جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5060

وزير نفت:
درخواستي از آمريکا براي حضور در صنعت نفت دريافت نکرديم


پالايشگاههاي گاز در مسير خودکفايي


شهرستان ها


دنياي انرژي


 وزير نفت:
 درخواستي از آمريکا براي حضور در صنعت نفت دريافت نکرديم 

 وزير نفت گفت: هنوز درخواستي از شرکت‌هاي آمريکايي براي حضور در صنعت نفت ايران دريافت نکرده ايم.

بيژن زنگنه درباره اين که آيا تاکنون درخواستي از شرکتهاي آمريکايي براي حضور در پروژه هاي نفتي ايران دريافت کرده ايد، اظهار کرد: دولت آمريکا تاکنون حضور شرکت‌هاي نفتي آمريکا را در ايران زمينه سازي نکرده است. ضمن اين که تاکنون درخواستي از شرکتهاي آمريکايي دريافت نکرده ايم.وي دراين باره که براي حضور در پروژه هاي نفتي، اولويت ايران همکاري با کشورهاي آسيايي است يا اروپايي، تصريح کرد: همه شرکت‌هاي بين المللي مي‌توانند در صنعت نفت ايران براي گرفتن پروژه رقابت کنند.

همکاري جديد با غول‌هاي نفت ژاپن

وزير نفت خواستار مشارکت ژاپني‌ها در طرح هاي توليد LNG ايران شد و گفت: ايران آماده بازگشت شرکت‌هاي ژاپني همچون اينپکس در طرح توسعه ميادين نفتي غرب کارون است.بيژن زنگنه وزير نفت ايران در حاشيه مذاکره با دايشيرو ياماگيوا معاون وزيراقتصاد تجارت و صنعت ژاپن در جمع خبرنگاران با بيان اينکه ايران و ژاپن در زمينه‌هاي مختلف انرژي از جمله صنايع پتروشيمي، انتقال دانش فني و فنآوري، پالايش و صنايع بالادستي نفت همکاري خواهند کرد.

وزير نفت با اعلام اينکه در جلسه با هيات اقتصادي ژاپن و شرکت‌هاي حاضر در اين جلسه، بسيار خوب و مفيد بود و دو کشور در مورد گشودن باب جديدي از همکاري ها و روابط اقتصادي و صنعتي مذاکره کردند، تصريح کرد: ايران متقاضي مشارکت شرکت‌هاي ايراني و ژاپني در ارتقاي فناوري بخش انرژي خود است و دو طرف مي توانند در اين زمينه با يکديگر همکاري کنند.

هيچ کشوري براي حضور در صنعت نفت اولويت ندارد

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت ايران با تاکيد بر اين که درفضاي سياسي جديد ايران انتخاب کننده نهايي است، گفت: هيچ کشوري در فضاي سياسي جديد براي حضور در صنعت نفت ايران اولويت ندارد.

‌اميرحسين زماني نيا در حاشيه ديدار وزير نفت، با دايشيرو ياما گيوا، وزير اقتصاد، تجارت و صنايع ژاپن با اشاره به اين که ايران و ژاپن سابقه خوبي در همکاري مشترک با يکديگر داشتند، درباره اين که آيا اولويت حضور در ايران با آسيايي‌هاست؟ گفت: ايران از بهترين پيشنهادها براي همکاريهاي بلندمدت استقبال مي کند.وي با بيان اين که صنعت نفت هم اکنون به سرمايه گذاري، تکنولوژي و مديريت پروژه نيازمند است، تاکيد کرد: هيچ کشور يا شرکتي براي حضور در صنعت نفت ايران در اولويت نيست و اين ايران است که اولويت ها را مشخص مي کند.

دور جديد مذاکرات نفتي ايران و ژاپن به عنوان يکي از مشتريان سنتي نفت خام ايران در ساختمان وزارت نفت برگزار شد.

در اولين دور از مذاکرات نفتي ايران و ژاپن، نمايندگان 28 شرکت نفتي، بانک و بيمه ژاپني حضور يافتند و پيشنهادهاي خود به منظور از سرگيري فعاليت ها در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي ايران را ارائه کردند.

بر اساس اعلام وزارت نفت، در اين مذاکرات، مديران و نمايندگان شرکت‌هاي ميتسوبيشي، تويوتا، سوميتومو، ايتوچو، سوجيتز، کنساماتسو، ميتسويي، کانسايي پينت، ساندن هلدينگ، نيپون استيل، سوميتومو متال، تويو، جِي جي سي (JGC)، کوبه استيل، چيودا، بانک UFJ ميتسوبيشي توکيو، گروه بانکي سوميتومو و ميتسويي، بانک ميزوهو، گروه نفت و انرژي نيپون JX، شواشل، اينپکس، فدراسيون تجارت ژاپن (Keidanren)، جترو، بانک همکاري‌هاي بين‌الملل ژاپن، بيمه صادرات و سرمايه گذاري ژاپن، گروه ملي فلزات و نفت و گاز ژاپن و مرکز همکاري‌هاي ژاپن و خاورميانه حضور يافته اند.

در کنار حضور نمايندگان شرکت نفتي و بانکي ژاپن، بيژن زنگنه وزير نفت و دايشيرو ياماگيوا معاون وزيراقتصاد تجارت و صنعت ژاپن هم درباره راهکارهاي از سرگيري و توسعه همکاري هاي اقتصادي و تجاري بين دو کشور در دوران پسا تحريم ديدار و گفتگو کردند.

آمادگي ايران براي افزايش فروش نفت به ژاپن

مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران از آمادگي ايران براي افزايش فروش نفت به ژاپن خبر داد.سيد محسن قمصري در حاشيه ديدار بيژن زنگنه، وزير نفت با دايشيرو ياما گيوا، وزير اقتصاد، تجارت و صنايع ژاپن در گفتگو با شانا با بيان اين که ايران آماده است پس از لغو تحريمها، صادرات نفت را به ژاپن افزايش دهد، تصريح کرد: ژاپن از مشتريان سنتي نفت ايران است و ايران آماده است پس از لغو تحريمها ميزان صادرات نفت را به اين کشور به پيش از اعمال تحريمها برساند.

وي با اشاره به حضور نماينده شرکت شواشل در جمع هيئت ژاپني ، تصريح کرد: اين شرکت اظهار اميدواري کرده است تا سطح خريد نفت از ايران را به پيش ازاعمال تحريمها برساند.

شرکت شوا شل پياگاه با ادغام دو شرکت شوا اويل و شل سکيو که فعاليتش را از حدود سال 1876 ميلادي در يوکوهاما بوسيله شرکت ساموئل اند ساموئل( نام پيشين گروه شل)، آغاز کرد؛ شوا شلسکيو در ژاپن و سراسر جهان در حوزه انرژي فعاليت مي کند.‎ شوا شل سکيو پالايشگر ژاپني است که نفت خام وارداتي را از سراسر جهان در گروه پالايشي خود در ژاپن به نامهاي يوکائيچي، کيهين و ياماگوچي پالايش مي کند؛ مجموع ظرفيت پالايش اين سه پالايشگاه 445 هزار بشکه در روز است.


 پالايشگاههاي گاز در مسير خودکفايي 

 
شرکتهاي پالايش گاز سالانه همايشهايي تحت عنوان همايش توليد پايدار گاز را با هدف انتقال دانش و تجربه برگزار مي کنند.معاون عمليات شرکت ملي گاز ايران در گفتگو با شانا اظهار کرد: برگزاري اين همايشها فرصتي است تا پالايشگاه ها بتوانند با تجربيات يکديگر آشنا شوند.عبدالحسين ثمري افزود: از طرفي در اين همايشها نمايشگاههايي را داشتيم که فرصتي بود براي بخش سازندگان داخلي و محلي براي اين که محصولات خود را عرضه کنند و از نيازهاي ما مطلع شوند.

وي ادامه داد: به عبارتي در ارتباط با توليد داخلي، استفاده از امکانات داخل براي رفع نيازهاي بخش عمليات، برگزاري نمايشگاه قطعات يدکي، برگزاري جلسه هاي هم انديشي با حضور سازندگان، برگزاري جلسه هاي شناسايي توانمنديهاي کارگاهي سازندگان و در برگزاري سمينارها فعال بوده ايم.به گفته وي، حضور فعال در نمايشگاههاي نفت و گاز و ايجاد بانک اطلاعات جامع از سازندگان و طبقه بندي آنها و طبقه بندي کالاها با در نظر گرفتن رويکردهاي تحريم، استراتژيک، ضروري، اقلام پرمصرف از ديگر فعاليتهاي معاونت عمليات در حوزه خودکفايي بوده است.

ثمري اعلام کرد: شرايط را براي اين که بتوانيم خود را به سازندگان داخلي نزديک و نيازهاي خود را مطرح کنيم و از توانمندي آنها برخوردار شويم را فراهم کرديم و توفيقات خوبي از جمله، تهيه شناسنامه فني قطعات يدکي، ارتباط موثر با مراکز پژوهشي به منظور دستيابي به دانش فني، برنامه ريزي براي تغيير رويکرد از قطعه سازي به ساخت تجهيزات، ساخت قطعات حساس کمپرسورهاي هوا و ساخت 100 درصد انواع قطعات مکانيکال سيل و سيلهاي گازي به دست آورده ايم.معاون عمليات شرکت ملي گاز ايران تاکيد کرد: از سوي ديگر، تعميرات اساسي توربينهاي گازي که ناچار بوديم در گذشته به خارج از کشور بفرستيم هم اکنون به بخش سازندگان داخلي واگذار کرده ايم و به آنها فرصت داديم که وارد اين حوزه شوند.وي گفت: تيپهاي مشعل، بخشي از مشعلهاي گازي پالايشگاهها است که از نظر درجه حرارت شرايط ويژه اي دارد و بايد در مقابل حرارت مقاوم باشد.

ثمري ادامه داد: در همين راستا دو تيپ مشعل را در پالايشگاه هاشمي نژاد ساخته و در اين زمينه
خودکفا شده ايم.

به گفته وي، ساخت شيرهاي پروانه اي 24 و 42 اينچ را تجربه کرده ايم و توانسته ايم بيش از 50 درصد مواد شيميايي را در داخل توليد کنيم و در حوزه دانش فني برخي از اين مواد تا 75 درصد پيش رفته ايم.ثمري اظهار کرد: ساخت کليه قطعات يدکي انواع پمپها، انواع فيلترهاي صنعتي قطعات شيرهاي اتوماتيک و ساخت انواع کارتهاي سيستم کنترل به روش مهندسي معکوس را نيز انجام داده ايم.

وي با بيان اين که مديريت پژوهش و فناوري شرکت ملي گاز ايران با همکاري پژوهشگاه صنعت نفت وارد بحث فرمولاسيون آمين شده است، گفت: خوشبختانه توانستيم به فرمولاسيون آمين که يکي از مواد شيميايي پرمصرف پالايشگاهها است دسترسي پيدا کنيم.

معاون عمليات شرکت ملي گاز ايران اعلام کرد: براي اين کار لازم بود آزمايش ميداني انجام شود که بخش عمليات شرکت و پالايشگاه مسجد سليمان توانستند اين آزمايش ميداني را انجام دهند.

به گفته وي، اين آزمايش ميداني در پالايشگاه مسجد سليمان نتايج مثبتي به دست آورده اما به لحاظ اين که خوراک پالايشگاه مسجد سليمان آسان و ساده بود براي اين که اين فرمولاسيون را در شرايط سخت تري آزمايش کنيم به پالايشگاه ايلام مي رويم تا اين آزمايش ميداني را انجام دهيم.

به گفته وي، اينها کارهاي ارزشمندي است که در بخش صنعت گاز به ويژه در بخش عمليات توسط واحدهاي عملياتي انجام مي شود و نتايج و دستاورها نيز روز به روز قابل مشاهده است.

ثمري با بيان اين که امروزه در شرکت ملي گاز ايران يکي از تجهيزات مهمي که به صورت مداوم با آن در ارتباط هستيم توربين و کمپرسور گازي است، گفت: شرکت ملي گاز ايران براي داخلي سازي اين تجهيز با شرکتهاي توربوکمپرسور نفت (O.T.C) و مپنا قراردادهاي طولاني مدت امضا کرده و به سمت داخلي سازي 100 درصد توربين (توربين ملي) گام برداشته است.

وي تاکيد کرد: شرايطي که شرکت ملي گاز ايران از نظر فراواني نياز به اين دستگاهها داشت اين فرصت را به بخش داخلي داد و در قالب شکل گيري شرکت توربو کمپرسور نفت توانستيم با يک همدلي، هماهنگي، همکاري و تقسيم مسئوليتها شرايطي را فراهم کنيم که تقريبا در زمينه توربينهاي زيمنس که ناچار بوديم از خارج وارد کنيم خودکفا شويم.

به گفته وي، از نظر تامين کليه تجهيزات در بخش داخل به صورت 100 درصد خودکفا مي شويم و امروز ما هيچ دغدغه اي از نظر اين قسمت در سيستم انتقال گاز نخواهيم داشت.

ثمري تصريح کرد: به هر شکل از فرصتهايي که داشتيم خوب استفاده کرديم و اين حرکتهاي رو به جلو را با هدف اين که در صنعت گاز وابسته به شرکتهاي خارجي نباشيم در برنامه کاري خود قرار داديم.

وي با اشاره به چالشهايي که در حوزه ساخت داخل با آن روبرو هستند گفت: در جلسات اختصاصي که با سازندگان داشتيم اين موارد را در ميان گذاشته ايم.معاون عمليات شرکت ملي گاز ايران ادامه داد: ما اعلام کرديم که سازندگان، استاندارهايي که در ساخت اين قطعات توافق کرديم را رعايت کنند و انتظار داريم که بخش سازندگان داخلي به تعهدات خود پايبند باشند و تمام اقدامها را در مراحل طراحي، ساخت و آزمايشگاههاي خودشان انجام دهند که ما با حداکثر اطمينان بتوانيم از اين قطعات استفاده کنيم.به گفته وي، به طور کلي در بخش خودکفايي اقلام مصرفي از 50 درصد جلوتر رفته ايم.


 شهرستان ها 

 5 نيروگاه دوگانه‌سوز مي‌شوند

يک مقام مسئول در شرکت پالايش و پخش نفتي با تشريح برنامه احداث 5 هزار کيلومتر خطوط لوله جديد انتقال نفت، اعلام کرد: امسال 5 نيروگاه جديد برق به شبکه انتقال فرآورده نفتي متصل خواهند شد.به گزارش مهر، سيدابوالقاسم موسوي در حاشيه افتتاح بزرگترين خط توليد پوشش خطوط لوله انتقال نفت و گاز خاورميانه در جمع خبرنگاران درباره آخرين وضعيت توسعه شبکه انتقال نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: در شرايط فعلي وسعت شبکه خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده نفتي ايران به بيش از 14 هزار کيلومتر افزايش يافته است.

مدير مهندسي طرح‌هاي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت با اعلام اينکه يکي از سياست‌هاي کلان صنعت نفت افزايش انتقال فرآورده‌هاي نفتي با استفاده از خطوط لوله به جاي نفتکش هاي جاده پيما است، تصريح کرد: در حال حاضر خط لوله اقتصادي ترين، ايمن ترين و سريع ترين مسير به منظور انتقال نفت و فرآورده نفتي از مبادي توليد به مصرف در کشور است.

اين مقام مسئول در پاسخ به مهر با تاکيد بر اينکه با توجه به احداث چندين پالايشگاه و انبار جديد نفت در کشور طراحي و ساخت خطوط لوله جديد انتقال نفت و فرآورده نفتي در دستور کار قرار گرفته است، بيان کرد: بر اين اساس هم اکنون برنامه ريزي و حتي عمليات اجرايي به منظور احداث نزديک به پنج هزار کيلومتر خطوط لوله جديد نفتي و فرآورده نفت آغاز شده است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر احداث خط لوله جديد پالايشگاه ستاره خليج‌ فارس، ‌ خط لوله بندرعباس- رفسنجان، ‌ نائين و کاشان- تهران، آبادان به سمت اراک و انبار نفت ري از مهمترين طرح هاي در دست اجراي احداث خطوط لوله نفتي در کشور است، يادآور شد: در کنار ساخت خطوط لوله، پيگ‌راني شبکه انتقال نفت هم در اولويت برنامه‌ها قرار گرفته است.

موسوي با بيان اينکه تاکنون در بيش از 6 هزار کيلومتر از خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده نفتي کشور عمليات پيگراني هوشمند انجام گرفته است، تاکيد کرد: با انجام عمليات پيگراني ضريب ايمني و پايداري شبکه انتقال نفت خام و فرآورده نفتي کشور ارتقا مي يابد.

مدير مهندسي طرح‌هاي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت همچنين با اشاره به خودکفايي ايران در طراحي و توليد انواع پوشش و قلاف‌هاي انقباضي و حرارتي خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده نفتي در کشور، تبيين کرد: براي نخستين بار سازندگان داخلي به فنآوري توليد اين محصول پرکاربرد در صنعت نفت دست يافته اند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه پوشش هاي مورد استفاده در شبکه خطوط لوله‌ انتقال نفت و فرآورده نفتي کشور اکثرا وارداتي است، گفت: اين پوشش ها بيشتر از کشورهاي آمريکا، ‌ کانادا و همچنين ايتاليا وارد صنعت نفت شده است.

وي همچنين با اشاره به برنامه اتصال نيروگاه‌هاي برق به شبکه خطوط لوله انتقال فرآورده نفتي، خاطرنشان کرد: بر اين اساس تاکنون 10 تا 12 نيروگاه برق به خط لوله اتصال پيدا کرده و در برنامه ديگري هم اتصال 5 نيروگاه جديد به شبکه خطوط لوله انتقال فرآورده نفتي در دستور کار قرار گرفته است.

دبير انجمن صنفي پتروشيمي:

نرخ خوراک پتروشيمي‌ها هنوز نهايي نشده است

دبير انجمن صنفي پتروشيمي درباره تصويب آيين نامه قيمت گذاري خوراک پتروشيمي ها در دولت تاکيد کرد: هنوز نرخ خوراکي نهايي نشده است تا مبناي محاسبه قرار گيرد و اين آيين نامه کامل نيست.

به گزارش تسنيم ؛ احمد مهدوي، با اشاره به خبر تصويب آيين نامه قيمت گذاري خوراک پتروشيمي ها در دولت که در روزهاي گذشته منتشر و با گماني زني هاي مبني بر تعيين نرخ 13 سنتي همراه شده است ، اظهار داشت: متاسفانه برخي به دنبال ايجاد حاشيه بوده و با اعلام نرخ هاي غير واقعي سعي در فراهم کردن زمينه فشار بيشتر بر صنعت پتروشيمي هستند.

وي ادامه داد: در جريان مصوبه هفته پيش دولت بخشي از آيين نامه قيمت گذاري خوراک پتروشيمي ها که مربوط به کليات است، تصويب شده که به دليل نهايي نشدن قيمت خوراک کامل نيست.از سوي ديگر در جلسه هيات دولت علاوه بر اينکه وزارت نفت قيمتي را براي نرخ خوراک تعيين نکرده بود ، دولت هم تاکيد کرده است قيمت گذاري خوراک بايد طبق قانون مصوب مجلس تعيين شود.

مهدوي افزود : بنابر اين برخي به اشتباه تصور مي کنند وزارت نفت مسئول قيمت گذاري نرخ خوراک پتروشيمي هاست ، درحالي طبق فرمولي که در مصوبه مجلس هم تاکيد شده اين موضوع با همکاري سه وزارتخانه اقتصاد، صنعت و نفت بررسي و موارد مشترکي تهيه مي شود تا در هيات دولت به تصويب برسد.


 دنياي انرژي 

 مديرعامل خطوط لوله و مخابرات نفت تاکيد کرد:

نگهداشت سامانه انتقال مواد نفتي به منابع بيشتري نياز دارد

خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده، حلقه رابط ميان بالادست و پايين دست هستند و حفظ و نگهداشت آن نيازمند منابع مالي بيشتر و تخصيص بموقع آن است.مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با تاکيد بر اين که حفظ و نگهداشت خطوط لوله براي انتقال ايمن نفت خام و فرآورده هاي نفتي به مبادي مصرف اهميت بسزايي دارد، به شانا،گفت: خطوط انتقال با ميانگين سني 32 سال در گستره اي بيش از 14 هزار کيلومتر، انتقال نفت خام و فرآورده هاي نفتي را با کمترين هزينه نسبت به ديگر روشها انجام مي دهند.

عباسعلي جعفري نسب با بيان اين که نگهداشت خطوط لوله شرائط ايمن تري را در عمليات انتقال به وجود مي آورد، بودجه برآورد شده در اين بخش را براي امسال 120 ميليارد تومان اعلام و اظهار کرد: به دليل محدوديت در تامين منابع مالي، بخش ناچيزي از اين مبلغ محقق شده است.وي همچين برآورد بودجه را در بخش توسعه 400 ميليارد تومان اعلام کرد.

جعفري نسب تصريح کرد: با توجه به ماموريت خطوط لوله و انتقال که سهم بزرگي در تامين خوراک پالايشگاههاي نفت،انتقال فرآورده آنها به مبادي مصرف، همچنين انتقال نفت خام به منظور پالايش برعهده دارند،بالا نگه داشتن ضريب ايمني اين سامانه اهميت بسزايي دارد و نيازمند منابع مالي است.

جعفري نسب گفت: دو سوم انتقال نفت خام و فرآورده با يک ششم هزينه نسبت به ديگر روشهاي حمل (راه آهن،نفتکش جاده پيما،کشتي و...) با بهره گيري از سامانه خطوط لوله که عمدتا زير زمين و غيرقابل مشاهده هستند،انجام مي شود.

مدير عامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، با بيان اين که برخي خطوط لوله قدمت بالايي دارند و نيازمند جايگزيني هستند و برخي نيز با بيش از ظرفيت فعاليت مي کنند، نقش پايشهاي مستمر را براي حفظ شرائط موجود مهم برشمرد.

به گفته وي، خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده هاي نفتي، حلقه مهم اتصال بالا دست و پايين دست است و از آنجا که به دليل مدفون بودن در زيرخاک ديده نمي شوند؛ به لحاظ تخصيص اعتبارات مالي نيز کمتر مورد توجه قرار مي گيرند.

جعفري نسب تصريح کرد: 65 تا 70 درصد حمل سيالات نفتي با استفاده از خط لوله انجام مي شود و انتظار مي رود توجه به اين بخش در تامين منابع مالي نيز همانند ديگر بخشها باشد.

اولين قرارداد نفتي ايران- اروپا امضا شد

همزمان با آغاز مذاکرات جديد نفتي ايران و اني ايتاليا، اولين قرارداد همکاري بين يک شرکت ايراني و ايتاليايي در صنعت پتروشيمي امضا شد.به گزارش مهر، هفته گذشته هياتي به رياست «پائولو جنتيلوني» وزير امور خارجه و فدريکا گوئيدي وزير توسعه اقتصادي ايتاليا به تهران سفر کردند که مذاکراتي با بيژن زنگنه وزير نفت و تعدادي از وزيران اقتصادي کابينه دولت تدبير و اميد انجام دادند.

همزمان با سفر اين هيات اقتصادي و سياسي به تهران، بيژن زنگنه وزير نفت ايران و کلوديو دسکالزي رئيس اني به عنوان بزرگترين شرکت نفتي ايتاليا در تهران برگزار کردند که از سرگيري صادرات نفت ايران و مشارکت اين شرکت ايتاليايي در طرح توسعه ميادين نفتي کشور به ويژه طرح توسعه فاز سوم ميدان دارخوين از مهمترين محورهاي مذاکرات دو جانبه تهران بوده است.

با اين وجود در حالي مذاکرات نفتي ايران با شرکت هاي ايتاليايي همچون اني تاکنون منجر به امضاي قرارداد جديد همکاري نشده و انعقاد قراردادهاي جديد نفتي با ايتاليايي‌ها مشروط به لغو کامل تحريم ها شده که يک شرکت معتبر ايتاليايي در صنعت پتروشيمي ايران قرارداد جديد همکاري امضا کرده است.

بر اين اساس به استناد گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي هفته گذشته قرارداد همکاري بخش ساختمان و نصب يک طرح پتروشيمي ESBR در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به صورت مشترک بين يک شرکت ايراني و ايتاليايي امضا شده است.

گزارش رسمي منتشر شده توسط شرکت ملي صنايع پتروشيمي حاکي از آن است که پس از امضاي قرارداد تامين دانش فني با شرکت پليمري اروپا versalis، شرکت‌هاي تکني مونت ايتاليا و يک شرکت ايراني به عنوان پيمانکاران مهندسي اصولي، تفصيلي و تداکارت اين طرح پتروشيميايي انتخاب و قرارداد همکاري با آنها امضا شده است.

شرکت تکني مونت ايتاليا از جمله شرکت‌هاي فعال اروپايي در صنايع پتروشيمي و پليمري ايران قبل از اعمال تحريم ها بود و اين شرکت قرارداد مشابه ديگري در برخي از طرح هاي جديد پتروشيمي ايران امضا و يا در شرف انعقاد آن است.

بر اين اساس اسفند ماه سال گذشته خبرگزاري مهر گزارش داده بود که با سفر پيرو برتد فالگرو مديرعامل شرکت تکني مونت ايتاليا به تهران، دور جديد مذاکرات شرکت تکني مونت ايتاليا به عنوان يکي از غول‌هاي پليمري و پتروشيمي ايران به منظور ساخت يکي از بزرگترين پارک پتروشيمي‌هاي منطقه خاورميانه در بندر عسلويه آغاز شد.

مهمترين محور اين مذاکرات دو جانبه در تهران درباره احداث پارک پتروشيمي ABS و رابر در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس بود که دو طرف به توافق هاي اوليه در اين باره دست يافته اند.

فالگرو مديرعامل شرکت تکني مونت ايتاليا در اين مذاکرات با اعلام آمادگي براي مشارکت و همکاري با صنايع پتروشيمي ايران، خواستار توسعه همکاري‌هاي مشترک با شرکت هاي پتروشيمي ايراني شده است.

بر اساس اين مذاکرات مقرر شده است تا با ايجاد يک کارگروه مشترک مقدمات همکاري هاي آتي پس از شناسايي موضوعات فني و فرصت‌هاي توسعه‌اي جديد در صنعت پتروشيمي ايران فراهم شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي