جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5013

رئيس قوه قضاييه:
عده‌اي تمام مشکلات کشور را به تحريم‌ها گره مي‌زنند

رييس ستاد انتخابات کشور:
اجازه نخواهيم داد از امکانات دولتي له يا عليه شخصي استفاده شود


انتقادات هسته اي روسيه نسبت به اظهارات آمريكا


رئيس پارلمان عراق: آمريکا به ما اهميت نمي‌دهد


اعزام مشاوران نظامي بيشتر به عراق از سوي آمريكا

کميته نظارت بر اجراي تحريم‌هاي ايران:
مورد جديدي از نقض تحريم‌هاي ايران گزارش نشده است


جاسوسي سايبري اسراييل از هتل‌هاي محل مذاکرات هسته‌اي


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميــز خبر


ميــزخبر

آيت الله هاشمي‌رفسنجاني:
مي‌توان تهديد افزايش نقدينگي را به فرصتي براي رونق توليد تبديل کرد


تصويب رفراندوم عضويت در اتحاديه اروپا از سوي پارلمان انگليس


خبر ويژه


مسابقات ربات هاي امدادگر در کاليفرنياي آمريکا


اختتاميه فستيوال موسيقي نواحي


سرمقاله


 رئيس قوه قضاييه:
 عده‌اي تمام مشکلات کشور را به تحريم‌ها گره مي‌زنند 

رئيس قوه قضاييه پيوند زدن تمام مسائل و مشکلات اقتصادي کشور با بحث مذاکرات هسته­ اي و رفع تحريم­ ها را اشتباهي راهبردي اعلام کرد و خواستار پرهيز از تکرار اين موضوع در محافل مختلف شد.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني مسئولان عالي قضايي راز پيروزي ملت و نظام جمهوري اسلامي بر مشکلات و توطئه‌هاي مختلف را صبوري آنان، پيروي از آرمان هاي امام راحل(ره) و انقلاب اسلامي و تکيه بر توانمندي­‌هاي داخلي توصيف کرد و گفت: ملتي که بعد از گذشت ربع قرن از ارتحال پايه گذار جمهوري اسلامي ايران همچنان با شور و حرارت در مراسم سالگرد ارتحال ايشان شرکت مي کند از مشکلات نمي‌هراسد و راه خود را همچنان دنبال
خواهد کرد.

رئيس دستگاه قضا در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع برخي تلاش ها براي پيوند زدن همه مشکلات اقتصادي به مذاکرات هسته‌ اي و تحريم ها اشاره کرد و با اشتباه دانستن اين رويکرد از منظر سياسي و اقتصادي گفت: با وجود تذکر اين مسئله از سوي مقام معظم رهبري و مسئولان نظام باز هم مي‌ شنويم که عده ‌اي تمام مشکلات کشور را به مسئله تحريم ‌ها و مذاکرات گره مي زنند و به راحتي تمام سرمايه هاي ملي و داخلي، توانمندي‌ هاي جوانان و استعدادهاي داخلي را ناديده مي گيرند؛ گرچه ترديدي نيست که تحريم‌ ها مشکلاتي را ايجاد کرده، اما بايد مدنظر قرار دهيم که ملت ايران با تکيه بر توان داخلي برهه ‌هايي سخت تر از اين به مانند دفاع مقدس را پشت سر گذاشته است.

آملي لاريجاني تاکيد کرد: اينکه در مقابل دشمن به گونه‌ اي سخن بگوييم که گويا تمام مشکلات کشور معطوف به تحريم ها است و کشور بر اثر اين تحريم ­ها کاملاً وا مانده و راهي به جلو ندارد، کار غلطي است.

رئيس قوه قضاييه در ادامه به برخوردهاي دوگانه غرب، مدعيان حقوق بشر و مبارزه با تروريسم در مقابل تروريسم حاکم بر جهان و منطقه اشاره کرد و افزود: گروه‌هاي تروريستي در کشورهاي عربي، سوريه، عراق و يمن فاجعه مي آفرينند و بسيار تعجت آور و تاسف بار است که کشورهاي غربي تمام راه هاي تقويت اين گروه ها را باز گذاشته ‌اند و حتي به راحتي اجازه مي دهند که چند هزار نيروي تروريست آماده و تازه نفس از اروپا راهي اين کشورها شوند.

آملي لاريجاني تاکيد کرد: چگونه آمريکايي‌ ها تمام فعاليت هاي ايران را در جريان تحريم‌ ها رصد مي کنند و مراقب رفت و آمد ايراني ها هستند اما همزمان دست تروريست‌ ها را باز گذاشته ‌اند و داعشي‌ ها به راحتي نفت مي فروشند و جنگجويان خود را تقويت مي‌ کنند و برخي کشورهاي عربي منطقه نيز به آنان کمک مي‌ کنند که بايد کيفيت رابطه با اين کشورها مورد تجديدنظر
قرار گيرد. رئيس دستگاه قضا تصريح کرد: نفاقي که در مسئله برخورد با تروريست در ميان غربي‌ ها شکل گرفته و در جريان است واقعاً موجب تاسف است.


 رييس ستاد انتخابات کشور:
 اجازه نخواهيم داد از امکانات دولتي له يا عليه شخصي استفاده شود 

رييس ستاد انتخابات کشور: با تاکيد براينکه تحت هيچ شرايطي اجازه نخواهيم داد از امکانات دولتي و بيت المال له يا عليه داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري استفاده شود، گفت:صندوق رأي زبان گوياي ملت است و همه بايد نسبت به آن تمکين کنيم.به گزارش ايسنا،"محمدحسين مقيمي" در همايش فرمانداران و بخشداران استان کرمان که در سالن شهيد مرتضوي استانداري کرمان برگزار شد، ضمن تاکيد براين موضوع که همه در مقابل قانون يکسانند، افزود: صداقت، امانتداري و راستگويي بزرگ ترين سرمايه نظام و دولت است.

وي از فرمانداران و بخشداران استان کرمان در خواست نمود تا شرايط يکساني را براي طيف هاي مختلف سياسي در چارچوب قانون ايجاد کنند و پاسخگوي ابهامات و شايعات پيرامون رخدادهاي منطقه تحت مسئوليت خود باشند.

قائم مقام و معاون سياسي وزير کشور با اشاره به اينکه انتخابات در ايران ميراثي است که در دل آن ارزش هاي ديني و اسلامي نهفته است، يادآور شد: تفکر اعتدالي برمبناي تعامل است و مديران آن با گروه هاي سياسي و احزاب و نهادهاي مدني و کانون هاي فرهنگي در تعامل هستند اما اين تعاملات به معناي زير پاگذاشتن جايگاه ها نيست و نبايد در تعارض با استقلال
دولتمردان باشد .مقيمي با تاکيد براينکه احزاب سياسي داراي مجوز و گروه ها، سازمان هاي مردم نهاد و نخبگان فعال در عرصه سياسي از سرمايه هاي نظام هستند، خاطر نشان کرد: مديران کرنش گر منفعل و بي توجه به حوزه اختيار قانونيشان مورد حمايت و خواست مردم و همچنين دولت نبوده بلکه قدرت و اقتدار توام با منطق، تعامل با حفظ اصالت و استقلال مورد نظر دولت تدبير و اميد است.

وي گفت: احزاب سياسي داراي مجوز و گروه هاي اجتماعي، سمن ها و نخبگان فعال در عرصه سياسي از سرمايه هاي نظام هستند لذا تلاش کنيد هزينه فعاليت هاي سياسي قانوني را براي جريان هاي مختلف به حداقل برسانيد تا عرصه سياسي و عمومي در رقابت هاي سالم با نشاط شود و آگاهي مردم نيز افزايش يابد.


 انتقادات هسته اي روسيه نسبت به اظهارات آمريكا 

 
ايسنا: وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد، آمريکا هنوز توضيح مشخصي درباره اتهاماتي که اخيرا عليه مسکو در رابطه با تعرض به پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد مطرح کرده، ارائه نداده است.پيمان منع موشک‌هاي هسته‌اي ميان‌برد ميان آمريکا و شوروي سابق در سال 1987 به امضا رسيد و بر اساس آن انجام آزمايش‌هاي موشکي اتمي با تسليحات داراي برد 500 تا 5500 کيلومتر ممنوع شد.

سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در يک کنفرانس مطبوعاتي اعلام کرد: ما از آمريکايي‌ها خواسته‌ايم تا مشخص کنند که نگراني آن‌ها درباره آنچه تعرض روسيه مي‌خوانند، دقيقا ناشي از چيست.وي ادامه داد:‌ متاسفانه ما پيش از اين دو دور رايزني در پاييز و بهار گذشته داشتيم که در هر دو دور طرف آمريکايي درباره دلايل اتهام‌هايي که مطرح مي‌کنند، حرفي به ميان نياورند.


  رئيس پارلمان عراق: آمريکا به ما اهميت نمي‌دهد 

سومريه: رئيس پارلمان عراق تاکيد کرد که نبايد از دولت عراق انتظار داشت بدون پشتيباني بين‌المللي يک استراتژي جامع براي مقابله شبه نظاميان تروريست داعش تدوين کند.اگرچه باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا مي‌گويد که واشنگتن و متحدانش بايد آموزش نيروهاي عراقي را شتاب بخشند و اذعان مي‌کند که استراتژي کاملي در دست ندارد وبه کمک نيروهاي عراقي نياز دارد. اما سليم الجبوري، رئيس پارلمان عراق در مصاحبه با فارن پالسي گفت که خطاب سخنان اوباما به جامعه جهاني بود نه عراقي‌ها. نبايد از عراق انتظار داشت تا بدون حمايت بين‌المللي استراتژي تدوين کند.پيش از آن نيز سليم الجبوري در سخنراني خود در "موسسه صلح آمريکا" گفت: نيروهاي آمريکايي و عراق بايد "شانه به شانه" هم براي شکست شبه نظاميان داعش بجنگند.


 اعزام مشاوران نظامي بيشتر به عراق از سوي آمريكا 

 
راشاتودي: دولت آمريکا در حال بررسي ايجاد يک پايگاه جديد نظامي در استان الانبار عراق و اعزام چند صد نيرو براي تعليم و ارائه مشاوره به نيروهاي عراقي است.مقام‌هاي دولت واشنگتن اعلام کردند، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در حال بررسي ايجاد اين پايگاه جديد و اعزام مربي و مشاور بيشتر براي کمک به نيروهاي عراقي به منظور مقابله با داعش در اين کشور است.

در حالي که هنوز تاييديه نهايي از سوي اوباما براي اين کار نياز است، گسترش حضور نظامي مختصر در عراق به نظر محتمل‌ترين انتخاب در ميان ساير گزينه‌هايي محسوب مي‌شود که وي در حال بررسي آنهاست تا به تلاش‌هاي عراق براي مقابله با تروريست‌ها در الانبار قوت بخشد. در همين حال مقامات آمريکايي اعلام کردند که دولت اوباما در حال نزديک شدن به اتخاذ تصميم در اين رابطه است که چگونه روند آموزش نيروهاي عراقي را در بحبوحه اقدامات اخير گروه تروريستي داعش بهبود بخشد و تسريع کند.


 کميته نظارت بر اجراي تحريم‌هاي ايران:
 مورد جديدي از نقض تحريم‌هاي ايران گزارش نشده است 

کميته نظارت بر اجراي تحريم‌هاي ايران در سازمان ملل اعلام کرد: هيچ کشوري مورد جديدي از نقض يا دور زدن تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران گزارش نداده است.

به گزارش شبکه‌ خبري بلومبرگ، کميته نظارت بر اجراي تحريم‌هاي ايران در سازمان ملل در جديدترين گزارش خود که روز اول ژوئن منتشر و سپس روز سه شنبه رسانه‌اي شده است با اعلام اين که هيچ مورد جديدي از نقض تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران گزارش نشده است مدعي شد: وضعيت کنوني در مذاکرات هسته‌اي به احتمال زياد سبب شده است تا کشورها از بيم لطمه به اين مذاکرات و به منظور جلوگيري از تاثيرات منفي احتمالي بر روند رايزني‌هاي هسته‌اي از گزارش آن به کميته سر باز زده باشند.

اين کميته همچنين خود تاييد کرده است که ايران به تعهداتش طبق برنامه‌ اقدام مشترک که موجب کاهش تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران در ازاي محدوديت فعاليت‌هاي هسته‌اي اين کشور شد پايبند بوده است. با اين حال تلاش کرده است با طرح سوالاتي پايبندي کامل ايران را زير سوال ببرد.

کميته نظارت بر اجراي تحريم‌هاي ايران در ادامه با بررسي ادعاها در خصوص سفرهاي خارجي سردار قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گزارش داد: علي رغم وجود برخي از تصاوير از حضور وي در کشورهاي خارجي هيچ کشوري اين مساله را گزارش نداده است.

به گزارش بلومبرگ در بخش ديگري از گزارش اين هيات درخصوص اجراي تحريم‌هاي ايران ادعا شده است : وضعيت کنوني مي‌تواند يا بازتابي از کاهش فعاليت قاچاقي طرف ايراني يا حاصل يک تصميم سياسي از سوي برخي کشورهاي عضو براي خودداري از گزارش به دليل ممانعت از اثرات منفي احتمالي بر مذاکرات کنوني هسته ‌اي باشد.

مارک دوبوويتز رئيس بنياد دفاع از دموکراسي‌ها در اين باره گفت: واضح است که اين يک تصميم سياسي براي علني نکردن موارد نقض تحريم‌ها براي جلوگيري از تضعيف شدن مذاکرات يا سخت‌تر شدن مواضع کنگره آمريکاست.


 جاسوسي سايبري اسراييل از هتل‌هاي محل مذاکرات هسته‌اي 

شرکت امنيت سايبري کاسپرسکي در تحقيقاتي که در رابطه با حمله سايبري سال گذشته به اين شرکت انجام گرفت، اعلام کرد که مشخص شده است هتل محل مذاکرات ايران و 1+5 نيز در فهرست هدف ويروس جاسوسي قرار داشته است.

به گزارش وال استريت ژورنال، زماني که غول امنيت سايبري (کاسپرسکي) سال گذشته پي برد که توسط يک ويروس که معتقد است مربوط به سازمان‌هاي جاسوسي اسراييلي است، مورد حمله سايبري قرار گرفته، تصميم گرفته براي پي بردن به اين مساله که چه کاربران ديگري در فهرست هدف اين حمله قرار گرفته‌اند، ميليون‌ها کامپيوتر را در سراسر جهان مورد بررسي قرار داد.

در ميان اين کاربران هتل‌هاي اروپايي نيز قرار داشتند که تنها سه هتل توسط اين ويروس مورد حمله قرار گرفته بودند و همه اين‌هتل‌ها، هتل‌هاي محل برگزاري مذاکرات ايران و 1+5 بوده است.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه شبکه بازرگاني دانشگاه اسلامي)

قسمت پنجاه و چهارم

ادامه مطلب

شبکه بازرگاني دانشگاه هاي اسلامي

- مکانيزم هاي پياده کردن-

ز) شبکه مادر و شبکه هاي کمکي

شبکه مادر، يا شبکهِ شبکه ها: شبکه هاي پژوهش علمي، پرتال مادر که دانشگاه هاي عضو و مؤسسات آموزش عالي با اطلاعات تجهيز مي کنند، و پرتال هاي کمکي هر دانشگاه عضو از شبکه مي باشد. از نظر ساختاري، دريک وضعيت کاربري- دوستانه، اين شبکه ها دسترسي سريع به سايت ها و موج نرم ازيک پرتال به پرتال ديگر را ممکن مي سازند.

ح) مراحل تأسيس شبکه

تأسيس شبکه در دو مرحله هدايت مي گردد:

- شروع کار شبکه عبارت خواهد بود از تأسيس ساختارکلي شبکه و آغاز خدمات رساني اساسي مرحله اول، که تخمين زده مي شود يک سال براي آمادگي و يک سال براي عمليات طول خواهد کشيد، و با هدف تحقق نتايج زير خواهدبود:

1- تأسيس ساختار شبکه اداري، شناخت مراکز و تجهيز آنها، همچنين ساختار شبکه از طريق تعريف روابط آنها با دانشگاه ميزبان و وظايف دبيرخانه، کميته علمي و کميته ارزيابي و پيگيري.

2- تعميق پرتال اصلي و ثانوي در اينترنت.

3- تعميق يک پايگاه اطلاعاتي در مورد دانشگاه ها در جهان اسلام وسازماندهي ارتباطات بين آنها و شبکه.

4- تقويت رسانه هاي دبيرخانه شبکه در همه دانشگاه ها و مؤسسات تا درشبکه درگير شوند، علاوه بر تجهيز آنها با پورت لِت هاي خودشان در اينترنت که به يک پنجره اطلاعاتي تعميم داده مي شود که هر مؤسسه آموزش عالي درگير در شبکه بايستي داشته باشد.

- جدول زماني براي تشکيل شبکه مقارن حرکت

• ايجاد ساختار اداري و چارچوب حقوقي شبکه
( از1 تا3).

• تهيه يک يادداشت همکاري بين اتحاديه و شبکه (از 4 تا6).

• تهيه وتجهيز مراکز (از 4 تا 6).

• توسعه پرتال اصلي شبکه و پرتال ثانوي (از1 تا6).

• ايجاد پايگاه اطلاعاتي براي پرتال شبکه ( از 7 تا12)

• هدايت يک مسابقه تبليغاتي براي معرفي شبکه و ترويج به عضويت پس از آن( از 7 تا 12).


 يك نكته از هزاران 

 طي چند روز گذشته بار دگير شاهد لغو تعدادي از كنسرت‌هاي موسيقي در برخي شهرهاي كشور بوديم. كنسرت‌هايي كه تمام مجوزهاي لازم از سوي وزارت ارشاد و فرمانداري‌ها را كسب و با صرف هزينه هاي مختلف و اجراي سالن آماده اجرا بودند.

دليل اين كه چطور و چگونه كنسرتي قانوني و بامجوز مي‌تواند لغو شود و شور اشتياق مردم كور گردد؛ براي ما مشخص بوده و جامعه با اهداف و نيات لغو كنندگان و مخالفان برگزاري اين مراسمات آشنا هستند. اما نكته اينجاست كه هنوز مشخص نيست كه چرا نهادهاي رسمي و صاحب راي در اين عرصه درمورد زير سوال بردن و لغو مجوزهاي صادره از سوي نهاد تحت امرشان سكوت پيشه كرده‌ و از اختيارات قانوني براي دفاع از حيثيت اجرايي خود استفاده نمي‌كنند؟!


 ميــز خبر 

 سپاه حادثه اصفهان را تكذيب كرد؛

سردار شريف:واحدهاي نظامي سپاه هيچ گلوله‌اي شليک نکرده‌اند

سخنگوي سپاه پاسداران گفت: هيچ يک از مجموعه ها و واحدهاي نظامي سپاه پاسداران امروز نه تمرين نظامي داشته اند و نه هيچ گلوله‌اي شليک شده است.

سردار سرتيپ دوم پاسدار رمضان شريف سخنگوي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در گفت‌وگويي با اشاره به اخبار منتشره مبني بر شليک اشتباهي 2 گلوله توپ جنگي توسط يکي از واحدهاي نظامي سپاه به داخل شهر اصفهان گفت: اين خبر را به شدت تکذيب مي‌کنم.

مسئول روابط عمومي کل سپاه تأکيد کرد: هيچ يک از مجموعه‌ها و واحدهاي نظامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي امروز نه تمرين نظامي داشته‌اند و نه هيچ گلوله‌اي شليک کرده‌اند.

وي افزود: از انتشار دهندگان اين خبر کذب به شدت گله مند هستيم.

شهر سرت سقوط كرد؛

گسترش نفوذ داعش در شمال ليبي

تروريست‌هاي داعش با اشغال نيروگاه توليد برق در شهر سرت ليبي، کنترل کامل اين شهر را به دست گرفتند.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، تروريست‌هاي داعش که پيشتر کنترل فرودگاه شهر سرت ليبي را در دست گرفته بودند با اشغال نيروگاه توليد برق در غرب اين شهر، شهر نفت‌خيز سرت را به طور کامل اشغال کردند.

خبرگزاري «اعماق»، وابسته به داعش تصاويري از حضور تروريست‌هاي اين گروه در پايگاه «البخاريه» و گذرگاه «الخمسين» که نخستين ايست بازرسي در غرب شهر سرت محسوب مي‌شود منتشر کرد.

شبکه الجزيره نيز اعلام کرد که داعش کنترل کامل شهر سرت و اطراف آن را از شرق و غرب در دست گرفته و حتي در حال پيشروي به سمت شهرک «بويرات لحسون» در 90 کيلومتري غرب سرت و در نزديکي شهر مصراته است. با وجود نگراني‌ها از پيشروي داعش در "مصراته" بسيج عمومي در اين شهر اعلام شده و بسياري از گردان‌هاي مسلح آماده رفتن به شهرک "بويرات لحسون" براي مقابله با داعش هستند.

نارضايتي اسرائيل از فروش سلاح آمريکايي به کشورهاي عربي

اسرائيل از فروش سلاح آمريکايي به کشورهاي جنوب خليج فارس نگران است. به گزارش رويترز، وزير دفاع اسرائيل نگراني خود را از فروش سلاح آمريکايي به کشورهاي جنوب خليج فارس با هدف مقابله با ايران اعلام کرد. اسرائيل نگران است اين موضوع به برتري نظامي اسرائيل در منطقه خاورميانه آسيب بزند.

"موشه يعلون" وزير دفاع اسرائيل گفت: حتي اگر هم اکنون هيچ برنامه ريزي دشمنانه اي از سوي اين کشورها وجود نداشته باشد مقاصد در خاورميانه قابل تغييرند. بدون شک احتمالات همچنان وجود دارند. بايد براي اين موضوع آمادگي داشت.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا:

کري تلفني از روند مذاکرات مطلع مي‌شود

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: جان‌ کري در گفت‌وگوي تلفني با اعضاي هيات مذاکره کننده هسته‌اي آمريکا در جريان روند مذاکرات با ايران قرار گرفته است.

جف راتکي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره‌ روند درمان جان‌کري وزير امور خارجه که حين دوچرخه سواري دچار سانحه شده بود گفت: روند بهبودي جان‌ کري ادامه دارد و وي در بيمارستان باقي خواهد ماند.


 ميــزخبر 

 از سوي نماينده ايران در سازمان ملل اعلام شد؛

هشدار ايران به سعودي‌ها

ايران درباره «پيامدهاي جدي» حملات هوايي بيشتر عربستان سعودي به نزديکي سفارت جمهوري اسلامي ايران در صنعا هشدار داد.

به گزارش ايسنا غلامعلي خوشرو، نماينده جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل، با ارسال نامه‌اي به شوراي امنيت سازمان ملل اظهار داشت: در دو ماه گذشته جنگنده‌هاي عربستان دو بار به مناطقي در نزديکي سفارت ايران در پايتخت يمن حمله کردند.اين در حالي است که ساختمان سفارت جمهوري اسلامي ايران در حملات 31 فروردين و 4 خرداد به شدت آسيب ديد. خوشرو همچنين از شوراي امنيت خواست فورا موضوع حمله نظامي عربستان سعودي به يمن را بررسي کند.

در هفتاد و ششمين روز تجاوز عربستان به يمن، جنگنده‌هاي متجاوز سعودي مناطق مختلف يمن را آماج حملات خود قرار داده‌اند.در جديدترين اين حملات به منطقه اي در استان جوف، چهار غيرنظامي از جمله دو کودک و يک زن به شهادت رسيدند.منطقه راهبردي «عقبه» که استان الجوف را به مناطق مرزي با عربستان متصل مي کند به کنترل ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن در آمد. شبکه تلويزيوني المسيره گزارش داد: بر اثر حملات جنگنده هاي سعودي به شهر حرز چند نوزاد و زن زخمي شدند.


 آيت الله هاشمي‌رفسنجاني:
 مي‌توان تهديد افزايش نقدينگي را به فرصتي براي رونق توليد تبديل کرد 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد که مي‌توان تهديد افزايش نقدينگي را به فرصتي براي رونق توليد تبديل کرد.به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار مديران و کارکنان شرکت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي رفاه، با يادآوري اهداف تأسيس فروشگاه‌هاي رفاه، خاطر نشان کرد: هر کاري که براي رفاه بيشتر مردم انجام دهيم، وظيفه انساني، اسلامي و مديريتي ماست و بايد در اين زمينه تلاش‌هاي بيشتري کنيم.

هاشمي رفسنجاني با ابراز تأسف از روند معکوسي که طي سال‌هاي گذشته در مسير گسترش فروشگاه‌هاي رفاه ايجاد شد، گفت: خوشحاليم که با روش‌هاي مدرن مقدمات رفاه مردم را براي خريد فراهم مي‌کنيد.

وي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي را واسطه‌هايي با انصاف بين توليدگران و مصرف‌کنندگان توصيف کرد و اظهار کرد: مي‌توانيد با تهيه کالاهاي لازم از مراکز توليد، به دولت و جامعه کمک کنيد تا اجناس مستقيم و ارزان‌تر به دست مردم برسد.

هاشمي رفسنجاني همچنين با تأکيد بر حقوق مردم ايران براي برخورداري از زندگي مناسب، گفت: مردم ايران در طول انقلاب اسلامي نشان دادند که به آرمان‌هاي امام و شهدا وفا دارند و حق آنان است که زندگي مادي و معنوي آنها هم آرماني باشد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مديريت نامناسب نقدينگي‌ها، خاطر نشان کرد: مي‌توان تهديد افزايش نقدينگي‌ها را به فرصتي براي رونق توليد و ايجاد اشتغال تبديل کرد.

وي با اشاره به تجربه بعضي از کشورهاي دنيا براي استفاده درست از نقدينگي‌هاي جزئي مردم و هدايت آنها در مسير انجام کارهاي مولد و مناسب، افزود: قطره قطره نقدينگي مردم دريايي براي انجام کارهاي بزرگ است و بايد از آن درست استفاده کرد.

هاشمي رفسنجاني به برنامه‌هاي نظام در تدوين چشم‌انداز 20 ساله و سياست‌هاي کلي و اصلاح اصل 44 اشاره کرد و گفت: با وجود تصويب مجمع و تأييد و ابلاغ رهبري، در اجرا به مسيري رفت که حتي روند کارها را معکوس و منفي کرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان با ابراز تأسف از استفاده نادرست از درآمدهاي فراوان نفتي طي سال‌هاي گذشته، اظهار کرد: زيبنده نظام اسلامي و شايسته مردم ايران نيست که شاهد مشکلات اقتصادي مخصوصاً بيکاري جوانان باشيم.


 تصويب رفراندوم عضويت در اتحاديه اروپا از سوي پارلمان انگليس 

طرح نخست‌وزير انگليس براي برگزاري رفراندوم درباره خروج اين کشور از اتحاديه اروپا با حمايت قاطع اعضاي پارلمان اين کشور روبه‌رو شد.

به گزارش پايگاه خبري دويچه وله، قانون‌گذاران انگليسي با حمايت قاطعانه از طرح ديويد کامرون، نخست‌وزير اين کشور مبني بر برگزاري رفراندوم درباره خروج لندن از اتحاديه اروپا آن را تصويب کردند. اين لايحه با 544 راي موافق در برابر تنها 53 راي مخالف به تصويب رسيد. با وجود اينکه اين لايحه براي عملياتي و قانوني شدن هنوز به تصويب شدن‌هاي ديگري هم نياز دارد اما راي نمايندگان انگليسي در راستاي رويکرد کامرون براي برگزاري اين رفراندوم تا پايان سال 2017 قرار دارد.

اين لايحه قرار است برگزاري رفراندوم درباره اين سوال را قانوني کند: آيا انگليس بايد عضو اتحاديه اروپا باقي بماند؟ در همين حال فيليپ هاموند، وزير خارجه انگليس با استقبال از اين اتفاق، به تشريح ضرورت جايگاه کشورش در اروپا پرداخت و گفت: ما نيازمند تغييري اساسي در سازوکار اتحاديه اروپا هستيم.


 خبر ويژه 

 معاون امنيتي و انتظامي وزارت کشور مطرح کرد

عمدي‌نبودن مسموميت زائران عربستاني

معاون امنيتي و انتظامي وزارت کشور با بيان اينکه همه زائراني که از سراسر جهان به زيارت امام رضا(ع) مي‌آيند مورد احترام ما هستند و خود را خادم آن‌ها مي دانيم، گفت: هيچ دليلي وجود ندارد که اتفاقات اخير در مشهد مقدس عمدي بوده باشد و تاکيد مي‌کنم به طور کامل نمي تواند هيچ ارتباطي بين حادثه اخير در مشهد و مواردي که ابتداي سال در عربستان شاهد بوديم، وجود داشته باشد.

به گزارش ايسنا، ذوالفقاري در نشست خبري که در ساختمان وزارت کشور با حضور خبرنگاران برگزار شد، با اشاره به اينکه در پي مسموميت‌ تعدادي از زائران عربستان در شهر مقدس مشهد، رئيس جمهور به وزارت کشور دستور دادند که تا اين موضع بررسي و نتايج آن به اطلاع عموم برسد، اظهار کرد: با حضور نمايندگاني از وزارت بهداشت، دادستاني، وزارت اطلاعات،‌سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، وزارت امور خارجه و استانداري خراسان رضوي اين حادثه مورد بررسي همه جانبه قرار گرفت که نتايج آن اعلام مي‌شود.

آسوشيتدپرس:

احتمال لغو تحريم‌هاي غير هسته‌اي آمريکا عليه ايران

خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از منابع آگاه گزارش داد: دولت آمريکا ممکن است مجبور به عقب نشيني از وعده پيشين خود مبني بر اين که تنها تحريم هاي مرتبط هسته‌اي عليه ايران را کاهش مي‌دهد، شود.

دولت آمريکا قويا هرگونه عقب‌نشيني ازاين مساله که تنها تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي عليه ايران کاهش خواهد يافت را رد مي‌کند، اما منابع آگاه مي‌گويند که آنها در تجميع تحريم‌ها با يکديگر به گونه‌اي متفاوت از کنگره و منتقداني هستند که معتقدند تحريم‌ها از هم جداست.

بر اساس تحريم‌هايي که در طول دهه‌هاي گذشته اعمال شده است تاکنون صدها شرکت و فرد براي نقشي که در برنامه‌هاي مرتبط هسته‌اي به علاوه تحقيقات درباره‌ موشک‌هاي بالستيک و ادعاها در خصوص نقض حقوق بشر و پولشويي در ايران داشته‌اند هدف مجازات قرار گرفته‌اند.دولت‌هاي خارجي که هدف تحريم‌ قرار گرفته‌اند، شرکت‌ها يا افراد وابسته به اين کشورها از انجام امور تجاري و معامله باشهروندان و تجار آمريکايي و حتي شرکت‌هاي خارجي که در سيستم مالي آمريکا فعاليت مي‌کنند ممنوع شده‌اند. اين محدوديت‌ها معمولا با بلوکه شدن اموال و ممنوعيت‌هايي براي صدور ويزا همراه شده‌اند.


 مسابقات ربات هاي امدادگر در کاليفرنياي آمريکا 


 اختتاميه فستيوال موسيقي نواحي 


 سرمقاله 

شبح شوم خشك سالي برفراز كشور

حميدرضا عسگري

ازيك دهه پيش (1380- 2005) تاكنون، سازمان ملل همه ساله با شعار« آب براي زندگي»، بحران كم آبي در سراسر جهان را هشدار مي‌دهد و با اعلام وضعيت بحراني به بيش از 129 كشور، از آنها مي خواهد تا براي حفظ منابع آبي موجود و تجديد شونده، برنامه ريزي و مديريت كارشناسي داشته باشند، چراكه در آينده‌اي نزديك حيات محيط زيست و ملت‌هايشان به خطر خواهد افتاد.

ايران نيز به دليل موقعيت خاص جغرافيايي ، شرايط اقليمي و وضعيت ريزش هاي جوي، از مناطق خشک ونيمه خشك جهان به شمار مي رود. ميزان بارندگي سالانه در ايران(250 ميليمتر)، يك سوم متوسط بارندگي درجهان است، وازسوي ديگر نياز فزاينده به آب دركشورمان، موجب بهره برداري بي رويه و برهم زدن تعادل منابع آب گرديده است. اين رويه مصرف موجب شد تا ذخيره‌هاي آبي كه از هزاران سال قبل در زمان هخامنشيان تا حدود 40 سال پيش دست نخورده باقي مانده بود، با مصرف و مديريت ناصحيح هدر برود. طي چهل سال اخير 75 درصد ذخاير زيرزميني، معادل 120 ميليارد مکعب آب شيرين مصرف کرديم که ازاين مقدار حدود 75 ميليارد متر مکعب آن مربوط به 8 سال گذشته بوده و فاجعه اي بزرگ محسوب مي‌شود. به عبارتي اكسير حيات و تمدن چند هزارساله خود را به دست خويش تاراج كرديم.

روي آوردن به مكيدن آب‌هاي زيرزميني موجب منفي شدن تراز سفره‌هاي آبدار در سراسر كشور شده است. بر اساس گزارشات بدست آمده از جانب وزارت نيرو بيش از 300 دشت از مجموعه 609 دشت محدوده مطالعاتي کشور با بيلان منفي سرانه آب مواجه مي‌باشند.

در حال حاضر اين پديده که به تعبيري از آن به غارت سفره‌هاي آب زيرزميني و يا زلزله خاموش نام برده مي‌شود، 300 دشت کشور از جمله دشت‌هاي تهران، قزوين، همدان، خراسان رضوي، اردبيل، کرمان و يزد را دچار کرده و در حال توسعه است.

طبق آخرين مطالعات، در دشت تهران، نرخ سالانه فرونشست 36 سانتي‌متر است، به اين مفهموم كه دشت تهران كه گسترده آن مناطق جنوب شرق پايتخت را در بر مي گيرد، طي يكسال اخير 36 سانتي متر نشست كرده كه با كوچكترين زلزله ممكن است ويراني بزرگي به بار‌آورد.

از بين رفتن سلامت زمين و تغيير حالت اسفنجي خاك به شكل كلوخيدگي، موجب اين نشست‌هاي دفعي و عدم جذب نزولات آسماني مي‌باشد. لذا همين مقدار بارش‌هاي كم و پراكنده نيز نمي‌تواند موجب تجديد منابع محدود آب كشور گردد. اين مسئله موجب سخت شدن سطح روي خاك مي‌گردد، به اين ترتيب آب‌ها به جاي جذب در زمين، جاري خواهند شد و سيلاب‌ها را به دنبال دارند.

از سوي ديگر، 70 درصد از حجم 417 ميليارد مترمکعب بارش سالانه دفعتاً به‌صورت تبخير هدر مي‌رود و تنها 125 ميليارد مترمکعب از کل بارش جزء منابع آب تجديدشونده به دو صورت سطحي و زيرزميني قابل استفاده است.

اين درحالي است كه مصرف آب در کشور ما 96 ميليارد مترمکعب بوده و اين در مقايسه با 125 ميليارد مترمکعب کل آب تجديدشونده کشور نشان‌دهنده اين است که ما حداقل 80 درصد از منابع آب کشورمان را مصرف مي‌کنيم!. بنابرمدل‌هاي ارائه شده از سوي موسسه بين المللي آب، اگر اين روال مصرف در ايران ادامه يابد، اين كشوربراي حفظ وضع موجود تا سال 2025 بايد بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بيفزايد که اين مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غيرممکن به نظر مي‌رسد.

بحران آب و پديده خشك سالي به صورت خزنده درحال گسترش در سطح كشور مي باشد و اين مسئله هشداري جدي براي ادامه حيات نسل فعلي و آيندگان مي‌باشد. مديريت منابع و مصرف آب تنها راه نجات از بحران فعلي مي‌باشد، اما هنوز اهميت و خطرناك بودن اين وضعيت، از سوي ما جدي گرفته نشده است. از اين پس؛ باتوجه به بحراني بودن وضعيت آب و خشك سالي دركشور، براي آگاهي بيشتر افكارعمومي طي مطالب بيشتري به بررسي مسائل مرتبط با اين حوزه خواهيم پرداخت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
دانستني ها
هنري
ورزشي
آگهي