جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5081


اروميه 24شهريور ماه جاري ميزبان سومين جشنواره انگور خواهد بود


زورخانه سيدالکريم باقرشهر افتتاح شد


راه‌اندازي متروي هشتگرد در گرو800ميلياردريال اعتبار


دهقان نيري مجددا به عنوان رياست شوراي شهر صالحيه انتخاب شد


خبــر


در استان


 اروميه 24شهريور ماه جاري ميزبان سومين جشنواره انگور خواهد بود 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

معاون خدمات شهري شهردار اروميه گفت: 24 تا 28 شهريورماه جاري اين شهر، ميزبان سومين جشنواره انگور خواهد بود.

مهرداد سلامتي با بيان اينکه امسال اين جشنواره به صورت فراملي برگزار خواهد شد، افزود: دهکده ساحلي چي‌چست اروميه امسال نيز ميزبان اين جشنواره بزرگ است.

وي معرفي توانمنديها، حفظ و نشان دادن آداب و رسوم منطقه به گردشگران داخلي و خارجي، شناساندن انواع گونه‌هاي انگور آذربايجان غربي و نشان دادن نقش انگور در اقتصاد، کشاورزي، گردشگري و صنعت و کار آفريني را از اهداف برگزاري اين جشنواره عنوان کرد و ادامه داد: برگزاري آيين مراحل توليد شيره انگور، مراحل پخت رب، توليد عرق بادرنجبويه، روش توليد کشمش محلي به نام سبزه و نحوه خشکاندن آن، برگزاري جشنواره بدون نايلکس، برگزاري تئاتر خياباني به زبان ترکي از جمله برنامه‌هاي در نظرگرفته شده براي سومين جشنواره انگور اروميه به شمار مي‌روند.

وي اظهار کرد: کميته‌ها و کارگروههاي ويژه جشنواره از چندماه گذشته تشکيل و اقدامات لازم براي آماده سازي مکان برگزاري جشنواره انجام شده است.

سلامتي ادامه داد: طراحي نمادين ميدان اصلي جشنواره، طراحي و ساخت کلبه‌هاي سنتي، طراحي و توليد کيسه‌هاي پارچه اي با هدف فرهنگسازي و اجراي جشنواره بدون نايلکس، تهيه بسته‌هاي تبليغاتي و اطلاع رساني، طراحي و توليد لباسهاي سنتي اروميه براي استفاده در جشنواره از جمله برنامه‌هايي است که ستاد اجرايي سومين جشنواره انگور در اين مدت آنها را انجام داده است.

معاون خدمات شهري شهردار اروميه گفت: اميدواريم با برگزاري اين جشنواره شاهد حضور پرشور گردشگران داخلي و خارجي بوده و گامي ارزنده در راستاي رونق صنعت گردشگري اروميه برداريم. سالانه افزون بر 240 هزار تن انگور از 50 رقم از جمله حسيني، دانه بلند، ريش بابا، کشمشي، خليلي ياقوتي، قرمز در آذربايجان غربي به خصوص اروميه برداشت مي‌شود که اين ويژگي اين منطقه به ويژه اروميه را به نام شهر انگور در سراسر کشور و حتي منطقه معرفي کرده، ويژگي خاصي که چند سالي است منجر به برگزاري جشنواره ملي انگور مي‌شود .


 زورخانه سيدالکريم باقرشهر افتتاح شد 

 شهرري- رضا فغاني

به گزارش خبرنگار آفرينش، هم‌زمان با آخرين روزهاي هفته دولت با حضور مسئولين لشکري و کشوري و استقبال گسترده ورزشکاران و ورزش دوستان زورخانه سيدالکريم(ع) افتتاح شد. در اين مراسم شهردار باقرشهر اظهار داشت: خيلي خوشحالم در هفته‌اي که مزين به نام بزرگ‌مرداني چون شهيد رجايي و شهيد باهنر هست با افتتاح مکاني مقدس و معنوي، برگ زريني ديگر در کارنامه مديريت شهري باقرشهر قرار گرفت. استاد فرج با تشکر از حضور مسئولين کشوري و لشکري اظهار داشت: امروز مکاني افتتاح مي‌شود که در آن با ذکر اهل‌بيت عصمت و طهارت عليه‌السلام مرام پهلواني و جوانمردي آموزش داده مي‌شود و خداوند اجري معنوي به همه عزيزاني که در اين مراسم حضور دارند عطا فرمايد.

وي با اشاره به پروژه‌هاي در دست احداث شهرداري اظهار داشت: اين پروژه بااعتباري بالغ‌بر دو و نيم ميليارد تومان به بهره‌برداري رسيد. مساحت کل ملک 750 مترمربع و مساحت اعياني آن 600 مترمربع مي‌باشد. شهردار باقرشهر گفت :اين پروژه حدوداً 16 ماه پيش با حضور فرماندار و امام‌جمعه محترم باقرشهر کلنگ‌زني شد و خيلي خوشحاليم که بعد از اين زمان امروز شاهد بهره‌برداري و افتتاح اين پروژه هستيم.

استاد فرج با تشکر از زحمات و همراهي اعضاي شوراي اسلامي باقرشهر تأکيد کرد :پروژه‌هاي خوبي براي شهر در حوزه‌هاي مختلف از ‌جمله امداد و نجات، ورزش، ساماندهي آب‌هاي سطحي، ميدان ميوه و تره‌بار و… در نظر گرفته‌شده است که ان شاء‌اله آنها را هم به حول و قوه الهي با حضور شما عزيزان در دهه مبارک فجر افتتاح خواهيم کرد.

وي در پايان از تمامي زحمات مجموعه شهرداري و شوراي اسلامي باقرشهر در ساخت اين پروژه تشکر و قدرداني نمود. لازم به ذکر است اين مراسم با حضور مهر عليزاده رئيس فدراسيون بين‌المللي ورزش‌هاي زورخانه‌اي و باستاني ، براتلو معاون امنيتي انتظامي استاندار تهران ، سردار قرباني فرمانده لشکر 25 کربلا،سردار مير اسماعيلي، دکتر جمالي پور معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان ري ،شهردار و اعضاي شوراي اسلامي باقرشهر و ساير مسئولين برگزار شد.


 راه‌اندازي متروي هشتگرد در گرو800ميلياردريال اعتبار 

 ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

قائم مقام شرکت عمران شهرهاي جديد کشور گفت: تکميل و راه‌اندازي مترو گلشهر - هشتگرد نياز به 800 ميليارد ريال اعتبار دارد که تامين آن نياز به حمايت جدي دولت دارد.

محمود ميريان در حاشيه افتتاح 5 هزار واحد مسکن مهر در شهر جديد هشتگرد در جمع خبرنگاران، گفت: راه‌اندازي مترو در شهر جديد هشتگرد يکي از برنامه‌هاي اولويت دار شرکت عمران شهرهاي جديد کشور به منظور برخورداري مردم اين شهر، شهرستان ساوجبلاغ و حتي شهرهاي مجاوراز امکانات حمل و نقل مناسب و نيز رونق يافتن اوضاع اقتصادي و سرمايه‌گذاري توسط بخش خصوصي در شهر جديد هشتگرد است. وي اظهار کرد: اعتبارات سال جاري براي تکميل اين طرح مهم و حياتي در شهر جديد هشتگرد پاسخگو نيست و تامين اعتبار مورد نياز براي 20 درصد از عمليات اجرايي آن نياز به تامين اعتبار از سوي دولت در قالب تکميل طرحهاي نيمه تمام در سال 95 دارد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر مترو شهر جديد هشتگرد يکي از پيشرفته ترين خطوط تکميلي مترو در شهرهاي جديد کشور را تشکيل مي‌دهد گفت به رغم وعده‌هاي داده شده به مردم که متروتا پايان سال 93 آماده بهره برداري مي‌شود ولي به دليل کمبود اعتبار اين نياز ضروري منطقه محقق نمي‌شود.


 دهقان نيري مجددا به عنوان رياست شوراي شهر صالحيه انتخاب شد 

 بهارستان- ذبيح ا.. اصغري

در راستاي اجراي قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي كشور شوراي شهر صالحيه دومين دور از انتخابات داخلي هيئت رئيسه خود را برگزار نمود.

به گزارش خبرنگار ما از بهارستان، اعضاي شوراي اسلامي شهر صالحيه دردوره چهارم فعاليت خود نسبت به ديگر شهرهاي همجوار در راستاي اتحاد و همدلي و نيز اتفاق نظر براي سرعت بخشيدن به اقدامات زيربنايي شهر تعامل قابل توجهي را با مجموعه شهري داشته که همين عامل منجر به تحولات عظيمي در سطح شهر شده است. نماينده مردم شهرستان رباط کريم و بهارستان در مجلس شوراي اسلامي نيز ضمن قدرداني از تلاشهاي شوراي شهر صالحيه گفت: اگر ما صادقانه به عملکرد شوراي شهر و شهرداري صالحيه در اين دوره بپردازيم بي‌انصافي است نگويم که اين منتخبين به عهد و پيماني که در اولين روز کاري خود بستند پايبند و وفادار بودند. ابراهيم نکو در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اظهار خرسندي از انتخاب مجدد رياست شوراي شهر به سمت خود اظهار داشت: آراي مردم به عنوان يک امانتي ارزشمند در نزد ما منتخبين است و بايد با رفتار و عملکرد خود بتوانيم درقبال حسن اعتماد ولي‌نعمتان اصلي خود که همانا مردم مي‌باشند سربلند باشيم.

نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي به جايگاه شوراي شهر و روستا پرداخت و افزود: شوراي شهر به دليل انتخاب از سوي مردم داراي جايگاهي بسيار ارزشمند و قانوني برخوردار مي‌باشد و همين امر براي منتخبين فرصت ارزشمندي است تا با گامهاي بلند خويش خدمتي ماندگار را از خود به يادگار بگذارند.


 خبــر 

 رونمايي از 5 طرح نوآورانه در سومين رويداد «اميد» اتاق بازرگاني اصفهان

اصفهان - راعي

در سومين رويداد اميد اتاق بازرگاني اصفهان، از 5 طرح نوآورانه با موضوعات مختلف رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، اين رويداد شامگاه دوشنبه 9 شهريور با هدف معرفي محصولات و خدمات نوآوارنه و همچنين معرفي ظرفيتهاي توليدي و خدماتي فعالان اقتصادي در راستاي توجه به درون‌زايي اقتصاد مقاومتي در محل سالن همايشهاي بين المللي اتاق بازرگاني اصفهان برگزار گرديد که طي آن 5 طرح نوآورانه در زمينه هاي مختلف رونمايي شد و مجريان طرح در مدت زمان 10 دقيقه به معرفي اثر خود براي حضار پرداختند. از ويژگي رويداد اميد اين است که از زمان آغاز توضيحات مجري هر طرح، تايمر روي صفحه نمايش شمارش معکوس را آغاز مي کند و بدين شکل با اخطار اتمام 10 دقيقه در زمان مقرر برنامه به شکلي کاملا برنامه ريزي شده و دقيق پيش مي‌رود.

ساوجبلاغ به شهرک صنعتي جديدي نيازدارد

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

استاندارالبرز در مراسم افتتاحيه طرح‌هاي صنعتي شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت: 48 مجوز سرمايه‌گذاري جديد در شهرستان ساوجبلاغ صادر شده است. ايرج موفق رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز نيزبا بيان اينکه محدوديت زير ساخت شهرستان سبب کاهش صدور مجوز در ساوجبلاغ شده است، افزود: بايد شهرک صنعتي جديدي در شهرستان ساوجبلاغ احداث و به بهره‌برداري برسد.

موفق با اشاره به اينکه در مجموع 2 طرح در شهرستان‌ ساوجبلاغ به بهره‌برداري مي‌رسد، گفت:طرح‌هاي صنعتي نظرآباد با سرمايه‌گذاري 41 ميليارد تومان زمينه اشتغال 76 نفر را فراهم مي‌کند. وي با تاکيد بر اينکه نبايد با ايجاد شهرک صنعتي منطقه را دچار مشکل کنيم، خاطرنشان کرد:75 پروانه بهره‌برداري در ساوجبلاغ صادر شده است که اين مهم سبب سرمايه‌گذاري 971 ميليارد توماني و اشتغال‌زايي 9 هزار و 300 نفر شده است. موفق با اشاره به اينکه 10 مجوز توسعه براي واحدهاي توليدي در اين منطقه صادر شده است، تصريح کرد:ايجاد اشتغال پايدار در اين منطقه عملياتي مي‌شود.

فعاليت معادن در شمال ساوجبلاغ ناهنجاري‌هاي اجتماعي و زيست محيطي را به دنبال دارد

ساوجبلاغ - محمدرنجبرکهن

رييس اداره محيط زيست شهرستان ساوجبلاغ گفت: فعاليت معادن در شمال شهرستان ساوجبلاغ تخريب سيماي محيط زيست را به دنبال دارد و همين امر باعث اعتراض اهالي روستاهاي اين منطقه شده است.

به گفته مسئولان حفاظت محيط زيست شهرستان ساوجبلاغ بخش عظيمي از اراضي ملي ارتفاعات شمالي شهرستان ساوجبلاغ «از چمبورک هيو تا ارتفاعات برغان» به دليل دارا بودن ماده معدني به ويژه سنگ لاشه از سوي سازمان صنعت، معدن و تجارت در حال واگذاري به اشخاص حقيقي است. محمدجواد نيک‌کار در اين خصوص گفت: در سال هاي اخير به دليل کمبود مصالح رودخانه‌اي فعاليت معادن در اين منطقه افزايش يافته است پس از بررسي هاي کارشناسان اداره حفاظت محيط زيست شهرستان مشخص شده است که در اين منطقه ده معدن فعال و نيمه فعال وجود دارد.

انعقاد تفاهم‌نامه همکاري ميان شهرداري اهواز و دانشگاه علوم پزشکي

اهواز - خبرنگار آفرينش

جلسه انعقاد تفاهمنامه همکاري شهرداري اهواز و دانشگاه جندي شاپور با حضور سيد خلف موسوي، ايدني رييس دانشگاه علوم پزشکي، خدادادي قائم مقام دانشگاه جندي شاپور، دارابي معاون مالي اداري شهرداري، شمخاني معاون خدمات شهري شهرداري و حاتمي مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري اهواز برگزار شد.

شهردار اهواز در خصوص انعقاد تفاهمنامه مذکور گفت: اين تفاهمنامه درراستاي سياستهاي کلي ابلاغي مقام معظم رهبري به منظور بهبود وضعيت بهداشتي درماني و ارتقاء شاخصهاي دسترسي به خدمات و عدالت در سلامت ميان شهرداري اهواز و دانشگاه جندي شاپور منعقد مي‌شود.


 در استان 

 شکارچي متخلف درمنطقه ممنوعه کوه سفيد دماوند دستگير شد

دماوند - ايرج صادقعلي

سرپرست اداره حفاظت محيط زيست دماوند از دستگيري متخلف شکار غير مجاز يک قطعه فاخته وحشي در منطقه شکار ممنوع کوه سفيد دماوند خبر داد.

عباس ميرزاکريمي در گفت وگو با آفرينش افزود: مأموران يگان حفاظت محيط زيست در حين گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع کوه سفيد متوجه خودرويي شدند که يک قبضه سلاح کمرشکن در داخل آن وجود داشت.

وي با بيان اينکه خودرو مذکور توسط مأمورين اين يگان متوقف شد، افزود: طي بازرسيهاي صورت گرفته از خودرو يک قبضه سلاح کمرشکن دو لول ساچمه‌زني کاليبر 12، 26 عدد فشنگ ، يک عدد دوربين چشمي و لاشه يک قطعه فاخته وحشي از خودرو کشف و ضبط شد.

ميرزاکريمي گفت: پس از تشکيل پرونده، متخلف براي رسيدگي و سير مراحل قانوني تحويل مقامات قضايي شد. منطقه ممنوعه کوه سفيد در استان تهران و سمنان قرار داشته و سطح شهرستان دماوند را مي‌پوشاند که مساحت اين منطقه در حدود 150 هزار هکتار است.

از انواع گونه‌هاي شاخص جانوري اين منطقه مي‌توان به قوچ، ميش، کل، بز، گرگ، روباه و گونه هايي از جمله جوندگان اشاره کرد. از رودخانه‌هاي مهم اين منطقه رودخانه دوآب و شاه بلاغي مي‌باشد. اين منطقه در حوزه جنوبي شهرستان دماوند، شمال گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده جاجرود و غرب شهرستان فيرزکوه واقع شده است.

با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات؛

نخستين آزمايشگاه کارت هوشمند کشور در پرند بهره‌برداري شد

رباط کريم - ذبيح ا.. اصغري

با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات فاز اول نخستين آزمايشگاه کارت هوشمند کشور در محل شهرک صنعتي پرند به بهره‌برداري رسيد.

به خبرنگار ما با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و معاونين وي، نماينده مردم شهرستان‌هاي رباط کريم و بهارستان در مجلس شوراي اسلامي و فرماندار شهرستان رباط کريم فاز اول نخستين آزمايشگاه کارت هوشمند کشور در محل شهرک صنعتي پرند به بهره‌برداري رسيد. محمود واعظي که همزمان با ششمين روز از هفته دولت به شهرک صنعتي پرند از توابع شهرستان رباط کريم سفر کرده بود، با بازديد از مرکز تحقيقات صنايع انفورماتيک، فاز اول نخستين آزمايشگاه کارت هوشمند کشور را در اين مرکز مورد افتتاح و بهره‌برداري قرار داد. وي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر و هفته دولت، با اشاره به پيشينه مرکز تحقيقات صنايع انفورماتيک اظهار کرد: اين مرکز 24 سال قبل و توسط 53 شرکت بخش خصوصي تاسيس شده و تاکنون کارهاي بسيار بزرگي در اين مجموعه انجام شده است. واعظي با بيان اينکه بازار هدف ما براي عرضه توليدات کالاهاي حوزه ICT ايران نيست، بيان کرد: در بخش ICT مي‌توانيم با توليد محصولات باکيفيت و استاندارد، محصولات خود را به کشورهاي ديگر صادر کنيم. وي بر لزوم ارتباط مستمر دانشگاه‌ها با آزمايشگاه‌هاي بخش خصوصي بيان کرد: آزمايشگاه‌هاي موجود در کشور را بايد به نگاه بلندمدت و کاربردي ديد و در اين بخش بايد از تجربيات گذشته و دانش و فناوري ديگر کشورها استفاده کرد، چراکه مي‌تواند مثمر ثمر باشد. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات بيان کرد: 16 آزمايشگاه بسيار پيشرفته در اين مرکز وجود دارد و تقريبا همه محصولات و تجهيزات الکترونيکي، IT، مخابراتي و حتي لوازم خانگي و مصرفي در اين آزمايشگاه‌ها مي‌تواند مورد ارزيابي قرار گيرد. وي ادامه داد: متخصصين بسيار خوبي در مرکز تحقيقات صنايع انفورماتيک فعاليت مي‌کنند، اين مجموعه نياز به حمايت بيشتر دولت دارد تا توسعه يابد و تجهيزات و آزمايشگاه‌هاي آن به روز شده و ارتقا يابد.

واعظي تصريح کرد: بايد از ظرفيت مرکز تحقيقات صنايع انفورماتيک براي آزمايش محصولات و تجهيزاتي که وارد کشور مي‌شود استفاده کنيم، چراکه با سرمايه‌گذاري زيادي اين آزمايشگاه‌ها در اين مجموعه مستقر شده‌اند.

نماينده مجلس:

نبايد به بهانه احياي درياچه اروميه، کشاورزي را تعطيل کنيم

اروميه – خبرنگار آفرينش

يکي از نمايندگان اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: نبايد به بهانه احياي درياچه اروميه کشاورزي آذربايجان غربي را به تعطيلي بکشانيم. نادر قاضي پور درجلسه شوراي اداري آذربايجان غربي که با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد با بيان اينکه معيشت مردم آذربايجان غربي وابسته به کشاورزي است، افزود: مردم اين منطقه براي حيات و معيشت خود به صنعت کشاورزي وابستگي شديد دارند نبايد به بهانه احياي درياچه اروميه کشاورزي را تعطيل کنيم.

وي با بيان اينکه فعال شدن کارگروه احياي درياچه اروميه و اتخاذ تصميمات درست، منطقي و مطابق با مقتضيات آذربايجان غربي يکي از مهمترين انتظارات و مطالبات مردم اين استان است، گفت: متاسفانه سدهاي باراندوز و نازلو را به بهانه احياي درياچه اروميه تعطيل کرده‌اند در حالي که درآمد استان از کشاورزي بوده و حيات و ممات آذربايجان ‌غربي بدان وابسته است.

قاضي پور با انتقاد از تاخير در روند اجراي طرح ملي راه‌آهن مراغه – اروميه عنوان کرد: براساس وعده‌هاي مسئولان کشوري قرار بود در سال 88 مردم اروميه از راه‌آهن و قطار بهره مند شوند اين در حالي است که اين طرح هنوز به سرانجام نرسيده است. نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي به مشکلات توسعه‌اي استان در بخشهاي مختلف اشاره کرد و افزود: درآمد سرانه و سطح کيفي امکانات بهداشتي همچنين شاخص سواد در اين استان پايين است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي