جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/04/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5042

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان، سفراي کشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم:
موضوع هسته‌اي به‌وسيله مسئولان در حال پيگيري است و نبايد موجب دودستگي در مردم شود


کامرون: به همکاري با آمريکا براي مقابله با داعش متعهديم


عراق: عاملان انفجار خونين ديالي بازداشت شدند


دمپسي : به نيروهاي آمريکايي بيشتري در عراق نياز نداريم


آصفي: توافق هسته‌اي پيروزي منطق گفتمان بر زور بود


بازداشت بيش از 400 عضو داعش در عربستان


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـز‌خبر


سفر هيات 100 نفره اقتصادي آلمان به ايران


آغاز سفر وزير دفاع آمريکا به خاورميانه

موگريني:
توافق هسته اي با ايران الگويي براي حل ساير بحران ها است


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان، سفراي کشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم:
 موضوع هسته‌اي به‌وسيله مسئولان در حال پيگيري است و نبايد موجب دودستگي در مردم شود 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از مسئولان کشور، سفراي کشورهاي اسلامي و قشرهاي مختلف مردم، وحدت و يکپارچگي را نسخه شفابخش دنياي اسلام خواندند و با تأکيد بر اينکه جنگ هاي مذهبي و طائفه اي کنوني در منطقه با هدف منصرف کردن ذهن ملتهاي مسلمان از رژيم صهيونيستي، طراحي و تحميل شده است گفتند: سياستهاي جمهوري اسلامي ايران در منطقه کاملاً در نقطه مقابل سياستهاي استکبار و در رأس آن آمريکا قرار دارد و ايران به هيچ وجه به آمريکا اعتماد ندارد زيرا سياستمداران آمريکايي در کمال بي صداقتي و بي انصافي هستند.

ايشان با تبريک عيد سعيد فطر، به شرايط تأسف بار دنياي اسلام و نبود وحدت و يکپارچگي اشاره کردند و افزودند: تفرقه و اختلافات کنوني در منطقه، غيرطبيعي و تحميلي است و علما، روشنفکران، مسئولان دولتها، سياستمداران، و زبدگان و نخبگان دنياي اسلام بايد متوجه دست خائنان امت اسلامي در اين تفرقه ها و اختلاف ها باشند.

رهبر انقلاب اسلامي درخصوص چرائي غيرطبيعي بودن اين اختلافها، به سابقه طولاني همزيستي مسالمت آميز شيعه و سني در کشورهاي منطقه اشاره و خاطرنشان کردند: اگر امت اسلامي يکپارچه بود و بر مشترکات خود تأکيد مي کرد، قطعاً در سپهر سياست جهاني يک قدرت منحصر بفرد بود اما قدرتهاي بزرگ براي حفظ منافع خود و حفظ رژيم صهيونيستي، اين اختلاف ها را به امت اسلامي تحميل کرده اند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تنفر موجود در ميان مسلمانان نسبت به رژيم صهيونيستي با وجود گرايش برخي افراد در دولتهاي اسلامي به اين رژيم نامشروع گفتند: قدرتهاي استکباري با همکاري افراد ناباب در برخي دولتهاي اسلامي، براي منصرف کردن ذهن ملتهاي اسلامي از رژيم صهيونيستي، جنگ هاي مذهبي را طراحي و سازمانهاي جنايتکاري همچون القاعده و داعش را راه اندازي کردند.

ايشان با يادآوري اعتراف برخي مقامات آمريکايي درخصوص نقش دولت آمريکا در راه اندازي و گسترش داعش، تشکيل ائتلاف ضد داعش را غيرقابل باور خواندند و تأکيد کردند: سياست قدرتهاي استکباري در منطقه آشکارا خائنانه است و همه بايد متوجه اين موضوع باشند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه سياست جمهوري اسلامي ايران در منطقه نقطه مقابل سياست استکبار است، به موضوع عراق اشاره کردند و گفتند: سياست استکبار در عراق، سرنگوني دولت برآمده از رأي مردم، ايجاد درگيري ميان شيعه و سني و در نهايت تجزيه عراق است اما سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال عراق، حمايت و تقويت دولت برآمده از انتخابات، ايستادگي در مقابل عوامل جنگ داخلي و اختلاف و حفظ تماميت ارضي عراق است.

حضرت آيت الله خامنه اي درخصوص سوريه هم خاطرنشان کردند: سياست استکبار در سوريه تحميل اراده اي خارج از اراده ملت و سرنگوني دولتي است که قاطع و صريح در مقابل رژيم صهيونيستي ايستاده است اما جمهوري اسلامي ايران، دولتي را که شعار و هدف و نيت آن ايستادگي در مقابل صهيونيستها است، براي دنياي اسلام مغتنم مي داند.

ايشان تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران در مسائل منطقه همچون عراق، سوريه، يمن، لبنان و بحرين بدنبال منافع شخصي خود نيست بلکه معتقد است، تصميم گير اصلي در اين کشورها، ملتها هستند و ديگران حق دخالت و تصميم گيري ندارند.

رهبر انقلاب اسلامي به تقابل سياست استکبار و سياست نظام اسلامي در قبال لبنان نيز اشاره کردند و افزودند: نظام استکبار و در رأس آن امريکا، سالها در قبال اشغال بخشي عمده اي از خاک لبنان بوسيله رژيم غاصب صهيونيستي سکوت همراه با رضايت اختيار کرده بود اما به محض آنکه يک گروه مقاومتِ مؤمن و فداکار که از شريف

ترين گروههاي دفاع ملي در سطح جهان است، در مقابل اشغالگران صهيونيست ايستاد و آنها را از خاک لبنان بيرون کرد، اين گروه را تروريست خواند و به دنبال نابودي آن نيز است.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه علت حمايت جمهوري اسلامي ايران از مقاومت لبنان، شجاعت و فداکاري و ايستادگي واقعي آنان در مقابل متجاوزان است، گفتند: امريکاييها مقاومت لبنان را تروريست مي خوانند و ايران را به دليل حمايت از حزب الله لبنان، حامي تروريست مي داند در حاليکه ترويست واقعي خود آمريکاييها هستند که داعش را ايجاد کرده اند و از صهيونيست هاي خبيث نيز حمايت مي کنند و بايد براي حمايت از تروريسم محاکمه شوند.

رهبر انقلاب اسلامي به موضوع يمن و تقابل سياستهاي استکبار و سياست نظام اسلامي ايران نيز اشاره کردند و افزودند: در يمن، امريکا از رئيس جمهوري که براي ايجاد خلاء سياسي در حساس ترين شرايط استعفا و از کشورش فرار و از يک کشور ديگر درخواست حمله به مردمش را کرد و از کشتار مردم بيگناه و کودکان يمن، حمايت مي کند و با مستبدترين رژيم ها که به ملت خود اجازه شنيدن نام انتخابات را نمي دهند، دست دوستي مي دهد و در عين حال جمهوري اسلامي ايران را که از صدر تا ذيل آن با انتخابات عجين است، نظام مستبد مي خواند!

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: سياستمداران امريکايي در نهايت بي انصافي سخن مي گويند و واقعيات واضح را با کمال وقاحت انکار مي کنند.

ايشان خاطرنشان کردند: اينکه گفته مي شود به امريکاييها نمي توان اعتماد کرد به خاطر همين است زيرا آنها هيچ صداقتي ندارند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: در همين آزمايش دشوار مذاکرات هسته اي که رئيس جمهور و دست اندرکاران ديگر زحمت کشيدند، بارها شاهد بي صداقتي آمريکايي ها بوديم که خوشبختانه مسئولان با آنها مقابله کردند و در مواردي برخوردهاي انقلابي انجام دادند که حالا بايد ببينيم سرانجام اين موضوع چگونه خواهد شد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه نسخه راه حل مشکلات دنياي اسلام و همچنين هريک از کشورهاي اسلامي بطور جداگانه، حفظ وحدت و يکپارچگي است، خاطرنشان کردند: ملت ايران نيز بايد متحد باشد و قضاياي هسته اي نبايد زمينه ساز دو دستگي در کشور شود زيرا موضوع هسته اي بوسيله مسئولان مربوطه خود در حال پيگيري است و مسئولان بدنبال منافع ملي هستند.

ايشان با اشاره به تلاش گسترده رسانه هاي بيگانه براي ايجاد اختلاف و دو دستگي در کشور، تأکيد کردند: تنها راه مقابله با اين تلاشها، تقواي عمومي و ملي و مصونيت سازي دروني با افزايش اقتدار داخلي از طريق تقويت ايمان، علم و صنعت و فرهنگ است.


 کامرون: به همکاري با آمريکا براي مقابله با داعش متعهديم 

 
ان.بي.سي : نخست‌وزير انگليس در مصاحبه‌اي تاکيد کرد که کشورش همچنان براي نابودي گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه، با آمريکا همکاري مي‌کند و به روند امحاي اين گروه تروريستي "متعهد" است.ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس در مصاحبه با شبکه آمريکايي ان.بي.سي گفت که وي مي‌خواهد انگليس اقدامات بيشتري را انجام دهد اما نياز دارد که در اين روند پارلمان را با خود همراه سازد.

سخنان نخست‌وزير انگليس در شرايطي مطرح مي‌شود که دو سال پيش اعضاي پارلمان انگليس با پيشنهاد عمليات نظامي در سوريه مخالفت کردند.کامرون درباره نقش احتمالي انگليس در مبارزه با داعش گفته است که در حال حاضر در اين خصوص و اينکه چه کار بيشتري مي‌توان انجام داد، کشورش در حال بحث و تبادل نظر است اما افزود: "بدون شک ما متعهد همکاري با شما" براي نابودي داعش در اين دو کشور هستيم.


 عراق: عاملان انفجار خونين ديالي بازداشت شدند 

 
سومريه‌نيوز : وزير کشور عراق از بازداشت افرادي که در انفجار ديالي در روز جمعه دست داشتند، خبر داد. محمد سالم الغبان،‌ وزير کشور عراق اعلام کرد، افرادي که در انفجار بازاري در بني سعد در ديالي دست داشتند، بازداشت شدند. منابع عراقي نيز تصريح کردند از اين متهمان بازجويي به عمل خواهد آمد و پرونده آنها به دستگاه قضا ارجاع داده خواهد شد تا شديدترين مجازات قانوني بر آنها اعمال شود.

تعدادي از افسران و افراد منصوب به نيروهاي امنيتي در پي اين انفجار بازداشت شدند. در حمله‌اي که در بازاري در ديالي صورت گرفت، حدود 130 تن کشته شده و ده‌ها تن زخمي شدند و اين حمله بدترين حمله صورت گرفته از نوع خود در سال‌جاري ميلادي بوده است. پيشتر گروه تروريستي داعش در بيانيه‌اي مسئوليت اين انفجار را بر عهده گرفت و اعلام کرد که يکي از اعضايش در اين انفجار از خودروي بمب‌گذاري شده که حاوي سه تن مواد منفجر بود استفاده کرد و آن را در ميان شيعيان منفجر کرد.


 دمپسي : به نيروهاي آمريکايي بيشتري در عراق نياز نداريم 

 
رويترز: رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در جريان سفرش به بغداد گفت که عمليات ارتش عراق براي باز پس گيري شهر الرمادي از دست تروريست‌هاي داعش رو به پيشرفت است.ژنرال مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا گفت که فرمانده هاي ارشد وي در اين منطقه به نيروهاي آمريکايي بيشتر و يا استقرار مشاوران نظامي مازاد براي همکاري با نيروهاي جنگي عراق نياز ندارند و نيروهاي نظامي عراق مي‌توانند با موفقيت حملاتي را صورت دهند.

ژنرال دمپسي در جمع خبرنگاران گفت: من از رهبران ارشد سوال کردم آيا در اين مقطع زماني نيازي به اضافه کردن نيروها به منظور پيروزي در عمليات‌هاي ضد داعش در عراق وجود دارد، و پاسخ آنها منفي بود.

در جريان عمليات‌هاي ضد داعش در عراق، سربازان اين کشور مرتبا متحمل شکست مي‌شوند و همين امر انتقادهايي را از دولت آمريکا مبني بر عدم تلاش کافي براي مقابله با اين تروريست‌ها برانگيخته است.


 آصفي: توافق هسته‌اي پيروزي منطق گفتمان بر زور بود 

 سخنگوي پيشين وزارت خارجه کشورمان توافق هسته‌اي به دست آمده را پيروزي منطق گفتمان بر زور دانست و بر لزوم مديريت پس از توافق تاکيد کرد.حميدرضا آصفي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به توافق ايران و 1+5 خاطرنشان کرد: اين توافق پيروزي منطق گفتمان و ديپلماسي بر يک جانبه‌گرايي و استفاده ابزاري از زور و منطق نظامي‌گري بود.

وي ادامه داد:‌ به نظر من بزرگترين دستاوردي که ما داشتيم همين پيروزي منطق گفتمان و ديپلماسي بود که حتي مي‌توان گفت از موضوع هسته‌اي ما نيز کم اهميت‌تر نبود زيرا نشان داد مي‌توانيم با ابزار ديپلماسي، عقلانيت و با توسل به گفتمان در پرتو صبوري موفق شويم.آصفي با تاکيد بر اهميت صبوري بر پيشبرد مذاکرات خاطرنشان کرد: با عصباني نشدن، عجله نکردن و شعارهاي بي منطق ندادن مي‌توان مذاکره‌اي را به نتيجه رساند و به نظر من همين در پيش گرفتن صبوري از بزرگترين دستاوردهاي ما بود.

وي با بيان اينکه ديگر دنيا به استفاده از زور و منطق نظامي‌گري نه خواهد گفت، افزود: از اين پس اين نوع تعامل يک رويه در روابط بين المللي خواهد شد چرا که در گذشته آمريکا اين روند را داشت که دستور بدهد و سايرين اجرا کنند ولي امروز ايران با 6 کشور که 5 تاي آن‌ها عضو دائم شوراي امنيت هستند با مذاکره مساله مهمي را به نتيجه رساند و همين امر شرايط ايران را در منطقه تقويت و روابط کشورمان در ابعاد جهاني را گسترش خواهد داد.

سخنگوي پيشين وزارت خارجه کشورمان با تاکيد بر اينکه با نتيجه ‌بخش بودن مذاکرات ايران با 1+5 ظرفيت‌هاي ما بيش از گذشته به کار مي‌افتد گفت: هرچند ما دشمنان و بدخواهاني هم داريم که فعال خواهند شد ولي صحبت رييس جمهور کشورمان و دست دوستي که به کشورهاي منطقه داد بسياربه جا بوده زيرا امکان دارد برخي از کشورها احساس کنند ايران دچار غرور و تکبر شده و آن‌ها را فراموش مي‌کنند.


 بازداشت بيش از 400 عضو داعش در عربستان 

 مقامات عربستان سعودي مي‌گويند که 431 تن را به اتهام عضويت در يک سازمان وابسته به شبه‌نظاميان تروريست داعش دستگير کرده‌اند. اين افراد متهم به انجام چند عمليات خونين عليه مساجد شيعيان در عربستان هستند. به گزارش پايگاه خبري دويچه وله، وزارت کشور عربستان اعلام کرد که اعضاي يک گروه تروريستي وابسته به شبه‌نظاميان داعش را دستگير کرده است.بر اساس اطلاعيه وزرات کشور عربستان، 431 تن از اعضاي اين سازمان بازداشت شده‌اند. اکثريت اين افراد شهروند عربستان سعودي هستند اما در ميان آنها شهروندان کشورهاي يمن و سوريه نيز ديده مي‌شوند. اين بيانيه تصريح مي‌کند که اين افراد در نظر داشتند که چندين عمليات تروريستي عليه مساجد شيعيان عربستان در جنوب شرقي اين کشور انجام دهند.

وزارت کشورعربستان مي‌افزايد که چند حمله تروريستي اين افراد در يک ماه گذشته خنثي شده است. شبه‌نظاميان تروريست داعش که به شدت با شيعيان دشمني دارند، تاکنون چند عمليات تروريستي را در کشورهاي کويت و عربستان عليه مساجد شيعيان انجام داده‌اند که در جريان آنها ده‌ها تن کشته شده‌اند.


 ماندگار بر جريده عالم 

 به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري/ 25 تا26 مي 2011

سند درمورد موضوع 1.4 از پيش نويس دستورکار:

(بررسي تقاضاهاي عضويت در FUIW ارائه شده توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالي)

قسمت هشتاد و سوم

جمهوري فرانسه

مؤسسه اروپايي براي علوم انساني در پاريس

1. نام دانشگاه: مؤسسه اروپايي علوم انساني – پاريس( IESH de Paris)

2. شهرو کشور: پاريس – فرانسه

3. آدرس: 13 Bd de liberation 93200 Saint Denis- France

تلفن: 0033148201515

فکس: 00333148204112

پست الکترونيکي: Ahaed. Jaballah @ gmail.com

4. تارنما: WWW.ishdeparis.fr

5. نام رئيس: دکتر احمد جبلّاح

6. تاريخ تأسيس: 2001/01/01

7. دولتي يا خصوصي: خصوصي

8. شماره وتاريخ مصوبه تأسيس يا گواهي دولتي(يک تصوير به آن ضميمه شود): 2006

9. شرايط موافقت براي مرحله اول آموزش عالي: ليسانس

10. مدت تحصيل( يا تعداد ساعات) براي مرحله اول آموزش عالي: سه سال (L-M-D)

11. شرايط موافقت براي تحصيلات تکميلي: ليسانس + مصاحبه

12. مدت تحصيل براي تحصيلات تکميلي: 2 سال فوق ليسانس+ 3 سال دکتري

13. مدارس دانشگاهي، کالج ها و مؤسسات عالي: الهيات، زبان عربي، مؤسسه قرآن

14. تعداد هيأت علمي: 70

15. تعداد کل کارکنان دانشگاه: 90

16. تعداد دانشجويان: 1500 داخلي: 98 درصد خارجي: 2 درصد

17. زبان (هاي) مؤسسه: عربي – فرانسه

18. درجه اعطايي: ليسانس، فوق ليسانس، دکتري

19. تعداد رساله هاي دفاع شده از زمان تأسيس دانشگاه: 4 فوق ليسانس، 4 دکتري

20. تعداد سمپوزيوم هاي و کنفرانس هاي تنظيم شده آکادميک در سال: 4

21. موجودي هاي کتابخانه: کتاب 000/10 مجلات: 3 اسناد خطي: -

22. تعداد انتشارات اززمان تأسيس:(خبرنامه ها، مجلات،کتاب ها، مطالعات): 10

23. تعداد دانشگاه هاي اسلامي که با آنها موافقت نامه همکاري امضا شده: 6

24. تعداد دانشگاه هاي خارجي که باآنها موافقت نامه همکاري امضا شده: -

25. تعداد بورسيه هاي ارائه شده به دانشجويان: -

26. تسهيلات دانشجويي: اسکان: - زمين هاي بازي: - تسهيلات فرهنگي و اجتماعي: مرکز کنفرانس

27. شهريه و ساير قسمت ها:

براي داخل کشور در ترم به دلار آمريکا: 1500

براي خارجي ها به دلار آمريکا:


 يك نكته از هزاران 

بنابر آمارهاي اعلام شده از سوي مسئولين، جمعيت زيرخط فقر كشور افزايش يافته است اما در عين حال شاخصي را كه اقتصادانان به عنوان عمق فقر مي شناسند، كاهش يافته است. ظاهرا آمار فوق توامان واجد خبر خوب و خبر بد است زيرا به نظر مي رسد وقتي از كاهش شاخص عمق فقر خبر مي دهيم، به اين مفهوم است كه اگرچه جمعيت زير خط فقر زياد شده اما حداقل اوضاع آن‌ها بهتر از گذشته است. اما متاسفانه اين برداشت اشتباه است و خبر بدتر آنكه شاخص هاي فوق تنها مبين سقوط بخشي از طبقه متوسط به زير خط فقر است. اين خبر به خودي خود يك هشدار جدي براي افزايش بحران در تمامي بخش‌هاي جامعه است زيرا گسترش طبقه متوسط به مفهوم افزايش شمار اقشاري از جامعه است كه به تبع رفع نيازهاي اوليه، توجه بيشتري به نيازهاي فرهنگي و سياسي نشان داده و خواستار افزايش رفاه اقتصادي براي همه مردم جامعه هستند. اين گرايش در نهايت به بهبود شاخص هاي زندگي در همه سطوح مي انجامد بنابراين سقوط بخش‌هايي از طبقه متوسط ايران به زير خط فقر به مفهوم سقوط بازهم بيشتر بسياري از شاخص هاي مربوط به شكوفايي و رونق و حيات فرهنگي و اجتماعي جامعه ايراني خواهد بود.


 ميز خبر 

 درخواست تحقيق از نتانياهو به دليل توافق هسته اي ايران

دست يابي ايران و گروه 1+5 به توافق هسته اي باعث شده شدت انتقادات در اسرائيل از نتانياهو افزايش يابد.

به گزارش عصرايران، در همين راستا، سران دو حزب مخالف در اسرائيل خواستار تشکيل کميته تحقيق پارلماني درباره عملکرد بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در برابر مذاکرات و توافق هسته اي ايران شدند.

ايران و گروه 1+5 در هفته گذشته بر سر حل مسئله هسته اي تهران به توافق جامع رسيدند و اين در حالي است که نتانياهو به شدت با اين توافق مخالفت مي کند و آن را تهديدي براي اسرائيل مي داند.

به گزارش مطبوعات مصر و راديو صداي اسرائيل، "يائير لابيد" رهبر حزب اسرائيلي " يش عاتيد" (آنجا آينده است) خواستار تشکيل سريع کميته تحقيق براي بررسي و تحقيق از نتانياهو به دليل شکست سياسي وي در ماجراي توافق هسته اي ايران شد.

لابيد که قبلا سمت وزير اقتصاد اسرائيل را برعهده داشت گفت که قصد دارد درخواست رسمي به کميته امور خارجي و امنيت پارلمان (کنيست) ارائه کند تا درباره "شکست سياست خارجي نتانياهو" تحقيق و بررسي شود.

وي تاکيد کرد: توافق هسته اي ايران يعني شکست بزرگ اسرائيل و نتانياهو عامل اين شکست است زيرا او در برخورد با پرونده هسته اي ايران تکبر بسيار زيادي داشت.

لابيد ادامه داد: توافق هسته اي ايران بزرگترين شکست سياست خارجي اسرائيل از زمان برپايي آن تاکنون است.

شوراي امنيت اواخر ماه جاري ميلادي به بررسي مسئله سوريه مي‌پردازد

فرستاده سازمان ملل به سوريه اعلام کرد که شوراي امنيت روز 29 ژوئيه( 7 مرداد) جلسه‌اي را برگزار خواهد کرد که در آن پيشنهادها و توصيه‌ها پيرامون بحران سوريه ارائه مي‌شود.

به گزارش سايت اينترنتي المحيط، استفان دي ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه با بيان اين مطلب، گفت: ما در لحظات حساسي در مرحله‌ کنوني در سوريه و به صورت کلي در منطقه قرار داريم و دبير کل سازمان ملل خواهان جلسه ويژه‌اي در شوراي امنيت در پايان ماه جاري ميلادي خواهد شد.

وي با تاکيد بر لزوم دستيابي به راهکاري جهت پايان رخدادهاي هولناک در سوريه که بر منطقه تاثير مي‌گذارد، تصريح کرد: ما با هم براي رسيدن به راه حلي جهت پايان بحران کنوني سوريه تلاش خواهيم کرد.

سرنگوني هواپيماي جاسوسي داعش ساخت رژيم صهيونيستي در فلوجه عراق

به گزارش ايرنا، نيروهاي الحشد الشعبي و امنيتي عراق با زير نظر گرفتن فضاي منطقه عملياتي فلوجه، يک فروند هواپيماي شناسايي متعلق به داعش را رصد کردند که در فضاي منطقه در حال گشت زني بود.

يک منبع به خبرگزاري المعلومه درباره اين هوايپما گفته که نيروهاي عراقي در موقعيت مناسب اين هواپيما را که سرگرم تصويربرداري بود، سرنگون کردند. در بررسي لاشه اين هواپيما مشخص شد که اين پرنده ساخت کارخانه هاي رژيم اسراييل است. اين هواپيما در محدوده اي 30 کيلومترمربعي پرواز کرده و عمليات شناسايي و جاسوسي انجام مي دهد.


 ميـز‌خبر 

 پيام تبريک دكتر ظريف به وزراي خارجه كشورهاي عربي و اسلامي به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد فطر

دكتر محمد جواد ظريف با ارسال پيامي عيد سعيد فطر را به وزراي خارجه كشورهاي عربي و اسلامي تبريک گفت.

در بخشي از اين پيام آمده است: از درگاه خداوند متعال آرزو مي کنم امت اسلامي و ملل مسلمان را از همه بلابا و بديها و در مقدمه آن افراط گرايي و خشونت محافظت و از نعمات بيکران خود بويژه در زمينه امنيت، رفاه و صلح و دوستي برخوردار نمايد.

در بخش ديگري از پيام وزير خارجه كشورمان آمده است: از تبريک صميمانه آن کشور برادر و دوست در مورد پايان موفقيت آميز 22 ماه مذاکره بين جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي 5+1 سپاسگزارم.

بي ترديد با حل ديپلماتيک بحران ساختگي برنامه هسته اي ايران فرصت مناسبي براي همکاري هاي منطقه اي و بين المللي فراهم آمده است. اطمينان دارم فضاي بعد از توافق ، توسعه همکاريهاي بيشتر دو جانبه و منطقه اي را در بر خواهد داشت.


  سفر هيات 100 نفره اقتصادي آلمان به ايران  

 هيات يکصد نفره سياسي اقتصادي آلمان به منظور گفتگو و ارزيابي بازارهاي اقتصادي ايران به رياست زيگمار گابريل معاون صدر اعظم آلمان امروز وارد تهران مي شود.

به گزارش صدا و سيما ، در اين سفر يک روزه علاوه بر معاونان وزير اقتصاد و انرژي آلمان و مسئولان سياسي اقتصادي اين کشور ، روسا و اعضاي هيئت مديره 20 شرکت بزرگ آلماني نيز به همراه خبرنگاران و سردبيران ارشد رسانه هاي بزرگ اين کشور حضور خواهند داشت.

اعضاي اين هيات همراه وزير اقتصاد آلمان هستند که قرار است با مسئولان اقتصادي کشورمان ديدار کنند.

زيگمار گابريل معاون صدراعظم و وزير اقتصاد و انرژي آلمان قرار است با رئيس جمهور و وزيران نفت ، اقتصاد ، امور خارجه و صنايع و معادن و همچنين رئيس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران گفتگو کند.

اين نخستين هيئت اقتصادي اروپايي است که پس از اعلام جمع بندي گفتگوهاي هسته اي در وين به تهران ي آيد.


 آغاز سفر وزير دفاع آمريکا به خاورميانه 

 وزير دفاع آمريکا سفر خود به خاورميانه را آغاز کرد و قرار است در اولين مقصد خود راهي سرزمين‌هاي اشغالي شود.

به گزارش خبرگزاري رويترز، "اشتون کارتر"، وزير دفاع آمريکا در اولين بخش از سفر خود با مقام‌هاي رژيم صهيونيستي ديدار و گفت‌وگو مي‌کند. وزير دفاع آمريکا سپس قرار است راهي عربستان شود.

براساس گزارش‌ها، کارتر با هدف کاهش نگراني‌ها درباره جمع‌بندي مذاکرات هسته‌اي با ايران يک دوره از سفر به کشورهاي خاورميانه را آغاز کرده است.


  موگريني:
 توافق هسته اي با ايران الگويي براي حل ساير بحران ها است 

 موگريني در مصاحبه با روزنامه ايتاليايي «لاستمپا» گفت: توافق هسته اي با ايران يک الگو براي حل ساير بحران ها است و اين توافق ثابت کرد که اتحاديه اروپا چه کاري (نقشي) مي تواند انجام دهد.

به گزارش ايرنا، وي افزود: توافق هسته اي با تهران سرمايه گذاري مهم براي صلح و آرامش و تغيير براي ايران به ويژه براي غرب و بخشي از خاورميانه محسوب مي شود و با اين توافق امکان آغاز کار جديد در خاورميانه و آسياي صغير ايجاد
شده است.

وي گفت: تفاهم هسته اي در وين حاکي از آن است که اتحاديه اروپا بايد قادر باشد حمايت از چند جانبه گرايي، باور داشتن ديپلماسي و ايجاد پل ميان قدرت هايي که با هم صحبت نمي کنند را انجام دهد.

وي افزود: اکنون انرژي بوجود آمده از اين توافق مي تواند در جهات ديگر نيز استفاده شود. يکي از درس هايي که از توافق با ايران حاصل شده اين است که با روسيه مي توان متفاوت از استفاده از زور دور ميز نشست.


 سرمقاله 

 روحيه مصرف‌گرايي و ضرورت تجديدنظر در آن

زهرا کيان‎بخت

بسياري از ما وقتي درخصوص مصرف‌گرا بودن و جامعه مصرفي، چيزي به گوش‌مان مي‌خورد، خود را از آن مبرّا مي‌دانيم؛ به دليل اين تفکر و تلقي رايج که مصرف‌گرا بودن خاص کساني است که داراي درآمدهاي بالا هستند و در ميان طبقه متوسط و پايين‌تر از حد متوسط از لحاظ درآمدي، اصولا چيزي به اسم مصرف‌گرايي نمي‌تواند تعريف‌شده باشد.

اما واقعيت امر اين است که مي‌توان درآمد ماهانه‌ي متوسط و بلکه زير متوسط را هم داشت و با اين حال، مصرف‌گرا بود. نخست بايد توجه كرد كه پرهيز از مصرف‌گرايي به معناي مصرف کم کالاها و خدمات يا عدم مصرف نيست. بلکه غرض، مصرف متعادل، به اندازه و خارج از افراط و تفريط است.

اين برداشت، محصول تلقي اشتباه از رابطه مصرف و رفاه است. ممکن است اين گونه فکر کنيم که مصرف‌گرايي يعني رفاه و درنتيجه؛ دوري از مصرف‌گرايي، باعث دوري از رفاه مي‌شود؛ اين طرز تفکر درستي نيست، چراکه رفاه في‌نفسه امري مطلوب و ارزشمند است که مي‌تواند پيامدهاي فرهنگي، اخلاقي، اجتماعي و سياسي مثبتي را براي جامعه به ارمغان بياورد، در حالي که مصرف‌گرايي، دردي است که نتايجي کاملا برعکس اين نتايج را براي جامعه در پي مي‌آورد.

به نظر مي‌رسد يکي از مشکلات جامعه ما، روحيه مصرف‌گرايي است که لطمه‌هاي بسياري را در زمينه‌هاي مختلف با خود به همراه مي‌آورد. آمارهاي عجيبي که هرازگاه، برخي از آنها را درخصوص مصرف کالاها در کشورمان، مي‌خوانيم، خود، گواه اين مدعاست.

همان طور که گفته شد، مصرف‌گرايي را نبايد با رفاه، اشتباه گرفت. مي‌توان در عين اين که بهترين کالاهاي مورد نياز و شناخته شده، براي يک زندگي راحت و کم‌مشکل را خريداري کرد، اما دچار مصرف‌گرايي هم نبود و از خريداري کالاهاي ديگر كه چه بسا، تعداد قابل توجهي از آنها، غيرضروري هستند، خودداري کرد.

يکي از نتايج اين مصرف‌گرايي، زندگي‌هاي قسطي پرمشکل است که براي عده‌اي، به روال عادي زندگي تبديل شده است. در چنين زندگي‌هايي، افراد، کار مي‌کنند و درواقع بخش زيادي از زمان‌شان را مشغول کارند، تا درآمد آن را در نهايت، صرف پرداخت اقساط كالاهايي نمايند كه منازل‌شان را از آن‌ها انباشته‌اند. کالاهايي که عدم خريد آنها، ضربه و ضرر خاصي را به زندگي‌شان وارد نمي‌کرد.

اين نکته را هم نبايد فراموش کرد که در عين اينکه لازم است هر فردي از خودش شروع کند و همواره منتظر ايجاد تغييرات در ديگران در ابتداي امر نباشيم، بايد گفت تا وقتي که اين مساله و رعايت آن در سازمانها و مديران و مسئولان بخشهاي مختلف، جدي گرفته نمي‌شود، نمي‌توان به ريشه‌کني اين فرهنگ غلط در جامعه، چندان خوش‌بين بود.

در همين ارتباط، جنبشهايي مثل ميني‌ماليسم که در کشورهاي اروپايي با شعار ساده‌زيستي به وجود آمده‌اند، قابل تامل‌اند. مينماليسم سبک زندگي‌اي است كه در آن، خوشبختي، در تعلق كمتر به اشيا جستجو مي‌شود.

مينيماليست‌ها داشتن و مالکيت را همچون باري اضافه بر دوش خود مي‌بينند و حتي آرزو دارند روزي بتوانند تمام دارايي‌شان را تنها در يك كوله‌پشتي، جا دهند. آن‌ها طرفدار مصرف کمتر هستند و در همين رابطه اغلب مايلند که کمتر هم کار کنند. آن‌ها به دنبال زندگي‌اي خوب و ساده هستند که انعطاف‌پذير باشد و به راحتي قابل کنترل.

تنها چيزي که براي بسياري از آن‌ها قابل چشم‌پوشي نيست لپ‌تاپ و تلفن هوشمند است، چون از اين طريق به دنياي ديجيتال و ابزارهايي مثل موسيقي، فيلم، کتاب و... دسترسي دارند.

اين گونه جنبشها و طرز تفکر موجود در آن؛ که حواشي و امور اضافي را از زندگي‌هاي انساني، تا حد زيادي پاک مي‌کند، اگرچه به طور کامل هم الگوي زندگي‌هاي ما قرار نگيرد، مي‌تواند ما را كمي در فکر فرو ببرد تا در نوع نگاه به زندگي و تفکر «خريد بيشتر و مصرف هر چه بيشتر»، کمي تجديدنظر کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي