جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5050

ظريف خبر داد:
آغاز دور جديد گفت و گوها ميان ايران و اتحاديه اروپا


خبر


برگزاري روز " المپيک و بانوان" در "جاده تندرستي"


مراسم رسمي شصت و دومين سالگرد پايان جنگ دو کره در شهر پيونگ يانگ


سرمقاله


لاريجاني: مساله توافق هسته اي را به اختلاف دروني تبديل نکنيد

در کميسيون امنيت ملي مجلس؛
صالحي ابعاد فني برجام را تشريح کرد


اوباما: اسلام دين صلح است


پوتين: روسيه بر اساس منافع ملي خود حرکت مي‌کند


اظهار نظر اولاند درباره سفر فابيوس به تهران


روانچي: سفارت‌هاي ايران و انگليس به زودي در دو کشور بازگشايي مي‌شوند


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


ميـز‌خبر


 ظريف خبر داد:
  آغاز دور جديد گفت و گوها ميان ايران و اتحاديه اروپا 

 
وزير امور خارجه کشورمان از آغاز دور جديد گفت و گوها ميان ايران و اتحاديه در آينده نزديک خبر داد و گفت: اين گفت و گوها بر اساس تصميمي که اتحاديه اروپا دارد گفت و گوهاي سطح بالا نام گرفته است.به گزارش ايرنا ، محمد جواد ظريف در نشست خبري با فدريکا موگريني اظهار داشت: بحث هاي ما و اتحاديه اروپا در چند سال گذشته درباره موضوع هسته اي بوده است و قبل از آن، گفت وگوهايي انتقادي و بعدها با نام گفت وگوهاي جامع را داشتيم. وي ادامه داد: امروز تصميم گرفتيم دور جديدي از گفت و گو را بين ايران و اتحاديه اروپا شروع کنيم و بر اساس روشي که اتحاديه اروپا دارد به آن گفت و گوهاي سطح بالا نام مي نهيم .اين گفت و گوها در آينده اي نزديک در سطح معاونين وزارت خارجه و معاون موگريني شروع مي شود و بتدريج در سطح وزرا ادامه مي يابد. ظريف خاطر نشان کرد: موضوعات مختلفي در اين گفت و گوها مدنظر است که موضوعات همکاري دو طرف محسوب مي شود. اين موضوعات شامل انرژي، حمل و نقل، محيط زيست ، حقوق بشر و ساير حوزه هاي همکاري است.

وزير امور خارجه ادامه داد: علاوه بر اين زمينه هاي همکاري و اقدامات مشترک را دنبال مي کنيم و تواقفق کرديم در اين گفت و گوهاي سطح بالا موضوعات منطقه اي را هم مورد توجه قرار دهيم.

ظريف اظهار داشت: بحران هايي که در منطقه شکل گرفته نه تنها تهديدي براي منطقه ما است بلکه تهديدي جدي براي کل جهان و مخصوصا براي اعضاي اتحاديه اروپا است . مشکل افراط گرايي، مشکل فرقه گرايي و تروريزم که در منطقه ما امروز خشونت و نا امني ايجاد کرده همزمان در کشورهاي عضو اتحاديه اروپا هم به خشونت و درگيري انجاميده و اين نگراني، نگراني مشترک ما است که بايد به آن بپردازيم.

وي گفت: پيش بيني مي کنم علاوه بر اقداماتي که براي اجراي برجام خواهيم داشت اقداماتي هم براي همکاري در حوزه مختلف، درهمان حوزه هاي متنوعي که به بخشي از آنها اشاره شد شکل خواهد گرفت.

ظريف همچنين از نقش مثبت موگريني و اشميد در رسيدن به برجام تشکر کرد و گفت اميدواريم اين شروع جديدي براي روابط مبتني بر احترام متقابل و همکاري مشترک در حوزه هاي منافع مشترک باشد.

وي در ادامه به حضور فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اشاره کرد و افزود: ما و اتحاديه اروپا داراي روابط گسترده اي بوده ايم و اميدواريم با عبور از بحراني که به نظر ما بحران غير ضروري بود از طريق توافقي که بين ايران و 1+5 شکل گرفته وارد مرحله جديدي شويم.

وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: در سفر امروز موگريني بحث هاي خوبي درباره اجراي برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) داشتيم و همين طور درباره آينده روابط ايران و اتحاديه اروپا صحبت کرديم.

ظريف گفت: در بحث اول درباره اقداماتي که بايد از روزي که جمع بندي در وين صورت مي گرفت تا روز توافق که در فاصله 60 تا 80 روز آينده است، صحبت شد.

وي خاطر نشان کرد: اقداماتي بايد از جانب ما و اعضاي اتحاديه اروپا صورت گيرد ، صورت گرفته و تصميمات اوليه اتحاديه اروپا با تصويب جمع بندي اتحاديه در حمايت از برنامه جامع اقدام مشترک شکل گرفت.

وزير امور خارجه اظهار داشت:اميدواريم با همين روش، اقدامات هر دو طرف و همکاري ايران و باآژانس براي حل و فصل موضوعا ت باقي مانده و نيز اقدامات اتحاديه اروپا و ايالات متحده امريکا براي آماده سازي لغو تحريم ها جنبه اجرايي بگيرد و بتوانيم در زمان مناسب اقداماتي که توافق شده را انجام دهيم.


 خبر 

 موگريني: بدون حمايت رهبري و رييس جمهوري ايران توافق ممکن نبود

هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا در نشست مشترک خبري با وزير امورخارجه ايران با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک ميان ايران و گروه 1+5 گفت: اين توافق خبرخوشي براي منطقه و کل جهان است و مي تواند تاريخي باشد.

به گزارش ايرنا، فدريکا موگريني عصر سه شنبه در اين نشست خبري افزود: تيم مذاکره کننده ايراني حاضر در مذاکرات از حمايت سياسي رهبر و رييس جمهور ايران برخوردار بود که به جز آن امکان پذير نبود.

وي ادامه داد: اگر تمام طرفين متعهد باشند و اراده سياسي و تحمل و صبر داشته باشند اين توافق به نتيجه مي رسد و اين خبر خوشي براي منطقه و کل جهان است. وقت آن است که نشان دهيم به توافق دست پيدا کرده ايم و مي توانيم آن را اجرا کنيم و اين مي تواند تاريخي باشد.

دو وزير ايتاليايي در راه تهران

وزير خارجه ايتاليا به همراه وزير اقتصاد اين کشور هفته آينده به تهران سفر مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، پائولو جنتيلوني وزير امور خارجه ايتاليا به همراه فدريکا گوئيدي وزير توسعه اقتصادي اواسط هفته آينده (سه شنبه ) به مدت دو روز به تهران سفر خواهند کرد.

قرار است در اين سفر اين دو مقام عاليرتبه ايتاليايي که در صدر هيأتي بلندپايه به تهران خواهند آمد با مسئولان سياسي و اقتصادي کشورمان ديدار و گفت ‌و گو کنند.

پائولو جنتيلوني، وزير خارجه ايتاليا اخيرا در گفت‌وگو با روزنامه 'کوريره دلاسرا' اظهار داشت: توافق با ايران مثبت است.

دبيرکل سازمان همکاري شانگهاي :

توافق وين ، زمينه عضويت کامل ايران در سازمان همکاري شانگهاي را فراهم کرد

ديميتري مزنتسف دبيرکل سازمان همکاري شانگهاي ضمن استقبال از موفقيت بزرگ در مذاکرات هسته اي گفت: توافق وين ، زمينه را براي عضويت کامل جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري شانگهاي فراهم کرد.

به گزارش ايرنا ، مزنتسف در حاشيه ' نشست رسانه هاي مهم کشورهاي عضو پيمان همکاري شانگهاي ' در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا درخصوص آثار مثبت توافق وين بر همکاري هاي منطقه اي و بين المللي گفت: تاکنون بدليل تحريم هايي که وجود داشت ، امکان عضويت کامل ايران وجود نداشت اما اکنون اين مانع برطرف شده است.

وي افزود: با اجراي توافق وين و لغو تحريم ها ، درخواست ايران که پيش تر ارائه شده است، در دستور کار قرار خواهد گرفت و تهران بعنوان عضو کامل در سازمان همکاري شانگهاي درخواهد آمد.


 برگزاري روز " المپيک و بانوان" در "جاده تندرستي"  


 مراسم رسمي شصت و دومين سالگرد پايان جنگ دو کره در شهر پيونگ يانگ  


 سرمقاله 

 خانه ملت و آزمون پيش رو

حميد رضا عسگري

پس از حضور شخص وزير خارجه و مذاكره كنندگان ارشد كشورمان در مجلس و ارائه توضيحات مفصل پيرامون ابعاد فني و تعهدات موجود در توافق نامه، بايد منتظر بود تا كميسيون رسيدگي به "برجام" تشكيل شود و پس از آن تاييد و يا رد توافق هسته‌اي از سوي نمايندگان ملت مشخص گردد.

هرچند كه توافق ميان دولت‌هاي مذاكره كننده صورت گرفته و مجالس كشورها نمي‌توانند در ريز آن دخل و تصرف داشته باشند، اما مراحل رسيدگي و تاييد آن آزموني پيش روي نمايندگان گذاشته است كه مي‌توان از طريق آن نحوه نگرش‌هاي سياسي برخي افراد و گروه‌ها را مورد قضاوت قرار داد. درهمين زمينه در طي چند روز گذشته بحث‌ها و اظهارنظرهايي درمورد صحت و صدق اظهارات مقامات مذاكره كننده و ترجمه فارسي توافق صورت گرفته است كه موجب حاشيه سازي‌هايي در خانه ملت گرديده است. دامن زدن به حاشيه‌ها كاري عبث و غيراخلاقي است، اما اهميت موضوع را بايد از زاويه ديگري نگريست كه رهبري انقلاب تاكيد كردند بررسي وجوه توافق نبايد موجب دو دستگي و اختلاف در كشور گردد. به تعداد انسان‌هاي روي كره زمين اختلاف سليقه وجود دارد و هركسي آزاد است درمورد مسئله‌اي خاص، نظر شخصي خود را داشته باشد و براساس اصل آزادي بيان آن را عنوان نمايد. اما اشكال هميشگي در عرصه سياسي كشورما، برداشت اشتباه از معناي آزادي بيان است. بيان عقيده هيچ اشكالي ندارد و مصداق قانون آزادي بيان مي‌باشد، اما اصرار برعقايد شخصي و گروهي و تعميم آن به عنوان ملاك تصميم گيري براي ديگران، آفتي اخلاقي در بين سياسيون ما مي‌باشد. اينكه نسبت به عملكرد مسولان مذاكره كننده سوء ظن داشته باشيم و بعضاً آنها را به لاپوشاني حقايق متهم كنيم، به هيچ وجه در قاموس آزادي بيان جايي ندارد. درثاني مسئله توافق هسته‌اي، موضوعي ملي است كه نمي‌توان آن را به نظرات دولت يا مجلس منوط دانست. تصويب يا رد توافق تصميمي است که نظام به معناي کل آن بايد اتخاذ کند اگر به اين نتيجه برسد که بايد انجام شود همان اتفاق خواهد افتاد و اين توافق منوط به راي مجلس يا تاييد دولت نيست بلکه نظر كليت نظام مهم است. بايد مصالح كشور و ملت در آن مورد توجه قرار گيرد و براساس آن نسبت به تايد يا رد توافق اظهارنظر كرد. اما بازهم بايد تكرار و تاكيد كرد كه اظهار نظر به معناي القاي نظر شخصي يا گروهي نخواهد بود، بلكه بايد براساس خرد جمعي و مصالح ملي اين مسئله مورد بررسي قرار گيرد.

بايد توجه داشته باشيم كه اكنون پس تحمل سال‌ها فشار سياسي و اقتصادي، در جايگاهي قرار گرفته‌ايم كه دنيا درحال تغيير نگرش نسبت به ايران و ايراني مي‌باشند. دستاوردهاي موجود نبايد به سبب نوع نگرش‌هاي سياسي و حزبي در اين برهه حساس مورد خدشه قرار گيرد و دستمايه‌اي براي رقابت‌هاي گروهي گردد. اگر نمايندگان و ديگر سياسيون كشور نظر يا عقيده‌اي شخصي درمورد توافقنامه هسته‌اي دارند، بايد آن را در چارچوب خرد جمعي نظام حل كنند و به عنوان چوب لاي چرخ روند رسيدگي برجام قرار ندهند. اين آخرين گام پيش از آغاز مرحله پساتحريم خواهد بود، لذا ضروريست تا اين گام را نيز در راستاي وحدت و همدلي ملي برداريم تا مردم درمورد عملكرد‌ها قضاوتي مثبت داشته باشند.


 لاريجاني: مساله توافق هسته اي را به اختلاف دروني تبديل نکنيد 

 
لاريجاني: مراقب‌ باشيم در مساله‌ مهم هسته‌اي شکاف بلاوجه در کشور ايجاد نشود

رئيس مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني و در پاسخ به تذکر محمدرضا تابش از نمايندگان خواست انتقاداتشان را به موضوع هسته‌اي با متانت و اخلاق مطرح کنند و مراقب باشند شکاف بلاوجه در کشور در اين مساله مهم و اساسي ايجاد نشود.

به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در پاسخ به تذکر محمدرضا تابش اظهارکرد: در اين مساله مهم مثل هسته‌اي آراء مي‌توانند متفاوت باشد، اين حسن جامعه ما است که همه دغدغه دارند و حساس هستند اما بايد توجه کنيم که رهبري فرمودند بررسي اين موضوع باعث انشقاق داخلي نشود.

وي با تاکيد بر اين که اظهارنظرها در اين باره بايد با رعايت احترام نسبت به ديگران باشد افزود: کسي مانع اظهار نظر نيست و هيچ اشکالي ندارد که يک نفر موافق يا مخالف توافق باشد، اما بايد رعايت شود که اينها تبديل به اختلاف دروني نشود. نمايندگان هم بايد اخلاق و متانت را رعايت کرده و سوء ظن نسبت به يکديگر نداشته باشند.

رئيس مجلس با اشاره به ارائه متن ترجمه برجام يادآور شد: برخي گفتند چرا تاخير شده ممکن است در آن دست برده شده باشد اين سوء ظن است زيرا ما اصرار کرديم که وزير خارجه در اسرع وقت به ما توضيح دهد بنابراين آنها متن را کاملا منقح نکرده بودند و متن ايراد ترجمه‌اي داشت لذا گفتيم ايراد رفع شود که آن را فرستادند و من هم آن را براي تکثير بين نمايندگان ارائه کردم. لذا دليلي نداشت که در اين باره سوء ظن وجود داشته باشد.

لاريجاني خاطر نشان کرد: من ايرادي نمي‌بينيم که آقاي کوچک‌زاده بلند شود و چيزي بگويد اما واقعا متوجه نشدم اين که مي‌گويد سلطنت مآبانه يعني چه کسي اين کار را کرده است؟ يکي از برادران ديگر هم گفته بود لاريجاني نمي‌گذارد مسائل هسته‌اي در مجلس مطرح شود زيرا هاشمي رفسنجاني و روحاني، لاريجاني را رئيس مجلس کردند آيا اين توهين به نمايندگان نيست؟ چه دليلي دارد اين طور حرف بزنيد.

يا گفته‌اند سگ احمدي‌نژاد و مشايي به اينها شرف دارد. حداقل من اشهد ان لااله الا الله را گفته‌ام پس چطور ممکن است سگ يک نفر بر مسلماني شرف داشته باشد اين روش اظهار نظر درست نيست.

رييس مجلس همچنين گفت: من آنچه واقعا مصلحت مجلس است و باعث شرف مجلس مي‌شود مطرح مي‌کنم ولي موظفم از آنچه مجلس تصميم مي‌گيرد حمايت کنم. البته بوده موردي که مجلس در موضوعي اظهار نظر کند و من ازآن حمايت نکنم. خواهش من اين است که در بررسي اين مساله مهم اساسي رعايت کنيد که شکاف بلاوجه در کشور ايجاد نشود و اخلاقي عمل کنيد وگرنه آزاديد که حرف بزنيد و نظر بدهيد واين اشکالي ندارد.


 در کميسيون امنيت ملي مجلس؛
 صالحي ابعاد فني برجام را تشريح کرد 

 رئيس سازمان انرژي اتمي کشور در جلسه امروز کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي ابعاد فني برجام را توضيح داد.به گزارش خانه ملت، علي اکبر صالحي در اين جلسه با تاکيد بر اينکه کارشناسان فني سازمان انرژي اتمي کشور که در مذاکرات حضور داشتند، بسيار قوي ظاهر شدند و اين مايه فخر و مباهات کشور است، گفت:‌ هدف فعاليت‌هاي هسته‌اي کشور فعاليت‌هاي صلح آميز است.وي تاکيد کرد:‌ بنا به فتواي مقام معظم رهبري ما اساسا نمي توانيم به جز فعاليت هاي هسته‌اي صلح آميز به دنبال فعاليت هاي ديگري باشيم.

به گفته صالحي، براي دستيابي به فناوري صلح آميز هسته‌اي با رويکرد تجاري- صنعتي ناچار به همکاري بين‌المللي هستيم و برجام اين فرصت را در اختيار ما قرار مي‌دهد.

رئيس سازمان انرژي اتمي کشور با بيان اينکه تا ده سال آينده حداقل چهارنيروگاه ديگر علاوه بر بوشهر در کشور ايجاد مي‌شود تصريح کرد: به موازات ايجاد نيروگاه ها به دسترسي به منابع اورانيوم طبيعي به ويژه در کشور نياز داريم. حدود 60 درصد خاک کشور درخصوص کشف منابع اورانيوم کاوش شده و در پي انجام 40 درصد مابقي هستيم.

صالحي اضافه کرد:‌به رغم همه محدوديت هايي که عليه فعاليت هسته‌اي ايران اعمال شده نه تنها اين محدوديت ها خللي بر فعاليت هسته‌اي ما وارد نخواهد کرد ،‌بلکه به اشکال مختلف فعاليت هسته‌اي ما تسريع خواهد شد.

بالاتر از کف‌تعيين شده انعطاف به خرج داديم

وي با بيان اينکه تمام آنچه که به لحاظ فني اتفاق افتاده بسيار بالاتر از کف آن چيزي بود که حق داشتيم انعطاف به خرج دهيم افزود:‌ فردو براي تامين نياز يک نيروگاه به وجود نيامده بلکه هدف فردو تضمين دانش و تکنولوژي غني سازي است. اين مهم با تعداد سانتريفيوژهاي موجود و به رغم به همه محدوديت ها محفوظ مي ماند و ادامه روند غني سازي ما را براي شرايط احتمالي بحران تضمين مي‌کند.

صالحي يکي از دستاوردهاي مهم برجام را ورود ايران به گروه تامين کننده بانک سوخت هسته‌اي در جهان عنوان کرد و افزود:‌اکنون ايران هم مي تواند اورانيوم غني شده توليد کند و هم مي تواند بفروشد و در قبال آن اورانيوم طبيعي وارد کند. پيش از اين نمي توانستيم توليد کنيم. نمي توانستيم بفروشيم و نمي توانستيم وارد کنيم.

رئيس سازمان انرژي اتمي کشور راکتور اراک را به لحاظ تکنولوژي متعلق به 40 سال پيش روسيه عنوان کرد و افزود: اکنون و در بازطراحي اين راکتور مي توانيم از تکنولوژي پيشرفته و جديد استفاده کنيم.


 اوباما: اسلام دين صلح است 

 
رييس جمهوري آمريکا با تاکيد بر لزوم مبارزه با تروريسم در آفريقا و گروه هاي تروريستي که با استفاده از اسلام دست به اقدامات تروريستي مي زنند، تاکيد کرد که اسلام دين صلح است.به گزارش خبرگزاري فرانسه از آديس آبابا، باراک اوباما که در مقر اتحاديه آفريقا سخنراني مي کرد، گفت: اسلام به معناي صلح است.اوباما گفت: « تروريست هاي افراط گرا در برخي کشورهاي آفريقايي به نام دين، مذهب و اسلام همچنان غير نظاميان را هدف قرار مي دهند و به اقدامات تروريستي دست مي زنند. اما صدها ميليون آفريقايي که در اين قاره زندگي مي کنند مي دانند که اسلام دين صلح است. ما بايد با گروه هاي افراط گرا مانند القاعده، داعش، الشباب و بوکوحرام مبارزه کنيم و آن طور که واقعيت شان هست، آنها را معرفي کنيم. ما بايد به همه بگوييم که آن‌ها قاتل هستند.»

رييس جمهوري آمريکا افزود: مردم آفريقا بايد بدانند که در مبارزه با تروريسم در کنار آن‌ها هستيم.


 پوتين: روسيه بر اساس منافع ملي خود حرکت مي‌کند 

 
خبرگزاري تاس : رئيس جمهوري روسيه در گفت‌وگويي با رد انتقادها درباره سياست‌هاي اعمالي‌اش بر حرکت روسيه براساس منافع ملي‌اش تاکيد کرد.ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در گفت‌وگويي اعلام کرد که روسيه به دنبال مقابله نيست اما از منافع ملي خود دفاع خواهد کرد. وي ادامه داد: روسيه هيچ منافعي در مقابله با کشورهاي ديگر ندارد. اما در برخي مواقع ما مجبور هستيم که از منافع خود دفاع کنيم. بدون شک در چنين مواقعي اين کار را انجام خواهيم داد اما نه به روش مقابله گري بلکه از طريق جست‌وجوي مصالحه‌ها و راه حل‌هاي دو جانبه قابل قبول.

رئيس جمهوري روسيه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني آر تي اس سوئيس در پاسخ به سوالي درباره انتقادهاي موجود درباره سياست‌هاي اعمالي‌اش گفت: من همواره اقداماتي انجام مي‌دهم که براي منافع ملي و مردم کشور بايد انجام دهم.

پوتين اضافه کرد که گرايش‌هاي عمومي اروپا در جهت حمايت از منافع ملي تغيير مي‌کند.


 اظهار نظر اولاند درباره سفر فابيوس به تهران 

 
خبرگزاري فرانسه: رئيس‌ جمهور فرانسه گفت:‌ ايران بايد براي ارتقاء صلح و ثبات در خاورميانه نقش داشته باشد.لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه قرار است روز چهارشنبه 7 مرداد پس از آن که ايران و گروه 1+5 به يک توافق هسته‌اي دست يافتند به تهران سفر کند. فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگو با خبرنگاران بيان کرد:‌ سفر فابيوس به تهران يک آزمون کليدي براي ايران پس از آن است که اين کشور بر سر برنامه هسته‌اي‌اش به يک توافق تاريخي دست يافت. رئيس‌جمهور فرانسه ادامه داد: نحوه رفتار با وزير امور خارجه کشورمان، از نظر ما آزموني براي تهران است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، پاريس در جريان مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که نزديک به دو سال به طول انجاميد،سخت‌ترين موضوع را در ميان مذاکره کنندگان بين‌المللي در قبال ايران اتخاذ کرده بود.اولاند همچنين تاکيد کرد:‌ ايران بايد براي ارتقاء صلح و ثبات در خاورميانه نقش داشته باشد.


 روانچي: سفارت‌هاي ايران و انگليس به زودي در دو کشور بازگشايي مي‌شوند 

 
معاون وزير امور خارجه کشورمان گفت که مقابله با تروريسم مي‌تواند يک حوزه احتمالي براي همکاري با آمريکا باشد اما همه چيز به اجراي توافق هسته‌اي بستگي دارد.به گزارش ايسنا، مجيد تخت روانچي، معاون وزير امور خارجه ايران در گفت‌وگو با روزنامه ديلي تلگراف گفت: اگر توافق هسته‌اي با موفقيت اجرا شود ايران و آمريکا فرصت‌هايي براي همکاري در زمينه‌ مقابله با تروريسم خواهند داشت.

اين معاون وزير امور خارجه کشورمان در ادامه به بررسي چگونگي نزديکي روابط ايران و آمريکا پس از حصول توافق هسته‌اي پرداخت و تاکيد کرد:‌هنوز براي ازيابي اين که مقابله با تروريسم مي‌تواند زمينه‌اي براي همکاري ميان تهران و واشنگتن باشد بسيار زود است اما اين امر مي‌تواند حوزه‌اي براي همکاري‌هاي آينده باشد.

تخت روانچي به موضوع بازگشايي سفارت لندن در تهران اشاره کرد و گفت: هيچ مساله‌ جدي سر راه بازگشايي سفارت انگليس وجود ندارد و روابط عادي ميان دو کشور زودتر از آنچه مقامات انگليس پيش بيني‌کرده‌اند مي‌تواند از سر گرفته شود.

وي در ادامه توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را که در 23 تير ماه در وين حاصل شد کودک تازه متولد شده توصيف کرد که مي‌تواند چشم انداز روابط ايران با آمريکا را ترسيم کند.

معاون وزير امور خارجه ايران تصريح کرد:‌ نابهنگام است که بخواهيم درباره‌ احتمال همکاري ايران و آمريکا در مسائل منطقه‌اي پيش بيني انجام دهيم. ابتدا بايد ببينيم که اين کودک ( توافق هسته‌اي ) چگونه بزرگ مي‌شود.

وي افزود: اگر همه چيز در اجراي توافق خوب پيش رود فکر مي‌کنم فرصت‌هايي وجود داشته باشد، من اکنون نمي‌توانم بگويم که ايران در چه سطحي مي‌تواند با غرب همکاري کند.

روانچي خاطرنشان کرد:‌ اکنون اولويت اين است که اطمينان حاصل کنيم، اين توافق به خوبي مورد حمايت و پشتيباني قرار گرفته و محافظت مي‌شود. اگر اين رويه به درستي اجرا شود و اين اعتماد لازم در طول زمان ايجاد شود، فرصتهايي وجود خواهد داشت که پيش از هر چيز مساله مقابله با تروريسم و افراطي گري است.

وي تاکيد کرد:‌ تروريسم مساله‌اي نيست که تنها مختص يک منطقه يا مربوطه به تنها يک کشور باشد. بنابراين فرصت‌هايي وجود دارد که مي‌تواند بين ايران و ديگران در آينده مورد بررسي قرار گيرد و حل شود.

معاون اروپا و آمريکاي وزير امور خارجه کشورمان يادآور شد: چگونگي پيشرفت در توافق هسته‌اي يک عامل اصلي است. از نظر ما چهار تا پنج ماه تا اجراي برنامه جامع اقدام مشترک زمان لازم داريم. بنابراين درباره‌ي زماني حدود شش ماه تا يک سال آينده صحبت مي‌کنيم و از نظر من ارزيابي دراين زمينه کار عاقلانه‌اي نيست.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس شانزدهم

دانشگاه آزاداسلامي، شعبه دبي، کشور امارات متحده عربي

22 تا 23 جمادي الثاني، 1432 هجري قمري

25 تا26 مي 2011

پيش نويس گزارش نهايي

قسمت نود و يكم

پس از بررسي تقاضاهاي تقديم شده، شوراي اجرايي از تلاش هاي صورت گرفته دراين رابطه توسط دبيرخانه تشکر کردو در خواست هاي دانشگاه هاي زير را به تصويب رسانيد:

دانشگاه شاه فيصل (جمهوري چاد)؛ دانشگاه اسلامي دارالهورا (جمهوري هند)؛ دانشگاه گادارف، دانشگاه نيالا و دانشگاه قرآن مجيد و علوم جاري (جمهوري سودان)؛ مؤسسه مديريت، علوم و فن آوري پرستون (PIMSAT) و مؤسسه بازرگاني وفن آوري ( جمهوري اسلامي پاکستان)؛ دانشگاه بن ظهر (پادشاهي مراکش)؛ مؤسسه آموزش عالي طبرستان، دانشگاه دامغان (جمهوري اسلامي ايران)؛ دانشگاه استانبول آيدن (جمهوري ترکيه)؛ دانشگاه ماروا (جمهوري کامرون)؛ دانشگاه تکريت و دانشگاه وَسيت (جمهوري عراق)؛ دانشگاه اسلامي روسيه در CSBM جمهوري روسيه – بشکرستان ( فدراسيون روسيه)؛ دانشگاه زائد ( امارات متحده عربي)؛ دانشگاه تايبا و دانشگاه پرنسس نورا بنت عبدالرحمان (پادشاهي عربستان سعودي)؛ و مؤسسه اروپايي براي علوم انساني درپاريس (جمهوري فرانسه)؛

( ضميمه 4: فهرست موافقت شده براي FUIW در شوراي اجرايي).

با همين خصوصيت، شوراي اجرايي به دبيرکل پيشنهاد پيگيري تلاش ها را در دعوت از ساير دانشگاه ها در جهان اسلام براي پيوستن به اتحاديه داد. شوراي اجرايي همچنين موافقت کرد که اين سند را به ششمين کنفرانس عمومي تقديم و پيشنهاد تصويب آن را بدهد.

درخواست پيشنهاد ارائه شده توسط اجلاس پانزدهم شوراي اجرايي به اجلاس جاري در رابطه با برگزاري اجلاس هفدهم شورا در دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي در رياض، و عطف به دعوت صميمانه به عمل آمده توسط دانشگاه مذکور براي ميزباني جلسه آينده شورا، اعضاي شورا تشکرات خود را تقديم دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي در رياض به خاطر دعوت آن نمود وتصميم گرفت هفدهمين اجلاس را در مراکز آن در رياض در سال 2012 برگزار کند.

در طول اجلاس اختتاميه، اعضاي شوراي اجرايي پيش نويس گزارش نهايي و تصميمات ضميمه آن را به تصويب رساندند. درحالي که تشکرات خود را از دانشگاه آزاداسلامي، واحد دبي و رئيس دانشگاه، عاليجناب دکتر عبداله جاسبي، به خاطر ميزباني سخاوتمندانه او و سازماندهي خوب او، و عاليجناب دکتر سليمان بن عبداله بن حمود ابوالخيل، رئيس دانشگاه اسلامي امام محمدبن سعود، رياست شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام براي مديريت خوب او در اجلاس هاي اين نشست، تکرار نمودند.

آنها همچنين تقدير خود را از دبيرکل اتحاديه به خاطر پيشرفت اساسي صورت گرفته توسط اتحاديه در حوزه هاي مختلف براي ارتقاء آموزش دانشگاه در جهان اسلام و احياء نقش آن در تحرک پيشرفت جوامع اسلامي و انجام مأموريت تمدني دانشگاه هاي مسلمان اعلام نمودند.


 يك نكته از هزاران 

 اخبار مربوط به حضور بزرگان صنعت خودروسازي به كشور بسيار خوشايند و مثبت ارزيابي مي‌شود. اينكه محصولات با كيفيت روز دنيا در دسترس مردم قرار گيرد و تحولي در صنعت خودروي كشور ايجاد گردد، مي‌تواند گامي بلند در اين صنعت مادر باشد.

اما نكته بسيار مهم اين است كه جداي از ورود تكنولوژي اين صنايع به كشور، جوري برنامه ريزي گردد كه ارتقاي كيفيت مشمول حال تمام اقشار مردم گردد. اينطور نباشد كه رفع تحريم‌ها صرفاً كام طبقات مرفه جامعه را شيرين كند و تاثيري به حال اقشار ضعيف و متوسط نداشته باشد.


 ميز خبر 

 بغداد خواهان هماهنگي ترکيه پيش از هرگونه عمليات در شمال عراق شد

وزير خارجه عراق ضمن ابراز نگراني نسبت به عمليات نظامي ترکيه در مناطق مرزي شمال عراق، از دولت آنکارا خواست تا براي انجام هرگونه عمليات نظامي در اين مناطق با دولت عراق هماهنگي لازم را به عمل آرود.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، ابراهيم جعفري، وزير خارجه عراق در ديدار با فاروق قاوقجي، سفير ترکيه در بغداد از عمليات نظامي ترکيه در مناطق مرزي شمال عراق که موجب خسارت‌هاي بشري و مادي عراقي‌ها شده و رعب و وحشت را در ميان ساکنان روستاها و مناطق مرزي ايجاد کرده، ابراز نگراني کرد.

وي ضمن تاکيد بر تمايل عراق به حفظ امنيت داخلي ترکيه و امنيت شهروندان اين کشور از دولت آنکارا خواست تا براي انجام هرگونه عمليات نظامي در اين مناطق به هماهنگي با دولت عراق بپردازد.

جعفري از ترکيه به دليل اجازه دادن به استفاده از پايگاه اينجرليک براي انجام حملات ائتلاف عليه داعش نيز قدرداني کرد.

هادي العامري: حمله ترکيه به پ.ک.ک براي حمايت از داعش است

دبيرکل سازمان بدر با دفاع از حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) پس از آن که مقرهايش آماج حملات هوايي ترکيه قرار گرفت، تاکيد کرد که اين حزب کرد نوک پيکان جنگ عليه داعش است.

به گزارش شفق نيوز، هادي العامري، دبيرکل سازمان بدر و از رهبران برجسته بسيج مردمي عراق گفت: ترکيه موضع خود را در قبال داعش تغيير نداده است و آن تحرکاتي که اخيرا انجام داده است، يک بازي و نيرنگ براي حمايت از داعش است و اين بازي پس از آن صورت گرفت که کردها با عقب راندن داعش به مرزهاي ترکيه رسيدند.

وي افزود: حزب کارگران کردستان ترکيه وکردهاي سوريه نوک پيکان جنگ عليه داعش هستند.

ادعاي پايگاه اسرائيلي درباره راضي شدن اوباما به ماندن اسد در قدرت

پايگاه عبري زبان واللا مدعي شده که باراک اوباما تماس‌هايي را با مقامات روسيه درباره حل بحران سوريه گرفته است که بر ابقاي بشار اسد در قدرت استوار است.

اين پايگاه اسرائيلي در گزارشي درخصوص آينده اوضاع در سوريه پس از توافق هسته‌اي ايران و غرب آورده است که باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در حال حاضر فهميده است که بقاي بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در قدرت بهترين گزينه‌ در شرايط کنوني در سوريه است چراکه درصورت کنار رفتن اسد گروه‌هاي تندرو سني که تمامي منطقه را تهديد مي‌کنند، جاي وي را مي‌گيرند.

اين پايگاه اينترنتي اعلام کرد که اوباما از طريق معاونان خود تماس‌هايي را با مقامات روسيه براي حل بحران سوريه برقرار کرده است که ابقاي بشار اسد در قدرت را نيز دربر داشته باشد، و تصميم‌گيرندگان در اسرائيل نيز با نظر و اقدامات روسيه و آمريکا در اين باره موافقند.

سيف‌الاسلام قذافي به اعدام محکوم شد

دادگاه استيناف طرابلس سيف‌الاسلام قذافي و چند متهم ديگر نظام سابق ليبي را به اعدام با شليک گلوله محکوم کرد.

به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز، سيف‌الاسلام قذافي، پسر معمر قذافي، ديکتاتور مخلوع ليبي به همراه عبدالله السنوسي، مدير سازمان اطلاعات نظام سابق ليبي، البغدادي المحمودي آخرين نخست وزير نظام سابق و چند متهم ديگر در دادگاه استيناف طرابلس، که وابسته به تندروهاي انقلاب ليبي است به اعدام با شليک گلوله محکوم شدند.

منابع ليبيايي پيش از صدور اين حکم اعلام کرده بودند دادگاه استيناف طرابلس تاکنون 20 جلسه تشکيل داده که در بيشتر آنها وکلاي متهمان حضور نداشتند و متهمان نيز به دليل مشکلات و احتمال ضرب و شتم بارها به صورت غيابي در جلسات دادگاه شرکت کرده‌اند.

دبيرکل ناتو: برنامه‌اي براي اعزام نيرو به خاورميانه نداريم

دبيرکل ناتو در نشستي که به درخواست دولت آنکارا برگزار شده است، گفت: اين ائتلاف نظامي با قدرت در کنار متحد خود ايستاده است اما طرحي براي مداخله مستقيم در تنش‌هاي موجود در مرزهاي ترکيه و سوريه ندارد.به گزارش خبرگزاري رويترز، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو در اين نشست که در بروکسل برگزار شد، گفت: من به دولت و خانواده قربانيان ترکيه که متحمل اقدامات تروريستي شدند، تسليت مي‌گويم. تروريسم به هر شکلي هرگز تحمل نشده و توجيه‌ناپذير است.

استولتنبرگ در اين نشست که به بررسي بي‌ثباتي در مرزهاي ترکيه با عراق و سوريه مربوط است، افزود: کاملا درست و به موقع است که ما اين نشست را براي رسيدگي به بي‌ثباتي در پيرامون ترکيه و در نزديکي مرزهاي ناتو برگزار کرديم. ناتو به دقت پيگر تحولات است و ما با همبستگي کامل و قوي در کنار متحد خود ترکيه ايستاده‌ايم.


 ميـز‌خبر 

 پيشروي‌ ارتش سوريه در حسکه و کردها در حلب

منابع نظامي سوريه از پيشروي ارتش در جنوب حسکه و شهر پالميرا خبر مي‌دهند. در همين حال يگان‌هاي حمايت مردمي کرد شهرک صرين در نزديکي کوباني را از کنترل داعش خارج کردند.

به گزارش شبکه خبري روسيا اليوم، منابع نظامي سوري خاطرنشان کردند که ارتش سوريه در محله الزهور در جنوب حسکه پيشروي داشته و توانسته است عرصه را بر افراد مسلح داعش تنگ کند.

نيروهاي داعش در يک ماه گذشته حملات گسترده‌اي را براي تصرف حسکه که به طور مشترک توسط کردها و دولت سوريه اداره مي‌شود، انجام دادند و توانستند در بخش‌هاي جنوبي شهر که تحت کنترل ارتش سوريه بود، به پيشروي‌هايي دست يابند. ارتش سوريه همچنين حمله به مواضع افراد مسلح مخالف در محله جوبر در شرق دمشق را تشديد کرده است. اين منطقه مدت‌هاست که به اشغال گروه‌هاي مخالف در آمده است و توسط ارتش محاصره شده است. منطقه جوبر که تقريبا خالي از سکنه شده نيروهاي به جولانگاه گروه‌هاي تروريستي جيش‌الاسلام، جيش الامه و اجناد الشام تبديل شده است.

جنگنده هاي ارتش سوريه بيش از 100 سورتي پرواز نيز بر فراز شهر پالميرا (تدمر) در مرکز سوريه انجام دادند که هدف از آن کنترل تحرکات و همچنين بمباران مقرهاي داعش در اين شهر باستاني بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي