جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5009


پوكي استخوان را بهتر بشناسيم

خواص ليمو ترش
از زيبايي و کاهش چروک‌هاي پوست تا درمان ميگرن و رفع سکسکه


سرطان روده، خاموش و مرگبار


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 پوكي استخوان را بهتر بشناسيم 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران پوكي استخوان يا استئوپروز، عبارت از حالتيست كه در اثر تخريب بافت استخواني، توده‏اي استخوان كاهش يافته سرانجام به شكستگي استخوان منجر مي‏شود (تعداد و اندازه‏ي تيغه‏هاي استخواني بافت استخواني كاهش مي‏يابد). توده‏ي استخواني هر فرد معمولاً در 30 تا 35 سالگي به بيشترين حد خود مي‏رسد. پس از اين سن، كم شدن توده استخوان به صورت يك روند طبيعي آغاز مي‏شود. در واقع با افزايش سن، مقدار استخواني كه تخريب مي‏شود، بيشتر از مقداري است كه ساخته مي‏شود. اگر بتوانيم ساختمان داخلي بافت استخواني را با ميكروسكوپ ببينيم، در حالت طبيعي، شبيه كندوي عسل است كه با تخريب بافت استخواني در اين كندو اندازه‏ي فضاهاي خالي بزرگتر مي‏شود و به عبارتي پوك‏تر مي‏شود. بدين ترتيب، استخوانها نازك و شكننده مي‏شوند، به حدي كه به راحتي و حتي به خودي خود مي‏شكنند.(مخصوصاً در ناحيه سر استخوان ران كه در گودي استخوان لگن جا دارد، ستون مهره‏ها و مچ دست). زمان يائسگي عامل خطر ديگري براي پوكي استخوان است، بطوريكه بعضي، عملاً پوكي استخوان را فقط بيماري دوران يائسگي مي‏دانند. هنگام يائسگي، مقدار هورمون (استروژن) در بدن زنان خيلي كم مي‏شود. پايين آمدن اين هورمون در خون، از دست دادن (استحكام) استخوان و پوكي آن را سبب مي‏شود. پوكي استخوان، بيماري خاموش نيز ناميده مي‏شود، زيرا ممكن است شما متوجه هيچ علامتي نشويد. طي سالها ممكن است استخوانهايتان را از دست بدهيد، اما ندانيد كه پوكي استخوان داريد، تا زمانيكه ناگهان يكي از استخوانهايتان بشكند. بعضي مواقع، وجود برخي از بيماريها مثل پركاري تيروئيد، كم كاري غدد جنسي، آرتريت روماتوئيد، يا مصرف بعضي از داروها مثل كورتن و لووتيروكسين باعث كم شدن قدرت استخوانها و در نتيجه پوكي آنها مي‏شود.

سن شروع وشيوع پوكي استخوان:

در زنان پوكي استخوان چهار برابر مردان ديده مي‏شود. در سالهاي بعد از يائسگي، مخصوصاً در سالهاي اول، معمولاً قدرت استخوان با سرعت زيادي كاهش مي‏يابد. سپس اين سرعت كم مي‏شود ولي روند پوكي استخوان ادامه مي‏يابد. زنان، مخصوصاً آنها كه بيشتر از 60 سال دارند بيشترين مبتلايان به پوكي استخوان‏اند. در مردان با افزايش سن، كاهش ناگهاني و عمده‏ي هورمونهاي جنسي، چنان كه در زنان اتفاق مي‏اافتد، پيش نمي‏آيد. كاهش تراكم وقدرت استخوان در آنها خيلي آهسته‏تر اتفاق مي‏افتد. اما در 65 تا 70 سالگي، زنان و مردان با يك سرعت استخوانهاي خود را از دست مي‏دهند.

علائم و عوارض پوكي استخوان:

چنان كه قبلاً گفته شد، ممكن است دچار پوكي استخوان باشيد، بدون آن كه از بيماري خود اطلاع داشته باشيد. به همين سبب است كه پوكي استخوان ”بيماري خاموش“ و يا ”بيماري بي‏سر و صدا“ ناميده مي‏شود. در مراحل اوليه‏ي بروز پوكي استخوان، علائم آن به ندرت ظاهر مي‏شود، كه اين ظاهر نشدن علائم تشخيص بيماري را دشوار مي‏كند. پوكي استخوان در مراحل بعدي موجب بروز مسائل زير مي‏گردد:

- شكستگي خود به خود يا با كمترين ضربه بر استخوانها مخصوصاً در نواحي ران و لگن، كمر و ستون مهره‏ها كه غالباً اين اولين علامت است.

- كمر درد شديد در نقطه‏اي خاص كه نشانه شكستگي ست.

- قوز پشت كه موجب انحناي پشت يا قوز درآوردن مي‏‎شود.

- كوتاه شدن قد.

بعضي از محققان عقيده دارند افتادن دندانها در سالهاي بالا نيز ناشي از همين پوكي استخوان است. از نمونه‏هاي شكستگيهاي خود به خودي اين است كه شايد روزي كه فرد خم مي‏شود تا ساك خريد روزانه‏اش را بردارد و به خريد برود، دردي شديد در پهلويش احساس مي‏كند و بعداً متوجه مي‏شود كه دنده‏اي شكسته دارد. وقتي بيماري خيلي شديد باشد، فشارهاي خفيفي مثل خم شدن به جلو، بلند كردن جاروبرقي، عطسه يا سرفه كردن مي‏تواند باعث شكستگي مهره شود. شكستگيهاي ناحيه لگن، معمولاً در اثر افتادن و سقوط كردن فرد رخ مي‏دهند. اين شكستگي‏ها در بين شكستگيهاي ديگر از همه بدتر است، زيرا مي‏تواند حتي خطر مرگ در پي داشته باشد. نيمي از افرادي كه هم زنده مي‏مانند معمولاً تا آخر عمر عليل بوده، چنانچه نمي‏توانند بدون مراقبت دايمي آشنايي يا پرستاري زندگي كنند و براي همه‏ي عمر به عصا يا چهار پايه‏هاي مخصوص راه رفتن افراد معلول (واكر) نياز دارند. كوتاه شدن قد، روند طبيعي افزايش سن است، ولي چنانچه كاهش قد قابل توجه بيش از 5/2 سانتي‏متر باشد(نسبت به 20 سالگي)، ممكن است همين، اولين علامت پوكي استخوان باشد. به هر ترتيب چنانچه بيش از يكي از علائم بالا در شما هست حتماً به پزشك مراجعه كنيد. به خاطر داشته باشيد كه ممكن است هيچ علامتي مشاهده نشود ولي به پوكي استخوان دچار شده باشيد. پس بهترين راه، پيشگيري از بروز پوكي استخوان است.

عوامل مستعد كننده پوكي استخوان كدامند؟

- جنسيت: زنان بسيار بيشتر از مردان به پوكي استخوان و شكستگي ناشي از آن دچار مي‏شوند.( در واقع 4 برابر آقايان). زيرا زنان از ابتدا تراكم استخوان كمتري دارند و بيشتر هم عمر مي‏كنند.

- سن: با افزايش سن احتمال بروز پوكي استخوان بيشتر مي‏شود.

- شروع يائسگي

- استخوان‏بندي ظريف و كوچك: بانواني كه داراي استخوانهاي كوچك بوده، كوتاه قد و يا لاغراند، به خاطر وجود توده‏ي استخواني كمتر، مستعد بروز پوكي استخوان‏اند.

- نژاد: بانوان اروپايي شمالي يا افراد ساكن آسياي جنوب شرقي، بيشتر در معرض ابتلا به پوكي استخوان‏اند.

- بعضي از بيماريها: بيماريهايي نظير بيماري تيروئيد، پاراتيروئيد، غدد جنسي، و غدد فوق كليوي مي‏توانند به پوكي استخوان منجر شوند.

براي جلوگيري از پوكي استخوان چه بايد كرد؟

1)دريافت كلسيم و ويتامين دي كافي

2)ترك سيگار

3)داشتن فعاليت فيزيكي مداوم و متعادل (مثلاً حداقل 30 دقيقه پياده‏روي روزانه

4)خانمهاي يائسه‏اي كه داراي عوامل مستعد كننده‏ي پوكي استخوان هستند و افراد مبتلا به بيماريهاي تيروئيد بايد با پزشك خود در اين باره مشورت كنند.


 خواص ليمو ترش
 از زيبايي و کاهش چروک‌هاي پوست تا درمان ميگرن و رفع سکسکه 

 جام جم سرا- يکي از مفيدترين مرکباتي که خواص آن هم در ظاهر و زيبايي اثر مي‌گذارد و هم بر باطن و حفظ سلامتي، ليموترش است. با 9 خاصيت اين ميوه آشنا شويد که درصد بالايي از ويتامين ث، ويتامين‌هاي گروه ب و ويتامين آ، دارد و سرشار از املاح معدني فراروان همچون پتاسيم، منگنز، منيزيم و... است.

1-عامل زيبايي

ليمو ترش يک ماده تقويت کننده زيبايي است و باعث افزايش سلامتي، طراوت، شادابي، جواني و نيروي حيات مي شود. مانع شل شدن و چروک پوست و پيري زودرس مي شود، براي پاکسازي لکه هاي پوستي مي توانيد آب ليمو ترش را روي پوست بماليد و از شب تا صبح روي پوست بماند، همچنين از عصاره ليمو ترش با گليسيرين مي توانيد خستگي پوست و ترک هاي پوست را از بين ببريد.

اگر تمايل داريد موهايتان شفاف و درخشان شود کافي است مقداري ليمو ترش تازه با آب سرد ترکيب کنيد و روي موها بريزيد و سپس موها را بشوييد.

2-استرليزه کننده آب‌هاي مشکوک

خواص اسيدي اين ميوه يک ضد عفوني کننده قوي است، به همين دليل توصيه مي شود اگر در مسافرت به آب آشاميدني مشکوک شديد به آن چند قطره ليمو ترش اضافه کنيد و بعد از آن، آب استرليزه شده را مي توانيد نوش جان کنيد.

3-درمانگر بيماري ها

آب ليمو ترش که ماده اي خنک کننده (سرد کننده) است باعث از بين بردن سموم ميکروب بيماري هايي مانند ديفتري، حصبه و برخي امراض مهلک و خطرناک مي شود؛ ترشح صفرا را افزايش مي دهد و در رفع يرقان (زردي) و دفع سنگ هاي کوچکي که در مجاري ادرار گير مي کنند موثر است.

4-رفع چاقي

ليمو ترش درمان کننده چاقي و برطرف کننده بزرگي طحال، شفادهنده گواتر و ميخچه، وبا، اختلالات جريان گردش خون، مشکلات گوارش، يبوست، سوء هاضمه، زردي و يرقان است و خواص ضد سرطان دارد.

پوست ليمو ترش ويار زنان باردار را کاهش مي دهد و قوه هاضمه آنها را تقويت و تهوع آنها را از بين مي برد.

5-سلامت لثه و دندان

ليموترش باعث محافظت از دندان ها و لثه ها و حفظ سلامت آنها مي شود، بهترين دارو براي اسکوربوت(خونريزي لثه ها و تغيير حالت بافت لثه) و مخلوط آب ليموترش و عسل و آب براي رفع خونريزي پيشنهاد مي شود. ليمو ترش خاصيت ضد پوکي استخوان داردو به افزايش جذب کلسيم کمک مي کند و نوشيدن يک ليوان ليمو ترش به افراد در معرض خطر به خصوص زنان يائسه بسيار توصيه مي شود.

6-افزايش حافظه

ليموترش تقويت کننده حافظه نيز است؛ وقتي که مي خواهيد چيزي را به ياد آوريد کافي است چند قطره اسانس ليمو ترش را بر روي يک دستمال بريزيد و از طريق بيني استنشاق کنيد!

7-از بين برنده خستگي

براي رفع خستگي هاي روزانه نيز پس از اينکه پاهايتان را در آب گرم قرار داديد و منافذ پاها حسابي باز شد پاها را از آب خارج کنيد و هر کدام از پاها را به يک نصف ليمو آغشته کنيد، با اين کار علاوه بر رفع خستگي سموم را نيز از طريق منافذ باز شده از بين مي بريد.

8-درمانگر سردرد

ليموترش بزاق دهان را زياد مي کند، شيره معده را زياد مي کند، سردردهاي ميگرني را از بين مي برد، براي اين کار کافي است هنگام سردرد در يک فنجان قهوه يا چاي ليمو ترش ريخته و ميل کنيد.

9-رفع سکسکه

گذاشتن يخ ليمو ترش روي زبان سکسکه را درمان مي کند؛ مخلوط آب ليمو ترش و آب به همراه شکر يا عسل نوشيدني مناسبي براي انواع درد مريضي ها است.


 سرطان روده، خاموش و مرگبار 

 به گزارش باشگاه خبرنگاران، روده بزرگ بخش حياتي از بدن بوده و نقش مهمي را در هضم، سيستم ايمني و حفظ تعادل آب بدن ايفا مي‌کند.

روده‌اي که کارکرد خوبي ندارد همانند زباله اي مي‌ماند که سموم را براي طولاني مدت در بدن نگه مي‌دارد.

در نتيجه اين سموم از طريق ديواره‌هاي روده جذب شده و وارد جريان خون مي‌شود.

در يک روده سالم کمتر از 24 ساعت طول مي‌کشد تا مواد غذايي در ميان ارگان‌هاي بدن انتقال يابد، اما عادات غذايي جديد (مواد غذايي فاقد آنزيم‌ها، فيبر و مواد مغزي) اين مدت زمان را به 70 ساعت تبديل کرده است.

پژوهش ها نشان مي‌دهد که در يک روده سمي 30 پوند زباله (مواد سمي) انباشته مي‌گردد.

يکي از شايع‌ترين نشانه‌هاي سمي بودن روده بزرگ يبوست است، گفتني است که يبوست زماني رخ مي‌دهد که مواد زائد به آرامي از طريق روده بزرگ حرکت کرده و غالباً با درد همراه است.

علائم سمي بودن روده بزرگ عبارت است از:

* علائم گوارشي چون: نفخ، اسهال، سوء هاضمه، درد معده

* علائم عمومي چون: يبوست، درد مفاصل و عضلاني

* علائم رفتاري چون: افسردگي، خستگي، اضطراب، نوسانات خلقي و تضعيف حافظه

* تأثير در سيستم ايمني چون: عفونت مثانه، اگزماي پوستي و تضعيف سيستم ايمني بدن

دکتر برنارد جنسن يکي از پيشگامان در پاکسازي روده بزرگ مي‌باشد که در کتاب خود به اهميت پاک‌سازي بافت از طريق مديريت روده اشاره دارد. او معتقد است که ضخيم شدن پوشش مخاط روده از حضور انگل‌ها ميزباني مي‌کند.


 خبرهاازعالم علم 

 دارويي که از انتقال هپاتيت B از مادر به جنين جلوگيري مي کند

مطالعات محققان انجمن گوارش آمريکا نشان مي دهد که استفاده از يک داروي ضدويروسي، از انتقال هپاتيت بي (HBV) از مادر به جنين جلوگيري مي کند.

به گزارش ايرنا از ساينس، اين داروي ضد ويروسي تلبيوودين نام دارد. در اين مطالعه، 450 زن بارداري که به هپاتيت B مبتلا بودند، به دو گروه تقسيم شدند. گروه اول در طول هفته هاي 24 تا 32 بارداري روزانه 600 ميلي گرم تلبيوودين مصرف کردند و گروه دوم تمايلي به استفاده از داروي هاي ضد ويروسي نداشتند. نتيجه آزمايش نشان داد که هيچ يک از نوزادان متولد شده از مادراني که از اين دارو مصرف کرده بودند، هپاتيت B نداشتند؛ ولي 14.7 درصد نوزادان متولد شده از مادران گروه دوم، به هپاتيت B مبتلا بودند.

در حال حاضر حدود دو ميليون نفر در سراسر جهان به هپاتيت B مبتلا هستند. هپاتيت B يکي از مهمترين علل بيماري هاي کبدي است.

به التهاب کبد هپاتيت گفته مي شود. التهاب کبد مي تواند به فيبروز، سيروز يا سرطان کبد منجر شود. ويروس هپاتيت مهمترين عامل بروز اين بيماري است؛ ولي عفونت هاي ديگري مانند مواد سمي (مصرف الکل و مواد مخدر) و بيماري هاي خود ايمني نيز جزء دلايل هپاتيت محسوب مي شوند.

تاکنون پنج ويروس اصلي هپاتيت شناخته شده است که به عنوان هپاتيت نوع A، B، C، D و E شناخته مي شوند. احتمال سيروز کبدي و سرطان در دو نوع B و C بيشتر است. هپاتيت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذاي آلوده ايجاد مي شوند. هپاتيت نوع B، C و D معمولا نتيجه تماس با مايعات آلوده بدن هستند.

دريافت خون آلوده، تماس با تجهيزات آلوده، انتقال از مادر به نوزاد و تماس جنسي مهمترين روش هاي انتقال اين ويروس کشنده هستند. اين بيماري مي تواند با علايمي چون يرقان (زردي پوست و چشم)، تيرگي ادرار، خستگي مزمن، تهوع، درد و استفراغ همراه باشد يا بدون هيچ علامت اوليه اي بروز کند.

به گزارش سازمان بهداشت جهاني سالانه حدود 1.4 ميليون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر هپاتيت از دست مي دهند.

نتيجه اين تحقيقات در نشريه Clinical Gastroenterology and Hepatology منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 اگر کمردرد داريد، بخوانيد

علي‌اصغر ارسطو در گفتوگو با(ايسنا) - منطقه خوزستان، اظهار کرد: يکي از نکات مهم در کمردرد، تشخيص علت آن است که آيا منشا عصبي، عضلاني يا مفصلي دارد.

وي ادامه داد: در ستون فقرات حدود 24 تا 25 منطقه وجود دارد که ميتوانند علت درد شوند، اما ديسک يکي از مهم‌ترين مواردي است که به وسيله ام.آر.آي نيز به خوبي به تصوير کشيده ميشود. در همين زمينه افراد زيادي وجود دارند که نياز به عمل دارند، اما بعضا متاسفانه به دليل ترس از بدتر شدن وضعيت خود که صرفا ناشي از شنيدن گفته‌هاي بيماران ديگر است، اقدام به عمل نمي‌کنند.

ارسطو افزود: علت ادامه بسياري از دردهاي کمر، تنها عدم تشخيص درست از ابتداي بيماري است.

پس يک فيزيوتراپيست يا پزشک حتما بايد قبل از شروع درمان، علت کمردرد را تشخيص داده تا بتواند به صورت هدفمند برنامه درمان را به بيمار ارايه دهد.

وي گفت: به استناد منابع، منشا 70 درصد کمردردها عضلاني است که طي آن عضله و غلاف پوشاننده آن دچار التهاب شده يا تاندون آن کشيده ميشود، ولي گاهي اوقات نيز کمردرد ناشي از ديسک است که طي آن ديسک يا برجسته شده يا در صورت جديتر، از محل خود بيرون آمده است.

وي افزود: ديسک ميتواند ضمن ايجاد فشار به ليگامان طولي خلفي ستون فقرات، موجب ايجاد برجستگي شود که در اين صورت با فشار به نخاع، دردهاي مرکزي ايجاد ميشوند؛ اما اگر به صورت محيطي يا جانبي به ريشه‌هاي نخاعي فشار وارد کند، بيمار علايم محيطي به خود ميگيرد مثلا ميگويد درد در پاي من ميپيچد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز با اشاره به ورزشهاي مناسب براي کمردرد گفت: در ابتدا بايد به بيمار آموزش دهيم که در صورت ابتلا به اين عارضه چگونه ميتواند بدون عمل جراحي از تشديد درد جلوگيري کند، چگونه نماز بخواند، از توالت فرنگي استفاده کند و کمر خود را هنگام نشستن و حتي ايستاده، صاف بگيرد. وي توضيح داد: در اين تمرين ها، فرد به کمر خوابيده در حالي که يک پاي او روي زمين و به صورت کشيده است، پاي دوم را به صورت جمع در شکم آورده، چند ثانيه نگه دارد و اين کار را ضمن تعويض پاها، چند نوبت با سرعت ملايم تکرار کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي