جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084


چرا صداي ما از آنچه خودمان مي‌شنويم متفاوت است؟


چند درخت در کره زمين وجود دارد؟


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 چرا صداي ما از آنچه خودمان مي‌شنويم متفاوت است؟ 

 
صداي درون سر شما يک دروغ است. آنچه که هنگام باز کردن دهان و سخن گفتن از صداي خود مي‌شنويد، به شکل کاملا متمايزي بم‌تر از آن چيزي است که همه‌ي اطرافيان شما مي‌شنوند؛ و در اين ميان مقصر هيچ‌کس نيست جز استخوان جمجمه‌ي شما! به بيان ساده‌تر، نحوه شنيدن صداي خودتان کاملا بستگي به شيوه‌ي لرزش جمجه‌تان دارد

زماني که صحبت مي‌کنيد، صداي شما از قسمت پاييني گلو نشات مي‌گيرد به اين ترتيب که هواي خارج شده از ريه‌ها، باعبور از تارهاي صوتي شما آن‌ها را به منظور توليد صوت به ارتعاش در مي‌آورد. اين صوت در مرحله‌ي بعدي توسط حنجره تقويت شده و با حرکات زبان و لب‌ها به خود شکل گرفته و در قالب کلمات خارج مي‌شود. در نهايت صوت خارج شده دوباره اتمسفر محيط را به ارتعاش درآورده تا اينکه بالاخره وارد کانال گوش مخاطب شما شده و موجب تحريک پرده صماخ و ساختارهاي گوش دروني شخص شود. اين ساختارها سپس امواج آنالوگ را به پالس‌هاي الکتريکي تبديل کرده و براي تفسير به مغز ارسال مي‌کنند

در هر حال بايد در نظر داشت که گوش داخلي تنها به دريافت اصواتي که منبع خارجي دارند بسنده نمي‌کند. ارتعاشات ناشي از تحرکات درون بدن شما نيز قادرند اين ساختارهاي شنوايي را به فعاليت وا داشته و حالت مشابهي ايجاد نمايند. بنابراين زماني که شما شروع به صحبت کردن مي‌کنيد، لرزش سريع تارهاي صوتي در حقيقت باعث مي‌شود تمام استخوان جمجمه شما به تبعيت از آن دچار ارتعاشات خفيفي شود.

بن هارنسبي، پروفسور شنوايي سنجي در دانشگاه واندربيلت مي‌گويد:

زماني که صحبت مي‌کنيد، تارهاي صوتي موجود در گلوي شما به لرزش در مي‌آيد که باعث مي‌شود پوست، جمجمه و حفره‌ي دهاني به تبع آن مرتعش شوند. ما اين ارتعاش را بعنوان صداي خودمان دريافت و تفسير مي‌کنيم.

اما اصوات به هيچ‌وجه به آن سادگي که بر بستر استخوان حرکت مي‌کنند در بستر هوا منتقل نمي‌شوند. اين مقاومت اضافي که توسط هوا بوجود مي‌آيد موجب مي‌شود فرکانس امواج ارسالي افت کرده و گام صداي دروني که مي‌شنويد با کاهش روبرو شود. بناي بر اين مساله، نوعي اثر بازخوردي شکل مي‌گيرد که باعث تحريک پرده صماخ از هر دو سمت خواهد شد. پرده‌ي صماخ در اين فرآيند هم صداي خارجي ناشي از ارتعاش هواي محيط را دريافت کرده و هم فرکانس‌هاي دريافتي از بستر جمجمه را تفسير مي‌کند.

اين اثر نمايانگر اين حقيقت است که شما بصورت مستقيم و مستقل به هيچ وجه قادر نخواهيد بود صداي خودتان را بصورت خارجي بشنويد. به اين دليل که گوش‌هاي شما از نظر موقعيت در قسمت پشت دهان قرار گرفته‌اند، اصوات خروجي از دهان شما بايد ابتدا به اشيا موجود در محيط برخورد کرده، بازتاب يابد و به گوش‌تان برسد. اين مساله نيز به نوبه‌ي خود موجب کاهش انرژي امواج خارجي رسيده به گوش خواهد شد که نتيجه‌ي اين تحريف، پايين‌تر بودن تن صداي شنيده شده توسط خودتان نسبت به آنچه که سايرين از شما مي‌شنوند خواهد بود

اين دو تن صداي متفاوت داخلي و خارجي، در مرحله‌ي بعد توسط مغز ترکيب شده و به يک سيگنال صوتي واحد بدل مي‌شوند که شما آن را بعنوان صداي شخصي خود مي‌شناسيد که البته اندکي باس اضافي در بر دارد. مايکل کلي، نويسنده‌ي "قدرت صداي خود را بشناسيد" مي‌گويد:

شما صداي خود را در قالب استريو (هوا و استخوان) مي‌شنويد؛ در حالي که ساير افراد تنها حالت مونوي صداي شما را از طريق هوا دريافت مي‌کنند. بنابراين درست به همين دليل است که تصور مي‌کنيد صدايي شبيه به جيمز ارل جونز داريد اما آنچه در حقيقت و عمل وجود دارد، يک افتضاح اساسي براي شنيدن در هنگام حمام کردن شماست! بنابراين توصيه مي‌کنيم در صورتي که مي‌خواهيد صداي واقعي خود را بشناسيد، از يک دستگاه ضبط صوت با کيفيت کمک بگيريد. مسلما اگر تا به حال اين آزمايش را انجام نداده باشيد (که البته بعيد است) واکنش جالب توجهي از شما سر خواهد زد.

منبع:zoomit.ir


 چند درخت در کره زمين وجود دارد؟ 

کليد تخمين تازه استفاده از داده هاي دقيق زميني است. اين تيم اطلاعات مربوط به تراکم درختان از 400 هزار قطعه جنگل در اطراف جهان را جمع آوري کرد.

براساس تازه ترين ارزيابي علمي توسط يک دانشگاه معتبر در آمريکا، در حال حاضر کمي بيش از سه تريليون - سه هزار ميليارد - درخت در کره زمين وجود دارد.

به گزارش بي بي سي، اين رقم هشت بار بزرگتر از بهترين تخمين قبلي است که در آن شمار درختار زمين حداکثر 400 ميليارد رقم زده شده بود.

تخمين تازه را توماس کروتر و همکارانش از دانشگاه ييل آمريکا تهيه کرده اند، که حاصل ترکيب مجموعه اي از داده هاي جمع آوري شده در زمين با عکس هاي ماهواره اي است.

اين تيم به نشريه علمي نيچر گفت که مجموع تازه به معني وجود بيش از 420 درخت در ازاي هر يک انسان است.

اين رقم اصلاح شده اکنون مبناي طيف وسيعي از کاربردهاي پژوهشي را تشکيل خواهد داد - از مطالعات درباره زيستگاه حيوانات و گياهان براي يافتن تنوع زيستي گرفته، تا مدل هاي تازه آب و هوايي؛ البته به اين دليل که درختان نقشي مهم در زدودن دي اکسيد کربن از اتمسفر بازي مي کنند.

او افزود:‌ "ما وضعيت سيستم جنگل هاي جهان را به ارقامي که براي مردم قابل درک است و دانشمندان مي توانند از آن استفاده کنند توصيف کرده ايم، ارقامي که فعالان محيط زيست و سياست گذاران مي توانند درک و استفاده کنند."

اين به دکتر کروتر و گروه او امکان داد مدلي بهتر براي تعبير آنچه در تصاوير ماهواره اي مي بينند بسازند. عکس هاي ماهواره اي در نشان دادن ابعاد جنگل ها ابزار خيلي مفيدي هستند اما در آشکار کردن شمار درختان موثر نيستند.

دانشمندان مي گويند از تقريبا 3 تريليون و 40 ميليارد درخت، 1.39 تريليون در نواحي استوايي و زيراستوايي هستند، 0.61 تريليون در نواحي معتدل و 0.74 تريليون در جنگل هاي شمالي - نوار بزرگ درختان سوزني که پايين تر از قطب شمال زمين را دور مي زند - قرار دارند.

آنها مي گويند که در واقع بيشترين تراکم در جنگل هاي شمالي ديده مي شود.

آنچه اين مطالعه به خوبي روشن مي کند نفوذ انسان در شمار درختان زمين است. اين تيم تخمين مي زند که بشر سالانه 1.5 ميليارد درخت را قطع مي کند، و در عوض شايد سالانه حدود 5 ميليارد درخت تازه کاشته شود.

دکتر هنري گليک نويسنده اصلي اين گزارش گفت: "ميزان خالص نابودي، حدود يک سوم درصد (0.33 درصد) شمار کنوني درختان در سراسر جهان است."

او گفت:‌ "اين کسر غيرقابل اعتنايي به نظر نمي رسد و احتمالا بايد دليل کافي در اختيارمان بگذارد تا به تاثير واقعي نابودي جنگل ها در تغيير اکوسيستم هاي زمين پي ببريم."

"و با توجه به رشد جمعيت انسان، در جاهايي که نابودي درختان اغلب به توليد چوب و تبديل زمين براي زراعت مرتبط است، ممکن است شاهد بالاتر رفتن اين رقم نابودي هم باشيم."

مقايسه اي با تخمين هايي که از جنگل هاي کهن وجود دارد نشان مي دهد که انسان ممکن است از زمان عصر يخ، يعني حدود 11 هزار سال قبل، تقريبا سه تريليون درخت را نابود کرده باشد.

دکتر کروتر به بي بي سي نيوز گفت:‌ "اروپا زماني تقريبا به طور کامل پوشيده از يک جنگل عظيم بود و حالا تقريبا کاملا پوشيده از مزارع و علفزارهاست. انسان کنترل کامل تراکم درختي را در دست دارد."

دکتر ناتالي پتورلي از انجمن جانورشناسي لندن گفت که بعيد است اين مطالعه آخرين تلاش براي برآورد شمار درختان جهان باشد.

او به مرکز رسانه اي علوم بريتانيا گفت:‌ "شايد مهم باشد اذعان کنيم که اين اولين تخمين هاي توليد شده توسط دکتر کروتر و همکارانش از داده هايي استخراج شده که عمدتا در اروپا و آمريکاي شمالي جمع آوري شده است، و اطلاعات خيلي کمي از آن در حوضه کنگو، چينِ، استراليا يا هند جمع آوري شده است."

او گفت:‌ "تخمين قبلي از شمار درختان در جهان 400 ميليارد بود. تخمين جديد سه هزار ميليارد است. در اين مطالعه حاشيه خطا زياد است بنابراين شمار واقعي مي تواند بين اين دو باشد - يا شايد حتي ده بار بزرگتر."

منبع عصر ايران


 عجيب و جالب 

 تصويري جالب از کشف خرگوش دريايي

شباهت بسيار اين جانور به خرگوش باعث شده است تا نام خرگوش دريايي را به خود اختصاص دهد.

sea bunnies يک نوع کرم دريايي است که بسيار شبيه به خرگوش است. اين کرم که در رنگ هاي سفيد و نارنجي ديده شده است داراي دو گوش و دمي کوچک و بسيار جالب است که اين موجود را شبيه به خرگوش مي کند.

پارس ناز : اين موجود آبزي زيبا و ديدني که خرگوش دريايي ناميده مي شود همانند يک حيوان خانگي پشم آلود و با گوش هايي زيبا همواره در آب هاي ساحلي ژاپن و فيليپين در ميان ساير آبزيان دريايي جلب توجه مي کند.

ترس هاي متفاوت و عجيب

در اين ميان برخي افراد با ترسهاي عجيبي مانند ترس از دلقکها هم خود را آزار مي‌دهند که در اين گزارش به برخي از آنها اشاره شده است.

1- ترس از رنگ زرد(Xanthophobia)

افرادي که به Xanthophobia دچارند ممکن است از هر چيز با رنگ زرد مانند خورشيد، گل ميخک و رنگ زرد بترسند. تهاجمي‌ترين عوارض اين ترس ممکن است ترس طاقت‌فرسا از عبارتهاي به رنگ زرد باشد.

2- ترس از پنير(Turophobia)

مبتلايان به Turophobia معمولا پنير را با يک خاطره آسيب زا همراه مي‌دانند. افرادي که از پنيرها از چدار گرفته تا موزارلا مي‌ترسند اغلب با ديدن يک تکه پنير فرار مي‌کنند. برخي ممکن است از يک نوع خاص پنير هراس داشته باشند و براي برخي ديگر همه انواع آن ترسناک است.

3- خواب هراسي(Somniphobia)

خواب هراسي اغلب شامل ترس بيش از حد و غيرمنطقي از خوابيدن است. اين افراد ممکن است از اين جهت از خواب بترسند که آنرا با مرگ همراه بدانند. همچنين اين هراس مي‌تواند در نتيجه احساس عدم کنترل يا کابوسهاي مداوم شبانه باشد. اين افراد حتي ممکن است به خاطر ترس از دست دادن زمان نخوابند.

4- ترس از دلقکها (Coulrophobia)

Coulrophobia يک ترس نسبتا رايج بوده و معمولا در کودکان ديده مي‌شود. اغلب از دلقکهاي ترسناک در فرهنگهاي مختلف استفاده مي‌شود. ترس از دلقکها در ميان اشخاص مشهور مانند دانيل رادکليف و جاني دپ نيز ديده شده است.

دپ در مورد ترس خود گفته است: با وجود لبخندهاي رنگي دلقکها غيرممکن است بتوان تشخيص داد که آيا واقعا شاد هستند يا مي‌خواهند صورت شما را گاز بگيرند.

5- ترس از درختان(Hylophobia)

Hylophobia شامل يک ترس غيرمنطقي از درختان و جنگل است. اين هراس اغلب در اثر مواجهه با فيلمها و داستانهايي در کودکي است که شامل جنگلهاي ترسناک بوده‌اند. بسياري از مبتلايان هيچگاه از اين ترس خلاص نشده و هر گونه ورود به يک محيط خوش منظره مي‌تواند منجر به تشويش شود. اضطراب اين افراد تنها با فکر کردن در مورد جنگلها افزايش مي‌يابد.

6- ترس از ناف(Omphalophobia)

Omphalophobia ترس از ناف است. مبتلايان به اين هراس از لمس ناف خود يا ديگران مي‌ترسند. اين ترس اغلب با بند ناف و رحم مادر مرتبط است. افراد با اين هراس تنها با ديدن و تفکر در مورد ناف مي‌ترسند.

7- ترس از خارج بودن از محدوده تماس تلفني با تلفن همراه(Nomophobia)

نام اين ترس از بودن در منطقه بدون پوشش‌دهي تلفن همراه پنج سال قبل ابداع شد. طبق پژوهشهاي اخير، بيش از نيمي از ساکنان انگليس به اين هراس دچارند. اين هراس با از دست رفتن آنتن، تمام شدن شارژ يا مشاهده نکردن تلفن همراه تحريک مي‌شود.

8- هراس از باران(Ombrophobia)

افراد مبتلا به Ombrophobia از ترس غيرعادي از باران برخوردارند که حملات شديد اضطراب به همراه دارد. تصور مي‌شود که اين هراس با چند عامل تحريک مي‌شود که از آن جمله مي‌توان به اين امر اشاره کرد که هميشه به کودکان گفته مي‌شود در باران بيرون نروند چرا که مريض خواهند شد. باران همچنين اغلب با افسردگي همراه است.

9- ترس از پاپ(Papaphobia)

ترس از پاپ يا مقام پاپي خيلي رايج نيست. اين هراس با Hierophobia يا ترس از اين مقام مرتبط است. اين هراس اغلب با يک آسيب مرتبط با پاپ تحريک مي‌شود.

10- ترس از بهشت(Uranophobia)

مبتلايان به اين هراس از آسمان و زندگي پس از مرگ مي‌ترسند. اين ترس ممکن است با اين ايده تحريک شود که انسان پس از زندگي مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.


 آيا مي دانيد؟ 

 آيا مي دانيد مورچه در مايکروويو زنده مي‌ماند

آيا مي دانيد دود سيگار موجود در محيط بيشتر از مواد قندى در پوسيدگي دندان کودکان نقش دارد

آيا مي دانيد نمک از 5 هزار سال پيش در سفره ما انسانها بوده است

آيا مي دانيد کره زمين از 102 عنصر بوجود آمده و اين 102 عنصر در بدن انسان وجود دارد

آيا مي دانيد اگر در 1 سال هيچ مگسي نميرد حجم مگس‌هاي متولد شده با حجم زمين برابر ميشود

آيا مي دانيد تعداد چيني‌هاي که انگليسي بلدند، از آمريکايي‌هاي که انگليسي بلدند، بيشتر است

آيا مي دانيد وزن کوه يخي متوسط الحجم 20 ميليون تن است

آيا مي دانيد که در تهران روزانه 27 نفر به خاطر الودگي هوا جان خود را از دست مي دهند.

آيا مي دانيد قدمت انرژي تاريک در فضا به 9 ميليارد سال ميرسد

آيا مي دانيد ناخن‌هاي انگشتان دست، تقريبا چهار برابر ناخن‌هاي پا رشد مي‌کنند

آيا مي دانيد دلفين‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب يک چشمشان را باز مي‌گذارند

مدافع كهنه كار

بسياري از گونه‌هاي جانوري براي بقا و انجام رفتارهاي زيستي خود، محدوده مشخصي به نام قلمرو را انتخاب و از آن حفاظت مي‌کنند. مارمولک خشمگين اين تصوير هم تلاش کرده از قلمرو کوچک خود در پارک ملي توران در برابر يک پژوهشگر دفاع کند.

اين مارمولک که آگاماي سروزغي توراني نام دارد از خانواده آگاماهاست و در ايران، شمال افغانستان، شرق قفقاز، قزاقستان و احتمالا استان آستراخان در شمال درياي خزر يافت مي شود. طول بدن آگاماي سروزغي توراني که بزرگ ترين گونه در جنس خود است به 24 سانتي متر مي رسد. مشخصه بارز اين مارمولک، دهان قرمز و پوسته هاي نازک چين دار اطراف دهان است که در حين دفاع از قلمرو و در فصل توليد مثل به شکلي کاملا هشداردهنده در معرض نمايش رقبا و دشمنان طبيعي قرار مي گيرد. مرداد سال گذشته آکادمي علوم چين و جمعي از محققان دانشگاه مک ـ کواري سيدني با جمع آوري 92 آگاماي سروزغي، تغييرات رنگ اين پرده پوستي آويخته را از طريق طيف سنجي نوري مورد مطالعه قرار دادند.

نتايج اين تحقيقات هنوز منتشر نشده اما بدون ترديد ارائه آن مي تواند برخي از رازهاي قلمروطلبي و رفتارهاي اجتماعي متفاوت اين گونه را آشکار نمايد. تمام ژن هاي موجود در هسته سلولي اين نوع آگاما بتازگي شناسايي و چنين نتيجه گيري شده که آرايش ژن ها در اين گونه شبيه ساير مهره داران است، اما آنزيمي که فعاليت هاي شيميايي را کاتاليز مي کند، عملا دستخوش تغييرات زيادي شده است. دانشمندان باور دارند شناخت کامل ژن ها مي تواند شرايط تکامل نژادي اين گونه را بخوبي تشريح کند. اين مارمولک بيشتر در مناطق بياباني با تپه هاي ماسه و پوشش گياهي اندک شامل گز، طاق و قيچ زندگي مي کند و مطالعات نشان داده پايه غذايي اين گونه بيشتر از آن که گياهي باشد، جانوري است. اين مارمولک با تغذيه از انواع حشرات از جمله آفات گياهي مانند ملخ ها مي تواند نقشي اساسي در مبارزه بيولوژيکي ايفاء نمايد. ميزان تغذيه بسته به فصل متفاوت است، اما حداکثر تغذيه در فصل بهار گزارش شده که در آن زمان آگاماي سروزغي معده خود را عملا از غذا انباشته مي کند.

با وجود اين که مارمولک ها خود را با شرايط خشکي سازگار کرده اند، اما باز هم به دليل فعاليت هاي انساني از جمله تغيير کاربري زيستگاه ها، جاده سازي و تغييرات اقليمي که تغييرات گسترده پوشش گياهي و منابع آبي اکوسيستم هاي خشک را در پي داشته؛ ميزان آسيب پذيري و پراکندگي جمعيت اين گونه بشدت افزايش يافته است.

منبع : آفتاب

کبراي آسيايي

براي اينکه جان سالم به در ببريد از اين حيوان دوري کنيد

اگرچه کبراي آسيايي سمي ترين گونه ي مار در جهان نيست اما مرگبارترين گونه ي مار براي انسان به حساب مي آيد. کبراي هندي (ناجا ناجا) يکي از چهار گونه ي کشنده ي مار است که در اسطوره هاي هندوستان احترام زيادي براي آن قائل هستند. هر ساله بيشتر از پنجاه هزار نفر از نيش اين مار خوش خط و خال از بين مي روند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي