جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084


صالحي: دست بردن در محتواي برجام همه چيز را برهم خواهد ريخت


عراق جنگنده‌هاي اف-16 خود را براي مقابله با داعش عملياتي کرد


سرمقاله

رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه چک:
حل معضل تروريسم نيازمند همفكري و همكاري كشورهاي جهان است

آمانو در نشست فصلي شوراي حکام بيان کرد؛
تاييد عدم انحراف در فعاليت هاي هسته اي ايران


لاوروف: ارسال تجهيزات به دمشق را پنهان نمي کنيم


اولاند: آغاز پروازهاي اطلاعاتي فرانسه بر فراز سوريه


استراليا: تجارت با ايران پس از لغو تحريم ها رونق مي گيرد


ماندگار بر جريده عالم


ميز خبر


يك نكته از هزاران


 صالحي: دست بردن در محتواي برجام همه چيز را برهم خواهد ريخت 

 علي اکبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي در حاشيه بهره‌برداري از تقاطع غير هم‌سطح ورودي اصلي منطقه هسته‌اي اصفهان در جمع خبرنگاران، افزود: قرارداد ساخت دو نيروگاه هسته‌اي با روس‌ها از حدود يک سال پيش وجود داشته و اکنون مقدمات کار آغاز شده است.

به گزارش ايسنا ، رييس سازمان انرژي اتمي ايران با بيان اين که سومين نيروگاه هسته‌اي کشور نيز تا دو سال آينده کلنگ‌زني مي‌شود، اضافه کرد: اقدامات حوزه هسته‌اي در کشور به صورت خودجوش، قائم به امکانات ذاتي و با استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي و نيروهاي انساني کشور در حال انجام است.

صالحي به ورود مجلس شوراي اسلامي به موضوع برجام اشاره کرد و گفت: به هر حال مجلس اختيار خود را دارد و تشخيص خود را مي‌دهد.

او با تأکيد بر اين که نظراتش درباره ورود مجلس به برجام کاملا شخصي است، اضافه کرد: يک بار معاهده NPT در مجلس به تصويب رسيد و به تبع آن پادمان و بازرسي‌ها نيز تصويب شد. لذا در چارچوب معاهده NPT و پادمان با طرف مقابل يعني آژانس بين المللي انرژي اتمي به مشکلاتي برخورديم.

رييس سازمان انرژي اتمي کشور با بيان اين که هر معاهده تکليفي را ايجاد مي‌کند، گفت: به زعم طرف مقابل، ايران قصوراتي را در انجام تکاليفش در بحث هسته‌اي داشته است و در قضيه توافق اين قصورات حل شده است. حال اين سؤال مطرح مي‌شود که حالا که اين اختلافات حل شده، بايد به تصويب مجلس برسد؟ که جواب خير است.

صالحي با تأکيد بر اين که اين برجام به سرانجام خود خواهد رسيد، افزود: برجام در جهت حفظ منافع ملي به تصويب رسيده است و خدشه‌اي به حاکميت ما وارد نشده است.

وي با بيان اين که ادعا نمي‌کنيم که برجام ايده‌آل باشد، گفت: سايت هسته‌اي نطنز، فردو، آب سنگين اراک تعطيل نشده و هم‌چنان به فعاليت خود ادامه خواهند داد. رييس سازمان انرژي اتمي کشور تصريح کرد: با توجه به اين که برجام به تصويب رسيده و ديگر قابل مذاکره مجدد نيست، بررسي مجلس شوراي اسلامي و دست بردن در محتواي برجام همه چيز را برهم خواهد ريخت.

صالحي خاطرنشان کرد: اگر در مجلس تفسير شود که ايران در مسائل مربوط به توافق هسته‌اي با 1+5 اشتباه کرده است، همه چيز از دست خواهد رفت و در اين صورت هم چوب را خورديم هم پياز را.


 عراق جنگنده‌هاي اف-16 خود را براي مقابله با داعش عملياتي کرد 

 فرمانده نيروي هوايي عراق اعلام کرد، جنگنده‌هاي اف-16 اين کشور که از آمريکا خريداري شده،‌ براي نخستين بار در جنگ با داعش عملياتي شده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه،‌ ژنرال انور حمه امين، فرمانده نيروي هوايي ارتش عراق در يک کنفرانس خبري در بغداد گفت: ‌15 حمله هوايي در چهار روز گذشته عليه مواضع داعش صورت گرفته و از اين تسليحات هوشمند در اين عمليات استفاده شده
است.

خالد العيبدي، وزير دفاع عراق نيز گفت: اين حملات نتايج پرباري را براي ما به دنبال داشته است و اين جنگنده‌ها مي‌توانند در عمليات‌هاي بعدي ارتش عراق عليه داعش به خوبي مورد استفاده قرار گيرند.فرمانده نيروي هوايي ارتش عراق ادامه داد،‌ اين جنگنده‌هاي اف- 16 در استانهاي صلاح الدين و کرکوک مورد استفاده قرار گرفتند.


 سرمقاله 

 حلقه مفقوده تحقق اقتصاد مقاومتي

حميدرضا عسگري

اقتصاد مقاومتي شاه بيت تحولات كشور در چشم اندازهاي توسعه محور مي‌باشد، چرا كه با تحقق و حركت بر ريل آن مي‌توان انتظار داشت كه جاني دوباره در تن اقتصاد كشور به وجود آيد. تكيه بر نيروهاي داخلي و بهره گيري از توان بومي مهمترين بخش مورد تاكيد اين اقتصاد است كه هدف اصلي آن باروري اقتصاد داخلي، افزايش اشتغال، رشد و پيشرفت در صنايع مادر، دورشدن از اقتصاد نفتي و... مي‌باشد. ارتباط مستقيم صنعت و اقتصاد در اين الگو بيش از هر مولفه ديگري رخ مي‌نمايد. چراكه با راه افتادن چرخ‌هاي صنعت با بهره گيري از توان و سرمايه داخلي، مي‌توان اميدوار بود كه در آينده اقتصادي با پشتوانه و غير وابسته داشته باشيم.

اما متاسفانه حلقه اتصال و پل ارتباط ميان اين اقتصاد و صنعت، در ميان مشغله‌ها و برنامه‌هاي اجرا نشده در برنامه‌هاي متعدد توسعه طي سال‌هاي گذشته مفقود شده و توجه كافي به آن نمي‌شود. آفتي كه اجراي اقتصاد مقاومتي را تهديد مي‌كند، مسئله دانش و پيوند آن با صنعت مي‌باشد. پيشرفت علمي زماني زمينه را براي توسعه اقتصادي يک کشور فراهم مي‌کند که اين دانش با صنعت پيوند خورده و تبديل به صنايعي کارا شود. مي‌توان گفت، حلقه مفقوده در اقتصاد مقاومتي همين موضوع است.

طبق تعريف سازمان همکاري اقتصادي و توسعه جهاني، "اقتصاد دانش بنيان اقتصادي است که بر اساس توليد و توزيع و کاربرد دانش و اطلاعات شکل گرفته و سرمايه‌گذاري در دانش و صنايع دانش پايه مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد. صنايع دانش بنيان نيز صنايعي است که در آن‌ها سطح بالايي از سرمايه‌گذاري به ابداع و نوآوري اختصاص مي‌يابد و فن‌آوري‌هاي کسب شده با شدت بالايي مصرف مي‌شوند و نيروي کار از تحصيلات عالي برخوردار است".

با نگاهي کوتاه به شاخص‌هاي اقتصاد دانش بنيان، متوجه شکاف و فاصله زياد ميان ايران و بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا مي‌شويم. چراكه با وجود سرعت بالاي رشد علمي کشورمان که حدود 11 برابر متوسط جهاني است و حتي در برخي حوزه‌ها، رتبه اول منطقه را از آن خود کرده‌ايم، هنوز نتوانسته‌ايم اقتصاد کشور را از وابستگي‌هاي وارداتي و آفت‌هاي نفتي كه مهمترين اهداف اقتصاد مقاومتي مي‌باشند، نجات دهيم.

اما براي رسيدن به اين هدف نياز به اعتماد و تمرکز بر روي شرکت‌هاي دانش‌بنيان است که بتوانند تهديدهاي موجود در اين حوزه‌ها را با کمک گرفتن از دانش به شکوفايي رسانده و با تمرکز بر اين استراتژي، علاوه بر خودکفايي کشورمان در بسياري از کالاها حتي بتوانيم از ابزار نفت براي قدرت نمايي درجهان استفاده نماييم.

از سوي ديگر پايين بودن بهره‌وري عوامل توليد تاثير گسترده‌اي بر تمام مولفه‌هاي اقتصادي دارد. در حقيقت بهره‌وري عوامل توليد در شرکت‌هاي دانش‌بنيان، سبب کاهش هزينه تمام شده محصولات شده و علاوه بر افزايش استفاده مردم از کالاهاي داخلي، مزيت رقابتي در قيمت جهت صادرات در بازارهاي جهاني را فراهم مي‌کند. 

با اين روش نه تنها مسير توسعه و پيشرفت کشورمان هموار مي‌شود، بلکه مديريت چالش‌هاي اقتصاد داخلي و احتمالا تحريم‌هاي خارجي کاري سهل و آسان خواهد شد.

لازمه اين امر نگاه ويژه دولت به سرمايه گذاري در پيوند بين صنعت و علم مي‌باشد و در اين مسير بايد موجب سرمايه گذاري بخش خصوصي گردد. ورود بخش خصوصي در اين عرصه موجب صلابت علمي و افزايش توان صنعتي كشور خواهد شد و به موجب آن اقتصاد كشور با تعادلي منطقي رشد خواهد كرد و ديگر كفه ترازوي درآمدهاي كشور به سمت خام فروشي نفت و مشتقات آن سنگيني نخواهد كرد.

اقتصاد مقاومتي درپي آن است كه فساد‌هاي پيچيده شده به دور اقتصاد كشوررا مرتفع نمايد تا روزنه‌هاي تنفس آن را فراهم سازد و به بهره گيري از توان علمي صنعت، ريشه اقتصاد كشور را تقويت نمايد. درطي چند سال گذشته ديديم كه عملاً به جاي آن‌که نفت براي ما به عنوان ابزاري براي تهديد باشد، با آن ما را تهديد كرده‌اند و فسادهاي فراواني از سوي برخي فرصت طلبان دراين حوزه رخ داده است. بايد پذيرفت كه پيشرفت علم هيچگاه فساد انگيز نخواهد بود و صنعت و اقتصادي كه با اين مولفه پيوند بخورند قطعاً از گزند آفت‌ها و مفاسد مختلف مصون خواهند ماند و سير پيشرفت را ادامه خواهند داد.


 رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه چک:
 حل معضل تروريسم نيازمند همفكري و همكاري كشورهاي جهان است 

 
رييس جمهوري با اشاره به ارتباط و پيوستگي تحولات در دنياي امروز، خواستار همفکري و همکاري کشورهاي جهان به منظور حل معضلاتي نظير گسترش تروريسم و پيامدهاي آن شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني، رييس جمهوري در ديدار «لوبو مير زائورالک» وزير خارجه جمهوري چک، از مداخله برخي کشورها در امور داخلي کشورهاي ديگر و نگاه ابزاري به خشونت و تروريسم به عنوان دو مشکلي که پيامدهاي منطقه اي و جهاني دارد ياد کرد و گفت: کشورهايي که داراي قدرت و امکانات هستند نبايد بخاطر گسترش نفوذ منطقه‌اي و يا هر بهانه ديگري نظرات خود را بر کشورهاي ديگر تحميل کرده و در مسايل داخلي آنها دخالت کنند.

رييس جمهوري تبعيض و بي عدالتي، تحقير نژادي، ديني و قومي و نااميدي در دستيابي به يک زندگي مطلوب را از جمله دلايل گرايش و جذب جوانها به گروه هاي تروريستي دانست و اظهارداشت: گروه‌هاي تروريستي وقتي نمي‌توانند با منطق و استدلال مردم را جذب کنند از طريق ايجاد جو رعب، وحشت و ترور خود را تحميل مي کنند.

روحاني افزود: در دنياي امروز معضلات منطقه‌اي در همان منطقه باقي نمي‌ماند و بلافاصله آثار آن در ساير نقاط دنيا نمايان مي شود که اثر طبيعي و فوري آن آوارگي مردم بي‌پناه است. رييس شوراي عالي امنيت ملي تجربه کشورمان در مقابله با گروه‌هاي تروريستي و همچنين حضور ميليونها پناهجو از کشورهاي منطقه را خاطرنشان ساخت و گفت: جمهوري اسلامي ايران با وجود تنگناهاي اقتصادي در مقاطعي از ميليون‌ها پناهجو پذيرايي کرده و اين دولت با اختصاص 400 هزار صندلي شرايط را براي تحصيل فرزندان مهاجرين افغاني فراهم نموده است.

رييس جمهوري تاکيد کرد: شناسايي ريشه‌هاي تروريسم منوط بر تاييد اين واقعيت از سوي همه کشورهاست که گروه‌هاي تروريستي ابزار خوبي براي پيشبرد اهداف نيستند و بايد همه کشورها بر يکسان و مساوي بودن ارزش انسانها صحه بگذارند و براي کشته شدن هزاران شهروند سوري و عراقي همان قدر اهميت قايل شوند که براي کشته شدن شهروندان آمريکايي و غربي ناراحت مي شوند.

روحاني ادامه داد: اگر همه کشورها داراي حقوق برابر باشند، مداخله در امور داخلي کشورها محکوم شود و همه دست در دست يکديگر با تروريسم مبارزه کنند، راه حل مبارزه با معضلات موجود دور از دسترس نيست.

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به قدمت مناسبات و ظرفيت هاي فراوان دو کشور در عرصه هاي اقتصادي، علمي، سياسي و گردشگري، گفت : بايد شرايط را براي حضور و مشارکت فعالانه‌تر بخش‌هاي خصوصي دو کشور ايران و چک به منظور تامين منافع مشترک فراهم کنيم. روحاني افزود: ايران در سالهاي اخير در عرصه‌هاي علمي نظير نانو، آي سي تي و بيوتکنولوژي گام هاي بلندي برداشته است و شرکت هاي بسيار خوبي در ايران مشغول فعاليت هستند که مي توانند با شرکت هاي چک در اين عرصه ها همکاري داشته باشند.

رييس جمهوري جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي دو کشور را زمينه خوبي براي توسعه گردشگري توصيف کرد و گفت: ارتباط ملت هاي دو کشور مي تواند پايه خوبي براي تبادلات فرهنگي و سياسي باشد.


 آمانو در نشست فصلي شوراي حکام بيان کرد؛
 تاييد عدم انحراف در فعاليت هاي هسته اي ايران 

 'يوکيا آمانو' مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در آغاز نشست فصلي شوراي حکام آژانس با بيان اينکه همچنان راستي آزمايي و عدم هرگونه انحراف در فعاليت هسته اي ايران تحت توافقنامه پادمان را تاييد مي کنم، خواستار تخصيص بودجه اضافي براي اجراي برجام شد. به گزارش ايرنا، آمانو در نشست فصلي شوراي حکام درباره جلسه اضطراري آژانس که 25 اوت برگزار شد، افزود: هيات آژانس به من اين اجازه را داد تا انجام راستي آزمايي و نظارت بر تعهدات مربوط به هسته اي ايران تحت برنامه جامع اقدام مشترک را که مورد توافق 6 قدرت جهاني و ايران به نتيجه رسيد، به عهده بگيرم.

مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره اجراي پروتکل الحاقي توسط ايران اضافه کرد: همانطور که در برنامه جامع اقدام مشترک (بر جام ) ذکر شده است، ايران پروتکل الحاقي را اجرا خواهد کرد و طبق آن، آژانس دسترسي بيشتر به اطلاعات و سايت هاي ايران خواهد داشت.

وي تصريح کرد: اجراي پروتکل الحاقي يک پيش نياز ضروري است که آژانس قادر به ارائه تضمين معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعاليت هاي هسته اي اعلام نشده در ايران است.

آمانو اظهار داشت: همچنين تحت برجام، ايران اقدامات شفاف سازي را انجام مي دهد که آژانس را قادر مي سازد درک بهتري از برنامه هسته اي ايران داشته باشد.

وي درباره 'نقشه راه' که با 'علي اکبر صالحي' رييس سازمان انرژي اتمي ايران به امضا رساند، نيز گفت: در 14 ژوئيه ، من يک نقشه راه براي روشن شدن مسايل مهم در مورد گذشته و حال برنامه هسته اي ايران با آقاي صالحي امضا کردم.

وي افزود: طبق نقشه راه در 15 اوت، توضيحات و اسناد مرتبط به روشن شدن مسايل برجسته و موضوع هاي قابل ملاحظه در گذشته و حال توسط ايران به آژانس ارائه شد و ما در حال بررسي اين اطلاعات هستيم تا بعد از آن سوالاتمان را در 15 سپتامبر به ايران ارسال کنيم.

مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در بخشي سخنان خود بار ديگر اين ادعا را همچنان مطرح کرد که 'آژانس هنوز در موقعيتي نيست که يک تضمين معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعاليت هاي هسته اي اعلام نشده در ايران ارائه دهد.'

مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي در بخش ديگري از بيانيه خود اعلام کرد: در گزارشي که من در ماه اوت به هيات مديره دادم ، تحت برنامه هاي موجود برنامه اقدام مشترک و همچنين کارهاي مقدماتي و پياده سازي برجام، آژانس براي ارائه کار احتياج به هزينه هاي بيشتر براي نظارت و تاييد برنامه هاي هسته ايران دارد.

وي ادامه داد: در بودجه سال 2016 هيچ تغييري به وجود نيامده است براي همين، بلافاصله بعد از کنفرانس عمومي آژانس (14 سپتامبر) با کشور هاي عضو براي اختصاص بودجه اضافي در خصوص اجراي بر جام توسط آژانس رايزني مي کنم و مايلم از همه دولت هاي عضو درخواست کنم که در اين موقعيت که آژانس نياز به هزينه هاي اضافي در رابطه با ايران دارد، کمک کنند.


 لاوروف: ارسال تجهيزات به دمشق را پنهان نمي کنيم 

 
النشره: وزير خارجه روسيه گفت: مسکو هيچ گاه مساله تجهيز دمشق به تجهيزات نظامي براي مبارزه با تروريسم را پنهان نکرده‌ است.سرگئي لاوروف، رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه در سخناني در پاسخ به جان کري، همتاي آمريکايي خود تصريح کرد: ما هرگز و به هيچ وجه تجهيز دمشق به سلاح‌هاي نظامي براي مبارزه با تروريسم را پنهان نکرده‌ايم.

پيشتر وزير خارجه آمريکا در تماس تلفني با همتاي روسي خود از گزارشات منتشر شده درباره افزايش حضور نظامي روسيه در سوريه ابراز نگراني کرد.لاوروف همچنين خاطرنشان کرد که زود است در مورد مشارکت روسيه در عمليات نظامي در سوريه صحبت شود.وزارت امور خارجه روسيه نيز پيشتر نگراني‌هاي آمريکا را در مورد آنچه واشنگتن حضور نظامي روس‌هاي در سوريه مي‌داند، بي پايه و اساس دانست.


 اولاند: آغاز پروازهاي اطلاعاتي فرانسه بر فراز سوريه 

 
اسکاي نيوز: رئيس‌جمهوري فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي از تصميم کشورش براي انجام پروازهاي اطلاعاتي بر فراز سوريه جهت آماده کردن مقدمات حمله به داعش خبر داد.

فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه در کنفرانس خبري که در پاريس برگزار شد، اعلام کرد: فرانسه ازسه شنبه پروازهاي اطلاعاتي‌اي را جهت کسب اطلاع درباره محل‌هاي فعاليت داعش در سوريه انجام خواهد داد تا در زمينه عليه حمله عليه اين گروه تروريستي فراهم شود. وي افزود: مدارک قوي در دست داريم که نشان مي‌دهد داعش در سوريه براي حمله به برخي کشورها غربي نقشه کشيده است.

پيش از اين نيز دولت فرانسه و انگليس اعلام کرده بودند که قصد دارند حملاتي را عليه داعش در سوريه انجام دهند. اولاند درباره اوضاع آوارگان سوري نيز با تاکيد بر اينکه حق پناهندگي از اصول اصلي در فرانسه است، گفت: فرانسه تا 2 سال آينده 24 هزار آواره سوري را اسکان مي‌دهد و اين اقدام در چارچوب طرح تقسيم آوارگان ميان کشورهاي اروپايي است.


 استراليا: تجارت با ايران پس از لغو تحريم ها رونق مي گيرد 

 
ايرنا: وزير امور خارجه استراليا، گفت که ارزش تجارت بين استراليا و ايران در گذشته بيش از يک ميليارد دلار بوده که به 360 ميليون دلار کاهش يافته و در دوران پس از لغو تحريم ها مي تواند بار ديگر ترميم شود.شبکه خبري 'اي.بي.سي' با اشاره به اين که محصولات کشاورزي حجم گسترده اي از صادرات استراليا به ايران را تشکيل مي داد، به نقل از بيشاپ نوشت: دامنه مناسبات تجاري کانبرا – تهران اگر تحريم هاي سازمان ملل به عنوان بخشي از توافق هسته اي با آمريکا برداشته شود، گسترش مي يابد.

اي.بي.سي نوشت: توافق ايران و آمريکا، در يک فرايند پشتيباني کنگره آمريکا و تصويب آن را لازم دارد تا تحريم هاي اين کشور خاورميانه برداشته شود.براساس اين گزارش، اغلب تجارت کشاورزي، خارج از تحريم هاي آمريکا و استراليا عليه ايران وجود دارد.وزير امور خارجه استراليا نيز پيش بيني کرد مناسبات استراليا و ايران در بخش خدمات، فناوري و معدن مي تواند گسترش يابد.


 ماندگار بر جريده عالم 

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

تصميمات هيجدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هيجدهم

دانشگاه فن آوري مالزي-جوهُر- مالزي

1434 هجري قمري/ 12 تا 13 مارس 2013

تصميم درمورد موضوع 2.1 از دستور جلسه:

(پيش نويس برنامه)

(مصوب) FUIW/E.C.18/2013/D.1.2 NO.

قسمت اول

شوراي اجرايي،

• با ملاحظه تصميم (FUIW/E.C.18/2013/D.11.)NO. که توسط شوراي اجرايي در رابطه با دستور کار اجلاس هيجدهم جاري به تصويب رسيده است؛

• با بررسي پيش نويس برنامه اجلاس جاري، همان طور که در سند (تقريبي) FUIW/E.C.18/2013/1.2)NO. گنجانده شده است؛

• با ملاحظه بررسي هايي که صورت گرفته است،

تصميمات زير اتخاذ شد:

• برنامه اجلاس هيجدهم همان طور که در سند (مصوب)

NO.FUIW/E.C.18/2013/1.2. گنجانده شده است به تصويب رسيد.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس هيجدهم

دانشگاه فن آوري مالزي-جوهُر- مالزي

1434 هجري قمري/ 12 تا 13 مارس 2013

تصميم درمورد موضوع 1.1 از پش نويس دستورکار:

پيش نويس دستورکار

(مصوب) NO.FUIW/E.C.18/2013/D.1.1

شوراي اجرايي،

• هماهنگ با ماده (II-11)، پاراگراف رويه اي «2» از اساسنامه اتحاديه؛

• با بررسي پيش نويس دستورکار هيجدهمين اجلاس شوراي اجرايي، آن طور که درسند (تقريبي) NO.FUIW/E.C.18/2013/ 1.1 گنجانده شده است، و

• با ملاحظه بررسي هاي صورت گرفته؛

تصميم هاي زير اتخاذ شد:

• دستورکار هيجدهمين اجلاس همان طور که درسند ( مصوب FUIW/E.C.18/2013/1.1)NO. گنجانده شده است تصويب شد، و ضميمه گزارش نهايي گرديد.


 ميز خبر 

 ديک چني: ايراني‌ها تنها برنده توافق هسته‌اي هستند

معاون رئيس‌جمهور پيشين آمريکا گفت که تنها برنده توافق هسته‌اي ايراني‌ها هستند.

به گزارش ايسنا، ديک چني معاون جرج بوش رئيس‌جمهور پيشين آمريکا در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني فاکس نيوز در پاسخ به اين سوال که چرا در کتاب خود، توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را با توافقي مقايسه کرده است که در آن با آدولف هيتلر مماشات شده بود؟ گفت: بله، من اين مقايسه را کردم. اگر به توافق هسته‌اي با ايران نگاه کنيد مي‌بينيد که تنها برنده اين توافق، ايراني‌ها هستند. آنها هر چيزي را که مي‌خواستند بدست آوردند.

ديک چني ادامه داد: بازندگان اين توافق آمريکا، دوستان و هم‌پيمانان آمريکا در منطقه يعني اسرائيلي‌ها و سعودي‌ها و ديگران هستند. به نظر من نتيجه کلي اين توافق تغيير دادن بسيار زياد توازن قدرت در منطقه، به نفع ايراني‌هاست.

قطر هم به يمن نيروي زميني اعزام کرد

همزمان با ورود نيرويي 1000 نفري قطري به يمن با تجهيزات نظامي گسترده، جنگنده‌هاي امارات دست به حملات هوايي جديدي عليه تجمعات حوثي‌ها زدند.

به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، اين نيروها که تعداد آنها بالغ بر 1000 سرباز است با تجهيزات نظامي سنگين، موشک و تجهيزات پيشرفته ارتباطي از طريق گذرگاه مرزي وديعه در مسير خود به سمت استان مأرب يمن هستند. قرار است نيروهاي جديد ديگري نيز به نيروهاي قطري ملحق شوند.

خبرنگار الجزيره در يمن اعلام کرد، اين نيروها وارد خاک عربستان شده و در راه رفتن به يمن هستند. با ملحق شدن اين نيروها به نيروهاي ائتلاف سعودي، تعداد آنها به 10 هزار سرباز مي‌رسد.


 يك نكته از هزاران 

 درحالي که همه مي دانيم توسعه گردشگري چه ميزان مي تواند در راستاي کاهش فقر، توزيع ثروت، عدالت و برابري، توسعه مناطق کمتر توسعه يافته و توانمندسازي جوامع محلي به كشور كمك كند، اما متاسفانه هنوز نتوانسته ايم از اين ظرفيت بهره بگيريم.

در حال حاضر سالانه حدود 60 هزار توريست از طريق تور و به صورت سازمان يافته به کشور سفر مي کنند که براي همين تعداد هم ما اغلب امكانات رفاهي همچون هتل ستاره دار مناسب و كافي در شهرهاي مختلف نداريم!!

بايد ظرفيت ها و زيرساخت هاي گردشگري نظير فرودگاه ها و هتل ها را به درجه اي برسانيم که وقتي از دستيابي به 20ميليون گردشگر در افق 1404 سخن به ميان مي آيد، چندان دور از ذهن نباشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي