جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1394/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5084


ورود بيش از دو هزار قطعه درناي خاکستري به زيستگاه‌هاي نقده

مديرعامل هلال‌احمر اردبيل مطرح کرد؛
حضور 500 نجاتگر و امدادگر کشور در اردبيل


نشست اعضاي کميسارياي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با جمعي از اتباع افغانستاني در "ري"


اختصاص 60ميليارد ريال اعتبار جديد براي تونل دشتک - فارسان


خبــر


در استان


 ورود بيش از دو هزار قطعه درناي خاکستري به زيستگاه‌هاي نقده 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس اداره حفاظت محيط زيست نقده از ورود بيش از دو هزار قطعه درناي خاکستري به زيستگاههاي اين شهرستان در روزهاي اخير خبر داد.فرامرز سفري اظهار کرد: مشاهده شدن اين تعداد درناي خاکستري در اين شهرستان به دليل نزديک شدن به فصل پاييز و آغاز مهاجرت اين پرندگان است.وي گفت: درناهاي خاکستري همه ساله از اواسط شهريور ماه در حين مهاجرت از عرض‌هاي شمالي به جنوبي براي تغذيه و استراحت براي ادامه مهاجرت مدتي را در تالابها و زيستگاههاي طبيعي شهرستان نقده مي‌گذرانند.

سفري افزود: درنا از پرندگان مهاجر و عبوري است و جزو پرندگان حمايت شده به شمار مي‌رود که همه ساله در اوايل بهار و اواخر تابستان براي استراحت، تغديه و تجديد قوا براي ادامه مهاجرت وارد تالاب‌هاي اين منطقه مي‎شود.

سفري با بيان اينکه براي حمايت و محافظت از اين پرندگان گشتهاي شبانه روزي در اين تالابها برقرار شده است، گفت: شرايط مناسب تغذيه و امنيت حاکم بر زيستگاهها و تالابهاي اين شهرستان موجب شده تا اين پرندگان اين منطقه را براي استراحت و تغذيه خود انتخاب کنند.

درناي خاکستري پرنده اي با بيش از 110 سانتي متر طول است و شاهپرهاي ثانوي سياه بسيار دراز و آويخته و به شکل دم، اين پرنده را از لک لکها و حواصيلها متمايز مي‌سازد.

بدن آن خاکستري سربي با يک نوار پهن سفيد از پشن چشم به طرف سر و گردن است.

آهسته و موزون راه مي‌رود، هنگام احساس خطر گردن خود را راست مي کند و در پرواز، گردن و پاهايش کشيده است و بالهاي آن در انتها، چهارگوش به نظر مي رسد. در شهرستان نقده هفت تالاب فصلي و دائمي وجود دارد که سالانه بيش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومي در آن زندگي مي‌کنند.


 مديرعامل هلال‌احمر اردبيل مطرح کرد؛
 حضور 500 نجاتگر و امدادگر کشور در اردبيل 

 اردبيل- خبرنگار آفرينش

مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان اردبيل گفت: در نود و سومين سالگرد تأسيس جمعيت هلال‌احمر مناديان تدبير و اميد در اردبيل گرد هم آمدند. بهرام غيبي اظهار کرد: سومين دوره توان‌افزايي کشوري مناديان تدبير و اميد با حضور 500 نفر از مديران، امدادگران، جوانان و داوطلبان سراسر کشور به مدت سه شبانه‌روز در اردبيل برگزار شد. وي تصريح کرد: اين طرح از 15 تا 17 شهريورماه در منطقه گردشگري آلاديزگه-مشه‌سويي برگزار مي‌شود تا توان نيروهاي جمعيت هلال‌احمر مورد سنجش قرار گيرد. مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان گفت: در کنار مديران، امدادگران و داوطلبان معاونان امداد و نجات کشور، مسئولان حوزه‌هاي ستادي، رئيس ادارات و کارشناسان جمعيت هلال احمر در اين دوره آموزشي شرکت کرده تا توان مهارتي خود را در عرصه امداد و نجات افزايش دهند.

وي بيان کرد: حضور در اردوگاه مقدس اردبيلي در سرعين، برپايي آيين صبحگاه و برگزاري دوره کوهپيمايي هشت ساعته و همچنين برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي مربيان درجه يک به انجام رسيد و قرار است امروز سه‌شنبه در محل اردوگاه مقدس اردبيلي آيين اختتاميه به انجام برسد.


 نشست اعضاي کميسارياي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با جمعي از اتباع افغانستاني در "ري" 

 شهرري - رضا فغاني

رئيس کميته اجرايي کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره به ميزباني سخاوتمندانه جمهوري اسلامي ايران گفت: اقدامات ايران در کمک و حمايت از پناهندگان افغان يک نمونه مثال زدني و درخشان براي جامعه بين‌الملل مي باشد.

به گزارش خبرنگار آفرينش ، "سيوانکا داناپالا " در نشست مشترک اعضاي کميسارياي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ايران با جمعي از اتباع افغانستاني مقيم شهرستان ري گفت: مسائل و مشکلاتي که امروز در اين جلسه بيان شد موضوع جديدي نيست و تا زماني که بحث وگفت وگو پيرامون اينگونه مسائل انجام ميشود جاي اميدواري براي آينده اي روشن است.سيوانکا داناپالا در اين نشست ضمن برسي مشکلات به مسئله بهداشت اشاره کرد و گفت سلامتي وبهداشت مهاجران براي کميساريا اهميت ويژه اي دارد و مسئله ي اصلي و نگراني بزرگ در مسير حل مشکلات را خدمات درماني براي پناهدگان مي‌دانم .وي گفت: در سال هاي گذشته بيمه اتباع توسط يک شرکت خصوصي پوشش داده مي‌شود که علي رغم خدمات خوب اين شرکت نکات ضعفي هم وجود داشت. با مذاکراتي که با دولت جمهوري اسلامي ايران صورت گرفت قرار است به پناهندگان بيمه اي تحت حمايت دولت ارائه شود و اين اقدام نخستين بار است که در دنيا انجام مي‌شود.


 اختصاص 60ميليارد ريال اعتبار جديد براي تونل دشتک - فارسان 

 شهركرد – خبرنگار آفرينش

مدير کل اداره راه و شهرسازي چهار محال و بختياري اعتبار هزينه شده براي اجراي پروژه تونل دشتک - فارسان را 70 ميليارد ريال عنوان کرد و افزود: امسال نيز مبلغ 60 ميليارد ريال براي اين پروژه تخصيص داده شده است.

به نقل از روابط عمومي اداره کل راه و شهرسازي استان چهارمحال و بختياري، قاسم قاسمي مديرکل راه و شهرسازي استان در بازديد از تونل دشتک- فارسان اعلام کرد : مراحل حفر اين تونل به طول يکهزار و 550 متر به پايان رسيده و کف سابي يکهزار و 100 متر ديگر آن نيز انجام شده است. قاسمي اعتبار لازم براي لاينينگ، آسفالت و زير سازي کامل مسير را 100 ميليارد ريال دانست و ادامه داد: اميدواريم با پيگيري هاي لازم زير ساخت هاي اوليه اين مسير به طول 28 کيلومتر تا آينده اي نزديک به انجام برسد.مدير کل راه و شهرسازي استان روند اجراي عمليات تونل دشتک به فارسان و جاده هاي دسترسي دو طرف را مطلوب ارزيابي کرد و گفت: در حال حاضر پيمانکار فعاليت اجرايي خود را در دوطرف اين تونل انجام مي‌دهد که اين امر روند اجراي عمليات را سريع‌ کرده است.

وي با اعلام اينکه با احداث اين تونل 45 کيلومتر از مسير شهرکرد به خوزستان کاسته مي شود اضافه کرد: از خروجي تونل به سمت دشتک 14 کيلومتر مسير در حال احداث است تا اين مسير به جاده مسجدسليمان وصل شود و ما در تلاش هستيم تمامي شرايط ممکن را براي پيمانکار اين طرح فراهم کنيم تا تونل دشتک - فارسان برابر جدول زمان‌بندي مشخص شده، مورد بهره ‌برداري قرار گيرد.قاسم قاسمي توسعه شبکه راه‌ هاي اين استان و ارتقاي کيفيت و ارتباط منطقي با شبکه حمل و نقل کشوري را از مهم‌ترين سياست‌ها و اقدامات اجرايي اين اداره‌ کل عنوان کرد و گفت: احداث و تکميل محورهاي ورودي و خروجي اين استان براي ارتباط بهتر با استان‌هاي همجوار، رفع نقاط حادثه خيز و ايجاد ايمني و امنيت جاده‌ اي با هدف آرامش بيشتر استفاده ‌کنندگان از راه، راهداري و حفظ و نگهداري جاده‌ هاي اين استان، ايمن‌ سازي جاده‌ ها به وسيله خط‌کشي، نصب علائم، گاردريل و روشنايي گردنه‌ ها و نقاط مه‌ گير، تکميل طرح‌ ها و پروژه‌ هاي نيمه تمام از اهداف اصلي و مهم اين اداره کل به شمار مي روند.


 خبــر 

 150 پروژه برق رساني شركت توزيع برق اصفهان به بهره برداري رسيد

اصفهان- بهمن راعي

همزمان با هفته دولت 150 پروژه كوچك و بزرگ برق رساني ،ايجاد روشنايي معابر و بازسازي شبكه‌هاي برق شهري و روستايي با اعتباري بالغ بر 238 ميليارد ريال در شهرستان اصفهان افتتاح و در مدار قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مهندس حميد رضا پيرپيران مدير عامل شركت توزيع برق اصفهان با اشاره به پروژه‌هاي مورد بهره‌برداري در هفته دولت طي سال جاري، اظهار داشت: بازسازي شبكه‌هاي روشنايي اتوبان فرودگاه، راه اندازي اولين مجموعه مسكوني 540 واحدي با استفاده از كنتورهاي هوشمند ،نيرورساني به مشتركين جديد سايت مسكن مهر بهارستان،احداث كابل خود نگهدارفشار متوسط و فشار ضعيف و نصب ترانس هوايي در خيابان آبشار سوم،ردان، بازسازي و بهينه سازي شبكه فرسوده در ميدان امام بازار قلندرها ،نصب 393 عدد لامپ هاي LED ،اصلاح و
بهينه سازي روشنايي محدوده امور برق مركز اصفهان و بازارهاي ميدان امام از جمله اقدامات است.

برگزاري چهارمين جلسه شوراي معاونين شرکت مخابرات استان مرکزي

اراک - الهام فراهاني

به گزارش اداره روابط عمومي شرکت مخابرات استان مرکزي چهارمين جلسه شوراي معاونين اين شرکت در سال جاري برگزار شد.

بر پايه اين گزارش در اين جلسه که با حضور مديرعامل، اعضاي هيات مديره، معاونين و جمعي از مديران و روساي ادارات مخابرات استان مرکزي برگزار شد ، مهندس مشيدي مديرعامل مخابرات استان با تاکيد بر اينکه بايد از امکانات موجود حداکثر استفاده و بهره برداري شود ، اظهار داشت : با توجه به سرمايه‌گذاريهاي انجام شده به ويژه در شهرستان‌هاي تابعه استان لازم است روساي ادارات با تلاش و کوشش بيشتر در راستاي تحقق برنامه‌هاي سال جاري در دو بخش تلفن ثابت و ديتا فعاليت نمايند.

مهندس مشيدي در بخش ديگري از سخنان خود افزودند: بايد با مديريت بيشتر وجلوگيري از صرف هزينه‌هاي بي مورد در جهت تحقق برنامه وافزايش درآمدها تلاش وکوشش بيشتري به عمل آوريم.

مديرکل حفاظت محيط زيست اردبيل:

توسعه کشاورزي بدون توجه به بحران آب عقيم مي‌ماند

اردبيل – خبرنگار آفرينش

مديرکل حفاظت محيط زيست استان اردبيل گفت: ما اگر امروز از توسعه کشاورزي آن هم به شکل نوين صحبت مي‌کنيم بايد به خاطر داشته باشيم که بدون توجه به بحران آب اين توسعه عقيم مي‌ماند.

سيد رضا موسوي در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان اظهار کرد: اگر مسئولان امر توسعه اراضي کشاورزي به ويژه تبديل اراضي ديم به آبي را مورد هدف‌گذاري قرار دادند بايد به اين واقعيت واقف باشند که کشور با بحران کمبود آب و منابع زيرزميني در اين زمينه برخوردار است و براي همه زنگ خطر به صدا درآمده است تا قدر منابع آبي را بدانند.

وي گفت: معلوم نيست در مسير توسعه کشاورزي اعم از زراعت و باغ پيش‌‌بيني‌هاي لازم در تامين منابع آب به انجام رسيده است يا نه در حالي که ما امروز به دنبال ساخت سدهايي هستيم که شايد چند سال آينده پشت آنها آبي وجود نداشته باشد. مديرکل حفاظت محيط زيست استان اردبيل يادآور شد: با اين شرايط بحراني آب که سفره‌هاي زيرزميني نيز به حداقل رسيده است توسعه اراضي کشاورزي آن همه به شکل آبي تناقض واقعي را به وجود مي‌آورد که با اين وضعيت بحراني آب بخش کشاورزي چگونه مي‌تواند با بهره‌وري بسيار پايين‌تر منابع آبي زيادي را مصرف کند و محصول توليد شده نيز اغلب بدون ارزش افزوده بالا خام‌فروشي مي‌شود.

نشست صميمي مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با جانبازان

اهواز – خبرنگار آفرينش

مهندس حيدر بهمني؛ مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران به اتفاق تعدادي از مسئولين شرکت از جانبازان قطع نخاعي مرکز توانبخشي منطقه 2 بنياد شهيد و امور ايثارگران بازديد و در يک نشست صميمي با آنان گفتگو کرد. مهندس بهمني جانبازان را نمونه بارز ايثار و از خود گذشتگي معرفي کرد که براي دفاع از ارزش هاي اسلامي هر سختي را به جان خريدند تا ايران اسلامي سربلند و با اقتدار باشد. در ادامه اين نشست صميمي مسئولين مرکز توانبخشي جانبازان منطقه دو بنياد شهيد مشکلات جانبازان استان را بيان کردند.

پاک‌سازي تبليغات غيرمجاز در5000 معبر منطقه 15

شهرري-رضافغاني

معاون امور شهري و محيط زيست شهرداري منطقه 15 از اجراي عمليات پاکسازي تبليغات غير مجاز و امحاء برچسب و پوستر در 5000 معبر اصلي و فرعي منطقه خبر داد.

به گزارش خبرنگار آفرينش، مهندس رحمان پارسا با اعلام مطلب فوق افزود: با هدف حذف زوائد بصري از تبليغات غير مجاز (بنر، پوستر، برچسب و ...) حدود 49 هزار مترمربع از جداره شهري اين منطقه پاکسازي شد. وي با اعلام اينکه اجراي طرح پاکسازي جداره‌هاي شهري از جمله راهکارهاي رفع آشفتگي و ناهنجاري‌هاي بصري است افزود: عمليات پاکسازي و امحاء برچسب و پوسترهاي تبليغاتي غيرمجاز از روي ديوارهاي سطح منطقه به منظور آرام بخشي سيما و منظر شهري در دستور کار منطقه قرار دارد.


 در استان 

 معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خبر داد؛

به‌کارگيري تشکل‌هاي مردم‌نهاد در حوزه گردشگري

دماوند - ايرج صادقعلي

معاون برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري از به‌کارگيري تشکل‌هاي مردم‌نهاد در حوزه گردشگري خبر داد و گفت: رويکردها در اين حوزه بايد تغيير کند.

سعيد شيرکوند در گفت‌وگو با خبرنگارآفرينش در خصوص حوزه گردشگري کشور و توسعه آن اظهار داشت: توسعه صنعت گردشگري در تمام کشورها از جمله کشور ما به تأمين زيرساخت‌هايي نياز دارد، اما برخي فکر مي‌کنند که منظور از زيرساخت، هتل‌هاي پنج ستاره است.

معاون برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گفت: علي‌رغم اين‌که کشور به هتل پنج ستاره نياز دارد؛ اما خيلي از توريست‌هايي که از اروپا مي‌آيند هتل پنج ستاره نمي‌خواهند، چون خود آن‌ها به‌وفور از اين دست هتل‌ها ديده‌اند.

شيرکوند افزود: توريست‌ها تمايل دارند وارد محيط‌هايي شوند و اماکن و آثاري را ببينند که در کشور خودشان وجود ندارد؛ آن‌ها علاقه دارند کمپ‌هاي کويري ما را مشاهده و تمايل دارند در کمپ‌هاي جنگلي کشورمان حضور پيدا کنند و آثار تاريخي و مناظر طبيعي ايران را ببينند.

معاون برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ادامه داد: در ايران، زيرساخت‌هاي تاريخي و طبيعي وجود دارد؛ اما به زيرساخت‌هاي فرهنگي بيشتر نياز داريم. توسعه صنعت گردشگري در اختيار دولت به عنوان سرمايه‌گذار يا تأمين‌کننده اين زيرساخت‌ها نيست و مردم هم بايد همکاري کنند.

پيشرفت 97 درصدي طرح توسعه تأسيسات زيربنايي بندر خليج‌فارس

بندرعباس- شهين صادقي

معاون مهندسي عمران اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان از پيشرفت 97 درصدي طرح توسعه تأسيسات زيربنايي بندر خليج‌فارس واقع در منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي به منظور پاسخگويي به تقاضاي سرمايه‌گذاران خبر داد. عباس کمالي افزود: با عملياتي شدن طرح جامع توسعه بندر خليج‌فارس 130 هکتار پس‌کرانه جديد به منطقه ويژه اقتصادي بندر شهيد رجايي الحاق و زمينه اشتغال 2500 نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم فراهم مي‌شود.

وي افزود: احداث ساختمان پست اصلي برق بندر به همراه 2 عدد پست کمپکت، کابل‌کشي فشار متوسط به طول حدودي 41 هزار متر و فشار ضعيف به طول حدودي 37هزار و 500 متر و احداث شبکه فيبر نوري از ديگر اقدامات انجام پذيرفته در زمينه تأسيسات برقي است.

به گفته اين مقام مسئول، همچنين در بخش تأسيسات مکانيکي لوله‌گذاري و احداث شبکه فاضلاب به طول 6هزار و500 متر و احداث شبکه آب‌شرب به طول حدود 9 هزار متر و لوله‌گذاري، احداث شبکه آب فضاي‌سبز به طول حدود 9500 متر و شبکه آب آتش‌نشاني به طول حدود 11 هزار متر عملياتي شده است.

بهره برداري از اسکله 12 ميليون تني منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس

بندرعباس- شهين صادقي

اسکله تخليه و بارگيري منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس با ظرفيت 12 ميليون تن که به همت متخصصان ايراني ساخته شده، با حضور رييس هيات عامل ايميدرو به بهره برداري رسيد.

اين اسکله يکي از بزرگترين اسکله هاي تخليه و بارگيري مواد معدني و توليدات صنايع معدني است و آماده پذيرش شناورهاي دريايي است. براي اجراي اين طرح 560 ميليارد ريال سرمايه گذاري شامل دايک سنگي (40 هکتار استحصال زمين) خريد لوله، بخش سيويل ، نصب تجهيزات و لايروبي صورت گرفت که از محل درآمدهاي منطقه تامين اعتبار شده است. همچنين ميزان اشتغال اسکله 12 ميليون تني منطقه ويژه صنايع معدني و فلزي خليج فارس 3 هزار نفر است. با راه اندازي اين اسکله، ظرفيت انتقال و تخليه و بارگيري موادمعدني در منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس(استان هرمزگان) از 6 ميليون به 12 ميليون تن افزايش مي يابد و همزمان دو کشتي با ظرفيت هرکدام 110 هزار تن پهلودهي مي شوند.

معاون ادا‌ره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي تهران خبر داد؛

جذب 98 درصدي دانش‌آموزان بازمانده از تحصيل در شهرستان‌هاي تهران

دماوند - ايرج صادقعلي

معاون آموزش ابتدايي اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران از جذب 98 درصدي دانش‌آموزان بازمانده از تحصيل در شهرستان‌هاي اين استان خبر داد.

به گزارش خبرنگارآفرينش، محمد احساني در نشست کارگروه انسداد بي‌سوادي در شهرستان دماوند در سالن قدسيه اين شهر با اشاره به اينکه ريشه‌کني بي‌سوادي يکي از دغدغه‌هاي مهم آموزش و پرورش است، اظهار کرد: يکي از مهم‌ترين سياست‌هاي وزارت آموزش و پرورش در حوزه آموزش ابتدايي، انسداد بي‌سوادي است.

وي افزود: اگر يک نفر از تحصيل باز بماند و در حوزه آموزش قرار نگيرد، دچار آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود و اين موضوع به ضرر جامعه خواهد بود.معاون آموزش ابتدايي اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران ادامه داد: ايجاد فضا و محتواي آموزشي از جمله مواردي بوده که بر عهده آموزش و پرورش است تا دانش‌آموزان بتوانند آموزش‌هاي لازم را دريافت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي