جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5078


آسم ،راه‌هاي تشخيص و درمان

رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران عنوان کرد
جرم‌گيري دندان اولين راه درمان


سهم 80 درصدي عفونت‌ها در مرگ و مير ناشي از سوختگي


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 آسم ،راه‌هاي تشخيص و درمان 

 به گزارش افرينش آسم عبارت است از انسداد قابل برگشت مجاري هوايي بزرگ و کوچک که به علت حساست به محرک هاي ايمونولوژيک و غيرايمونولوژيک ايجاد مي شود .بيماري تکرار شوند است و با حملات مکررسرفه، تنگي نفس ،و خس خس مشخص مي شود .حدود 5تا 10درصد کل کودکان دچار آسم مي شوندکه 80تا 90درصد موارد اولين حمله در 4تا 5سالگي است . سه عامل التهاب مخاطي ،انقباظ عضلاني و افزايش توليد موکوس ،در ايجاد بيماري نقش دارد.

آسم را مي توان به انواع زير تقسيم کرد .1.آسم آلرژيک: اين آسم در اثر تماس با گرده گياهان ، برخي غذاها ،پشم وپر حيوانات به وجود مي آيد . اين‌ها سابقه اگزما نيز دارند .

2.اسم غير آلرژيک :اين نوع آسم به دنبال تغييرات حرارتي محيط ،هواي سرد ،استنشاق بوها و مواد محرک و قاعدگي و استعمال دخانيات رخ مي دهد .

3.حالت شايعتر آسم کودکان که بر اثر دخالت عوامل داخلي و خارجي با هم است .

نكته-در بيش از 95درصد کودکان آسماتيک ،آسم ناشي از ورزش روي مي دهد (هواي گرم و خشک از محرک هاي عمده آسم است .

تشخيص

مهمترين وسيله تشخيص ،شرح حالاست . خس خس سينه ،سرفه ،تنگي نفس و دردهاي قفسه صدري از علايم شايع در طي حملات حاد است . ويزينگ در بين حملات هميشه و جود ندارد ولي وجود سرفه مدام (آسم سرفه اي )، سرفه هاي شبانه ،سرفه به دنبال فعاليت ،استفراغ موکوسي فراوان به دنبال سرفه ،و حملات سرفه در هواي سرد ،همگي دال بر بيماري آسم هستند . درد شکم به دليل استفاده از عضلات فرعي امري شايع است . با پيشرفت بيماري ،علايم زير تدريجا اضافه مي شوند .سيانوز ،استفاده از عضلات فرعي تنفسي ،کاهش صداي ريويي، بيقراري ،عدم توانايي صحبت کردن ،تعريق فراوان و...

راه هاي درمان

درمان اين بيمار، دو اصل مهم دارد:

الف) فرد مبتلا بايد بداند که آسم، يک بيماري مزمن است و ممکن است در طي زندگي او، به طور متناوب تشديد شود و نياز به درمان طولاني مدت داشته باشد، ولي خوشبختانه بيماري کاملاً قابل کنترل است.

ب) مساله بعدي اين است که اين بيماري صد در صد قابل درمان نيست، ولي قابل کنترل است و اگر کنترل نشود و درمان جدي گرفته نشود، مي تواند خطرناک و حتي کشنده باشد. اما اگر بيمار به پزشک خود اعتماد کند و دايم با پزشک در ارتباط باشد و بيماري خود را قبول کند و از آن نترسد (با توجه به اين بيماري حدود 10 درصد کل افراد جامعه را در برگرفته است)، کاملاً کنترل مي شود.

راه هاي درمان، بر سه اصل استوار مي باشد:

اول اينکه آسم و علت هاي ديگري که باعث تشديد آن مي شوند، به درستي توسط پزشک تشخيص داده شوند. چه بسا فردي، سال ها با تشخيص آسم تحت درمان قرار مي گيرد و بعداً پزشک متوجه مي شود که بيمار داروي نامناسبي مانند پروپروانولول يا ايندرال مصرف مي کرده که اين داروها، باعث تشديد بيماري آسم مي شوند و يا علت ديگري مانند ريفلاکس معده وجود دارد.

مساله بعدي سينوزيت مي باشد. بيمار بايد حتماً از علايم سينوزيت آگاه باشد و در صورت وجود ترشحات پشت حلق، به پزشک خود گزارش دهد تا پزشک نسبت به درمان آن اقدام کند.

سومين مساله تماس با مواد حساسيت زا مي باشد، مثل تماس با پرندگان، ادرار و مدفوع حيوانات، گرده هاي گل ها و گل کاري.

مسايل غير ريوي هم مي توانند باعث تنگي ريوي و بروز علايمي شبيه آسم شوند مانند نارسايي قلبي. حتي کم خوني مي تواند باعث تنگي نفس شود که بايد با علايم آسم افتراق داده شود.

در درمان هاي غير دارويي حذف آلرژن ها در مواقع لازم به نفع بيمار مي باشد و اگر بيماران بتوانند از محل آلوده به يک محل سالم نقل مکان کنند، بسيار خوب است. مساله بعدي تغذيه مي باشد، البته توصيه خاصي در مورد هيچ غذايي از طرف پزشک داده نمي شود و فقط عنوان مي شود که وقتي با مصرف هر غذايي احساس مي شود که مشکل تشديد مي گردد بايد از برنامه غذايي حذف شود در نتيجه غذاهايي را که ايجاد حساسيت مي کنند نبايد مصرف کرد مانند انواع فلفل، زعفران، کرفس، انگور و خربزه.

در درمان دارويي، داروها را به دو گروه عمده تقسيم بندي مي کند: گروه اول داروهايي هستند که موقع حمله ي آسم بايد مصرف شوند، مثل اسپري سالبوتامول که به وسيله آن بايستي سريعاً برونش باز شود.

توصيه مي شود که هر بيماري هميشه اسپري سالبوتامول را همراه داشته باشد و بهتر است با وسايل کمک اسپري مصرف شوند و چنانچه مشکل بيمار با اسپري برطرف نشود، حتماً به بيمارستان مراجعه کند.

گروه دوم داروهايي هستند که باعث جلوگيري از حمله آسم مي شوند، مانند داروهاي کورتون، انوع داروهاي خوراکي گشاد کننده برونش و اسپري هاي ترکيبي که اگر درست مصرف شوند، کم عارضه ترين انواع داروها مي باشند. در مورد اسپري بايد گفت که انواع اسپري به هيچ عنوان باعث عادت کردن نمي شود، ولي حتماً بايد به صورت صحيح استفاده شوند.

تهيه و تنظيم :نرگس عبدي فر


 رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران عنوان کرد
 جرم‌گيري دندان اولين راه درمان 

 
رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران، بالاترين آمار پوسيدگي دندان‌هاي کودکان بالاي 4 سال در کشورمان را مربوط به تهران دانست و گفت: هر ايراني به طور ميانگين 6دندان پوسيده، پُرشده و کشيده دارد. به گزارش آفرينش ، دکتر باقر شهني‌زاده در آستانه برگزاري دهمين کنگره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران با هدف آموزش، پيشگيري و ماندگاري درمان در دندانپزشکي که قرار است از 10 تا 13 شهريور در برج ميلاد برگزار شود، اظهار داشت: افراد 33 تا 48 سال در کشور بالاي 13 درصد پوسيدگي دندان دارند و همچنين بيشترين پوسيدگي دندان‌ها مربوط به استان سيستان‌وبلوچستان، بندرعباس و بندر بوشهر است.

وي با اعلام اينکه کودکان بالاي 4 سال در تهران بالاترين آمار پوسيدگي دندان را دارند، افزود: هر ايراني به طور متوسط 6 دندان پوسيده، پرشده و کشيده دارد. وي در ادامه به اهميت مسواک‌زدن اشاره کرد و گفت:مسواک خوب، مسواکي است که بعد از استفاده، موهاي برس آن به حالت اوليه برگردد و اگر غير از اين بود، نبايد از آن مسواک استفاده شود.

شهني‌زاده با تاکيد بر اينکه اگر يک دندان هم داشته باشيم مسواک زدن لازم است، افزود: مسواک زبر براي افرادي که دندان‌هاي پوسيده دارند بيشتر کارآيي دارد، زيرا بيشترين ميزان پوسيدگي بين دندان‌ها مشاهده مي‌شود.

وي در ادامه به اهميت استفاده از نخ‌دندان اشاره کرد و گفت: نخ‌دندان يک کار تفنني نيست، بلکه يکي از راههاي حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از نخ‌دندان است. رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران بر ضرورت جويدن غذا براي حفظ سلامت دندانها تاکيد کرد و گفت: کساني که رژيم غذايي نرم دارند، زمينه پوسيدگي دندانها در اين قبيل افراد بالاتر است.

شهني‌زاده همچنين بر استفاده از مسواک‌زدن بدون خيس کردن آن توصيه کرد و گفت: خيس شدن مسواک باعث مي‌شود که خميردندان در همان مرحله اول از دهان خارج شود. وي در ارتباط با استفاده از خلال دندان نيز گفت: هر نوع وسيله‌اي که به بافت دندان فرد آسيب مي‌رساند نبايد مورد استفاده قرار گيرد، ضمن اينکه معلوم نيست خلال دندان که از آن استفاده مي‌کنيم بهداشتي باشد.

رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران به موضوع جرم‌گيري دندانها اشاره کرد و گفت: جرم عبارت است از تجمع مواد رسوبي داخل دهان با مجموعه‌اي از ميکروب‌ها که باعث مي‌شود سلامت دندانها از بين برود. بر همين اساس ميزان خسارت جرم به دندانها به هيچ‌وجه قابل مقايسه با خسارت جرم‌گيري نيست.

وي افزود: هر دندانپزشک بر اساس آموزش‌هاي آکادميک که مي‌بيند موظف است پس از درمان درد دندان بيمار، حتما کار رئيس هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران عنوان کرد جرم‌گيري را براي او انجام دهد.

شهني‌زاده گفت: جرم‌گيري اولين درماني است که بايد انجام شود و دهاني که جرم داشته باشد در معرض خطر پوسيدگي دندانها قرار دارد.


 سهم 80 درصدي عفونت‌ها در مرگ و مير ناشي از سوختگي 

 به گزارش ْآفرينش ؛ ايرج نيکوکار، عضو هيئت مديره انجمن ميکروب شناسي در شانزدهمين همايش بين المللي ميکروب شناسي ايران ،با اشاره به بحث سوختگي به عنوان يکي از مباحث مطرح در همايش ميکروب شناسي اظهار داشت: سوختگي‌ها به صورت شخصي يا حوادث جمعي براي افراد اتفاق مي‌افتد و بيش از 80 درصد عفونت‌هايي که در بخش‌هاي سوختگي، رخ مي‌دهد علت مرگ و مير افراد بر اثر سوختگي است.

وي افزود: عفونت‌هاي ناشي از سوختگي به دليل باکتري‌ انيدوتوکسين در فرد به وجود مي‌آيد.

اين باکتري شوک‌هايي در بدن فرد ايجاد مي‌کند که در اصطلاح به آن شوک عفوني مي‌گويند و علت اصلي مرگ و مير در بخش‌هاي عفوني باکتري انيدو توکسين است.

عضو هيئت مديره انجمن ميکروب شناسي ادامه داد: يکي از معضلات ما در درمان عفونت‌هاي ناشي از سوختگي، مقاومت‌هاي آنتي‌بيوتکي است اين مقاومت‌ها هر روزه در بين بيماران مبتلا به عفونت‌هاي سوختگي افزايش مي‌يابد باکتري انيدو‌توکسين در قسمت‌هاي مختلف بيمارستان‌هاي سوختگي به خصوص در نقاط مرطوب مي‌تواند به راحتي رشد کند اين عفونت‌ها در بسياري از موارد، پس از بستري فرد در بيمارستان به وجود مي‌آيد در بيمارستان‌هاي سوختگي بايد سيستم کنترل عفونت، به دقت توسط تيمي با تجربه اجرا شود، همچنين بايد تدابير درماني آن به سرعت اتخاذ گردد هم اکنون براي درمان سوختگي، از عمل پيوند بافت از بدن بهره گرفته مي‌شود.


 خبرهاازعالم علم 

 تاثير هم نشيني با افراد شاد در درمان افسردگي

محققان در تحقيق جديد خود به اين نتيجه رسيدند که قرار گرفتن افراد مبتلا به افسردگي در کنار افراد شاد روند بهبود آنها را تسريع مي کند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه منچستر و دانشگاه وارويک دريافتند سپري کردن زمان با شخص افسرده نه تنها باعث سرايت اين بيماري به شخص سالم نمي شود، بلکه باعث بهبود حال فرد افسرده نيز مي گردد. به عبارت ديگر خلق و خوي خوب ممکن است مسري باشد اما خلق و خوي بد اين گونه نيست.

«توماس هاوس»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره بيان کرد: «شواهد بسياري از تاثير افراد بر روي يکديگر وجود دارد. ما سعي داريم که اين پديده را در زمينه افسردگي در افراد بزرگسال نيز مورد بررسي قرار دهيم.»

محققان براي انجام اين تحقيق به بررسي تاثيرات روابط افراد افسرده در بهبود روند بيماري آنها پرداختند. آنها در طول پژوهش هاي خود به اين نتيجه رسيدند که همجواري با افراد داراي خلق و خوي خوب احتمال ابتلا به افسردگي نوجوانان را تا 50 درصد کاهش مي دهد. اين موضوع در حالي اتفاق مي افتد که همزمان شانس بهبود افراد افسرده در طي دوره زماني 6 الي 12 ماهه تا اندازه 50 درصد افزايش خواهد يافت.

«هاوس» با تاکيد بر اين موضوع مي گويد: «داشتن دوستان با خلق و خوي خوب شانس بهبود يافتن بيماري افسردگي را دو برابر مي کند.»

البته در اين ميان نگراني هاي بسيار زيادي درباره ايجاد افسردگي در افراد عادي به واسطه مراوده با افراد افسرده نيز وجود دارد. دانشمندان فعال اين گروه تحقيقاتي به اين موضوع نيز رسيدگي کرده و به بررسي شرايط آن پرداخته اند. آنها در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيدند که بر خلاف تصور عمومي، افسردگي از شخصي به شخص ديگر منتقل نمي شود و افراد شاد با همراهي با افراد افسرده از وضعيت روحي آنها آسيب نخواهند ديد.


 خبرپزشكي 

 راهکارهايي موثر براي افزايش شير مادران

يک فوق تخصص نوزادان با تاکيد بر اينکه تشويق و آموزش به موقع مادران باعث افزايش نتايج شيردهي موفق مي‌شود، گفت: پزشکان و مراقبين بهداشتي در هر ويزيت پيگيري بايد به فکر ترکيبي از ارزيابي تغذيه با شير مادر، تشويق و آموزش به موقع باشند تا بتوانند نتايج شيردهي موفق را در مادران افزايش دهند.

دکتر رويا طاهري تفتي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: ناتواني مادر در توليد شير مثل باقي ماندن اجزاي جفتي، نارسايي اوليه هيپوفيز، ديابت، مصرف داروهاي خاص، جراحي پستان، ناتواني شيرخوار در تخليه شير مثل نارسايي و ناهنجاري‌هاي دهاني و اختلالات از جمله عواملي هستند که منجرم به سندروم شير ناکافي در مادران مي‌شود.

وي، مشکلات اجتماعي و رواني بويژه افسردگي را يکي از مشکلات بارز در دوران شيردهي دانست و اضافه کرد: تصميم‌گيري عجولانه در مورد نبود امکان تغذيه شيرخوار با شير مادر و تغذيه با بطري، وجود سابقه ناباروري به دليل عوامل هورموني، سن مادر (مادر نوجوان يا سن بالا)، بزرگ نشدن قابل ملاحظه پستان در طول بارداري، تغيير در رژيم غذايي مادر، تغيير در نوع صابون و عطر يا دئودورانت مادر (که باعث نبود تمايل موقتي شيرخوار به خوردن شير مي‌شود) و استرس از ديگر عوامل خطر مادري در بروز مشکلات شيردهي است که بايد به آن توجه زيادي شود.

طاهري تفتي يادآور شد: تغذيه شيرخوار در زماني که خواب آلود است يا تازه بيدار شده، تغذيه در سکوت و آرامش و بدون استرس، در آغوش گرفتن و نوازش شيرخوار، استفاده از حمام، اجتناب از بطري شير، دوشيدن دستي يا مکانيکي شير توسط مادر از ديگر راهکارهاي موثر در توليد شير و رشد بهتر در نوزادان است. وي مصرف انواع ويتامين‌ها براي مادران در دوران شيردهي را بسيار مهم و ضروري دانست و اظهار کرد : مکمل ويتامين و مواد معدني، ويتامين‌هاي محلول در چربي، ويتامين‌هاي محلول در آب، مولتي ويتامين‌ها، ذخاير آهن و مکمل فلورايد مي‌تواند در اين زمينه بسيار موثر باشد. همچنين شيرخواران نارس و کم وزن نياز به ريز مغذي‌هايي نظير آهن و روي دارند که با تغذيه تکميلي زودتر فراهم مي‌شود.

اين فوق تخصص نوزادان با اشاره به اين مطلب که از شير گرفتن سريع نوزاد خطر بروز ماستيت (التهاب پستان) در مادر را افزايش مي‌دهد، تصريح کرد: تغذيه در شب اغلب آخرين وعده‌اي است که بايد قطع شود. گاه قطع ناگهاني شير مادر به علت بيماري شديد مادر يا جدايي طوولاني مدت مادر و شيرخوار لازم مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي