جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5032

رييس جمهوري در ضيافت افطار با استانداران و معاونين وزرا:
دولت در پي شرايطي است که فشار بر مردم کمتر شود


عراقچي:در موضوع ابعاد نظامي احتمالي با آژانس همکاري مي‌کنيم


ديدار نماينده سازمان ملل با ائتلاف مخالفان سوريه در ژنو


مردم ايران و آمريکا توافق را تاييد خواهند کرد


روسيه: ايران هيچ پروژه‌اي براي تسليحات هسته‌اي ندارد

بيانيه آمانو پس از بازگشت از تهران؛
در برخي جنبه‌هاي کار، تفاهم و درک بهتري به وجود آمده است


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـز‌خبر

انتقاد لاريجاني از اظهارات نسنجيده در موضوع هسته‌اي؛
با اظهارات تند و تخريبي نمي‌توان وحدت را در کشور ايجاد کرد

داوود اوغلو:
طرح فوري براي مداخله نظامي در سوريه نداريم


خبر


بازگرداندن جسد توريست هاي کشته شده در تونس به انگليس


گردهمايي دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي


سرمقاله


 رييس جمهوري در ضيافت افطار با استانداران و معاونين وزرا:
 دولت در پي شرايطي است که فشار بر مردم کمتر شود 

رييس جمهوري با اشاره به اقدامات دولت در بخش‌هاي مختلف از جمله صنعت، معدن، کشاورزي و گردشگري اظهارداشت: با برنامه‌ريزي مناسب مي‌توانيم مشکلات را پشت سر گذاشته و اميدي را که در جامعه ايجاد شده، به يک حرکت پرشتاب اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي تبديل کنيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ضيافت افطار با استانداران و معاونين وزرا با اشاره به قرار گرفتن در آستانه دو سالگي آغاز بکار دولت تدبير و اميد گفت: دولت در شرايطي کار خود را آغاز کرد که با انبوهي از تعهدات و بدهي مواجه بود و شاهد معضلات متعددي در بخش اقتصاد از جمله رکود، تورم، ناپايداري و عدم آرامش در بازار بوديم. هنوز هم معضلات فراواني باقي مانده که حل و فصل آنها به زمان زيادي نياز دارد.

رييس جمهوري با اشاره به اقدامات انجام شده طي حدود 2 سال گذشته و قدرداني از تلاش تمام مسئولان دستگاه‌هاي مختلف، گفت: خوشحاليم که با لطف خدا توانستيم اميد و آرامشي در جامعه بوجود بياوريم و مردم باوجود ادعاي اقليتي خاص، احساس آرامش و اميد به آينده مي‌کنند.

دکتر روحاني گفت: بخش زيادي از فرصت دولت صرف حل و فصل معضلات و مشکلاتي است که از گذشته به اين دولت به ارث رسيده و اميدواريم بتوانيم شرايطي به وجود بياوريم که فشار بر مردم کمتر شود.

رييس جمهوري با ابراز اميدواري نسبت به حل و فصل موضوع هسته‌اي بر مبناي اصول مشخص شده، گفت: البته حل و فصل به اين معنا نيست که پس از آن همه مشکلات برطرف خواهد شد، بلکه ده‌ها مشکل ديگر وجود دارد که بايد در مسير رفع آنها نيز تلاش کنيم و حل و فصل موضوع هسته‌اي صرفاً مسير را براي حرکت و تلاش اصلي دولت به منظور رفع مشکلات کشور هموارتر مي‌کند.

دکتر روحاني تصريح کرد: با وحدت، همدلي و فداکاري، مشکلات موجود قابل حل و فصل است و حمايت‌هاي مقام معظم رهبري، پشتوانه دولت در اين مسير مي‌باشد.

رييس جمهوري گفت: در صورت توافق و يا عدم توافق بايد يکسري کارها، حتماً مد نظر بوده و انجام شود و اين کارها بر عهده همه مسئولان است که البته تصميم‌گيري‌هاي اصلي در اين خصوص اتخاذ شده و ما بايد آنها را اجرايي و عملياتي کنيم. يکي از اين کارها واگذاري طرح‌هاي نيمه تمام عمراني با شرايط آسان و قانوني به مردم است. انجام اين کار هم اشتغال ايجاد مي‌کند و هم آن طرح‌ها در زمان معقولي تکميل و به بهره‌برداري مي‌رسند.

دکتر روحاني رفع مشکل بدهکاران بانکي به خاطر شرايط نابسامان اقتصادي را مورد تأکيد قرار داد و گفت: برخي از بدهکاران بانکي در شرايط نامناسب اقتصادي کشور و وضعيت بين‌المللي به اين بدهي‌ها مبتلا شدند و بايد راهي يافت تا مسايل آنها با بانک‌ها حل و فصل شود.

رييس جمهوري گفت: امسال درآمد دولت نسبت به مصوب بودجه فاصله زيادي دارد بنابراين بايد هم در زمينه اجرايي تا جايي که امکان دارد صرفه‌جويي شود و از آن مهم‌تر اينکه در اين شرايط رونق را با استفاده از پتانسيل بخش غير دولتي ايجاد کنيم.

دکتر روحاني اضافه کرد: بايد مسير صادرات غيرنفتي را هموار کرد و در اين زمينه استان‌ها و مناطق آزاد مي‌توانند فعال شوند. همه تلاش ما بايد اين باشد تا امسال، تحرکي در بخش غيردولتي ايجاد کنيم. از سوي ديگر بايد شرايط را هموار کنيم تا سرمايه‌هاي خارجي را جذب کرده و مسير رونق اقتصادي را هموار سازيم.

همچنين حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني بعد از ظهر پنجشنبه در ديدار يوکيو آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي افزود: همکاري شفاف ايران با آژانس يکي از نمونه هاي طولاني بوده و براي آژانس ثابت شده که اتهامات واهي در خصوص انحراف فعاليت هاي هسته اي ايران بي اساس بوده است.

ريس جمهوري تاکيد کرد: اثبات عدم انحراف فعاليت هاي هسته اي ايران طي 12 سال همکاري نزديک با آژانس، بهترين قضاوت براي افکار عمومي جهان است.

رييس شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اينکه «ايران همانند ساير کشورهاي عضو پادمان بايد از حقوق کامل خود بهره مند شود و هيچ تبعيضي در اين زمينه نبايد وجود داشته باشد»، افزود: ايران همچنان آماده است تحت پادمان و مقررات موجود به چارچوبي منصفانه براي حل و فصل موضوعات باقيمانده در مدت مشخص برسد.


 عراقچي:در موضوع ابعاد نظامي احتمالي با آژانس همکاري مي‌کنيم 

يکي از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌اي کشورمان گفت: بسيار اميدواريم که در حل مساله ابعاد نظامي احتمالي پيشرفت حاصل شود.به گزارش ايسنا، سيدعباس عراقچي موضوع ابعاد نظامي احتمالي را بحثي "قديمي" و " مزمن" خواند و اظهار کرد: زماني ادعاهايي نسبت به برنامه هسته‌اي ايران مطرح شد که مبناي فشارها و تحريم‌ها قرار گرفت.

وي افزود: اکنون فرصت خوبي پيش آمده که اين مسائل و ادعاهايي که نسبت به گذشته مطرح شده بود در فضايي آرام‌تر حل و فصل شود. ما هم آماده همکاري با آقاي آمانو هستيم تا مشخص شود ادعاهايي که وجود دارد و پرونده‌هايي که عليه جمهوري اسلامي ايران باز شده واهي است و کارنامه سفيد برنامه هسته‌اي ايران نشان داده شود. وي گفت: ما آماده هستيم در موضوع ابعاد نظامي احتمالي با آژانس همکاري کنيم و به اين همکاري‌ها سرعت بخشيم تا به يک جمع بندي روشن در اين خصوص برسيم و عدم صحت تمامي آن ادعاها ثابت شود. اين ديپلمات ارشد کشورمان سفرمديرکل آژانس به تهران را خوب و موفق ارزيابي کرد و گفت: گزارش هايي که از تهران دريافت کرديم و گزارش‌هايي که همکاران ايشان دادند نشان مي‌دهد که اين سفر، سفري موفق و حرکتي رو به جلو بوده است.

وي مبناي دستيابي به توافق را رعايت خطوط قرمز ترسيم شده عنوان کرد و گفت: ازنظر ما راه رسيدن به خواسته‌هاي‌مان، رعايت تمام اصول و چارچوب و خطوط قرمزي است که ترسيم شده است. هر وقت به اين‌ها رسيديم و در متن توافق رعايت شد، توافق خواهيم کرد. زودتر و ديرتر ملاک نيست. ما مقيد به زمان نيستيم.

وي ادامه داد: ممکن است بعضي از طرف‌هاي ما به لحاظ برنامه‌ها و يا پارلمان‌هاي‌شان مقيد به زمان باشند ولي از نظر ما آن‌چه مهم است توافق خوب است. البته تلاش‌مان را مي‌کنيم تا قبل از هفت روزي که تمديد شده اين کار انجام شود تا ديگران با مشکلات کمتري با پارلمان‌هاي‌شان روبرو شوند.

عراقچي افزود: در روزهاي آخر مذاکره قرار داريم، مسائل خيلي فشرده شده و موضوعاتي که هنوز حل نشده است بايد در يک فاصله زماني زودتر حل شود،‌بعضي از آنها احتياج به تصميم گيري هاي در سطح بالا دارد و بايد مقامات سياسي بلندپايه نظر دهند بنابراين ضرورت دارد ملاقات هاي سياسي در سطوح بالا صورت گيرد.

وي گفت: وزيران خارجه روز پنجشنبه بار ديگر به وين آمدند و ملاقات هاي خوبي با آقاي ظريف انجام شد، به هر حال لازم است آخرين صحبت ها انجام شود. مسائلي که براي ما کليدي است و بدون آنها توافقي نخواهيم داشت و اين مساله خيلي روشن گفته شده است، ما به صراحت گفته ايم و باز هم تکرار مي مي کنيم بعضي ازمسائل براي ما کليدي و خط قرمز هستند و بدون آنها توافق نخواهيم داشت. آنها اين مسئله را مي دانند و تکرار هم شده است و انشاء الله هم در همين مسير پيش خواهيم رفت .

وي گفت: اگر به اين چارچوبي که مورد نظر هست برسيم توافق خواهيم داشت ودر غير اين صورت ما بدون توافق بر مي گرديم.


 ديدار نماينده سازمان ملل با ائتلاف مخالفان سوريه در ژنو 

 
الجزيره: فرستاده سازمان ملل به سوريه با هيات ائتلاف مخالفان سوريه در ژنو ديدار و با اين هيات درخصوص روند اجراي بيانيه ژنو1 و حل سياسي بحران سوريه بحث و تبادل‌نظر کرد.

"استفان دي ميستورا"، فرستاده سازمان ملل به سوريه و هيات ائتلاف مخالفان اين کشور در ژنو در خصوص روند اجراي بيانيه ژنو1 به بحث و گفت‌وگو پرداختند و هيات ائتلاف ديدگاه خود را در خصوص "تشکيل هيات دولت انتقالي با داشتن اختيارات کامل" ارائه کرد. دو طرف در اين ديدار درخصوص توافق بر سر حل سياسي بحران سوريه، راه‌هاي اجراي بيانيه ژنو 1 و نتايج سفر دوره‌اي دي ميستورا به منطقه بحث و تبادل‌نظر کردند.

هيات ائتلاف مخالفان سوريه بر ادعاي خود بر پايبندي به راهکار سياسي براساس بيانيه ژنو و از طريق تشکيل هيات دولت انتقالي تاکيد کرد. اين هيات مدعي شد که هيات دولت انتقالي احتمالي براي ريشه‌کن کردن تروريسم در سوريه تلاش خواهد کرد.


 مردم ايران و آمريکا توافق را تاييد خواهند کرد 

 
خبرگزاري آپا : هاينز فيشر رييس جمهوري اتريش پس از ديدار با محمد جواد ظريف گفت: وزيران خارجه ايران و آمريکا توافقي خواهند کرد که ملت هايشان آن را تاييد کند. رييس جمهوري اتريش بعد از ديداربا محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران ابراز اميدواري کرد که توافق جامع حاصل شود. وي گفت: اگر اين توافق بدست آيد عازم ايران مي شود و اولين ديدار يک رييس جمهور اروپايي از تهران از سال 2005 به اين سو خواهد بود.

فيشر اظهار داشت: وزير خارجه ايران به عنوان طرف اصلي مذاکرات خوشبين است. او واقف است است که توافق نهايي هنوز حاصل نشده است اماموانع بزرگ نيست بلکه مساله اصطلاحاتي است که قرار است در متن بيايد. سند نهايي بسيار جامع خواهد بود و اين احتمال وجود دارد که يک قطعنامه سازمان ملل هم به آن اضافه شود . رييس جمهوري اتريش در پاسخ به اين سوال که آيا ظريف و کري مي توانند با چنين توافقي مردم خود را قانع کنند، گفت :من اين باور هستم که دو طرف توافقي نخواهند کرد که نتوانند آن را مورد تاييد مردم کشور خود قرار دهند.


 روسيه: ايران هيچ پروژه‌اي براي تسليحات هسته‌اي ندارد 

اسپوتنيک :معاون وزير خارجه روسيه گفت: سطح بازرسي‌ها از ايران به اندازه‌اي هست که نشان دهد اين کشور هيچ برنامه يا پروژه‌اي براي تسليحات هسته‌اي ندارد.سرگئي ريابکوف افزود: من اين را با مسئوليت‌پذيري مي‌گويم و آماده‌ام تا از اين موضع دفاع کنم.وي اظهار کرد: نمي‌خواهم پيش‌بيني کنم چند ساعت زمان براي حل موضوعات باقي‌مانده در مذاکرات لازم است اما همه طرف‌ها مصمم به رسيدن به نتيجه در خصوص اين مسئله طي روزهاي آينده و بدون تمديد هستند.

وي هم‌چنين خاطرنشان کرد: کنترل‌هاي شديدي قرار است بر عناصر کليدي برنامه هسته‌اي ايران در اين راه حل‌ها اعمال شود اما اين اتفاقات برمبناي سازش خواهد بود نه فشار.معاون وزير خارجه روسيه گفت: ما اطمينان داريم که مي‌توانيم به توافقي دست يابيم که همانگونه که در عنوان سند آمده است، جامع خواهد بود.


 بيانيه آمانو پس از بازگشت از تهران؛
 در برخي جنبه‌هاي کار، تفاهم و درک بهتري به وجود آمده است 

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از بازگشت از سفرش به تهران گفت که هدف از اين سفر يافتن راه حل براي تمام مسائل باقي مانده در خصوص برنامه هسته‌اي ايران بود.

به گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي يوکيو آمانو مديرکل که روز پنج شنبه به منظور ديدار با مقامات ايراني به تهران سفر کرده بود با انتشار بيانيه‌اي در اين‌باره نوشت:‌

«من روز پنج شنبه براي ديدار با رئيس‌جمهور روحاني و علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران به تهران سفر کردم که در پي ديدارهايي با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه و ديگر مقامات ايراني در وين انجام شد. هدف از اين ديدار پيشبرد کار براي دستيابي به راه حلي براي تمام مسائل باقي مانده در خصوص برنامه هسته‌اي ايران شامل شفاف‌سازي ابعاد نظامي احتمالي بود. معتقدم که هر دوطرف اکنون در خصوص برخي جنبه‌هاي کار تفاهم و درک بهتري دارند؛ اگرچه لازم است کار بيشتري انجام شود. ما علاوه بر اين درباره ادامه رايزني‌ها ميان کشورهاي عضو گروه 3+3 و جمهوري اسلامي ايران بر سر برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و مسأله نظارت و راستي‌آزمايي آژانس درباره اقدامات تحت اين توافق گفت‌وگو کرديم.»

ابعاد نظامي احتمالي (PMD) موضوعي است که در چارچوب مسئله «مطالعات ادعايي» بعد از 2006 درباره فعاليت‌هاي گذشته هسته‌اي ايران مطرح شده است. اين موضوع مجموعه اي از اتهامات را عليه ايران مطرح مي‌کند و به وجوه تسليحاتي برنامه هسته‌اي ايران اشاره مي‌کند. اين موضوع به طور مفصل در ضميمه گزارش نوامبر 2011 يوکيا آمانو آمده است. ايران و آژانس در آبان 1392 براي چندمين بار توافقي را با عنوان «چارچوبي براي همکاري» امضا کردند که بر اساس آن قرار شد تا سوالات باقي مانده درباره گذشته و حال طرح و رفع ابهام شود. در همين چارچوب 18 سوال از سوي آژانس طي چند مرحله همکاري ميان دو طرف مطرح شد که از اين تعداد 16 مورد بررسي و رفع ابهام شده است. دو مورد باقي‌مانده مربوط به "محاسبات نوتروني" و "انفجارات با قدرت بالا" است که همچنان بحث بر روي آن باقي است.


 ماندگار بر جريده عالم 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند درمورد موضوع 1.4 از پيش نويس دستورکار:

(بررسي تقاضاهاي عضويت در FUIW ارائه شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالي)

قسمت هفتاد و سوم

جمهوري اسلامي ايران

مؤسسه آموزش عالي طبرستان

1. نام دانشگاه: مؤسسه آموزش عالي طبرستان

2. شهرو کشور: چالوس- ايران

3. آدرس: خيابان خزر، خيابان 17 شهريور، چالوس، مازندران، ايران

تلفن: 2211963-191-98+

فکس: 2227800-191-98+

پست الکترونيکي: Info@Tabarestan.ac.ir

4. تارنما: WWW.Tabarestan.ac.ir

5. نام رئيس: دکتر افراسياب اميري

6. تاريخ تأسيس: 1996/04/27

7. دولتي يا خصوصي: خصوصي

8. شماره وتاريخ مصوبه تأسيس يا گواهي دولتي(يک تصوير به آن ضميمه شود):

1996/04/27

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي: ديپلم دبيرستان و رتبه آزمون ورودي سراسري

10. مدت تحصيل( يا تعداد ساعات) براي مرحله اول آموزش عالي: 4 سال

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: ليسانس مناسب و رتبه بالا در آزمون تحصيلات تکميلي سراسري

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي: -

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها و مؤسسات عالي: -

14. تعداد هيأت علمي: 327

15. تعداد کل کارکنان دانشگاه: 87

16. تعداد دانشجويان: داخلي: خارجي:

17. زبان (هاي) مؤسسه: فارسي

18. درجه اعطايي: فوق ديپلم ( 2سال)، ليسانس
(4 سال)، فوق ليسانس (2 سال)

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تأسيس دانشگاه: فوق ليسانس 40

20. تعداد سمپوزيوم هاي و کنفرانس هاي تنظيم شده آکادميک درسال: 7 در سال

21. موجودي هاي کتابخانه: کتاب 14741

مجلات: 33 اسناد خطي: -

22. تعداد انتشارات از زمان تأسيس:( خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات):

7 مورد خبرنامه در سال، يک مجله، و 29 کتاب، 59 مقاله داخلي و 81 مقاله خارجي چاپ شده است.

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: -

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که باآنها موافقت نامه همکاري امضا شده: 1

25. تعداد بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان: -

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: 3 زمين هاي بازي: 2 تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: -

27. شهريه و ساير قسمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا:

ليسانس 600 تا 800 ، فوق ليسانس 1600

براي خارجي ها به دلار آمريکا:

فوق ليسانس 4400 تا 6000


 يك نكته از هزاران 

 يک انگليسي با راه اندازي يک سايت اينترنتي در تلاش است بدهي هاي دولت يونان را با جمع آوري اعانه و کمک هاي مردمي بپردازد. اين سايت خيريه 5 روز است که کار خود را آغاز کرده و تاکنون يک ميليون و 360 هزار يورو براي پرداخت بدهي هاي يونان جمع کرده است. شعار اين خيريه «کمک مردم به مردم» و هدف نهايي آن جمع آوري يک ميليارد و 600 ميليون يورو عنوان شده است.

اما مهمترين مسئله در اين حركت، نوع نگاه مردم به مردم در جوامع توسعه يافته مي باشد. حركت‌هاي مردمي در اين جوامع بسيار جلوتر از اقدامات دولت‌ها مي‌باشد و مردم خود را در مقابل مشكلات افراد در كشورهاي ديگر مسول مي‌دانند. بايد اين اخلاق و الگوهاي رفتاري از سوي جامعه ما مورد توجه قرار گيرد و از رفتارهاي غربي صرفاً به دنبال مد و لباس نباشيم!!


 ميز خبر 

 عضو تيم مذاکره ايران:برجام هيچ بخش محرمانه اي ندارد

يک عضو تيم مذاکره کننده ايران خبرسازي برخي رسانه هاي آمريکايي مبني بر اينکه بخش هايي از برجام محرمانه خواهد ماند را رد کرد و آن را بي پايه و اساس خواند.

به گزارش ايرنا وي با اعلام اين نکته افزود : اين گونه مطالب هيچ پايه و اساسي ندارد وهيچ بخشي از توافق جامع يا برجام محرمانه نيست.اين عضو تيم مذاکره کننده هسته اي ايران تاکيد کرد: اگر توافق جامع حاصل شود همه اسناد و ضمائم مربوط به آن منتشر خواهد شد و در دسترس قرار خواهد گرفت , طرف ايراني بر اين امر پافشاري دارد.

المنار مدعي شد؛

آغاز تدوين قطعنامه شوراي امنيت براي لغو تحريم‌هاي ايران

شبکه خبري المنار در گزارشي مدعي شد: کشورهاي عضو دائم شوراي امنيت سامان ملل حاضر در مذاکرات هسته‌اي تدوين قطعنامه لغو تحريم‌هاي ايران را آغاز کرده‌اند.

به گزارش شبکه المنار در خبري فوري مدعي آغاز روند تدوين قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل در خصوص لغو تحريم‌هاي ايران شد.در اين گزارش آمده است: اکنون تلاش مي‌شود متن قطعنامه شوراي امنيت که بر اساس آن تحريم هاي ايران به موجب توافق هسته اي لغو خواهد شد، تهيه شود.

کشته شدن 100 غيرنظامي به دنبال حمله عوامل بوکوحرام در شمال نيجريه

شبه‌نظاميان گروه بوکوحرام اقدام به آتش زدن منازل و مساجد در يک روستا در شمال شرق نيجريه کردند.به گزارش پايگاه اينترنتي اسپوتنيک، شاهدان عيني اعلام کردند که شبه‌نظامياني که احتمالا متعلق به گروه تروريستي بوکوحرام هستند حدود 100 تن را در روستايي در شمال شرق نيجريه به قتل رساندند.

شاهدان عيني هم چنين اعلام کردند که اين شبه‌نظاميان منازل مسکوني را به آتش کشيدند و به چند مسجد حمله کردند.

اظهار تاسف روسيه نسبت به راهبرد نظامي جديد آمريکا

سخنگوي کرملين در واکنش به راهبرد نظامي جديد آمريکا گفت: نسخه جديدي از سند راهبرد امنيت ملي روسيه در حال حاضر در دست تدوين است و مسکو اقدامات متقابلي را عليه تهديدهاي بالقوه اتخاذ خواهد کرد.به گزارش خبرگزاري ايتارتاس، ديميتري پسکوف، سخنگوي رياست‌جمهوري روسيه در اظهارنظري درباره راهبرد نظامي جديد واشنگتن اظهار تاسف کرد که سند اين راهبرد به هيچ‌وجه نمي‌تواند به عادي‌سازي روابط با روسيه کمک کند بلکه برعکس يک پيام صراحتا تقابلي را منتقل مي‌کند.

وي درباره تدوين نسخه جديدي از راهبرد امنيتي روسيه گفت: اين کار در حال حاضر در دست انجام است. پسکوف تاکيد کرد که در حال حاضر هنوز خيلي زود است که محتواي آن را افشا کنيم.وي گفت: بياييد تا زمان انتشار سند صبر کنيم. طبيعتا همه تهديدهاي امنيت ملي در نظر گرفته شده و بررسي مي‌شوند و اقدامات متقابل متناسبي ارائه خواهد شد.


 ميـز‌خبر 

 آماده باش فرانسه به شرکت هايش: از بازار ايران جا نمانيد

در صورت دست يابي به توافق هسته اي، لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه بعد از گذشت مدت کوتاهي از دست يابي به توافق هسته اي به تهران سفر خواهد کرد و در صورت برداشته شدن تحريم هاي ايران، اين کشور مي تواند مبلغي به رقم 150 ميليارد دلار از پول هاي خود را از بانک هاي جهان دريافت مي کند. خبرگزاري رويترز در گزارشي به نقل از يک ديپلمات فرانسوي گفت که به شرکت هاي اين کشور براي رفتن به ايران آماده باش داده شده است. به گزارش عصرايران، رويترز نوشت: فرانسه از شرکت هايش خواسته است خود را آماده بازگشت به ايران کنند. اين اتفاق قبل از دست يابي به توافق احتمالي ميان ايران و قدرت هاي جهاني روي مي دهد اما موضع سرسختانه فرانسه در مذاکرات هسته اي و روابط پاريس با کشورهاي عربي به معني ادامه مسير همراه با سنگلاخ فرانسه با ايران است.


 انتقاد لاريجاني از اظهارات نسنجيده در موضوع هسته‌اي؛
 با اظهارات تند و تخريبي نمي‌توان وحدت را در کشور ايجاد کرد 

رئيس مجلس تاکيد کرد که تمام مسئولان از تيم مذاکره کننده و توافق هسته‌اي مبتني بر منافع ملي حمايت مي‌کنند. به گزارش خبرنگار خبرگزاري خانه ملت، علي لاريجاني در همايش روز ملي صنعت و معدن استان قم گفت: کشور در شرايط کنوني نيازمند وحدت بوده و برخي انتقادها نسبت به عملکرد تيم مذاکره کننده غلط است.وي با اشاره به آخرين وضعيت پرونده هسته‌اي گفت: در مسائل بين المللي بويژه پرونده هسته‌اي نسبتا مشکلاتي وجود دارد و تلاش مي شود که اين موضوعات حل شود اما شاهد هستيم برخي افراد به زعم خودشان براساس وظيفه شرعي در منافع ملي حرف‌هايي مي‌زنند که غلط است حال اين سوال پيش مي‌آيد که چرا برخي افراد با اظهارات نسنجيده اذهان را تخريب مي کنند.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: برادري در يکي از استان ها در رابطه با مذاکرات هسته‌اي اعلام کرده که تمام واحدهاي هسته‌اي کشور پس از توافق ژنو تعطيل شده، همچنين يک برادر ديگر گفته که ما با توافق دار و ندار فناوري هسته‌ايمان را به آمريکا داده‌ايم. همچنين يک نفر ديگر در مسئله هسته‌اي مردم را تحريک مي‌کند که آقا تنها است. حال اين سوال پيش مي‌آيد که اگر اين افراد مشکلي دارند چرا پشت رهبري پنهان مي‌شوند. اين در حالي است که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند که مذاکره‌کنندگان کشورمان متعهد، متدين، غيور و شجاع هستند. حال آيا اظهارات اين گونه افراد با فرمايشات معظم له برابر است.

لاريجاني با بيان اينکه کشور در شرايط کنوني نيازمند وحدت و همدلي است، گفت: قطعا با اظهارات تند و تخريبي نمي‌توان وحدت را در کشور ايجاد کرد، از اين رو درشرايط کنوني بايد حرف رهبري را گوش کنيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تخريب‌هاي صورت گرفته عليه دولت يازدهم افزود: چرا دولتي که تازه سرکار آمده را بايد تخريب کنيم اين در حالي است که رهبر معظم انقلاب در ديدار اخيرش با نمايندگان مجلس فرمودند که تمام قوا بايد دولت را کمک کنند. البته اين فرمايشات به معناي انتقاد نکردن نيست بلکه انتقاد بايد آگاهانه، سازنده و عالمانه باشد.

لاريجاني با تاکيد بر اينکه طرح برخي مباحث و اظهارات تخريبي کمکي به حل مشکلات اقتصادي کشور نمي‌کند، تصريح کرد: اين اظهارات و اقدامات تنها به اختلافات دامن مي‌زند از اين رو در شرايط کنوني تمام مسئولان بايد کلاهشان را قاضي کنند زيرا کشور از نظر اقتصادي دچار مشکل است حال بايد به جاي سياسي کاري براي حل مشکلات اقتصادي کشور تلاش کرد. همچنين توجه به توليد داخل و اقتصاد بايد هدف مسئولان انقلابي باشد.

وي ادامه داد: قطعا تمام مسئولان کشور از توافق هسته‌اي که خطوط قرمز کشور را رعايت کرده و منافع ملي را تامين کند حمايت مي‌کند از اينرو طرح برخي مسائل و اظهارات تخريبي عليه مذاکرات هسته‌اي نه حرف رهبري بوده و نه حرف مسئولان است زيرا مقامات کشور در انتهاي دولت قبل در اين رابطه بحث کرده و تصميمي آگاهانه گرفته‌اند که براساس آن با توجه به مجموعه شرايط کشور و وضعيت مناسب صنعت هسته‌اي هم اکنون موقع مذاکرات و توافق رسيده است که اين تصميم براساس مسائل احساسي نبوده، بلکه با استدلال صورت گرفته است.


 داوود اوغلو:
 طرح فوري براي مداخله نظامي در سوريه نداريم 

با وجود آن که منابع امنيتي در ترکيه اعلام کرده‌اند، ارتش اين کشور سربازان و تجهيزات بيشتري در طول مرز با سوريه همزمان با افزايش درگيري‌ها در شهر حلب مستقر کرده، "احمد داوود اوغلو" اعلام کرد، آنکارا طرحي فوري براي مداخله نظامي در سوريه ندارد. به گزارش خبرگزاري رويترز، منابع خبري و مقامات انکارا اظهار کردند، ارتش ترکيه همزمان با افزايش درگيري‌ها در شهر حلب سوريه تدابير امنيتي خود را افزايش داده و نيروهاي ويژه خود را به سمت مرز سوريه گسيل داشته است.

احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه در مصاحبه با کانال 7 تلويزيون اين کشور گفت: اين درست است که ما براي حفاظت از مرزمان تدابير احتياطي را در پيش گرفته ايم. دستوراتي به منظور اقدام در خصوص بروز هر گونه وضعيتي در طول مرزمان که امنيت ترکيه را تهديد کند، داده شده اما هيچ کس نبايد انتظار داشته باشد که ترکيه فردا و يا در آينده اي نزديک وارد خاک سوريه شود.


 خبر 

ظريف:

پيشرفت زيادي در مذاكرات صورت گرفته است

وزير امور خارجه کشورمان درباره روند مذاکرات هسته‌اي گفت: پيشرفت زيادي صورت گرفته اما موضوعات فني و نگارشي مختلفي وجود دارد و در نهايت تصميم سياسي که من بارها گفته‌ام بايد محقق شود.به گزارش ايسنا ، محمدجواد ظريف در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روز پنجشنبه گفت‌وگوهاي خوبي داشتيم و در سه روز گذشته همه وزيران خارجه به وين آمدند و برخي وزيران مجددا به وين خواهند آمد. ما يک دور مسايل را مرور کرديم و پيشرفت‌هاي زيادي نسبت به کاري که شروع کرديم انجام شده است. وي تصريح کرد: پيشرفت‌هاي زيادي صورت گرفته اما موضوعات فني و نگارشي مختلفي وجود دارد و در نهايت کشورهاي بايد تصميم سياسي که من بارها گفتم را بگيرند که دنبال توافق هستند يا فشار.

وي ادامه داد: فشار و توافق موضوعاتي نيستند که بتوان با يکديگر جمع بست. ما از نظر اصل اراده يا ادعاي وجود اراده بارها شنيده‌ايم که گفتند دنبال توافق هستند.

برخي مواقع در نگارش مشکلاتي پيش مي‌آيد که نشان مي‌دهد بيشتر در ديوان‌سالاري‌هاي برخي کشورها گرايش به سمت حفظ تحريم هاست. بايد از اين مشکلات هم عبور کنيم. احساس مي‌کنيم اراده سياسي کافي وجود دارد ولي هنوز اين اراده سياسي به سيستم اداري منتقل نشده است.

مقام صهيونيست: آمريکا در تمامي موضوعات حساس کوتاه آمده است

يک مقام عالي رتبه رژيم صهيونيستي با ابراز خشم و نگراني شديد از مفاد توافق هسته اي احتمالي ايران و غرب، توافق آتي را پر از نقاط ضعف خواند و گفت که آمريکا به قدري مشتاق توافق با ايران است که از تمامي مواضع خود در موضوعات حساس کوتاه آمده است.

به گزارش ايرنا ،اين مقام عالي رتبه رژيم صهيونيستي که به نامش اشاره نشده است، در گفت و گو با شبکه تلويزيوني i24news متعلق به اين رژيم، از مفاد توافق هسته اي احتمالي ايران و غرب به شدت ابراز نگراني کرد و مدعي شد: 'به نظر مي رسد که اين توافق، توافق بدي باشد و پر از نقاط ضعفي است که راه گريز را براي ايران باز مي کند.'

وي خشمگينانه تاکيد کرد: 'اسراييل به شدت نگران است. قدرت هاي غربي و در درجه اول آمريکا به قدري مشتاق دستيابي به توافق هستند که در مقابل خواسته هاي ايران تسليم شده اند. ما شاهد اين هستيم که غرب از تمامي مواضع خود در موضوعات بسيار حساس کوتاه آمده است: دسترسي به تاسيسات (هسته اي) مشکوک ايران، بازرسي هاي نظامي و برنامه تحقيق و توسعه سانتريفيوژها. اينها همه به معناي اين است که برنامه هسته اي ايران به هيچ وجه متوقف نخواهد شد. وي افزود که تل آويو قصد دارد در دو روز آينده با اعضاي گروه 1+5 تماس بگيرد.


 بازگرداندن جسد توريست هاي کشته شده در تونس به انگليس 


 گردهمايي دانشجويان استعداد درخشان علوم پزشکي 


 سرمقاله 

 وسوسه‌هاي خطرناك پس از توافق

حميدرضا عسگري

در حالي که مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 در وين عملاً در وقت اضافه پس از ضرب الاجل اوليه در جريان است، اخبار رسانه هاي بين المللي به طور فزاينده اي از حصول پيشرفت در مذاکرات حکايت دارند. همچنين شنيده شده کشورهاي عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل که در موضوع هسته اي طرف مذاکره با ايران هستند، کار تدوين قطعنامه اي به منظور لغو تحريم هاي موجود عليه ايران را آغاز کرده اند. اگرچه رسانه‌هاي خبري در جهت‌ پوشش آخرين تحولات مذاكرات به منابع و مقامات مختلفي دسترسي دارند، اما چشم‌ها به اتاق مذاكرات دوخته شده تا خبرنهايي از سوي مقامات رسمي مذاكرات اعلام گردد.

ضمن اميد داشتن به حصول توافق هسته‌اي باغرب ، بايد توجه داشت كه ضرورت برنامه ريزي براي مرحله پسا تحريم بسيار حائز اهميت است. اينكه چطور از فرصت احتمالي استفاده بهينه داشته باشيم، نيازمند داشتن مدل‌ها و طرح‌هاي متقاوتي است كه هركدام در زمينه‌هاي مختلف مي تواند گره گشاي برخي مشكلات كشور باشد. مسلما با لغو تحريم‌هاي بانكي و اقتصادي، سرمايه قابل توجهي به دست دولت خواهد آمد كه مديريت آن بسيار سخت تر از جنگيدن بر سر ميز مذاكره خواهد بود. درصورت لغو تحريم‌ها امكان دسترسي ايران به بيش از 100 ميليارد دلار از درآمدهاي بلوكه شده فراهم خواهد شد، كه عنان اختيار آن در دست دولت خواهد بود. متاسفانه ما در استفاده از منابع و سرمايه‌هاي ارزي طي دولت‌هاي نهم و دهم بسيار ضعيف عمل كرديم و با تغيير سياست اقتصادي كشور تجربه تلخي داشته‌ايم. در بين سال‌هاي 92 الي 84 به جز اواخر دوره دولت دهم، كشور صدها ميليارد دلار درآمد نفتي و غير نفتي داشت. اما اين ثروت تاريخي و چه بسا تكرار ناپذير بجاي آنكه صرف حل مشكلات اساسي و توسعه كشور گردد، در واردات بي‌رويه به كار گرفته شد و سياست اقتصادي كشور را به سمت بحران اقتصاد تك محصولي متكي بر واردات سوق داد. در اين مدت بيش از 720 ميليارد دلار از سرمايه‌هاي مملكت صرف واردات كم ارزش ترين كالاهايي شد كه هيچ ارزش افزوده‌اي براي كشور نداشت. البته اين موضوع نشأت گرفته از ضعف مديريتي در انتخاب راه‌ حل‌هاي اساسي براي رفع نياز‌هاي كشور مي‌باشد. اينكه نيازهاي كشور را بدون هيچ دردسري از طريق واردات تامين كنيم شايد راحت ترين راه باشد، اما نتايج بعدي آن موجب بروز بزرگ ترين مشكلات اقتصادي براي كشور مي‌گردد. كاهش ارزش پول ملي، ركود و تعطيلي واحدهاي توليدي، افزايش تورم، بيكاري و... تنها بخشي از آسيب‌هايي است كه واردات بي رويه و عدم مديريت منابع ارزي براي كشور به همراه داشته است.

در زمان فعلي نيز باتوجه به كسري بودجه دولت در بخش‌هاي مختلف، بهره‌گيري از منابع آزاد شده ارزي بسيار وسوسه انگيز خواهد بود. بايد بسيار مراقب بود تا واردات بي دردسر، بر دغدغه ملي نجات اقتصاد کشور كه همان اقتصاد مقاومتي است، غلبه نکند. از سوي ديگر ثروتمند شدن دولت پس از توافق نبايد موجب ذوق زدگي گردد و سيل سرمايه‌هاي ارزي كشور همچون عملكرد دولت گذشته براي راضي نگه داشتن مردم به جامعه تزريق شود.

دربعد سياسي نيز حصول توافق هسته‌اي مي‌تواند براي ايران وسوسه انگيز باشد. امروز توافق هسته اي در حالي منعقد مي شود که جهان عرب تقريباً دچار مشكلات داخلي است و اقتدار سابق را ندارند.

قدرت مصر به شدت تضعيف شده، عربستان درگيرجنگ است و ديگركشورهاي عربي نيز ظرفيت قابل توجهي براي مديريت و تسلط بر اوضاع منطقه را ندارند. رهايي ايران از قيد و بند تحريم‌ها و با دراختيار داشتن ميلياردها دلار از اموال بلوكه شده، مي‌تواند موازنه قدرت با همسايگان عرب را به نفع تهران تغيير دهد. اما بايد توجه داشت كه همواره منافع ايران در تعادل موازنه قدرت در منطقه و ارتباط موثر با همسايگان مي‌باشد. لذا نبايد اجازه داد تا توافق با غرب زمينه سردي روابط با همسايگان را موجب گردد، درغير اين صورت هزينه‌هاي فراواني بر كشور تحميل خواهد شد كه اثر مثبت توافق هسته‌اي را از بين خواهد برد. لذا ضروريست تا مسولان عالي سياسي و اقتصادي كشور نظارت و سخت گيري جدي براي ورود اين سرمايه‌ها به كشور داشته باشند تا موفقيت در مذاكرات موجب بروز معضلات بزرگتري براي مردم و كشور در بعد داخلي و سياست خارجي نگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي