جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084


با آفت دهان چه کنيم؟


مزاياي مواد غذايي كم قندي

با محوريت اختلالات خواب:
" سي و دومين همايش سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران " مهر ماه در تهران برگزار مي شود


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 با آفت دهان چه کنيم؟ 

 يکي از ناراحت کننده‌ترين عارضه‌هاي دهان آفت‌هايي هستند که در اثر عدم رعايت بهداشت دهان و دندان ايجاد مي‌شود.

چند روزي است که درون دهانتان زخمي که نمي‌دانيد منشا آن از کجاست‌، احساس آزاردگي مي کنيد. شايد در نگاه اول برايتان امري بي‌اهميت باشد‌. اينجاست که به سراغ مادرتان مي‌رويد و از او مي‌خواهيد که کمک‌تان کند، مادر آرام‌تان مي‌کند و مي گويد که اين آفت است و اولين درماني که به شما پيشنهاد مي‌کند نمک است اما درمانهاي جدي‌تري هم براي آفت‌ها وجود دارد.

باز هم پاي استرس در ميان است

استرس و يا آسيب بافتي مي‌تواند باعث ايجاد زخم‌هاي عودکننده و دردناک مخاط دهان شود که به آفت دهان (Canker Sores Aphthous Stomatitis) معروف هستند اين زخم‌ها در دهان بعضي اوقات خوردن و آشاميدن را سخت و دردناک مي‌کند.

شکل کلي اين زخم‌ها گرد يا بيضي است که به رنگ زرد خاکستري با حاشيه قرمز و تا حدي برجسته ديده مي‌شود محل شايع آن پشت لب‌ها – مخاط گونه، کف دهان؛ زير و کناره‌هاي زبان است.

دکتر بهزاد رهسپار جراح دهان و فک و صورت، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به نحوه درمان و جلوگيري از به وجود آمدن آفت دهان گفت: آفت دهان به خاطر ايمني و محافظت بدن است که به وجود مي‌آيد و معمولاً موقعي که ايمني بدن در اثر مشکلات و شوک‌هاي روحي رواني و يا مسائلي اين چنيني در معرض تهديد قرار مي‌گيرد آفت به سراغ فرد مي‌آيد و بيمار بايد دوره نقاهت خود را بگذراند.

اگر مي‌خواهيد درد آن کم شود بايد هميشه آن را تميز نگه داريد و مرتب با آب نمک رقيق يا سرم شست ‌و‌شو دهيد و البته يک ‌سري از بيماران هستند که بدن‌شان خيلي مستعد به آفت‌ است، عوامل مستعد کننده آفت استرس و هيجانات روحي است که بيشتر در دانش‌آموزان و دانشجويان به هنگام امتحانات ديده مي‌شود و علت ديگر اختلالات هورموني است که در بروز آفت نقش دارد. در خانم‌ها 3 تا 5 روز مانده به قاعدگي ود ر افراد حساس و آلرژيک آفت ديده مي‌شود.

مواظب آفت‌ها باشيد که بزرگ نشود

دکتر رهسپار درباره بزرگ شدن آفت‌ها هشدار داد و اضافه کرد: در خيلي از مواقع اگر زخم‌هاي آفت‌ بزرگ باشد امکان خوب شدن در آن‌ها کم است و مجبوريم از کورتون به صورت موضعي و يا حتي بعضي از اوقات به صورت تدريجي استفاده کنيم که بيمار دچار مشکلات ديگر نشود.

انار در برابر آفت‌ها معجزه مي‌کند

اين جراح دهان، فک و صورت درباره راهکارهاي سنتي در مورد از بين بردن آفت دهان تصريح کرد: اگر بخواهيم به صورت سنتي اين آفت دهان را از بين ببريم با آب انار دهان را شست و شو دهيم و از رب انار هم استفاده کنيم که اين کار به بهبود و التيام زخم‌هاي دهاني و آفت دهان کمک مي‌کند.

چه کنيم آفت زده نشويم

بهزاد رهسپار با اشاره به عوامل پيشگيري از آفت‌هاي دهان گفت: هر چند معمولاً آفت‌هاي دهاني چند بار در سال رخ مي‌دهد و راهي براي پيشگيري کامل اين بيماري وجود ندارد، اما با رعايت مواردي همچون: اجتناب از مصرف غذاهايي که دهان را ملتهب مي‌کنند مانند ميوه‌هاي اسيددار و همچنين اجتناب از جويدن آدامس که در هنگام آفت زدگي باعث التهاب آفت مي‌شود مي‌توان زودتر از شر آفت‌ها رهايي يافت البته استفاده از مسواک‌هاي نرم و نخ دندان تأثيرات بسزايي در بهبود سريع آفت دهان دارد.

وي بيان کرد: اغلب افراد در سن کمتر از 40 سال، حداقل يک يا چند بار آفت را تجربه مي‌کند‌، ولي سن شيوع آن، دهه دوم زندگي است و زنان بيشتر از مردان به آن دچار مي‌شوند، زخم‌هاي آفتي اغلب دردناک و با تماس غذا و نوشيدن مايعات محرک (ترشي و ادويه‌دار) دردناک‌تر مي‌شود.

رهسپاردر ادامه بيان کرد: بيماراني که مرتباً آفت مي‌زنند احساسي شبيه به سوزن سوزن شدن و يا سوزش قبل از ايجاد زخم (معمولاً 24 ساعت قبل) دردهانشان دارند. زخم آفت سريعاً به وجود مي آيد اما خود به خود و بعد از 7 تا 10 روز التيام مي‌يابد و از خود اثري بر جا نمي‌گذارد، بهبودي زخم‌ها ممکن است همزمان صورت نگيرد.

50 درصد از مردم دنيا مبتلا به آفت دهان مي‌شوند

جراح دهان و فک و صورت خاطر نشان کرد: در حال حاضر 50 درصد مردم دنيا در طول حيات خود مبتلا به بيماري آفت دهان از نوع خفيف هستند. همچنين‌، گاز گرفتن در داخل دهان از طريق دندان‌ها مي‌تواند يکي از عوامل ايجاد آفت دهان باشد و بر اثر گاز گرفتن زخم‌هايي ايجاد مي‌شود که باکتري‌هاي موجود در داخل دهان به اين زخم‌ها حمله و ايجاد آفت مي‌کند. استفاده از مواد غذايي همچون شکلات و آجيل، استرس‌هاي محيطي و مواد شيميايي از ديگر عوامل مؤثر در بروز آفت دهان است.

منبع : جام جم


 مزاياي مواد غذايي كم قندي 

 به گزارش آفرينش وبه نقل از روابط عمومي سايت وزارت بهداشت مواد غذايي کم قند غذاهايي هستند که رتبه ي آنها در نمودار شاخص گليسمي غذايي کمتر از 55 باشد. در شاخص گليسمي (قندخون) به موادغذايي يک امتياز عددي بين 0 تا 100 داده مي شود که بر اين اساس تأثير مواد غذايي بر سطح گلوکز خون مشخص مي شود. بدين ترتيب شخص آگاهي پيدا مي کند که مواد غذايي مصرفي اش چه تأثيري بر سطوح گلوکز خون مي گذارد. مواد غذايي حاوي کربوهيدرات هايي که به آ رامي تجزيه مي شوند در شاخص گليسمي رتبه ي پاييني دارند، درحاليکه مواد غذايي حاوي کربوهيدرات هايي که سريعأ تجزيه مي شوند رتبه ي بالاتري دارند. خوردن مواد غذايي حاوي قند خون پايين به طور کلي سالم مي باشد بويژه براي افراد مبتلا به ديابت..

تشخيص

شمار فزاينده اي از برچسب هاي ارزش غذايي محصول، رتبه بندي هاي شاخص گليسمي را در ليست ارزش غذايي خود ثبت کرده اند، اما تشخيص غذاهاي حاوي قند خون پايين حتي بدون اين بر چسب ها نسبتا آسان است. به طور معمول مواد غذايي با ميزان قند ساده و کربوهيدرات کم بهتر از موادغذايي حاوي مقادير بالايي از کربوهيدرات ها ميباشند.

برخي از انواع معمول از غذاهاي کم قند عبارتند از :کنگر فرنگي، کلم بروکلي، کرفس، خيار، لوبيا سبز، کدو، فلفل، گيلاس، جو، گريپ فروت، بادمجان، شير سويا، گوجه فرنگي، بادام زميني و لوبياي ليماي جوان. بطور کلي اکثر ميوه ها و سبزيجات و عدس ، جزئي از مواد غذايي حاوي قند خون پايين هستند.

اثرات

افراد مختلف بسته به نوع سوخت وساز بدن، سن، سطح انسولين خون و فعاليت خود، پاسخ هاي متفاوتي به غذاهاي کم قند نشان ميدهند. درحاليکه غذاهاي حاوي قند خون پايين بطور کلي گلوکز را به تدريج در خون رها مي سازند، فرايند بعد از شکست هيدروکربوت ها در مواد غذايي با قند پايين، هميشه پايدار نيست.

عوامل مختلفي که بر ارزش گوارشي غذا تأثير مي گذارد از جمله چربي و پروتئين محصول، درجه اي از پردازشي که موادغذايي را دستخوش قرار مي دهد و ساختار خاصي از کربوهيدرات هاي محصول را شامل مي شود.

علاوه بر اين خوردن مخلوطي از مواد غذايي در يک زمان، ارزش گليسمي وعده غذايي را به عنوان يک کل تغيير مي دهد. به اين دليل شخص ممکن است واکنش متفاوتي نسبت به مواد غذايي نشان دهد بسته به اينکه آن ماده ي غذايي را به تنهايي مصرف کند يا آ ن را با ساير غذاها خورده باشد.

مزايا

موادغذايي قند خون پايين براي افراد مبتلا به ديابت و آنهايي که درصدد کاهش وزن هستند بهتر مي باشد، زيرا به انتشار گلوکز در خون بصورت تدريجي کمک مي کند و حساسيت به انسولين در بدن را افزايش مي دهد. مصرف مواد غذايي حاوي قند خون پايين به منظور کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، پايين آوردن سطح کلسترول خون و استقامت طولاني به خصوص براي ورزشکاران سودمند است. خوردن مواد غذايي کم قند به سهولت علائم سندروم تخمدان پليکيستيک براي برخي افراد و به تلاش هاي کاهش وزن با کاهش گرسنگي مي تواند کمک کند.


 با محوريت اختلالات خواب:
 " سي و دومين همايش سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران " مهر ماه در تهران برگزار مي شود 

 " سي و دومين همايش ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران " با تمرکز بر "اختلالات خواب" 21 تا 24 مهر ماه امسال در سالن همايش هاي بيمارستان ميلاد تهران برگزار مي شود.

به گزارش آفرينش دکتر ميرفرهاد قلعه بندي، دبير علمي اين همايش با اعلام خبر فوق افزود: با توجه به اهميت وشيوع اختلالات خواب و اينکه خواب و اختلالات آن در بهداشت عمومي و نيز در بهداشت روان نياز به توجه ويژه اي دارد، انجمن علمي روانپزشکان ايران محور اصلي همايش امسال خود را "روانپزشکي و اختلالات خواب " قرار داده است. بدين ترتيب در کنار مباحث عمومي و متنوع رشته روانپزشکي در اين همايش به مقوله اختلالات خواب بيشتر پرداخته مي شود.

وي با اشاره به اينکه در اين همايش قرار است با هدف شناخت بيشتر جامعه علمي در حوزه هاي تخصصي، نقش خواب طبيعي و در کنار آن مشکلات واختلالات آن مطرح شود، خاطر نشان ساخت: طي 4 روز برپايي همايش، سمپوزيوم هاي متعددي همزمان در سه سالن برگزار مي شود. دکتر قلعه بندي در مورد موضوع سمپوزيوم ها گفت: مديريت اختلالات روانپزشکي مقاوم به درمان، نگاه نقادانه به کاربرد ابزار در روانپزشکي، نگرش روان شناختي بر نقش شبکه هاي اجتماعي، مشکلات اختلال هويت جنسي، روانپزشکي نظامي و بحران، طب جنسي، افسردگي مقاوم به درمان و سلامت رواني اجتماعي از عمده موضوعات اين سمپوزيوم ها هستند. وي از رويا و روان درماني، اختلالات خواب در کودکان و نوجوانان، اختلالات خواب در سندرم استرس پس از ضربه ، اختلالات خواب و بيماري هاي جسمي، خواب و بيماري عصب روان شناختي، خواب و رويا و نابساماني هاي آن در هنر و ادبيات و نقش آزمايشگاه خواب در روانپزشکي به عنوان ديگر سمپوزيوم هايي نام برد که قرار است، همزمان با برپايي اين همايش تشکيل شود.

دبير علمي سي و دومين همايش ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران ادامه داد: اين همايش که به " روانپزشکي جامعه نگر " تاکيدي خاص دارد، موضوع يکي از سمپوزيوم هاي خود را به "سلامت رواني – اجتماعي" اختصاص داده است که سخنراني هايي پيرامون آينده روانپزشکي در ايران و جهان و توانبخشي رواني- اجتماعي در قرن 21 نيز در اين راستا ارايه مي شود. دکتر قلعه بندي از حضور ميهمانان خارجي در اين همايش خبر داد و اظهار داشت: در اين همايش "پروفسور نورمن سارتوريس" رييس سابق سازمان جهاني بهداشت وانجمن جهاني روانپزشکان در کنار تني چند از ميهمانان خارجي حضور خواهد داشت.


 خبرهاازعالم علم 

 عصاره بلوبري از بروز بيماري لثه پيشگيري مي کند

به گزارش ايرنا از مديکال نيوز کاهش تغييرات ابتلا به بيماري لثه همچنين مي تواند تکيه بر آنتي بيوتيک ها که اغلب براي ريشه کني عفونت ناشي از ابتلا به بيماري لثه استفاده مي شود، کاهش دهد.عفونت ناشي از ابتلا به بيماري هاي لثه به تخريب بافت لثه منجر مي شود. محققان عصاره ناشي از يک گونه وحشي بلوبري را مورد آزمايش قرار دادند ؛ نتايج اين آزمايش نشان داد که اين عصاره به طرز موفقيت آميزي رشد يک گونه اصلي باکتري را که موجب تشکيل جرم مي شود، مهار مي کند.اين عصاره همچنين مسير مولکولي دخيل در التهاب لثه را مسدود مي کند. به دنبال موفقيت نتايج اين آزمايش در محيط آزمايشگاه، محققان اکنون سرگرم ابداع وسيله اي هستند که مي تواند اين عصاره را هر چه بيشتر براي محافظت بيشتر از لثه هاي بيمار بعد از پاکسازي عميق دندان، توليد کند.

روش جديد تشخيص سرطان

به گزارش خبرنگار مهر، سرطان پانکراس و يا لوزالمعده از جمله سرطان‌هاي بسيار مهلک جهاني است و تنها در شرايطي که تومور سرطاني به اندازه کافي رشد کرده باشد مي‌توان آن را شناسايي کرد. علاوه بر اين، در مراحل اوليه علائمي نيز در فرد مبتلا ظاهر نمي‌شود. سرطان پانکراس در ابتدا به شکل زخم‌هايي درون اين غده بروز مي‌کند. اين زخم‌ها خوش‌خيم بوده و نئوپلاسم‌هاي موسينوس پاپيلاري داخل مجاري (IPMNs) ناميده مي‌شوند. اين زخم‌ها خود به دو دسته تقسيم مي‌شوند. دسته اول زخم هايي هستند که احتمال رشد سرطان در آنها زياد است و دسته دوم خطر کمتري دارند. با اين حال، با روش‌هاي فعلي نمي‌توان فهميد که زخم ايجاد شده متعلق به کدام يک از اين دو دسته است. تنها روشي که امروزه از آن استفاده مي‌شود جراحي است که طي آن زخم‌ها را از پانکراس جدا مي‌کنند. متاسفانه اين روش با خطر ابتلا به ديابت مادام العمر و مرگ همراه است. در عين حال، اگر زخم ها برداشته نشوند ممکن است پر خطر بوده و تبديل به سرطان شوند.

به منظور کشف روشي براي تشخيص به موقع سرطان پانکراس و در نتيجه کاهش مرگ و مير ناشي از آن، محققين مطالعه‌اي را روي خون گروهي از افراد مبتلا به سرطان پانکراس و همچنين افراد سالم انجام دادند. نتايج نشان داد که حضور يا عدم حضور 30 miRNA در خون فرد مي‌تواند نشان دهد که او سالم بوده و يا مبتلا به زخم پانکراس شده است. علاوه بر اين، با وجود 5 miRNA ديگر نيز مي‌توان زخم‌هاي پر خطر را از کم خطر تشخيص داد.


 خبرپزشكي 

 کبد چرب را با اصلاح روش زندگي کنترل کنيد

يک فوق تخصص بيماري‌هاي گوارشي گفت: کبد نقش مهمي در سوخت و ساز و شکستن چربي‌ها در بدن ايفا مي‌کند و در صورت بروز اختلال در آن، چربي در کبد رسوب کرده و موجب ايجاد کبد چرب خواهد شد.

دکتر اسکندر حاجياني در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که کبد چرب يکي از مهم‌ترين معضلات نظام سلامت در ايران است، اظهار کرد: انباشته شدن چربي در سلول‌هاي کبدي مي‌تواند به التهاب اين سلول‌ها منجر شود.

وي ادامه داد: کبد چرب معمولا در افرادي ايجاد ميشود که مصرف غذايي کم اما دريافت کالري نسبتا بالايي دارند؛ اين حالت در پي مصرف فست فودها، غذاهاي چرب، نوشابه و انواع چيپس و پفک رخ مي‌دهد.

حاجياني با اشاره به ديگر عوامل بيماري کبد چرب گفت: نداشتن فعاليت بدني و کافي نيز موجب ابتلا به انواع بيماري از جمله کبد چرب ميشود. ورزش مخصوص گروه يا قشر خاصي از جامعه نيست و از سوي ديگر، تاثير زياد و قابل توجهي در جلوگيري از ابتلا به بسياري از بيماري‌ها دارد. با توجه به اين که چاقي يکي از علل ابتلا به کبد چرب است، مي‌توان با ورزش هر چند اندک اما مداوم و کاهش وزن، از ابتلا به اين بيماري جلوگيري کرد. ورزش بايد به جزئي از زندگي روزمره مردم تبديل شود که اين امر به فرهنگ‌سازي بسيار قوي نياز دارد.

اين متخصص بيماري‌هاي داخلي افزود: کبد چرب بيماري بسيار مهمي است، اما با اصلاح روش زندگي مي‌توان به راحتي آن را کنترل و حتي حذف کرد.

وي با اشاره به علايم بيماري کبد چرب گفت: کبد چرب هيچ گونه علايم باليني ندارد و تنها گاهي اوقات با دردي در قسمت فوقاني شکم همراه است. با توجه به اين که اين بيماري علامتي ندارد، سونوگرافي يکي از ساده‌ترين و ارزانترين روشهاي تشخيص آن است.

حاجياني اظهار کرد: کبد چرب هيچ گونه درمان دارويي مشخص و تاييد شده ندارد و تنها مي‌توان با اصلاح روش زندگي و افزايش فعاليت فيزيکي (حداقل 150 تا 250 دقيقه در هفته) و مصرف نکردن غذاهاي پر کالري مانند انواع فست‌فود و استفاده بيشتر از سبزيجات و ميوه‌ها از ابتلا به اين بيماري پيشگيري کرد.

وي تصريح کرد: شيوع نسبتا بالا و فزاينده اين بيماري در نسل جوان بويژه کودکان، توجه بيشتر نسبت به آن را مي‌طلبد. کبد چرب، بيماري قرن است و يکي از اساسي‌ترين عللي است که منجر به نارسايي و از کارافتادگي کبد خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي