جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/05/19 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5060

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي:
2 ميليون و 700 هزار جلد کتاب در مخازن سازمان كتابخانه ملي

بازگشت به سينما پس از 5 سال
شيلا خداداد به «باديگارد» پيوست


"ربوده شده" نيمه شهريور جلوي دوربين


نقش آفريني جود لاو در"پاپ جوان"


خبرهاي جديد از "رسوايي"


"نيکولاس کيج"و بازي در يك فيلم ترسناك


دريچه هنر


ميـز خبــر


دنياي هنرمندان


رد پاي قريحه


 رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي:
 2 ميليون و 700 هزار جلد کتاب در مخازن سازمان كتابخانه ملي 

 
صالحي اميري رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي ضمن تبريک روز خبرنگار به خبرنگاران حوزه کتاب، بر ضرورت توسعه فرهنگي تاکيد کرد و گفت:«اگر بر اين باوريم که ايران مطابق با سند چشم‌انداز 1404 خواهان توسعه پايدار است، اين هدف مستلزم جرکت روي ريل فرهنگ است؛ آنچنانکه همه فعاليت‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و ... نيز به فرهنگ نياز دارند و ريشه چالش‌هاي فرهنگي نظير ارتشا، فساد،‌بداخلاقي، اعتياد و ... همگي معضلات فرهنگي هستند.»

به گزارش آفرينش، وي ضمن بيان اين مطلب که توسعه فرهنگي بايد بنيان توسعه در کشور قرار بگيرد، افزود:«دولت‌ها نقش بسياري در تداون فرهنگي جامعه دارند و دولت آقاي روحاني نيز در مسير توسعه فرهنگي کشور،‌قدم‌هاي بسيار موثري برداشته که در 2 سال اخير چشمه‌هايي از آن را ديده‌ايم. به عبارت ديگر مي‌توان ادعا کرد که دولت اقاي روحاني، بنيان فرهنگي دارد و ما قصد داريم در هفته دولت، به ارزيابي اقدامات فرهنگي دولت طي دو سال اخير بپردازيم.»

وي در ادامه به ضرورت برقراري ارتباط بين کتاب،کتاب‌خواني و کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت:«متاسفانه بين نخبگان و اهالي رسانه با کتاب، کتابخواني و کتابخانه‌ها فاصله افتاده است.جامعه بدون اين سه عنصر نمي‌تواند به سمت توسعه پايدار حرکت کند و با اين نگاه، ما معتقديم مخازن کتابخانه‌ها، خصوصا کتابخانه ملي ارزشمندتر از مخازن بانک مرکزي هستند.»

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي درباره مخازن کتابخانه ملي توضيح داد:«ما در حال حاضر 2 ميليون و 700 هزار جلد کتاب، بيش از 38 هزار عنوان کتاب خطي، 35 هزار نسخه سنگي، 5 ميليون نشريه، يک ميليون نسخه غير کتابي و 200 هزار پايان‌نامه در مخازن کتابخانه ملي داريم که منابعي بسيار ارزشمند هستند. به نظر ما سرمايه‌گذاري در اين خوزه،‌از مباني توسعه فرهنگي به شمار مي‌ايد و بحث شبکه‌هاي مجازي، ايبوک، ديجيتال‌سازي و ساير تکنولوژي‌هاي جديد،‌مسائلي هستند که نبايد از آن‌ها غافل بمانيم.»

وي ادامه داد:«سومين رويکرد تحول در اين سازمان، توسعه روابط بين‌المللي و ارتباط با کتابخانه‌هاي جهان است.در حال حاضر ما با 50 کتابخانه ملي در جهان ارتباط داريم؛ ارتباط‌هايي فعال و نه تشريفاتي که با تبادل منابع، تجربيات و مباحث آموزشي همراه است. همچنين با سازمان‌هاي جهاني مربوطه مانند ايفلا و يونسکو نيز ارتباطات نزديکي داريم و در حوزه کميته حافظه جهاني با تحولات جديدي روبه بوده‌ايم.»

وي با اشاره به تشکيل نهادهاي تازه در سازمان اسناد و کتابخانه‌هاي ملي توضيح داد:«يکي از نهادهاي تازه تاسيس ما که «مکتب» نام دارد در واقع مجمع کتابخانه‌هاي بزرگ کشور است.در اين مجمع روئساي 63 کتابخانه بزرگ کشور که هر کدام بيش از 100 هزار عنوان کتاب در خود دارند، عصو هستند و با يک هيات مديره 15 نفره به مباحث صنفي کتابخانه‌ها و کتابداران رسيدگي مي‌کنند.»

صالحي اميري اظهار داشت:«همچنين مجمع «مهتاب» نيز از ديگر نهادهاي تازه تاسيس در سازمان است که با همکاري 15 مرکز اسناد در کشور ايجاد شده و هدف‌اش هماهنگ‌سازي اين سازمان‌ها در تبادل اسناد و استانداردسازي‌هاي لازم با همپوشاني و به دور از فعاليت‌هاي رقابتي است.»

وي در بخش فعاليت‌ در حوزه پژوهش‌هاي بنيادين نيز توضيح داد: «در اين بخش دانش‌نامه فرهنگ معاصر بعد از يک‌سال کار مقدماني فعاليت خود را آغاز کرده که با بيش از 3 هزار مقاله گردآوري مي‌شود.آخرين اقدام در اين بخش نيز تاريخ شفاهي است که در اين پروژه تجربيات مديران و نخبگان کشور در سطوح مختلف (از وزرا گرفته تا استانداران و ساير مسئولان) ثبت و ضبط مي‌شود.»

در سال‌هاي اخير تعداد اعضاي هيات علمي اين سازمان از 32 نفر به 20 نفر کاهش پيدا کرده بود که با پيگري‌هاي انجام شده به همان 32 نفر بازخواهد گشت.

در ادامه فريبرز خسروي معاون پژوهش، برنامه‌ريزي و فناوري سازمان اسناد و کتابخانه ملي گفت:«در سال‌هاي اخير تعداد اعضاي هيات علمي اين سازمان از 32 نفر به 20 نفر کاهش پيدا کرده بود که با پيگري‌هاي انجام شده 6 نفر با حکم قطعي به جمع هيات علمي پيوستند و اقدامات پيوستن 6 تن ديگر در دست پيگيري است.»

غلامرضا اميرخاني، معاون سازمان اسناد و کتابخانه نيز در ارتباط با اقدامات صورت گرفته در سازمان اظهار داشت: «بزرگداشت مفاخري که در ادوار مختلف در کتابخانه ملي مسئوليت داشته‌اند، از اقدامات ما طي دو سال اخير بوده که از آن جمله مي‌توان به بزرگداشت عبدالله انوار، پوري سلطاني، دکتر پرهام و کامران فاني اشاره کرد.همچنين در مهر‌ماه و در آستانه نودمين سالروز تولد زنده‌ياد ايرج افشار که زماني رييس سازمان اسناد بوده‌، بزرگداشتي براي ايشان برگزار خواهد شد.»

اميرخواني همچنين اعطاي شماره رسمي به کتابخانه‌ها (شابکا)، تسهيل در طرح فيپا و راه‌اندازي تلفن گويا، چاپ منابع کتاب‌هاي نفيس و فاخر، چاپ فهرست نسخ خطي و همچنين فعاليت‌هاي کميته خريد نشريات قديمي را از ديگر فعاليت‌هاي سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملي در دو سال اخير عنوان کرد.

سلطاني‌فر مشاور سازمان در حوزه بين‌الملل نيز به تاسيس اتاق‌هاي مشترک بين ايران و کشورهاي مختلف مانند کره و تاجيکستان اشاره کرد و گفت: «يکي از اقدامات صورت گرفته در همکاري با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، تعيين رايزنان فرهنگي در تمامي کشورهاي جهان به عنوان نماينده سازمان اسناد و کتابخانه‌ملي بوده است.»

وي همچنين درباره ثبت جهاني برخي منابع افزود:«در اين بخش تا کنون 7 اثر جهاني، 4 اثر منطقه‌اي و 42 اثر به صورت ملي ثبت شده است که در راستاي گسترش اين اقدامات،‌تمام استانداران نماينده حافظه جهاني کشور شناخته شده و در راستاي ثبت اسناد و آثار به ما کمک مي‌کنند.»

سلطاني فر همچنين درباره توريسم فرهنگي توضيح داد:«البته هنوز انجمن تورگردان‌ها فعاليت خود را در اين زمينه آغاز نكرده است اما تا کنون نزديک به 2 هزار توريست از کتابخانه ملي بازديد داشته‌اند.»


 بازگشت به سينما پس از 5 سال
 شيلا خداداد به «باديگارد» پيوست 

 
شيلا خداداد بازيگر سينما و تلويزيون با حضور در پروژه سينمايي «باديگارد»، فعاليت در سينما را از سر گرفت.به گزارش فارس،شيلا خداداد بازيگر سينما و تلويزيون پس از پنج سال دوري ،فعاليت در سينمارا از سرگرفت.حضور دوباره اين بازيگر با اثر جديد ابراهيم حاتمي کيا با نام «باديگارد» است. پيش از اين قراربود شيلا خداداد در فيلم رسوايي 2 مسعود ده نمکي به ايفاي نقش بپردازد که حضور در باديگارد را انتخاب کرد.

خداداد در فيلم سينمايي «باديگارد» ايفاگر نقش دانشجويي به نام سحر و نامزد يک نخبه هسته‌اي با بازي «بابک حميديان» است.

«باديگارد» اثر جديد ابراهيم حاتمي کيا 60 درصد از مراحل فيلمبرداري آن انجام شده است.براساس اين گزارش،شيلا خداداد با مجموعه تلويزيوني مسافري از هند فعاليت تلويزيوني را اغاز کرد و اخرين حضور وي مربوط به فيلم سينمايي زنان ونوسي،مردان مريخي است.پرويز پرستويي،مريلا زارعي،بابک حميديان،شيلا خداداد،محمود عزيزي،فرهاد قائميان،امير آقايي،کامران نجف‌زاده،افسانه ناصري،سيداحسان اماني،امير محمدي،علي گلبهاران،حامد شيخي ديگر بازيگران «باديگارد» ابراهيم حاتمي‌کيا هستند.در خلاصه داستان فيلم هم آمده است: "چرا اينقدر دير اومدي؟ مأموريت بودم. شغلت چيه؟ تو حفاظتم. نگهباني؟ محافظم. آهان پس باديگاردي.


 "ربوده شده" نيمه شهريور جلوي دوربين 

 باني فيلم آنلاين:بيژن ميرباقري فيلم «ربوده شده» را با موضوع اجتماعي شهريورماه امسال به تهيه کنندگي جواد نوروزبيگي جلوي دوربين مي برد.جواد نوروزبيگي تهيه‌کننده سينما درباره جزئيات ساخت فيلم سينمايي «ربوده شده» توسط بيژن ميرباقري اينگونه گفت: پس از پايان اکران فيلم «من ديه‌گو مارادونا هستم» مقدمات ساخت فيلمنامه سينمايي «ربوده شده» نوشته بيژن ميرباقري را فراهم آورديم.وي افزود: به دليل آماده بودن فيلمنامه خيلي زود مراحل پيش‌توليد را آغاز کرديم و بنا داريم «ربوده شده» را با موضوع اجتماعي طي 20 روز آينده کليد بزنيم.


 نقش آفريني جود لاو در"پاپ جوان" 

مهر:سريال جديد پائولو سورنتنيو کارگردان مشهور ايتاليايي بازيگرانش را از ميان چهره‌هاي برجسته جهان انتخاب کرد. به نقل از ورايتي، پائولو سورنتينو کارگردان سريال تلويزيوني «پاپ جوان» جود لاو را براي نقش اصلي اين سريال يعني پاپ جوان محافظه کار آمريکايي انتخاب کرد. دايان کيتون نيز براي ايفاي نقش مادر روحاني ماري انتخاب شده است. سيلويو اورلاندو بازيگر هميشگي فيلم‌هاي ناني مورتي هم براي ايفاي نقش کاردينال وويلو انتخاب شد و اسکات شپرد هم قرار است نقش کاردينال دوسلويه از آفريقاي جنوبي را بازي کند. گاي بويد، آندري گريگوي، سبستين روشه، مارسلو رومولو، ايناسيو اوليوا، ولاديمير بيبيک و نادي کامالاورا ديگر بازيگران اين سريال خواهند بود.


 خبرهاي جديد از "رسوايي" 

 تسنيم: هفت روز از فيلمبرداري جديدترين فيلم سينمايي مسعود ده نمکي با نام «رسوايي 2» مي‌گذرد و اکثر بازيگران اين فيلم جلوي دوربين رفته اند.

فيلم سينمايي «رسوايي2» به کارگرداني مسعود ده‌نمکي 10 مرداد با بازي بازيگراني چون اکبر عبدي، محمدرضا شريفي‌نيا سحر قريشي، اسماعيل خلج و فخرالدين صديق شريف، امير نوري مقابل دوربين رفت. داستان اصلي اين فيلم سينمايي با محوريت شخصيت حاج يوسف با بازي «اکبرعبدي» است که بنا است با يک پيش‌بيني غير منتظره قصه اصلي را پيش ببرد، از نکات قابل توجه اين اثر داستان‌هاي فرعي است که در درون قصه اصلي قرار گرفته است.


 "نيکولاس کيج"و بازي در يك فيلم ترسناك 

 فارس:«نيکولاس کيج» بازي در فيلم ترسناک و اسرارآميز «روح پرداخت کن» را به اتمام رساند.«نيکولاس کيج»، بازيگر مشهور هاليوود در فيلم سينمايي «روح پرداخت کن» در کنار «سارا واين کالينز»، بازيگر فيلم «مردگان متحرک» ايفاي نقش کرده است.اين فيلم سينمايي که مراحل پس از توليد خود را پشت سر مي‌‌گذارد، به کارگرداني «يولي ادل» ساخته شده و قرار است 23 سپتامبر به نمايش درآيد.

«ادل» اين فيلم را براساس فيلمنامه‌اي از «دن کي» کارگرداني کرده است.


 دريچه هنر 

 24 مرداد؛ افتتاح هشتمين اجلاس اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي باحضور نوري مالکي

حجت الاسلام و المسلمين علي کريميان مدير کل اتحاديه هاي راديو و تلويزيون هاي اسلامي در نشست خبري اين اجلاس گفت: افتتاحيه اين مراسم با حضور نوري مالکي معاون رئيس جمهور و سخنراني محمد سرافراز رئيس رسانه ملي برگزار مي شود.

به گزارش تسنيم، نشست خبري هشتمين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه راديو تلويزيونهاي اسلامي، با حضور حجت الاسلام علي کريميان مدير کل اتحاديه هاي راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي برگزار شد.

کريميان در اين نشست، گفت: هشتمين اجلاس اتحاديه راديو تلويزيونهاي اسلامي درزماني برگزار مي‌شود که حوادث بسيار مهمي از جمله اسلام هراسي و تخريب چهره‌ي اسلام و توهين به پيامبر اسلام (ص) در يک سال گذشته، از سوي رسانه هاي غربي و معاند و استکبار صورت گرفته است.

مدير کل اتحاديه هاي راديو تلويزيونهاي اسلامي تصريح کرد: برگزاري اين اجلاس که به آزادي، عدالت و تعالي انساني مي‌انديشد باعث مي‌شود تا واقعيت‌هايي از اسلام بيان شود. شعار اين اجلاس «پيامبر رحمت (ص) رسالت رسانه هاي مقاومت» است تا آنچه که به عنوان خشونت از اسلام معرفي مي‌شود زدوده شود.

کريميان اضافه کرد: از ويژگي‌هاي اين اجلاس، برگزاري بازار فيلم اسلامي، تجليل از خانواده‌هاي شهداي خبرنگار عضو اتحاديه در ميدان نبرد لبنان، سوريه، فلسطين و يمن است.

وي با اشاره به برگزاري ششمين بازار اسلامي خاطرنشان کرد: اين بازار مرکزي براي عرضه محصولات پاک بوده و بيش از 90 شرکت کننده در آن حضور دارند. همچنين امسال پنجمين دوره نمايشگاه فناوري رسانه را خواهيم داشت که آخرين تحولات فني و تجهيزات رسانه را به نمايش خواهند گذاشت.

وي افزود: ششمين جشنواره اتحاد نيز امسال برگزار خواهد شد که بيش از 600 اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است. در اين اتحاديه 220 عضو از 35 کشور جهان فعال هستند که تمامي مديران آن در اين اجلاس شرکت خواهند کرد.

هشتمين مجمع عمومي اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي از 24 تا 27 مرداد ماه برگزار مي‌شود.

آثار راه يافته به بخش عکس « جشنواره ملي فيلم و عکس مادر» اعلام شد

عکاس‌هاي راه يافته به «نخستين جشنواره ملي فيلم و عکس مادر» معرفي شدند.

به گزارش آفرينش ، هيئت انتخاب آثار بخش عکس جشنواره متشکل از: دکتر شهاب الدين عادل، گوهر دشتي و فرزاد هاشمي از ميان عکس هاي رسيده به دبيرخانه جشنواره 22 قطعه عکس را شايسته حضور در بخش مسابقه عکس اين جشنواره دانستند. اسامي عکاس‌هاي راه يافته به بخش مسابقه عکس اين جشنواره به شرح ذيل است:

1-عبدالرحمن مجرد

2-بيات آزاد بخت ( 2 عكس )

3-افشين ميرزايى

4- مهدى عباسى (2 عكس)

5- حسين قاسمى

6- محمدعلي مريزاد (2 عكس)

7- اردلان حسن عليزاده

8- فرشته عبدى (2 عكس)

9- سالار پويان

10- سليمان گلى

11- سيد على حسينى فر

12- امير بهروزى

13- محمد رضا مومنى

14- محمد حسن باقرى

15- تهمينه رزاقى( 2 عكس )

16 - اسحاق آقايى

17-سمانه شيرازي

نخستين جشنواره فيلم و عکس مادر به دبيري فاطمه گودرزي 25 تا 29 مردادماه در پرديس سينمايي چارسو برگزار مي شود.


 ميـز خبــر 

 نشست هم‌انديشي خبرنگاران فعال حوزه مقاومت و دفاع مقدس برگزار شد

نشست هم انديشي خبرنگاران فعال حوزه مقاومت و دفاع مقدس با حضور جمعي از اصحاب رسانه و مقامات کشوري و لشکري در باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ پايداري برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در بخشي از اين نشست سيدعباس فاطمي مديرعامل خبرگزاري دفاع پرس ضمن گراميداشت شهداي خبرنگار دوران دفاع مقدس و مقاومت اسلامي در سخناني گفت: هنگامي که دوران کنوني را نسبت به دوران دفاع مقدس مقايسه مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که همچنان افرادي هستند که در جبهه حضور يافته‌اند ولي تاکنون ساکت مانده‌اند. با توجه به پيشرفت‌هايي که در عرصه رسانه داشته‌ايم بايد به سراغ اين عزيزان برويم چرا که آن‌ها دريايي از حرف را دارند که بايد اهالي رسانه آن را ثبت و ضبط کنند.

اين فعال رسانه توضيح داد: امروز رسالت خبرنگاران بيش از پيش احساس مي‌شود. اگرچه با پايان يافتن جنگ دشمن گمان مي‌کرد آرمان‌خواهي ما ايراني‌ها پايان مي‌يابد اما اين گونه نبود بلکه امام (ره) پرچم ايستادگي و عزت مسلمين را برافراشت. اکنون کار در حوزه رسانه نسبت به دوران دفاع مقدس بسيار سخت‌تر شده است. چرا که بايد پيش از خبررساني اثر تخريبي اخبار دروغي که دشمن آن‌ها را نشر داده است را از ميان ببريم.

در ادامه اين نشست امير سرتيپ سيدحسن نامي جانشين حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس گفت: روز خبرنگار روز آگاهي و دانستن است. خبرنگاران جريان‌سازان جامعه اسلامي هستند و به همين واسطه مي‌توانند جامعه را با خود همراه کنند. يکي از تهديدهايي که اکنون جامعه رسانه‌اي بسياري از کشورهاي دنيا با آن مواجه است اين است که گردانندگان و مديران اصلي حوزه رسانه صهيونيست‌ها هستند و حتي آمريکا، فرانسه و انگليس نيز تحت تأثير اين تفکر قرار دارند.

به گزارش ايسنا، در بخش ديگر از اين نشست با حضور سردار بهمن کارگر، سردار جواد خضرايي مديرعامل باغ موزه دفاع مقدس، سيدعباس فاطمي مديرعامل خبرگزاري دفاع پرس، حجت‌الاسلام دانش رئيس عقيدتي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و مجتبي شاکري از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران از محمدرضا حسيني باي، حسن شمشادي، حسين ثالثي، زهرا بختياري، ناصر ملايي، حازم کلاس، احمد المختفي، حسن حمزه و مريم مهدي‌پور همسر شهيد باغباني تقدير شد.


 دنياي هنرمندان 

 مريلا زارعي و تحولي در سال‌هاي اخير

مريم اخوان صالح

بانوي بازيگر، يكي از معترض ترين هاي سينماي ايران در يكي دو سال گذشته بود.

دست كم مخاطبان عام سينما در مواجهه با سخنان اعتراض آميز او در جشنواره فجر سال 92 و مناسبت هاي سينمايي ديگر در سال 93 متوجه نشدند او دقيقا به چه چيزي اعتراض دارد.

حرف هايش چنان كلي و البته دلسوزانه بود كه مي توانست در هر مقطع زماني بدون ربط داشتن به يك مصداق خاص، بيان شود و مورد توجه اهالي سينما قرار بگيرد.

در هرحال كسي در دلسوزي او ترديدي نداشت و ندارد.

زارعي پس از بازي درخشانش در فيلم " چ " و " شيار 143" به خصو.ص براي اين دومي، با اقبال چشم گير تماشاگران و نظر مثبت منتقدان رو به رو شد و اتفاقا برخلاف فضاي اعتراضي ذكر شده، موجي از تحسين و تمجيد را به همراه داشت.

او بازيگر بسيار انديشمند و توانايي است و در زمينه اداره نقش هاي درخشان و ماندگار يكي از برترين بازيگران سينماي ايران دانست.

سال 93 سال كم كاري او در سينما بود اما خيلي ها منتظرند دلخوري و رنجيدگي اش حسن ختامي بپذيرد تا او باز با نقش دل نواز ديگري به پرده نقره اي برگردد.


 رد پاي قريحه 

 كدام راه را برگزيدي؟

كه در كلمات شعر ناگفته،

همرنگ آب، بي رنگ شدي...

محمد مهدي پاكي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي