جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5060


تعداد خانواده‌هاي پشت نوبت براي فرزندخواندگي بسيار زياد است


آغاز مجدد ورود خودروهاي خارجي براي معلولان


آغاز پيش ثبت نام سفرهاي عتبات عاليات از امروز


حذف دفترچه‌هاي تامين‌اجتماعي از شهريور


حوادث‌ازهمه‌جا


ضرب المثل ها


خبرها، سخن‌ها


 تعداد خانواده‌هاي پشت نوبت براي فرزندخواندگي بسيار زياد است 

رئيس سازمان بهزيستي از ورود سالانه هزار کودک بدسرپرست و بي‌سرپرست به اين سازمان خبر داد.انوشيروان محسني‌بندپي در گفت‌وگو با (ايسنا) منطقه مازندران، گفت: وي با اشاره به پذيرش سالانه حدود هزار کودک بي‌سرپرست و بدسرپرست توسط سازمان بهزيستي کشور بيان کرد: تعداد بسيار خانواده‌هاي متقاضي قبولي سرپرستي اين کودکان نشان مي‌دهد بايد شرايطي فراهم شود تا با سرعت‌ بيشتري کودکان بي‌سرپرست و بدسرپرست به متقاضياني که صلاحيت آنها توسط مراجع قضايي تائيد شده، تحويل شوند.

محسني‌بندپي درباره قوانين سختگيرانه واگذاري سرپرستي اين کودکان گفت: حمايت از خانواده‌ها براي اخذ سرپرستي کودکان بهزيستي،‌ توسط قوانين حقوقي و قضايي قوه قضاييه صورت مي‌گيرد که اميدواريم با تدوين آئين‌نامه‌هاي جديد اين روند سرعت بخشيده شود.

وي با اشاره به اينکه ساخت خانه‌هاي سالمندان از سوي بهزيستي برون‌سپاري شده و خيرين اين امر را انجام مي‌دهند، افزود: بهزيستي در تلاش است تسهيلات مالي و بلاعوض را در اختيار خيرين براي ساخت خانه سالمندان قرار دهد تا اين پروژه‌ها هر چه زودتر به اتمام برسند.

رئيس سازمان بهزيستي کشور با تاکيد بر اينکه تلاش مي‌کنيم بهترين مکان براي نگهداري سالمندان و حتي کودکان کانون خانواده باشد، گفت: هرچند اين امکان در بهزيستي وجود دارد ولي بايد مکاني موقتي براي اين افراد تهيه شود و به صورت روزانه از آنها نگهداري کنيم و شب در کانون خانواده و کنار آنها به سر برند.


 آغاز مجدد ورود خودروهاي خارجي براي معلولان 

رئيس انجمن دفاع از حقوق معلولان گفت: ورود خودروهاي معلولان که متوقف شده بودبا رفع ايرادات طرح قبلي دوباره از سر گرفته مي شود.علي‌همت محمودنژاد در گفتگو با مهر به برگزاري جلسه‌اي در مورد ورود خودروهاي معلولان در وزارت رفاه اشاره کرد و گفت: در جلسه‌اي که با حضور سازمان‌هاي مردم نهاد معلولان، بهزيستي، وزارت رفاه و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد مقرر گرديد تا ايرادات طرح ورود خودروهاي وارداتي معلولان هر چه سريعتر رفع و اين افراد که از شرايط لازم برخوردارند بتوانند خودروي خارجي وارد کنند.

وي به يکي ديگر از مصوبات اين جلسه اشاره کرد و گفت: در جلسات آينده براي توليد خودروهاي داخلي متناسب با شرايط جسمي معلولان با شرکت‌هاي داخلي خودروسازي جلساتي برگزار و نسبت به اين موضوع اقدام مي شود.

رئيس انجمن دفاع از حقوق معلولان نيز در اين جلسه اظهار داشت: اميدواريم اشکالات طرح ورود خودروهاي خارجي معلولان برطرف شود و هر چه سريعتر به مرحله اجرا رسد و همچنين دولت مصوبه‌اي را براي معلولاني که توانايي ورود خودروهاي خارجي شخصي را دارند، تدوين و اين موضوع را آزادسازي کند.محمودنژاد ضمن انتقاد از سوداگري و سوءاستفاده افراد دلال خودروي معلولان، گفت: تمام ساز و کار لازم براي جلوگيري از سوء‌استفاده اين افراد بايد در نظر گرفته شود.

وي با اشاره به اينکه مصوبه دولت براي ورود 4 هزار و 700 دستگاه خودروي خارجي معلولان بايد اجرايي شود، گفت: شرکت‌هاي خودروسازي نسبت به مناسب‌سازي خودروهاي داخلي معلولان که شامل نصب گيربکس اتومات، هندکنسول، بالابر و ويلچر، آيينه مخصوص افراد داراي مشکلات چشمي و ... اقدام نمايند.

محمودنژاد با تاکيد بر اينکه هزينه مازاد مناسب‌سازي خودروي معلولان را بهزيستي تقبل کند، گفت: از نهادهاي مسئول درخواست مي‌کنيم تا با تشکيل کميته‌اي نسبت به شناسايي دلالان خودروهاي وارداتي معلولان و سوء استفاده‌کنندگان اقدام کنند.

وي گفت: توانايي مالي معلولان براي ورود خودرو يکي از ويژگي‌هايي خواهد بود که از اين پس به دقت مورد توجه قرار مي‌گيرد.رئيس انجمن دفاع از حقوق معلولان به سوء‌استفاده از پلاک خودروي ويژه معلولان نيز اشاره کرد و گفت: يکي از چالش‌هايي که در حال حاضر معلولان با آن روبرو هستند، سوء‌استفاده از پلاک خودروي ويژه آنهاست، به همين دليل از راهنمايي و رانندگي و سازمان بهزيستي درخواست مي‌کنيم تا با تشکيل کميته‌اي نسبت به رفع اين مشکل اقدام کنند.


 آغاز پيش ثبت نام سفرهاي عتبات عاليات از امروز 

سازمان حج و زيارت اعلام کرد: متقاضيان سفرزيارتي عتبات عاليات که مايلند از 24 شهريورتا30 آبان ماه سالجاري به اين سفر زيارتي اعزام شوند، مي توانند از ساعت 9 صبح دوشنبه نسبت به پيش ثبت نام اقدام کنند.

به گزارش مهر، در اطلاعيه سازمان حج و زيارت آمده است: ضمن عرض تسليت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) و با عنايت به برنامه ريزي انجام شده جهت ثبت نام گروههاي اعزامي عتبات عاليات (از تاريخ 24 شهريور ماه لغايت 30 آبان سالجاري) به اطلاع مي رساند: متقاضيان تشرف به سفر عتبات عاليات در زمان ياد شده مي توانند از ساعت 9 صبح فردا (دوشنبه) 19 مرداد لغايت ساعت 16 روز يکشنبه 25 مرداد ماه 94 با مراجعه به سامانه www.atabat.haj.ir براي اعزام به اين سفر زيارتي پيش ثبت نام نموده و کد رهگيري دريافت نمايند. لازم بذکر است قرعه کشي از متقاضياني که پيش ثبت نام کرده اند، روز دوشنبه 26 مرداد ماه 94 انجام خواهد گرفت و نتيجه قرعه کشي روز سه شنبه 27 مردادماه بر روي سامانه پيش ثبت نام عتبات عاليات قرار مي گيرد که متقاضيان مي توانند با مراجعه به سايت مذکور از نتيجه و زمان ثبت نام قطعي در کاروانها مطلع شوند.

تأکيد مي شود اطلاعات افرادي که در دوره هاي قبل حائز اولويت تشرف شناخته شده و به هر دليل در گروهها ثبت نام نکرده اند، از سامانه پيش ثبت نام حذف شده است. لذا درصورتيکه اين عزيزان مايل به تشرف در اعزام هاي اين دوره هستند، لازم است مجدداً نسبت به طي مراحل پيش ثبت نام اقدام فرمايند.

شايان ذکر است افرادي که مبادرت به ثبت نام گروهي 35 نفره مي نمايند، در صورتيکه تعدادي از آنها از اعزام منصرف شده و از گروه خود خارج شوند و عدد گروه آنها کمتر از 25 نفر شود، گروه ايشان حذف شده و در قرعه کشي شرکت داده نخواهند شد.


 حذف دفترچه‌هاي تامين‌اجتماعي از شهريور 

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي روند حذف تدريجي دفترچه‌هاي بيمه تامين اجتماعي را تشريح کرد و گفت: در اولين مرحله، دفترچه کاغذي بيماران خاص حذف مي‌شود.

تقي نوربخش در گفت‌وگو (ايسنا)، در پاسخ به پرسشي درباره افزوده شدن برگه‌هاي رنگي به انتهاي دفترچه‌هاي بيمه و فراهم شدن امکان انجام آزمايشات تکميلي براي بيمه شدگان که چندي پيش از سوي وزير رفاه اعلام شد اظهار کرد: اين طرح مشمول دارندگان دفترچه‌هاي بيمه تامين اجتماعي نيست.

وي افزود: ما به دنبال حذف دفترچه‌هاي بيمه هستيم که مطابق وعده‌هاي قبلي قرار است اين عمليات از شهريور ماه آغاز شود.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه در اولين مرحله، دفترچه کاغذي بيماران خاص حذف مي شود اظهار کرد: شمار بيماران خاص 320 هزار نفر است که بيشترين هزينه‌ها و بيشترين تسهيلات را نياز دارند.

نوربخش افزود: حذف دفترچه‌هاي بيمه روي مديريت مصارف و هزينه‌هاي درماني تاثيرگذار است؛ به عنوان مثال در حال حاضر ممکن است افرادي حتي شايد به دلايل موجه، دو يا سه دفترچه داشته باشند که حذف دفترچه و دادن ID و کد واحد به هر شهروندي که تحت پوشش صندوق بيمه است، بسيار موثر است.

وي با بيان اينکه دادن ID بيمه کار پيچيده‌ايست، افزود: بايد يک مرکز فرماندهي واحد ديتا در صندوق بيمه باشد. اين کار نيازمند زيرساخت و نرم‌افزارهايي است که بتواند حجم اطلاعات توليدي را هماهنگ کند که در اين راستا زيرساخت‌ها توسط سازمان تامين اجتماعي و شرکت رايتل ايجاد شده است و در حال اجراست.

به گفته نوربخش، الکترونيک شدن دفترچه بيمه تحول بزرگي است که زمان قطعي اجراي آن را اعلام خواهيم کرد.


 حوادث‌ازهمه‌جا 

 سرقت از متقاضيان ازدواج در سايت همسريابي

رييس پليس فتاي تهران بزرگ از دستگيري مردي که با سوءاستفاده از سايت‌هاي همسريابي و قرار ملاقات با متقاضيان ازدواج با شيوه‌اي خاص اقدام به سرقت طلا و جواهرات‌شان کرده بود، خبر داد.

سرهنگ محمدمهدي کاکوان در گفت‌وگو با (ايسنا)، در اين باره گفت: چندي پيش زني حدود 34 ساله با مراجعه به پليس فتا از کلاهبرداري مردي که در يکي از سايت‌هاي همسريابي با وي آشنا شده بود، خبر داد.

وي با بيان اينکه اين موضوع ثبت شده و پس از تشکيل پرونده اوليه رسيدگي به آن در دستور کار قرار گرفت، ادامه داد: شاکي در اظهارات خود به کاراگاهان گفت که پاييز سال گذشته در يکي از سايت‌هاي همسريابي با مردي آشنا شده و با توجه به اينکه سن و سال و ويژگي‌هايش نزديک به خود مي‌ديده، رابطه ميان آنان از طريق ابزارهاي مجازي آغاز شده و با گذشت چند ماه در تيرماه امسال با اين مرد قرار ملاقات حضوري گذاشته است.

رييس پليس فتاي تهران بزرگ با اشاره به اظهارات شاکي، ادامه داد: اين زن در يکي از کافي شاپ‌هاي تهران با مرد مذکور قرار گذاشته وي نيز در اظهارات خود ادعا کرده که در بازار طلا از افراد نامدار است و با کشور آلمان در زمينه طلا و جواهر همکاري دارد.

کاکوان با بيان اينکه اين زن به ملاقات کلاهبردار رفته و بعد از دقايقي بحث به کيفيت طلاهاي وي رسيده است، گفت: متهم در اقدامي پليد به اين زن گفته که طلاهايش کهنه شده و اگر مايل باشد مي‌تواند جعبه‌اي را در اختيارش گذاشته که با انداختن جواهرتش درون آن پس از يک هفته درخشندگي و زيبايي را به آنها بازگرداند.

وي ادامه داد: اين زن نيز فريب اظهارات مرد جوان را خورده و جواهراتش را در همان جا در اختيار وي قرار مي‌دهد و آن مرد نيز ظاهرا جواهرات را درون جعبه انداخته و به گفته مال باخته، او حتي صداي انداخته شدن طلاها به درون جعبه را نيز شنيده است.

رييس پليس فتاي تهران بزرگ افزود: يک هفته بعد اين زن در حاليکه قصد داشته جواهراتش را از درون جعبه خارج کند متوجه شده که درون جعبه تنها چند ميخ زنگ زده قرار دارد و خبري از طلاهاي چند ميليون توماني‌اش نيست و به همين دليل به پليس مراجعه کرده و موضوع را گزارش کرده است.

کاکوان با بيان اينکه پليس وارد عمل شده و از طريق مهندسي معکوس و اقدامات پليسي اين مرد را شناسايي و در عملياتي دستگير کرد، گفت: وي که حدود 45 سال سن دارد در بازجويي‌هاي پليس فتا به دو فقره کلاهبرداري از زنان در سايت همسريابي اعتراف کرد، اما ماموران ما در بازرسي از سيستم‌هاي رايانه‌اي وي، 64 فقره کلاهبرداري و اطلاعات اين چنيني کاربران را کشف کرده‌اند.

وي افزود: با توجه به کشف اين اطلاعات احتمال اينکه افراد ديگري نيز قرباني اين مرد شده باشند، وجود دارند. از اين رو با دستور مقام قضايي تصوير بدون پوشش متهم منتشر شده تا شهرونداني که بدين شيوه و از سوي اين فرد مورد کلاهبرداري و سرقت قرار گرفتند به پليس مراجعه کنند.

به گفته رييس پليس فتاي تهران بزرگ، اين متهم که برابر تحقيقات اوليه دانشجوي انصرافي رشته نرم افزار است هم اکنون تحت بازجويي و تحقيق قرار دارد و پس از آن پرونده‌اش براي ادامه روند رسيدگي به جرم روانه دادسرا خواهد شد.

قتل مرد جوان با ضربات چاقو بخاطر علاقه به همسر مقتول

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اوايل سال 92 ماموران پليس در جريان وقوع يك قتل قرار گرفتند و با حضور در محل حادثه در رودبار و قصران به تحقيق در اين رابطه پرداختند.

با حضور ماموران مشخص شد كه مردي با ضربات چاقو به قتل رسيده است.

دوستان اين مرد كه به محل حادثه رسيده بودند، در تحقيقات به ماموران گفتند: يك ساعت پيش مقتول با ما تماس گرفت و گفت كه مردي او را گروگان گرفته و قصد جانش را كرده است. ما هم خودمان را به محل رسانديم كه متوجه شديم دوست مقتول او را به قتل رسانده است.

با اين اظهارات تحقيقات آغاز شد و در نهايت قاتل دستگير شد. وي با اعتراف به قتل به ماموران گفت: من عاشق همسر مقتول بودم و مدتي با هم در ارتباط بوديم. تا اينكه روز حادثه وقتي متوجه شدم او با شوهرش آشتي كرده است، به خانه آنها رفتم و دست به اين قتل زدم.

با اعتراف اين مرد، پرونده وي پس از صدور كيفرخواست و بازسازي صحنه جنايت، به شعبه دهم دادگاه كيفري استان تهران فرستاده شد.

صبح روز گذشته متهم در اين شعبه محاكمه شد و اظهارات قبلي خود را تكرار كرد. در پايان نيز هيات قضايي وارد شور شدند تا حكم خود را در اين خصوص صادر كنند.

قتل پنج زن هندي به اتهام جادوگري

اهالي روستايي در شرق هند، پنج زن را به اتهام جادوگري با ضرب و شتم به قتل رساندند.

به گزارش ايسنا، پليس محلي هند مي‌گويد: مهاجمان، اين زنان را براي مجازات با خود برده‌اند و خواهش و التماس بستگان اين پنج زن نيز براي جلب ترحم روستاييان هيچ نتيجه‌اي نداشته است.

سن بيشتر زنان قرباني بين 45 تا 50 سال بوده است. پليس اعلام کرده که تاکنون ده‌ها نفر را در ارتباط با اين حادثه دستگير کرده است. چند ايالت هند از جمله «جارکند» قوانيني را براي کاهش اين گونه جرايم وضع کرده‌اند اما اين حملات همچنان ادامه دارند. به گزارش بي‌بي‌سي، بنا بر آمار رسمي از سال 2000 تا 2012 ميلادي، بيش از 2000 زن به اتهام جادوگري در هند کشته شده‌اند.

گزارش‌ها حاکيست که بعضي از اين قتل‌ها براي تسويه حساب‌هاي شخصي به ويژه بر سر اختلافات ارضي صورت مي‌گيرند.


 ضرب المثل ها 

 مثل سيبي كه از وسط نصفش كرده اند!

ابروي تو چون كمان دونيمش كردند

لبهات چو ارغوان دونيمش كردند

روي تو و ماه آسمان به مثل

سيبي ست كه از ميان دونيمش كردند!

برگرفته ازكتاب :عجب دسته گلي برآب دادي

نويسنده:محمدرضاسهرابي نژاد


 خبرها، سخن‌ها 

 تاثير مصرف برنج و نان سفيد در بروز افسردگي

محققان در جديدترين پژوهش هاي خود دريافتند که مصرف کربوهيدرات هاي تصفيه شده، مي تواند باعث تغيير خلق و خوي و ايجاد يا تشديد خستگي و ساير علائم افسردگي در زنان يائسه شود.

به گزارش مهر، مطالعات جديد نشان مي دهد که خوردن نان سفيد، برنج سفيد و ديگر مواد غذايي حاوي کربوهيدرات هاي تصفيه شده احتمال ابتلا به افسردگي را در زنان يائسه افزايش مي دهد. علاوه بر آن، يافته هاي اين پژوهش ها مشخص مي کند که مصرف فيبر در رژيم غذايي همچون غلات، سبزيجات و ميوه هاي تازه، سبب کاهش ميزان افسردگي خواهد شد.

در همين رابطه پژوهشگري به نام «جيمز گنگويچ» و همکارانش در قالب يک تيم تحقيقاتي از مرکز پزشکي دانشگاه کلمبيا در نيويورک، به مطالعه و بررسي داده هاي بيش از 70 هزار زن يائسه پرداختند. اين زنان بين سال هاي 1994 تا 1998 ميلادي در طرح سلامت اين موسسه شرکت کرده بودند.

مصرف کربوهيدرات بسته به نوع مواد غذايي، سطح قند خون را در درجه هاي مختلف افزايش مي دهد. نتايج اين بررسي ها نشان مي دهد که افزايش قند خون پس از خوردن کربوهيدرات ها باعث ايجاد واکنش هايي همچون تغيير خلق و خوي و تشديد خستگي و ساير علائم افسردگي در زنان يائسه مي شود.

تبعيض والدين مقدمه‌اي بر ويراني شخصيت فرزندان

تبعيض والدين مقدمه‌اي بر ويراني شخصيت فرزندان داشته و سبب پيامدهاي منفي همچون حسادت بين فرزندان ، عدم اعتماد به نفس، تنفر به والدين و حس انتقام جويي را در بر دارد.

امير خجسته کاشاني روان‌شناس و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: طبق مشاهدات انجام شده اغلب خانواده‌ها بين فرزندان خود از ابعاد مختلفي همچون بعد عاطفي و اقتصادي تفاوت‌هايي را قايل مي شوند.

وي تصريح کرد: تبعيض بين فرزندان، طبق نظريه‌هاي روان‌شناسي مورد بررسي قرار گرفته و برخي از روان‌شناسان معتقدند که ترتيب تولد در گردش والدين بر فرزندان خود تاثير گذار است.

کاشاني افزود: بعنوان مثال وقتي فرزند اول تنها فرزند خانواده است، توجه و محبت والدين به وي است اما باور فرزند دوم احساسات برخي از والدين بيشتر به سمت فرزند دوم معطوف مي شود که در نتيجه آن ويژگي هايي همچون نگراني، اضطراب و سخت کوشي شامل فرزندان مي شود.

اين روان شناس به والدين توصيه کرد: هر چنه که ترتيب تولد فرزندان بر ويژگي‌هاي روان شناختي افراد تاثير گذار است اما والدين مي توانند با مديريت سالم اين تفاوت‌ها را بحداقل برسانند زيرا تبعيض بين فرزندان اثرات روان‌شناختي از جمله تنفر به والدين ، کاهش اعتماد به نفس، حسادت بين فرزندان را در خانواده سبب مي شود.

کاشاني خاطر نشان کرد: فرزندان دچار تبعيض والدين در اجتماع هم با اطرافيان خود با ويژگي و صفات منفي برخورد مي‌کنند. اين افراد در جامعه حسود، انتقام حو و به دنبال کشف نقطه ضعف هاي اطرافيان براي ارتقا خود هستند.

شمار خودروها منشا آلودگي شهر تهران نيست

رئيس سازمان حمل و نقل ترافيک شهرداري شهر تهران گفت: تعداد خودروها در آلودگي هوا نقش چنداني نشده است.

سيد جعفر تشکري هاشمي رئيس سازمان حمل و نقل ترافيک شهرداري شهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: آلودگي هواي شهر تهران زماني که به اوج خود رسيد مسئولان شهري را به دنبال چاره‌انديشي فرستاد تا مشکل آلودگي هوا برطرف شود که در اين خصوص يکي از اقداماتي مطرح و اجرا شد طرح زوج و فرد بود که به دنبال اين طرح قرار بر آن شد که روزانه 50 درصد از خودروهاي شهر اجازه تردد داشته باشند.

وي در ادامه بيان کرد: در طول اين مدت که طرح زوج و فرد اجرا شده است، تاثير چنداني در جهت کاهش آلودگي هواي شهر تهران نداشته است، چرا که منشا آلودگي هوا تعداد عددي خودروها بصورت انحصاري نيست ، آلايندگي خودروها شرط اصلي آلودگي هوا بشمار مي‌رود.

رئيس سازمان حمل و نقل ترافيک شهرداري شهر تهران در پايان گفت: طرحي در شهرداري تهران مطرح شد با عنوان LEZ که بهتر است از آن بعنوان طرح کاهش نام برد که بر همين اساس در اين طرح تردد خودروها بر مبناي ميزان آلودگي‌شان مشخص مي‌شود و اين طرح در شوراي هماهنگي ترافيک مطرح شده و کليات اين طرح در شوراي ترافيک شهر تهران به تصويب رسيده و پيش‌بيني مي‌شود تا قبل از بازگشايي مدارس جزئيات اين طرح در پس از نگارش و کار مطالعاتي در شوراي هماهنگي کشور و تهران به تصويب برسد و پس از مقدمات ،طرح به مرحله اجرا در خواهد آمد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي