جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5050

وزير كشور:
خاطيان سيلاب اخير به قوه قضائيه معرفي مي‌شوند

دفتر کاهش خطر بلاياي وزارت بهداشت :
ايران يکي از ده کشور پر مخاطره‌ دنياست


اولتيماتوم وزارت بهداشت به داروخانه‌هاي استيجاري

رييس پليس راهور پايتخت اعلام کرد:
خودروهاي دوربين‌دار پليس در راه تهران


خبر خوش براي ميليون‌ها بيمار ديابتي کشور


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


كوتاه‌و‌خواندني


 وزير كشور:
 خاطيان سيلاب اخير به قوه قضائيه معرفي مي‌شوند  

وزير کشور درباره مشخص شدن خاطيان سيلاب اخير و معرفي آنها به دستگاه قضايي گفت: خاطيان مشخص شده اند و به قوه قضائيه معرفي مي شوند.به گزارش صدا و سيما، رحماني فضلي در حاشيه نخستين جلسه شوراي عالي مديريت بحران کشور در جمع خبرنگاران افزود: تهران نيازمند طرح جامع و قوي در خصوص مديريت بحران است.

وي به مصوبات جلسه امروز اشاره کرد و گفت: در اين جلسه درباره خريد تجهيزات براي سازمان هواشناسي و ارائه آموزش‌هاي لازم بحث و تبادل نظر شد.رحماني فضلي ادامه داد: همچنين در اين جلسه مصوب شد تا خسارات ناشي از اين حادثه با اولويت دستگاه‌ها و تعيين خسارات وارده به زيرساخت‌ها بررسي شود تا به دولت ببريم.

وزير کشور گفت: در جلسه امروز وزارت نيرو نيز موظف شد طرح آمايش و ساماندهي بستر و حريم رودخانه ها را در مناطقي که در معرض بحران هستند، تهيه و ارائه دهد چون يکي از دلايل شدت بروز سيل، ساخت و سازهاي غير مجاز در بستر و حريم رودخانه و تجهيز کارگاه‌ ها و پل‌هاي غير استاندارد در مسير رودخانه بود.وي افزود : قرار شد وزارت نيرو در اين خصوص اقداماتي انجام دهد و وظايفي را عهده‌دار شد.

رحماني فضلي گفت: همچنين مقرر شد شهرداري تهران به عنوان مديريت بحران شهر تهران هماهنگي و همکاري نزديکي با وزارت نيرو داشته باشد.وي با بيان اينکه يکي ديگر از مصوبات جلسه امروز، بحث آموزش همگاني بود، افزود: قرار شد در اين خصوص از ظرفيت پايگاه‌هاي بسيج براي طرح تقويت و آموزش همگاني استفاده لازم شود.

وزير کشور با بيان اينکه موضوع ديگر مصوبات جلسه امروز بحث سرشاخه رودخانه‌ها بود، گفت: اگر رودخانه ها را در سرشاخه ها مديريت و کنترل نکنيم وقتي در دامنه و دشت جاري شد عوامل تشديد کننده زيادي مي تواند شدت سيل را افزايش دهد.وي با بيان اينکه اولويت را به مديريت سرشاخه ها قرار داديم افزود: بايد با مديريت منابع و امکانات محدودي که داريم بتوانيم سيل را در سرشاخه‌ها کنترل کنيم.وزير کشور در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره سوله‌ هاي مديريت بحران تهران و تغيير کاربري آن و همچنين توان مديريت بحران تهران، گفت: ما در خصوص تهران نيازمند طرح جامع و قوي هستيم چون مجموعه امکاناتي که در تهران به عنوان امکانات کنترل بحران و يا مديريت بحران داريم در زمان بحران شهر تهران فقط پاسخگوي 20 درصد جمعيت اين شهر است.وي افزود: همچنين ساخت و سازهاي انجام شده تهران مي‌تواند تشديدکننده باشد.

رحماني فضلي گفت: درباره سوله‌هاي مديريت بحران نيز بايد بگويم که اين سوله‌ها چند منظوره است و در مواقع خاصي از آنها استفاده ديگري مي شود .وي درباره اينکه اين تعداد سوله ها نيز فرسوده شده اند و آمادگي پاسخگويي به ظرفيت مردم تهران را ندارد افزود: بايد اين سوله ها بررسي و مشکل موجود در آنها حل شود .


 دفتر کاهش خطر بلاياي وزارت بهداشت :
 ايران يکي از ده کشور پر مخاطره‌ دنياست 

به گفته دفتر کاهش خطر بلاياي وزارت بهداشت، ايران يکي از ده کشور مخاطره‌خيز جهان است.به گزارش برنا ، اين دفتر چهار مخاطره طبيعي در ايران را به ترتيب شدت و وسعت تلفات، زلزله، سيل، خشکسالي و توفان اعلام کرده است.گفته شده که 60 درصد مردم ايران که در مناطق کوهستاني و کوهپايه زندگي مي کنند و 40 درصد آنها که در دشت، کوير يا ساير نقاط زندگي مي‌کنند در خطر 31 مخاطره از 40 مخاطره شناخته شده جهان قرار دارند.در دنيا خطرسازترين بلاياي طبيعي از نظر شدت، به ترتيب سيل، توفان و زلزله و از لحاظ وسعت تلفات زلزله، توفان و سيل هستند.

موسسه اينفورم، که خطر بلاياي طبيعي و بحران‌هاي انساني را در کشورهاي دنيا ارزيابي مي‌کند، ايران را در گزارش سال 2015 خود در رده کشورهاي بسيار پرمخاطره دنيا قرار داده و رتبه ايران را 33 اعلام کرده است.

بر اساس اين گزارش که 191 کشور دنيا را در بر مي‌گيرد، هند، پاکستان، افغانستان، ايران، عراق، سوريه و ترکيه در کمربندي قرار دارند که يکي از مخاطره‌خيزترين نقاط دنيا است.دو منطقه ديگر، بيشتر قاره آفريقا و جنوب‌شرقي آسيا هستند.

بر اساس ارزيابي اينفورم، زلزله و سيل مهمترين مخاطرات در ايران هستند و در مرحله بعد احتمال تعارض و بحران‌هاي منطقه‌اي، خطر اصلي به شمار مي‌روند.سونامي، بحران‌هاي انساني فعلي و خشکسالي هم در رده بعدي قرار دارند.

موسسه پريونشن‌وب، يک موسسه آمار و اطلاعات براي مقابله با بلاياي طبيعي، بر اساس آمارهاي رسمي ايران و آمارهاي بين‌المللي بين سال‌هاي 1990 تا 2014 ، بالاترين خسارت جاني و خسارت مالي را ناشي از زلزله، سيل و خشکسالي اعلام کرده است.اما خشکسالي، بيشترين خسارت اقتصادي (مجموع خسارت جاني و مالي) را در اين مدت به بار آورده که تقريبا معادل خسارت اقتصادي زلزله و سيل روي هم بوده است.


 اولتيماتوم وزارت بهداشت به داروخانه‌هاي استيجاري 

مدير کل نظارت و ارزيابي دارو ومواد مخدر در واکنش به اخباري مبني بر تاسيس داروخانه‌هاي استيجاري و اجاره مدرک داروسازي با قيمت‌هاي چندصدميليون توماني تاکيد کرد که اجاره دادن داروخانه خلاف قوانين و ضوابط سازمان غذا و داروست، جرم محسوب مي‌شود و مجازات دارد.

دکتر مهدي پيرصالحي در گفت‌وگو با ايسنا، به دنبال اخباري مبني بر تاسيس داروخانه‌هاي استيجاري و اجاره مدرک دکتراي داروسازي به دليل عدم توان مالي داروسازان در تاسيس داروخانه، تاکيد کرد: مدرک اجاره‌اي نداريم و اگر کسي در اين خصوص صحبتي مي‌کند، بي‌ترديد منظور وي داروخانه‌ اجاره‌اي است.

وي در عين حال افزود: البته اجاره داروخانه‌ها نيز طبق قوانين و ضوابط سازمان غذا و دارو خلاف است و اگر ثابت شود که داروخانه‌اي اجاره رفته است، به کميسيون مربوطه ارجاع شده و برخورد جدي با آن صورت مي‌گيرد.

مديرکل نظارت و ارزيابي دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در اين باره افزود: اتفاقي که ممکن است در زمينه داروخانه‌هاي اجاره‌اي ‌افتد، نامحسوس است و با ظاهري کاملا عامي مي‌گيرد؛ به طوري که قراردادهاي صوري و پشت پرده منعقد مي‌کنند. تمام اين موارد خلاف قانون است و اگر مدرکي دال بر اين موضوع در اختيارمان قرار گيرد، به صورت جدي برخورد خواهد شد.

وي ادامه داد: از طرفي اثبات اين قضيه دشوار است؛ چراکه وقتي کسي پروانه تاسيس داروخانه به نامش است، خود وي چک‌هاي داروخانه را صادر مي‌کند و در جريان امر حضور دارد. بنابراين کار سختي است که بخواهيم اين قضيه را اثبات کنيم. البته ناگفته نماند که تعداد داروخانه‌هايي که تخلفات اين چنيني دارند بسيار محدود بوده و شايد کمتر سه تا پنج درصد داروخانه‌ها آن هم در شهرهاي بزرگ را شامل شود.

پيرصالحي به وظايف موسس و همچنين مسوول فني در داروخانه‌ها اشاره کرد و گفت: موسس و مسوول فني داروخانه در قبال وظايفي که دارند، مجوز تاسيس داروخانه دريافت مي‌کنند. اگر داروخانه‌اي اجاره رود اما در وظايف موسس و مسوول فني مشکلي ايجاد نشود، متوجه شدن ما از اجاره رفتن داروخانه امري مشکل ست. بنابراين وقتي ظاهر قضيه رعايت مي‌شود، متوجه شدن از زد و بندهاي پشت پرده مشکل است.


 رييس پليس راهور پايتخت اعلام کرد:
 خودروهاي دوربين‌دار پليس در راه تهران 

گويا تخلفات ساکن در پايتخت آنقدر زياده شده که پليس را به فکر اجراي طرحي جديد انداخته است، طرحي که گرچه هنوز وارد فاز اجرايي نشده اما بناست با اجراي آن خودروهايي مجهز به دوربين با عبور در سطح معابر با اين تخلفات برخورد کنند. سردار سيد تيمور حسيني، رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ در گفت وگو با ايسنا، درباره خودروهاي مجهز به دوربين ثبت تخلفات در پايتخت، گفت: يکسري تخلفات رانندگي وجود دارد که اصطلاحا به آنها تخلفات ساکن گفته مي شود، تخلفاتي مانند پارک دوبل، توقف در محل ممنوعه، توقف در ايستگاه اتوبوس و ... از جمله اين تخلفات است و با توجه به اينکه امکان ثبت چنين تخلفاتي به وسيله دوربين هاي کنترل ترافيک در تمامي معابر وجود ندارد، تصميم بر آن شد تا طرحي جديد را به مرحله اجرا دربياوريم و بر اساس اين طرح از خودروهاي مجهز به دوربين براي ثبت تخلفات ساکن استفاده کنيم.

وي با بيان اينکه اين دسته از تخلفات منجر به ايجاد ترافيک کاذب در معابر مي شود، ادامه داد: در حال حاضر نمي توان زمان دقيقي را براي اجراي اين طرح اعلام کرد اما مصمم هستيم تا در آينده نزديک آن را اجرايي کنيم و اميدوارم تا پيش از پايان سال اجراي آن کليد بخورد.

حسيني درباره چگونگي فعاليت اين خودروها نيز گفت: اين خودرها که دوربيني روي آن نصب شده است، با عبور از طول خيابان با تخلفات ساکن برخورد کرده و مطابق قانون خودروهاي متخلف را جريمه مي کنند.وي اظهارکرد: سياست ما استفاده از تجهيزات الکترونيکي و کاهش نيروي انساني براي کنترل ترافيک و ثبت تخلفات است و اين اقدام نيز در همين راستا انجام شده است.


 خبر خوش براي ميليون‌ها بيمار ديابتي کشور 

متخصصان و پژوهشگران قديمي‌ترين شرکت داروسازي کشور، براي نخستين‌بار موفق به توليد پُرمصرف ترين داروي بيماران ديابتي به صورت ترکيبي شدند.

به گزارش تسنيم، فرزاد حدائق فوق تخصص بيماري‌هاي غدد درون ريز و متابوليسم عنوان کرد: با توجه به نوع بيماري و عوارض همراه آن، بيماران ديابتي حجم عظيمي از داروهاي مختلف را مصرف مي‌کنند که در بسياري از موارد تعداد زياد داروهاي مصرفي منجر به کاهش تحمل پذيري آنها و در عين حال هزينه‌هاي قابل توجه ماهيانه مي‌شود.

شرکت داروسازي دکتر عبيدي که پيشگام در توليد داروي سيتاگليپتين (زيپتين) در ايران بوده است، به تازگي با توليد داروي زيپمت که دو داروي سيتاگليپتين (زيپتين) و متفورمين را در قالب يک قرص در خود جاي داده است، گامي نو در جهت کاهش تعداد قرص‌هاي مصرفي، کنترل بهتر قند خون و کاهش هزينه‌هاي درماني بيماران ديابتي برداشته که در زندگي ميليون‌ها بيمار ديابتي کشور اثرات قابل توجهي خواهد داشت.

سعيد کلباسي فوق تخصص بيماريهاي غدد درون ريز و متابوليسم نيز اظهار کرد: داروي زيپمت علاوه بر داشتن آثار درماني زيپتين و متفورمين، به طور مجزا، اثر مشترک اين دو دارو در کنترل قند خون، يعني کاهش توليد گلوکز در کبد را نيز تقويت مي‌کند.

وي تاکيد کرد: موارد مصرف اين دارو در حال حاضر در مبتلايان به ديابت نوع 2 است.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 واژگوني پژو 405 با 14 سرنشين افغان

سخنگوي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، از واژگوني يک دستگاه خودروي سواري پژو حامل اتباع فغاني در شرق کشور خبر داد.

سيد مصطفي مرتضوي در گفتگو با مهر، اظهارداشت: حادثه واژگوني خودروي سواري پژو 405 ، ساعت 7 و 51 دقيقه صبح سه شنبه رخ داد.

به گفته وي، اين حادثه در کيلومتر 3 محور سيب و سوران - سراوان در استان سيستان و بلوچستان رخ داد.

مرتضوي افزود: در اين حادثه هر 14 نفر سرنشين خودرو آسيب ديدند که 3 نفر آنان به مرکز درماني منتقل شدند.

به گفته سخنگوي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، سرنشينان خودرو از اتباع غيرمجاز بوده اند.

فرار 64 زنداني در برزيل

پليس برزيل اعلام کرد دست کم 64 زنداني از زندان کوچکي در جنوب اين کشور گريختند.

به گفته پليس گروهي از اين زندانيان توانستند با حفر تونل در سلول خود در زندان کوچکي در لوندرينا در ايالت پارانا فرار کنند. اين زندانيان پيش از فرار بخشي از زندان را غارت کردند و تعدادي سلاح، مهمات و جليقه ضد گلوله را هم با خود بردند.

افزون بر اين برخي از آنها خودروهاي مردم را سرقت و با آنها فرار کرده‌اند.

به گزار ش خبرگزاري شين‌هوا از ريودوژانيرو، پليس با اعلام خبر فرار اين زندانيان افزود تاکنون 23 تن آنها را دستگير کرده است. نتايج تحقيقات اوليه هم نشان داده است اين زندان کوچک ظرفيت حداکثر 24 زنداني را دارد در صورتي که هنگام فرار زندانيان ، 115 زنداني در آن نگهداري مي‌شدند.

حريق گسترده در جنگل‌هاي کاتالوينا در اسپانيا

حريق گسترده جنگلي در منطقه کاتالونيا در اسپانيا صدها نفر را آواره کرد.

به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي، حريق گسترده اي در منطقه کاتالونيا در اسپانيا شروع شده است. شدت حريق به حدي است که يک هزار و دويست هکتار از جنگلهاي منطقه تاکنون نابود شده است. صدها نفر از ساکنان اين مناطق نيز مجبور شده اند خانه هايشان را تخليه کردند و فرار کنند. تلاشهاي نيروهاي امدادي و آتشنشانها براي مهار حريق همچنان ادامه دارد اما بخش زيادي از حريق مهار شده است.

وقوع زلزله هفت ريشتري در استان پاپوازي اندونزي

موسسه ژئوفيزيک آمريکا از وقوع زمين لرزه هفت ريشتري در استان پاپوازي اندونزي خبر داد اما درباره احتمال سونامي هشداري داده نشد.

اين زلزله ( 21 و 41 دقيقه روز دوشنبه به وقت گرينويچ ) در حدود 250 کيلومتري غرب جاياپورا مرکز اين استان و در عمق 52 کيلومتري روي داد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از جاکاراتا، مرکزي هشدار سونامي اقيانوس آرام که در هاوايي مستقر است احتمال سونامي را رد و اعلام کرد زلزله در جنگل ايريان جايا در عمق زمين روي داد.

موج گرما در ژاپن بيش از هفت هزار نفر را روانه بيمارستان کرد

موج گرما و افزايش دماي هوا در ژاپن هفت هزار و 392 نفر را به دليل سکته قلبي و گرمازدگي روانه بيمارستان کرده است. سازمان هواشناسي ژاپن اعلام کرد دماي هوا در 129 منطقه در سراسر اين کشور به بيش از 35 درجه سانتيگراد رسيد و هزار و 534 نفر تنها در همان روز روانه بيمارستان شدند. اين سازمان افزود سه نفر نيز در راه انتقال به بيمارستان جان باخته اند.

به گزارش خبرگزاري کيودو از توکيو ، در مجموع از نوزدهم مه تاکنون 21 هزار و 865 نفر در ژاپن دچار گرمازدگي شده اند که اين تعداد در دوره مشابه سال گذشته ميلادي 20 هزار و 524 نفر بوده است.

آتش سوزي مراتع روستاي دواسب زنجان آتش مراتع روستاي دواسب زنجان راطعمه حريق کرد .

به گزارش صداوسيما،مديرکل منابع طبيعي استان زنجان گفت: اين آتش سوزي درروستاي دواسب زنجان که تنها دوکيلومتربا شهرزنجان فاصله دارد رخ دادکه درنتيجه آن 45 هکتار از اراضي ملي طعمه حريق شد .

اسکندري افزود: اين ششمين آتش سوزي ازآغازسال تاکنون درروستاي دواسب است. وي گفت: هرهکتارازمنابع طبيعي به لحاظ احياي مجدد حدود يک ميليون تومان هزينه دربردارد . مديرکل منابع طبيعي استان زنجان گفت :امسال به رقم اينکه دوبرابرپارسال يعني 30 نفر براي مقابله باحريق درزنجان بکارگرفته شده است اما درمقايسه با پارسال تعدادحريق ها درمراتع افزايش يافته است.

اسکندري گفت: ازآغازسال تاکنون 230 هکتارازمراتع استان زنجان طعمه حريق شده است که 80 درصد آنها عمدي صورت گرفته است .

انهدام باند سارقان تويوتا هايلوکس در اصفهان

اعضاي باندي که اقدام به سرقت بيش از 10 خودروي تويوتا هايلوکس کرده بودند دستگير شدند.

به گزارش صداوسيما رئيس پليس آگاهي استان اصفهان گفت: اعضاي اين باند سه نفره اين خودروها را به منظور حمل کالاهاي قاچاق و يا معامله با مواد مخدر سرقت و سپس به مرزهاي شرقي کشور منتقل مي کردند و مي فروختند.

سرهنگ خسروي افزود: کارآگاهان با همکاري مالباخته گان اقدام به چهره نگاري متهمان کردند و با تحقيقات گسترده محل هاي تردد متهمان درسه استان گيلان، چهارمحال و بختياري و سيستان و بلوچستان را بدست آوردند.

وي افزود: پس از دستگيري اعضاي اين باند که در استانهاي ديگر کشور نيز دست به سرقت اين نوع خودرو زده بودند پرونده به منظور پيگيري به مراجع قضايي ارجاع شد.


 ضرب المثل ها 

 گرگت بخورد به كه سگت ناز كند!

هركس كه مدام ، شكوه آغاز كند

درماندگي خويشتن ابراز كند

با فقر بمير و منت سفله، مكش

"گرگت بخورد، به كه سگت ناز كند!"

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 كوتاه‌و‌خواندني 

 کارشناسان چيني بررسي کردند؛

نقش شبکه‌هاي اجتماعي در افزايش طلاق

در حالي که هدف از راه‌اندازي شبکه‌هاي اجتماعي مجازي، افزايش ارتباط بين مردم بوده اما در عمل اين ابزار ارتباطي عامل جدايي هم بوده است.

به گزارش ايسنا، کارشناسان چيني با بيان اينکه در سال 2014 بيش از سه ميليون زوج در اين کشور از يکديگر جدا شده‌اند، هشدار دادند: شبکه‌هاي اجتماعي از عوامل مهم جدايي زوج‌هاي چيني بوده‌اند.

به گفته کارشناسان چيني، نرخ طلاق در اين کشور در سال 2014 نسبت به سال قبل از آن، افزايش 3.9 درصدي داشته و همچنين از سال 2002 نرخ طلاق سير صعودي داشته است.

به گزارش خبرگزاري شينهوآ، با اين حال بيشتر کارشناسان بر اين باورند که شبکه‌هاي اجتماعي در مجموع تنها بر روابط زوج‌هايي تاثير سوء دارند که با يکديگر دچار مشکل و تنش هستند.

به همين دليل اين کارشناسان شبکه‌هاي اجتماعي را عامل ريشه‌اي طلاق نمي‌دانند اما معتقدند که اين شبکه‌ها مي‌توانند عامل محرکي براي پايان دادن به پيوندهاي زناشويي آسيب‌پذير باشند.

فروش دارو در عطاري ها غير قانوني است

رييس اداره مواد و داروهاي تحت کنترل و امور داروخانه هاي سازمان غذا و دارو گفت: عطاري ها مجوز فروش هيچ دارويي را ندارند و وزارت بهداشت نيز براي فروش دارو به عطاري ها مجوز نداده است.

به گزارش سازمان غذا و دارو، سعدالله پرويزي افزود: نظارت بر عطاري ها وظيفه اصناف است و مجوز عطاري ها از اصناف صادر مي شود.

نظارت بر عطاري ها بايد بصورت دقيق و حساس انجام شود تا مردم اعتماد بيشتري داشته باشند.

وي خاطرنشان کرد: داروهايي که در عطاري ها به فروش مي رسند، از مراکز غير قانوني تهيه مي شوند و از لحاظ کيفيت مورد تاييد نيستند.

پرويزي گفت: با توجه به بررسي هاي انجام شده، بيشتر داروهايي که در عطاري ها به فروش مي رسد تقلبي هستند که بايد در اين زمينه نظارت ها بيشتر شود و مسوولان مربوطه اصناف بايد نظارت بر عطاري ها را تقويت کنند.

رييس اداره مواد و داروهاي تحت کنترل و امور داروخانه هاي سازمان غذا و دارو افزود: عطاري ها مجوز فروش هيچ دارويي را ندارند و وزارت بهداشت نيز براي فروش دارو به عطاري ها مجوز نداده و به همين علت فروش دارو توسط عطاري ها غير قانوني محسوب مي شود.

ابتکار روماني براي تشويق به اهداي خون

يک جشنواره موسيقي در «روماني» بليت‌هاي ورودي خود را به طور رايگان در اختيار اهداکنندگان خون مي‌گذارد.

به گزارش ايسنا، گردانندگان اين جشنواره اميدوارند که با اين ابتکار عمل، شهروندان کشورشان را به اهداي خون بيشتر تشويق کنند.

به گزارش يورونيوز، روماني يکي از پايين‌ترين آمار اهداي خون را در اروپا دارد و با کمبود خون در بخش خدمات پزشکي مواجه است.

20 استان کشور با نرخ بيکاري بالاي 40درصد زنان جوان مواجه هستند

به گزارش ايرنا در حال حاضر زنان جوان در 20 استان کشور با بيکاري بالاي 40 درصد مواجه هستند، 9 استان داراي نرخ بيکاري بيش از 40 درصد، 6 استان با بيش از 50 درصد، سه استان ديگر با بالغ بر 60 درصد و 2 استان هم داراي نرخ بيکاري زنان جوان بالاي 70 درصد هستند.

براساس گزارش نتايج آمار گيري زمستان 93 که از سوي مرکز آمار ايران انتشار يافته، استانهاي کهگيلويه و بويراحمد و چهارمحال و بختياري با نرخ بيکاري بالاي 70درصد مواجه هستند.

همچنين استانهاي ايلام، فارس و مازندران با نرخ بيکاري بالاي 60 درصد زنان جوان 15تا 24 ساله مواجه مي باشند.

بالا بودن نرخ بيکاري زنان جوان در کشور در حالي است که وقتي وارد مناطق شهري مي شويم شرايط بازار کار براي زنان بدتر مي شود به طوري که سه استان ايلام، چهارمحال و بختياري و همچنين لرستان با نرخ بيکاري بالاي 80 درصد زنان جوان مواجه مي باشند.

بيکاري معضلي است که وقتي به لايه هاي مختلف اجتماعي و مکانهاي متفاوت رجوع مي کنيم ابعاد سنگين آن بيشتر احساس مي شود.

نرخ بيکاري جوانان همواره از اهميت بالايي برخوردار است زيرا کار براي جوان به مثابه زندگي و نبود کار به مثابه گسست با جامعه است. در جامعه اي که جوانان آن نرخ بيکاري بالا را تجربه مي کنند بايد شاهد ظهور آسيب هاي اجتماعي نه در سطح خرد بلکه در سطح بسيار وسيع بود.

در مناطق روستايي، يک خانواده به مثابه يک واحد اقتصادي عمل مي کند و همه اعضاي خانوار در اين واحد تا حدود زيادي به کار اشتغال دارند اما در مناطق شهري به طور عام به اين گونه نيست و اعضاي خانواده هرکدام به تنهايي عهده دار يک مسئوليت اجتماعي هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي