جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5072

آيت الله هاشمي تاكيد كرد:
توافق هسته‌اي ظرفيتي مناسب براي جهش‌هاي علمي ايران


آملي‌ لاريجاني: قوه قضاييه در حد توان به دولت کمک مي‌کند


خبر


سرمقاله

روحاني در ديدار با هاموند:
طرف‌هاي مذاکره خواهند ديد که تعامل با ايران راه صحيحي بوده است


فايننشال تايمز: کردستان عراق 75 درصد نفت اسرائيل را تامين مي‌کند


وزيرخارجه آلمان: به زودي به ايران سفر مي کنم


هاموند: لغو تحريم‌ها احتمالا از بهار 2016 آغاز مي‌شود


العبادي موقتاً روند اصلاحات در عراق را متوقف کرد


اياد علاوي: ايران در عراق خط قرمزها را تعيين مي کند


ماندگار بر جريده عالم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


 آيت الله هاشمي تاكيد كرد:
 توافق هسته‌اي ظرفيتي مناسب براي جهش‌هاي علمي ايران 

 
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، نقش و جايگاه دانشگاه ‌ها را براي پيشرفت هر جامعه‌اي بسيار مهم خواند و گفت: هر کشوري که توانسته بر قله‌هاي افتخار باشد، از دانشگاه استفاده کرده است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني ، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ديدار روساي دانشگاه‌هاي استان خراسان رضوي، که آيت‌الله معصومي، نماينده مجلس خبرگان رهبري نيز حضور داشت، با اشاره به سوابق فرهنگي و تاريخي استان خراسان، بر ظرفيت‌هاي علمي اين خطه از کشور تأکيد کرد و گفت: اميدواريم درسايه امام رضا(ع) شاهد پيشرفت‌هاي روزافزون اين استان باشيم.

وي با يادآوري شرايط دانشگاه‌هاي کشور در سال‌­هاي اول پيروزي انقلاب اسلامي و افسردگي جوانان و خانواده­‌ها به خاطر عدم موفقيت در گذر از سدّ کنکور، گفت: در جلسه سران بحث کرديم و به اين نتيجه رسيديم که بايد از اقيانوس مردم استفاده کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر اهميت علم براي انقلاب اسلامي، گفت: با تأکيدات فراوان قرآن بر علم و جايگاه علم در خلقت آدم، در انقلابي که بر پايه قرآن بود، برآن شديم که به علم و دانش مردم و جوانان برسيم که انقلاب را پيروز کرده بودند و جوانان دانشجو سرمايه‌هاي کشور هستند که بايد به آنها اعتماد کنيم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري سوابق برنامه‌ريزي در کشور و چگونگي تدوين سند چشم‌انداز و تصويب اصلاحات اصل 44، به عقب‌افتادگي‌هاي دهه اخير اشاره کرد و گفت: اگر بر اساس برنامه‌هاي مصوب نظام حرکت مي‌کرديم، امروز در ميان 28 کشور منطقه، رتبه اول را داشتيم، اما کساني آمده بودند که به برنامه‌نويسي اعتقادي نداشتند و مي‌خواستند کارها را با روزمرگي بگذرانند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به شرايط فعلي کشور و نياز جامعه به اشتغال، گفت: هر مسؤولي در هر سطحي بايد براي رونق اشتغال جوانان برنامه‌ريزي کند که يکي از بهترين راه‌ها، توجه به راه‌هاي علمي و طرح‌هاي دانشگاهي است.

وي، دانش‌آموختگان کشور را سرمايه‌هاي جامعه دانست و با اشاره به طرح‌هاي ابتکاري دانشجويان کشور، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامي برنامه‌ريزي کرديم که ازطرح‌هاي مهم حمايت کنيم.وي در بخش ديگري از سخنان خويش با اشاره به توافق هسته‌اي و ظرفيت ايران براي جهش بزرگ علمي، گفت: اگر راه باز و همکاري‌هاي جهاني آغاز شود، دنيا مي‌تواند از ظرفيت‌هاي ايران استفاده نمايد.


 آملي‌ لاريجاني: قوه قضاييه در حد توان به دولت کمک مي‌کند 

 
رييس قوه قضاييه گفت: نياز کشور، همدلي و تلاش و کار مجاهدانه است. به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تبريک هفته دولت به رييس جمهور و همه دولتمردان خدوم کشور اظهار کرد: قوه قضاييه در حد توان به دولت کمک مي‌کند.وي افزود: توقع داريم که دولت اين ايام را وسيله و ابزاري قرار دهد تا بر همه زيرمجموعه خود نظارت کند تا سرمنشاء فسادهاي مالي و اداري را ببندد و اجازه ندهد که به دستگاه قضايي سرازير شوند و پرونده هاي کلان و گاه کمرشکن براي دستگاه قضايي پديد آيد.آملي‌لاريجاني با تحسين تلاش هاي دولت در زمينه سياست خارجي به ويژه مذاکرات هسته اي گفت: اگر مي خواهيم در دولت حرفي براي گفتن داشته باشيم بايد مقتدرباشيم.

رييس قوه قضاييه گفت: کشوري که کشور ائمه اطهار است و مسيرش، مسير ايمان است؛ هيچ وقت زير بار کفر نخواهد رفت و در بحث مذاکرات هسته اي نبايد از درون کسي به آنها علامتي بدهد و نبايد از درون صحبت هايي کنند که چنين طمعي در آنها ايجاد شود. ما نبايد خودمان کلماتي را بگوييم که گويي راهي است که آنها مي خواهند بيايند و بخواهند تغييراتي ايجاد کنند.


 خبر 

 شمخاني در ديدار با وزير امور خارجه انگليس تاكيد كرد؛

ضرورت تغيير نگاه غرب به ايران

فيليپ هاموند، وزير امور خارجه انگليس با علي شمخاني، نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و گفت‌وگو کرد.

شمخاني با اشاره به تعامل سازنده جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي 1+5 در جريان مذاکرات هسته‌اي، ضرورت تغيير نگاه و دوري جستن از برخي سوء‌تفاهم‌هاي غيرسازنده از سوي غرب را مورد تاکيد قرار داد و افزود: قدرت جمهوري اسلامي ايران ناشي از پشتوانه مردمي، رهبري هوشمند و سياست‌هاي منطقه‌يي و بين‌المللي متوازن و ثبات آفرين بوده و درک درست و واقعي اين موضوع آغاز همکاري‌هاي نوين را تسهيل مي‌کند.


 سرمقاله 

 توفان‌هاي فردا، حاصل بادهاي ديروز

حميد رضا عسگري

نمي توان انتظار داشت رفتار و كنش‌هاي غيرمنطقي ما در موضوعات مختلف بر جامعه پيراموني اعم از محيط زيست، سلامت مردم، منابع و انرژي‌هاي طبيعي، برهم خوردن نظم زندگي و چرخه طبيعت و... تاثير نداشته باشد. به عبارتي اگر امروز باد بكاريم، مسلماً فردا بايد منتظر حاصلي جز توفان نباشيم .

حفظ جان ملت‌ها بالاترين اصل در چارچوب و ساختار مدون حكومت‌ها مي‌باشد كه در كنار حفظ تماميت ارضي در اولويت قرار دارد. «سلامت جامعه و مردم» مسئله‌اي سياسي نيست كه بتوان با طرح دعواهاي حزبي از آن براي تخريب دولت يا جناحي خاص استفاده ابزاري نمود. سلامت و زندگي مردم براي همه كشورهاي دنيا مسئله‌اي ملي است، اما متاسفانه دركشور ما آنچه اهميت چنداني ندارد جان مردم است.

مرگ وميرهاي جاده‌اي، تصادفات درون شهري، تغذيه نامناسب، افزايش سكته‌هاي قلبي و مغزي، گسترش بيماري‌هايي همچون سرطان و ايدز و بسياري موارد از اين دست، جان انسان‌ها را به خطر انداخته است. يكي از مهمترين اين مسائل در يك دهه اخير بحث آلودگي هوا بوده است كه به گفته كارشناسان پزشكي سهم بسزايي در افزايش ابتلا به سرطان را دارد.

سالانه در کشور 90 هزار نفر مبتلا به سرطان داريم که طي 15 سال آينده اين ميزان 70 درصد افزايش مي‌يابد. البته درست است که چيزي به نام سونامي سرطان نداريم. اما عوامل بروز سرطان در ايران وجود دارد و حتي برخي از عوامل در ايران بيش از ساير مناطق هستند. موضوع بنزين‌هاي آلوده که در تهران وجود داشت، كاشتن همان بادي است كه فردا بايد توفان سرطان آن را مشاهد كنيم. افزايش مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي و عروقي، افزايش شمار سرطان‌هاي خون، بيماري‌هاي عصبي و... تنها بخشي از فاجعه‌اي است كه برسر جامعه آمده است.

شايد گفته شود كه نبش قبركردن مسائل در دولت‌هاي گذشته كار درستي نباشد، اما بايد پرسيد پاسخگوي بيماران سرطاني كه براثر اقدامات غيرمنطقي، درگير بيمارستان و هزينه‌هاي درمان شده‌اند كيست؟ آيا حقوق شهروندان صرفاً در آن سوي مرزها قابل پيگيري است و جان مردم در داخل كشور اهميتي ندارند؟.

در سال 2010 سازمان جهاني سرطان، ماده استفاده شده در بنزين‌هاي آلوده توليد داخل كه با افتخار دستاوردي ملي تلقي مي‌شد را در دسته اول مواد سرطانزا اعلام کرد وعلت بسياري از بيماري هاي صعب العلاج در ايران را وجود اين ماده دانست. اين ماده چيزي نبود جز " بنزن". . بنزن يک ترکيب شيميايي حلقوي و معطر است که صددرصد سرطانزا است. لذا تركيب علمي اين ماده در بنزين موجب خوب سوختن مي‌شود و اگر ميزان آن بيش از حد استاندارد باشد، آلودگي‌هاي مسموم كننده و خطرناك توليد مي‌كند . به عنوان مثال مقدار "بنزني" كه در بنزين توليدي امريکا استفاده مي‌شود 3 تا 4 درصد است، اما اين مقدار دربنزين توليدي ايران به 50 درصد و بالاتر از آن رسيده بود!.

از سوي ديگر بر اساس اظهار نظر کارشناسان محيط زيست، بنزيني که در پتروشيمي هاي داخلي توليد مي‌شد داراي "آروماتيک" بالايي است. علي القاعده آروماتيک موجود در بنزين حداکثر بايد شش درصد باشد، كه در بنزين توليدي ما به 40 درصد مي‌رسيد. ميزان بيشتري از اين ماده ناراحتي هاي سطحي چون سردرد، سرگيجه، حالت تهوع و خستگي مستمر ايجاد مي کند و در نهايت، استنشاق مستمر آن مي تواند نتيجه اي چون سرطان خون داشته باشد.

درآن زمان توهم خودكفايي و توليد بنزين به عنوان يك دستاورد ملي براي مردم جلوه داد شد و حتي شعارصادرات بنزين نيز به عنوان عملكرد مثبت اقتصادي براي دولت تلقي گرديد، درحالي كه تحريم‌ها علت اصلي ماجرا بود. مسولان به سبب عدم توانايي در تامين مورد نياز كشور از خارج به جاي اينكه به سمت توسعه پالايشگاه‌ها و ارتقاي توان كيفي آنها براي توليد بنزين حركت كنند، به سمت پتروشيمي و توليد يك محلول شيميايي خطرناك به جاي بنزين رفتند. اين مسئله نشان از بي اهميتي جان مردم در مقابل فرار از تحريم‌ها بود و امروز بيماران سرطاني و زنان و كودكاني كه ناخواسته اسير بيماري‌هاي مختلف گرديده‌اند، تاوان اين اقدامات را مي‌دهند.

امروز هزينه‌هاي سنگين درمان سرطان براي خانواده‌هايي كه براي زنده ماندن بيمارشان تلاش مي‌كنند برعهده كيست؟ چه كسي پاسخگوي از دست رفتن جان و سلامتي مردم خواهد بود؟ جامعه انتظار دارد اين مسئله در لابه‌لاي اخبارو تحولات سياسي گم نشود و حقوق مردم دستخوش مصلحت انديشي‌هاي سياسي نگردد. هزينه درمان و ازبين رفتن توان نيروي انساني مبتلا به سرطان به مراتب بالاتر و غير قابل جبران خواهد، لذا به اين نكته توجه كنيد جان مردم ارزش دارد...


 روحاني در ديدار با هاموند:
 طرف‌هاي مذاکره خواهند ديد که تعامل با ايران راه صحيحي بوده است 

 
رييس جمهور با تاکيد بر استفاده از شرايط به وجود آمده پس از توافق هسته‌اي در جهت گسترش مناسبات همه‌جانبه، بر ضرورت تعامل انگلستان و ايران براي توسعه روابط سياسي، اقتصادي و مشارکت دو کشور در مسير حل مسائل و موضوعات بين المللي و منطقه اي تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا،حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در ديدار فيليپ هاموند وزير امور خارجه انگلستان، توافق هسته‌اي را مقدمه‌اي براي ايجاد حرکت بهتر درروابط دانست و تصريح کرد: ما اين توافق را به عنوان آ‎غاز حرکت براي ايجاد شرايطي بهتر در روابط بين‌الملل و منطقه مي‌دانيم.

رييس جمهور با اشاره به بازگشايي مجدد سفارت خانه هاي ايران و انگلستان در تهران و لندن و ضرورت ارتقاء روابط سياسي و توسعه همکاري ها ميان دو کشور اظهارداشت: در شرايط فعلي مسئولان دو کشور وظيفه بزرگتري بر دوش دارند تا روابط في مابين را بر مبناي اعتماد متقابل بازسازي و به سطح قابل قبولي برسانند.

روحاني با بيان اينکه مردم ايران ذهنيت‌هاي تاريخي نسبت به دخالت هاي بيگانگان دارند، اظهار داشت: اگرچه قضاوت‌هاي تاريخي يک ملت را نمي‌توان در مدت زماني کوتاه به سرعت تغيير داد ولي در عين حال معتقديم که نبايد در گذشته هاي تاريخي هم باقي ماند، بايد با نگاه به آينده حرکت خود را تنظيم کنيم.

رييس جمهور تصريح کرد: بايد به گونه‌اي حرکت شود که علاوه بر توسعه روابط ، به تدريج قضاوت تاريخي مردم نيز تغيير کند.

روحاني فضاي جديد به وجود آمده حاصل از توافق هسته‌اي را بسيار مغتنم برشمرد و خاطرنشان کرد: نحوه اجراي توافق، رفتارها و گفتارها بايد به گونه‌اي باشد تا افکار عمومي بر مفيد بودن اين تحولات صحه بگذارد.

رييس جمهور با تاکيد بر لزوم اهتمام طرف مقابل به اجراي دقيق تعهدات، گفت: جمهوري اسلامي ايران به کليه تعهدات داوطلبانه‌اي که در «برجام» عنوان شده، پايبند خواهد بود چرا که تصميم قاطع ما اين بوده است که به دنبال سلاح نيستيم و تاسيسات ما نيز تحت نظارت آژانس مي باشد. در اين راستا طرف هاي مذاکرات، در آينده خواهند ديد که انتخاب تعامل با ايران به جاي تقابل راه صحيحي بوده است.

روحاني با تقبيح برخي از سخنان و يا رفتارها از جمله تهديد به وجود گزينه نظامي و يا بازگشت تحريم‌ها ، خاطرنشان ساخت: اين سخنان طنزآلود، شعارها و شوخي‌هاي نابجايي است که به روند اعتمادسازي، آسيب‌ مي رساند.

رييس جمهور بهترين تضمين براي دستيابي به اهداف دو جانبه را توسعه روابط اقتصادي و تجاري ميان دو کشور دانست و گفت: معتقدم با حرکت رو به جلو در مسائل گوناگون سياسي، اقتصادي و منطقه‌اي مي‌توانيم تضميني براي اعتماد بلندمدت ايجاد کنيم.

روحاني اضافه کرد: ايران و انگلستان بايد به منافع مشترک دو ملت و منطقه بينديشند و با توجه به توانمندي‌هاي صنعتي و اقتصادي انگلستان و نيز توانمندي‌هايي که در ايران وجود دارد، روابط تجاري خود را به روابط اقتصادي پرثمر و دو جانبه تبديل کنند.

رييس جمهور اظهار داشت: در کنار همکاري‌هاي اقتصادي، بايد به دنبال ارتقاي سطح روابط علمي، دانشگاهي، مراکز تحقيقاتي و ساير زمينه‌هاي فرهنگي باشيم.

روحاني در بخش ديگري از اين ديدار به مبارزه با تروريسم و افراطي‌گري به عنوان يکي از مسائل ضروري در دنياي امروز اشاره و تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران مخالف کشتار انسان‌هاي بيگناه در جهان بوده و خواستار جلوگيري از اين روند است.

رييس جمهور افزود: هدف ما جلوگيري از کشتار، خونريزي، تفرقه، خشونت و افراطي‌گري در همه نقاط جهان است و اين نکته که در جهت دستيابي به اهداف عالي انساني با ديگران مشارکت داشته باشيم براي ما بسيار حائز اهميت است.

روحاني در خصوص مسائل مختلف بين المللي و منطقه اي، تصريح کرد: امروز مسائل بسيار مهمي در منطقه ما از جمله در سوريه، عراق، افغانستان، لبنان، بحرين و يمن وجود دارد که مي‌توانيم در جهت حل اين مشکلات با تعامل و گفت‌وگو اقدامات مشترکي براي رسيدن به راه حل هاي سياسي داشته باشيم.

وي افزود: توقف خونريزي‌ها، مبارزه با تروريسم، بازگشت آوارگان به کشورهاي خود، کمک‌هاي انسان‌دوستانه به مردم و استقرار دموکراسي در منطقه از جمله اقداماتي است که مي‌توان برمبناي آنها در زمينه مسائل منطقه‌اي با يکديگر همکاري کنيم.

رييس جمهور با تاکيد بر ضرورت توسعه و گسترش همکاري‌هاي همه جانبه ميان تهران و لندن خاطرنشان ساخت: طرحهاي فراواني در زمينه‌هاي گوناگون انرژي،‌راه، نوسازي ناوگان هوايي، محيط زيست و صنايع و معادن در ايران وجود دارد که شرکت‌هاي انگليسي نيز مي‌توانند در اين خصوص مشارکت و حضور داشته باشند.


 فايننشال تايمز: کردستان عراق 75 درصد نفت اسرائيل را تامين مي‌کند 

 روزنامه اقتصادي "فايننشال تايمز" انگليس مدعي شد که بيش از 75 درصد نفت رژيم صهيونيستي از اقليم کردستان عراق تامين مي شود و در مقابل اين رژيم ازنيروهاي کرد در جنگ عليه داعش حمايت مي کند.به گزارش اين روزنامه خاطرنشان کرده است که کردها اموال حاصل از فروش نفت را در جنگ عليه داعش مورد استفاده قرار مي‌دهند. در ادامه اين گزارش آمده است که رژيم صهيونيستي در فاصله اول مه تا 11 اوت جاري نزديک به 19 ميليون بشکه نفت از کردها خريداري کرده است.

خبرنگاران اين روزنامه در گزارش خود به آمارهاي مربوط به محموله‌هاي نفتي و منابع تجاري و اطلاعات ماهواره هاي صنعتي درباره محموله‌هاي نفتي استناد و اعلام کرده که بر اساس قيمت‌هاي نفت در بازه زماني مذکور، حجم معاملات ميان پالايشگاه‌هاي نفت و شرکت هاي انرژي رژيم صهيونيستي و از سوي ديگر ميان کردها و اين رژيم تقريبا به يک ميليارد دلار مي‌رسد.

کردها مبادلات نفتي با اسرائيل را تکذيب نمي‌کنند اما مي‌گويند اين مبادلات مستقيم نيست و آنها نفت خود را به شرکت‌هاي واسطه مي‌دهند و اين شرکت‌ها هم محموله را به مشتري مي‌دهند که پول بيشتري بابت نفت اقليم بدهد.


 وزيرخارجه آلمان: به زودي به ايران سفر مي کنم 

 
ايرنا: اشتان ماير در وزارت خارجه اين کشور در برلين اعلام کرد که براي گفت و گو درباره توافق هسته اي ايران و گروه 1+5 در وين، ماه اکتبر (مهر/آبان) به تهران سفر خواهد کرد.اشتاين ماير که توافق هسته اي وين را يک توافق 'تاريخي' توصيف کرده بود، در اين کنفرانس بار ديگر تصريح کرد: توافق هسته اي ايران مي تواند فرصتي براي حل و فصل ساير منازعات خاورميانه از جمله بحران سوريه فراهم کند.

وزير امور خارجه آلمان همچنين تاکيد کرد دستيابي به توافق وين باعث افزايش امنيت خاورميانه شده و نشان داده است که منازعات ريشه اي و پيچيده که تحت الشعاع بي اعتمادي و حتي خصومت قرار مي گيرند ، مي توانند به گونه اي مسالمت آميز حل و فصل شوند. پيش از اين، 'زيگمار گابريل' قائم مقام صدر اعظم آلمان و وزير اقتصاد و انرژي اين کشور روز 28 تير ماه، 5 روز پس از توافق هسته اي به تهران سفر کرده بود.


 هاموند: لغو تحريم‌ها احتمالا از بهار 2016 آغاز مي‌شود 

 
رويترز:وزير امور خارجه انگليس گفت: انتظار مي‌رود لغو تحريم‌هاي ايران از بهار سال 2016 آغاز شود. فيليپ هاموند، وزير امور خارجه انگليس که به ايران سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرگزاري رويترز به موضوع روند اجراي برنامه جامع اقدام مشترک، توافقي که اواسط ماه ژوييه ميان ايران و گروه 1+5 در وين حاصل شد به علاوه لغو تحريم‌ها پرداخت و گفت‌ که رفع تحريم‌ها احتمالا از بهار سال آينده 2016 ميلادي آغاز مي‌شود.

رييس دستگاه ديپلماسي انگليس افزود: پيش از رفع تحريم‌ها بايد کار مقدماتي انجام شود تا به محض برداشته شدن اين تحريم‌ها سرمايه‌گذاري در ايران بتواند شروع شود. او هم‌چنين گفت: کنگره آمريکا و ايران مي‌توانند در اواسط ماه نوامبر توافق هسته‌اي را تصويب کنند. فيليپ هاموند که اولين وزير امور خارجه‌اي است که پس از سال 2003، تاکنون به ايران سفر مي‌کند روز يک‌شنبه در مراسمي سفارتخانه‌ لندن در تهران را بازگشايي کرد.


 العبادي موقتاً روند اصلاحات در عراق را متوقف کرد 

 
الاخبار :اعمال فشارهاي سياسي و اقدامات حقوقي مانع از آن شده است که نخست‌وزير عراق به روند اصلاحات خود که اخيراً آغاز کرده بود، ادامه دهد و او به طور موقت اصلاحات را متوقف کرده است.در شرايطي که تظاهرات و تحرکات مردمي براي درخواست از حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق جهت انجام اصلاحات بيشتر و پا فرا گذاشتن از چارچوب‌هاي ظاهري و صوري بيشتر مي‌شود، حيدر العبادي تصميم گرفته است بسته اصلاحاتي خود را به صورت موقت متوقف کند تا آماده ورود به نبردي جهت اجراي آن تصميم‌ها و بسته اصلاحاتي شود که احتمالاً با اعتراضات برخي از فراکسيون‌هاي سياسي روبه‌رو خواهد شد.

در همين حال فراکسيون بدر در بيانيه‌اي اعلام کرد که از نخست‌وزير مي‌خواهد دلايل برکنار کردن تعدادي از وزيران را که در چارچوب برنامه‌هاي اصلاحاتي‌اش صورت گرفته است، بيان کند.


 اياد علاوي: ايران در عراق خط قرمزها را تعيين مي کند 

 
اياد علاوي معاون رئيس جمهوري عراق گفت که ايران در کشورش خط قرمزها را تعيين مي کند.به گزارش عصر ايران، "اياد علاوي" نخست وزير اسبق و رييس فراکسيون ائتلاف العراقيه در پارلمان عراق در گفت و گو با روزنامه کويتي "الراي" با تاکيد بر نقش ايران در عراق ادعا کرد: ايران، خط قرمزهاي عراق را تعيين مي کند و با قرار گرفتن آمريکا در کنارش، آنچه که در عراق مي خواهند انجام مي شود. آمريکا نيز از اين روند حمايت مي کند.

علاوي که پيشتر معاونت رياست جمهوري عراق را نيز به عهده داشت در ادامه ادعاهاي خود با اشاره به حمايت هاي دولت ايران از احزاب اسلامي عراق تصريح کرد: ايران تنها از احزابي حمايت مي کند که در جهت منافع اش حرکت کنند. به عنوان نمونه در سال 2010، ايران و آمريکا به جلال طالباني رييس جمهوري وقت اجازه ندادند ائتلاف العراقيه کابينه جديد را تشکيل دهد.

وي با اشاره به اين که "من نه با ايران ،بلکه با سياست هاي آن مشکل دارم" بيان کرد: در ديدار با سفير ايران در بغداد تاکيد کردم که با ايران مشکلي ندارم ولي دخالت هاي مستقيم و غيرمستقيم آن را در کشورهاي عربي نمي پذيرم بنابراين ايران نبايد در کشورها و مسايل مربوط به خاورميانه دخالت کند.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هفدهمين اجلاس شوراي اجرايي

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام (FUIW)

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هفدهم

دانشگاه عربي نايف براي علوم امنيتي، رياض، پادشاهي عربستان سعودي

5 تا6 رجب 1433 هجري قمري/ 26 تا27 مي 2012

تصميم درمورد موضوع 1.1 از پيش نويس دستورکار: (پيش نويس دستورکار)

(مصوب) NO.FUIW/E.C.17/2012/D.1.1

قسمت شانزدهم

تصميم درمورد موضوع 5.1 از دستورکار:

(بررسي تقاضاهاي عضويت FUIW تقديم شده توسط دانشگاه ها ومؤسسات عالي)

NO.FUIW/E.C.17/2012/D.5.1

شوراي اجرايي،

• مطابق با ماده (II-11)، پاراگراف «5»، از اساسنامه اتحاديه؛

• در اجابت ماده (21)، پاراگراف عملياتي «I»، از مقررات روش شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با بررسي سند شامل فهرست دانشگاه هايي که درخواست براي عضويت در اتحاديه را کرده اند، مجموعاً (11) دانشگاه،

• با استماع مطالب ارائه شده توسط نماينده دبيرکل در اين ارتباط؛

• با ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته؛

تصميمات زير اتخاذ مي گردد:

1. با عضويت دانشگاه هاي گنجانده شده در سند (FUIW/E.C.17/2012/ 5.1 ) در اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام موافقت مي گردد.

2. به دبيرکل اتحاديه توصيه مي گردد تلاش هاي خود را پيگيري کند تا از ديگر دانشگاه هاي جهان اسلام خواسته شود تا به اتحاديه ملحق شوند.

3. موافقت مي گردد تا اين سند به ششمين کنفرانس عمومي اتحاديه تقديم گردد وبراي تصويب آن درخواست شود.

تصميم در مورد موضوع 6.1 از دستورکار:

(تاريخ ومکان هجدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه)

NO.FUIW/E.C.17/2012/D.6.1

شوراي اجرايي،

• مطابق ماده (10) از مقررات روش هاي شوراي اجرايي اتحاديه؛

• با ملاحظه نوع پيشنهاد ارائه شده توسط عاليجناب پروفسور داتو آر. دکتر زايني بن اوجانگ، رئيس دانشگاه فن آوري مالزي براي ميزباني اجلاس آينده شوراي اجرايي؛

تصميمات زير اتخاذ مي گردد:

1. شانزدهمين اجلاس شوراي اجرايي در دانشگاه فن آوري مالزي در سال 2013 تشکيل مي گردد.

2. از عاليجناب رئيس دانشگاه فن آوري مالزي براي پيشنهاد صميمانه تشکر مي گردد.


 يك نكته از هزاران 

 آبياري زمين‌هاي كشاورزي جنوب تهران با فاضلاب و پسماند‌هاي آلوده، مسئله‌اي كه درطي چندوقت گذشته مورد ابهام افكارعمومي و ادعاهاي گوناگون مسولان مختلف بوده است. برخي از مسولان ابراز داشته‌اند كه آبياري زمين‌ها با فاضلاب به حداقل ممكن رسيده است و برخي ديگر سخن از آبياري حداكثري محصولات كشاورزي با فاضلاب به ميان آورده‌اند.

اما نكته اينجاست كه اگر اين مسئله موجب بروز بيماري‌ و به خطر افتادن سلامت پايتخت 10 ميليون نفري گردد، چطور مي‌توان هزينه‌ها و عوارض آن را جبران كرد. چرا هميشه بايد منتظر وقوع حادثه و سپس راه حل باشيم؟ چرا نسبت به واقعياتي كه در كنار ما درحال رخ دادن است عكس العمل جدي نداريم؟ علت اين بي اهميتي چيست؟!


 ميز خبر 

 واکنش شديد عراق به طرح سعودي احداث کانال از خليج فارس به درياي سرخ

طرح موضوع احداث کانال آبي بين خليج فارس با درياي سرخ که عربستان سعودي درصدد اجراي آن است، اعتراض برخي از محافل رسانه اي عراق را به دنبال داشته و هدف آن را ناکام گذاشتن طرح بندر بزرگ فاو عنوان کردند. به گزارش ايرنا، روزنامه 'المستقبل العراقي' چاپ بغداد، با تيتر 'عربستان گلوي عراق را مي فشارد' نوشت: طرح جديد کانال آبي که خليج فارس را از طريق بيابان هاي عربستان به درياي سرخ متصل مي کند، برنامه اي براي فلج کردن اقتصاد عراق و ناکام گذاشتن طرح بندر بزرگ فاو است.

اين روزنامه به نقل از منابع پارلماني که نامشان را نبرده، آورده است که عربستان سعودي با همکاري کويت و مصر درصدد حفر يک کانال آبي از طريق بيابان هاي اين کشور با هزينه اي بيش از 50 ميليارد دلار براي ارتباط آبي بين خليج فارس و درياي سرخ است.

ارسال بمب افکن و زيردريايي هسته‌اي آمريکا به کره جنوبي

بنا بر اعلام وزارت دفاع کره جنوبي اين کشور در مورد ارسال بمب افکن هسته‌اي B-52 و زيردريايي هسته‌اي آمريکا به ‌آب‌هاي تحت نفوذ کره جنوبي، با واشنگتن گفت‌وگو کرده است. به گزارش خبرگزاري يونهاپ،‌ کيم مين سئوک، سخنگوي وزارت دفاع کره جنوبي، گفت: راهبرد اوليه ما براي مقابله با تهديد کره شمالي افزايش قدرت بازدارندگي است.

او افزود: ما موضع جنگي خود را محکم خواهيم کرد تا از هرگونه اقدام تهديدآميز کره شمالي جلوگيري کنيم اما در صورتي که پيونگ يانگ بخواهد عليه ما اقدام نظامي کند به سختي پاسخ خواهيم داد.

هشدار ارتش افغانستان به پاکستان: در انتظار پاسخ باشيد

اظهارنظر اين مقام ارشد ارتش افغانستان پس از آن اتخاذ شد که نظاميان پاکستاني در روزهاي اخير مواضعي را در خاک افغانستان هدف حملات راکتي قرار دادند. به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، «مراد علي مراد» معاون رييس ستاد مشترک ارتش افغانستان گفت: «ارتش راکت هايي را که از خارج کشور بر سر مردم و خانه هاي مسکوني پرتاب مي شود، بي پاسخ نمي گذارد». وي افزود: «درست است که افغانستان، کشوري اتمي نيست و درست است که ما از نظر فناوري پيشرفت قابل ملاحظه اي نداريم، اما اعتماد و باور مردم افغانستان را با خود داريم و اين بالاتر از فناوري و سلاح اتمي است».

معاون رييس ستاد مشترک ارتش افغانستان گفت: حکومت افغانستان همواره در باره پاکستان حسن نيت داشته، اما اين کشور براي ما همسايه اي خوب نبوده و نخواهد بود.

داعش: پرتاب 9 نفر از بالاي ساختمان به اتهام همجنسگرايي

داعش 9 نفر را به اتهام همجنسگرايي از بالاي يک ساختمان به پايين پرتاب کرد. به گزارش پايگاه خبري البلد مصر، يکي از مسوولين محلي استان نينواي عراق گفت: اعضاي داعش به بهانه اجراي حدود و مجازات هاي الهي، 9 نفر را به اتهام همجنسگرايي از ساختمان بلندي در شهر موصل به پايين پرتاب کردند.داعش به بهانه اجراي احکام شريعت اسلام، هر چند مدت، افرادي را به اتهام همجنسگرايي از ساختمان هاي بلند به پايين پرتاب مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي