جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5072


فشار خون بدخيم چيست؟


تکذيب دوباره توليد واکسن هرويين و شيشه


شيوع 14 درصدي بيماري آسم در پايتخت


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 فشار خون بدخيم چيست؟ 

 شايد عنوان «فشارخون بدخيم» را شنيده باشيد. در اين قسمت، تعريف فشارخون بدخيم، عوامل ايجاد فشارخون بدخيم و علائم فشارخون بدخيم و عوارض آن آموزش داده مي شود…

به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي سايت باغ دارو فشار خون بدخيم فشار خون بسيار بالايي است که سريعاً ايجاد مي شود و باعث آسيب به برخي اندام ها مي شود. فشار خون “نرمال” کمتر از 90/140 است. فشار خون فرد مبتلا به فشار خون بدخيم معمولاً بالاي 120/180 است. فشار خون بدخيم بايد به عنوان يک فوريت پزشکي درمان شود.

عامل ايجاد فشارخون بدخيم

در بسياري از افراد، فشار خون بالا، دليل اصلي فشار خون بدخيم است. مصرف نکردن چند دوز از داروهاي فشار خون هم مي تواند منجر به اين مشکل شود. علاوه بر اين، برخي بيماري هاي خاص هم باعث به وجود آمدن آن مي شوند. از جمله موارد زير:

• بيماري هاي کلاژن عروقي مانند اسکلرودرمي

• بيماري هاي کليوي

• آسيب هاي نخاعي

• تومور غده آدرنال

• استفاده از بعضي داروهاي خاص مانند قرص هاي ضدبارداري

• استفاده از داروهاي غيرقانوني مانند کوکائين

فشار خون بدخيم چيست؟

چه کساني در معرض خطر ابتلا به فشار خون بدخيم هستند؟

فشار خون بدخيم نادر است. حدود 1درصد از افرادي که سابقه ي فشار خون بالا دارند، دچار اين بيماري خطرناک مي شوند.

اگر شما مرد، آفريقايي- آمريکايي و يا در وضعيت اقتصادي نامناسبي هستيد، احتمال ابتلاي شما بيشتر است.

دسترسي نداشتن به مراقبت هاي بهداشتي هم، خطر ابتلا به آن را افزايش مي دهد. افزايش سريع فشار خون به 180/120 و يا بالاتر و نشانه هايي از آسيب به اندام ها از علائم اصلي فشار خون بدخيم هستند. فشارخون بدخيم معمولاً به چشم يا کليه آسيب وارد مي شود.

علائم ديگر بستگي به اين دارند که افزايش فشار خون چگونه بر اندام هاي شما تاثير مي گذارد.

يکي از علائم رايج، خونريزي و تورم رگ هاي خوني کوچک در شبکيه است.

شبکيه چشم، لايه اي از اعصاب پشت چشم است. شبکيه، نور را حس مي کند و سيگنال هايي را از طريق عصب بينايي به مغز مي فرستد که فشار خون بدخيم هم مي تواند بر آن تاثير بگذارد. وقتي فشار خون بدخيم بر چشم تاثير بگذارد، ممکن است منجربه تغيير در ديد شود.

ديگر علائم فشار خون بدخيم از اين جمله هستند:

• تاري ديد

• درد قفسه سينه (آنژين)

• مشکل در نفس کشيدن

• سرگيجه

• بي حسي در دست ها، پاها و صورت

• سردرد شديد

• نفس تنگي

در موارد نادر، فشار خون بدخيم باعث تورم مغز مي شود و منجر به وضعيت خطرناکي به نام آنسفالوپاتي ناشي از فشارخون بالا مي گردد.

علائم آن شامل موارد زير مي شود:

• نابينايي

• تغيير در وضعيت ذهني

• کما

• گيجي

• خواب آلودگي

• سردردي که بدتر مي شود

• حالت تهوع و استفراغ

• تشنج

فشار خون بالا، به طور کلي، فيلتر کردن مواد زائد و سموم از خون را براي کليه ها مشکل مي کند و دليل اصلي نارسايي کليوي است. فشار خون بدخيم مي تواند باعث توقف ناگهاني عملکرد مناسب کليه ها شود.

عوارض فشار خون بدخيم چيست؟

فشار خون بدخيمي که درمان نشود، منجر به مرگ مي شود.

عوارض فشار خون بالا شامل اين موارد مي شود:

• ديسكسيون آئورت، پارگي ناگهاني رگ خوني اصلي قلب

• کما

• وجود مايع در ريه، که ادم ريوي نام دارد

• حمله قلبي

• نارسايي قلبي

• سکته مغزي

• نارسايي ناگهاني کليه


 تکذيب دوباره توليد واکسن هرويين و شيشه 

 
عضو هيئت علمي و دانشيار ميکروب شناسي انستيتو پاستور در واکنش به برخي اخبار مبني بر ساخت واکسن هاي مورفين، هرويين و شيشه گفت: اين خبر تکذيب شد و طرح تحقيقاتي متعلق به يکي از محققان انستيتو پاستور است که هنوز به اثبات نرسيده است.

به گزارش آفرينش و به نقل روابط عمومي انجمن ميکروب شناسي ايران ، سيد داور سيادت مسئول پانل واکسن هاي باکتريايي شانزدهمين کنگره بين المللي ميکروبيولوژي ايران با بيان اينکه در کنگره امسال اعضاي جديدي به پانل اضافه شده اند گفت: دستاوردهاي جديد علم واکسن و همچنين مواردي چون اقتصاد واکسن در اين دوره بررسي به بحث گذاشته مي شوند.

وي افزود: درحال حاضر مطالعات و تحقيقات جديد بر روي ايجاد زير ساخت و توليد دانش فني در زمينه طراحي واکسن هاي باکتريايي در کشور در حال انجام است.

سيادت با اشاره به اينکه بازگشت به واکسن هاي نسل قديم با نگاهي نوين و بازسازي آنها جهت بهبود کارايي از جمله رويکردهاي اخير درباره واکسن هاي جديد است اظهار کرد: در حال حاضر واکسن هايي چون سه گانه درموسسه رازي و واکسن سل در انستيتو پاستور سال هاست که توليد مي شود و کار برروي توليد داخلي واکسن هايي چون مننگوکوک که وارداتي اند ادامه دارد. عضو هيئت علمي و دانشيار ميکروب شناسي انستيتو پاستور در واکنش به برخي اخبار منتشر شده مبني بر ساخت واکسن هرويين، مورفين و شيشه در انستيتو پاستور گفت: اين طرح تحقيقاتي متعلق به يکي از همکاران انستيتو است که هنوز به اثبات نرسيده است.

سيادت ادامه داد: اين خبر از سوي سازمان غذا و دارو و انستيتو پاستور نيز تکذيب شد، به هرحال واکسن بار معنايي مخصوص خود را دارد و نمي شود به هرچيزي واکسن گفت. شانزدهمين کنگره بين‌المللي ميکروب شناسي ايران سوم تا پنجم شهريور ماه در محل سالن همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.

ميکروب شناسي باليني، ميکرو بيولوژي محيطي، ميکروبيولوژي مواد غذايي، صنعتي و کشاورزي، ميکروب شناسي عفونت‌هاي بيمارستاني، سوختگي و مقاومت ميکروبي، ميکروب شناسي موارد خاص، ميکروب شناسي زنوزيس و بيماري‌هاي عفوني نوپديد، ميکروب شناسي مولکولي و زيست فناوري، تنوع گونه‌اي و سيستماتيک ميکروبي، ميکروب شناسي گياهان و مواد اوليه دارويي ضد ميکروبي، ميکروب شناسي دامپزشکي، ميکروب شناسي آب و فاضلاب از محورهاي اين کنگره است.


 شيوع 14 درصدي بيماري آسم در پايتخت 

 بيماري آسم در واقع نوعي بيماري تنفسي است که با علائم سرفه، خلط، خس خس سينه و تنگي نفس همراه است.حسن الله صادقي در گفتگو با فارس گفت: مهم ترين علامت هاي آسم، سرفه، خس‌خس سينه و تنگي نفس است؛ هم چنين بيمار ممکن است علائم ديگري مانند افزايش خلط، حساس بودن به بوهايي مثل بوي غذا، عطر و بوي بعضي از گل هاي تند را داشته باشند.

وي افزود: معمولاً در افراد آسمي حملات آسم و تنگي نفس و حملات سرفه مشاهده مي‌شود، آسم بر اساس شواهد باليني درجه بندي شده و در صورت شديد بودن بيماري، فرد نياز به بستري خواهد داشت؛ ولي در اغلب مواقع بيماران به صورت سرپايي درمان مي شوند.

اين متخصص ريه در خصوص انواع اين بيماري بيان کرد: بيماري آسم انواع مختلفي دارد که آسم آلرژيک يکي از انواع آن است. در اين نوع بيماري آسم‌، عوامل ژنتيکي و عوامل محيطي نقش اساسي دارند، يعني فردي که پدر يا مادرش مبتلا به آسم باشند، بيشتر در خطر ابتلا به آسم قرار مي‌گيرد و اگر هر دو نفر (پدر و مادر) آسم داشته باشند، امکان ابتلا فرزندان بيشتر خواهد شد.

وي در خصوص عوامل ابتلا به اين بيماري گفت: نوع شغل در تشديد و ايجاد بيماري بسيار مهم است و شيوع اين بيماري ارتباط نزديکي با ميزان صنعتي شدن جوامع دارد و شيوع اين بيماري در اين جوامع بيشتر است.

وي ادامه داد: از عوامل خارج منزل که درصد ابتلا به آسم را افزايش مي دهد مي‌توان به وجود آلاينده ها در محيط شهري، دود ناشي از تردد خودروها و فعاليت کارخانه ها وهمچنين گرد و غبار اشاره کرد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: :سيگار کشيدن در محيط بسته، وجود پرزها در تشک ها و مبلمان و نگهداري حيوانات خانگي از جمله عوامل ايجاد آسم در داخل منزل است.

صادقي در خصوص شيوع اين بيماري در کشور افزود: بر اساس مطالعاتي که در گذشته انجام شده بين 5 تا 14 درصد از افراد از افراد جامعه به آسم مبتلا هستند، که در شهر تهران به دليل بالا بودن ميزان آلودگي هوا شيوع اين بيماري 14 درصد است.

وي در خصوص سن ابتلا به بيماري آسم عنوان کرد: ميزان شيوع اين بيماري در کودکان و بزرگسالان تفاوت چنداني ندارد؛ اما آسمي که در کودکان وجود دارد در صورت مراجعه به پزشک تا دوران قبل از سن بلوغ درمان خواهد شد.

وي خاطر نشان کرد: معمولاً افراد بالغ مبتلا به آسم، در کودکي نيز دچار خس‌خس سينه بوده اند و والدين اظهار مي‌کنند که فرزندانشان در دوران کودکي دچار سرماخوردگي هاي طولاني مدت مي‌شده و سرفه هاي طولاني داشته‌اند.

وي براي پيشگيري از بيماري آسم توصيه کرد: از تردد در هواي آلوده مانند کارخانه‌ها و شهرهاي آلوده شلوغ و پرجمعيت پرهيز کنيد و براي از بين بردن گرد و غبار در رختخواب، پتو و ملحفه‏ها را با آب بسيار داغ (60 درجه) بشوئيد و آنها را در آفتاب خشک کنيد.

صادقي افزود: از استعمال سيگار به ويژه در اتاق خواب خودداري کنيد؛ بوهاي تند و دود ناشي از آشپزي را از خانه خارج کنيد و از عطرهايي که بوي تند مي‏دهد و همچنين از بخورهاي محرک استفاده نکنيد.وي به افرادي که بيماري آسم مبتلا هستند توصيه کرد: داروهايي که به منظور درمان حملات آسم تجويز مي‏شوند را به طور منظم مصرف کنند و توجه داشته باشند که حتي اگر احساس مي‏کنند مشکلي ندارند مصرف داروها را قطع نکنند و در محيط زندگي سعي کنند از عوامل محيطي تشديد کننده بيماري بکاهند.

در پايان وي به خانم هاي خانه دار توصيه کرد: در صورت امکان در منزل از اسيد و سفيد کننده هايي که بوي تند و زننده دارد استفاده نشود چون بوي اسيد مي تواند آسيب جدي به ريه ها وارد کند.


 خبرهاازعالم علم 

 مضرات مصرف بيش از حد ويتامين D

ميزان بالاي ويتامين D در نوجوانان مبتلا به چاقي، بيماري هاي قلبي و خطر ابتلا به ديابت را کاهش نمي دهد، بلکه موجب افزايش ذخيره سازي کلسترول و تري گليسيريد نيز مي شود.

به گزارش مهر، «سما کومار»، پزشک غدد اطفال در کلينيک مايو، به مدت 10 سال در زمينه تاثيرات مکمل هاي ويتامين D بر روي کودکان مطالعه کرده است. تا به امروز او و تيم تحقيقاتي اش تمرکز خود را بر روي منافعي که ويتامين D براي کودکان دارد متمرکز ساخته است. آخرين پژوهش آنها نيز معطوف به تاثيراتي است که درمان به وسيله ويتامين D3 بر روي عملکرد اندوتليال نوجوانان مبتلا به چاقي مي گذارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده بيش از يک سوم جمعيت نوجوانان اضافه وزن دارند. مطالعات مشاهده ايي ديگري که در اين زمينه انجام گرفته نيز به ارتباط بين کمبود ويتامين D و مجموعه اي از بيماري هاي عوارض با اضافه وزن اشاره کرده است. از اين عوارض مي توان به انواع بيماري هاي قلبي و عروقي و همچنين مقاومت به انسولين اشاره کرد. به همين منظور نيز در برخي از موارد، مسئولين براي کاهش يا معکوس کردن عوارض جانبي ناشي از چاقي مصرف ميزان بالاي مکمل هاي ويتامين D را توصيه مي کنند.

دکتر کومار در اين باره بيان مي کند که مطالعات پيشين به رابطه ميان ميزان ويتامين D در خون و بهبود کارکرد قلبي اشاره دارند به اين ترتيب اغلب والدين، کودکان چاق را در رژيمي سرشار از ويتامين D قرار مي دهند. گاهي مصرف روزانه اين ويتامين به بيش از 5 الي 10 برابر مقدار نرمال آن مي رسد. به اين ترتيب مي توان گفت که مصرف زياد اين ويتامين نه تنها براي بدن مفيد نخواهد بود بلکه مضرات فراواني را نيز به همراه خواهد داشت.


 خبرپزشكي 

 علت شکنندگي ناخن‌ها

يک متخصص پوست و مو با بيان اينکه مشکلات ناخن‌ها مي‌تواند نشان دهنده عفونت يا بيماري‌هاي زمينه‌اي شود، تاکيد کرد: تغيير شکل، درد و التهاب پوست اطراف ناخن از جمله مشکلات شايعي است که مي‌تواند بر رشد و ظاهر ناخن‌ها تاثير گذار باشد.

دکتر رقيه شمس الديني در گفت‌وگو با (ايسنا) با بيان اينکه ناخن ها داراي بافت سخت کراتيني هستند که نوک انگشتان را در برابر آسيب محافظت مي کنند، گفت: سرعت رشد ناخن در سنين و شرايط مختلف متفاوت است که در تابستان و دوران نوزادي بيشترين سرعت رشد ناخن قابل مشاهده است.

وي اضافه کرد: تغيير شکل ناخن، درد و التهاب پوست اطراف ناخن از جمله مشکلات شايع آن است و اغلب به دليل آسيب و عفونت‌هاي قارچي بروز مي‌کند. اغلب بيماري هاي پوستي رايج مانند پسوريازس و اگزما نيز مي‌توانند بر رشد و ظاهر ناخن ها تاثيرگذار باشد.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به اينکه زمان جايگزيني ناخن آسيب ديده شش ماه تا يک سال است که بايد درمان آن در اين مدت زمان ادامه يابد، تصريح کرد: ناخن‌هاي شکننده، نرم، شياردار و قهوه‌اي مشکلات جزئي است که اغلب زنان براي درمان اين حالات به پزشکان مراجعه مي‌کنند و درمان هريک از عارضه‌ها نيازمند شناسايي علت و ريشه يابي در بيمار است.

شمس‌الديني خاطرنشان کرد: کمبود ويتامين ها و مواد معدني به خصوص آهن، استفاده مکرر از مواد پاک کننده، حلال ها و مشکلات غدد درون ريز از جمله کم کاري تيروئيد از علل رايج ناخن‌هاي شکننده است، بنابراين افزايش دريافت موادغذايي حاوي آهن مانند مصرف اسفناج، زردآلو، انگور، گردو، ميوه هاي خشک، زرده تخم مرغ، سبزيجات سبز و انواع گوشت‌ها، عدم استفاده از حلال هاي خيلي چرب، مراقبت از ناخن ها با روغن کرچک مخلوط شده با آب گرم و استفاده از محصولات ملايم براي ناخن هاي خشک مانند ويتامين A،E و پروتئين‌هاي گندم از درمان هاي موثر شکنندگي ناخن ها است.

وي افزود: با افزايش سن، کراتين با کيفيت پايين‌تري ساخته مي‌شود و درصورت کمبود روي، بيماري‌هاي قلبي - عروقي، اگزما و ضعف سيستم ايمني، ناخن‌ها مي‌تواند به شکل شياردار تبديل شود که استفاده از محصولاتي با پايه پروتئين و افزايش مصرف مواد غذايي حاوي روي مانند گوشت، جگر و ماهي به شدت توصيه مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو در پايان يادآور شد: در بعضي موارد مشکلات ناخن‌ها نشان دهنده عفونت يا بيماري زمينه‌اي است که در صورت عدم بهبود بايد به پزشک مراجعه مجدد شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي