جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/03/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5018


آيا تاکنون از سرطان قلب چيزي شنيده‌ايد؟


سولاريم به مركز حساس چشم و پوست صدمه مي زند


درمان لوپوس با داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي (NSAIDS)


امکان تغيير فعاليت بخش هاي ويژه اي از مغز


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 آيا تاکنون از سرطان قلب چيزي شنيده‌ايد؟  

 
اگر سرطان در هر نقطه اي که سلول وجود دارد، تشکيل شود قلب شما به دليل ماهيت عضلانيش محفوظ مي ماند.به گزارش باشگاه خبرنگاران غالبا تمامي ارگانهاي بدن من جمله مغز، خون، ريه ها، غدد لنفاوي، استخوان و ديگر بخش هاي قابل تصور به سرطان دچار مي شوند، اما سوال اينجاست که چرا قلب از اين امر مستثني بوده و تاکنون خبري از سرطان قلب نشنيده ايم.

در واقع تومورهاي بدخيم قلب به عنوان سارکوم (تومور بدخيم‌ بافت‌ پيوندي‌) شناخته شده اند که بسيار نادر بوده و در بافت هاي نرم بدن رخ مي دهد. مطالعه انجام شده بر روي بيش از 12000 کالبد شکافي نشان مي دهد که درصد بروز اين سرطان کمتر از 0.1 بوده وتنها هفت مورد سرطان قلب شناسايي شده است. ( گفتني است که تومورهاي اوليه در همان ناحيه قلب بوده و به ديگر ارگانهاي بدن گسترش نمي يابد.)

اصل سرطان چيست؟

بدن انسان از تعداد بيشماري سلول تشکيل شده است و زماني که فرد در سلامتي به سر مي برد، اين سلولها با يکديگر همکاري داشته و کارهاي زيادي را براي ارگانهاي بدن انجام مي دهند. همچنين حين فعاليت آنها تقسيم سلولي نيز رخ مي دهد که با بروز سرطان اين فرايند سلولي به راحتي دچار انحراف مي شود.

با شروع سرطان سلولها به طور غيرقابل کنترلي رشد مي کنند که اين اتفاق به DNA آسيب مي رساند. مواد ژنتيکي به هسته هر سلول انتقال داده مي شود و به طور معمول هر سلول ترميم شده و جايگزين سلولهاي آسيب ديده DNA مي شود، اما سلولهاي سرطاني قابل ترميم و يا مردن نمي باشند لذا به تکثير خود ادامه داده و حجم سلولهاي آسيب ديده گسترش مي يابد.

يکي از اتفاقات غير معمول اين است که سلولهاي سرطاني قادر به رشد بوده و به ديگر بافت ها نفوذ مي کنند که اين موضوع در سلولهاي معمولي رخ نمي دهد.

بنابراين زماني که سرطان قلب رخ مي دهد به اين معناست که سرطان از ديگر نقاط بدن به قلب حمله کرده و در آن نفوذ مي کند.

بنا به گفته دکتر ميچل Gaynor شايع ترين تومورهاي ثانويه گسترش يافته به قلب از ريه ، مري و حتي از کبد و معده مي آيند. نکته مهم اينجاست که همه انواع تومورها به سمت راست قلب هجوم مي آورند، درست جايي که خون وارد قلب مي شود.

همانطور که مي دانيد نيمي از ژن هاي بدن از مادر و نيمي از پدر دريافت مي گردد، اما سرنوشت ژنتيکي افراد مهر و موم شده است. در حال حاضر پزشکان دريافته اند که چگونه يک ژن قادر است زندگي افراد را بهبود بخشيده يا ايجاد سرطان کند.

تاثيرات محيط زيستي که باعث فعال شدن ژن ها ميگردد غالبا آنها را به حالت فعال نگه مي دارد. مواد سرطان زا که از طريق غذا و محيط زيست مي آيند، از عوامل بسيار مهمي هستند که بر روي ژن ها اثر گذاشته و فعال يا غيرفعال بودن آنها را تعيين مي کنند.

بايد گفت حجم زيادي از سموم در بافت سينه مي باشد، چرا که بسياري از سلول هاي چربي در آنجا موجود است.

در حالي که بدن در برابر اين آلودگي ها حالت دفاعي داشته و زماني که بدن توسط عناصر کم مصرف حمايت مي شود در قالب سم زدايي آنزيم ها عمل مي کند.

شايان ذکر است که ميزان بافت چربي در قلب بسيار کم مي باشد و قلب خود محصور به غشا بوده و اين کيسه پر از آب تنها ممکن است توسط سرطان محاصره شود. اين غشا به حفاظت از قلب ادامه داده و اجازه ورود سرطان را به قلب نمي دهد. حال اگر سرطان در هر نقطه اي که سلول وجود دارد، تشکيل شود قلب شما به دليل ماهيت عضلاني و کمک پريکارد تا حد زيادي ايمن مي ماند.


 سولاريم به مركز حساس چشم و پوست صدمه مي زند 

 
به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران ،دکتر پرويز زرين بخش با اعلام اين خبر :عينک هاي تيره آفتابي سبب باز شدن مردمک چشم مي شود. حال در صورتي که شيشه عينک هاي آفتابي قادر به جذب اشعه UV نباشد، اين اشعه بيش از مواقعي که فرد عينک نمي زند، سبب آسيب به چشم مي شود.

وي با اشاره به اينکه عينک هاي غير استاندارد قادر به جذب اشعه UV نيستند، هشدار داد: عينک هاي آفتابي با شيشه تيره و نيز عينک هاي آفتابي با شيشه آبي روشن بيش از ديگر عينک هاي آفتابي غير استاندارد، سبب صدمه به چشم مي شود که شايع ترين عارضه آن آب مرواريد است.

به گفته دکتر زرين بخش، استفاده از تخت هاي برنزه کننده (سولاريوم) نيز نه تنها پوست را پير مي کند که به مرکز حساس پوست و چشم نيز آسيب رسانده، سبب تاري ديد مي شود.

وي در مورد آثار پرتوهاي فرابنفش به چشم گفت: يافته هاي پژوهشي ثابت کرده اند که اين پرتوها مي تواند در همه افراد به چشم آسيب بزند و در بيماراني که ماکولاي (مرکز بينايي شبکيه) آنان آسيب ديده، اين اشعه زيانبارتر است. همچنين از ديگر آثار اين پرتوها التهاب و تحريک سطح قرنيه به صورت حاد است. تحريک ملتحمه و ايجاد خشکي چشم و بيماري ناخنک از ديگر آثار زيانبار پرتوهاي فرابنفش است.

رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران افزود: از سوي ديگر اين پرتوها مي توانند در افرادي که جراحي ليزيک انجام داده اند، باعث بروز کدورت قرنيه شوند. ابتلا به برخي سرطان هاي پوستي و ملتحمه چشم نيز ناشي از اثر اشعه فرابنفش اند.

وي گفت: طي سال هاي اخير در افرادي که مورد عمل جراحي آب مرواريد چشم قرار گرفته اند، پس از خروج عدسي چشم، عدسي هايي جايگزين مي شود که چشم را در برابر پرتوهاي مضر اشعه UV محافظت مي کند.

دکتر زرين بخش اضافه کرد: براي پيشگيري از رسيدن اشعه UV به چشم علاوه بر استفاده از عينک هاي آفتابي مناسب، کلاه لبه دار نيز توصيه مي شود. همچنين افرادي که به تازگي هر گونه عمل چشم را انجام داده اند نيز نياز بيشتري نسبت به محافظت از چشمان خود در برابر پرتوهاي UV دارند.

وي ادامه داد: خوشبختانه هم اينک انواع لنزهاي داخل چشمي و لنزهاي تماسي با خاصيت مهار اشعه UV در دسترس است.

رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران خاطر نشان ساخت: ضروري است، افراد در مکان هايي که اشعه UV به چشم آسيب وارد مي کند، مانند سولاريوم، ساحل و دريا، صحرا، اسکي و در برابر نور مستقيم آفتاب از خود در برابر اين اشعه محافظت کنند.

گفتني است، پرتوهاي زيانبار اشعه UV در برخي فصل هاي سال مانند بهار و تابستان بيش از ديگر فصول است که اين فصل ها چشم بيشتر نياز به مراقبت در برابر اين پرتوها را دارد.


 درمان لوپوس با داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي (NSAIDS) 

 به گزارش آفرينش و به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: اين داروها گاهي براي كاهش درد و التهاب در بيماران مبتلابه لوپوس ارتيماتوسيسميك خفيف تجويز مي‌شوند بهتر است از اين داروها در دوران بارداري استفاده نشود.

داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي (NSAIDS) اين داروها گاهي براي كاهش درد و التهاب در بيماران مبتلابه لوپوس ارتيماتوسيسميك خفيف تجويز مي‌شوند. انواع گوناگوني از NSAIDS موجود مي‌باشند. هرچند تمام NSAIDS ما مشابه است، تفاوت‌هايي بين آن‌ها وجود دارد. هر داروي NSAIDS اثري يكسان بر روي هر فرد ندارد. ممكن است يكي از انواع NSAIDS تا مدتي بر روي شما اثر داشته باشد اما به دلايل ناشناخته پس از مدتي، ديگر بر شما تأثير نداشته باشد. پزشك شما احتمالاً نوع ديگري از NSAIDS را كه تأثيراتي مشابه داروي اول روي شما داشته باشد، براي شما تجويز خواهد كرد.

دستورالعمل‌ها

عوارض جانبي محتمل

اين موارد شامل ناراحتي معده، سردرد، صدا در گوش، سرگيجه، راش، كبودي ساده، احتباس مايعات و خون در مدفوع است.

اقدامات احتياطي

- در دوران بارداري در مصرف NSAIDS احتياط كنيد. - اين داروها را در سه‌ماهه‌ي اول قبل از زايمان مصرف نكنيد. اين داروها به شير انتقال پيدا مي‌كنند و در مواقع شيردهي بايد بااحتياط مصرف شوند. - برخي بيماراني كه از داروهاي NSAIDS استفاده مي‌كنند به نور خورشيد حساس‌تر مي‌شوند. از ضد آفتاب و لباس‌هاي محافظ استفاده كنيد و از تماس با نور خورشيد اجتناب كنيد. بيشتر از دوز تجويزشده از اين داروها استفاده نكنيد.

- به همراه اين داروها از داروهاي ديگر مثل داروهاي بدون نسخه بدون مشورت با پزشكتان يا پرستارتان استفاده نكنيد.

- مطالعات اخير در مورد دو نوع NSAIDS حاكي از افزايش خطر مشكلات قلبي عروقي در افرادي بوده كه به مدت طولاني از اين داروها استفاده مي‌كردند.

- حائز اهميت است كه منافع دارو را در برابر عوارض جانبي آن بررسي كنيد و به هر پرستار، پزشك يا دندان‌پزشكي كه مراجعه مي‌كنيد بگوييد كه از داروهاي NSAIDS براي بيماري لوپوس استفاده مي‌كنيد. ازآنجاكه اين داروها باعث ناراحتي معده و روده مي‌شوند آن‌ها را همراه و يا بعد از غذا استفاده كنيد.


 امکان تغيير فعاليت بخش هاي ويژه اي از مغز 

 به گزارش ايرنا، اطلاعاتي که از حسگرهاي بدن نظر چشم و گوش به مغز مي رسد هر يک براي پردازش به بخش مناسبي در مغز منتقل مي‌شوند، براي مثال صدا ماشين در بخش آديوتوري کورتکس مغز و بوي قهوه در اولفاکتوري کورتکس پردازش مي شوند بنابراين هر بخشي از مغز به صورت ژنتيکي براي کاري خاص طراحي شده است. تحقيقات اخير نشان مي دهد که بخش هاي مختلف مغز مي توانند کارهايي که به صورت ژنتيکي براي آن طراحي نشده اند را نيز انجام دهند.

در سال 1996 دانشمندان نشان دادند که بخش بينايي کورتکس مغز مي تواند در فعاليت هاي غيربصوري نظير خواندن خط بريل نقش داشته باشد.

اخيرا پژوهشگران موسسه فناوري ماساچوست (MIT) نشان دادند افرادي که به صورت مادرزاد نابينا هستند از بخش بينايي کورتکس مغز خود براي پردازش زبان استفاده مي کنند و اين به آن معناست که بخش بينايي کورتکس مغز به شدت تغيير فعاليت مي‌دهد.

اين يافته محققان مي تواند خط بطلاني بر نظريه قبلي در اين باره بکشد چراکه پيشتر، تصور بر اين بود که پردازش زبان تنها در بخش اختصاصي در مغز انجام مي شود که به صورت ژنتيکي براي اين کار برنامه ريزي شده است.

مارينا بندي از محققان علوم شناختي و مغز MIT مي گويد: مغز شما يک سيستم بسته بندي شده غيرقابل تغيير نيست که تنها يک نوع فعاليت از پيش تعيين شده را انجام دهد بلکه يک سيستم پويا بوده که براساس تجارب روزمره شما مي تواند فعاليت هاي خود را تغيير دهد.

در طول يک قرن گذشته محققان دو بخش مجزا در مغز را يافتند که محل توليد و درک زبان بوده است، همچنين بخشي به نام سنسوري کورتکس را يافته اند که فعاليت هايي نظير شنيدن و ديدن را انجام مي دهد.

اين بخش ها به صورت اختصاصي روي فعاليت هاي از پيش تعيين شده خود کار مي کنند تا اينکه چندي قبل مشخص شد که بخش سنسوري کورتکس مغز مي تواند اطلاعات از جنس ديگري را نيز پردازش کند.

تاکنون هيچ نوع شواهدي مبني بر پردازش زبان در بخش هاي ديگر مغز منتشر نشده بود اما اين گروه نشان دادند که بخش بصري مغز نسبت به جمله ها و ساختارهاي زباني حساس است.

محققان اين پروژه ثابت کردند که بخش هايي از مغز که به صورت ژنتيکي براي کاري نظير تشخيص و توليد جملات طراحي نشده اند مي توانند اين فعاليت ها را انجام دهند.


 خبرپزشكي 

 متخصص تغذيه:

داروهاي لاغري اثر چنداني ندارند

به گزارش ايسنا علي‌اشرف رشيدي با اشاره به شيوع روز افزون چاقي در جامعه افزود: تغذيه نادرست، بي‌تحرکي و تغيير در شيوه زندگي شيوع روز افزون چاقي را در جامعه در پي داشته و اين مسأله در مورد کودکان و نوجوانان با توجه به خطراتي که چاقي براي آنان دارد، از اهميت زيادتري برخوردار است.

اين کارشناس تغذيه با تاکيد بر اينکه چاقي و اضافه وزن مشکلات زيادي را براي افراد در پي دارد، گفت: همين مسأله و تمايل به کاهش وزن سبب شده تا افراد براي لاغرتر کردن خود دست به هر کاري بزنند.

به عنوان مثال، برخي افراد با گرفتن رژيم‌هاي گوناگون سعي در لاغري خود دارند و برخي حتي براي کاهش وزن خود استفراغ کردن پس از خوردن غذا را در پيش مي‌گيرند. برخي از افراد هم سعي مي کنند با خوردن داروها به درمان چاقي بپردازند که البته گاهي اين داروها با تجويز پزشک و گاهي نيز بدون تجويز پزشک و به شکل خودسرانه مصرف مي‌شوند.

وي با بيان اينکه اغلب افرادي که با استفاده از روش‌هاي معمول نمي‌توانند وزن خود را ايده‌آل نگهدارند، به سمت مصرف داروها گرايش مي‌يابند، گفت: عمده اين داروها استانداردهاي دارويي لازم را ندارند، ضمن اينکه مصرف خودسرانه داروها مي‌تواند عوارض زيادي را در افراد بر جا گذارد.

رشيدي گفت: متاسفانه تبليغات زيادي در مورد مصرف اين داروها و اثرات مثبت آنها در شبکه‌هاي ماهواره‌اي، سايت‌ها و ... انجام مي‌گيرد و اين در حاليست که سايت‌هاي پزشکي و علمي مصرف اينگونه داروها را اصلا توصيه نمي‌کنند.

به گفته وي از نظر پزشکان و کارشناسان عمده اين داروها يا بي‌اثرند يا اينکه اگر هم اثري داشته باشند فرد پس از مدت کوتاهي به وزن قبلي خود بازمي‌گردد.

او در ادامه با بيان اينکه برخي افراد براي لاغر شدن از داروهاي گياهي استفاده کرده و تصور مي‌کنند مصرف داروهاي گياهي مشکلي براي آنها به همراه ندارد، گفت: اين در حاليست که مصرف بسياري از اين داروها در دنيا ممنوع است.

اين کارشناس تغذيه با اشاره به اينکه مصرف خودسرانه داروهاي چاق کننده هم مي‌تواند مشکلاتي را براي افراد در پي داشته باشد، از افرادي که قصد چاق شدن يا لاغر شدن دارند خواست تا در وهله اول تلاش کنند با يک رژيم غذايي و ورزش مناسب اين کار را انجام دهند و در صورت لزوم استفاده از دارو اين کار را زير نظر متخصصان انجام دهند.


 خبرهاازعالم علم 

 کشف ژن مقاوم عليه يک بيماري مهلک عصبي جديد

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي ساينس، اين مطالعه بخشي از يک تلاش براي کشف راه هايي براي مبارزه با يک همه گيري احتمالي است که از مصرف گوشت گاو آلوده به BSE در دهه 1980 بروز کرد. ادعا مي شود که نتايج اين مطالعه مي تواند بينش مهمي در مورد ساير بيماري هاي مغزي انسان که به زوال عقل منتهي مي شود، ارائه دهد.

بيماري کروتزفلد-ياکوب (CJD) يک بيماري عصبي و کشنده تحليل برنده مغز در انسان است که در اثر پريون ها ايجاد مي شود.

اين بيماري مردان و زنان را به نسبت مساوي در حدود 60 سالگي گرفتار مي کند. بيماران دچار علائم رواني و رفتاري مبهمي مي شوند که پس از هفته ها و ماه ها به زوال عقل پيش رونده منتهي مي شود و اغلب با حرکات غيرطبيعي بدن و اختلال ديد همراه است.

اين بيماري به شکلي بروز مي کند، پراکنده که به طور طبيعي در جمعيت انساني رخ مي دهد،

گونه CJD که بر اثر خوردن گوشت گاو آلوده به BSE رخ مي دهد و بيماري کورو .

بيماري کورو دليل اصلي مرگ در ميان يک قبيله محلي ساکن پاپوآ گينه نو به نام فور بود. علت بروز اين بيماري در اين قبيله اين بود که افراد اين قبيله در هنگام برگزاري مراسم مذهبي اجساد خويشاوندان خود را مي خوردند که احتمال مي رود تعدادي از آنها در ابتدا به صورت خود بخودي به بيماري کروتزفلد ياکوب مبتلا شده باشند و اين بيماري در ميان نسل هاي بعد، بدليل استفاده از مغز افراد درگذشته، شيوع يافته است. در حال حاضر اين بيماري درمان پذير نيست و در کمتر از يک سال از شروع علائم به مرگ منتهي مي شود. کالبد شکافي اين بيماران، ايجاد حفرات در مغز و اسفنجي شدن آن را نشان مي دهد.پروفسور جان کولنگ از دانشگاه کالج لندن بيش از 20 سال بر روي بيماري کورو مطالعه کرده است تا بتواند يک روش درماني براي ساير اشکال CJD بيابد.

وي به ويژه به مطالعه بر روي مردم قبيله فور علاقه مند است که به نظر مي رسد نسبت به بيماري کورو مقاوم هستند. وي و همکارانش متوجه شدند که مردم اين قبيله داراي تغييري در يکي از ژن هاي خود به نام ژن پروتيين پريون هستند که گمان مي کردند مي تواند از مردم در برابر اين بيماري محافظت کند.

به گفته پروفسور کولينگ اگر دانشمندان اکنون بتوانند چگونگي فعاليت اين ژن را دريابند آنها مي تواند روشي براي پيشگيري از ابتلا به بيماري CJD و ساير انواع زوال عقل پيدا کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي