جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5033

جزئيات آزمون اعلام شد؛
آزمون دكتري، آبان و اسفند هر سال برگزار مي‌شود


تازه‌ترين تغييرات و ضوابط جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي اعلام شد

کارنامه کنکور ارشد پزشکي منتشر شد؛
15 تيرماه؛ آخرين مهلت انتخاب رشته مجازشدگان آزمون کارشناسي ارشد پزشکي


خبــــر


يادداشت


 جزئيات آزمون اعلام شد؛
 آزمون دكتري، آبان و اسفند هر سال برگزار مي‌شود 

 به گزارش آفرينش، در ماه‌هاي اخير، با انتشار اخبار مبني بر تغيير نحوه برگزاري آزمون دكتري، بسياري از داوطلبان، درخصوص اين آزمون، دچار ابهاماتي بودند كه از جمله‌ي آن‌ها، زمان برگزاري آزمون بود كه اعلام شده بود قرار است سالانه، دو مرتبه برگزار شود. حال، صحبت‌هاي جديد معاون آموزشي وزارت علوم به پاره‌اي از اين ابهامات و از همه مهمتر، زمان برگزاري آزمون، پاسخ مي‌دهد.

معاون آموزشي وزارت علوم در خصوص زمان برگزاري آزمون دکتري براساس شيوه نامه جديد گفت: زمان برگزاري آزمون در شيوه نامه دکتري مشخص مي‌شود و اين شيوه نامه طي دو ماه آينده نهايي و ابلاغ مي‌شود.

مواد امتحاني آزمون سراسري دكتري

دکتر مجتبي شريعتي نياسر در خصوص زمان برگزاري آزمون دکتري که اعلام شده بود براساس قوانين جديد 2 بار در سال برگزار خواهد شد، گفت: آزمون‌ سراسري دکتري 2 بار در سال در ماههاي آبان و اسفند برگزار مي‌شود. اين آزمون شامل دروس زبان، استعداد تحصيلي و 3 درس پايه در هر گروه درسي برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: تمام جزئيات پذيرش دانشجو در اين شيوه نامه گنجانده شده است و طي دو ماه آينده نهايي و به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

معاون آموزشي وزارت علوم با اشاره به پيش بيني يک نظام جديد در پذيرش دکتري يادآور شد: يک نظام پاسخگويي براي اين آزمون مشخص شده تا در صورت بروز مشکل افراد بتوانند به آن مراجعه کنند.

وي يادآور شد: همچنين شوراي سياستگذاري و نظارت براي پذيرش دانشجويان دکتري نيز تعيين شده که اين شورا از اعضاي حقيقي و حقوقي و رؤساي دانشگاه‌هاي بزرگ کشور تشکيل شده است.

شيوه جديد پذيرش دانشجوي دکتري از سال آينده اجرا مي‌شود

شريعتي نياسر افزود: ما تمام تلاش خود را بکار مي‎گيريم که در روند پذيرش، مشکلي پيش نيايد و پذيرش غير منصفانه‌اي صورت نگيرد، تمام موارد به صورت جزيي در شيوه نامه پذيرش دانشجوي دکتري درج خواهد شد. دکتر مجتبي شريعتي نياسر در جمع معاونان آموزشي دانشگاه‌هاي استان تهران نيز گفت: شيوه جديد پذيرش دانشجوي دکتري از سال آينده اجرا مي‌شود.

وي ادامه داد: براساس اين شيوه، دانشگاه‌ها پس از برگزاري آزمون سراسري، حد نصاب و رتبه مصوب خود را اعلام مي‌کنند و از ميان داوطلبان واجد شرايط، دانشجويان را براساس سوابق آموزشي و پژوهشي، مصاحبه تخصصي يا آزمون تخصصي پذيرش مي‌کنند.

يك تغيير مهم؛ تجميع رشته‌هاي مشابه در يک گروه

وي افزود: از ديگر تغييرات شيوه جديد پذيرش دانشجوي دکتري در سال آينده تجميع رشته‌هاي مشابه در يک گروه است بطوري که تعداد گروههاي درسي آزمون از 272 به کمتر از 70گروه کاهش پيدا خواهد کرد.

معاون آموزشي وزير علوم گفت: تفويض اختيار به دانشگاه‌ها و افزايش اختيارات آنها برنامه‌محوري وزارت علوم است که اين برنامه در راستاي افزايش استقلال دانشگاه‌ها صورت مي‌گيرد و واگذاري اختيار پذيرش دانشجوي دکتري و تدوين برنامه‌هاي درسي دانشگاه از محورهاي شاخص اين برنامه است.

وي افزود: دانشگاه‌هاي گروه يک مي‌توانند نسبت به بازنگري و تدوين برنامه‌هاي درسي تمام رشته‌هاي داير خود اقدام کنند و ساير دانشگاه‌ها نيز مي‌توانند اين برنامه ها را در دانشگاه خود پياده کنند.شريعتي نياسر افزود: از ساير دانشگاه‌ها نيز خواسته شده است تا استادان شاخص خود را به معاونت آموزشي وزارت علوم معرفي کنند تا در کميته‌هاي برنامه‌ريزي اين معاونت وظيفه تدوين برنامه‌هاي کلان آموزشي را برعهده گيرند.


 تازه‌ترين تغييرات و ضوابط جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي اعلام شد 

 به گزارش آفرينش، جديدترين تغييرات و ضوابط بيست و يکمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي از سوي هيات اجرايي اين جشنواره اعلام شد.دکتر اصغر عبادي‌فر دبير اجرايي بيست و يکمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي ضمن اعلام اين خبر گفت: برگزيدگان اين دوره از جشنواره همچون دوره‌هاي قبل در دو گروه اصلي برگزيدگان حقيقي شامل محققين، محققين جوان و دانشجو و صاحبان پژوهشهاي برتر و نيز برگزيدگان حقوقي مرتبط با پژوهش شامل دانشگاهها، مراکز تحقيقاتي، نشريات علوم پزشکي، کميته‌هاي تحقيقات دانشجويي و مراکز رشد فناوري و همچنين مؤسسات غيردولتي حامي پژوهش معرفي خواهند شد.

شروط ثبت‌نام

رئيس مرکز توسعه و هماهنگي تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت افزود: محققين علوم پزشکي امسال در سه گروه علوم باليني و سلامت، گروه علوم پايه پزشکي و گروه ابداعات و اختراعات و فناوري به رقابت خواهند پرداخت و شرط ثبت‌نام در اين دوره براي محققين دارا بودن شاخص H ده و بالاتر و براي گروه محققين جوان و دانشجو H هفت و بالاتر مي باشد و مبناي اصلي ارزيابي برحسب امتيازات کسب شده در کارنامه پژوهشي افراد است.

رئيس مرکز توسعه و هماهنگي تحقيقات وزارت بهداشت و دبير اجرايي بيست و يکمين جشنواره رازي افزود: در هر يک از گروهها، پژوهشهاي برتر شامل کار تحقيقاتي با ارزش و با شرايط اعلام شده در فراخوان مي‌باشد و فارغ از امتيازات کارنامه پژوهشي مورد ارزيابي قرار مي گيرد و مقالات برجسته معرفي خواهند شد.دبير بيست و يکمين جشنواره علوم پزشکي رازي افزود: امسال در راستاي ارتقاي کيفي جشنواره ملاک احراز رتبه برگزيدگان حقيقي براساس شاخص H و ميزان امتيازات کسب شده در کارنامه پژوهشي در نظر گرفته خواهد شد.

دکتر عبادي فر گفت: جوايز برگزيدگان امسال نسبت به سالهاي قبل افزايش چشمگيري يافته است.گفتني است، متقاضيان مي‌توانند کارنامه پژوهشي خود را براساس خروجي Endnote تا پانزدهم مهر ماه سال جاري به دبيرخانه جشنواره ارسال نمايند.


 کارنامه کنکور ارشد پزشکي منتشر شد؛
 15 تيرماه؛ آخرين مهلت انتخاب رشته مجازشدگان آزمون کارشناسي ارشد پزشکي 

 به گزارش آفرينش، کارنامه علمي اوليه آزمون کارشناسي ارشد سال 94 در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شد.

آزمون کارشناسي ارشد سال 94 در روزهاي 30 و 31 ارديبهشت ماه و اول خردادماه برگزار شده بود و از تعداد 90 هزار و 154 نفر که در اين آزمون ثبت‌نام کردند تعداد 63 هزار و 918 نفر در جلسه آزمون شرکت کنند.

مهلت انتخاب رشته

کارنامه علمي داوطلبان در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شده است و افراد مجاز به انتخاب رشته از روز 12 تيرماه تا روز 15 تيرماه به مدت چهار روز فرصت را دارند که نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. ويرايش انتخاب محل تحصيل هم براي داوطلبان امکانپذير است. ظرفيت رشته محلهاي دانشگاههاي علوم پزشکي در آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي همزمان با انتخاب رشته اعلام شده است.

انتخاب رشته حدود 6000 نفر در آزمون ارشد پزشکي

در همين ارتباط، رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي درمورد آمار ثبت‌نام کنندگان اظهار کرد: تاکنون کم‌تر از 10 هزار نفر به سايت سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.ir مراجعه نموده‌اند و نزديک به 6000 نفر آن‌ها نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‌اند.

نتايج نهايي چه زماني اعلام مي‌شود؟

وي درمورد زمان اعلام نتايج نهايي اظهار کرد: نتايج نهايي نيز در اوايل شهريورماه اعلام مي‌شود.

اعتراض به نتايج ارشد علوم پزشکي وارد نيست

رئيس مرکز سنجش پزشکي وزارت بهداشت گفت: اعتراض به نتايج کارشناسي ارشد علوم پزشکي قابل قبول نيست زيرا نتايج با دقت زيادي بررسي شده ‌اند.

رئيس مرکز سنجش پزشکي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت: نتايج آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي هم به طور دستي و هم کامپيوتري بررسي و سپس اعلام مي‌شود. وي در ادامه افزود: اگر کسي مدعي شود نتايج غلط است يا به درصدها اعتراض داشته باشد قابل قبول نيست چرا که در سيستم کامپيوتري غلط‌ها موردي نيست، اگر اشتباهي صورت گيرد براي همه اتفاق مي‌افتد. پورکاظمي در خصوص قابل قبول نبودن اعتراضات به نتايج آزمون کارشناسي ارشد اظهار کرد: اگر نتايج غلط باشد دو حالت دارد حالت اول زماني است که برنامه اشتباه يا غلط باشد که در اين حالت براي همه اتفاق مي‌افتد و اعتراضات موردي کاملا بي اعتبار است، حالت دوم نيز براي زماني است که اطلاعات نادرست به کامپيوتر داده شود که اين کار نيز به عهده داوطلب است.

وي ادامه داد: حدود 5 نفر هم به نتايج آزمون دستياري علوم پزشکي اعتراض داشتند، پس از مراجعه و بررسي مجدد مشخص شد، اشتباهي در کار نبوده است.

رئيس مرکز سنجش آزمون پزشکي عنوان کرد: در سايت رسمي علوم پزشکي اطلاعيه‌اي مبني بر انتشار پاسخنامه آزمون کارشناسي ارشد منتشر شده است، اين پاسخنامه تا آخر هفته منتشر مي‌شود و افراد مي‌توانند پاسخ‌هاي خود را با آن مطابقت دهند و بنابر آن درصدها را دوباره حساب کنند.

دو خبر درمورد آزمون دستياري علوم پزشکي و دستياري دندانپزشکي

وي در خصوص انتخاب رشته آزمون دستياري علوم پزشکي بيان کرد: مهلت اعلام سهميه‌ها به اتمام رسيد و نتايج بايد توسط ارگان‌هاي مربوط بررسي و اعلام شود. نتايج آزمون دستياري دندانپزشکي نيز تا 10 روز آينده مشخص خواهد شد.


 خبــــر 

 دوشنبه هفته جاري؛ آخرين مهلت ثبت درخواست نقل و انتقالات دانشگاه آزاد

به گزارش آفرينش مهلت ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي روز دوشنبه 15 تيرماه پايان مي‎يابد.

به نقل از مرکز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، آن دسته از متقاضياني که موفق به ثبت درخواست در سامانه نقل و انتقالات نشده اند تا تاريخ 15 تيرماه مي‌توانند با مراجعه به سامانه نقل و انتقالات تحت عنوان متاخرين نسبت به ثبت درخواست اقدام کنند.

ثبت‌نام در سامانه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اسلامي

دانشجويان متقاضي مي‎توانند با مراجعه به سامانه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس http://78.38.220.207/ نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

آغاز ثبت‌نام دوره‌هاي کارداني دانشگاه جامع علمي‌کاربردي از 24 تيرماه

به گزارش آفرينش ثبت‌نام دوره‌هاي کارداني دانشگاه جامع علمي‌کاربردي از 24 تيرماه آغاز مي‌شود و تا 30 تيرماه نيز ادامه دارد. مهلت ثبت‌نام دوره‌هاي بدون آزمون در مقطع کارداني فني‌وحرفه‌اي دانشگاه جامع علمي کاربردي از 24 تا 30 تيرماه است.

ثبت‌نام در مهلت مقرر شده براي دوره‌هاي حضوري و غيرحضوري دانشگاه جامع صورت مي‌گيرد و علاقمندان براي ثبت‌نام بايد در مهلت تعيين شده به سايت سازمان سنجش به نشاني اينترنتي www.sanjesh.org مراجعه کنند.

رشته‌هاي درنظر گرفته شده براي اين دوره با توجه به تغييرات کيفي و استانداردسازي دانشگاه جامع علمي‌کاربردي، متناسب با نياز روز جامعه تعريف شده‌اند.

دستياران تخصصي و فوق تخصصي کمک هزينه تحصيلي تکميلي مي‌گيرند

به گزارش آفرينش معاون آموزشي وزارت بهداشت طي ابلاغيه اي از دانشگاهها و موسسات زيرمجموعه اين وزارتخانه خواست با توجه به مصوبات هيات امناء دانشگاه‌ها نسبت به ارتقاء پرداخت به دستياران تخصصي و فوق تخصصي اقدام نمايند.

دکتر باقر لاريجاني معاون آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به مصوبات مشترک دور اول هيأت امناء دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در سال 1394 درخصوص پرداخت مبالغي تحت عنوان کمک هزينه تحصيلي تکميلي در سال تحصيلي 95-94 به دستياران تخصصي و فوق تخصصي، نحوه پرداخت اين کمک هزينه را به دانشگاه‌ها و موسسات زيرمجموعه وزارت بهداشت ابلاغ کرد.

دکتر باقر لاريجاني با اشاره به اهميت آموزش دستياران تخصصي و فوق تخصصي در ارتقاء نظام سلامت کشور و نقش آن در اجراي اثربخش طرح تحول نظام سلامت گفت: باتوجه به دستورالعمل نظام پرداخت مبتني بر عملکرد، پرداخت کمک هزينه تحصيلي تکميلي به دستياران تخصصي و فوق تخصصي مي‌بايست ارتقاء يابد.

به نقل از روابط عمومي معاونت آموزشي وزارت بهداشت، وي افزود: اين کمک هزينه در سقف تعيين شده، به تشخيص رياست دانشگاه و برمبناي مشارکت دستياران در طرح تحول نظام سلامت کشور (علاوه بر مبالغ جدول کمک هزينه تحصيلي) پرداخت خواهد شد.

معاون آموزشي وزارت بهداشت در اين ابلاغيه تاکيد کرد دستياراني که بابت تحصيل خود شهريه مي پردازند مشمول پرداخت کمک هزينه تحصيلي تکميلي نخواهند شد.

جزئيات ثبت‌نام و برگزاري آزمون‌هاي آيلتس دانشگاه آزاد اعلام شد

به گزارش آفرينش، ثبت‌نام چهار آزمون آکادميک / جنرال آيلتس دانشگاه آزاد از روز 13 تيرماه آغاز شد.

اين چهار آزمون در مرداد و شهريورماه 94 برگزار مي‌شوند.

آزمون آکادميک/جنرال 23 جولاي (مطابق با اول مرداد) در تهران و رشت، آزمون آکادميک/جنرال 1 آگوست (مطابق با 10 مرداد) در تهران و آزمون آکادميک 13 آگوست (مطابق با 22 مرداد) در شهرهاي همدان و اصفهان برگزار خواهد شد.

همچنين ثبت‌نام آزمون آکادميک/جنرال که 29 آگوست (مطابق با 7 شهريور) در شهرهاي رشت، شيراز و کرمانشاه برگزار مي‌شود نيز آغاز شد.

ثبت‌نام آزمون آزمون آکادميک/جنرال که در 12 سپتامبر (مطابق با 21 شهريور) در شهرهاي تهران و تبريز برگزار خواهد شد از 21 تيرماه آغاز شد.

خدمات بيمه‌هاي مختلف دانشجويي ارتقاء مي‌يابد

به گزارش آفرينش، صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از دانشگاهها خواست تا به منظور ارتقاء خدمات بيمه‌هاي مختلف دانشجويي، ظرفيت دانشگاهها را تا 20 تير 94 به صندوق اعلام کنند.

مهندس ذوالفقار يزدان مهر، در بخشنامه‌اي به دانشگاه‌ها اعلام کرد: با توجه به اهميت سلامت دانشجويان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي و ارتقاء خدمات بيمه‌هاي مختلف دانشجويي با پرداخت حق بيمه کمتر و اعمال نظارت بيشتر، صندوق رفاه در نظر دارد موضوع انعقاد قراردادهاي بيمه‌اي متمرکز در سال 95-94 را با مشارکت دانشگاه‌ها بررسي کند.

در اين بخشنامه از دانشگاه‌ها درخواست شده است، ضمن پيشنهاد نوع و سقف تعهدات مورد نظر براي شرکت‌هاي بيمه‌گر (بيمه حوادث و بيمه تکميلي) ظرفيت مربوط به آن دانشگاه را حداکثر تا پايان وقت اداري روز شنبه 20 تير 94 ارسال کنند.

بديهي است عدم ارسال پاسخ نامه به منزله موافقت آن دانشگاه با تصميمات اتخاد صندوق تلقي مي شود.


 يادداشت 

 آخرين روزهاي خوابگاه و يك برداشت آزاد

زهرا كيان‌بخت

دانشگاه اعلام كرده بود كه چهاردهم تير، آخرين مهلت تخليه خوابگاه است و دانشجوياني كه در ترم تابستان، درس يا پايان‌نامه نداشتند، ملزم بودند خوابگاه را ترك كنند. از يك هفته قبل، غلغله‌اي تو خوابگاه برپا شده بود كه نگو. همه جا، بچه‌ها را مي‌ديدي كه مشغول حمل چمدان و وسايلي كه مي‌خواستند با خود به خانه ببرند يا به انبار خوابگاه، تحويل بدهند، بودند.

توي طبقات هم، مدام، صداي جابجايي وسايل مي‌آمد و اين شلوغي‌ها و جابجايي‌ها، گاه و بي‌گاه با اشك و لبخندهاي بچه‌ها درهم مي‌آميخت.

كافي بود از توي اتاقت بيرون بروي و مثلا به قصد شستن ظرفها، راهي آشپزخانه شوي، آن وقت مي‌ديدي در هر گوشه، چند نفري دارند هم‌اتاقي‌ها يا دوستانشان را بدرقه مي‌كنند و مشغول خداحافظي هستند.

روي بعضي از قيافه‎ها كه دقيق مي‌شدي، قطرات اشك را مي‌ديدي كه هنگام در آغوش گرفتن هم و حلاليت و خداحافظي، بر روي گونه‌هايشان جاري مي‌شد. بعضي‌ها هم مثل ساكنان اتاق چهارصد و پانزده، حتي موقع خداحافظي هم دست از شلوغ‌بازي‌ها و شيطنت‌هايشان برنداشته بودند و مثل هميشه، تمام راهرو از صداي خنده‌ و شادي‌هايشان پر شده بود. وقتي داشتند فرناز، هم‌اتاقي‌شان را بدرقه مي‌كردند، چند نفري با هم نقشه كشيده بودند كه موقع بدرقه، ظرف آب را كه مثلا به نيت ريختن پشت سرش، آورده بودند، روي فرناز بيچاره خالي كنند و آن وقت، موقعي كه سروصداهايشان، همه بچه‌هاي اتاقهاي ديگر را كشانده بود توي راهرو، از يكي از بچه‌ها خواسته بودند كه از آنها يك عكس يادگاري خيس بگيرد.

خلاصه، همه جاي خوابگاه از حس‌هاي متفاوت پر شده بود. از توي حياط كه نگاه مي‌كردي، خيلي از اتاقها، كاملا تخليه شده بودند و در ساختمان روبرويي هم، كه بچه‌هاي ارشد و دكتري در آن ساكن بودند، ديگر هر شب آن چند نفر كه در فصل بهار، هميشه مي‌آمدند توي بالكن‌هايشان مي‌نشستند و تا صبح، مشغول خواندن كتاب بودند، ديده نمي‌شدند.

در اين اوضاع و احوال، خيلي‌ها مي‌رفتند تا بعد از تعطيلات تابستان، دوباره به خوابگاه برگردند و با اين كه از جدايي از دوستانشان براي سه ماه، غمگين بودند، اما مدام فريادهاي شادي را مي‌شنيدي كه از احساس برگشتن پيش خانواده‌هايشان، دچار شور و هيجان شده بودند. اما بعضي‌هاي ديگر هم بودند كه ديگر خيال برگشتن نداشتند؛ همان ترم‌آخري‌هايي كه ديگر فارغ‌التحصيل شده بودند و اين ترم، آخرين ترم حضورشان در خوابگاه بود. خداحافظي‌هاي آنها، بعضا خيلي تراژيك بود و غم ديگري، پشتش پنهان شده بود.

توي اين اوضاع پرهياهو، حس‌هاي متفاوت و عجيبي به بچه‎ها دست مي‌داد. غم، شادي، آزادي و نشاطي كه با تمام شدن دوره پرفشار امتحانات و شبهاي آن، در وجودشان موج مي‌زد.

اما وسط همه‌ي اينها، آن حس و حالي كه شيرين؛ دختر اتاق چهارصد و سه و دانشجوي ترم آخر فيزيك، از آن صحبت مي‌كرد، برداشت آزاد متفاوتي بود كه آدم را توي فكر مي‌برد.

مي‌گفت مي‌بيني؟ خوابگاه، يعني همان جايي كه چهار سال در آن، زندگي كرده‌ام و چه روز و شبهايي را كه در آن نگذرانده‌ام؛ حالا دارد تمام مي‌شود. مي‌گفت: آدم ناخودآگاه، ياد دنيا مي‌افتد. مي‌گفت: چهار سال اين جا زندگي كرده‌ام. الان كه دارم از اين جا مي‌روم، به هر جايي كه نگاه مي‌كنم، مي‌بينم از هر گوشه‌اش خاطره‌اي دارم. توي اين مدت، با بعضي‌ها مهربان بوده‌ام، براي حل شدن مشكل بعضي از بچه‌هاي اين جا، خيلي به آب و آتش زده‌ام، با بعضيها اختلاف داشته‌ام... هر روز از اين چهار سال را به شكلي گذرانده‌ام و حالا كه دارم مي‌روم، دقيقا مثل آدمي هستم كه مي‌خواهد بعد از مدتي زندگي توي اين دنيا، بار و بنه‌اش را جمع كند و به وطنش برگردد. اين جاي قضيه است كه خيلي آدم را شوكه مي‌كند.

اين كه؛ اين مدت را چه طور گذرانده‌ام؟ كارهاي خوب و ارزشمندم بيشتر بوده يا كارهاي بيهوده و بي‌اهميتم؟ با ديگران چطور بوده‌ام؟ سهم مهرباني‌ها و لبخندهايم برايشان بيشتر بوده يا اخم و بي‌تفاوتي‌هايم؟ مي‌گفت: اين ها توي اين روزهاي آخر خيلي به ذهنم مي‌آيند و به فكر وادارم مي‌كنند. توي اين مدت، چه قدر از وقتم استفاده مفيد كردم و چه قدرش را مثل يك بچه كوچك كه قدر گنج باارزشي را نمي‌داند، به دور ريخته‌ام و هدر داده‌ام؟

همان طور كه شيرين، مشغول گفتن اين حرفها بود، با صداي دستي كه به درِ اتاقشان، كوبيده شد، بلند شد و به سمت در رفت، اما حرفهايش آدم را توي فكري عميق، غرق مي‌كرد.

راستي وقتي از اين دنيا مي‌رويم، چه حس و حالي داريم؟ چه قدر از زندگي و لحظه‌هايش، درست استفاده كرده‌ايم؟ به چه چيزهايي حسرت خواهيم خورد و چه قدر از عمري كه گذشت، راضي خواهيم بود؟


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي