جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5009

لاريجاني در ديدار رييس کميته روابط خارجي پارلمان اروپا:
توافق جامع هسته‌اي در گرو پرهيز از طرح مسائل جديد است


پاکستان شايعات فروش تسليحات اتمي به عربستان را رد کرد


مرکل: جايي براي پوتين در گروه 7 نيست


پاپ در سارايوو: "فضاي جنگ" جهان را در بر گرفته است

مخالفت مجمع با انتخابات استاني؛
رضايي: ممنوعيت ورود قوا به دسته‌بندي‌هاي انتخاباتي


طرح آمريکا براي تقسيم يمن و کنار گذاشتن عبدالله صالح


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــز خبر


ميــزخبر


ظريف: اعمال تحريم هاي جديد به هر بهانه اي را نمي پذيريم


جزئيات3 عمليات ضدتروريستي سپاه و وزارت اطلاعات


سرمقاله


 لاريجاني در ديدار رييس کميته روابط خارجي پارلمان اروپا:
 توافق جامع هسته‌اي در گرو پرهيز از طرح مسائل جديد است 

 
المار بروک رييس کميته روابط خارجي پارلمان اروپا که در راس هياتي از اعضاي اين پارلمان به ايران سفر کرده است بعد از ظهر امروز با علي لاريجاني رييس شوراي اسلامي ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، رييس مجلس شوراي اسلامي در ابتداي اين ديدار با اشاره به سابقه خوب همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري ميان کشورهاي اروپايي و ايران گفت: همکاري اقتصادي ميان ايران و اروپا تامين کننده منافع مشترک طرفين بوده و در اين راستا رايزني و گفت‌وگوي ميان نمايندگان مجالس تسهيل کننده مبادلات تجاري واقتصادي فيمابين باشد.

لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ترانزيت مواد مخدر از افغانستان به اروپا گفت: مبارزه مشترک ايران و اروپا با پديده قاچاق مواد مخدر از افغانستان و ترانزيت آن به اروپا از موضوعات مهم در همکاري‌هاي فيمابين است.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران مبارزه گسترده اي را براي جلوگيري از ترانزيت مواد مخدر به اروپا انجام داده و کشورهاي اروپايي نيز بايد نقش جدي‌تري در اين امر ايفاء نمايند.

لاريجاني در پايان اين ديدار با اشاره به مذاکرات هسته‌اي کشورمان بر حمايت مجلس شوراي اسلامي از مذاکرات تاکيد کرد و افزود: با نگاه منطقي، پرهيز از زياده خواهي در مرحله نگارش متن و عدم طرح مسائل جديد مي‌توان به توافق نهايي دست يافت.

آلمار بروک رييس کميته روابط خارجي پارلمان اروپا نيز در اين ديدار بر علاقه تجار و کشورهاي اروپايي به تقويت همکاري‌هايشان با جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد و گفت: با توجه به قدرت و ظرفيت‌هاي اقتصادي وسيع جمهوري اسلامي ايران زمينه‌هاي بسيار مناسبي براي تقويت همکاري‌هاي تجاري فيمابين وجود دارد و کشورهاي اروپايي جهت متنوع کردن کانال‌هاي تجاري خود به تجارت با ايران نياز دارند.

المار بروک در بخش ديگري از سخنان خود ضمن اشاره به مذاکرات هسته‌اي کشورمان با 1+5 گفت: اميدواريم تا پايان مهلت تعيين شده طرفين به توافق نهايي دست يابند تا با حصول نتيجه و رفع تحريم‌ شاهد جهش رو به جلوي سطح روابط و مراودات دوستانه فيمابين باشيم.

وي در پايان با اشاره به گسترش گروه‌هاي تروريستي و خطر آن‌ها براي صلح و امنيت منطقه گفت: گروه تروريستي دشمن مشترکي براي بشريت و صلح و امنيت منطقه هستند. لذا بايد همه کشورها اختلافات را کنار گذاشته و با همکاري يکديگر به راه‌حل‌هاي اساسي در مبارزه با داعش برسند.


 پاکستان شايعات فروش تسليحات اتمي به عربستان را رد کرد 

 
آسوشيتدپرس: پاکستان انجام هرگونه مذاکره با عربستان براي فروش يا ارسال اطلاعات درباره تسليحات اتمي به اين کشور را رد کرد و اعلام داشت که زرادخانه اتمي اين کشور تنها در جهت دفاع از امنيت ملي بکار مي‌رود.اغراز احمد چودري، وزير امور خارجه پاکستان در جريان گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: پاکستان با عربستان درباره مسائل اتمي هيچ مذاکره‌اي نداشته است.

اين صحبت‌ها از جانب ديپلمات ارشد پاکستان پس از آن مطرح شد که روزنامه انگليسي ساندي تايمز از قول يک مقام سابق دفاعي آمريکا نوشت: عربستان تصميم استراتژيکي در خريد سلاح اتمي از پاکستان اتخاذ کرده است.اين مقام آمريکايي گفته بود: اين يک توافق ديرپا با پاکستان محسوب مي‌شود و عربستان هم‌اکنون تصميم گرفته تا اين توافق را عملي کند.


 مرکل: جايي براي پوتين در گروه 7 نيست 

 
دويچه وله: صدراعظم آلمان در آستانه نشست گروه هفت در شهر بايرن گفت: حضور روسيه در گروه هفت هم‌اکنون قابل تصور نيست.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تصميم کنار گذاشتن روسيه از گروه جي هفت پيش از نشست روزهاي آتي دفاع کرد.باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا، ديويد کامرون نخست‌وزير انگليس و ساير رهبران گروه هفت نيز براي مذاکرات به مرکل در ايالت بايرن ملحق مي‌شوند اما ولاديمير پوتين رئيس‌جمهوري روسيه حضور نخواهد داشت.روسيه در پي الحاق شبه جزيره کريمه در مارس گذشته از نشست موسوم به جي هشت اخراج شد.مرکل در مصاحبه با خبرگزاري آلمان گفت: هم‌اکنون مشارکت روسيه قابل تصور نيست. جي هفت گروهي از کشورهاست که ارزش‌هاي دموکراسي و قانون و مقررات را به اشتراک مي‌گذارند.


 پاپ در سارايوو: "فضاي جنگ" جهان را در بر گرفته است 

 
آسوشيتدپرس: پاپ فرانسيس با انتقاد شديد از "فضاي جنگ"که جهان را اين روزها در بر گرفته از مردم بوسني خواست تا تلاش‌هاي آشتي را 20 سال پس از درگيري‌هايي که اين کشور را تقسيم کرده از سر بگيرند.پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان در مراسم عشاي رباني در استاديوم المپيک سارايوو گفت: بسياري از درگيري‌هاي جهان به تدريج در حال تبديل شدن به جنگ جهاني سوم است و در عرصه ارتباطات جهاني ما شاهد فضاي جنگ هستيم.وي با انتقاد از کساني که با انگيزه‌هاي سياسي و يا منافع خود در معاملات تسليحاتي در پي ايجاد تفرقه‌ و جنگ هستند، گفت: برخي به عمد در پي تحريک و ايجاد اين فضا هستند. اما جنگ يعني وجود زنان، کودکان و سالخوردگان در اردوگاه‌ها،‌ يعني آوارگي اجباري، تخريب منازل،‌ خيابان‌ها و کارخانه‌ها و بالاتر از همه يعني نابودي زندگي‌ و مرگ. شما معني اين را خوب مي‌دانيد چون آن را در کشورتان تجربه کرده‌ايد.


 مخالفت مجمع با انتخابات استاني؛
 رضايي: ممنوعيت ورود قوا به دسته‌بندي‌هاي انتخاباتي 

محسن رضايي در نشست خبري دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اعلام اين خبر توضيح داد: پس از شنيدن نظرات مخالفان و موافقان برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي به صورت استاني شهرستاني قرار شد اين طرح فعلا در سياست هاي کلي انتخابات قرار نگيرد و موافقان اين طرح نتوانستند اعضاي مجمع را قانع کنند تا طرح انتخابات استاني شهرستاني به عنوان يکي از بندهاي سياست هاي کلي انتخابات تصويب شود.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشيخص مصلحت ، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه در جلسه مجمع طرح جديد مجلس شوراي اسلامي در مورد برگزاري انتخابات به صورت استاني و شهرستاني مورد بررسي قرار گرفت، گفت: موافقان اين طرح موافق بودند که با اجراي آن افراد نخبه و با قابليت بيشتر وارد مجلس مي شوند اما مخالفان اين طرح اعتقاد به انجام مطالعات عميق‌تري در اين رابطه داشتند و در نهايت اين طرح به تصويب اعضاي مجمع نرسيد و ادامه کار به عهده مجلس و شوراي نگهبان شد.

رضايي با اشاره به اينکه مسأله جلوگيري از دخالت قواي سه گانه در انتخابات مجلس نيز بحث جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام بود، تصريح کرد: هرچند جمهوري اسلامي ايران از زماني که مردم سالاري ديني را در کشور رعايت کرده است بهترين استاندارد را در منطقه داشته است اما با توجه به سياست هاي کلي انتخابات و تجارب گذشته همواره بنا را بر اين داريم که استانداردهاي مردم سالاري را هرچه بيشتر مراقبت کنيم و درمورد آرمان ها و استانداردهاي والاتر از گذشته بحث و بررسي داشته باشيم.وي افزود: از جمله اشکالاتي که در انتخابات وجود دارد موضوع ورود قواي سه گانه، وزارتخانه ها و دستگاه هاي تابع آن‌ها در انتخابات ها است که در جلسه ممنوعيت ورود قواي سه گانه اعم از وزارتخانه ها دستگاه هاي تابع، سازمانها ، نهادها، شرکت هاي دولتي و نهادهاي عمومي در دسته بندي هاي سياسي و جناحي انتخابات و جانبداري از داوطلبان تصويب
شد. البته ورود افراد از قوا به صورت شخصي و بدون استفاده از موقعيت حقوقي شان بلامانع است اما هر نوع رعايت تشکيلات قواي سه گانه از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي تابع در انتخابات ممنوع است و مجريان و ناظران انتخابات هم حق جانب‌داري از داوطلبان را ندارند.


 طرح آمريکا براي تقسيم يمن و کنار گذاشتن عبدالله صالح 

منابع سياسي يمني اعلام کردند که آمريکا در مذاکرات اخير خود با نمايندگان جنبش انصارالله در عمان پيشنهاد داده که براي حل بحران يمن، اين کشور به دو اقليم تقسيم شود.

به گزارش سايت خبري يمن الآن، بليغ المخلافي، سخنگوي حزب عدالت توسعه يمن اعلام کرد: مذاکرات اخير در عمان ميان نمايندگان انصارالله و آن پاترسون، معاون وزير خارجه آمريکا در امور خاورميانه و متيو تولر، سفير آمريکا در يمن برگزار شده و در اين نشست علاوه بر طرح دو اقليم، آمريکايي‌ها پيشنهاد داده‌اند که براي حل بحران يمن بايد درگيري‌ها متوقف و منصور هادي، رئيس جمهوري مستعفي به کشور بازگردد و علي عبدالله صالح از عرصه سياسي يمن کنار گذاشته شود.

همچنين آمريکا پيشنهاد داده که مذاکرات سياسي آغاز شده و يمن به جاي شش اقليم به دو دو اقليم تقسيم شود. ارتش بازسازي شده و علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن هيچ‌گونه نقش سياسي در آينده اين کشور نداشته باشد.

وي تاکيد کرد: مذاکراتي که در مسقط صورت گرفت، دور از چشم دولت مستعفي يمن برگزار شده و هدف اصلي اين مذاکرات آزادي گروگان‌هاي آمريکايي در يمن بوده است.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت پنجاهم

ادامه مطلب

شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي

- مکانيزم هاي پياده کردن-

- نقش مهم که اخيراً فن آوري هاي جديد مثل IT ، فن آوري کنترل از راه دور، هوش صنعتي، علوم فضايي، زيست فن آوري، فن آوري نانو و مواد جديد، به عنوان مؤسسات صنعتي به عهده گرفته اند، بين 8 تا12 درصد از درآمد خود را به اين بخش ها براي پژوهش علمي و همين درصد را به ترتيب براي منابع انساني تخصيص داده اند. بدين ترتيب مطابق نظر مهدي مانجرايِ آينده نگر، رسانه ها و بخش ارتباطات درحال حاضر، نشان مي دهد که 40درصد جمعيت صنعتي جهان و بيشتر از 60درصد نيروي کار استخدام شده درکشورهاي صنعتي، يک شکاف عميقي را دراين زمينه بين شمال وجنوب به وجود مي آورد، به گونه اي که شمال 85درصد فعاليت هاي اين قسمت را زير سلطه خود درآورده است، البته با همه ابعاد ناپايداري سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي که يک چنين تسلطي به وجود مي آوردو همه ابعاد متفاوتي را که پوشش مي دهد. او اضافه مي کند که هر کشوري که جمعيت آن زير 150 ميليون نفر باشد نمي تواند نقش مثبتي در قرن بيست ويکم داشته باشد. جمعيت اروپا 350 ميليون نفر و جمعيت آمريکاحدود 300 ميليون نفر؛ و 350 ميليون نفر کشورهاي آسياي جنوب شرقي است. بنابراين برهم افزايي علمي و اقتصادي مورد نياز است. بدين ترتيب، اين شبکه مي تواند يک بخش از پروژه برهم افزايي علمي و اقتصادي در جهان اسلام باشد.

- بي فايده بودن تکيه روي وارد کردن فن آوري از غرب، همانطور که ايالات متحده آمريکا برخي موافقتنامه هاي سهيم شدن با تعدادي از کشورهاي اسلامي را با حفظ الگوي 30 ساله قرار مي دهد، ودرحاليکه اروپا خيلي محافظه کارانه در رابطه با حمايت فني وعلمي ترجيح مي دهد که حمايت مالي نمايد، مشخص مي گردد.

- سرانجام درک مختلف از رابطه بين ارزش هاي اخلاقي وتوسعه دانش است. جهان غرب اعتقاد داردکه اين توسعه دانش است که ارزش هاي اجتماعي را توليد مي کند. به علاوه، بحران هاي جاري جهاني توضيح مي دهد که اين موضوع نتيجه انفصال بين تئوري هاي اقتصادي و علمي، و قالب اخلاقي مرجع است. همچنين، موفقيت آسياي جنوب شرقي تعامل مثبت بين ارزش هاي اجتماعي و توليد دانش را بيان مي کند. به عنوان نتيجه، دانشگاه هاي اسلامي نيازمند تعميق يک مدل دانش اسلامي با مفهوم اخلاقي، برهم افزا شده براي شتاب بخشيدن به سرعت توسعه اجتماعي و اقتصادي است. شبکه دانشگاه هاي اسلامي مي تواند يک ابزار لازم براي تحقق اين هدف باشد.


 يك نكته از هزاران 

چند روز است كه آتش بي احتياطي بردامن جنگل‌هاي زاگرس افتاده و درختان بسياري را به خاكستر تبديل كرده است. گرچه سوختن هزاران اصله درخت اتفاقي بسيار دردناک است و لکه‌ي سياه آن تا سال‌ها بر قلب زاگرس مي‌ماند، اما رفتار مردم ايلام در خاموش كردن و مشاركت درامر كنترل حريق بادست خالي، فداکارانه، پرشور و شايسته‌ تحسين است. در آتش سوختن جنگل‌هاي عروس زاگرس يک خسارت ملي است از همين‌رو انتظار مي‌رفت اقدامات پيشگيرانه‌اي صورت مي‌گرفت و حداقل براي مواجهه با حوادثي از اين دست كمترين امكانات اطفا حريق در اختيار استان‌ها گذاشته مي‌شد، تا به جاي اينكه مردم با بيل و دبه‌هاي آب به خاموش كردن آتش بپردازند، يك بالگرد و يا هواپيماي مخصوص اين كار را انجام مي‌داد. انگار از بين رفتن سرمايه‌هاي ملي و بي تفاوتي به امري عادي تبديل شده است!!


 ميــز خبر 

 درخواست سناتورهاي آمريکا براي تمديد تحريم‌هاي ايران

سناتورهاي آمريکايي تمديد 10 ساله تحريم‌هاي کنگره عليه ايران را خواستار شدند. به گزارش روزنامه هافينگتن پست سناتورها مارک کرک و باب منندز با ارائه يک متمم جديد در بودجه دفاعي آمريکا خواهان تمديد 10 ساله تحريم‌هاي کنگره عليه تهران شدند که در صورت تصويب تحريم‌هاي ايران که قرار است در سال 2015 به پايان برسد تا پايان 2026 ادامه خواهد يافت. اين سناتورها در حالي درخواست خود براي تمديد دوباره تحريم هاي ايران را مطرح کرده‌اند که کمتر از يک ماه تا پايان ضرب‌الاجل 30 ژوئن براي دستيابي ايران و قدرت‌هاي جهاني به يک توافق جامع فرصت باقي مانده است بنابراين تصويب اين متمم مي‌تواند اين مذاکرات حساس را پيچيده کند.

طرح انصارالله براي حل بحران يمن

منابع سياسي در صنعاء اعلام کردند که هيات انصارالله يمن و حزب علي عبدالله صالح طرحي را براي حل بحران يمن در نشست ژنو ارائه خواهند کرد که شامل برکناري رئيس‌جمهور مستعفي يمن و تعدادي از رهبران ديگر است. به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، منابع سياسي در صنعاء اعلام کردند که هيات انصارالله يمن (حوثي‌ها) و حزب کنگره ملي به رياست علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن قصد دارند در نشست چهاردهم ژوئن درباره يمن در ژنو طرحي را مطرح کنند که شامل برکناري عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهور مستعفي و رهبران ديگر، بازگشت مشروعيت به صنعاء و عدم استفاده از استان ديگري چون عدن به عنوان يک مقر در مرحله کنوني است.


 ميــزخبر 

 شليک اولين موشک اسکاد از يمن به عربستان

عربستان سعودي با شليک دو موشک پاتريوت، موشک اسکاد شليک شده از خاک يمن را سرنگون کرد.

به گزارش عصرايران، اين موشک اسکاد در بامداد امروز شنبه از منطقه صعده در شمال يمن به سمت شهر "خميس مشيط" در جنوب عربستان سعودي شليک شد.

موشک هاي پاتريوت ساخت آمريکا و موشک هاي اسکاد ساخت روسيه هستند.

ارتش عربستان سعودي اعلام کرد علاوه بر اين، سکوي پرتاب اين موشک واقع در منطقه صعده يمن را بمباران کرده است.خبرگزاري رسمي عربستان سعودي با اعلام اين خبر، حوثي ها (گروه انصارالله) و نظاميان حامي علي عبدالله صالح رئيس جمهور سابق يمن را عامل شليک اين موشک اعلام کرد. هدف اين موشک اسکاد، پايگاه نظامي هوايي "خميس مشيط" واقع در نزديکي شهري به همين نام در جنوب عربستان سعودي بود.

پس از اين حادثه، خانواده هاي نظاميان حاضر در اين پايگاه تخليه شدند.رسانه ها گزارش داده اند که اهالي شهر خميس مشيط صداي انفجار بزرگ و زمين لرزه و صداي آژير خطر را شنيده اند. قبل از اين هم مقامات عربستان سعودي اعلام کردند در حملات زميني از گارد جمهوري حامي علي عبدالله صالح به خاک عربستان سعودي 4 نفر از نظاميان سعودي کشته شدند. عربستان سعودي در راس ائتلافي از 12 کشور، از اوايل فروردين ماه گذشته تاکنون حملات گسترده زميني، هوايي و دريايي را عليه يمن آغاز کرده است.

قبل از اين هم عربستان سعودي با استفاده از موشک هاي آمريکايي پاتريوت، به مقابله با موشک هاي اسکاد عراق در جنگ 1991 پرداخته بود.


 ظريف: اعمال تحريم هاي جديد به هر بهانه اي را نمي پذيريم 

وزير خارجه ايران روز جمعه در گفتگو با شبکه خبري روسيه24 خاطرنشان کرد که در ديدار با سرگئي لاوروف همتاي روسي خود در مورد بسط و گسترش همکاري هاي ايران و روسيه به توافق رسيد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، وزير خارجه کشورمان با بيان اين که با طرف روسي براي تنظيم اسناد همکاري درازمدت به توافق رسيديم، اظهار کرد: همچنين براي اجراي توافق هاي به دست آمده ميان ايران و روسيه توافق کرديم. ظريف در ادامه مصاحبه تلويزيوني در مورد مذاکرات برنامه هسته اي خاطرنشان کرد: هر گونه تلاش براي بازنگري در پرونده هسته اي محکوم به شکست است.وي توضيح داد: مساله اصلي در مذاکرات، ضرورت تصميم گيري سياسي در مورد برنامه هسته اي است و در خصوص حل اين مساله در لوزان سوييس به تفاهم رسيديم.

ظريف در مورد تفاهم لوزان با تاکيد بر لزوم پايبندي به آن گفت: همه بايد اين موضوع را درک کنند که فقط در چارچوب اين تفاهم مي توان (در مورد برنامه هسته اي) به توافق دست يافت. هر گونه تلاش براي بازنگري و تجديدنظر در تفاهم به دست آمده منجر به شکست خواهد شد.وي با اشاره به وجود برخي اختلافات در مساله هسته اي خاطرنشان کرد: موضوع اصلي، تصميم گيري سياسي در اين مورد است.

وزير خارجه کشورمان گفت: خواهان آن هستيم که با کمک روسيه و چين دو کشور دوست ايران، مذاکرات هسته اي را به پايان رسانده و به موفقيت دست بيابيم.ظريف در بخش ديگري از سخنان خود در تلويزيون روسيه خاطرنشان کرد: ايران تحريم هاي جديد را به هر بهانه اي که با مذاکرات در مورد برنامه هسته اي ارتباط نداشته باشد، نخواهد پذيرفت.

وي اضافه کرد: در سال 2013 در ژنو توافق کرديم که تمام تحريم هاي غيرعادلانه در مورد ايران لغو شود. تحريم هاي آمريکا در مورد پرونده هسته اي ايران بايد لغو شود. اعمال تحريم هاي جديد به هر بهانه اي را نمي پذيريم.

ظريف سپس به علاقه مندي ايران براي تامين انرژي کشورهاي ديگر و همکاري با روسيه و ساير کشورها در اين زمينه تاکيد کرد. وي گفت: ايران و روسيه به عنوان دو کشور صادر کننده عمده گاز در اين عرصه همکاري خوبي دارند. براي چنين همکاري و رايزني با روسيه آمادگي داريم.

ظريف در همين حال خاطرنشان کرد که با طرف روسي در مورد مشارکت ايران در طرح خط لوله گاز 'جريان ترکيه' که از روسيه و از طريق درياي سياه به اين کشور کشيده مي شود، گفت و کو نکرده است.


 جزئيات3 عمليات ضدتروريستي سپاه و وزارت اطلاعات 

معاون امنيتي و انتظامي وزارت کشور از انجام 3 عمليات موفق سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات عليه تروريست‌ها در غرب کشور خبر داد.

حسين ذوالفقاري معاون امنيتي انتظامي وزارت کشور در گفت‌و‌‌گو با تسنيم، درباره شناسايي و دستگيري اعضاي گروهک تروريستي که اخيرا توسط وزارت اطلاعات در غرب کشور صورت گرفت، گفت: اين اتفاق براي سال گذشته بود که وارد کشور شده بودند و با مجموعه عملياتي که انجام شد و همان‌گونه وزارت اطلاعات بيانيه داد، اعضاي اين باند دستگير شدند. وي افزود: به طور کلي اقداماتي که سال گذشته و ابتداي سال جاري توسط دستگاه‌هاي اطلاعاتي کشور و با همکاري سپاه پاسداران و نيروي انتظامي عليه گروهک‌هاي تروريستي هم در دستگيري‌ها و هم در مقابله چه در جنوب شرق به طور خاص و چه در جنوب و بخشي هم در شمال غرب انجام گرفت، اقدامات بسيار خوب و موثري بود.

معاون امنيتي انتظامي وزارت کشور خاطرنشان کرد: در غرب کشور سپاه پاسداران 2 مورد عمليات و وزارت اطلاعات نيز يک مورد عمليات عليه گروه‌هاي تروريستي داشته که اين عمليات‌ها موفق بودند و تلفات قابل توجهي به گروهک‌هاي تروريستي وارد شده است.

ذوالفقاري گفت: اقدامات دستگاه‌ها در مقابله با گروهک‌هاي تروريستي افزايش پيدا کرده و توفيقات بيشتري نيز در اين زمينه کسب شده است.


 سرمقاله 

 گراني كالا و خدمات، و كمرهايي كه زير بار آن خم مي‌شود

زهرا كيان‌بخت

يكي از موضوعات اجتماعي كه در همه‌ي زمينه‌ها به طور مستقيم، اثرگذار است، مساله‌ي افزايش قيمت‌هاست در شرايطي كه ميزان درآمدها با آن، از همخواني لازم برخوردار نيست. قضيه وقتي اهميت بيش از پيش مي‌يابد كه بدانيم وقتي جامعه، در زمينه‌ي تامين نيازهاي اساسي و اوليه زندگي، با انواع و اقسام مشكلات درگير باشد، تدابير و برنامه‌هاي درنظرگرفته شده در حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي آن، خنثي و بي‌اثر خواهد شد. درواقع؛ زماني كه رفاه عمومي و ثبات نسبي اقتصادي در جامعه‌اي برقرار نباشد، نمي‌توان از افرادي كه دائما دچار دغدغه‌ تامين نيازهاي اوليه‌ي خود هستند، انتظار رشد در ساير ابعاد را داشت. درنتيجه، اگر خواهان رشد جامعه در حيطه‌هاي اخلاقي-فرهنگي، علمي، و ساير بخش‌ها هستيم، يكي از ضروري‌ترين قدم‌ها، دور كردن جامعه از بحران‌هاي مالي و اقتصادي و رساندن وضعيت اكثريت آن جامعه، به ثبات اقتصادي و رفاه نسبي مي‌باشد.

البته منظور اين نيست كه در صددرصد موارد، بدون رفاه نمي‌توان به رشد اخلاقي-انساني و غيره دست يافت، و نداشتن رفاه اقتصادي را بهانه‌اي براي زندگي غيرانساني قرار داد، اما به هر حال، قابل انكار نيست كه وجود رفاه اقتصادي در يك جامعه، به خودي خود باعث مي‌شود افراد آن، با رها شدن از فشارها و تنگناهاي اقتصادي؛ اين فرصت را هم بيابند كه به سمت وسوي رشد و پيشرفت در جهت علاقمندي‌هاي خود حركت كنند و چنين جامعه‌اي، قطعا شادتر، سالم‌تر، كم‌جرم و جنايت‌تر و اخلاقي‌تر خواهد بود. همان طور كه برعكسش هم صادق است. با اين مقدمات، بايد گفت يكي از انتظارات اصلي جامعه از مسئولان، نظارت، كنترل و چاره‌انديشي براي اوضاع اقتصادي است كه بالا رفتن قيمت‌ها و نرخ كالا و خدمات مختلف در آن، در ابتدا؛ سلامت رواني جامعه را نشانه گرفته و در درجه‌ي بعد، تاثيرات سوء و مخربي بر ساير امور جامعه دارد. اگرچه ما در متن جامعه، به نوعي با پديده «گران‌فروشي» روبرو هستيم و بسياري از كالاها و خدمات، در نقاط مختلف، با نرخ‌ها و قيمت‌هاي متفاوت عرضه مي‌شوند، و اين مساله نيز به نوبه‌ي خود، بسيار آزاردهنده و مشكل‌آفرين است، اما موضوع اصلي، مقوله‌ي «گراني» است. در رابطه با گراني، اين انتظار وجود دارد كه بالا رفتن قيمت‌ها در هر حيطه‌اي، كاملا تعريف شده و حساب شده باشد، و به علاوه، اين افزايش، متناسب با توان مالي و اقتصادي عموم جامعه باشد. يعني افزايش حقوق‌ها و درآمدهاي عموم افراد كه هر سال اعمال مي‌شود؛ با تغيير نرخ‌ها در طول سال، هماهنگي داشته باشد. در ارتباط با پاره‌اي از كالاها هم مقايسه كيفيت، كميت و قيمت تمام شده‌ي كالاها و خدمات با نوع سابق آن، ما را به اين نتيجه مي‌رساند كه متاسفانه در برخي موارد، افزايش قيمت‌ها با تغيير در كيفيت همراه نبوده است. درواقع، افراد ناچارند براي كالايي قيمت بيشتري را بپردازند كه اگر از كيفيت و كميت آن، كاسته نشده باشد، به طور قطع مي‌شود گفت كيفيت و كميت آن، ارتقا نيز نيافته است.

با توجه به همه اين موارد، يكي از خواسته‌هاي مردم از مسئولان، مهار و كنترل نرخ تورم و در ادامه، گران‌فروشي و چاره‌انديشي براي آن‌ است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي