جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5050

باهدف توليد روزانه 50 هزار بشکه؛
برداشت نفت از ياران جنوبي سال 95 شروع مي‌شود


هند؛ در تلاش براي بازگشت به پروژه هفت ميليارد دلاري خط لوله گاز ايران و پاکستان


کاهش 15 درصدي مصرف گاز با تنظيم هوا و سوخت مشعل موتورخانه


دنياي انرژي


شهرستان ها


 باهدف توليد روزانه 50 هزار بشکه؛
 برداشت نفت از ياران جنوبي سال 95 شروع مي‌شود 

 
با اجراي طرح توسعه ميدان مشترک ياران جنوبي، روزانه 50 هز ار بشکه نفت از اين ميدان از سال 95 برداشت مي‌شود.

همايون کاظميني،مجري طرح توسعه ياران جنوبي در گفتگو با خبرنگار شانا با تاييد افزايش تعداد لايه‌هاي حفاري ميدان ياران جنوبي از 2 به 3 گفت: هم اکنون کارشناسان در حال بررسي پتانسيل چاه لايه ايلام براي برداشت از نفت هستند که در صورت تاييد آن، تعداد لايه‌هاي حفاري اين ميدان مشترک با عراق، از سه به چهار عدد افزايش مي‌يابد.

وي هدف از اجراي طرح توسعه ميدان ياران جنوبي را توليد نفت خام به ميزان 50 هزار بشکه در روز و در صورت وجود توان توليد تا 60 هزار بشکه در روز اعلام کرد.

مجري طرح توسعه ياران جنوبي ميزان پيشرفت اجراي پروژه را تا خردادماه امسال 39,7 درصد اعلام کرد و گفت: پيشرفت عمليات تحت الارضي به دليل تاخير در حفاري به 48.12 درصد رسيده است.

وي تعداد چاههاي حفاري شده براي برداشت نفت از ياران جنوبي را 29 حلقه اعلام کرد و افزود: چهار شرکت ملي حفاري، قرارگاه خاتم الانبياء(ص)، پويا انرژي کيش و نفت کار ، عمليات حفاري اين ميدان را بر عهده دارند.

کاظميني با بيان اين‌که براساس برنامه شرکت ملي حفاري بايد حفاري 22 حلقه چاه را به پايان مي‌رساند، گفت: اين در حالي است که اين شرکت به 57 درصد تعهدات خود در اين زمينه عمل کرده است.

مجري طرح توسعه ياران جنوبي مهمترين عامل تاخير ملي حفاري در حفاري چاهها را تامين نشدن بموقع کالاهاي حفاري از سوي اين شرکت اعلام کرد و افزود: با توجه به تعهد ملي حفاري، بايد 11 دکل حفاري در موقعيت قرار مي‌گرفت که اين شرکت تنها موفق به برپايي چهار دکل حفاري تا خردادماه امسال شده است.

وي همچنين پيشرفت تهيه برنامه جامع توسعه ميدان (MDP) را 96 درصد اعلام کرد و گفت:‌ هم اينک صددرصد تهيه مدارک پايه، 80 درصد عمليات پاکسازي اراضي ميدان، 70 درصد مطالعات زيست محيطي و 99 درصد ساخت بستر چاهها و جاده‌هاي اصلي و فرعي براي حفاري 22 حلقه چاه انجام شده است .

به گزارش شانا، ميدان ياران جنوبي در 130 کيلومتري غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ايران و عراق ( محدوده طلاييه ) در جنوب غرب کشور قرار دارد که براساس برنامه ريزيها با اجراي طرح توسعه اين ميدان، برداشت از اين ميدان مشترک سال 95 شروع مي‌شود.


 هند؛ در تلاش براي بازگشت به پروژه هفت ميليارد دلاري خط لوله گاز ايران و پاکستان 

 
رسانه‌هاي هند از تلاش اين کشور براي بازگشت به پروژه هفت ميليارد دلاري خط لوله گاز ايران و پاکستان خبر دادند.

به گزارش ايسنا به نقل از اينديا تايمز، هند قصد دارد با استفاده از فرصت ايجاد شده پس از توافق هسته‌اي ايران و غرب و چشم‌انداز لغو تحريم‌ها شانس خود را براي بازگشت به پروژه خط لوله گاز IP آزمايش کند.

يک منبع آگاه گفت: يک مقام بلندپايه وزارت نفت هند در راس هياتي از مقامات اجرايي صنعت نفت اين کشور به زودي براي پيشبرد منافع هند در احياي پروژه خط لوله گاز ايران،‌ پاکستان، هند که به مدت چند سال کنار گذاشته شده بود و همچنين بازگشت هند به توسعه ميدان نفتي فرزاد ب به تهران سفر خواهد کرد.

کشور هند که در مضيقه انرژي به سر مي‌برد به دنبال احياي پروژه‌هاي نفت و گاز ايران است که تحت فشار آمريکا و تحريم‌ها براي چندين سال کنار گذاشته شدند.

يک کنسرسيوم متشکل از شرکت‌هاي دولتي ONGC ويدش، شرکت نفت هند و شرکت اينديا اويل در سال 2008 در ميدان فرزاد ب گاز اکتشاف کردند و سپس يک طرح براي توسعه اين ميدان به منظور برداشت 12.8 تريليون فوت مکعب گاز از آن ارائه دادند. پس از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، هندي‌ها مجبور به کنار گذاشتن اين طرح گذاشتند اما اکنون اميدوارند که به توسعه اين ميدان باز گردند زيرا تاکنون 90 ميليون دلار براي اکتشاف در آن هزينه کرده‌اند.

منبع آگاه هندي که در هيات اين کشور در سفر به تهران حضور خواهد داشت، افزود: ما بايد بدانيم که ايراني‌ها چه فکري دارند و چطور مي‌توانيم به امور سرعت ببخشيم. ما بايد برنامه خود براي ميدان فرزاد را ارائه کنيم. همچنين مي‌خواهيم تمام راه‌هاي ممکن براي استخراج گاز از اين ميدان و انتقال آن به هند مذاکره خواهيم کرد.

اين مذاکرات شامل گفتگو درباره احداث يک خط لوله از ايران و از طريق خاک پاکستان خواهد بود.

در ديدارهاي بين هيات‌هاي دو کشور حدود سه ماه قبل ايران از هند خواست طرح جديدي را براي توسعه اين ميدان ارائه دهد. هند در حال آماده کردن اين طرح است.

همانند ميدان فرزاد، طرح احداث خط لوله ايران، پاکستان، هند نيز تحت فشار آمريکا توسط هند کنار گذاشته شد و اين کشور به سمت خط لوله جايگزين ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند (تاپي) گرايش پيدا کرد. احداث اين خط لوله به رغم سال‌ها مذاکرات هنوز شروع نشده است چرا که کشورهاي حاضر نتوانستند يک رييس کنسرسيوم براي احداث و نگهداري آن تعيين کنند.

خطوط لوله مرزي براي هند به ندرت پس از اعلام پروژه‌ها با پيشرفت همراه بوده است.

به علاوه ايران و ترکمنستان، دولت هند در حال بررسي احداث يک خطوط لوله از قزاقستان، روسيه و ميانمار نيز است.

هند حدود 80 درصد نياز نفتي و حدود يک سوم از تقاضاي گاز خود را وارد مي‌کند. قيمت‌هاي بالا و محدوديت ظرفيت مانع صادرات گاز به اين کشور شده است.


 کاهش 15 درصدي مصرف گاز با تنظيم هوا و سوخت مشعل موتورخانه 

 تنظيم هوا و سوخت مشعل موتورخانه منجر به کاهش 15 درصدي مصرف سوخت در اين واحدها مي شود.معاون امور مهندسي و بهره برداري شرکت ملي گاز ايران با بيان اين که يکي از نکات مهم که در کاهش مصرف تاثير گذار بوده، تنظيم هوا و سوخت مشعل موتورخانه ها است به خبرنگار شانا گفت: با تنظيم مناسب هوا و سوخت مشعل که بسياري از موتورخانه ها اين مشکل را دارند، شاهد صرفه جويي 15 درصدي در مصرف سوخت خواهيم بود.

مجتبي شيخ بهايي افزود: شرکت ملي گاز ايران در برخي از شهرها اين پروژه را به صورت رايگان انجام داده و صرفه جويي حاصل از آن در قبض هاي گاز محسوس بوده است.

تنظيم موتورخانه 2 هزار واحد مسکوني همدان

وي اعلام کرد: به عنوان مثال به صورت رايگان سيستم سوخت و هواي موتورخانه بيش از دو هزار واحد مسکوني در استان همدان را تنظيم کرده ايم و پس از آن با بررسي قبوض مشخص شد که اين کار 15 درصد صرفه جويي در مصرف گاز به همراه داشته است.شيخ بهايي با بيان اين که پروژه ديگري نيز براي يکهزار موتورخانه در تهران انجام داده ايم، گفت: مشابه اين طرح براي صنايع نيز در دست اقدام بوده و تعدادي واحد گلخانه اي، ريخته گري و کوره هاي آجر پزي که سيستم گرمايشي دارند نيز در برنامه قرار گرفته است.به گفته وي، شرکت ملي گاز ايران با گازرساني به روستاها و صنايعي که گاز ندارند گاز را جايگزين فرآورده مي کند و در ادامه با اجراي طرحهاي بهينه سازي باعث کاهش مصرف در سيستمهاي مصرف مي شود.


 دنياي انرژي 

 صادرات گاز متوقف شد؛

انفجار در خط لوله ايران - ترکيه

يک رسانه ترکيه اي به نقل از وزير انرژي اين کشور از توقف صادرات گاز ايران به ترکيه به دليل وقوع انفجار در خط لوله انتقال گاز خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از آناتولي، «تانر ايلديز» وزير انرژي ترکيه با اعلام اين مطلب گفت: انفجاري در خط لوله انتقال گاز ايران به ترکيه در استان «آگري» ترکيه رخ داده و همين امر موجب توقف صادرات گاز ايران شده است.

به گفته وزير انرژي ترکيه، اين انفجار رخ داده و صادرات گاز تا زمان تعمير کامل خط لوله متوقف خواهد بود.

هنوز علت اين انفجار مشخص نبوده و شخص يا گروهي مسئوليت آن را برعهده نگرفته اند اما با اين وجود خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر مي نويسد که رسانه هاي ترکيه انگشت اتهام را در مورد اين انفجار به سمت حزب کارگران کردستان (پ ک ک) نشانه گرفته اند.

در روزهاي گذشته و پس از بمباران مواضع پ ک ک از سوي جنگنده هاي ارتش ترکيه، اين حزب توافق آتش بس خود را با آنکارا لغو کرد.

سقوط قيمت نفت موجب شد؛

تعليق سرمايه‌گذاري 200 ميليارد دلاري نفتي در جهان

به گزارش آفرينش، کاهش قيمت جهاني نفت در چند ماه اخير منجر به تعليق در آمدن سرمايه‌گذاري 200 ميليارد دلاري در 46 پروژه بزرگ نفتي در جهان شده است.

براساس اعلام پايگاه خبري «راشاتودي»، کاهش قيمت جهاني نفت در چند ماه اخير سبب به تعليق درآمدن سرمايه‌گذاري 200 ميليارد دلاري در 46 پروژه بزرگ در حوزه نفت و گاز توسط شرکت‌هاي بزرگ انرژي در جهان شده است. همچنين اين رويه منجر به تعويق پروژهاي نفتي در آبهاي کم عمق و عميق با ظرفيت 20 ميلياد بشکه شده است.

در همين حال، شرکت «شل» قرار است سرمايه گذاري خود را بر روي پروژه هاي نفتي به طور قابل توجهي کاهش دهد، اين در حالي است که هزينه هاي اخير اين شرکت بيش از 33 ميليارد دلار برآورد شده است.

بر اين اساس، شرکت «بريتيش پتروليوم» هم اعلام کرده که در سه ماه دوم سال‌جاري ميلادي به دليل کاهش قيمت نفت، 6 ميليارد و 300 ميليون دلار ضرر کرده است.

جزئيات مشارکت برقي ايران-اردن؛

آغاز رقابت ايران-آمريکا در عراق

مديرعامل گروه مپنا با اشاره به مشارکت با يک شرکت اردني و امضاي يکي از بزرگترين قراردادهاي نيروگاه سازي در عراق از آغاز رقابت با زمينس آلمان و جنرال الکتريکي آمريکا در صنعت برق عراق خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس علي‌آبادي در نشستي خبري با اشاره به توافق بزرگ برقي ايران و عراق، گفت: بر اساس قرارداد جديدي که با دولت عراق امضا شده، قرار است ايران، 12 توربين گازي، 6 واحد توربين بخار و بويلرهاي بازيافت حرارتي و سيستم کنترل را طراحي، ساخت و به طرف عراقي تحويل دهد.

مديرعامل مپنا با اعلام اينکه در شرايط فعلي بازار برق و انرژي عراق يک بازار بزرگ براي اکثر کشورها و شرکت هاي بزرگ صنعتي جهان به شمار مي رود، تصريح کرد: در شرايط فعلي شرکت‌هايي همچون جنرال الکتريک آمريکا، زيمنس آلمان و اخيرا گروه مپنا وارد اين بازار بزرگ برقي شده است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه مپنا در مناقصه بزرگي براي نصب و نظارت تجهيزات يک نيروگاه بزرگ در جنوب عراق در بصره برنده شده است، اظهار داشت: در اين طرح ساخت توربين‌ها و تجهيزات و نصب آن در نيروگاه رميله که نيروگاهي 3 هزار مگاواتي بوده، به اين گروه واگذار شده است.

معاون اسبق وزير نيرو با بيان اينکه قرار است اين پروژه مشترک برقي با مشارکت و همکاري يک شرکت اردني در عراق اجرا شود، بيان کرد: از اين رو، ساخت نيروگاه توسط شرکت اردني و ساخت تجهيزات و توربين‌ها توسط ايران به ارزش تقريبي 150 ميليون دلار انجام مي شود.

مسئول فروش نفت ايران:

آمار ماهانه صادرات نفت ملاک نيست

مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: قراردادهاي فروش نفت خام براساس متوسط تحويل سالانه تنظيم و توافق مي‌شود و افزايش يا کاهش برداشتهاي ماهانه که بنابر دلايل عملياتي صورت مي گيرد دليلي بر افزايش يا کاهش صادرات نيست.

به گزارش ايسنا، سيدمحسن قمصري در توضيح افزايش يا کاهش صادرات نفت ايران که در بعضي ماه‌ها از سوي برخي منابع اعلام مي شود، اظهار کرد: به دليل شيوه هاي عملياتي برخي پالايشگران، فروش نفت ايران در برخي ماه‌ها افزايش يا کاهش مي يابد.

وي افزود: برخي پالايشگران در برخي ماه‌ها به دليل تعميرات و شرائط خاص برداشت را کاهش مي دهند و طبيعي است در ماه بعد آن را جبران مي کنند.

قمصري با بيان اين که چيزي که در فروش نفت هم اکنون مهم است متوسط فروش سالانه است، تصريح کرد: چون قراردادهاي فروش نفت ايران به صورت سالانه منعقد مي شود، بنابراين آمار عملکرد نفت در هر ماه، ملاک محاسبات قراردادي نيست؛ هم اکنون فروش نفت ايران بيش از يک ميليون بشکه در روز است. براساس اعلام وزارت نفت، نفت ايران هم اکنون به پنج کشور ترکيه، چين، هند، کره و ژاپن صادر مي شود که بخشي از قرارداد با آنها يکساله و بخشي هم چندساله است. قرارداد با اين کشورها به صورت سالانه تمديد مي‌شود، ولي تفاهم بلندمدت با اين کشورها وجود دارد که براساس آن تفاهم قرارداد تمديد مي‌شود؛ چين و هند هم اکنون بزرگترين خريداران نفت ايران هستند که پس از توافق ايران و 1+5 براي خريد نفت بيشتر از ايران اعلام آمادگي کرده اند.


 شهرستان ها 

 موافقان و مخالفان چه مي‌گويند؟

صادرات گاز به اروپا؛ درست يا نادرست؟

همزمان با شمارش معکوس براي لغو تحريم‌هاي گازي ايران، موضوع اقتصادي يا غير اقتصادي بودن صادرات گاز ايران به اتحاديه اروپا اين روزها در بوته نقد مخالفان و منتقدان صنعت نفت قرار گرفته است.

خبرگزاري مهر- محمدعلي زمان خاني: ايران با در اختيار داشتن بيش از 34 تريليون مترمکعب ذخاير گاز طبيعي، بزرگترين دارنده گاز جهان است که دست کم تا 120 سال آينده گاز طبيعي براي توليد و صادرات در اختيار دارد.در کنار اين مزيت طبيعي، با قوت گرفتن احتمال لغو تحريم‌هاي بين‌المللي، بسياري از شرکت‌ها و کنسرسيوم‌هاي اروپايي به دنبال کشاندن پاي گازهاي ترش ايران به بازار قاره سبز هستند به طوري‌که در طول چند هفته گذشته تاکنون مقامات ناباکو و ترانس آناتولين به طور رسمي و غير رسمي براي مشارکت ايران در اين دو خط لوله انتقال گاز به اروپا پيغام فرستاده اند.

با اين وجود، حتي در صورت لغو تحريم‌ها و محدوديت‌هاي بين‌المللي نظرات متعددي بين مسئولان و مديران صنايع نفت و گاز ايران درباره اقتصادي يا غير اقتصادي بودن پروژه‌هاي انتقال گاز ايران به اروپا مطرح است.

از يک سو، منتقدان صادرات گاز ايران به اروپا با اشاره به مسافت چندين هزار کيلومتري بين شبکه گاز ايران و کشورهاي اروپايي، صادرات گاز به قاره سبز را در شرايطي که قيمت نفت خام و حتي گاز طبيعي و ال. ان. جي در بازارهاي منطقه‌اي و اروپايي پايين است، فاقد توجيه اقتصادي مي‌دانند.در سمت مقابل، طرفداران صادرات گاز ايران به اروپا، اعتقاد دارند با ساخت خطوط لوله و انتقال گازهاي ايران به اروپا در کنار درآمد ارزي ناشي از فروش گاز يک امنيت اقتصادي براي ايران به واسطه امضاي قراردادي 20 تا 25 ساله و ساخت خط لوله‌اي به ارزش چندين ميليارد دلاري حاصل مي‌شود و از اين مزيت نسبي مي‌توان در ساير معادلات اقتصادي ايران با اروپا سود برد.

در اين بين اخيرا مهمترين سياست‌هاي صادرات گاز ايران در دوران پسا تحريم تشريح شده و مسئولان شرکت ملي صادرات گاز ايران از کشورهاي همسايه به ويژه کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس، عراق، ترکيه و افغانستان به عنوان مهمترين بازارهاي پيش روي گاز ايران نام مي برند.اين در حالي است که از پاکستان، هند و چين هم به عنوان اولويت دوم تجارت جهاني گاز کشور ياد مي‌شود و در نهايت کشورهاي اروپايي به ويژه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا عنوان سومين اولويت صادرات گاز کشور را يدک مي‌کشند.

از سوي ديگر، آمار و ارقام روايت ديگري درباره بازار گاز اروپا دارند و به استناد گزارش‌هاي منتشر شده توسط شرکت ملي گاز ايران، در حال حاضر به طور متوسط روزانه بيش از 500 ميليون متر مکعب گاز در اروپا مصرف مي‌شود که با توجه به کاهش توليد گاز در بين کشورهاي اروپايي به ويژه نروژ و هلند، اختلافات بين روسيه و اوکراين و سياست جديد متنوع سازي مسيرهاي تامين گاز اروپا، ايران مي تواند نقشي قابل توجه و کليدي در معادلات انرژي اروپا بازي کند.

صادرات گاز به اروپا؛ اقتصادي يا غيراقتصادي؟

عزيز الله رمضاني مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز درباره اقتصادي و يا غير اقتصادي بودن صادرات گاز ايران به اروپا، معتقد است: خطوط لوله گاز تا شعاع چهار هزار کيلومتري داراي توجيه اقتصادي بوده، اين در حالي است که ايران براي انتقال گاز خود به اروپا بين دو هزار و 500 تا 3 هزار کيلومتر بايد خطوط لوله احداث کند از اين رو صدور گاز به اروپا توجيه اقتصادي دارد.

اين عضو هيات مديره شرکت گاز اخيرا از انجام مطالعات و امکان سنجي صادرات روزانه 25 تا 30 ميليون متر مکعب گاز به کشورهاي اروپايي خبر داده و گفته است: از اين رو احتمال ساخت يک خط لوله جديد براي صادرات گاز به اروپا با همکاري ايران، ترکمنستان و جمهوري آذربايجان وجود دارد.

وي همچنين با بيان اينکه براي صادرات گاز به اروپا نمي توانيم محدود به يک مسير و يا خط لوله خاص باشيم و همه گزينه هاي موجود را بررسي خواهيم کرد، تاکيد کرده است: اروپا يک بازار آزاد گاز است و قيمت را بازار تعيين مي کند، قيمت بازار گاز در شرق و غرب اروپا کاملا متفاوت است؛ بنابراين بستگي دارد که قرارداد چه زماني امضا شده و مدت و حجم آن چقدر باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي