جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5074


زنگ خطر بيماري آسم چه زماني به صدا در مي آيد


راه‌هايي براي داشتن قلب سالم


نوشيدني گرم با ليموترش دندان ها را مي پوساند


تاثير مستقيم اختلالات غده تيروئيد در بروز ناباروري


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 زنگ خطر بيماري آسم چه زماني به صدا در مي آيد 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از سايت باغ دارو ممکن است دچار بيماري آسم باشيد امّا نمي دانيد کدام حملات تنفسي را بايد جدي بگيريد و نسبت به کدام يک از آن ها بي تفاوت باشيد. شايد هم ندانيد که بايد نسبت به چه کارهايي حساس باشيد. ما زنگ خطرهاي بيماري آسم را به شما معرفي مي کنيم…

چه کساني در معرض ابتلا به بيماري آسم هستند؟

عواملي هستند که احتمال ابتلا به آسم را افزايش مي دهند. از جمله موارد زير:

• ابتلاي يکي از بستگان خوني (مانند والدين يا خواهر و برادر) به آسم

• ابتلا به بيماري آلرژي ديگري مانند اگزما يا تب يونجه

• اضافه وزن

• سيگار کشيدن

• قرار گيري در معرض دود سيگار

• داشتن مادري که هنگام بارداري سيگار مي کشيده است.

• قرار گرفتن در معرض دود ماشين ها يا ديگر انواع آلودگي

• قرار گرفتن در معرض عوامل محرک شغلي مانند مواد شيميايي مورد استفاده در کشاورزي، آرايشگري و کارخانه ها

• قرار گرفتن در معرض آلرژن ها، برخي انگل ها يا ميکروب هاي خاص و يا ابتلا به عفونت هاي باکتريايي يا ويروسي، هرچند همچنان نياز به تحقيقات بيشتري است تا نقش آن ها در ابتلا به آسم مشخص شود.

چه زماني به پزشک مراجعه کنيم؟

حملات آسم شديد مي تواند بسيار خطرناک باشند. با پزشک خود صحبت کنيد تا بدانيد که هنگام تشديد علائم و نشانه هاي آسم چه کار کنيد و چه زماني به درمان اورژانسي نياز داريد. علائم آسم اورژانسي شامل اين موارد مي شود:

• تشديد سريع تنگي نفس يا خس خس کردن

• بهبود نيافتن حتي پس از استفاده از مواردي مانند آلبوترول

• تنگي نفس، هنگام انجام دادن فعاليت هاي بدني سبک

عوامل محرک آسم

قرار گيري در معرض مواد مختلفي که باعث آلرژي مي شوند (آلرژن ها) و محرک ها مي توانند باعث به وجود آمدن علائم و نشانه هاي بيماري آسم شوند.

عوامل محرک بيماري آسم براي هر فردي متفاوت است:

• آلرژن هاي هوا مانند گرده گل، موي حيوانات، قارچ، سوسک و حشرات موجود در هوا

• عفونت دستگاه تنفسي مانند سرماخوردگي

• فعاليت بدني (آسم ناشي از ورزش)

• هواي سرد

• آلاينده هاي هوا و محرک ها مانند دود

• برخي داروهاي خاص مانند بلوک کننده بتا، آسپرين، ايبوپروفن و ناپروکسن

• احساسات شديد و استرس

• سولفيت ها و مواد نگهدارنده اي که به بعضي از انواع غذاها و نوشيدني ها افزوده مي شود مانند ميگو، ميوه هاي خشک، سيب زميني هاي فرآوري شده.

• بيماري رفلاکس معده‌اي، بيماري که به دليل آن، اسيد معده به گلو برمي گردد

• چرخه ي قاعدگي در بعضي از زنان

عوارض بيماري اسم

عوارض بيماري آسم شامل موارد زير مي شود:

• علائمي که با خواب، کار يا تفريح تداخل ايجاد مي کنند.

• تنگ شدن دائمي لوله هاي نايژه (تغيير شکل مجراي هوايي) که بر کيفيت تنفس تاثير مي گذارد.

• بستري شدن و مراجعه به اورژانس به دليل حملات آسمي شديد

• عوارض جانبي ناشي از مصرف طولاني مدت برخي داروها براي کنترل آسم شديد

درمان مناسب نقش مهمي در پيشگيري از عوارض بلند مدت و کوتاه مدت ناشي از اسم دارد.


 راه‌هايي براي داشتن قلب سالم 

 
محمد حسيني؛ فوق‌تخصص جراحي قلب و عروق در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: بيماري‌هاي قلبي عروقي علت اصلي مرگ‌ومير در مردان و زنان در سراسر جهان است. اين بيماري‌ها اشکال مختلفي مانند فشارخون، بيماري تصلب شرايين (آترواسکلروز) کرونري و سکته قلبي، نارسايي قلبي، سکته مغزي و … دارند.

اين فوق تخصص جراحي قلب و عروق درباره عوامل خطر سازي که قابل‌کنترل، اصلاح يا درمان است، گفت: سيگار يکي از مهم‌ترين عوامل خطرساز براي بروز بيماري‌ها قلبي است. افراد سيگاري نسبت به افراد غير سيگاري چندين برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي قرار دارند؛ حتي تماس با دود سيگار در افراد غير سيگاري موجب افزايش ميزان بروز بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌شود.

حسيني درباره خطرات ناشي از کلسترول بالا و تأثير آن بر بيماري‌هاي قلبي گفت: يکي ديگر از عوامل تأثيرگذار بر پيدايش و رشد بيماري‌هاي قلبي کلسترول بالا است. کلسترول بالا خطر ايجاد بيماري‌هاي قلبي عروقي را چند برابر افزايش مي‌دهد. کلسترول با رسوب و ضخيم کردن ديواره سرخرگ‌ها باعث تنگي شريان ها و بروز سکته قلبي مي‌شود.

وي ادامه داد: فشارخون نيز خطر ايجاد بيماري‌هاي قلبي عروقي را چند برابر افزايش مي‌دهد. ساير عوامل نيز مانند چاقي، سوءمصرف الکل، رژيم غذايي ناسالم يا عدم فعاليت جسماني و برخي بيماري‌ها نيز مي‌توانند در ايجاد فشارخون بالا دخيل باشند و همچنين اثرات فشارخون را در ايجاد بيماري‌هاي قلبي عروقي چندين برابر بيشتر افزايش دهند. (البته افراد ممکن است بدون وجود هيچ‌يک از اين عوامل، باز هم مبتلا به فشارخون بالاشوند).

وي افزود: چاقي و افزايش وزن و رژيم غذايي نامناسب به‌ويژه استفاده از روغن نباتي جامد و حيواني، کله‌پاچه و مغز، مصرف غذاهاي آماده مثل کنسروها و فست فودها و مصرف بي رويه نمک نيز مي‌توانند از علل بروز بيماري‌هاي قلبي باشند.


 نوشيدني گرم با ليموترش دندان ها را مي پوساند 

 دندانپزشکان هشدار مي دهند که چکاندن آب ليموترش در آب گرم موجب اسيدي شدن زياد اين نوشيدني مي شود و به ميناي دندان آسيب مي زند.به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي ساينس، درحاليکه چکاندن آب ليموترش در آب گرم نوشيدني دوست داشتني براي آغاز يک روز به شمار مي رود اما اکنون دندانپزشکان هشدار مي دهند که اين نوشيدني به دندان ها آسيب مي زند.

اين در حالي است که طرفداران اين نوشيدني مي گويند، چکاندن ليموترش در آب گرم موجب بيدار کردن کبد مي شود تا سموم را از بدن خارج کند، دستگاه هاضمه را تحريک مي کند، به کاهش وزن کمک مي کند و موجب آرام کردن معده ناراحت مي شود.اما دندانپزشکان هشدار مي دهند که اسيديته اين نوشيدني مي تواند موجب فرسايش ميناي دندان شود و باعث لکه شدن و تغيير رنگ دندان مي شود.

پروفسور دامين والمسلي مشاور علمي انجمن دندانپزشکي انگليس مي گويد: شماري از مطالعات نشان مي دهند که هر چه ميزان اسيديته يک نوشيدني بيشتر باشد ميزان فرسايش دندان ها بيشتر مي شود. وي هشدار داد، آب ليمو ترش به ويژه مخرب است مخصوصا زماني که با آب گرم مخلوط مي شود. براي مثال pH آب ليموترش بين 2 و 3 است که بنابراين بسيار اسيدي است. دماي آب مي تواند اين تاثير را تشديد کند زيرا فرسايش در درجه حرارت هاي بالاتر ، جدي تر مي شود.


 تاثير مستقيم اختلالات غده تيروئيد در بروز ناباروري 

 عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا گفت: اختلالات هورموني و غده تيروئيد تاثير مستقيمي در بروز ناباروري دارد بنابراين بررسي علل اين اختلالات در ابتداي درمان ناباروري ضروري و با اهميت است.

به گزارش ايرنا از پژوهشگاه ابن سينا، دکتر مژده ذنوبي با بيان اينکه پرکاري تيروئيد به 2 صورت دايم يا موقت است، توضيح داد: پرکاري موقت تيروئيد با مصرف دارو و پس از مدتي درمان مي يابد.

وي گفت: در پرکاري تيروئيد دايم، بيمار با برخي علايم همچون تپش قلب شديد، تنگي نفس، کاهش وزن و افزايش اشتها، اضطراب و عصبانيت غيرعادي، عدم تحمل گرما يا تعريق بيش از حد و مشکلاتي در سوخت و ساز بدن مواجه مي شود.

متخصص و فلوشيپ نازايي در مورد کم کاري تيروئيد گفت: کم کاري تيروئيد گاهي بدون علامت است و در يک دختر نوجوان با بلوغ ديررس، در سنين باروري با اختلالات و بي نظمي قاعدگي يا در دوران بارداري با سقط، افزايش مسموميت بارداري و اختلالات رشد جنين بروز مي يابد.

ذنوبي ادامه داد: کم کاري تيروئيد خستگي زودرس، خشکي پوست، افزايش وزن، کاهش ضربان قلب، افزايش فشارخون، ريزش مو، ورم دور چشم، اختلال در قاعدگي و يبوست را به دنبال دارد.

دکتر فهيمه رمضاني عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي، اختلالات تيروئيد را از شايع ترين اختلالات غدد به ويژه در زنان به 2 صورت آشکار و پنهان دانست و در مورد علل اختلال تيروئيد آشکار اظهار کرد: کمبود يد در غذا و در نتيجه نبود ميزان يد کافي در بدن براي سنتز هورمون ها، از جمله علل اين اختلال به شمار مي رود.

وي در مورد ميزان شيوع اختلالات تيروئيد در جهان گفت: در کشورهاي مختلف دنيا برحسب جنسيت، آب و هوا و نوع تغذيه ميزان شيوع اين اختلال متفاوت است که به طور کلي در ايران حدود 12 درصد و در ساير کشورها بين پنج تا 20 درصد کم کاري پنهان تيروئيد مشاهده مي شود.

دکتر بهرنگ آبادپور، اورولوژيست و عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا نيز خاطرنشان کرد: حدود يک تا 2 درصد علل و مشکلات باروري و کم شدن قدرت باروري زنان مربوط به مشکلات غدد از جمله غده تيروئيد است.

وي گفت: اختلالات غده تيروئيد در مردان نيز در سنين بلوغ سبب کوتاهي قد يا تاخير بلوغ و در جواني سبب ناتواني هاي جنسي مي شود اما به طور کلي شيوع آن در مردان بسيار کمتر از زنان است.

يکي از مهمترين غدد درون ريز بدن که بر روي سيستم هاي اصلي مانند مغز، قلب و عروق، دستگاه گوارش، پوست و همچنين قدرت باروري اثر مستقيم مي گذارد، غده تيروئيد است. تغيير در ترشح هورمون تيروئيد، عوارض جدي براي افراد به همراه دارد و مشکلات متعددي را ايجاد مي کند. از شايع ترين بيماري هاي تيروئيد، کم کاري و پرکاري تيروئيد است که در زنان بيشتر از مردان مشاهده مي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 مزاياي صبحانه غني از پروتئين در جلوگيري از اضافه وزن

مطالعات جديد نشان مي دهد که مصرف روزانه صبحانه غني از پروتئين از جمله شير، تخم مرغ، گوشت و ماست مي تواند به کاهش وزن ناسالم نوجواناني که اضافه وزن دارند، کمک کند.

به گزارش مهر، در اين پژوهش ها محققان به مقايسه فوايد و مزاياي صبحانه اي با پروتئين معمولي و صبحانه اي با پروتئين بالا براي نوجواناني که اضافه وزن داشته و به طور معمول از خوردن صبحانه صرف نظر مي کنند، پرداختند.

«هيدر ليدي»، استاديار دانشگاه ميزوري آمريکا و سرپرست تيم تحقيق، در اين رابطه مي گويد: «محققان ما در مطالعات خود با اين ديدگاه که يک وعده صبحانه با پروتئين بالا مي تواند مديريت وزن افراد جواني که عادت به خوردن صبحانه ندارند را بهبود بخشد، به آزمايش و بررسي پرداختند.»

يافته هاي اين پژوهشگران نشان مي دهد صبحانه شامل ميزان بالاي پروتئين که حاوي 35 گرم پروتئين باشد، مي تواند مانع از افزايش چربي بدن شده، مصرف مواد غذايي روزانه را کاهش داده، حس گرسنگي را کم کرده و سطح گلوگز را ثابت نگه دارد. اين تيم تحقيق شرکت کنندگان نوجواني را که داراي اضافه وزن بوده و به طور معمول بين پنج تا هفت بار در هفته از خوردن صبحانه خودداري مي کردند، را به سه گروه تقسيم نمودند. گروهي از اين شرکت کنندگان تحت برنامه غذايي روزانه خوردن پروتئين معمولي در وعده هاي صبحانه قرار گرفتند و گروه ديگر با صبحانه هاي حاوي پروتئين بالا مورد تغذيه قرار گرفتند و در نهايت گروه سوم به حذف صبحانه بر حسب عادت خود ادامه دادند. اين شرکت کنندگان به مدت دوازده هفته تحت اين برنامه قرار داشتند.

در برنامه غذايي صبحانه گروه اول با ميزان پروتئين معمولي، شير، غلات و 13 گرم پروتئين گنجانده شده بود و برنامه غذايي صبحانه گروه دوم حاوي 35 گرم پروتئين بود.

«ليدي» در توضيح نتايج به دست آمده از اين بررسي ها مي گويد: «شرکت کنندگان نوجواني که تحت رژيم غذايي صبحانه پروتئين بالا قرار داشتند، مصرف موادغذايي شان در طول روز به ميزان 400 کالري کاهش پيدا کرد که باعث کم شدن توده چربي بدنشان شده بود در حالي که گروه هايي که صبحانه اي با پروتئين معمولي داشتند و يا گروه سوم که به حذف صبحانه خود ادامه داده بودند، همچنان بر چربي بدنشان افزوده شده بود.»

نتايج کلي اين تحقيقات نشان مي دهد، زماني که افراد صبحانه اي با پروتئين بالا مي خورند به طور ارادي مواد غذايي کمتري را در طول روز مصرف مي کنند.


 خبرپزشكي 

سردردها را جدي بگيريد

به گزارش ايسنا يک متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: آنوريسم مغزي نوعي بيرون زدگي بصورت حباب در جدار شريان‌هاي مغزي است که در حقيقت ناشي از ضعف در جداره آن‌ها است و بتدريج و به علت بالا بودن فشار در داخل عروق ايجاد مي‌شود.

عليرضا شيخي گفت‌: از آنجاکه جداره اين مناطق ضعيف‌تر از جداره طبيعي شريان‌ها مي‌شود، ممکن است پاره شده و سبب خونريزي مغزي شود.

وي تاکيد کرد: خونريزي داخل مغزي مي‌تواند در فضاي «ساب آراکنوئيد» اتفاق افتد و اين خون، همراه با مايع مغزي نخاعي بوده يا در داخل خود نسج مغز ايجاد مي‌شود، سردرد بسيار شديد و ناگهاني، علامت اين بيماري است.

اين متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات اظهار کرد: اين سردرد، بطور معمول بدون سابقه قبلي است و در بيماراني که از قبل سردردهاي معمولي داشته‌اند، اين سردرد بسيار شديدتر و متفاوت است.

وي علائم ديگر را شامل تغيير سطح هوشياري و حتي کما، اختلالات حرکتي در دست و پا، استفراغ و تشنج دانست.

شيخي، نخستين اقدام تشخيصي را انجام سي تي اسکن مغزي معرفي کرد و گفت: در موارد مشکوک، بررسي مايع مغزي نخاعي، نياز است و اگر پزشک به ضايعه عروق مغزي شک کند، اقدامات بعدي مانند سي تي اسکن و آنژيوگرافي ضروري است.

وي توضيح داد: امروزه روش درمان در آنوريسم‌هاي مغزي به دو نوع تقسيم مي‌شود که در روش اول از طريق عروق مغزي و بدون عمل جراحي و بازکردن جمجمه با استفاده از کاتتر و مواد مخصوص وارد شريان شده و آنوريسم را پيدا کرده و با تزريق مواد خاص يا بالون اين ضايعه عروق را مسدود مي‌کنند. اين متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات روش دوم را انجام عمل جراحي بررسي ضايعه عروق با استفاده از کليپس‌هاي مخصوص آنوريسم معرفي کرد و گفت: هر دو روش داراي فوايد و عوارضي است که بهتر است انتخاب روش بهتر با نظر پزشک معالج باشد.

بنا به گفته وي، در صورتي که اندازه آنوريسم بيش از سه ميلي‌متر باشد، بايد درمان شده و بسته شود و در صورتي که اولين آنژيوگرافي در بيمار منفي بود، بعد از آن بايد سي تي آنژيوگرافي شود و اگر منفي بود دو هفته بعد آنژيوگرافي تکرار شود.

شيخي، زمان جراحي را در اولين فرصت دانست و گفت: در مواردي که حال عمومي بيمار خوب نباشد و بيمار در حالت «ساب کما» (نزديک به کما) يا کما است، بايد انجام عمل جراحي تا به هوش آمدن بيمار به تعويق افتد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي