جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5033

معاون اول رييس جمهور:
ترديدي در حمايت دولت از بازار سرمايه وجود ندارد


اعضاي ستاد انتخابات تهران معرفي شدند


خبر


تظاهرات مردم يونان در آستانه رفراندوم دريافت کمک مالي خارجي‎


ديدار ظريف با رييس جمهوري اتريش


سرمقاله

ابلاغيه رييس جمهوري در خصوص ساماندهي نظام اقتصادي و بانکي؛
سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، از ضرورت هاي اجتماعي – سياسي است


سلطان قابوس موافقت نامه تعيين مرزهاي دريايي اين کشور با ايران را تاييد کرد


آمانو: گزارش ابعاد نظامي احتمالي تا پايان سال منتشر مي‌شود


رئيس پارلمان عراق: با تقسيم کشور مشکلي نداريم


ابراز اميدواري کلينتون نسبت به حصول توافق هسته‌اي


لاوروف: از همه طرح‌هاي ضدداعش از جمله تشکيل نيروي مشترک عربي حمايت مي‌کنيم


شوراي حقوق بشر سازمان ملل جنايات جنگي اسرائيل در غزه را محکوم کرد


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـز‌خبر


 معاون اول رييس جمهور:
 ترديدي در حمايت دولت از بازار سرمايه وجود ندارد 

معاون اول رييس جمهور با تاکيد بر اينکه ترديدي در حمايت دولت از بازار سرمايه وجود ندارد گفت: به صورت جدي علاقمند هستيم که بازار سرمايه کارکرد اصلي و طبيعي خود را داشته و بتواند به دور از مداخلات دولتي فعاليت کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دکتر اسحاق جهانگيري در جلسه‌اي با حضور اعضاي شوراي عالي بورس اظهار داشت: اقتصاد ايران در طول ساليان گذشته يک اقتصاد دولت محور بوده و عليرغم ابلاغ سياستهاي کلي اصل 44 قانون اساسي، اين شرايط هنوز تغيير مناسبي نداشته لذا نيازمند ادامه اصلاحات در قوانين و مقررات و تغيير در ذهنيت ها و رويکردها هستيم.

وي از اعضاي شوراي عالي بورس و شوراي پول و اعتبار خواست به بررسي و مطالعه دقيق مشکلات کنوني بازار سرمايه پرداخته و مشخص نمايند که اگر بخواهيم بازار سرمايه کارکرد واقعي خود را داشته و نقش فعالي در تامين مالي اقتصاد کشور داشته باشد، چه چالش‌ها و موانعي بايد از پيش روي برداشته شود.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به سهم نامناسب بازار سرمايه در اقتصاد کشور تاکيد کرد: نيازمند آن هستيم که بازار سرمايه بخش زيادي از تامين مالي اقتصاد را بر عهده بگيرد.

دکترجهانگيري همچنين با اشاره به رويکرد دولت يازدهم مبني بر تلاش در جهت اصلاح قوانين و مقررات دست و پا گير تصريح کرد: دولت تدبير و اميد مصمم است قوانين و مقررات دست و پا گير را اصلاح کرده ، موانع حضور مناسب بخش خصوصي در اقتصاد کشور را بردارد و بستر تسهيل امور و فرايندها را مهيا سازد.

وي در ادامه اين جلسه با تاکيد براينکه ورود مردم به بورس نيازمند مشورت هاي دقيق اقتصادي است خاطرنشان کرد: بايد در اين زمينه کار فرهنگي انجام شود تا مردم در مقاطعي که احساس مي کنند بازار سرمايه از سود خوبي برخوردار است، به صورت ناگهاني و بدون اطلاع کافي، سرمايه هاي خود را به سمت بورس هدايت نکنند، بلکه با اشراف و آگاهي کافي از ابعاد و زواياي مختلف بورس در اين زمينه گام بردارند تا متحمل خسارت احتمالي نگردند.

معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به مسائل و مشکلات مطرح شده ازسوي اعضاي شوراي عالي بورس گفت: دولت همه توان و اختيارات خود را به کار خواهد گرفت تا مشکلاتي چون تحريم هاي ظالمانه دشمنان را برطرف سازد، با اين حال ممکن است برخي اقدامات اصلاحي، نيازمند برنامه هاي بلند مدت باشد که حل آنها نيازمند بررسي دقيق و آسيب شناسي و سپري شدن مدت زمان لازم است.

دکتر جهانگيري با بيان اينکه هم اکنون واحدهاي بزرگ صنعتي و اقتصادي حاضر در بورس کشور نظير فولاد، سيمان، پتروشيمي و.... با مشکلاتي مواجه هستند، از وزير امور اقتصادي و دارايي خواست جلساتي را تشکيل دهند تا هرآنچه براي رونق بخشيدن به بازار سرمايه لازم است مشخص گردد و بتوانيم برنامه‌اي مدون براي يک دوره زماني خاص تهيه کنيم و در جهت حل مشکلات و رونق بازار سرمايه حرکت کنيم.


 اعضاي ستاد انتخابات تهران معرفي شدند 

 مدير روابط عمومي فرمانداري تهران از صدور احکام و معرفي اعضاي ستاد انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره انتخابات خبرگان رهبري در شهرستان تهران خبر داد. ايمان قرباني در گفت‌وگو باايسنا گفت: طي احکامي از سوي عيسي فرهادي معاون استاندار تهران و فرماندار مرکز حوزه انتخابيه تهران اعضاي ستاد انتخابات شهرستان تهران معرفي شدند.

وي با اشاره به تشکيل هفت کميته زير مجموعه ستاد انتخابات شهر تهران افزود: کميته هاي مزبور شامل کميته مالي و پشتيباني، کميته آموزش و تبليغات، کميته اقليت هاي ديني، کميته اطلاع رساني، کميته امنيتي و انتظامي، کميته حقوقي و کميته ساماندهي امور مناطق است. 1-علي اصغر ناصر بخت رييس ستاد انتخابات 2-احمد اسماعيل‌وند مسئول کميته مالي و پشتيباني 3-غلام حسين آرام مسئول کميته آموزش و تبليغات 4-محمود مصلحي جانشين ستاد و رييس کميته اقليت هاي ديني 5-ايمان قرباني مسئول کميته اطلاع رساني 6-رضا قاسمي مسئول کميته امنيتي انتظامي 7-اميرعباس علاءالديني مسئول کميته حقوقي 8-علي وحيد هنري مسئول کميته ساماندهي امورمناطق 9-حميد صالح دبير ستاد 10-حسين فيروزي مسئول دفتر رييس هيات اجرايي


 خبر 

 سرلشکر فيروزآبادي:

شهادت مي‌دهم امروز دولت جز خير مردم، انقلاب و کشور را نمي‌خواهد

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: بنده به عنوان يک بسيجي خاک پاي ايران شهادت مي‌دهم امروز دولت جز خير مردم، انقلاب و کشور را نمي‌خواهد و همه بايستي يکپارچه پشتيبان آن باشيم.

به گزارش دفتر ويژه رئيس ستادکل نيروهاي مسلح، سردار سرلشکر سيدحسن فيروزآبادي رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در حاشيه نخستين جلسه انجمن علمي راهبردي دانشگاه عالي دفاع ملي اظهار داشت: ايران در شبهاي مبارک قدر براي موفقيت مذاکره‌کنندگان هسته‌اي کشورمان دعا مي‌کند.

وي افزود: دولت دکتر روحاني دولتي مجاهد و ايثارگر است و مذاکره‌کنندگان هسته‌اي امروز همچون رزمندگان اسلام در شب‌هاي عمليات نياز به دعاي ملت ايران اسلامي دارند.

فيروزآبادي در ادامه تأکيد کرد: بنده به عنوان يک بسيجي خاک پاي ايران شهادت مي‌دهم که امروز دولت جز خير مردم، انقلاب و کشور را نمي‌خواهد و همه بايستي يکپارچه پشتيبان آن باشيم.

رييس آينده موساد:

توافق هسته اي، ايران را وارد اقيانوسي از پول خواهد کرد

مسئول وزارت امور استراتژيک رژيم اسراييل و يکي از گزينه هاي اصلي براي رياست سازمان جاسوسي اسراييل (موساد) با ابراز نگراني از پيامدهاي توافق نهايي هسته اي با ايران گفت اين توافق دسترسي حکومت ايران را به اقيانوسي از پول فراهم خواهد کرد.رييس آينده موساد: توافق هسته اي ايران را وارد اقيانوسي از پول خواهد کرد

به گزارش روزنامه جروزالم پست اسراييل " رام بن باراک" از مسئولان بلند پايه امنيتي رژيم اسراييل در مصاحبه با روزنامه " ماکور ريشون" اسراييل با بد دانستن توافق در شرف انجام بين ايران و گروه 1+5 مدعي شد اين توافق به ايران اين امکان را مي دهد هر زماني که اراده کرد فعاليت هاي هسته اي خود را به سمت توليد تسليحات هسته اي سوق دهد.

رام بن باراک گفت :برداشتن تحريم ها امکان دسترسي حکومت ايران به اقيانوسي از پول را فراهم خواهد کرد و اين امکان موجب تحکيم نفوذ ايران در سراسر منطقه خواهد شد.

اين مقام اسراييلي گفت توافق هسته اي و برداشتن تحريم ها ايران را در موقعيتي قرار خواهد داد که هيچ قدرتي توان تهديد آن را نداشته باشد و در نقطه مقابل اين کشوررا قادر خواهد کرد نفوذ خود را در هر منطقه اي گسترش دهد.

اين مقام اسراييلي مدعي شد: هم اکنون تقريبا هيچ نقطه اي از خاورميانه نيست که ايران در آنجا نباشد و اعمال نفوذ نکند؛ ايران هم اکنون در عراق حضور دارد و منافع اين کشور در عراق با آمريکا هم پوشان است. در لبنان ايران به واسطه حضور حزب الله دست بالا را دارد و يمن نيز اخيرا از سوي ايران فتح شده است.


 تظاهرات مردم يونان در آستانه رفراندوم دريافت کمک مالي خارجي‎ 


 ديدار ظريف با رييس جمهوري اتريش 


 سرمقاله 

 خروج از حوزه تخصص و هزينه آفريني

حميدرضا عسگري

در طول روز به اقتضاي شغل و فعاليت‌هاي مختلفي كه برعهده داريم، با مسائل مختلفي اعم از سياسي، اقتصادي، فرهنگي، ورزشي، آموزشي و... مواجه مي‌شويم و گفت وشنودهايي بعضاً طولاني را در مورد آنها دنبال مي‌كنيم. جالب اينجاست كه بعضا موضع گيري و اظهارات دراين مباحث به حدي جدي مطرح مي‌شود كه گويا شخص متكلم از كارشناسان زبده و آشنا به ريز موارد در موضوع مطرح شده مي‌باشد. از آنجا كه اكثر اين اظهارات جنبه انتقادي دارد، افراد براي اثبات حرف خود، دست به تخريب عملكرد ديگران نيزمي زنند تا بيشتر از آنچه كه هستند خود را مطرح سازند.

البته اين رفتار نادرست ريشه در فرهنگ جامعه دوانده، و در اكثر مواقع موجب هزينه آفريني براي خود شخص و اطرافيان مي‌گردد. اين هزينه با رواج در بين مسئولين و اقشار صاحب جايگاه، بسيار افزايش پيدا مي‌كند و هزينه‌هاي سنگيني براي كشور به همراه خواهد داشت. خروج از حوزه تخصص در ايران گستره وسيعي دارد، اما نمونه‌هاي بارز آن را مي‌توان در دو مقوله "كلام و عمل" مشاهده كرد.

مبحث "انتقاد" به عنوان بارزترين نمود فرهنگ غيرتخصصي دركلام ، عوارض بسياري را در جامعه بوجود آورده است. مشكل اصلي فرهنگ انتقاد در كشور، نبود يك مميزي منطقي براي دسته بندي و تاييد صلاحيت افراد منتقد مي‌باشد. به عبارتي در ساختار نقدهاي مختلف، صلاحيت و تخصص منتقد مورد توجه قرار نمي گيرد. البته حق آزادي فكر و بيان براي همه محفوظ است، اما بايد بين اظهار نظر شخصي و انتقاد بر يك موضوع خاص تميز داده شود. چراكه انتقاد زماني موثر مي‌باشد كه ابتدا نقاد از علم و جايگاه قابل قبول در موضوع برخوردار باشد تا نظرش به عنوان يك صاحب نظر مورد تاييد همگان قرار گيرد.

به عنوان مثال انتقادات و اظهارنظرهاي رسمي برخي اقشار صاحب جايگاه اجتماعي و سياسي، در مسئله هسته‌اي، كه نيازمند اطلاعات علمي، ساختارشناسي هسته‌اي، سياسي، ديپلماتيك، و مجموعه‌اي از مسائل درهم تنيده در سطح روابط بين الملل مي‌باشد، نمي‌تواند كارگشاي مسئله هسته‌اي كشور باشد و اساسا موجب اخلال در روند فعاليت رسمي مسولان هسته‌اي خواهد شد. با رسيدن به مراحل پاياني مذاكرات مشاهده شد كه اظهارنظرها و دخالت‌هاي برخي افراد و اقشار كه هيچ ارتباط و علمي درمورد مسئله هسته‌اي نداشتند، چگونه موجب حاشيه سازي براي كشور در بعد داخلي و خارجي گرديد.

عدم برخورداري از تخصص در حيطه عمل نيزبخش ديگري از افزايش هزينه‌ها براي كشور مي باشد. نمود اين عارضه را مي‌توان در طي سال هاي گذشته و بكار گيري افراد غيرمتخصص در پست‌ها و نهادهاي تخصصي مشاهده كرد. استفاده از نيروهايي كه هيچ آشنايي و مهارتي در حوزه مديريت‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي، نداشتند موجب شد تا بازدهي بسياري از دستگاه‌ها و نهادهاي رسمي كاهش يابد و دچار آفاتي همچون فسادهاي مالي و اداري گردند. از سوي ديگر عدم توجه به تخصص افراد درگزينش‌هاي مختلف در ساختار اجرايي كشور، عاملي است كه ناخواسته موجب هزينه آفريني مي شود.

متاسفانه در كشور ما پست‌ها و مشاغل مختلف با تخصص و تحصيلات افراد ارتباط چنداني ندارد و ملاك گزينش‌ها مسائلي خارج حيطه تخصص افراد مي باشد. در برخي ادارات و نهادهاي مختلف ديده مي‌شود كه فردي با مدرك مهندسي، مدير يك بخش فرهنگي شده و يا بالعكس. لذا بيشترين هزينه‌ها به دست خود ما بر كشور و جامعه تحميل مي‌شود و علت آن را مي‌توان در فرهنگ ناصحيح تخصص‌گرايي در كشور دانست.

درنتيجه، غيرتخصصي بودن گفتارها و عمل‌ها در كشورمان هزينه هاي بسياري را برجامعه تحميل كرده است كه بخشي از آن ريشه در فرهنگ رفتاري داشته و بخشي از آن رنگ وبوي سياست به خود گرفته كه متاسفانه آسيب‌هاي فراواني را شامل حال مردم نموده‌اند. بايد به اين باور برسيم كه تفكيك مسائل برحسب تخصص و مهارت مي‌تواند موجب رشد و ارتقاي جايگاه كشور گردد و از بروز فسادهاي مختلف جلوگيري نمايد.


  ابلاغيه رييس جمهوري در خصوص ساماندهي نظام اقتصادي و بانکي؛
 سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، از ضرورت هاي اجتماعي – سياسي است 

رييس جمهوري در نامه مهمي به اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه بايد برنامه جامع اصلاح نظام بانکي و توسعه بازار اوليه سرمايه تدوين شود، رونق بخشي به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتي را ضرورت ملي دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، متن نامه حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني به اين شرح است:

با توجه به اين گفتمان و خواست دولت – ملت، در دو سال گذشته بيشتر فعاليت هاي اين دولت به ويژه تلاش هاي خستگي ناپذير براي رفع تحريم ها و بهسازي روابط خارجي، بر اين هدف متمرکز بوده و به موازات تلاش هاي انجام شده در حوزه سياست خارجي، گام هاي مؤثري نيز براي ثبات بخشي به حوزه اقتصاد کلان کشور برداشته شده است که خروج غيرتورمي از رکود در سال 1393، از دستاوردهاي آن به شمار مي رود.

در آستانه ورود به نيمه دوم اين دوره از مسووليت، رونق بخشي به اقتصاد و زمينه سازي براي دستيابي به رشد اقتصادي متناسب با ظرفيت هاي سرزميني و منابع انساني کشور عزيزمان در چارچوب سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، از ضرورت هاي اجتماعي – سياسي است و بايد در کانون برنامه ها و تلاش ها قرار گيرد.

در شرايط کنوني، تنگناي مالي ناشي از بي انضباطي هاي پولي، اعتباري و مالي مربوط به دوره وفور درآمدهاي نفتي که با تحريم هاي بانکي و مالي خارجي تشديد شده است، فراروي رونق اقتصادي کشور قرار دارد.

اشراف و جايگاه مسووليتي که جنابعالي ايجاب مي کند با استفاده از ابزارهاي پيش بيني شده در قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاء نظام مالي کشور، مشورت با صاحبنظران و همکاري جدي وزراء و روساي دستگاه هاي مرتبط به ويژه وزير محترم امور اقتصادي و دارايي، رييس کل محترم بانک مرکزي و مشاور محترم اقتصادي اينجانب، برنامه جامع اصلاح نظام بانکي و توسعه بازار اوليه سرمايه و سامان بخشيدن به بدهي هاي دولت را با ويژگي هاي ذيل تنظيم و نقطه آغاز و انجام آن را مشخص کنيد تا پس از هماهنگي با اينجانب به اطلاع عموم رسيده و به مورد اجرا گذاشته شود.

الف) حوزه نظام بانکي:

1- ساماندهي مناسب تأمين مالي کوتاه مدت و ميان مدت فعاليت هاي اقتصادي از طريق نظام بانکي

2- ساماندهي تأمين مالي بنگاه ها و فعاليت هاي اقتصادي کوچک و متوسط و همچنين سرمايه در گردش بنگاه هاي اقتصادي از طريق نظام بانکي

3- بازگرداندن مطالبات غيرجاري به ويژه مواردي که از چرخه توليد خارج شده اند و کاهش نسبت مطالبات غيرجاري به سطح استانداردهاي قابل قبول بين المللي

4- ايجاد زمينه رقابت در فعاليت هاي اقتصادي و بنگاه داري و توجه به استانداردها و نصاب قابل قبول در صورت هاي مالي بانک ها و بنگاه هاي تسهيلات گيرنده

5- انتظام بخشي به بازار پول از طريق بکارگيري کليه ظرفيت هاي نظام در جهت ساماندهي هر چه سريع تر مؤسسات اعتباري غيرمجاز و اتخاذ تدابير لازم براي

پيشگيري از اين گونه فعاليت ها

6- افزايش قدرت وام دهي بانک ها از طريق افزايش سرمايه نقدي توسط سهامداران دولتي و خصوصي در حد استانداردهاي بين المللي و ساير اقدامات ضروري مرتبط

ب) حوزه بازار سرمايه:

1- هدايت تأمين مالي نيازهاي بلند مدت به سمت بازار سرمايه و يا منابع خارجي

2- هدايت تأمين مالي نيازهاي بنگاه هاي بزرگ اقتصادي از طريق بازار سرمايه

3- بازنگري در قوانين و مقررات بازار سرمايه در جهت تعميق و افزايش سهم آن در تأمين مالي اقتصاد

ج) انضباط مالي دولت:

1- ميزان بدهي دولت به بانکها و پيمانکاران احصاء شود و نحوه مناسب تسويه آنها مشخص شود.

2- طراحي ساز و کار مناسبي که باعث شود ايجاد بدهي جديد براي دولت تحت کنترل درآمده و هدفمند شود.


  سلطان قابوس موافقت نامه تعيين مرزهاي دريايي اين کشور با ايران را تاييد کرد 

سلطان قابوس پادشاه عمان موافقت نامه تعيين مرزهاي اين کشور با جمهوري اسلامي ايران را تاييد کرد.

به گزارش خبرگزاري رسمي سلطنت عمان (اونا)، سلطان قابوس بن سعيد پادشاه اين کشور، توافقنامه تعيين مرزهاي عمان با جمهوري اسلامي ايران را تاييد و دستور انتشار آن در روزنامه رسمي و اجراي آن را صادر کرد.

در فرمان پادشاهي عمان آمده است: ما قابوس بن سعيد سلطان عمان براساس سيستم و ساختار قانوني کشور و بر اساس توافق نامه تعيين مرزهاي دريايي عمان و جمهوري اسلامي ايران که در تاريخ هفتم شعبان 1436 هجري قمري موافق با 26 ماه مي 2015 ميلادي، که در مسقط ميان دو کشور به امضا رسيد با در نظر گرفتن منافع عمومي فرمان داديم:

1- تاييد توافقنامه مذکور

2 - انتشار اين فرمان در روزنامه رسمي و اجراي آن از تاريخ انتشار.

سيد حمود بن فيصل البوسعيدي وزير کشور سلطنت عمان به نمايندگي از طرف عماني و محمدجواد ظريف به نمايندگي از طرف ايراني اين موافقت نامه را سه شنبه هفتم شعبان 1436 هجري مطابق با 26 مي 2015 ميلادي به امضا رساندند.

بر اساس توافقنامه تعيين مرز دريايي بين دو کشور، طولاني ترين مرز دريايي به درياي عمان بين کشور جمهوري اسلامي ايران و سلطنتي عمان به طول تقريبا 450 کيلومتر تحديد حدود شد.

اين اولين تحديد حدود پس از انقلاب اسلامي است که ميان ايران و عمان امضا شد.

پيش از اين در دهه 70ميلادي دو کشور مرز دريايي خود را در تنگه هرمز تعيين کرده و با امضاي موافقت نامه حاضر تعيين مرزهاي دريايي دو کشور کامل شد.

مرز دريايي ايران و عمان طولاني ترين مرز دريايي کشورمان با کشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس و درياي عمان است.

خط مرز دريايي مورد نظر با دقيق ترين روش هاي فني و براساس مباني حقوق بين المللي و اصول عدل و انصاف نهايي شده است .


  آمانو: گزارش ابعاد نظامي احتمالي تا پايان سال منتشر مي‌شود 

ايسنا : مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: آژانس تا پايان سال گزارش مربوط به ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي ايران را منتشر خواهد کرد.يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پيش از ورود به هتل کوبورگ در جمع خبرنگاران با اشاره به سفرش به تهران و ديدارش با رييس‌جمهور و دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران گفت: هدف از اين سفر حل و فصل موضوعات باقي مانده است که در اين زمينه ما پيشرفت‌هايي داشتيم ولي هم‌چنان کار بيش‌تري باقي مانده است. آمانو افزود: معتقدم که با همکاري ايران مي‌توانيم تا پايان سال گزارشي درباره ارزيابي مسائل مربوط به ابعاد احتمالي نظامي بدهيم.

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در پاسخ به اين پرسش که ايران اجازه داده است به مکان‌هايي که قبلا مجاز نبوديد دسترسي داشته باشيد؟ گفت: همانطور که گفتم حرکتمان رو به جلو و همراه با پيشرفت بود ولي نمي‌توانم وارد جزييات شوم.


 رئيس پارلمان عراق: با تقسيم کشور مشکلي نداريم 

 
ايسنا: رئيس پارلمان عراق ضمن بيان اين که بيشتر گروه‌هاي سياسي با اداره کشور به شکل فدرالي و ايجاد چند اقليم موافقند، اعلام کرد: دولت با فدرالي شدن عراق بدون خونريزي و درگيري مشکلي ندارد و اجراي اين طرح به نفع منطقه است. سليم جبوري، رئيس پارلمان عراق در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني "دجله" گفت: در صورت شکست روند آشتي ملي در عراق بيشتر گروه‌هاي سياسي با تقسيم کشور به چند اقليم موافقند.

وي با اشاره به اينکه تعداد حاميان طرح تقسيم عراق به چند اقليم‌ در حال افزايش است و اين طرح در ميان مردم و گروه‌هاي سياسي از استقبال خوبي برخوردار شده گفت: ما مشکلي با تقسيم کشور با رضايت همه طرف‌ها و بدون درگيري نداريم.

جبوري تاکيد کرد: درخواست تقسيم عراق و ايجاد اقليم‌هاي متعدد کم کم در ميان مردم و محافل سياسي در حال افزايش است. رئيس پارلمان عراق درباره گزينه تشکيل دو اقليم براي اهل تسنن و شيعيان در کشور گفت: اين طرح همزمان هم مشکل و هم يک راه حل است.


 ابراز اميدواري کلينتون نسبت به حصول توافق هسته‌اي 

 
رويترز :وزير امور خارجه پيشين آمريکا ابراز اميدواري کرد مذاکرات ايران و گروه 1+5 طي روزهاي آينده به نتيجه برسد.هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه پيشين آمريکا و کانديداي انتخابات رياست جمهوري سال 2016 در اين کشور روز جمعه گفت: اميدوارم که 18 ماه مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و قدرت‌هاي جهاني در روزهاي آينده به يک توافق منجر شود.کلينتون در ادامه با تکيه بر ادعاي بي‌اساس غرب مبني بر تلاش ايران براي دستيابي به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي بيان کرد: من کاملا اميدوارم که ما مي‌توانيم در هفته پيش رو به توافقي برسيم که به برنامه‌ هسته‌اي تسليحاتي ايران پايان مي دهد. حتي اگر اين توافق حاصل شود باز هم کارهاي بيشتري بايد انجام شود.وي همچنين گفت که حتي درصورت موفقيت مذاکرات هسته‌اي و حصول يک توافق باز هم مشکلات اساسي کشورش با ايران باقي خواهد ماند.


 لاوروف: از همه طرح‌هاي ضدداعش از جمله تشکيل نيروي مشترک عربي حمايت مي‌کنيم 

وزير امور خارجه روسيه هشدار داد که نه توافقنامه مينسک و نه روند صلح در اوکراين نبايد توسط کشوري نقض و تضعيف شود.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، "سرگئي لاوروف"، وزير امور خارجه روسيه به همتايان غربي خود هشدار داد که هرگونه اقدام براي تخريب و تضعيف توافقنامه‌ مينسک غيرقابل قبول است و اين توافقنامه‌ را نبايد نقض کرد. کشورهاي گروه تماس موسوم به نرماندي شامل فرانسه، آلمان، اوکراين و روسيه که همگي از سازش اوکراين نفع مي‌برند به دنبال بررسي مجدد توافقات مينسک هستند.

وزير امور خارجه روسيه به کشورهاي غربي تاکيد کرد تا به صورت فعالانه بر مقام‌هاي کي‌يف به منظور دستيابي به يک سازش صلح‌آميز با هدف توقف درگيري‌ها در اوکراين تاثير بگذارند.

لاوروف در جريان ديدار با همتاي لوکزامبورگي‌اش در مسکو به طرف‌هاي درگير در بحران اوکراين تاکيد کرد تا بار ديگر مذاکرات جديدي را برگزار کرده و به واقعيت‌ها و تحولات جديد بپردازند.


 شوراي حقوق بشر سازمان ملل جنايات جنگي اسرائيل در غزه را محکوم کرد 

 شوراي حقوق بشر سازمان ملل براي اولين بار با صدور قطعنامه‌اي ارتکاب جنايات جنگي در جنگ اخير غزه از سوي رژيم صهيونيستي را بررسي کرد و خواهان مجازات و محاکمه عاملان ارتکاب جنايات جنگي در جنگ اخير غزه شد.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، وزارت خارجه فلسطين اعلام کرد که 41 کشور از مجموع 47 کشور عضو شوراي حقوق بشر سازمان ملل به اين قطعنامه راي موافق دادند، اين در حالي است که پنج کشور ديگر از جمله هند، اتيوپي، مقدونيه، کنيا و پاراگوئه راي ممتنع دادند و آمريکا نيز راي مخالف داد.

اين قطعنامه که پيش‌نويس آن از سوي فلسطين تهيه شده بود به گزارش اخير سازمان ملل درخصوص محاکمه اسرائيل و برخي گروه‌هاي فلسطيني که مرتکب جنايات جنگي در جنگ اخير غزه شده‌اند، اشاره دارد.

سفير رژيم صهيونيستي در سازمان ملل اين قطعنامه را به منزله بيانيه‌اي عليه اسرائيل دانست. رياض مالکي، وزير خارجه فلسطين نيز از تصويب اين قطعنامه استقبال و از تمامي کشورهايي که در تصويب آن نقش داشته‌اند، قدرداني کرد.


 ماندگار بر جريده عالم 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند درمورد موضوع 1.4 از پيش نويس دستورکار:

(بررسي تقاضاهاي عضويت در FUIW ارائه شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالي)

قسمت هفتاد و چهارم

جمهوي اسلامي ايران

دانشگاه دامغان

1. نام دانشگاه: دانشگاه دامغان

2. شهرو کشور: دامغان - ايران

3. آدرس: دامغان - ايران

تلفن: 5262595-232-98+

فکس: 5262595-232-98+

پست الکترونيکي: International @du.ac.ir

4. تارنما: WWW.du.ac.ir

5. نام رئيس: دکتر علي حقيقي اصل

6. تاريخ تأسيس: 1984

7. دولتي يا خصوصي: دولتي

8. شماره وتاريخ مصوبه تأسيس يا گواهي دولتي(يک تصوير به آن ضميمه شود): 1990

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي: آزمون ورودي

10. مدت تحصيل( يا تعداد ساعات) براي مرحله اول آموزش عالي: 4 سال

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: آزمون ورودي

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي: 2 تا 5 سال ( بستگي به فوق ليسانس يا دکتري)

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها و مؤسسات عالي: مدرسه رياضي و علوم کامپيوتر - مدرسه شيمي- مدرسه بيولوژي- مدرسه زمين شناسي- مدرسه فيزيک

14. تعداد هيأت علمي: 100

15. تعداد کل کارکنان دانشگاه: 227

16. تعداد دانشجويان: 3180 داخلي: 3180 خارجي: -

17. زبان (هاي) مؤسسه: زبان اول فارسي- زبان دوم انگليسي

18. درجه اعطايي: ليسانس، فوق ليسانس، دکتري

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تأسيس دانشگاه: فوق ليسانس 300

20. تعداد سمپوزيوم هاي و کنفرانس هاي تنظيم شده آکادميک در سال: 2

21. موجودي هاي کتابخانه: کتاب 39331 مجلات: فارسي240، انگليسي40 اسناد خطي: -

22. تعداد انتشارات از زمان تأسيس:( خبرنامه ها، مجلات، کتاب ها، مطالعات):

خبرنامه 2، مجله 1 ، کتاب 29 ، مطالعات 87

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: -

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که باآنها موافقت نامه همکاري امضا شده:

دانشگاه فن آوري دولتي کورسک- روسيه

25. تعداد بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان: 1

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: 6 (200 فرد) زمين هاي بازي: 2 تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: مسجد، آمفي تأتر

27. شهريه و ساير قسمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا: دانشجوي غيردولتي300 تا 2000

براي خارجي ها به دلار آمريکا: 300 تا 2000


 يك نكته از هزاران 

 پزشكي قانوني اعلام كرد در ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت امسال 283 نفر جهت دريافت مجوز سقط درماني (جسماني) به مراکز پزشکي قانوني استان مراجعه کرده‌اند . البته اين آمار تنها تعداد آن دسته از سقط‌هايي است كه با مجوز قانوني صورت گرفته و برحسب تشخيص پزشكان براي سلامت مادر يا عوارض ژنتيكي در جنين مي‌باشد. آمار سقط‌هاي غير مجاز به مراتب بيش از اين آمار است.

اما نكته قابل اشاره دراين بحث نگراني‌ها از بابت افزايش سقط‌ جنين از بابت معضلات اجتماعي- اقتصادي مي‌باشد. عواملي مانند ناتواني در پرداخت هزينه کودک از جمله هزينه‌هاي مستقيم براي تربيت فرزند و يا از دست دادن درآمد هنگام مراقبت از فرزند، عدم حمايت از سوي پدر، عدم توانايي مالي براي داشتن کودکان اضافي، تمايل به ارائه تحصيل براي کودکان موجود، اختلال در تحصيل، مشکلات خانودگي و... مي‌باشد.


 ميز خبر 

 پوتين به اوباما پيشنهاد مذاکره براساس احترام و برابري داد

رئيس‌جمهور روسيه در پيام تبريکي به همتاي آمريکايي‌خود به مناسبت روز استقلال اين کشور، اوباما را به مذاکره براساس احترام متقابل و برابري فراخواند.به گزارش خبرگزاري رويترز، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در پيام خود آورده است: روابط روسيه - آمريکا براي حل بحران‌هاي جهان همچنان مهم است اگرچه دو کشور بر سر درگيري‌هاي اوکراين ، امور دفاعي و دموکراسي اختلاف عقيده دارند.

رئيس‌جمهور روسيه در پيام خود اشاره کرده است: به رغم اختلافات ميان دو کشور روابط آمريکا - روسيه همچنان فاکتور مهمي در ثبات و امنيت بين‌المللي است.

پوتين اطمينان داده است که روسيه و آمريکا مي توانند راه‌حل‌هاي مناسبي براي پيچيده‌ترين مسائل بين‌المللي پيدا کنند و با يکديگر با تهديدهاي جهاني و چالش‌ها مبارزه کنند اگر روابطي براساس اصول برابري و احترام به منافع يکديگر داشته باشند.

پکن: واشنگتن هنوز هم "تفکرات جنگ سرد" دارد

پکن ضمن ابراز عصبانيت خود نسبت به استراتژي جديد "ملي نظامي" وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد، واشنگتن بي‌جهت تهديد از سوي چين را بزرگ جلوه مي‌دهد و اين بيانگر اين مساله است که آمريکا همچنان در "تفکرات جنگ سرد" به سر مي‌برد.

به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، "هو آچونئينگ"، سخنگوي وزارت امور خارجه چين ضمن مطرح کردن واکنش رسمي کشورش به اين "استراتژي نظامي ملي" آمريکا گفت: پکن از اين سند ناراضي است و با برخي از مطالب آن مخالف است. اين استراتژي بي‌دليل و غيرمنطقي تهديدها از سوي چين را بزرگ جلوه مي‌دهد.

گزارش‌ها از توافق قريب‌الوقوع انصارالله با برقراري آتش بس در يمن

سخنگوي انصارالله يمن اعلام کرد که اين جنبش در حال رايزني با فرستاده سازمان ملل براي توافق جهت برقراري آتش بس در اين کشور است.

به گزارش پايگاه اينترنتي رصد، محمد عبدالسلام، سخنگوي انصارالله يمن در پيامي در صفحه شخصي خود در پايگاه اجتماعي فيس بوک با بيان اين مطلب عنوان داشت که روز جمعه با حضور سفيران اتحاديه اروپا و آلمان با اسماعيل ولد الشيخ احمد، فرستاده سازمان ملل به يمن در مسقط ديدار کرده است.

وي در ادامه نوشت: در اين ديدار در خصوص توافق جهت حصول آتش بس فوري که در طول ماه رمضان ادامه داشته باشد گفت‌وگو شد.

سخنگوي انصارالله اعلام کرد که اين جنبش با فرستاده سازمان ملل به يمن براي برقرارري آتش بس در طول ماه رمضان رايزني مي‌کند.

ابوبکر بغدادي 13 سرکرده داعش را اعدام کرد

پس از کودتاي نافرجام عليه رهبر خودخوانده داعش، ابوبکر بغدادي 13 تن از رهبران ارشد اين گروه تروريستي از جمله پنج تن از فرماندهان عالي‌رتبه را اعدام کرد.

روزنامه عرب‌زبان العربي الجديد مستقر در لندن به نقل از منابع سوري و عراقي گزارش داد: براي اولين‌ بار تلاشي براي عزل ابوبکر بغدادي صورت گرفت.

بنابر اين گزارش، اعضاي داعش تلاش براي کودتا عليه ابوبکر بغدادي رهبر گروه تروريستي مذکور را خنثي کردند و پس از آن بغدادي 13 تن از فرماندهان برجسته از جمله پنج فرمانده عالي‌رتبه را به دليل نقش در توطئه اعدام کرد.


 ميـز‌خبر 

 رهبرکره شمالي وزارت خارجه را به برادرش سپرد

بنا بر گزارش روزنامه ايلبوي کره جنوبي، رهبر کره شمالي برادر خوش گذران ناتني‌اش را به عنوان وزير خارجه اين کشور انتخاب کرده است. به نوشته روزنامه ديلي ميل، پيش از کيم جونگ اون، رهبر فعلي کره شمالي قرار بود کيم جونگ نام، برادر ناتني وي به عنوان جانشين پدر تعيين شود. اما بعد از اينکه کيم جونگ نام با پاسپورتي جعلي از جمهوري دومينيکن در ژاپن بازداشت شد اين عنوان به برادر کوچک‌تر رسيد. اما حالا گفته مي‌شود که برادر کوچک، برادر بزرگترش را به عنوان وزير خارجه پيونگ يانگ تعيين کرده است.

تصميم رهبر کره شمالي براي ارائه اين سمت به برادرش را مي‌توان دست دراز کردن و طلب کمک طلبيدن وي از خانواده توصيف کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي