جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5060


درمان نکردن شنوايي، عامل ابتلا به افسردگي و زوال عقل


لاغر اندام ها کمتر آلزايمر مي گيرند


گرد و غبار منزل مي تواند باعث چاقي کودکان شود


با مصرف پياز، قندخونتان را کاهش دهيد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 درمان نکردن شنوايي، عامل ابتلا به افسردگي و زوال عقل 

 
بر اساس نتايج مطالعه جديد انجمن روانشناسي آمريکا کاهش شنوايي در افراد اغلب درمان نمي شود و وخيم تر شدن اين وضعيت عامل ابتلا به افسردگي، افزايش مشکلات شناختي و زوال عقل منجر مي شود.به گزارش ايرنا از خبرگزاري يونايتدپرس، معرفي کمک هاي مدرن شنوايي و فناوري هاي جديدتر مانند حلقه هاي شنوايي به بيماران مبتلا به کاهش شنوايي بطور قابل توجهي کمک مي کند.عصبانيت، خستگي، افسردگي و اضطراب همگي از علائم شايع در ميان افرادي است که مشکل شنوايي دارند.

بطور متوسط افراد شش سال بعد از تشخيص اولين علائم کاهش شنوايي خود صبر مي کنند و اين وضعيت را بدون درمان باقي مي گذارند، زيرا مطمئن نيستند که به کمک نياز دارند.مطالعه بيش از دو هزار 300 فرد مبتلا به کاهش شنوايي نشان داد افرادي که از وسايل کمک شنوايي استفاده نمي کنند خطر ابتلا به افسردگي و غمگيني در آنها
بيشتر است.

اين مطالعه که توسط محققان انجمن روانشناسي آمريکا انجام شد، نشان داد: بزرگسالان بين سنين 20 و 69 ساله به دلايل غرور، انکار و عدم آگاهي، به ميزان نصف افراد بالاي 70 سال براي مشکل کاهش شنوايي خود درخواست کمک مي کنند.

مطالعات قبلي نشان داده اند که با وخيم تر شدن کاهش شنوايي، خطر زوال عقل و ساير وضعيت هاي شناختي افزايش مي يابد.به گفته محققان، ارائه آخرين فناوري هاي کمک شنوايي به افراد به آنها کمک مي کند تا کنترل زندگي خود را در دست گيرند و ثبات احساسي بدست آورند و حتي عملکرد شناختي بهتري داشته باشند.


 لاغر اندام ها کمتر آلزايمر مي گيرند 

 
ورزش هايي که براي سلامت قلب انجام مي شود براي سلامت مغز هم مفيد است و افراد مي توانند جهت پيشگيري از آلزايمر آنها را انجام دهند.ورزش منظم تاثير به سزايي در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي مختلف از جمله آلزايمر،سلامت قلب و مغز دارد؛ به طور کلي ورزش کردن به صورت ذهني و هوازي تاثير به سزايي در روحيه افراد مي تواند داشته باشد.

خبرنگار سايت ورزش بانوان گفت و گويي با دکتر سعيد قزوينان، فوق تخصص مغز و اعصاب و رئيس بخش مغز و اعصاب بيمارستان بانک ملي درباره تاثير ورزش کردن بر بيماري آلزايمر انجام داده است.

قزوينيان در رابطه با تاثير ورزش بر بيماري آلزايمر گفت: در گذشته هيچگونه ارتباطي بين حافظه و اين بيماري احساس نمي شد. اما امروز محققان به اين نتيجه رسيده اند که افراد لاغر اندام و آنهايي که رژيم غذايي دارند و ورزش هاي هوازي انجام مي دهند کمتر دچار اين بيماري مي شوند.

به گفته وي، ورزش هايي که براي سلامت قلب انجام مي شود براي سلامت مغز هم مفيد است و افراد مي توانند جهت پيشگيري از آلزايمر آنها را انجام دهند.

رئيس بخش مغز و اعصاب بيمارستان بانک ملي افزود: عواملي مثل؛ چربي بالا، قند خون و فشار خون بالا باعث بروز سکته قلبي در فرد مي شود و تاثير بسزايي بر پيشرفت اين بيماري دارد بنابراين افرادي که داراي چنين فاکتورهايي هستند بسيار زودتر به بيماري آلزايمر مبتلا مي شوند.

اين فوق تخصص مغز و اعصاب در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اين بيماري بيشتر در خانم ها شايع تر است يا آقايان نيز توضيح داد: چون خانم ها نسبت به آقايان طول عمر بيشتري دارند و به ورزش کم توجه هستند اين بيماري در خانم ها شايع تر است.

قزوينيان درباره اينکه چه ورزش هايي تاثير بيشتري بر عدم ابتلا اين بيماري دارند، اظهار کرد: ورزش ها اگر مستمر باشد و نه به صورت قهرماني چه ورزش هاي هوازي و چه ورزش هاي فکري تاثير زيادي روي عدم ابتلا به اين بيماري خواهد داشت.

وي تاکيد کرد: بايد به اين موضوع هم توجه داشته باشيم که امروزه به دليل پيشرفت علم اين بيماري هم رو به نابودي است.

اين فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: از آنجايي که اين بيماري بسيار پرهزينه است و تاثير زيادي بر مسائل روحي و رواني افراد دارد بهتر است افراد با مشاهده کوچکترين نشانه از اين بيماري به پزشک نرولوژيست و متخصص مغزو اعصاب مراجعه کنند تا سريعا تحت درمان قرار بگيرند.

رئيس بخش مغز و اعصاب بيمارستان بانک ملي افزود: مواردي مانند؛ اختلال در حافظه، مشکلات در انجام کارهاي عادي، اختلالات حرکتي، ضعف بيان، گم کردن زمان و مکان، تغييرات در شخصيت و از دست دادن انگيزه نشانه هايي از ابتلا به اين بيماري است. اين فوق تخصص مغز و اعصاب در پايان تاکيد کرد: توجه داشته باشيد که اين بيماري با پيري معمول متفاوت است و ممکن است همه افراد به بيماري آلزايمر دچار شوند.


 گرد و غبار منزل مي تواند باعث چاقي کودکان شود 

 دانشمندان در پژوهش هاي اخير خود به اين نتيجه رسيدند برخي از مواد شيميايي که در ميان گرد و غبار منزل يافت مي‌شود ممکن است با چاقي ارتباط داشته باشد.

به گزارش مهر، شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد طيف گسترده‌اي از ترکيبات مواد شيميايي که به گريس، روغن هيدروليک و پلاستيک افزوده مي‌شوند، مي‌توانند به گيرنده PPARgamma در بدن متصل شده و تحت شرايط مناسب آن را فعال کنند. اين گيرنده که تنظيم‌کننده سوخت و ساز چربي و تکثير و مرگ سلولي و ذخيره‌کننده اسيدهاي چرب است، عمدتا در بافت چربي و روده بزرگ انسان يافت مي‌شود. فعال شدن اين گيرنده مي‌تواند يکي از عوامل مهم چاقي باشد.

تجزيه و تحليل‌ها نشان مي‌دهد که 28 تا 30 ترکيب فرّار و سبک که در گردوغبار داخل منزل يافت شده است در دسته مواد آگونيست گيرنده گاماي «ضعيف يا متوسط» قرار مي‌گيرند، به اين معني که مي‌توانند به گيرنده گاما متصل شده و آن را فعال کنند.

پژوهشگران نشانه‌هايي از فعاليت قابل توجه گيرنده گاما را در بيش از نيمي از گرد و غبار جمع‌آوري شده از منازل، ادارات و باشگاههاي ورزشي يافتند که اين مقدار با ميزان برآورد شده (50 ميلي‌گرم) گرد و غبار منزل که کودکان در روز با آن مواجه هستند مطابقت داشت. تحقيقات بيشتري در حال حاضر براي آزمودن يافته‌هاي آزمايشگاهي در شرايط دنياي واقعي در حال انجام است، تا تعيين شود که فعال شدن گيرنده گاما در اين سطح چه مشکلاتي از لحاظ بهداشتي ممکن است در کودکان ايجاد کند.


 با مصرف پياز، قندخونتان را کاهش دهيد 

 استفاده از گياهان دارويي حتما بايد زير نظر پزشک انجام گيرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ ديابت نوع 2 مساله‌اي است در ايران که طبق آمارهاي داده شده بين 7 تا 10 درصد جمعيت کشور را به خود اختصاص داده است قند خون امروزه يک سندروم متابوليسم ناميده شده زيرا تنها يک عضو درآن دخالت ندارد و اعضاي مختلف بدن در اين کار دخالت دارد و باعث تغيير در ميزان قند خون مي‌شوند.

در مورد گياهان دارويي که براي کاهش قند خون مورد نظر مي باشد، تحقيقات بسيار وسيعي در دنيا انجام شده و در مقالات علمي حدود 1400 نوع گياه نام برده شده که بر روي آنها مطالعاتي درباره قندخون انجام گرفته، اما در اين ميان، تعداد کمي از آنها داراي اثر بخشي در کاهش قند خون هستند.

دکتر کمالي در ادامه گفت: برخي از نمونه‌گياهاني که طبق مطالعات انجام شده، آثار خوبي بر کاهش قند خون داشته اند عبارتند از ميوه‌ي انار شيرين، پياز در غذاها که روند بسيار خوبي در کاهش قند خون‌دارد، دارچين، گياه کدو، گياه گزنه که البته نتايج آن در کاهش قند خون قطعي نمي‌باشد و در سال هاي گذشته طي گزارشات وسيعي مبني بر اينکه گزنه مي‌تواند قند خون را تنظيم کند وجود داشته، ولي آثار گزنه نسبي مي‌‌باشد و در برخي از افراد طبق ويژگي‌هايي که دارد مي‌تواند قند خون را کاهش دهد، اما در برخي از افراد نيز ممکن است که اين ويژگي‌ کاهش دهنده قند خون را نداشته باشد.

گفتني است، اگر قرار است که اين گياهان استفاده شود بايد حتما زير نظر تيم پزشکي و با شرايط و تدابير خاصي که اعمال مي‌شود، مصرف شود زيرا قند خون حوزه‌اي مي‌باشد که به سبک زندگي، عادات غذايي، استرس که در يک اجتماع کار افراد، هوا ارتباط دارد.

هواي پاکيزه نقش بسيار مهمي در سلامت عمومي يک اجتماع دارد، همچنين برخي از مسائل حوزه‌هاي سبک زندگي و عادات غذايي توانايي اين را دارند که قند خون را افزايش دهند.

دکتر کمالي گفت: در استفاده از گياهان دارويي، سن افراد، ميزان مصرف، شرايطي که فرد بايد رعايت کند تاثير دارند و در بهبود روند قند خون در جامعه نيز مي‌توانند اثر بخش باشند.

تعداد نمونه‌هاي گياهي تحقيق شده در دنيا بسيار بالا مي‌باشد،‌زيرا بيماري قندخون در بسياري از نقاط دنيا از قبيل کشورهاي اروپايي، آمريکايي و خاورميانه وجود دارد. اين مشکل وجود دارد که هنگام پيشرفت قند خون، مسائل مختلفي در يک اجتماع بوجود مي‌آيد که مشکلاتي از قبيل بينايي، مشکلاتي در وضعيت شريان‌ها و ريه‌هاي اين افراد، حوزه‌اي به نام نوروپاتي ديابتي که اگر پيشرفت کند منجر به قطع عضو مي‌گردد و همچنين ايجاد زخم‌هايي در افراد ديابتي که در صورت عدم درمان باعث قطع عضو زخم شده مي شود.

وي در پايان گفت: مشکلاتي که در اثر ديابت ايجاد مي شود مي‌تواند زندگي فردي اشخاص را دچار مشکلاتي کند پس بايد به آن توجه زيادي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 جويدن ناخن و روش درمان آن

به گزارش آفرينش جويدن ناخن ، ممكن است از سنين پايين و حتي يك سالگي شروع شود .وميزان بروز ان تا 12سالگي افزايش مي يابد. معمولا تمام ناخن ها به يك نسبت جويده مي شوند. و در موارد شديد صدمه ناخن ها جدي است و مي‌تواند منجربه عفونت انگشتان و بسترناخن ها شود .جويدن ناخن در موقعيت اضطراب آور و ناكامي تشديد مي شود . شديدترين نوع جويدن ناخن در برخي كودكان خيلي عقب افتاده و يا مبتلايان به اسكيزوفرني و پارانوييد مشاهده مي شود. اما برخي از اين افراد هيچ نوع اختلال رواني بارزي ندارند.

درمان

توصيه مي شود كه والدين موارد زير را رعايت كنند :تا آنجا كه ممكن است اين رفتار را ناديده بگيرند ،كودك را تنبيه نكنند ،توجه كودك را به رفتارش جلب نكنند،محيط امني براي كودك فراهم كنند تا نياز او را به اين رفتارها كاهش يابد ،و كودك را هنگام خواب سرگرم نگه داريد ،(مثلا با اسباب بازي )تا حواسش ازطرف اين عادت به فعاليت ديگري منحرف شود و در موارد شديد و در كودكان بالاي 7سال مي توان از دارو استفاده كرد .

تهيه و تنظيم :نرگس عبدي فر

کساني که نبايد چاي بنوشند

افراد صفراوي‌مزاج بهتر است از خوردن نوشيدني‌هاي گرم مخصوصا چاي بپرهيزند چون تعادل صفراوي آنها را بر هم مي‌زند. حميد افراسيابي در گفت‌وگو با فارس گفت: در طب سنتي گروهي از افراد داراي مزاج سرد و خشک هستند. اين افراد طبع سردي دارند و توصيه مي شود که گوشت گوساله، ماهي، عدس، خيار، کاهو، موز و کيوي کمتر بخورند.

وي افزود: اما گوشت گوسفند، نبات، نعنا، روغن کنجد، سبزي، مغزها و چاي دارچين براي آنها مفيد است.

اين متخصص طب سنتي گفت: در مقابل افراد گرم مزاج که طبع گرمي دارند توصيه مي شود که از نوشيدن چاي داغ بپرهيزند. افراسيابي افزود: مصرف نوشيدني‌هاي بسيار داغ مثل چاي، قهوه و نسکافه صفراي آنها را درگير مي کند و حتي در مواقعي حالات روحي آنها را تحت تاثير قرار داده و خشم را در اين افراد بيشتر مي‌کند. وي ادامه داد: براي ناراحتي‎هاي اعصاب و لرزش دستها توصيه مي شود که چاي بسيار کم نوشيده شود.

اين متخصص طب سنتي گفت: شب ادراري در کودکان به دليل گرمي و سردي رخ مي دهد و يا قبل از خواب دچار عطش فراوان مي شوند که صفراوي مزاج هستند و بهتر است چاي ننوشند.


 خبرپزشكي 

 کدام سردردها را جدي بگيريم؟

يک متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب گفت: سردرد شايع‌ترين علت غيبت از کار افراد و مراجعه آن‌ها به درمانگاه‌هاست. برخي سردرد‌ها جدي تلقي شده و نياز به پيگيري دارد.

دکتر بابک آزادنيا در گفت‌و‌گو با ايسنا ، اظهار کرد: به طور کلي سردردها به دو نوع اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شوند. در نوع اوليه ايراد و مشکل در خود سيستم اعصاب مرکزي بوده و در نوع ثانويه علت سردرد خارج از سيستم اعصاب مرکزي است.

وي افزود: سردردهاي ناشي از سرماخوردگي و استرس از نوع سردردهاي ثانويه محسوب مي‌شود که به سيستم اعصاب مرکزي مربوط نمي‌شود و نياز به پيگيري جدي ندارد.

آزادنيا در مورد سردردهايي که نياز به پيگيري دارند، تصريح کرد: سردردي که به تازگي شروع شده و مدت آن کمتر از يک ماه است، به ويژه در افراد بالاي 40 سال نيز نياز به پيگيري دارد. اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب گفت: سردرد مزمن که الگوي آن تغيير کرده و به داروهايي که فرد مي‌خورد هم پاسخ نمي‌دهد بايد جدي تلقي شود. همچنين سردردهايي که موجب اختلال در خواب فرد مي‌شود از سر دردهاي هشدار دهنده است که نياز به پيگيري دارد.

وي ابراز کرد: هرگونه سردرد همراه با استفراغ غيرقابل کنترل، سردرد همراه با تاري ديد و بي‌حسي دست و پا در يک طرف بدن حتما نيازمند مراجعه به پزشک و پيگيري‌هاي بيشتر است. سردردهاي صبحگاهي نيز علت‌هاي مختلفي دارد که ممکن است ناشي از ميگرن يا افزايش فشار جمجمه باشد، البته برخي داروها نيز ممکن است باعث ايجاد سردردهاي صبحگاهي در افراد شود.

وي در پايان تاکيد کرد: افراد با مشاهده علائم فوق حتما به پزشک مراجعه کنند و علت سردرد خود را پيگيري کنند، علائم ياد شده در برخي موارد نشان از يک بيماري جدي است و در بعضي موارد ممکن است بي‌خطر باشد، اما افراد حتما بايد پيگير علت سردرد خود باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي