جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5049


313 هکتار از اراضي کشاورزي يزد؛ زير‌کشت گياهان دارويي


طرح‌هاي ثبت جهاني فرش اردبيل رونمايي شد


انتصاب رئيس جديد امور حقوقي و قراردادهاي شركت نفت و گاز كارون

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان خبرداد؛
تجهيز 1/5 کيلومتر شبکه‌ برق به کابل خود نگهدار ضد سرقت


خبــر


خبـــر


 313 هکتار از اراضي کشاورزي يزد؛ زير‌کشت گياهان دارويي 

 
به گزارش آفرينش، مدير امور باغباني جهادکشاورزي استان يزد اعلام کرد: 12 نوع گياه دارويي در 313 هکتار از مزارع استان يزد کشت مي‌شود. محمدرضا ابراهيمي در اين باره تصريح کرد: 12 نوع گياه دارويي در 313 هکتار از مزارع استان کشت مي‌شود که از اين ميان زيره با سطح زير کشت 190 هکتار بيشترين سطح زير کشت استان را به خود اختصاص داده است.

وي گفت: اين محصول با ميزان 114 تن توليد در سال در شهرستان‌هاي خاتم و ابرکوه کشت مي‌شود. به گفته وي از آن جايي که زيره يکي از محصولاتي است که حداکثر سه مرحله نياز به آبياري دارد و جزو گياهان کم آبخواه به حساب مي‌آيد و به دليل اهميت موضوع سوددهي کشت زيره در سال‌هاي اخير، جهادکشاورزي استان در تلاش است تا در ديگر شهرستان‌هاي استان هم به کار ترويجي براي کشت اين گياه بپردازد.

ابراهيمي دومين گياه دارويي استان را گياه مرزنجوش اعلام کرد که در شهرستان‌هاي اشکذر، مهريز ، خاتم و بهاباد کشت مي‌شود. او توليد اين محصول را 85 تن در سطح کشت 43 هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: کشت گياه دارويي مرزنجوش به خاطر شرايط خاص آب و هوايي و کمبود شديد آب و در راستاي تغيير الگوي کشت در اکثر شهرستان استان مورد توجه قرار گرفته است.

مدير امور باغباني جهادکشاورزي استان يزد گياهان شويد و شنبليله را با 41 و 30 هکتار در رده سوم و چهارم کشت گياهان دارويي استان دانست و گفت: نعنا، شيرين بيان، شاتره، مرزه، کاسني، گل گاوزبان و غيره از ديگر گياهان دارويي استان بشمار مي‌روند که در شهرستان‌هاي استان به صورت پراکنده کشت مي‌شوند.


 طرح‌هاي ثبت جهاني فرش اردبيل رونمايي شد 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

با حضور رئيس مرکز ملي فرش ايران از 15 طرح فرش اصيل ايراني که به تازگي به ثبت جهاني رسيده است در اردبيل رونمايي شد.در مراسمي که در حاشيه گشايش نهمين نمايشگاه فرش دستبافت اردبيل در محل دايمي نمايشگاه بين‌المللي اردبيل برگزار شد از طرح‌‌‌ها و لوح آثار فرش دستبافت اردبيل که به ثبت جهاني رسيده و سازمان مالکيت فکري به انجام رسيده است، رونمايي شد.

اين طرح‌ها شامل گلستان، سوماق نقشه، ستاره نقشه، شمسيرنقشه، شيخ ممد نقشه، قيچي نقشه، کناره کله قوچ، شيروان نقشه، ماهي ميراشرف، يروتچي نقشه، ماهي پيرمادر، سيني نقشه، ‌افشان نقشه، تک گل نقشه، بويک بوته، آثار ابنيه تاريخي هستند که به ثبت جهاني رسيده‌اند.

در اين مراسم رئيس مرکز ملي فرش ايران از تهيه لوح ثبت جهاني آثار و طرح‌هاي فرش دستبافت اردبيل خبر داد و گفت: سازمان مالکيت فکري جهاني اين لوح‌ها را به کشورهاي مختلف اعطا مي‌کند که ما در سطح کشور تاکنون در سال 92 براي پنج منطقه و اواخر سال گذشته براي 10 منطقه اين لوح‌هاي ثبت جهاني را دريافت کرديم.

حميد کارگر گفت: با اين ثبت جهاني ديگر هيچ‌کس نمي‌تواند الگوبرداري و يا کپي‌برداري اين طرح‌هاي اصيل منطقه‌اي را داشته باشد چراکه اين شناسنامه‌هاي طرح‌ها به نام استان اردبيل و با برند شناخته شده ارائه مي‌شود.

وي بيان کرد: اين کار سبب مي‌شود تا ميراث ارزشمند فرش دستبافت ما به يغما نرود و با ثبت ملي اين آثار به صورت منطقه‌اي اميدواريم همه آثار ارزشمند فرش دستبافت شايستگي‌هاي و زيبايي‌هاي خود را داشته باشد.

رئيس مرکز ملي فرش ايران با بيان اينکه تاکنون در 15 منطقه کشور اين ثبت جهاني طرح‌هاي فرش دستبافت به انجام رسيده است، ادامه داد: اين خود حرکتي خواهد بود تا با ثبت جهاني طرح‌هاي فرش دستبافت يک حرکت بازدارنده‌اي را در تقلب و يا کپي‌برداري آن شاهد باشيم.

کارگر در پايان سخنان خود گفت: قطعا با اين حرکت رقباي ما نيز به فکر ارائه طرح‌هاي جديد خواهند بود اما به يقين طرح‌هايي که به ثبت جهاني رسيده است برندي شاخص براي فرش استان اردبيل خواهد بود.


 انتصاب رئيس جديد امور حقوقي و قراردادهاي شركت نفت و گاز كارون 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

در حكمي از سوي مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون، غلامعباس شهرياري به عنوان"رئيس جديد امور حقوقي و قراردادهاي" اين شركت منصوب شد.

مهندس دهان زاده در مراسم معارفه رئيس جديد امور حقوقي و قراردادهاي اين شركت از تغييرات سازماني به عنوان نيروي محركه اي براي ايجاد پويايي و نشاط در سازمان ياد كرد و افزود: هدف از اين تغييرات ايجاد اثربخشي و تلاش جهت رسيدن به اهداف سازمان است.

مدير عامل شركت نفت و گاز كارون، قانون محوري، برنامه محوري، نگاه فرآيندي، شايسته سالاري، پرهيز از نگاه هاي سياسي و ايجاد نشاط و شادابي در سازمان را رويكردهاي شركت بهره برداري نفت و گاز كارون در 4 سال گذشته عنوان كرد.

طبق اين حكم، مورد مشاوره قرار گرفتن در ارتباط با كليه مسائل حقوقي، مالياتي، گمركي، كارگري، استخدامي، اظهار نظر حقوقي نسبت به قراردادها و تطبيق آنها از نظر قوانين موضوعه، شركت در كليه دادگاه ها در كليه مراحل وطرح دعاوي و حقوقي از طرف شركت و پاسخ و دفاع از دعاوي، نظارت بر تحصيل اراضي، همكاري و راهنمايي هاي لازم حقوقي و قراردادي به مديران و روسا، پيگيري ساير امور مرتبط و .. از وظايف رئيس امورحقوقي و قراردادهاي شركت بهره برداري نفت و گاز كارون است.

مديرعامل شركت بهره برداري نفت و گاز كارون همچنين از زحمات و تلاشهاي رضا دريساوي بهمنشير در مدت تصدي مسئوليت فوق تشكر و براي ايشان در مسئوليت آتي آرزوي موفقيت كرد.

غلامعباس شهرياري با مدرك تحصيلي ليسانس حقوق و 25 سال سابقه خدمت در صنعت نفت پيش از اين به مدت 14 سال، رييس روابط عمومي شركت بهره برداري نفت و گاز كارون بوده است.


 مدير امور برق جنوب شرق اصفهان خبرداد؛
 تجهيز 1/5 کيلومتر شبکه‌ برق به کابل خود نگهدار ضد سرقت 

اصفهان – بهمن راعي

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان در خصوص اقدامات صورت گرفته در جهت کاهش سرقت از کابل‌هاي برق گفت: سال گذشته 1.5 کيلومتر از شبکه‌ مسي را به آلومينيوم تبديل و کابل خودنگهدار نصب شده است که مبلغ 550 ميليون تومان هزينه در بر داشته است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، ايرج شمس در نشست خبري خود با خبرنگاران با اشاره به اقدامات چهار ماه گذشته در امور برق جنوب شرق اصفهان اظهار کرد: تاکنون نزديک به 13 کيلومتر شبکه‌هاي توزيع برق هوايي و زميني احداث شده و 25 دستگاه پست ترانسفورماتور زميني و هوايي نيز به منظور برق‌رساني به مشترکان جديد و بهينه‌سازي برق تجهيز شده است.

وي افزود: يکي از مهم‌ترين پروژه‌هايي که در اولويت‌ برنامه کاري امور برق جنوب شرق قرار دارد برق‌رساني به مسکن‌ مهر بهارستان است که 6 هزار واحد مسکوني را در بر مي‌گيرد که نيازمند تجهيز 31 باب پست زميني است.

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان ادامه داد: در اين پروژه 10 باب پست زميني تجهيز شده و بيش از 15 کيلومتر شبکه و کابل فشار متوسط و فشار ضعيف با هزينه‌اي بالغ بر 18 ميليارد ريال استفاده شده است.

وي ادامه داد: از ديگر پروژه‌هاي در دست اجراي اين امور برق‌رساني به 5 هزار مشترک جديد در تعاوني مسکن دادگستري شهر بهارستان است که در حال حاضر با تجهيز سه باب پست زميني 350 مشترک جديد اين مجموعه برق‌دار شدند.

شمس ايجاد روشنايي معابر و حفظ ايمني شهروندان را از ديگر پروژه‌هاي عمراني اين امور عنوان کرد و گفت: روشنايي معابر در شهر بهارستان با 9 کيلومتر طول شبکه و با 196 اصله پايه روشنايي انجام گرفته و پيش‌بيني مي‌شود در ماه‌هاي آينده سه کيلومتر شبکه با 66 پايه روشنايي زيبايي دو چنداني را به مشترکين شهر بهارستان اهدا کند.

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان بيان کرد: در سال‌ جاري به منظور کاهش تلفات در شبکه‌هاي توزيع يک‌هزار و 200 دستگاه کنتور تک‌فاز و سه فاز از مکانيکي به ديجيتال تبديل مي‌شود و کابل‌‌هاي کراسلينگ جايگزين کابل‌‌هاي روغني فرسوده و معيوب مي‌شود. وي اضافه کرد: در سال گذشته 270 اصله پايه فشار متوسط و 350 اصله پايه فشار ضعيف نصب شده و همچنين 34 دستگاه پست و ترانسفورماتور زميني و هوايي تجهيز شده است.


 خبــر 

 صلح و سازش بيش از 40 درصد پرونده ها در شوراهاي حل اختلاف خوزستان

اهواز – خبرنگار آفرينش

به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان زبيدي نيا از صلح و سازش بيش از 40 درصد پرونده هاي ارجاعي به شوراهاي حل اختلاف خوزستان در سال 93 خبر داد و گفت:اهميت ترين کار شوراي حل اختلاف ايجاد صلح و سازش بين متخاصمين مي باشد که در سال گذشته بيش از 165 هزار پرونده وارد شوراهاي حل اختلاف استان شد که از اين مجموع پرونده نزديک به 164 هزار پرونده رسيدگي و مختومه شده‌اند. وي افزود: در استان خوزستان 562 شعبه شهري و روستاي شوراي حل اختلاف بصورت فعال وجود دارد که تعدادي از شعب تخصصي و ويژه کار رسيدگي به پرونده هاي مهم را انجام مي دهند.

زبيدي نيا در ادامه تصريح کرد:يکي از واحد هاي مردمي که در سطح کشور فعاليت هاي خوبي انجام مي دهد همين شوراهاي حل اختلاف مي باشد که باعث کاهش ورودي پروندها به محاکم و رفع اختلافات بين مردم بوده است.

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان تهران خبر داد؛

به‌کارگيري 2 پهپاد و دوربين‌هاي مداربسته در مناطق حفاظت‌شده

رودهن - ايرج صادقعلي

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان تهران از به‌کارگيري دو دستگاه پهپاد و دوربين‌هاي مداربسته در مناطق حفاظت‌شده و تسريع در ابلاغ افزايش جريمه شکار در استان تهران خبر داد. محمدهادي حيدرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش در خصوص اقدامات اين اداره کل براي جلوگيري از شکار غيرمجاز در استان تهران اظهار داشت: يکي از عمده مشکلات ما، نزديکي مناطق حفاظت‌شده با حوزه‌هاي شهري است که ميزان آسيب‌پذيري مناطق را در بحث شکار بيشتر مي‌کند.

وي افزود: امروز با اين معضل روبه‌رو هستيم که شکار غيرمجاز در مناطق حفاظت‌شده استان تهران صورت مي‌گيرد؛ ما افزايش نيروهاي محيط‌بان را که از برنامه‌هاي سال 93 بود، اجرا کرديم و در سال 94 برنامه‌هاي نظارت پيشرفته را در دستور کار قرار داده‌ايم.

حيدرزاده ادامه داد: در اين خصوص، به‌کارگيري دو دستگاه پهپاد و دوربين‌هاي مداربسته در مناطق حفاظت‌شده را در دستور کار قرار داده‌ايم تا آمار شکار را به صفر نزديک کنيم؛ اين اقدام هم به دليل اينکه شيوه محيط‌باني با موتورسيکلت، خودرو گشت‌هاي پياده نمي‌تواند به‌صورت مطلوب گستره پيمايش را براي نظارت و حفاظت و جلوگيري از شکار فراهم کند، انجام مي‌شود.

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان تهران افزود: پهپاد و دوربين‌هاي مداربسته را در سال 94 به کار مي‌بريم و اجرايي شدن آن به‌صورت مطلوبي آمار شکار را کاهش مي‌دهد؛ اما در کنار اين روش‌هاي منع‌کننده، مي‌توانيم از اطلاعات مردمي و جوامع محلي به‌عنوان همياران محيط‌زيست استفاده ‌کنيم و اين مورد نيز بسيار در اين امر راهگشا خواهد بود.

رئيس اداره محيط زيست دماوند خبر داد؛

تيمار و رهاسازي 5 بهله پرنده شکاري در زيستگاه‌هاي طبيعي دماوند

دماوند - خبرنگارآفرينش

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان دماوند از تيمار و رهاسازي پنج بهله پرنده شکاري در زيستگاه‌هاي طبيعي اين شهرستان خبر داد.

عباس ميرزاکريمي در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: پنج بهله پرنده شکاري دليجه در زيستگاه‌هاي طبيعي شهرستان دماوند رهاسازي شد.

وي افزود: اين دليجه‌ها، به علت آسيب‌ديدگي براي اقدامات مراقبتي و بهبود وضع سلامتي در اداره حفاظت محيط زيست دماوند نگهداري مي‌شدند.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان دماوند تصريح کرد: خوشبختانه اين دليجه‌ها پس از بهبودي کامل توسط محيط‌بانان دماوند در زيستگاه اصلي خود رهاسازي شدند. ميرزاکريمي خاطرنشان کرد: اين پرندگان دليجه، 45 روز پيش به خاطر آسيب‌ديدگي زيرنظر دامپزشک نگهداري شدند که پس از اطمينان از توانايي پرواز در طبيعت منطقه تيزآب دماوند رهاسازي شدند.

يک هزار و 250 کيلومتر بزرگراه در کشور امسال بهره برداري مي شود

اروميه – خبرنگار آفرينش

مديرکل بزرگراه هاي وزارت راه و شهرسازي گفت: امسال يک هزار و 250 کيلومتر بزرگراه در سطح کشور احداث شده و به بهره برداري مي‌رسد.

خيرا... خادمي در سفر به شهرستان‌هاي جنوبي آذربايجان غربي افزود: از مجموع بزرگراههاي در دست احداث کشور 750 کيلومتر آن توسط شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور و 500 کيلومتر ديگر نيز توسط ادارات کل راه و شهرسازي در کشور در حال احداث است.

وي بيان کرد: براي اجراي اين طرح‌ها در مجموع 16 هزار و 500 ميليارد ريال اعتبار نياز است که در بودجه کل کشور در سال جاري پيش‌بيني شده است.


 خبـــر 

 به دنبال مسموميت مشکوک اعضاي يک خانواده؛

اقدامات درماني و پيشگيرانه براي مقابله با بوتوليسم در نقده اجرا شد

اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس مرکز بهداشت شهرستان نقده از اجراي اقدامات درماني و پيشگيرانه به منظور مقابله با شيوع احتمالي بيماري بوتوليسم به دنبال مسموميت مشکوک اعضاي يک خانواده شش نفره در اين شهرستان خبر داد.

دکتر سيفعلي اسکندرزاده افزود: به دنبال گزارش رسيده از يکي از پزشکان اين شهرستان مبني بر مسموميت مشکوک به بوتوليسم اعضاي يک خانوده در اين شهرستان اين مرکز اقداماتي را در بخش درمان و پيشگيري در سطح اين شهرستان به اجرا گذاشت.

وي بيان کرد: تمامي اعضاي اين خانواده هم اکنون در بيمارستان امام خميني(ره) اين شهرستان بستري بوده و يکي از آنها نيز به بخش I.C.U منتقل شده است.

دکتر اسکندرزاده اضافه کرد: نمونه هايي از اعضاي اين خانواده به همراه مواد غذايي مصرفي آنها که شامل دوغ و ماست بود ، براي بررسي هاي بيشتر به انستيتو پاستور تهران ارسال شد که هنوز نتايج آن مشخص و اعلام نشده است.

وي با اشاره به بسيج چهار اکيپ از کارشناسان مرکز بهداشت براي همين منظور گفت: در همين زمينه تمامي محصولات لبني واحد تجاري که اين خانواده اقدام به خريد دوغ و ماست از آن کرده بودند ، ضبط شده و اين مکان نيز تا اطلاع ثانويه پلمپ شده است.

دکتر اسکندرزاده اظهار کرد: تمامي خانواده هايي نيز که از اين مکان خريد کرده بودند ، توسط اين اکيپ ها شناسايي و اقدامات پيشگيرانه در مورد آنها نيز به اجرا گذاشته شده است.

وي گفت: ضمن آن که با صدور اطلاعيه و هشدارهاي پزشکي به تمامي مراکز درماني و بهداشتي به منظور مقابله با اين بيماري ، اطلاع رساني مناسبي در اين زمينه صورت گرفته است.

گمان مي رود مسموميت اعضاي اين خانواده به خاطر وجود نوعي باکتري به نام بوتوليسم رخ داده باشد که در صورت تعلل در درمان مي تواند باعث فلج شدن بخشهايي از بدن فرد مسموم شده شود.

افزايش کشت گياهان دارويي و خوراکي در چهار محال و بختياري

به گزارش آفرينش مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري از افزايش کشت گياهان دارويي و خوراکي در استان خبر داد.

علي محمدي‎مقدم با اشاره به تلاش براي افزايش کشت گياهان دارويي در استان، اظهار کرد: ايستگاه‌هاي هيدرومتري در راستاي اندازه‌گيري دبي و رسوب رودخانه‌ها در منطقه بازفت با همکاري کشور ژاپن، ساخته مي‌شود.

وي افزود: پارسال، در راستاي تغيير الگوي بهره‌برداري از اراضي شيب‌دار با رويکرد جلب مشارکت مردمي، گل محمدي و گياهان دارويي کشت شده است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهار محال و بختياري با اشاره به اين‌که 20 هکتار گل محمدي در روستاهاي شهرستان بروجن کشت شده است، تصريح کرد: هم‌چنين 5 هکتار از اراضي بازفت به کشت گل محمدي اختصاص يافته است.

محمدي‎مقدم با اشاره به اين‌که در راستاي تغيير الگوي کشت در استان کشت گياهان دارويي و خوراکي در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در نخستين اقدام 50 هکتار در حوضه‌ي آبخيز چالشتر به کشت گياهان دارويي اختصاص يافته است.

وي با بيان اين‌که هدف از اجراي اين طرح‌ها کنترل فرسايش خاک، مقابله با خشکسالي و کم‌آبي است، خاطرنشان کرد: افزايش رفاه، اشتغال‌زايي و توسعه پايدار در روستاها از ديگر اهداف اجراي اين طرح‌ها است.

احياي‌هويت موزه‌اي کاخ مرواريد

به گزارش آفرينش، مديرکل ميراث فرهنگي استان البرز گفت: کاخ مرواريد مجموعه‌اي 30 هکتاري به جا مانده از دوران پهلوي است که طي سال‌هاي گذشته آسيب زيادي ديده است و از آن شکوه و زيبايي گذشته‌اش کم شده است.

عبدالناصر ميرچي اظهارکرد: عمليات مرمت اين کاخ ازسال گذشته آغاز شده، ولي به دليل شدت آسيب وارده و کندي تزريق اعتبارات، کند پيش مي‌رود.

ميرچي افزود: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده بناست اين مجموعه به کاخ – موزه تبديل شده و مورد بازديد عموم مردم قرار گيرد. ميرچي خاطرنشان کرد: بدون شک با اتمام فرايند مرمت اين کاخ، هويت موزه‌اي به اين مجموعه که گوياي بخشي از تاريخ ايران است، باز مي‌گردد.

اين مسئول گفت: درتلاش هستيم با هماهنگي با دستگاه‌ها و اداراتي که بخشي از فعاليت‌شان با اداره کل ميراث فرهنگي همسو است، شرايطي براي راه اندازي فعاليت‌هاي تفريحي دراين مجموعه فراهم کنيم. مديرکل ميراث فرهنگي استان البرز ادامه داد: هرچند هنوز در قدم‌هاي اوليه براي مرمت کاخ مرواريد هستيم، ولي تمهيداتي انديشيده شده تا در اين مجموعه جمعه بازار صنايع دستي راه‌اندازي شود. وي اظهار کرد: اين جمعه بازار به صورت 30 غرفه طراحي و اجرا شده که دراين غرفه‌ها توليدات صنايع دستي هنرمندان البرزي به نمايش گذاشته مي‌شود. وي خاطرنشان کرد: علاقمندان به آثار مرتبط با رشته هاي مختلف صنايع دستي مي‌توانند هرجمعه به اين بازار مراجعه و توليدات هنرمندان البرزي را با قيمت مناسب خريداري کنند.

ميرچي گفت: بدون شک برپايي اين جمعه بازار نقش بسزايي در آشناسازي مردم با هنرهنرمندان صنايع دستي کاراستان فراهم مي‌کند. اين مسئول گفت: اين جمعه بازار فرصتي دراختيار هنرمندان قرار مي‌دهد که بتوانند بازار فروش مناسبي براي توليداتشان پيدا کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي