جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5060

لاريجاني:
توافق هسته اي ايران با 1+5 باب جديدي براي توسعه همکاري ها ايجاد کرد


اوباما: تاکنون هيچ رهبري به اندازه نتانياهو در امور آمريکا دخالت نکرده است


انتقاد لاوروف از برنامه آمريکا براي پشتيباني هوايي از مخالفان سوري


پاپ: نفرت از بمباران اتمي هيروشيما توسط آمريکا همچنان باقي است


واکنش پورمحمدي به طرح شکايت مشايي از وي


اصلاحات بي‌سابقه در ساختار سياسي عراق


حمايت برندگان جايزه نوبل از توافق هسته ‌اي با ايران


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
امنيت حاصل از توافق هسته‌اي براي كل منطقه مفيد است


خبر


دومين اجلاس سراسري مديران کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ها


تمرين فضانوردي در اتريش


سرمقاله


 لاريجاني:
 توافق هسته اي ايران با 1+5 باب جديدي براي توسعه همکاري ها ايجاد کرد 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي توافق هسته اي کشورمان با 1+5 را باب جديدي براي توسعه همکاري هاي ايران و گرجستان دانست و گفت: اکنون مي توان با تسهيل فعاليت هاي تجار، اتاق هاي بازرگاني و بخش هاي خصوصي دو کشور شاهد روابط تجاري و اقتصادي گسترده تر دو جانبه باشيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار گوباز سانيکيدزه رئيس گروه دوستي پارلماني گرجستان و ايران با اشاره به همکاري هاي ديرينه ميان دو کشور گفت: ايران و گرجستان با توجه به عقبه مشترک فرهنگي و نزديکي مسافت جغرافيايي ظرفيت هاي فراواني براي افزايش مراودات و مناسبات خود در زمينه هاي مختلف دارند که با رايزني و گفت وگوي ميان مقامات دو کشور بايد از اين ظرفيت ها به نفع دو ملت استفاده کرد.

وي افزود: مجلس شوراي اسلامي از توسعه همکاري هاي پارلماني ميان دو کشور استقبال مي کند و گروه هاي دوستي پارلماني دو کشور مي توانند در اين خصوص نقش موثر و ممتازي ايفا نمايند.لاريجاني گفت: افزايش همکاري ها در زمينه انرژي هاي فسيلي و نوين، بسط همکاري هاي علمي ميان دو کشور، توسعه همکاري هاي اقتصادي، ترانزيت کالا و تبادل تجربيات در زمينه تصويب و تدوين قوانين مربوط به تسهيل و جذب سرمايه گذاري خارجي از جمله عرصه هايي هستند که بسترهاي لازم براي همکاري دو کشور در مورد آنها مهيا بوده و با مساعي مشترک مي توان به سرعت آنها را اجرايي کرد.رييس مجلس شوراي اسلامي، توافق هسته اي کشورمان با 1+5 را باب جديدي براي توسعه همکاري هاي دو کشور توصيف کرد.

وي افزود: در فضاي جديد بعد از توافق هسته اي ايران و قدرت هاي جهاني، فضاي جديدي پيش روي دو کشور قرار گرفته است که با توجه به رايزني ها و گفت وگوهاي رو به رشد ميان پارلمان ها و دولت هاي دو کشور در سال هاي اخير، اکنون مي توان با تسهيل فعاليت هاي تجار، اتاق هاي بازرگاني و بخش هاي خصوصي ايران و گرجستان شاهد روابط تجاري و اقتصادي گسترده تري ميان دو کشور باشيم.لاريجاني در اين ديدار بر اهميت ادامه روند افزايش رايزني هاي سياسي ميان دو کشور تاکيد کرد و گفت: با توجه به شرايط پر التهاب منطقه، تداوم روند مذاکرات سياسي ميان مقامات دو کشور مي تواند به تقريب بيشتر ديدگاه ها و مواضع دو کشور منجر شود.


 اوباما: تاکنون هيچ رهبري به اندازه نتانياهو در امور آمريکا دخالت نکرده است 

 
روزنامه‌يديعوت آحارونوت: باراک اوباما در مصاحبه‌اي تاکيد کرد، تاکنون سابقه نداشته يک مقام خارجي به اندازه نتانياهو در امور آمريکا مداخله کند. باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه‌اي با فريد زکريا، مجري معروف شبکه سي‌ان‌ان گفت: بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل در خصوص جوهره توافق هسته‌اي با ايران دچار اشتباه است. اوباما خاطرنشان کرد: من فکر مي‌کنم که فرضيه‌هاي اساسي که نتانياهو درباره اين توافق دارد نادرست هستند. اوباما به سي‌ان‌ان گفت: به ياد نمي‌آورم که در گذشته يک رهبر خارجي تا اين حد که نتانياهو در اين مدت در امور آمريکا مداخله کرده تا جلوي توافق هسته‌اي با ايران را بگيرد، در امور آمريکا مداخله کرده باشد. فريد زکريا در اين مصاحبه از اوباما پرسيد آيا مناسب است که رئيس يک دولت خارجي خودش را وارد يک مساله آمريکايي کند، که رئيس جمهور آمريکا در پاسخ به آن گفت: يک چنين نمونه‌اي را به ياد نمي‌آورم.


 انتقاد لاوروف از برنامه آمريکا براي پشتيباني هوايي از مخالفان سوري 

 
اسپوتنيک: وزير امور خارجه روسيه ضمن انتقاد از برنامه آمريکا در پشتيباني هوايي از مخالفان سوري تاکيد کرد که بايد از ادعاهاي بي‌پايه و اساس درباره تسليحات شيميايي سوريه اجتناب شود.سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه گفت تمايل آمريکا در تامين و پشتيباني هوايي از مخالفان سوري يک اشتباه محض است که باعث وخيم‌تر شدن اوضاع در منطقه مي‌شود.

وي همچنين ادامه داد: من و جان کري، همتاي آمريکايي‌ام درباره برنامه آمريکا براي اعزام افرادي که آموزش ديده‌اند و مي‌توانند به مقابله با داعش در سوريه بپردازند و اين که چگونه از آنها با استفاده از پشتيباني هوايي حمايت کنيم، صحبت کرده‌ايم. من به جان کري هشدار دادم که اين پشتيباني هوايي يک اشتباه مرگبار است که باعث تضعيف اوضاع در منطقه مي‌شود و ديگر هيچ کس قادر نخواهد بود تا کنترل اوضاع را به دست بگيرد.


 پاپ: نفرت از بمباران اتمي هيروشيما توسط آمريکا همچنان باقي است 

 
پاپ فرانسيس رهبر کاتوليک هاي جهان روز يکشنبه بمباران اتمي ژاپن توسط آمريکا را «رخدادي دلخراش» ناميد که «هنوز هم هراس و بيزاري از آن باقي است.» به گزارش آسوشيتدپرس از واتيکان، پاپ در مراسم نيايش روز يکشنبه، گفت: بمباران اتمي دو شهر ژاپن توسط ايالات متحده آمريکا، «هشداري هميشگي به بشريت» براي پشت کردن به جنگ و پرهيز از سلاح هاي کشتار جمعي است. رهبر کاتوليک هاي جهان افزود: بمباران هيروشيما و ناگازاکي، نمادي از اين واقعيت است که وقتي دانش و فناوري به شيوه اي نادرست بهره برداري شود، انسان مي تواند نيرويي مخرب و ويرانگر داشته باشد. ارتش آمريکا در نهم اوت سال 1945 ميلادي 3 روز پس از بمباران اتمي شهر «هيروشيما» ژاپن، بر سر ساکنان شهر ناگازاکي در استان «ناگازاکي» در جنوب ژاپن نيز بمب اتمي انداخت.بر اثراين بمباران ها بيش از 200 هزار نفر جان باختند و هزاران نفر دچار معلوليت هاي جسماني و رواني شدند. اين تنها مورد از کاربرد بمب اتمي در تاريخ جهان بوده است.


 واکنش پورمحمدي به طرح شکايت مشايي از وي 

 وزير دادگستري درباره موضوع شکايت مشايي از وي گفت: اگر اقدامي در اين زمينه صورت گيرد طبق روال قانوني آن را انجام مي‌دهيم.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در حاشيه مراسم ديدارش با دادستان کل کشور بلاروس درباره‌ اين ديدار گفت: ما در اين زمينه سعي کرديم بحث استرداد محکومين را پيگيري کنيم که پيش‌نويس آن تهيه شده، ولي بايد نهايي شود.وي ادامه داد: البته استرداد محکومين مشکل حقوقي و قضايي ندارد؛ زيرا در اختيار وزارت کشور است و بايد آنها موافقت کنند.

پورمحمدي ادامه داد:‌ ما اکنون با دو کشور اروپايي پيبش نويس‌هايي را داريم که مقدمات آن انجام شده است، البته ناگفته نماند روابط ما با کشور بلاروس بسيار خوب است. همکاري‌هاي اقتصادي ما با اين کشور بسيار خوب بود ولي کاهش يافت که در ملاقات دو رئيس جمهور ايران و بلاروس در اين زمينه صحبت شد.

وزير دادگستري افزود: کشور بلاروس همفکر ماست و طبعا بايد ما بازارهاي‌مان را قبل از ديگران در اختيار دوستانمان قرار دهيم. ان‌شاء‌الله مشکلات ما در اين زمينه برطرف شود، البته بخشي از اين مشکلات مربوط به موضوع تحريم بود ولي مکانيزم‌هاي داخلي نيز در آن بي تاثير نبود.پورمحمدي درباره استرداد محکومين که يکي از موضوعات مورد بحث در ديدار با دادستان کل کشور بلاروس بود گفت: ما در اين زمينه صحبت کرديم. همچنين در مورد دو پرونده که مربوط به شيعيان بود نيز صحبت‌هايي را داشتيم. يکي ديگر از موضوعات مربوط به پرونده‌اي بود که مبلغي را از بانک‌هاي ايراني جابجا کرده بودند، البته قول مساعد براي رفع اين مشکلات از سوي دادستان کل کشور بلاروس به ما داده شد. وي درباره‌ شکايت رييس‌ دفتر رييس‌جمهور سابق نيز گفت: شما اسم وي را نمي‌بريد و انتظار داريد که ما نام آن را ببريم. اين موضوع مهم نيست.

ديروز هم گفتم که اگر اقدامي در اين زمينه صورت گيرد طبق روال قانوني آن را انجام مي‌دهيم، البته موضوع مربوط به گذشته است و در سازمان بازرسي و محاکم، ما درباره‌ آن صحبت کرديم.


 اصلاحات بي‌سابقه در ساختار سياسي عراق 

 همزمان با بالا گرفتن موج تظاهرات عراقي‌ها در استان‌هاي مختلف به ويژه بغداد در اعتراض به فساد و کمبود خدمات اساسي، نخست وزير اين کشور دست به تغييراتي بي‌سابقه در نظام سياسي عراق زد که مهمترين آنها لغو معاونت‌هاي رئيس جمهور و نخست‌وزير است. کابينه و پارلمان عراق حمايت خود را از اين اصلاحات اعلام کرده‌اند.

به گزارش سايت شبکه الميادين، در پي تظاهرات عراقي‌ها در اعتراض به کمبود خدمات اساسي و فساد در وزارتخانه‌ها در شهرهاي بغداد، کربلا، نجف و بصره به شهرهاي الحله، السماوه، ناصريه و الديوانيه و درخواست تظاهرکنندگان از حيدر العبادي، نخست وزير عراق براي اتخاذ اقدامات جدي و جسورانه‌ و درخواست مرجعيت، حيدر العبادي امروز تمامي معاونت‌هاي رئيس جمهور و نخست وزير را ملغي اعلام کرد.

معاونت ‌هاي رئيس جمهوري و نخست‌وزيري براي ايجاد تعادل در عرصه سياسي عراق بين کردها، شيعيان و اعراب سني ايجاد شده بود و بار مالي زيادي را به دولت تحميل مي‌کرد و همچنين يک قدرت سياسي و نفوذ گسترده نيز به دارندگان اين پست‌ها مي‌داد.


 حمايت برندگان جايزه نوبل از توافق هسته ‌اي با ايران 

 جمعي از دانشمندان برجسته آمريکايي در نامه‌اي خطاب به رييس‌جمهور اين کشور از توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 حمايت کردند.به گزارش روزنامه نيويورک تايمز، ‌29 دانشمند برجسته آمريکايي شامل برندگان جايزه نوبل، دانشمندان هسته‌اي و مشاوران علمي پيشين کاخ سفيد روز شنبه در تقدير از توافق هسته‌اي ايران و قدرت‌هاي جهاني نامه‌اي خطاب به باراک اوباما، رييس‌جمهور اين کشور فرستادند و در آن توافق را نوآورانه و دقيق توصيف کردند.

در اين نامه دو صفحه‌اي که از سوي باسوادترين دانشمندان دنيا در حوزه هسته‌اي و کنترل تسليحات براي اوباما ارسال شده از توافق هسته‌اي قوياً حمايت شده است. اين نامه مي‌تواند پس از آن که چاک شومر، سناتور دموکرات آمريکا روز پنج‌شنبه با توافق هسته‌اي اعلام مخالفت کرد يک دلگرمي براي کاخ سفيد محسوب شود.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام- دبيرخانه

شوراي اجرايي/ اجلاس هفدهم

دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي ،
پادشاهي عربستان سعودي

5 تا6 رجب الثاني 1433 هجري قمري /26تا27 مي 2012

گزارش نهايي

سند FUIW/E.C.17/2012/F.R.

قسمت چهارم

ادامه مطلب

پس از تصويب گزارش آکادميک دبيرکل، گزارش مالي دبيرکل براي سال مالي 2011 (هزينه از اول ژانويه تا 31 دسامبر2011) به شوراي اجرايي ارائه گرديد.

اين گزارش تلاش هاي ممتد اعمال شده توسط دبيرخانه اتحاديه براي افزايش درآمد وملزم کردن دانشگاه هاي عضو به منظور پرداخت حق عضويت ها، به موازات پيشنهادهاي شوراي اجرايي و کنفرانس عمومي ودريک پيشنهاد براي پياده کردن بزرگترين تعداد ممکن از برنامه هاي جدول بندي شده تحت عنوان طرح عملياتي سه ساله 2010 تا 2012 را مشخص کرد. دراين رابطه، گزارش نشان مي دهد که دبيرخانه درسال 2011 مجموع 98.515/260 دلار آمريکا شامل 72.566/214 دلار آمريکا تحت سال مالي 2011 و 26.949/45 دلار آمريکا به عنوان بدهي هاي سال هاي مالي قبل، به اضافه عوايدبانکي و منابع مختلف به تعداد 62.146/8 دلار آمريکا مي باشد.

اين گزارش همچنين يادآوري مي کند که دبيرخانه با آگاهي از منابع محدود مشخص شده در مقايسه با تعداد دانشگاه هاي عضو، بهترين تلاش را کرد تا هزينه را منطقي سازد و فعاليت ها را مشترکاً با مؤسسات و سازمان مشابه که در رأس آنها آيسيسکو و دانشگاه هاي عضو است پياده نمايد.

اين گزارش همچنين يادآوري کرده است که دبيرخانه همواره مشتاق پياده کردن چنين فعاليت هاي مشترک و بازکردن راه هاي جديد براي همکاري و اقدام مشترک است.

با بررسي وبحث پيرامون گزارش مالي اعضاي شوراي اجرايي آن را تصويب کردند و موافقت نمودند تا آن را به ششمين کنفرانس عمومي اتحاديه تقديم نمايند. آنها همچنين تصميمات و قطعنامه هاي قبلي شوراي اجرايي وکنفرانس عمومي را با توجه به وضعيت پرداخت حق عضويت و بدهي ها به بودجه اتحاديه همراه با محرک هاي داده شده براي تشويق آنها مورد تاييد مجدد قرار دادند.

به همين صورت آنها تشکر خود را از دانشگاه هاي عضو که حق عضويت هاي خود را براي سال 2011 پرداخت کرده اند ابراز کردند، در حاليکه ساير دانشگاه ها را ملزم ساختند که فوراً حق عضويت ها وبدهي هاي خود را بپردازند تا اتحاديه قادر باشد مأموريت خود را به انجام برساند و جدول برنامه هاي خودرا تحت برنامه عملياتي پياده کند.

علاوه براين، اعضاي شوراي اجرايي از تماس هاي فشرده دبيرکل با دانشگاه هاي عضو براي اقدام آنها به پرداخت حق عضويت هاي خود تقدير به عمل آوردند.

آنها از دبيرکل به خاطر پياده کردن تصميمات مناسب شوراي اجرايي تشکر کردند واز دانشگاه هاي عضو خواستند پيشنهادهاي داخلي را براي اطمينان ازهماهنگي با اتحاديه در پياده کردن برنامه هاي آنها، بهبود عملکرد آنها و پيگيري تعهدات مالي آنها در مقابل اتحاديه مشخص سازند.


 يك نكته از هزاران 

 در فصل گرما و حتي ديگر فصول سال، ورود آب‌هاي معدني به سبد غذايي روزانه مردم به امري متداول تبديل شده است. به همين منظور بايد درمورد سلامت و كيفيت اين آب‌ها اطمينان حاصل شود، چرا كه بعضاً ديده شده اين بطري هاي آب معدني با نام‌هايي متفرقه در زيرزمين‌ها و كارگاه‌هاي خارج از شهر پر وپلمپ مي شوند.

درهمين راستا وزارت بهداشت دستور بررسي كيفيت تمام برند‌هاي توليدكننده آب معدني در كشور را صادر كرده است. اميدواريم اين نظارت و سنجش كيفي به صورت دقيق و علمي صورت گيرد و حداقل مردم از بابت خوردن آب‌هاي بسته بندي و معدني دچار عوارض مختلف نشوند.


 ميز خبر 

 مهدي هاشمي وارد اوين شد

مهدي هاشمي وارد بازداشتگاه اوين شد.

به گزارش ايسنا، مهدي هاشمي که براي اجراي حکم خود مقابل زندان اوين حاضر شده بود پس از خداحافظي با اعضاي خانواده‌اش و برخي از همراهانش وارد زندان اوين شد.

فاطمه و محسن هاشمي، عفت مرعشي، عليزاده‌طباطبايي و سيد وحيد ابوالمعالي وکلاي مهدي هاشمي و چند نفر ديگر مهدي هاشمي را همراهي مي‌کردند.

ابتکار عمل جديد داعش براي ممانعت از فرار ساکنان فلوجه

شوراي استان الانبار اعلام کرد که داعشي‌ها بزرگترين عمليات جمع آوري تمامي کارت‌هاي شناسايي ساکنان فلوجه را اجرا کردند تا مانع از خروج آنها از اين شهر شوند که از بيش از يک سال تحت اشغال اين گروه است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، عيد عماش، عضو شوراي استان الانبار و سخنگوي اين شورا گفت: افراد مسلح داعش عمليات يورش‌هاي گسترده‌اي را به خانه‌هاي شهروندان در محله‌هاي شهر فلوجه به راه انداختند تا تمامي کارت‌هاي شناسايي شهروندان را جمع آوري کنند که اين اقدام گام ديگري براي جلوگيري از خروج آن‌ها از اين شهر تا پيش از آغاز عمليات نظامي بوده است.

تداوم پيشروي ارتش سوريه در زبداني

منابع سوري از پيشروي ارتش سوريه و حزب الله لبنان در شهر زبداني واقع در حومه دمشق خبر دادند.

به گزارش شبکه المنار لبنان اعلام کرد که ارتش سوريه و حزب الله لبنان در محور "الزتوت" و بخش شرقي شهر زبداني پيشروي کرده‌اند و پس از کنترل بر منطقه "مسجد بردي" در جنوب غرب زبداني ميدان "الکوزنيش" را نيز آزاد کردند.

حرب الله لبنان و ارتش سوريه منطقه الزهره در غرب زبداني را تحت تصرف خود درآوردند. قاومت لبنان همچنين سه فرد مسلح از گروه "احرار الشام" را در درگيري‌هايي در شرق زبداني به اسارت گرفتند.جنگ در زبداني به دليل حضور غير نظاميان در شهر و پيچيده بودن شرايط در دو هفته گذشته تا حدودي آرام شده بود و هيچ يک از طرفين دست به تحرک قابل توجهي نمي‌زدند.

عربستان: با جديت با تروريسم مقابله مي‌کنيم

وليعهد عربستان در سخناني تاکيد کرد: اقدامات تروريستي که اخيرا در مناطق مختلف عربستان به ويژه در مساجد رخ داده هرگز عزم و اراده ما را براي مقابله جدي با تروريسم از بين نخواهد برد. به گزارش خبرگزاري عربستان (واس)، محمد بن نايف بن عبدالعزيز، وليعهد عربستان طي نشستي امنيتي در جده تاکيد کرد: اين حوادث تروريستي هرگز اراده ما را براي مقابله با تروريسم از بين نخواهد برد و ما با جديت و دور انديشي با آن‌ها مقابله مي‌کنيم.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 امنيت حاصل از توافق هسته‌اي براي كل منطقه مفيد است 

 
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به تلاش‌هاي دولت روحاني و همچنين حمايت‌هاي رهبري، گفت: هم جلوي تندروي‌ها را گرفتند و هم به گونه‌اي نشد که ديگران بگويند توافق هسته‌اي را با خفقان بر همه‌ي گروه‌ها تحميل کردند، چرا که همگان مي‌بينند اقليت مخالف مذاکرات هسته‌اي هنوز در نهادهاي رسمي اعتراض مي‌کنند و در نشريات خود مي‌نويسند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي تيم ملي و مسئولين فدراسيون وزنه‌برداري، با ابراز خرسندي از حضور در جمع ورزشکاران و پيشکسوتان ورزش کشور، با اشاره به مسابقات وزنه‌برداري قهرماني جهان که قرار است چند ماه ديگر در آمريکا برگزار شود، گفت: اين مسابقات اهميت ويژه‌اي دارد و مسؤولان بايد در اين شرايط حمايت‌هاي بيشتري کنند.

وي با اظهار اميدواري از پيروزي تيم ملي وزنه‌برداري کشور در اين مسابقات، به پيروزي تيم ديپلماسي هسته‌اي ايران در مقابل قدرت‌هاي ديپلماسي 6 کشور دنيا اشاره و تصريح کرد: اميدوارم همانطور که تيم ديپلماسي وزارت خارجه در مقابل قدرت‌هاي بزرگ دنيا ايستادگي کرد و حقانيت ملت ايران را به اثبات رساند، تيم وزنه‌برداري نيز با توکل به خدا، برتري و توانايي‌هاي خود را به دنيا ثابت کند و پرچم پر افتخار ايران را در آمريکا به اهتزار درآورد.

هاشمي رفسنجاني در ادامه سخنان خود با ابراز خرسندي از ارتقاء جايگاه ايران در افکار عمومي، به رضايت‌مندي صلح‌جويان اشاره و اظهار کرد: جز رژيم صهيونيستي که توافق هسته‌اي آمريکا و غرب با ايران را براي حيات سياسي خود خطرناک مي‌داند و مي‌ترسد، هيچ کشوري از اين توافق ناراحت نيست و بعضي‌ها که قبلاً اظهار نارضايتي مي‌کردند، کم کم متوجه شده‌اند که گسترش امنيت حاصل از توافق هسته‌اي در منطقه براي آنان هم مفيد است.

وي با استناد به حرف‌هاي رئيس‌جمهور اسرائيل خطاب به نخست‌وزير و همچنين نامه‌ي 80 فرمانده بازنشسته اين رژيم به نتانياهو، خاطر نشان کرد: اينکه دشمنان انقلاب حتي در کنست رژيم صهيونيستي و کنگره آمريکا به قدرت تيم ديپلماسي ايران اشاره مي‌کنند و صراحتاً به رقبا مي‌گويند، ايران سرتان کلاه گذاشته است، نشان از جايگاه مردم ايران در دنياست.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تهديدات جمهوري‌خواهان عليه دموکرات‌ها و همچنين پاسخ دموکرات‌ها به جمهوري خواهان را بسيار مهم دانست، که مي‌گويند اگر مذاکرات شکست بخورد، ايران ظرف دو سال همه‌ي نيازهاي بمب هسته‌اي را مهيا مي‌کند و در دو هفته آن را مي‌سازد، که البته اين حرف‌ها خيالات سياسي است و براي مصرف داخلي خودشان مي‌گويند، چون ايران بارها اعلام کرد که ساخت بمب هسته‌اي را حرام مي‌داند.

هاشمي رفسنجاني، با اشاره به مخالفت‌هايي که يک اقليت محدود در مقابل خواست و اراده اکثريت نشان مي‌دهند، گفت: بايد به ظرفيت‌هاي ايران بينديشيم که جزو سه کشور محدود دنيا با کلکسيوني از همه‌ي منابع هست که اگر موانع سياسي و اقتصادي آن برطرف شود، هم شاهد آباداني‌ خواهيم بود و هم نمي‌گذاريم دشمنان نظام اسلامي و مردم با تحريک ديگران به انزواي سياسي ايران بينديشند.

وي با اشاره به تلاش‌هاي دولت روحاني و همچنين حمايت‌هاي رهبري، گفت: هم جلوي تندروي‌ها را گرفتند و هم به گونه‌اي نشد که ديگران بگويند توافق هسته‌اي را با خفقان بر همه‌ي گروه‌ها تحميل کردند، چرا که همگان مي‌بينند اقليت مخالف مذاکرات هسته‌اي هنوز در نهادهاي رسمي اعتراض مي‌کنند و در نشريات خود مي‌نويسند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در بخش ديگري از سخنان خويش، با تأکيد بر اينکه ورزش يک کار لوکس نيست، بلکه نياز و ضرورت تک تک افراد جامعه اعم از کودک و نوجوان، پير و جوان و زن و مرد مي‌باشد، اظهار داشت: جسم سالم، روح سالم دارد و روح سالم، منشأ خوبي ها خواهد بود.

وي با اشاره به آيات و رواياتي که با صراحت بر لزوم و اهميت ورزش تأکيد مي‌کنند، به جايگاه سه ورزش مهم سوارکاري، شنا و تيراندازي در اسلام و تشويق‌هاي پيامبر اسلام و ائمه معصومين استناد کرد و گفت: بدن سالم مي‌تواند عامل تقويت روحي مردم در جنگ‌ها، به خصوص اين امر در جنگ‌هاي صدر اسلام بسيار مهم بود چرا که ارتش حرفه‌اي وجود نداشت.


 خبر 

 ظريف: پس از توافق برخورد جامعه بين الملل با ايران تغيير كرد

وزير امور خارجه کشورمان گفت: حضور مردم در انتخابات سال 92 رياست جمهوري مذاکرات را به ثمر رساند و اين يک شعار نيست.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف در سخناني در نشست ويژه بررسي توافق هسته‌اي اظهار کرد: متن نهايي برجام متن متوازني است. اين طور نيست که تمام خواسته هايمان را به طرف مقابل تحميل کرده باشيم، طرف مقابل هم نتوانست به همه خواسته هايش برسد. متن حتي از نظر تناظر زماني اجرا متوازن است.

وي گفت: در پايان 10 سال هم موضوع هسته‌اي ايران مختومه مي شود و هم پرونده در قالب قطعنامه 2231 و برجام بسته مي‌شود.ظريف گفت: شما مي‌بينيد از روزي که توافق منعقد شده يک تغيير اساسي در برخورد جامعه بين‌الملل با ايران و پرونده هسته‌اي ايران ايجاد شده است.

وزير خارجه کشورمان بابيان اينکه شرايط کشور به لحاظ حقوقي زير و رو شده است تاکيد کرد: قطعنامه 1929 يکي از بدترين قطعنامه هاي تاريخ شوراي امنيت سازمان ملل و قطعنامه 2231 شايد يکي از عجيب ترين قطعنامه هاي تاريخ اين شوراست.

وي با اشاره به توافق هسته‌اي گفت: بزرگترين خيانت اين است که به مردم ما بگويند شما (بر سر توافق وين) شکست خورديد.

پيونگ‌يانگ آمريکا و کره جنوبي را به اقدام نظامي متقابل تهديد کرد

در حالي که سئول و واشنگتن قصد دارند اواخر ماه جاري ميلادي رزمايش نظامي مشترک خود را آغاز کنند کره شمالي در آستانه اين رزمايش آمريکا و کره جنوبي را به انجام اقدام متقابل نظامي سرسختانه تهديد کرد.

به گزارش خبرگزاري يونهاپ، خبرگزاري رسمي کره شمالي در بيانيه‌اي اعلام کرد: رزمايش موسوم به نگهبان آزادي اولچي مستلزم اقدام متقابل نظامي قاطع ارتش جمهوري دموکراتيک خلق کره براي دفاع سرسختانه از منزلت ملت و حاکميت اين کشور خواهد بود.کره شمالي اعلام کرد: تلاش‌هاي کره جنوبي و آمريکا براي آنکه رزمايش مشترک خود را شفاف و داراي ماهيت دفاعي و همچنين علني و منظم نشان دهند نمي‌تواند ماهيت تهاجمي و واکنشي اين رزمايش‌ها را به عنوان يک جنگ طلبي براي انجام حمله هسته‌اي پيش دستانه عليه جمهوري دموکراتيک خلق کره پنهان کند.


 دومين اجلاس سراسري مديران کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ها 


 تمرين فضانوردي در اتريش 


 سرمقاله 

 نگاه به "تحريم‌ها"؛ بيم‌ها و اميدها به آينده

دكتر اميدوار

ترك خوردن و ريختن ديوار تحريم‌ها دستاورد بزرگي براي دولت خواهد بود و بايد آن را به فال نيك گرفت و نقطه آغازي براي شكوفايي اقتصاد دانست. اگرچه برداشته شدن تحريم‌ها همانند بازشدن پنجره‌اي به سوي رشد اقتصادي مي‌باشد، اما دل بستن به يك روزنه اميد كه احتمال بسته شدن آن نيز وجود دارد، غيرمنطقي است و نبايد تمام تخم مرغ‌هاي اقتصاد را در سبد تحريم‌ها گذاشت.

اين مسئله را مي‌توان از زواياي ديگر نيز مورد بررسي قرار داد. به عبارتي منوط دانستن توسعه اقتصادي به گزينه رفع تحريم‌ها، به هيچ‌وجه قابل قبول نيست، چرا كه بروز اين ركود اقتصادي تنها به علت اعمال تحريم ها نبوده و مي‌توان براساس آمارها اين موضوع را مورد واكاوي قرار داد.

دوره اصلي تحريم ها از اواخر سال 1391 شروع شد. اين بدان معناست که ما بايد بحران اقتصادي حاصل از تحريم ها را از سال 1392 در اقتصاد ايران مشاهده کنيم. اين در حالي است که طبق تمامي آمارهاي ارائه شده از سوي نهادهاي اقتصادي، نه تنها بحراني از اين زمان آغاز نشده که حتي بخش قابل توجهي از افت شاخص هاي اقتصادي را به سال ها قبل باز مي گرداند. از اواخر سال 1386 بود که رشد اقتصادي ايران از نفس افتاد و در سال 1387 براي نخستين بار پس از سال هاي جنگ به عدد صفر نزديک شد. رقم تورم ما از 6.5 درصد در سال 1385 به بيش از 30 درصد در سال 1387 رسيد و تمام اين آمارها در حالي است که هنوز خبري از تحريم در اقتصاد ايران نبود. جداي از اين مسائل در سال 1390 با توجه به فروش بالاي نفت و قيمتي دست نيافتني آن، بزرگترين درآمد ارزي تاريخ نفت كشور رقم خورد. ما در اين سال بيش از 146 ميليارد دلار درآمد داشتيم که از اين رقم 120 ميليارد آن از طريق فروش نفت تامين شد.

از سوي ديگر براساس آمار كارشناسان اقتصادي عملكرد اقتصادي كشور در سال 1381 در قياس با سال 1390 را مي توان در ميزان واردات كشور مورد سنجش قرار داد. طبق آمارهاي بانك مركزي ما درسال 1381 رشد اقتصادي چهاردرصدي را ثبت كرده ايم و به نسبت آن 10 ميليارد دلار واردات داشتيم. اما در سال 1390 نيز با ثبت رشد تقريبا چهاردرصدي حدود 25 ميليارد دلار واردات را به كشور داشته‌ايم. اين درحالي است كه هنوز خبري از تحريم‌هاي اقتصادي نبود، اما رشده بهره وري كشور منفي شد.

لذا بايد علت را در مسائل ديگري به جز تحريم‌ها جستجو كرد. درطي يك دهه گذشته بيشترين آسيب‌هاي وارده به اقتصاد كشور به سبب سوء مديريت و فساد در ساختار تجاري بوده و بس. كاهش 11 درصدي قدرت خريد در سال 1390 و رسيدن اين رقم در پايان سال 92 به 30 درصد، نشان از بي توجهي‌ها به مدل‌هاي مديريتي اقتصاد دارد. لذا اولا ساده انگاري است اگر تمام مسائل اقتصادي كشور را به گزينه تحريم‌ها مرتبط كنيم و ثانياً بسيار خطرناك تر اينكه با دادن وعده و اميد‌هاي بي پشتوانه مردم را نسبت به بهبود شرايط دلگرم كرد. 

اينكه دوباره روزي دوميليون بشكه نفت با قيمت بالاي صد دلار بفروشيم، حداقل در زمان فعلي رويايي بيش نيست، لذا بايد به دنبال افزايش سرمايه‌ها براي رونق اقتصاد بود و بي جهت همه عوامل رشد اقتصادي را به سمت گزينه رفع تحريم‌ها سوق ندهيم.

مديريت غير منطقي بر منابع اقتصادي كشور موجب شد تا سرمايه‌هاي كلان نفتي كشور صرف واردات اقلام پيش‌پا افتاده گردد، و در عوض امروز به دنبال آن هستيم تا با مذاكرات فشرده و توافقات سخت في مابين حداقلي از مبالغ بر باد رفته كشور را بازپس گيريم و تحولي در ساختار توليد و صنعت ايجاد كنيم. گفته شده كه ميزان مبلغي كه احتمالا از بابت آزاد شدن دارايي هاي ايران به كشور وارد خواهد شد، چيزي در حدود 30 ميليارد دلار خواهد بود. اما بايد پذيرفت كه اين مبالغ جبران كسري‌هاي چندين ساله و عقب ماندگي‌هاي اقتصادي را نخواهد كرد.

بهترين راه براي طي اين مسير پر مشقت فراهم سازي بستر سرمايه گذاري براي فعالان اقتصادي در داخل و خارج از كشورمي‌باشد. چرا كه بدون حضور آنها و سرمايه‌هاي ماليشان نمي‌توان انتظارداشت كه كسري‌هاي مالي و مديريتي كه در طي يك دهه گذشته حاصل شده و ركود منفي را براي كشور به همراه داشته، به حالت عادي بازگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي