريب است، اين باشگاه به خودي خود مشکلات خاصي داشت و سردرگم پيداکردن جانشين براي امير قلعه نويي بود که خبر رسيد خادم از راس دو باشگاه سرخابي کنار رفته است و اين سرآغازي بود بر سردرگمي بيشتر در باشگاه استقلال.

پس از حکم مشاوره و سرپرستي حوزه ورزش براي افشارزاده، مدير عامل باشگاه استقلال به ساختمان باشگاه نرفته و سه روز است که مديرعامل بر سر کار خود حاضر نمي شود.

نرفتن افشارزاده و حالا خبرکنار رفتن خادم از راس تصميم سازي، امروز شرايط بدي را در باشگاه استقلال حاکم کرد تا جاييکه از مسئولان و مديران باشگاه ديروز و امروز، تنها منصور پورحيدري به باشگاه رفته و از مربيان مدنظر برنامه گرفته که ايشان هم در ميان پرسش‌هاي فراوان کارمندها که چه کسي مدير عامل مي شود و اعضاي جديد هيات مديره چه کساني خواهند بود گرفتار آمده است.


 افتخاري كه با قهرماني بارسا در جام‌حذفي اسپانيا به ‌دست آمد
 ژاوي؛ اسطوره فراموش نشدني 

 با قهرماني بارسلونا در جام‌حذفي اسپانيا، ژاوي هرناندس موفق شد تا اولين بازيکني باشد که توانسته عناوين مختلف قهرماني را ، به دست بياورد. او توانست تعداد جام‌هاي کسب شده‌‌اش در 17 فصل حضور در باشگاه کاتالان را به عدد 24 رسانده و بدين ترتيب با سبقت از خنتو، پرافتخارترين بازيکن تاريخ فوتبال اسپانيا لقب بگيرد. خنتو در طول 18 سال 23 جام را کسب کرده بود و ژاوي در هفدهمين فصل حضور در بارسا که فصل پاياني او در جمع آبي و اناري‌ها نيز هست، اين رکورد را پشت‌سر گذاشت. با قهرماني بارسا در لاليگا، ژاوي با ركورد خنتو برابري كرد و با قهرماني در جام‌حذفي ركورد او را پشت‌سر گذاشت و اميدوار است تا با پيروزي بارسا در فينال برلين بتواند اين فاصله را بيشتر كند. در صورتي كه اين اتفاق بيفتد، اين چهارمين قهرماني او در ليگ قهرمانان اروپا خواهد بود.

كلكسيون افتخار

مغز متفكر بارسا علاوه بر اين 24 جام، 2 قهرماني در رقابت‌هاي يورو و يك قهرماني در جام‌جهاني‌ براي تيم‌ملي كشورش كسب كرده. قهرماني در فينال برلين بهترين خداحافظي ممكن براي ژاوي با هواداران بارسا خواهد بود. او در طول اين مدت 8 قهرماني در لاليگا، سه قهرماني در ليگ قهرمانان اروپا و 2 قهرماني در جام باشگاه‌هاي جهان را در ويترين افتخاراتش مي‌بيند.

او به علاوه 3 بار با تيمش قهرمان سوپرجام اروپا شده و 6 قهرماني در سوپرجام اسپانيا را جشن گرفته و 3 بار هم فاتح جام‌حذفي اسپانيا شده است.


 قوچان نژاد:
 منچستر، خط قرمز کي روش است 

 به گزارش آفرينش، رضا قوچان نژاد، مهاجم دوست داشتني تيم ملي، در روزهايي که در تهران مشغول تمرين در اردوي تيم ملي است، گفت و گويي را با خبر آنلاين در فضاي صميمانه اي انجام داده است که خواندن گزيده اي از آن، خالي از لطف نيست:

شوخي با اين پسر مشهدي دوست داشتني ، او که خانواده اي کاملا ورزشي دارد ، پر بود از صحنه هاي ناب. از عموهايش مي گفت:«عمو جبار را که حتما مي شناسيد ، او واليبالي قديمي است. عمو جمال هم واليبال بازي مي کرد اما عمو جليلم فوتباليست بوده و در ابومسلم بازي کرده.» از مشهد گفت ، از اين که در اين چند سفر متوالي به مشهد توانسته جاهاي مختلف شهر را ببيند. تصاوير قديمي روزصعود ايران به جام جهاني را ديد ، صحنه شادي بچه ها براي گلي که او به کره جنوبي زده بود ،اولسان آن توپ دزدي زيبا و آن شادي تمام نشدني. باورش نمي شد شادي بچه ها را در آن روز؛«واي ببين چقدر پريدن روي هوا!» اين اما تنها گوشه اي از جشني ملي بود. جشني که رضا نقشي بزرگ در ساخته شدنش داشت اما هميشه بعدش درباره آن اتفاقات خيلي گذري حرف زد:«راستش آن برد يک برد جمعي بود. نه اينکه حسي به آن گل نداشته باشم ، خيلي دوستش دارم اما همان موقع هم گفتم ، ما صعود کرده بوديم و ديگر وقتش بود به جاي فکر کردن به صعود ، خودمان را براي جام جهاني آماده کنيم.»

کمي جلو تر که مي رسيديم ، بازي با آرژانتين بود. شب تاريخي ايران در بلوهوريزنته ؛«حيف شد. واي هنوز باورم نمي شود آن توپ چطور از دست رفت. مهار مسي کار سختي بود ولي ما آن روز اين قدر خوب بوديم که همه برزيلي هاي توي استاديوم يک صدا تشويق مان مي کردند. نه ، کاري به نتيجه ندارم اما آن روز حق ما باخت نبود. همين شنبه شب ، فينال جام حذفي اسپانيا ، گل اول مسي را ديديد؟ واقعا بي نظير بود. ما جلوي تيم آنها آن قدر خوب بوديم.»

راستي رضا طرفدار سرسخت بارسلوناست. اين قدر سرسخت که حتي براي کارلوس هم کري مي خواند؛«آره ، کارلوس طرفدار رئال مادريد است چون آنجا سرمربي بوده ، خيلي نسبت به اين تيم هيجان دارد . بعد از ال کلاسيکو که بارسا برد ، حسابي با آندو برايش کري خوانديم اما کارلوس شاکي مي شود. حالا باز رئال خوب است ، سر منچستر و باخت هايش نمي شود اصلا با او شوخي کرد. منچستر را واقعا مثل خانه اش مي داند ، يک حس خاصي دارد . با باخت هايش خيلي ناراحت مي شود و هميشه با هيجان خاصي درباره اش حرف مي زند.»

رضا گفت و گفت و رسيد به بازي با عراق. جايي که افسوس در صدايش بود:« آن اخراج تيم مان را به هم ريخت. همه قبل از بازي و بعد از شروع بازي مي گفتيم در همان نيمه اول 3 تا به عراق مي زنيم و توانش را هم داشتيم اما آن اخراج همه چيز را خراب کرد. ولي ديديد که تا ته بازي جنگيديم. بعد از بازي ها ، آن بازي شد بهترين بازي جام ولي حيف که ما برنده اش نشديم.»

عکس ، آتليه ، فلش دوربين و کلي توپ ؛ رضا اين ها را دوست دارد. راستي قرار است اين عکس ها بروند روي اينستاگرام؟؛«اينستاگرام؟ من که اصلا اينستاگرام ندارم!» مي گويد و بعد چشمکي مي زند تا نپرسيم چطور عکس هاي صفحه اينستاگرامش اين قدر شخصي هستند. او نمي خواهد بپرسيم و مثلا ما هم نمي پرسيم!

رضا در پايان درباره تيم ملي و هوادران مي گويد: «بازيکنان تيم ملي و هواداران با غيرت ترين ها هستند. در کل دنيا با غيرت تر از بچه هاي ما و هواداران ايراني پيدا نمي شود. شما ببيند چطور ما با اين امکانات در صدر آسيا هستيم؟ کره اي ها مي گويند ما اينهمه امکانات داريم ولي مدام به ما مي بازند. چرا؟ اين به خاطر غيرت بچه هاست.»


 دقيقه نود 

 عجيب اما واقعي

دايي به ملاقلات مايلي کهن رفت

علي دايي و محمد مايلي کهن که همواره روابط تيره و تاري با يکديگر داشتند و بارها به شکايت از يکديگر پرداخته بودند، در اتفاقي جالب توجه کدورت ها را کنار گذاشتند. به گزارش آفرينش، سرمربي اسبق تيم ملي ايران که اين روزها به علت عارضه قلبي، در بيمارستان رجايي بستري است، عصر يکشنبه ملاقات کننده ويژه اي داشت و آن شخص کسي نبود جز علي دايي؛ کسي که در ماه هاي گذشته به علت شکايت از مايلي کهن، او را به زندان انداخته بود . اما گويا عصر يکشنبه تمام کدورت ها به دست فراموشي سپرده شد و فريم هاي جالبي در قاب عکاسان به ثبت رسيد. نکته جالب توجه اين ملاقلات، بغض مايلي کهن و دايي بود که در نوع خود عجيب توجه محسوب مي شد. اين عکس، از ملاقات روز يکشنبه، به ثبت رسيده است.

مهرام قهرمان ليگ برتر بسکتبال شد

ديدار هفتم فينال ليگ حرفه‌اي بسکتبال در حالي در سالن اختصاصي دانشگاه آزاد برگزار شدكه مهرامي‌ها در اين بازي و در پايان وقت اضافه با نتيجه نزديک 95 بر 92 به پيروزي رسيدند و عنوان قهرماني را کسب کردند.کوارتر نخست بازي با توجه به ميزباني دانشگاه آزاد با برتري اين تيم‌ آغاز شد و با نتيجه 25 بر19 به سود اين تيم به پايان رسيد.در کوارتر دوم تيم مهرام برخلاف کوارتر اول شروع بهتري داشت و توانست با ارائه يک بازي هماهنگ‌تر امتيازات عقب‌افتاده را جبران کند و نيمه اول را با حساب 42بر 39 به پايان ببرد.مهرام در حالي 14 امتياز در ابتداي کوارتر سوم کسب کرد که دانشگاه آزاد تنها 4 پوئن به سود خود روبروي تابلو ثبت کرده بود.کوارتر چهارم با نتيجه 27 بر 8 به سود شاگردان شاهين طبع در دانشگاه آزاد خاتمه يافت تا دو تيم روي امتياز 77 مساوي شوند و کار به وقت اضافه بکشد.مهرام وقت اضافه را 18 بر 14 برد و در نهايت با نتيجه نزديک 95 بر 92 در اين ديدار پيروز شد و پس از برگزاري هفت ديدارِ فينال مقابل دانشگاه آزاد به عنوان قهرماني ليگ حرفه‌اي دست يافت.


 يادداشت 

 به بهانه باخت هاي واليبال به آمريکا

نياز به تجديد نظر در رفتار جمعي

سعيد ونکي

دو باخت متوالي به آمريکا؛ باخت هايي که شايد با توجه به نتيجه هاي ساليان اخير، بر خلاف ميل بسياري بود. شکست هايي که چهره حقيقي واليبال و جايگاه حقيقي اش را دور از اذهان نگه داشته و نيمه مجازي اش را پيش رو قرار داده است. نيمه اي که باعث شده تا از ياد ببريم حتي حضور در ليگ جهاني هم مايه افتخار است. از ياد برده ايم که قرار گرفتن در گروه يک و در کنار غول هاي دنيا؛ روسيه، لهستان و آمريکا، لرزه بر تن بسياري مي اندازد. اما حافظه تاريخيمان ضعيف است. از ياد برده ايم که آمريکا، سال گذشته قهرمان بلامنازع ليگ جهاني شد و با حريفي روبرو بوديم که بهترين دنيا را دارد؛ تيلورساندر که سال قبل، بهترين بازيکن جهان شد. اما همه را به دست فراموشي سپرديم و جوياي علت نبردن هستيم. فارغ از اينکه فراموش کرده ايم اين تيم در ابتداي مسير موفقيت است. طفل نوپايي که مثل گذشته نياز به حمايت معنوي افکار عمومي دارد و بعد از دو شکست نبايد سيل انتقادات را روانه واليباليست ها کرد. براي ما جماعت خو گرفته به احساس زودگذر و جدا شده از منطق، اين شکست ها، بازتابي از برداشت و احساس جمعي و گستره عمومي جامعه است. بازتابي که نشان دهنده نياز به يک دوربرگردان فکري، فرهنگي و عقيدتي از مسير طي شده اي است که در گذر اين سال ها داشته ايم. از ياد نبريم که پس از انقلاب عظيم در اين رشته، جوانه هاي شکوفايي واليبال ايران، در سال هاي آينده خواهد بود و تيمي که قهرمان اميد هاي آسيا شده است، سال هاي آتي قدرت اصلي واليبال ايران را به معرض نمايش خواهد گذاشت. پس به اميد آن روز، چشم به راه خواهيم ايستاد .


 خبـــــر 

 اشتياق بنيتس براي کار با رئال مادريد

رافائل بنيتز از اينکه قرار است به زودي به عنوان سرمربي رئال مادريد معرفي شود هيجان زده است . همان طوري که انتظار مي رود بنيتز به زودي به طور رسمي به عنوان سرمربي جديد رئال مادريد به رسانه ها معرفي شود . نيتز که ديروز با جت اختصاصي ناپولي را به مقصد مادريد ترک کرد قبل پرواز به آس گفت: من آماده هستم . نمي توانم بيشتر از اين براي رسيدن به مادريد صبر کنم . هيجان زده و خوشحال هستم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي